mm li ui-lil liiiifliafiiii mwm SÜKSk Eerste blad. Yrijdag 22 April 1802. Zevende Jaargang No. 386. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Glristis ïoor Filatus, T. BOEKHOVEN. uitgever: Alle stukken voor de Bedactse bestemd, Advertenties* est verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Partij of beginsel? III. Wat eindelijk het kiesrecht betreft, hierbij staat de heer L. lang stil niet minder dan twintig bladzijden heeft hij er aan gewijd. Hij oordeelt, dat het vraagstuk van antirevolutio naire zijde nog niet genoeg doorge dacht is. Het kiesrecht is geen natuurrecht. De vraag: „aan «demoet de wetgever het verleenen" behoort in verband mot de bestuursinrichting en met den toestand des lands, dus in verband met de vraag naar de macht der kiezers te worden behan deld. Het kiesrecht beteekent in het eene land geheel iets anders daa in het andere. In Duitschland b.v. bezit wel elk Duitscher kiesrecht voor het samenstellen van den Rijksdag doch daardoor heeft hij op geen stuk ken na zooveel invloed als de kiezer in ons land, omdat de Duitscher niet den Bondsraad helpt samenstel len, die het eigenlijk Rijksbestuur waarneemt. In de Vereenigde Staten zijn bijna alle Amerikaansche burgers van zekeren leeftijd stemge rechtigd. De kiezers hebben er een zeer groote macht. Maar de President met zijn Ministers is in vele zaken vrij van het Congres. De Ministers kun nen niet tot beengaan gedwongen worden. Vooral ook door den Senaat (waarvan de President en de Ministers .deel uitmaken) wordt de Volksverte genwoordiging in baar macht beperkt, nïin Engeland vormen het lokale zelfbe stuur en het Hoogerhuis, dat uit lepaald aangewezen standen wordt laamgesteld, een krachtigen dam ;egen machtsoverschrijding. Doch n ons land hebben wij feitelijk een Derhalve brengt bet antirevoluti onair beginsel niet mede, in dezen toestand op toekenning van kiesrecht aan allen aan te dringen, of op huis manskiesrecht. Zoo althans oordeelt de heer L. en hij 'toont dit nader aan uit de geschriften van Air. Groen v. P. en Dr. Kuyper. Eerstgenoemde vreesde voor het doorvoeren van de theorie van „het algemeen staatsburger schap" laatstgenoemde heeft al eens voorgesteld om nevens het stemrecht aan alle familiehoofden aan bepaalde klassen van burgers bet recht te ge ven tot bet uitbrengen van meer dan ééne stem, om het overstemmen van het meer ontwikkelde deel der natie te voorkomen. Yerder is tot voor bereiding voor de uitbreiding van het stemrecht noodig, dat de bevoegd heid der Staten-Genoraal beperkt, de zelfstandigheid van het koninklijk gezag verzekerd en de diepe klove tusschen dé bezittende en de niet bezittende klasse zooveel mogelijk worde gedempt. Het Ministerie-Mac- kay wilde met bet oog op dit alles voorzichtig te werkgaan, en maakte even vóór de 'uörkiezingen van 1891 als zijn plan openbaar, dat het voor eerst de zaak zóó wilde regelen dat er 50000 kiezers, hoofden van gezinnen bij zouden gekomen zjn. Het kiesrecht te binden aan eenig bezitacht de beer L. niet in strijd met Gods Woord, omdat bet even goed als verstand een vr je gave.Gods is. Niet alsof het kiesrecht zou berusten op bezitmaar als alle burgers bet niet kunnen hebben, en er moet een ken merk gezocht voor grensscheiding, dan kan hiertoe even goed de aan wezigheid van een weinig bezit als het innemen van zekeren stand in de maatschappj worden aangewezen. Het hoofdbezwaar tegen het alge meen maken van het stemrecht (onder de familiehoofden) licht in de groote macht der Staten-Generaal. In België is tot afwering van dit gevaar het „referendum" ingevoerd, dat is het recht des volks om zelf over gewich tige wetsvoorstellen te stemmen. Daardoor kan aan de Kamer het machtsmisbruik onmogeljk gemaakt worden. Evenwel, nu de antirevolutionaire party met machteloosheid geslagen