TODÏÏ II SMHULAOIM IS Vrijdag 15 April 1892. Antirevolutionair Zevende Jaargang No. 385. Orgaan IN HOC SIGN O VINCES 1 I Twêêdê blad. T. BOEKHOVEN. tl uitgever: Alle stukken voor «Se Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Gemengd Nieuws. -5' V$ Deae Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Ceilt. Voor Amerika bij roeraitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMIÏLSEtIJH. Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. t .-i j „i... iv> ,.i_ ji-a l i-t n - Edit nummer beslaat uit twee bladen. HET IIA AGSCHE KRANKZINNIGEN GESTICHT. Mevrouw Stuten heeft reeds nu een „Bijlage" op haar brochure oyer het Krankzinnigengesticht aan het Slijkeinde in den Haag geleverd. In deze „Bijlage" S?eft zïj anderer ervaringen in dat gesticht, die in alle opzichten de door mevr. Stuten zelve gedane onthullingen ten volle bevestigen. ITij ontleenen aan deze tweede brochure de volgende getuigenissen: Marie Schaap, oud 49 jaar, verklaart dat zij lijdende was aan een lichte ze nuwziekte, maar dat dr. Reeling Brouwer advies van krankzinnigheid gaf, niette genstaande zij niet krankzinnig was en nimmer geweest is. Dat het bestuur van dit gesticht haar gedurende tien jaar heeft opgesloten ge houden, haar tot het doen van huiswerk dwingende, en wanneer zij weigerde te werken haar dreigde in de cel te doen opsluiten Dat zij gedurende haar verblijf heeft geschreven aan haar eenig kind, Albertus Schaap, hopende door bemiddeling van dat kind de vrijheid te kunnen herkrij gen, doch dat die brieven nimmer aan hun adres konden bezorgd worden, om dat zij door het bestuur van het gesticht eenvoudig werden verscheurd, hetgeen herhaaldelijk in dat gesticht plaats heeft, indien patiënten zich aan familieleden per brief beklagen. Dat door het vernietigen van die brie ven haar zoon, niet wetende of zijne moe der leefde of reeds dood was, in geen drie jaar iets van haar heeft kunnen vernemen en zij dan ook niets van hem. Dat de ellende op ieder gebied door haar in die tien jaar ondervonden, en de el lende, gruwelen en wreedheden, die zjj anderen aan patiënten heeft zien bedrij ven, te veel jaijn om op te sommen en met geen pen zijn te beschrijven. Mede verklaart Marie Schaap, dat als aan de patiënten van de 3e 'klasse door hun familiebetrekkingen geld werd ge stuurd dit door de directrice verwisseld werd voor nietswaardige en geheele nut- telooze zaken. Dat. het evenzoo ging met de 25 cents, die in den regel elke patiënt van de 3de kl. per week voor versnape ringen ontving en dat uit de provisieka mer van de directrice hen daarvoor eenige stukjes gedroogde appeltjes of slechte pruimen en vijgen werden verstrekt, of een ons suiker met een ons komijnekaas met een klein sinaasappeltje en dit alles van zulk een slechte hoedanigheid, dat vele patiënten weigerden het aan te ne men. De heer L. W. gewezen patiënt, verraderlijk door twee agenten naar het Krankzinnigengesticht gebracht en daar gebleven van 22 October 1889 tot 11 September 1890 verklaart: Dat hij tallooze malen in de naakte cel werd geworpen met de handen op den rug gebonden en dan gestompt, met den sleutelbosch geslagen en tegen de beenen geschopt. Eenmaal werd hij dooi den opzichter Kruiswijk tegen den muur geworpen en in persoon geslagen. Dat de jenever met bierglazen werd gedron ken, en als de patiënten bezocht wer den en sigaren ontvingen, deze door de Oppassers werden afgenomendat de wijlen eens iets bizonders werd opgediseht; hier van alleen de.gunstelingen hun deei kregen. Dat het wemelde van ongedier te vooral van wandgedierte Dikwijls ontving hij in geen veertien dagen ver- scliooning. Eenmaal werd hij bont en blauw geslagen en in het gezicht gekrabbeld de dokter ontkende, dat dit plaats konde hebben. De taartjes, die hij ontving, werden gebruikt, de oppassers stoeiden steeds met de oppasseressen en als hij de een of andere aanmerking -maakte, heette het: „houd je sm en werd hij eenmaal door oppasser De Man, onder de gemeenste uitdrukkingen, dermate in den rug geschopt, dat die nog steeds gevoelig blijft en bij klachten aan de hem bezoekende familieleden werd steeds geantwoord„Kom, kom, je hebt het hier zoo erg niet. Een inwoner van Leiden, die op den 24sten Februari 1892 zijn zuster inliet gesticht ging bezoeken, verklaart, dat hem door den portier, die den directeur van zijn komst ging verwittigen, namens dezen werd aangezegd, dat zijn zuster reeds in het begin van November 1891 was overleden. Stom van verbazing vroeg hij den directeur te mogen spreken, doch deze weigerde hem te woord te staan. De oud patiënt van D tijdelijk verpleegd geworden in het Krankzinni gengesticht te 's Gravenhage, daarna te Yught (Noord-Brabant), verklaart, dat hij met kapotte beenen en geheel blauw geslagen te Yught is aangekomen, en men aldaar wraak heeft geroepen, zooals hij er uitzag. De schrijfster der eerste brochre („Mijne ervaringen in het Krankzinnigengesticht te 's-Gravenhage") ontving de volgende beteekenisvolle verklaring