Bastiaan de Losbol. de antirevolutionairen zoo ongeveer bij het huismans-kiesrecht aanlanden, onzerzijds duidelijk moet betoogd worden, dat die ontmoeting plaats heeft, ondanks het groot verschil in beginsel tussehen die twee partijen Dit laatste lichten wij nog even nader toe. Onze Grondwet zegt, dat alleen zij tot de stembus kunnen toegelaten, die zekere kenteekenea van ivelstand en geschiktheid bezitten. Maar wie zijn nu in welstand en wie geschikt De Tijd stak er onlangs den draak mede, dat er opeen3 honderdduizen den kiezers zouden ontdekt zijn, die in '87 nog niet en nu wel geschikt zouden wezen. Och, weet ge, bij zulk een rek baar Grondwetsartikel beslist een voudig de meerderheid die macht heeft, naar haar eigen inzicht. Er steekt geen aanwijsbaar en bruikbaar beginsel in. En daarom kunnen de antirevolutionairen met dat Grond wetsartikel ook niet werken. Hun basis behoort een geheel ^ndere te zijn. Zij behooren vooreerst op te komen tegen de averechtsche gedach te alsof de meerderheid der volks vertegenwoordigers aan de Kroon of aan de minderheden geheel naar eigen believen de wet zou mogen stellen. En waar zij tevens het bil lijke van dan volksinvloed, bepleiten, behooren zij voorstellen te doen, waardoor dat volk dan ook werke lijk in zijn geheelin zijn organisch verband, met zijn gemengde gevoe lens, in zijn onderscheiden standen en groepen, kortom in al zijn ge ledingen en ondcrdeelen wordt ge representeerd. Zeker zou dit alles alleen door Grondwetsherziening te krijgen zijn. Als ons niet veel bedriegt, is daarop in de naaste toekomst geen uitzicht. Maar dit neeint den plicht niet weg om met ernst den eisch onzer be ginselen te laten weerklinken en om alleen amendementen in deze richting te formuleeren. Verwantschap. Bij buitengewone voorvallen, zoo als het plotseling neêrsc lieten van den politie-agent van den Berg (te Rotterdam, bij gelegenheid van de kermis aldaar) zoekt men onwille keurig naar een verklaring. Ook de Nieuwe Rotterdamsche Courant heeft dit gedaan. Tegen het voortbestaan der kermis, die bronwel van allerlei baldadigheid en ellende, heeft zij den strijd nooit aangebonden, ook al kon zij kolom men vullen met het verhaal van de vele vechtpartijen en andere onge lukken, die daarbij voorvielen. Maar het dooden van een man, die ambtelijk was gesteld om meê te waken voor de rust en de vei ligheid der burgerij, is toch wel wat heel erg. Zoo'n geval moet wel aanleiding geven tot nadenken en-, tot menigvuldige bespreking. En wat deed nu de Rotterdam sche -r Zij toonde het verband péry tus sehen dezen moord esÉigfl^Vijze waaro de socialisten 4e werk gaan bij het verbreiden hunner gevoelens en stelde op dien grond de socia listen in zedelijken zin aansprakelijk voor het bloedig bedrijf. Nu, wij voor ons betwisten dit niet. Maar, al gevoelen wij niet den minsten lust om de misdaden in de maatschappij speciaal op rekening van een of meer partijen t« stellen, omdat er bij elke partij wel grove misdadigers gevonden worden, zij het ook in verschillende mate toch moeten wij, nu de N. Rotterdamsche Crt. eenmaal het familieverband tussehen den moordenaar van den politie-agent en de sociaal-democraten ten sprake bracht, even vragen, of zij haar eigen partij op deze manier niet te veel in het gedrang brengt. Op de jongste Deputaten-verga- dering der antirevolutionairen ge tuigde de voorzitter van de socia listen, dat zij van de liberalen „het legitieme kind in de derde