1 mm mmmmÊÊÊÊmÊÊÊÊmrn somtijds al zeer koeltjes of twijfel achtig uit. Nu ontkennen wij volstrekt niet, dat er zeer veel „liberale" heeren in ons land zijn, die voor zichzelf een grooten afkeer hebben van alle gemeenschap met de bezoekers van bedoelde huizen. Doch dewijl deze heeren niet openlijk en publiek de wet Gods als zoodanig erkennen dewijl zij daarmede in de politiek en in de raadzalen der gemeenten niet wenschen te rekenenhebben zij natuurlijk ook geen ander gezag dan dat van hun persoonlijk inzicht en van een heerschende particuliere overtuiging tegen de ontuchtigen aan te voeren, en dus moeten zij zich wel zeer koeltjes uitlaten. In alle kringen waar de godsdienst niet meer publiek in eere is, blijkt ook meer en meer de grond der zedelijkheid ondergravenwant alle zede wetten, die buiten de H. Schrift worden opgesteld, zijn wisselvallig, onzeker en gemakkelijk verdring baar. Het begrip van „vrijheid" onder de liberalen brengt juist mede, dat ieder maar naar zijn eigen zin en wil moet levener is onder hen geen voorwerpelijke maatstaf, die ieder in acht moet nemen, en waarmede ieders tegenspraak wordt afgesneden. Yandaar zoo vaak hun aarzelend rekbaar bescheid opzichtens de zede lijkheid. Vrijheid zonder godsdienst kent maar zeer weinig grenzenzij moet schier alles gedoogen. Wie dit goed vat, zal zich niet verwonderen, dat de middernachtzendelingen zoo wei nig bescherming genieten. Om 's Heeren wil verleent de over heid die niet, en over het nut van hun optreden zijn de heeren het niet eens. Onze lezers vernamen in den laat- sten tijd zeker wel het een en ander van den beruchten Franschen mis dadiger Itavachol, die verschillende moorden pleegde en aanslagen deed, en die eindelijk met de guillotine is onthoofd geworden. Nu zijn er in alle eeuwen enkele moordenaren geweest, die als het ware heel de wereld met schrik en ontzetting vervulden. In dit opzicht passeerde er dus niets bijzonders. Maar twee bekentenissen van Ra- vachol verdienen wel terdege de aandacht. Vooreerst zijn standvastig zeggen, dat hij zijn verwoestingen aanrichtte naar zijn overtuiging, tot nut van de maatschappij. En ten andere, dat hij bekende, tot zijne gruwelijke misdaden gebracht te zijn door zeker soort lectuur. Het spreekt wel van zelf, dat zij die de theorie, welke ook, in daden toepassen, meer van zich doen ge wagen dan van dezulken die zich enkel tot het papier bepalen. Maar toch zijn de eerstgenoemden niet minder gevaarlijk, want zij zaaien het kruid ot het onkruid, waarvan de maatschappij later de vruchten oogst. Gaat dus de theorie langs verkeerde sporen, en krijgt eenmaal een slechte lectuur vat op de gemoederen, dan is er op den duur geen tegenhouden meer mogelijk, en dan zijn de uit voerders der kwade theorieën, goed bezien, nog niet eens de hoofdschul digen. Het wemelt tegenwoordig van boeken, die het menschelijk leven geheel buiten God en godsdienst om beredeneren, en de menschelijke handelingen onder geen hooger oor deel brengen dan dat van het ver stand en het particulier goedvinden. Maar dan ook heeft men zulke droe vige resultaten te wachten. Beginselen en daden zijn op den duur niet te scheiden. Lessen en Wenken. Volkeren der Aarde. ÏFrankryk. lacht in zijn vuisje dat Engeland nu eens het hoofd stoot, daar het eveneens een woordje meê wil spre ken over. het verdeelen van den buit. Spanje heeft niet minder belang bij Marokko, en zoo is het geen wonder dat al die „belangstelling" den sultan en zij ne onderdanen alles behalve aangenaam is. Verkiezingen. 