is, en zj haar beginselen niet kan doorvoeren, acht de beer L. bet niet dienstig, dat zij zich tegen de uitvoe ring van het „huismanskiesrecht" aankant. Dit wordt thans in hoofdzaak ook voorgestaan door Mr. van Houten; hij wil aan de hoofden van families als de „elementaire eenheden van de maatschappj", maar dan ook aan alle hoofden, het kiesrecht toekennen, tenzj er een bepaalde reden van uitsluiting besta. Plet advies om onder de bestaande omstandigheden met het voorstel van Houten mede te gaan acht de heer L. niet in strijd met de antirevolu tionaire neiging om het kiesrecht beperkt te houden, in verband met de rechten der Kroon en het zoeken van evenwicht in de Staatsinstellin gen want in bet liberale kiesstelsel is het verleenen van kiesrecht aan de familiehoofden nog het billijkst, en is althans geen betere grens te vinden. Groote maatschappelijke om keeringen verwacht de heer L. van zulk een uitbreiding van het kies recht niet. De meeste nieuwe kiezers hebben toch belang bij het behoud van het bestaande, en de grondslagen vau het bestaande zjn toch reeds aangerand door de vele „neutrale" Staatsinstellingen, (losgemaakt van alle Godsopenbaring)door kiesrecht- uitbreiding kan dat haast niet erger wordenwellicht wordt het er beter van. Of de proportioneele vertegenwoor diging moet aanbevolen worden, is nog een deels open quaestio. Daar aan moet nog meer studie besteed worden. Moge hot boven aangehaalde strek ken om velen met verlangen te doen grjpen naar bet oregineel. De bro chure van den heer L. moet bestu deerd worden. Uit de Pers. ISuiteeijiaiid. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abomaementeprijs per drie maanden franco per poat 50 Cent. Voor Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. SOMMEmiDMJfli. Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 oent en maal Boekaankondiging 5 Cent per regel an maal. Bienstaanvragea en Dienstaanbiedingen 50 Cent por plaatsing. Groote letters en vignetten wordea berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag ljjj uur. EMt nrararauer Psffistrarat uit twee Madera. (W Het aanbieden van premiën door bla den, van welke richting ook, is schier aan de orde van den dag. Veelal zijn die premiën echter van weinig waarde. Wij maken thans daarop bepaald een uitzondering. Immers, iedere abonné van ons blad kan thans voor luttel prjs een keurige plaat bekomen, een plaat die een sieraad is in welke huiskamer ook. ter groote van 65 bj 85 cM. Keurig bewerkt, op zwaar Chromo- papier gedrukt bieden wj onze lezers aan voor slechts 75 Centen. Wij twijfelen niet of velen onzer vrienden zullen deze zoo prachtige gravure voor dat nietige bedragje bestellen, waar om we beleefd verzoeken dit s. v. p. spoedig te doen, opdat we onze oplage kannen regelen. DE UITGEVER. regeerende Volksvertegenwoordiging. Als het er op aankomt, moet de Regeering voor haar bukken. De macht der Kroon wordt steeds meer beperkt. De meerderheid in de Sta- ten-Generaal is bijna met absolute macht bekleedwant doordien de samenstelling van den Hoogen Raad feitelijk aan de Tweede Kamer is overgelaten, biedt hij weinig tegen wicht. Het gevolg is, dat de min derheden rechtens onbeschermd zijn dat wil natuurlijk niet zeggenvo gelvrij verklaard maar wel, dat de meerderheid het steeds in haar macht heeft om in haar belang te beslissen, ook al acht de minderheid bij wat anders belang te hebben. In de Vereenigde Staten van N. A. en in Engeland wordt de uitvoering der toet ten voor een groot deel opgedragen aan de lokale gemeenten en de door deze jaarlijks te kiezen beambten, die geen ambtenaren zjn in den bier te lande gebruikelijken zin, doch slechts (tegen betaling) met enkele functiën worden belast. Met deze uitvoerders, met geheel de bevolking, moet daar dus meer gerekend worden. Doch in ons