generatie" zijn. Was dat soms onwaar Dat men het dan aantooneDat men dan eens duidelijk make waarin het wortelverschil zit tussehen twee partijen. Maar indien dat zeggen wel waar was; indien de liberalen even be slist als de socialisten „kinderen van '89 willen heeten; indien zij even min als de socialisten het gezag der overheid om 's Heeren wil eerbiedi gen, dan zijn zij ook van de mede verantwoordelijkheid niet vrij te pleitenwant dan bestaat er tus sehen hen en de socialisten slechts een verschil omtrent de toepassing van dezelfde beginselen. En hierom trent dienen de verschillende inzich ten geldigheid te hebben; zoowel die van de heet gebakerden als van de langzame acht rblijvers. Ook de liberalen ontkomen niet aan de gevolgen van hun eigen leer. Wolkeren der Warde. Gemengd Hïieuws. Ruwarige Essex-tarwe een prijs van f25. DE CHOLERA. Lessen en Wenken. Plaatselijk nieuws. Gemeenteraad. De strijd tegen de „zoogenaamde" neutrale school in DuliseSlland is nog lang niet ten einde. Integendeel, men staat pas aan liet begin. Dit is dezer dagen weer gebleken op de jaarlijk- sche katlioliekedag, te Mainz gehouden. In een sectie van het Congres werd nog eens het droeve feit gereleveerd, dat de regeering, bang geworden voor het libe rale noodgeschreeuw, het schoolwetsont- werp had ingetrokkenen misschien wordt nog wel een motie ingediend, waarbij de toegevendheid der regeering in geen zachte termen zal gelaakt worden. Dat de Roomschen in Duitschiand uitnemend goed inzien, waarom het gaat in den onderwijs-strijdop alle trappen, kan men opmaken uit zekere resolutie, die met algemeene stemmen werd aangeno men. Ze luidde aldus: „De 39e vergadering der Katholieken van Duitschiand verklaartDe Christen heid beschouwt het sedert de dagen van Julianus als een afgrijselijke vervolging, wanneer den zonen van Christelijke ouders een hoogere vorming slechts mo- geLjk is ten ko3te van hun geloof, enz. Men ziet het, de Roomsch-katholieken zijn er beter achter dan vele Protestan ten in ons land, wat b'btreft de verove ring van het onderwijs in alle trappen, van het christelijk beginsel. Het indienen van een nieuw sckool- wetsontwerp is dan ook slechts een kwes tie van tijd, en van de partijgroepee- ring in den Rijksdag. Het blijkt bij de socialisten ook al waar te zijn wat het spreekwoord zegt: „de natuur gaat boven de leer." Zij spreken toch steeds van verbroedering der volken, van uitwisschen der grenzen die de ar beiders ten onrechte verdeelen enz. enz. doch wat geven nu de jongst verloopen dagen ons te zien Dat de Belgische mijnwerkers zoo verbitterd zijn op het in dienst nemen van Fransche arbeiders, dat zij het werk staken en allerlei wan ordelijkheden veroorzaken. In Frankrijk heeft zich zooiets evenzeer vertoond, op meer dan eene plaats tegenover de Bel gen, en het zijn juist de socialistische raddraaien die het vuurtje aanstoken. Wie het vatten kan, vatte het! 1 De minister van buitenlansche zakenl ui t Rusland bevindt zich op dit oogan- blik in Frankrijk, naar men zegfcy vöor zijne gezondheid. Dat de politiek aan dit bezoek niet geheel vreemd is, blijkt wel uit het feit dat de president der Fransche republiek, Carnot, een reis gemaakt ke^ft, om den minister uit het Czarenrijk te.bezoeken. Booze tongen zeggen, dat Je-dubbelt- jeskwestie er achter zit.. Rusland heeft groote behoefte aan een nteifwei^èqung, en daarom heeft hij de Fransche geld- jnannen noodig»iOndanks de liefde voor de Rassen, is