15'* Hen paar weaken. Uit ons Parlement. De vermogensbelasting is aangenomen met 62 tegen 83 stemmen. Vóór al de liberalen en 9 Roomschen, tegen al de antirev. en 16 Roomsehen. Deze uitslag was natuurlijk te voorzien. Over de wet in haar geheel willen we geen critiek oefenen. De houding dor antirev. Kamer leden verdient echter een woord van lof. Niet men begrijpe ons wel omdat ze eenparig hun stem tegen het wets voorstel hebben uitgebracht. Och neen, dan ware de liberale Kamerclub tot in de wolken te prijzen. Immers, herhaalde malen werden antirev. amendementen bij 'partijstemming door de liberalen ver worpen. Te prijzen is der antirev. hou ding, omdat ze, om met de woorden van den heer A. Mackay te spreken „omdat ze niet wilden meewerken, om een nog zwaarder, een dubbelen en on- rechtvaardigen druk te leggen op een gedeelte van het volk, op handel en nij verheid, wier bloei in zoo hooge mate kan medewerken tot stijving dezer ver mogensbelasting." Die onrechtvaardige druk nu zal ontstaan, als met 1 Mei 1893 niet naast deze aangenomen wet in wer king treedt de beloofde bedrijfsbelasting. Is dit niet het geval, dan zal de ellen dige patentwet nog van kracht blijven, waarvan Min. Pierson getuigde, dat het eene schande is, dat zij nog bestaat. Hij beloofde binnen zeer korten tijd een ont werp van bedrijfsbelasting in te dienen, zoodat met 1 Mei 1893 ook dat deel der belastingwetten in werking zou kun nen treden, en eindigde met deze ont boezeming „Gij hebt mij tot nog toe op vele punten vertrouwen geschonken. Ik waar deer dit vertrouwen hoog, omdat ik de hoogste achting gevoel voor deze Kamer. Ik heb daartoe alle reden, want een deel van de Kamej heeft mij krachtig onder steund, en de oppositie tegen mijn wets ontwerp is gevoerd op eene wijze, die mij voortdurend achting heeft ingeboezemd. Geen kleingeestige oppositie vond hier plaatser werd slag geleverd op de groote puntengeen poging tot obstructionisme was merkbaar. Gedurende de debatten is mijne achting voor de Kamer steeds gestegen. En daarom heeft het vertrou wen, dat ik van haar heb mogen onder vinden, voor mij de allerhoogste waarde. Nu vraag ik: schenk mij ook nu nog dit vertrouwen. Ik bit uneem dit laatste, neem dit vijftigste artikel ongewijzigd aan." Over dit laatste artikel: den tijd van het in werking treden der wet liep de strijd. De heer Mackay geloofde wel, dat het den Minister niet aan goeden wil ontbrak, maar vreesde, dat 1 Mei '93 de bedrijfsbelasting wel eens niet klaar zou kunnen zijn. Hij stelde daarom voor beide wetten, vermogens- en bedrijfsbe lasting gelijktijdig in te voeren. Hiermede waren velen ook liberalen het in hoofdzaak goed eens. Zonder de laatste belasting beteekend de aangenomen wet volgens hen toch niets. Zoo zeide de heer Van Karnebeek o. a. „Mocht alleen de belasting op het vermogen tot stand komendan zou daardoor eene groote onrechtvaardigheid worden gepleegd." Maar desalniettemin bleek den volgenden dag dat het weer standsvermogen der lib. partij tegenover de Regeering niet groot was. Op grond van de beloften van den Min. nam men zijn draai; en de amendementen werden verworpen. We hopen nu maar dat ko mende bedrijfsbelasting spoedig zal inge diend, behandeld en aangenomen worden, anders zal op 1 Mei a.s. voor het betalend deel der natie (dit is iets anders dan het denkend deel) een moeilijke tijd aanbreken. Ook de wetten tot vermindering der mutatiereohten en van de zoutbelasting, alsmede die tot afschaffing van den ac cijns op de zeep alles tegen 1 Mei '93 zijn aangenomen, en evenzoo de verhooging van den accijns op het gedis tilleerd. De eer der lib. partij is nu in zoover re gered, dat thans na een vijftigjarig tob ben eene gedeeltelijke belas tingverande- ring is aangenomen. Of het eene belas tingverbetering zijn zal? We weten het niet. Dit is zeker: Samen met de be- diijfsbelasting kan het eene verbetering heeten. We [hopen dat op