land, evenals in Frankrjk, voeren afhankelijke Regeerings-amb- tenaren meest de wetten uit, en is ook daarin dus geen tegenwicht. Toekenning van kiesrecht beteekent in ons land daarom zeer veel, het beteekent: de absolute regeermacht mede samen te stellen. Uitbreiding van het kiesrecht kan nu wel die macht verplaatsenmaar geen gerech tigheid waarborgen. Doodstraf. Moord en doodslagen ko men dezer dagen helaas telkens voor. En aan de weder-invoering van de dood straf wordt niet gedacht. Aan den eenig goeden regel van Gods Woord, wil men niet: „Die het bloed der menschen ver giet, zjn bloed zal door den mensch ver goten worden." Terecht schrijft de Delvenaar. Geen doodstraf, niet waar? Ook niet, als een onverlaat twee oude vrouwen met een bijl te lijf gaat en haar den schedel klooft? Keen, als hij gevat wordt, een aantal jaren naar de gevangenis, waar hij goed gevoed en te gen de koude beschut wordt, waar hij ter ver- poozing eenigen lichten arbeid kan verrichten. En dan moet het rechtsgevoel van het volk be vredigd zijn? Wat voor rechtsgevoel wordt er toch op die wijze gekweekt? Geen doodstraf, niet waar? Ook niet, als eene dienstbode alleen in huis wordt overvallen en hoewel met de kracht dei- wanhoop zich verdedigende, ja, wie weet met hoevele wonden doorpriemd wordt geveld? Wij moeten ons do angstkreten van die oudjes maar voorstellenwij moeten ons indenken, hoe die andere moordenaar zijn slachtoffer wellicht het schreeuwen heeft belet, en als zij mot de kracht der vertwijfelingjzichtrachtlos te wringen maar telkens weer zijn lango mes in haar horst of rug stoot, en als dan straks, gelijk wij hopen, do schuldigen zijn gevat en zij worden wegge bracht om nu voorts een tal van jaren te worden opgesloten, dan moeten wij zeggen, dat er recht is geschied. Wie kan dat? En de Zuid-Hollandsche Kerkbode schrijft: „Niet slechts in hot buitenland, maar ook in ons vaderland neemt de zonde van den doodslag onrustbarend toe, terwijl de politie en justitie de moordenaars bijna niet kunnen vinden. Een bewijs, dat de booswichten maar al te goed be rekend zijn voor hun goddeloozen arbeid. Ter wijl naar de daders van den moord te Haarlem op twee weerlooze weduwen gepleegd nog im mer tevergeefs gezocht, zijn thans weer twee vrou wen, eeu dienstbode te Amsterdam en eene we duwe te Gouda, op gruwelijke wijze vermoord. Zou niet, zoo naar Gods ordinantie in Gon. 9 de doodstraf door de overheid weer toegepast werd, en de misdaad minder voorkomen en de vreeze den misdadiger spoediger aanwijzen? Men wil wijzer zijn dan Gods Woord en iemand niet dooden, maar intusschen terwijl de schul digen in het leven gespaard blijven, worden de onschuldigen met minder vrees omgebracht!" Intusschen zullen, naar de Avondpost meldt, eenige hoogeplaatste ingezetenen in de Residentie een adres indienen aan de Regcering om de doodstraf, die nooit had moeten afgeschaft worden, te herstel len. De Tijd zegt daarvan „Moge in geheel ons Land dit goede voorbeeld worden gevolgdTegenover het bedroevende feit dat in weinig meer dan een maand een achttal moordaanslagen in ons kleine Nederland wer den gepleegd, en do meeste slechts de laagste hebzucht tot drijfveer hadden, moeten, dunkt ons zelfs vroegere tegenstanders van de doodstraf wel tot andere inzichten gekomen zijn. Zoo bij plebis- cit werd uitgemaakt, wie voor en wie tegen de wederinvoering van de doodstraf is, zou, geloo- ven wij, het getal ziekelijke philantropen gering blijken." I®rar||s. Yerleden week heelt de ex- luitenant Anastay, die de barones Del- lard, zijne weldoenster, vermoord heeft, de doodstraf ondergaan. Dit bloedige schouwspel blijft maar voor duizen den en duizenden hoogst aantrekke lijk. Te middernacht was de Place de la Roquette reeds dicht bezet met zienslus- tigen. En aanhoudend hield de stroom van mensehen