het toch maar aan de tegenwerking der fransche ban kiers te wijten geweest datJiet sluiten eener leenir^^^^fe maanden geleden mislukt is. Te Bern is- een vrMes-congres gehou den, waarop f de vrede bewaard gebleven is. Hét is aan ,de goede leiding van den voorzitter te danken, dat de nationale kwestie "geene verdeeldheid onder de congresleden teweegbracht. Of de zaak van den vrede één stap verder gekomen is, is een andere vraag. Zoolang de zonde in de wereld is, zal er twist en tweedracht zijn, en de oorlog, als gevolg daarvan, ja,f en toe blijven woeden. Buiten de grenzen van Europa gaande, zien wij, dat in Afghanistan nog steeds wat blijft broeien, dat gevaarlijk voor de rust kan worden. De Engelschen moeten besloten heb ben tot ee i expeditie van vier duizend man, naar de streken, die juist de be geerlijkheid van Rusland opgewekt heb ben, n. m. naar Shignan en Roshan. Dit staat wellicht in verband met het verzoek van den Emir om hulp. De Emir van Afghanistan moet nu voornemens zijn, zijn tanden te laten zien aan de Russen. Een telegram uit Bombay meldt tenminste, dat hij beslo ten heeft zich met geweld te verzetten tegen eventueele handelingen van Rus land in Shignan en Roshan, ofschoon hij zich tevens bereid verklaart, zich te voe gen naar de maatregelen, die Engeland tegen verdere Russische aanvallen mocht nemen. Steken wij nu nog even den Oceaan over naar Amerika. Daar bereidt men zich voor, zoowel republikeinen als democraten, voor de groote worsteling, in dit najaar te hou den, n. m. de verkiezing van een pre sident. De verkiezingspraktijken zijn in één woordafschuwelijk, om maar één staaltje te noemen. Er wordt een groote som gelds bijeengebracht, om enkele staten, als Illinois, Kausas enz. om te koopen, ten behoeve der democraten. De redacteur van de „world" begon met vijf en twintig duizend gulden te geven voor dat doel, en vele mannen van naam durven dergelijk plan te steunen! Het is in Amerika eenvoudig het geld dat beslist, wie het meest kan bieden krijgt de meeste stemmen. Zeggen wij te veel, als wij zoo iets afschuwelijk noemen BASTIAAN IN" ZIN JEUGD. Hij keerde dus niet naar de ouder lijke woning weder. Toen de school uit ging, kwamen vele kinderen de werk plaats voorbij en keken door de half open staande deur, of ze Bas niet zagen. Een der knechten zag dit, en ging naar hun toe met de vraag of zij een bood schap hadden. De kinderen zeiden neen, maar Bas was uit school gejaagd, en wilden nu eens kijken of ze hem ook zagen. De vader, die dit al stond hij er niet dicht bij gehoord had, ging zwijgend naar zijn vrouw, welke in de kamer haar werk verrichtte, en begon allengs met haar, dat het met Bas wel Weer niet zuiver zou zijn, daar hij er nog niet was, en anders was hij ge woonlijk nog voor de andere kinderen; wat hij zooeven had gehoord, noemde hij nog niet eens. De moeder lei haar werk neder en zuchtte. Ja, ze had ook al haast iets durven denken. Hoe kan het toch zijn, man, zeide ze, dat die jon gen zulk een ijselijk leven lijdtwij doen beide ons best, en wijzen hem tel kens op het goede en 't eene helpt zoo min als 't andere. Zij zeggen wel eens, hernam vader, er is er altijd één bij die den rechten weg niet in wil, maar zoo'n jongen heb ik toch nooit gezien, al moet jk 't zelve zeggen. Och! mocht het God behagen dat hij nog eens tot verandering mocht komen, dan zou ons samenleven in vreug de en tot Gods eere zijn. Och ja, ik zie het al wel riep de vrouw terwijl