de lib. partij het gezegde van Frans I niet van toepassing zal zijnj: „Alles is verloren, behalve de eer." Toont echter bij de andere belas tingvoorstellen die partij zich niet even aaneengesloten, dan zou de dank van het volk wel eens niet heel groot kun nen zijn. Beide belastingen toch zijn zoo werd het in de Kamer uitgedrukt als de Siameesche tweelingen aaneen gegroeid de een kan niet leven zonder den ander. En of nu de liberalen even veel zin hebben eene bedrijfsbelasting te bakeren, als zij voor hunne eer gedwon gen waren de vermogensbelasting het leven te schenken, dat betwijfelen wij zeer. Y«le menschen geven liever trompet tende een gulden, dan in stilte een cent. Zelfliefde hebben we te weinigeigen liefde te veel. Die jaagt naar eerbewijzen, verjaagt zijn eergevoel. Grooten vertoonen zich op 't kleinst, als zij kleinen, die hun bekend zijn, niet meer willen kennen. Grootspraak is de taal van kleine gees ten. Vele menschen doen als de kippen en heffen over eigen producten een luiden kakelzang aan. De mensch is veelal als de hanenhij is niet tegen 't kraaien, maar duldt niet dat een ander kraait. Werwaarts wij ook het oog wenden, onrust en spanning is het wachtwoord. Het blijkt toch dat wij nog lang niet aan het einde zijn der woelingen van dynamietmannen of anarchisten. Pas is in Luik het vonnis uitgesproken over de bewerkers der bekende dynamiet- aanslagen, of er komt weer bericht uit Parijs dat er een complot ontdekt is van misdadigers, die van plan waren eenige openbare gebouwen in de lucht te doen vliegen. De voornaamste anarchisten waren daartoe uit Londen overgekomen, en enkelen heeft men reeds ingerekend, anderen worden nog met ijver gezocht. Zoo blijft er veel reden tot ongerust heid, en is er verdubbelde waakzaamheid noodig. In £d(ii£g(*lBSaml is nog steeds de onverkwikkelijke pennestrijd aan den gang tusschen Bismarck en de tegen woordige rijkskanselier von Caprivi. Nu moet men niet denken dat genoemde personen elkander ridderlijk bekampen in onderteekende stukken, o, neen! Zoo gaat dat niet. Maar liet is een strijd tusschen de couranten, waarvan bekend is dat de een door Bismarck gebruikt wordt en de ander officieus de meening der regeering moet vertolken. Het blad van Bismarck zegt scherpe dingen, b.v. dat de rijkskanselier elke verzoening tusschen hem en den keizer tegenwerkt; dat Von Caprivi en andere hooggeplaatsten zich vastklampen aan hun post wegens persoonlijke eerzucht, en onderling om de gunst des keizers strijden, enz. enz. Bij gelegenheid dat Bismarck in de badplaats Kissingen het voorwerp was eener algemeene en hartelijke betooging namens geheel Zuid-Duitschland (zooals een der sprekers zeide) heeft hij drie kwartier lang gesproken, over de te vol gen politiek tegenover Rusland en Frank rijk, en om dergelijke zaken, dehooge- re politiek rakende. Onbewimpeld zeide hij tevens, dat hij niet van plan was zich het zwijgen te laten opleggen, in dien hij meende dat spreken in het be lang des lands was. Intusschen is de reis-Keizer "Wilhelm kalm op reis en neemt in het hooge Noorden aan den walvischjacht deel. Op Affrika's noordkust is de toe stand ook zeer gespannen en verward. In Marokko is de Engelsche gezant lee- lij k afgescheept door de Sultan, toen hij kwam om een handels-contract te sluiten. Uit Ung'Cland komt niet veel nieuws. De verkiezingsstrijd isafgeloopen, en Gladstone heeft een meerderheid van 42 stemmen verkregen. De waarheid ge biedt evenwel te zeggen dat die meerder heid wel alleen zal bestaan in zake het Home-rule plan voor Ierland, in andere zaken zal de meerderheid wel hopeloos verdeeld zijn. Omtrent het verwisselen van ministerie loopen er zoovele praatjes, dat het maar het verstandigst is, af