aan, de een te voet, de ander in rijtuig komende. De nabijgele gen koffiehuizen waren stampvol. De Gar de Itepuhlkaine te voet en te paard bad groote moeite de orde te bewaren, want het gedrang om zooveel mogelijk nabij te zijn, ten einde goed van het schouw spel te kunnen „genieten" was buiten gewoon. Te overleed dezer dagen een ongehuwd schatrijk man, die heel een voudig leefde. De familie was natuurlijk zeer treurig gestemd en zoo bedroefd, dat zij reeds des avonds het geheele huis afsnuffelde naar de waarden van den rijk aard, die geen testament had nagelaten. Doch niets was te vinden. Men zocht nog den volgenden dag, ook nog den daar- opvolgenden, maar tevergeefs. Geen ef fect, geen stukje bankpapier en toch be stond daarin het fortuin, want geen vas te eigendommen bezat de man en hij woonde in een gehuurd pand. De fami lie hield raad boven op het zaaltje, ter wijl de doode in zijn doodkist beneden in de huiskamer lag, slechts in gezel schap van een ouden knecht, die veel van hem gehouden had en die den laat- sten wil zijns meesters had volbracht, om hem namelijk in zijn Zondagsche kleeren te kisten. Op eens gaat de deur open en stor men de bedroefde familieleden in de sterf kamer. Wat was er gebeurd? Een van hen, een Parijzenaar, had beneden den doode zien liggen en het al heel vreemd gevonden dat deze in zijn zwarte jas en broek met een mooi overhemd op dc borst en manchetten aan de handen in zijn doodkist lag en de vooronderstelling ge opperd, dat de aap wel eens in dat pak kon zitten. Den doode te ontkleeden was een werk van een paar minuten en tranen van aandoening werden gezamelijk spoedig gestortechtgenooten vlogen elkander om den hals, kinderen omhelsden hun ouders, want werkelijk in het Zondagspak, dat met den doode stond begraven te worden, zat een ander pak en wel een pak met de effecten In Noord-AsnerlkCB. stond een gehuwd paar van nog geen zestig jaren niettegenstaande zij kinderen hebben, doch die zijn goed geplaatst, huil ge heel vermogen van f 250,000 aan de Buitenl. Zending af, tegen betaling slechts van 5000 jaarlijksche lijfrente. Sedert 1835 werd op het eiland EJTs- land, met 70,000 Protestansche bewo ners, geenerlei misdaad bedreven. On langs werd er echter een moord begaan, waarvan het geheele eiland als verslagen was. Een buitengewoon hooge ouderdom Uit St. SBet4ï8,SÏisïBB'>g- wordt het overlijden gemeld van Stepan Ivanoff, onderofficier bij de grenadiers der keizer lijke garde en die den ouderdom van 125 jaar bereikt had. In dienst getreden onder Keizer Paul I maakte hij den veldtocht mee met Sou- varoff, in Zwitserland, tegen de Ifran- schen. In den slag van Leipzig werd hij krijgsgevangen gemaakt door de Fran- schen. Voor twee jaar was hij blind gewor den, maar was nog steeds gezond. Zijne vrouw, die nog leeft, is 96 jaar oud en was sedert 80 jaar met Ivanoff getrouwd. De czaar heeft bevel gegeven het pensioen van den man geheel aan zijne weduwe uit te betalen. De Engelsche proleet SSaxles*, die den ondergang der wereld op 11 April 1901 voorspelt, heeft onlangs weer een voordracht over deze groote gebeurtenis waarvoor allen zich moesten voorberei den, gehouden. Plotseling stond een der hoorders op en vroeg den spreker, of hij bereid was, zijn geheele vermogen te ver maken aan een weldadige instelling, wie het na 11 April 1901 zou toebehooren Baxter meende dat dit onnoodig was, daar dan niemand meer leefde. „Dat doet er niet toe," meenue de andere, „misschien worden wel enkelen gered en die zouden het geld goed kunnen gebrui ken. Een van mijn vrienden en ik zul len gaarne als beheerders der stichting optreden. Maak dus het document maar op. Den heer Baxter ging het echter als den rijken jongeling, „want hij heeftvele goederen." Het document werd niet op-

Maas- en Scheldebode | 1892 | | pagina 1