ze door 't iaam keek, daar komt Evrink (zoo heet de schoolmeester) alaan het is wel weêr niet goed. Och Heer! riep ze luide, verlost ons van dat kruis, en breng hem tot Uw vreeze. De vader zeide niets, maar bad in zijn hart. Met beving en verschrikkin gen werd het oogenblik afgewacht, waar in Evrink de kamer zou. binnentreden. Daar werd aan de buitendeur getikt. Beiden waren te aangedaan om hembin- nen te noodigen. Nh^enige oogenblik- ken maakte hij zei ven 'de deur open, trad de kamer binnen, stapte door naar Struikhof, en groette hem, als 'naar ge woonte, met een stevige handdruk, even zoo zijn vrouw. Zich de handen Wrijvende ging hij voort, een frisch windje hé! Och ja, menheer, sprak de bedroefde vppuw, maar zeg nu asjeblief maar dadelijk, wat er gaande is. 'Bj^chijnt zeide Everink, dat gij. hgi- dénï erg droevig g.estemd zijt, weet géf%p al iets af Ween, maar ach, ik kai\U dp wel weer denken, antwoordde ze, en' iiegon te weenen. De vader die ook val ,was, sprak op 'weemoedigen toon ;iot-dgh méesier, dig zich op zijn verzoe» naasü héfm had ge plaatst, wat er geschiM is menheer,,,weten wij niet terecht, ma^y ik hgb;,t^^ wel gehoord, dat u onzé^astiarnKde school uitgedaan hebt, en tuil,zoudem toch niet zonder goede, redend doen, dus zal zonder twijfel wgl weer iets onheils zijn, gebeurd. 't Spijt-'me zelf, ving de meester aan, dat ik u de oorzaak moet mededeelen. Maar !k wil u toch wat dan ook mijn plicht is het voorva' wat op helderen. Hij vertelde alles hoe 't gegaan was, waarna vader zeide, dat hij zijn ver diende loon ontvangen had. Maar waar is nu toch ons kindriep zijne gade schreiend uit, terwijl over de blozende* wangen van de kleine Betsie ook een traan rolde, hoewel zij toch het gedrag van haren broeder nog niet zoo erg inzag. De schemering kondigde de naderende avond aan. 't Was een gure Herfstdag ge weest en nadat de meester een kop thee had genuttigd, keerde hij voor 't donkeren huiswaarts, belovende dat hij eens rond zou snuffelen naar Bas. (Wordt vervolgd.) Op Donderdag 2 September, van des voormiddags 11 uur tot des namid dags 3y2 uur, zal te Zierikzee in de zaal der sociëteit „Landbouw en Handel," eene tentoonstelling worden gehouden. Op deze tentoonstelling worden ge vraagd monsters van winterzaaigranen of zaden en verzamelingen gedroogde grassen of planten, waarvan de kennis nuttig kan geacht worden voor den landbouwer. Monsters van zomerzaaigranen worden toegelaten, maar niet beoordeeld. Om op deze tentoonstelling te kunnen mededingen, moeten de inzenders vóór of op 17 September 1892 bij den Secre taris, den heer M. C. Mulock Houwer te Zierikzeeeene schriftelijke opgaaf doen van a. Het product dat zij wenschen in te zenden b. de hoeveelheid die zij van het in te zenden graan of zaad ten ver koop beschikbaar hebben c. den prijs, franco Zierikzee en met inbegrip van emballage; d. het netto gewicht pei hectoliter, de streek waar, en de soort grond waar op het gegroeid is; e. de namen van drie personen door hen geschikt geacht en gewenscht als leden der jury. De prijzen zullen bestaan in diploma's en getuigschriften. Bovendien wordt uitgeloofd voor Deze prijs wordt niet uitbetaald, voor, door het daarvau uitgezaaide, blijkt, dat het graan zuiver van soort is en aan de gestelde eischen voldoet. Het bestuur belast zich met het aan- koopen van zaaigranen enz. ter tentoon stelling, mits vooraf voldoende zekerheid van betaling wordt gegeven en tegen vergoeding van 