te wachten wat de toekomst brengen zal. Uit Calcutta komt bericht, dat de Emir van Afghanistan een noisch antwoord heeft gegeven op eene opmerking van den Onderkoning betreffende de behan deling van opgestane stammen. Hij verlangt geen inmenging, dus schrijft hij aan Lord Lansdowne, waar hij bezig is op wettige wijze rebellen te straffen op zijn eigen gebied. Want hij is een onafhankelijk Vorst. Niettemin schijnt de Emir, naar be weerd wordt tengevolge van Russische kuiperijen, veel binnenlandsche moeilijk heden te hebben en wordt een algemeene opstand niet onwaarschijnlijk geacht. De Paus heeft weer eens iets van zich laten hooren. Er is weer een encycliek verschenen, handelende over de ontdek ker van Amerika, de heilige Columbus. Zij is gericht tot de bisschoppen van Italië, Spanje en Amerika en brengt hulde aan het genie van den ontdekker. Maar nog een bijzondere reden is er om de onsterfe lijke gebeurtenis der ontdekking van Amerika te herdenkendat Columbus een katholiek was en dat zijn katholiek geloof hem steeds heeft geleid. Deswege moet den 12den October dan ook ter eere van Columbus een triniteits-mis worden gecelebreerd. Koning Oscar van Zweden zit nog steeds in groote moeielijkheden, wat de vorming van een nieuw ministerie betreft Reeds droeg hij dat op aan den voor zitter der Kamer, Stang, doch deze mocht het niet gelukken daaraan te voldoen. De bekende naijver tusschen Zweden en Noorwegen is sedert lang, en ook nu weer, het groote struikelblok. Zoo zageD wij van allerlei in ons we kelijks overzicht van de volkeren der aarde, en zeker genoeg om te bevestigen wat wij bij den aanvang zeidden „Over al heerscht spanning en onrust." Voor den Christen blijft er bij dat alles één troost, en wel deze, dat God ook in het woelen der volken, Zijn raadsbesluit zal volvoeren. Gemengd ïieuws. Donderdag-ochtend, tusschen half negen uur, had een treurig ongeval plaats op de Prinsengracht, bij de Leidschegracht te Amsterdam. Terwijl eenige schoolkna pen zich op eene schuit hadden begeven, geraakte een van hen met het hoofd be klemd tusschen het gat van den mast en een balk. Toen de knaap naar een ge neesheer was gebracht, kon deze slechts den dood constateeren het bloed stroomde uit de keel. Twee toeristen, de heer en mevrouw Laumaillé, die per velocipede eene rond reis door Frankrijk, België, Nederland, Duiischland, Oostenrijk en Zwitserland doen, kwamen Zaterdag te Dinteloord. Zij waren vóór drie weken tijds van Niz- za (hunne woonplaats) vertrokken en had den in het geheel niet van spoorwegen gebruik gemaakt, ofschoon zij een3 het ongeluk hadden gehad, dat een der pneu- matieke banden van een der driewielers gesprongen was. De orkaan, die onlangs op Mauri tius woedde, blijkt nog meer verwoesting te hebben aangericht dan men eerst dacht. Volgens de jongste te Londen ontvangen berichten zijn 1220 menschen omgekomen, terwijl 3167 ernstig werden gewond. Meer dan 62 kerken en kapellen waren verwoest of zeer beschadigd de kerkdiensten op het eiland hadden gedeeltelijk opgehou den. Het aantal openbare gebouwen, die geleden hadden, was 123, de spoorwegen waren gedeeltelijk vernield, de telegraaf lijnen geheel en al. Omstreeks 16,976 huizen en hutten waren vernield of zwaar beschadigd, behalve die in de stad Port Louis; omstreeks 170 suikerfabrieken waren verwoest of zwaar beschadigd. In Port Louis waren 1453 huizen geheel of ten deele vernield. De heer J. J. Hofman, die ge- ruimen tijd aan het ziekenhuis te Rot terdam als eerste apotheker en schei kundige verbonden was en zich onlangs te 's Gravenhage taan den Schenkweg vestigde, zal des Woendags zich beschik baar stellen voor het kosteloos scheikun dig onderzoek, ten behoeve van armen en minvermogenden, van voedingsmid delen en huishoudelijke artikelen, op voor de gezondheid schadelijke verval- schingen, alsmede van t hetgeen de ge neesheer in het belang zijner patiënten noodig acht. Aan den Van Strij singel te Dor drecht geraakte een tweejarig kind in een moddersloot. Een voorbijgaande vrouw merkte het ongeval op, zij waarschuwde een nabijzijnden karreman, die den kleine, die der verstikking reeds nabij was, met veel moeite uit de modder trok en bij de ouders bracht. Uit de door brand zoo zwaar geteis terde stad St.