2°/0. Voor personen buiten de provincie worden slechts bestellingen uitgevoerd op granen of zaden door inzenders uit Schouwen en Duiveland tentoongesteld. Daartoe door het kerkbestuur uitgenoodigd, trad mejuffr. M. de Tavango uit Utrecht Zon dag als voorgangster op in het kerkgebouw der Nedarl. Hervormden. Aan do N. Rott. Ct. wordt geschreven, dat zij, „met haar warm ethisch geloof" best bevallen was. Trouwen derhalve godsdienst-leeraressen. "Wie weet of straks, bij den predikanten-nood in de Ned. Herv. Kerk, de Haagsche Synode niet be sluit om vrouwen tot predikanten op te leiden! Men weet nu, wanneer het oholera-gevaar zal geweken zijn: de gemeenteraad van Zie rikzee besloot nl.. wegens de epidemie de ker mis uit te stellen tot 3 October. De kermisliefhobbers waren daarmede nog alles bohalvo tevreden. Zij maakten een op standje, sloegen de ruiten in bij enkele raads leden, en moesten door de politie in bedwang gehouden worden. Een echtpaar uit Charlois, dat, daar hun zaken achteruitgingen, den boel in brand had gesto ken, stond voor de Rechtbank te Dordrecht terecht. Zij hadden hier n daar petroleum gestort maar hadden eerst don moed niet het vocht aan to steken. Ten laatste hadden ze een paar stukjes vuur laten vallen en de brand volgde. De beschuldigden hadden een zeer gunstig verleden. Voor ieder werd 5 maanden gevan genisstraf geëischt. Maandagavond is er in Den Haag voorge komen een geval van Aziatische cholera, bij iemand die uit Hamburg gekomen was. Per ziekenrijtuig is de patient naar de barak overgebracht, en zijn woning in de Hamerstraat ontsmet. Heden heeft de burgemeester hetgeval officieel bekend gemaakt. De aangetaste choleralijder te 's-Hage was met vrouw en 2 kinderen Vrijdagavond via Hamburg uit Wilna gekomen. In den nacht van Zondag op Maandag vertoonden zich de eerste verschijn selen. Hij is in het hospitaal aan het Zieken opgenomen. Dr. Van Tienhoven verklaarde gis teren in den Raad, dat overbrenging der besmet ting uit het hospitaal niet te vroezon is. De N. Surinaamsche Ct. met die de Jodenpartij niet heult maar kloek tegen de aanmatiging ran die kliek durft op te komen, gelijk ook de vorige Gouver neur Lobman deed de N. Surinaam- ..Sfihe "dringt aan op uitbreiding van het klPfècht in de kolonie. Van de 56,873 inwoners zijn slechts 262 kiezers, en daaronder van de 7242 landbouwers niet één en van de 2518 belanghebbende bij de goudindustrie slechts 4, niet meer dan 20 van de 575 eigenaars, directeuren enz. van plantages, 5 van de 153 onderwij zers en geen enkele arbeider! Natuurlijk is de kliek tegen uitbreiding. Hebben is hebben, zeggen de joden; en zij blij ven de baas Te Arnhem vervoegden zich Vrij dag-middag aan het politiebureau drie minderjarige jongens met vérzoek naar Amsterdam te worden voort geholpen. Volgons hun verklaring waren zij Donderdagavoud*.aan den Westerdokdijk in een bagagewagen^ waarin zij een schuilplaats voor den regeiiTflfaden gezocht, in slaap gevallen, en hadden bij hun ontwaken bemerkt, dat de wagen in beweging was. Daar hun pogingen, om den wagen, die gesloten was, te openen, vruchteloos Jïjjren, hadden zij zich genoodzaakt gezien de refe^tot Elten mede te maken, waarvan zij via Zevenaar naar Arnhem geloopen waren. Door de zorg der politie aldaar werden zij naar Am sterdam teruggebracht. In het Friesche gehuoht Hantuma Uitburen heeft een droevig ongeval plaats gegrepen. Een 9-jarig meisje was {alleen thuisgelaten en had van haar tante de opdracht den pot te koken boven een vuur, dat met koolzaadstroo gestookt werd. Het meisje waagde zich te dicht bij het fel vlammend vuur, en toen tante thuis kwam vond zij het kind geheel verschroeid op den vloer liggen. Het leefde toen nog, maar spoedig gaf het den geest. In Rusland op 30 Aug. 5273 gevallen en 2722 sterfgevallen. Volgens een offieiëele opgave zijn tot 22 Aug. in Rusland 107.641 personon aan de cholera overleden. De ziekte is thans ook uitgebroken te Kieuw, waar op 2 Sept. 47 gevallen en 8 sterfgevallen voorkwamen; t« Petersburg 2 Sept. 133 en 43. De berichten uit Hamburg wijzen in 't alge meen op eeu zeer langzaam afnemen der ge vreesde ziekte; zij woedt echter nog liovig ge noeg. Op 2 Sept. werden 370 zieken en 209 dooden vervoerd, hetgeen in vergelijking met den vo- rigen dag, resp. eene vermeerdering van 56 en eene vermindering van 25 was. De okolora had toon 2317 slachtoffers geëisoht in don tijd van 16 dagen; Zondag bedroeg het getal overledenen reeds 2676; en nog wordt als vast medegedeeld dat deze verschrikkelijke cij fers nog voel te laag zijn. Het geheele aantal dér sterfgevallen bedraagt ongeveer 40 pCt. van dat der ziektegevallen. Op Donderdag zijn 590 lijken begraven men heeft daarvoor thans betere maatregelen getroffen en op Vrijdag 450. Men moet bij deze groote oijfers in 't oog houden, dat sommige van deze lijken reeds eenige dagen hadden go- legen, daar men niet voor een spoedige begra ving had gezorgd, zoodat deze getallen op meer dagen betrekking hebben. Overigens zijn de geneesheeren thans overal ijverig aan het ontsmotten ener worden portion geneesmiddelen tegen de cholera uitgereikt. Een apotheker maakte er 30.000 gereed. Op de lijn Hamburg-Altona is het plaatselijke verkeer geheel van het overige afgesoheiden. Er staat veel op onze „lijst van ver langen." Wij moeten er echter tegen kunnen, dat God er veel van schrapt. Onwillig berusten is zwijgend muiten. Men vraagt wel eens: „waaraan heb ik dit lijden verdient?" Vraagt gij ook wel eens: „waaraan heb ik die veelvul dige zegeningen verdiend?" Weinig begeeren doet weinig ontberen. Onze schade doe ons vaak onze baten vergetenwe klagen, dat door de zon onze meubelen verschieten, en we ver geten, dat diezelfde zon ons linnengoed bleekt. Leer een goed humeur te bewaren, ook als gij 't erg volhandig hebt. Sommeisdijk, 7 September. De iirdappe- leu opbrengst beloift in deze Gemeente buiten gewoon goed te worden, misschien zoo groot als het in de jaren, waar in de ziekte zich voordeed, nog niet is geweest. Van die ziekte zelf hoort men hier ook in het geheel niets. De deugdelijkheid van den aardappel wordt algemeen geroemd, en er is overvloed, zoodat men verwacht, dat de prijzen van 't najaar niet hoog zullen zijn. Als een bewijs, dat in deze gemeente veel meuschen starven, waarondeij meerendoels kin deren, dient het volgen JeIn het geheele vori ge jaar zijn er in deze Gemeonte 44 personen overleden, terwijl nu reeds vanaf 1 Januari tot opheden 50 personen zijn gestorven. Uitslag van de verkiezing voor één lid van den Gemeenteraad alhier, op 6 September j. 1. uitgebracht 149 geldige stemmen. Meerderheid alzoo 76; daarvan werden uitgebracht op C. Groe nendijk 77, J. Timmorman Mz. 61, M. van Driel 6, I. Kastelein Dz. 2, A. Schilperoord Jz., J. B. Hollen en L. Vink ieder 1 stem en 1 stembriefje van onwaarde, gekozen alzoo den Heer C. Groe nendijk. MUldclharnls 8 Sept. Ook in deze gemeente zijn op verschillende plaatsen kennisgevingen aangeplakt, houdende voorschriften omtrent hetgeen er door de ingezetenen te doen is als Yoorzorgmaatregel tegen de Cholera. Hen ttommel. Dinsdag had alhier de land bouwer C. d. 3. het ongeluk van een tarweklamp op oen staan le paal te vallen, waardoor hij zijn borst ernstig bezeerde. Ook hier zijn oanige maatregelen genomen ingeval dat da vreeselijke Cholera ons dorp mocht bezoeken. 