-Jonhs wordt gemeld, dat eene aanhoudende droogte den toestand in New-foundland nog te jammerlijker maakt. In zes weken viel er geen regen en overal woeden woudbranden. De oogst is verdord, het gras verzengd, de lucht dik van rook. De meeste artsen hebben door den brand al hun medische werk tuigen en handboeken verloren, zoodat er ten spoedigste in den aldus ontsta- nen nood dient te worden voorzien. Te Merriton in Canada zijn twee sneltreinen in botsing gekomen. De schok was ontzettend en de wagens werden letterlijk vermorseld. Uit het "VVellands- kanaal, naast den spoorwegdijk, zijn reeds drie lijken opgevischt en men ver wacht er nog meer te zullen vinden. Zes personen werden zwaar gewond en vele anderen lichter. Men verwondert er zich echter over, dat er niet veel meer menschenlevens te betreuren zijn. Kwaadwilligen hebben den beken den harddraver „Marianne," van den heer "Witteveen te Rauwerd (Fr.), in een der pooten gesneden. Het dier is kreupel en komt daardoor niet uit. De dader van deze laaghartige handeling is niet bekend. Maandag [trof een landbouwer te Marseveen een treffend verlies. Zijn zoontje, een jongen van 11 jaar onge veer, maakte een koeientouw aan een balk vast om voor zijn keiner zusje op- hangertje te spelen. Daar de kruiwagen, waarop hij stond, kantelde, was treurige ernst het gevolg. De kleine meid liep terstond naar binnen om hulp, maar vóór die was toegeschoten, was de knaap een lijk. Te Driesum is Zaterdag bij een hevig onweder de bliksem in den toren van de Herv. kerk geslagen, liep langs den afleider naar den grond en verbrij zelde eenige steenen. Gelukkig ontstond er nergens brand. De krater der Etna, die minder hevig werkte, krijgt meer monden en gaat voort met het uitwerpen van groote steenen. De lava stroomt voort en vult breede scheuren van den berg. De prefect van Catania heeft bevel gegeven de bewoners der bedreigde dorpen desnoods met geweld naar de stad te brengen. Het innen der belastingen is in de dor pen Belmossa, Nicolosi gestaakt. De bla den van Messina openen een inschrijving voor hen die schade hebben geleden. Nabij het station Drunen-Heusden aan de halte Elshout (Wachtpost 31), is jl. week Woensdag door den trein, die daar ten 4,52 passeert, een 77-jarige vrouw aangereden. Zij had de onvoor zichtigheid terwijl de weg afgesloten was onder het hek door te kruipen en werd door de machine tegen de harsteenen paal, van een ijzeren afsluitingshek ge worpen,^ tengevolge waarvan zij kort daarna is overleden. Maandagmorgen om 4 uur had de veehandelaar M. zich het recht gegeven om een koe, die nog onvoldaan was, en een koe die om de melk gegeven was, uit het land te halen, maar eilacie, de koopman moest voorbij den huurder van het land. Deze, bemerkende wat er gaande was, greep de koeien aan, en zie, daar ging het op een worstelen. Daar komt de vrouw van den boer er bij, en nu gaat het twee tegen één. Ten slotte gaat de koopman, met één beest aan den haal, en ook de boer behoudt er één. Als er meer zulke standjes plaats hebben bij de toeneming der armoe on der de boerenstand, dan moest er een later uur voor gekozen worden, want heel de buurt was er wakker van ge worden. Delvenaar [Maandag-avond omstreeks 10 uur beproefde een matroos van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, zonder per missie daartoe te hebben, het Oosterdok over te zwemmen, waarschijnlijk met het doel nog een uitstapje te doen aan den wal. Het bekwam hem echter slecht. Nadat hij 50 a 60 meter had afgelegd, riep hij om hulp, doch vóórdat hem die kon worden verleend, zonk hij in de nabijheid der te hulp snellende sloepen in de diepte weg en werd een paar uur later levenloos opgehaald. Stuurman M. Noordzij van de sloep „Festina Lente", te Pernis binnen gekomen, bracht het bericht mede, dat de scheepsjongen Arie Nieuwpoort, oud 13 jaar, Zondag is overboord geslagen en verdronken. De jongen was bezig met het uitspoelen van een vaatjedit werk was hem altoos ten strengste ver boden. Hij deed zijn eerste reis. De veehouder A. de Jong te Boven- knijpe had koeien in de weide loopen achter zijne woning. Het gras verminder de aldaar snel en daarom werden 5 dieren overgebracht naar eene weide in het Meer bij Heeren veen, op ongeveer 45 minuten afstand. Een der koeien was niet met die verandering ingenomen, bij hare overbrenging kon dit reeds op gemerkt worden, doch vreemd keek de eigenaar den anderen morgen op, toen hij de koe voor het hek zijner woning vond, luid loeiende. Het dier had om daar te komen niet minder dan 38 vaarten en wijken moe ten doorzwemmen en de eigenaar gaf het trouwe dier nu een plaatsje in de oude weide, waarin het spoedig rustig Te Heer (L.) zijn Zondagavond twee marechausseé3 van de brigade te Maas- stricht, die ter beveiliging van personen en goederen daar op surveillance waren, met ongeveer 25 boeren slaags geweest. De boeren hadden namelijk tot tweemaal toe de marechaussees aangevallen en getracht hun de karabijn te ontnemen. Deze lieten dit zoo maar niet goedschiks doen, maar maakten van dit wapen en van hun revolver gebruik, om zich uit de handen hunner bespringers te bevrij den, wat hun ook gelukte. Als door een wonder werd niemand ernstig gekwetst, ofschoon een schot langs het hoofd van een der aanvallers ging. Tegen vier der belhamels, die 's anderendaags door de merechaussees herkend werden is proces verbaal opgemaakt. Aanleiding tot het gebeurde gaf de aanmaning der marechaussees aan drie twistende personen, om zich rustig te houden en uiteen te gaan. Uit Neerbosch meldt men: In de afgeloopen week is voor niet minder dan 37 ^kinderen, die zeer noodig dienen geholpen te worden, p^ats gevraagd in de Weesinrichting. Men is druk bezig een nieuw lokaal voor slaapzaal in te richten. Men hoop hiermee 1 Sept. ge reed te zijn voor dien tijd kunnen geen weezen meer worden opgenomen. De vorige week is ook opgenomen de jongen uit N.-Amstel, waarover zooveel is geschreven, en die door zijn ouders opgesloten werd- onder den gootsteen. De heer J. A. Smit van Nieuwer- kerk te Dordrecht heeft aan de gemeente ten geschenk^gegeven, ter plaatsing op de oefenzaal der schutterij, een schilderij met photographische afbeelding van het koninklijke Fanfarecorps, dat 5 Mei L 91 ontboden werd. Het negenjarig knaapje D. geraakte te Dordrecht al spelende in de Voor straatshaven in de nabijheid van het vinkvlot van den heer K. Twee zijner makkertjes hadden nog courage genoeg, om den knaap te grijpen en hem na eenige moeite op het droge te brengen, zoodat de drenkeling met den schrik en een nat pak vrij kwam. Uitslag der Verkiezing van één Lid Prov. Staten, gehouden op 26 Juli in liet Hoofdkiesdistrict Ridderkerk. Uitgebracht 1906 stemmen. Geldig 1898. Gekozen de heer J. P. HAVELAAR (Antir.) met 980 stemmen. De heer P. SMIT Jr. (Lib.) verkreeg 912 stemmen. I öebi Prezor Broek M Geb A. Je en vai V

Maas- en Scheldebode | 1892 | | pagina 2