1.1. Vrijdag is een commissie daarvoor benoemd bestaande uit vijf leden. De Gereformeerde gemeente alhier werd wederom teleurgesteld, door het bedanken van Ds. W. Kuik van Steeuwijk. Ooltgensplaat. De II H. C. G. Huijsmang en K. de Bruin zijn benoemd tot Gezworens van de Galathee- en Mariapolders; tot Dijkgraaf van den Polder het Oudeland Mr. A. J. C. van Weel en tot Gezworenen G. Mijs. Den Heer L. Korteweg, aannemer alhier, werd heden aannemer van een nieuwe te bouwen schuur in de A. F. Polder onder Ooltgensplaat voor de som van 13718,— acht inschrijvings biljetten waren ingekomen waarvan de hoogste was f 16300, De gehoudene UnieJCollecte bracht jl. Zondag in de Geref. Kerk bij een leesgodsdienst de som van ƒ5, op. Herkingen, 7 Sept. Zoo is dan Gode dank de kermis voorbij of liever de dagen die men gewoon was kermis te houden. Er is niets bijzonders voorgevallen, zelfs het aantal dronken personen was minder dan gewoon; de politie b ihoefde slechts eenmaal op te treden tot beslechting van een onbeduidend vechtpartijtje, terwijl Zaterdagavond haar hulp vereischt werd bij 't transport van een dronken kwajongen. Openbare vergadering van den gemeenteraad van Oude Tougo, op Maandag den 5 September 1892 des namiddags te zes ure. Voorzitter da heer J. vaa Schouwen, Burge meester. Present al de leden uitgezonderd de heer C. van Zoon. De voorzitter opent de vergadering waarna de notulen worden gelezenen onveranderd goed gekeurd. De voorzitter verklaard deze vergadering belegd te hebben ter bespreking van de maat regelen te nemen in verband met de thans heerschende cholera. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van zijne Excellentie den heer commissaris dei- Koningin heeft hij met den gemeente-geneesheer oen en ander besproken en zijn reeds eenige stappen gedaan ten einde de besmetting zooveel mogelijk af te weren. Na eenige bespreking worden de reeds genomen voorbereidende maat regelen goedgekeurd en aan het dagelij ksch bestuur een open crodiet verleend tot de daar voor beuoodigde uitgaven. Alsnu komt aan de orde een ingekomen adres van den heer Z. Vreeswijk alhier waarbij wordt aangeraden het noodiga te doen tot af wering van de cholera en gewezen wordt op het gevaarlijke in het houden van kermis. Na beraadslaging hieromtrent wordt met al gemeene stemmen besloten de kermis op de gewone tijd te doen doorgaan met voorbehoud tot sohorssing wannoer de berichten omtrent de cholera ongunstiger werden. Daarna werd in behandeling genomen een adres van G. Pulleman en 38 andere ingezete nen waarin wordt verzocht te besluiten, dat bij gelegenheid der kermis op Zaterdag middernacht de gelegenheden tot vermaak worden gesloten. Na beraadslaging wordt met 4 tegen 2 stemmen besloten dit verzoek toe te staan. Daarna wordt bepaald dat op de kermis geene straatmuzikanten en dergeligken zullen worden toegelaten. Niets me,er te verhandelen zijnde sluit de voorzitter de openbare vergadering om over te aa va tot zitting met gesloten deuren.

Maas- en Scheldebode | 1892 | | pagina 2