Mevrouw Stuten Lang ben ik van plan geweest u eens te schrijven. Daar ik u opgepast heb ge durende uw verbijf in het gesticht en in dezefde kamer bij u geweest ben, kan ik u meedeelen, dat ik altijd op hoogen dwang van den directeur en de eersfen geneesheer hard met u moest omgaan, doch tegen mijn zin. (get.) MARIE VENING. Oppasseres in het Krankzin nigen gesticht te 's-Gravenhage. Eenigen werklieden, die tijdens de ver bouwing, zich aan of in het gesticht be vonden, hebben mevr. Stuten gewichtige mededeelingen verstrekt. Onder meer verklaren zij Dat de koffie en thee, door de werk lieden geproeft, niets was dan gootwa- ter. Dat het eten slecht was en dikwijls aangebrand en smakeloos bereid. Dat een patiënt, König genaamd, steeds dag en nacht in een cel zat en dat hok om de 14 dagen door een patiënt werd uitgemest. Dat de heer T... wijnkoper, patiënt le klasse, aanhoudend in de cel zaten dik wijls om drinken vroeg, waarop de op passer dan riep, dat hij geen drinken kreeg en hij maar naar de verdnis moest loopen. Een der werklieden, v. d. B., die ,liet niet langer kon aanhooren, is toen eenmaal op een ladder geklommen om hem drinken te geven. Deze patient werd door de oppassers steeds vreeselijk mishandeld. Dat een oude vrouw Lens genaamd, voortdurend in de cel zat, en als haar eten was gebracht, haar werd toegevoegd. Zoo, vuile smeerlap, heb je gevreten", en zij dan doorgaans nog een klap in pet aangezicht kreeg. j)e oppassers II. en D., die het Haag- scho gó?Rclit ontloopen zijn, omdat het pun onmogelijk was, „de patiënten te dikke knuppels gewapend bij de patiënten zaten, zoodat deze bibberende en rillende zaten te eten. Ook heefr een dezer oppassers staaljes verteld van een opzichter, die 's avonds om negen uur de ronde moest doen en als hij (die opzichter) bij de vrouwenaf- deeling kwam, dan moest hij (oppasser) met de lantaarn even wachten. De oppas ser was nieuwsgierig en heeft den op zichter bespied en zaken gezien, die men moeilijk kan beschrijven. Men moet dus II. en D. ter .verant woording roepen dan hoort men meer. Dat er een patiente was, die gedurende een aantal jaren met een dwangbuis in een cel had gezeten en dikwijls haar hoofd door de klep van de cel stak, uitroepende: „Och ziekenmoeder, laat mij er eens uit! ik zal heel stil zijn! ik zal niets doen!'' De ziekenmoeder vroeg toon eenmaal aan den directeur Krab, of zij er haar eens uit mocht laten, want dat zij geheel krom groeide, waarop de directeur zeide: „Als jij maar niet krom groeit," en heenging. Dat de ziekenmoeder haar eenmaal voor eenige oogenblikken uit de cel liet gaan, nmar daar zij door het dwangbuis haar handen niet vrij had, de ongelukkige haar behoefte op den grond deed, waarop zij door de oppasseres, genaaamd Geert, van den eenen hoek van de plaats naai den anderen geschopt en geslagen werd. Dat, als er door de familie van do patiënten taartjes of ander lekkers werd gestuurd de oppasseressen dit afnamen, zeggendeWij zullen het voor u bewa ren en de ongelukkigen er niets meer van zagen. Dat als de patiënten gebonden waren, zij onder het eten niet eenmaal los werden gemaakt of geholpen, zoodat zij hun eten met den mond moeston opnemen en den tinnen kroes tusschen de tanden nemen en op die wijze moesten drinken. Mej. K. geb. G., die een gelijk lot als mevrouw Stuten had ondergaan, ver klaart, dat de behandeling der verpleeg sters in het Haagsche Krankzinnigenge sticht in een woord ruw was. „Het bij de haren sleepen naar de cel" aldus zegt mej. K. behoort niet tot de zeldzaam heden, schelden, stompen en slaan, ook knijpen, waren geliefkoosde tuchtmidde len, óók van de opzichteres." B. vain G. uit Den Haag verstrekt ,an mevr. Stuten de volgende verklaring: at zij, gedurende den tijd, dat zij in het krankzinnigengesticht te 'sGravenhage is geweestop een gruwelijke en slechte manier behandeld en verwaarloosd is. De verwaarloozing bestaat hierin, dat van mijne beide voeten de teenen zijn afgevroren en het bovendien, tot drie weken voor ik er uit ging, stil gehouden en mij ten strengste verboden is er over te spreken tegen mijne familie. Niet al leen, dat ik daar erg aan geleden heb, maar nog meer aan de mishandeling, die ik er een halfjaar ondervonden heb. Het eten en drinken en de verdere verzorging was er in een woord slecht, zoodat ik na drie maanden er in geweest te zijn en noch moeder of vader gezien te hebben, geheel uitgehongerd en ver magerd was, zoodat mijne ouders genood zaakt waren mij met allerlei versterkende middelen te voeden. Mej. A. S... gehuwd met L. A. B... ziekenmoeder van 1881 tot 1884, ver klaart Dat op de zoogenaamde vuile zaal de konde douches op de patiënten werden toegepast, dat de ongelukkigen gilden van smart en pijn en dat de opzichteres Mej. Kerlen dit deed op een wijze, dat het bloed'hun langs den rug liep. Des avonds voor het naar bed gaan werd het werden de patiënten met een zweep van riet naar bed geslagen. Dat eenmaal een patiënt een stukje vleesch had verstopt in het vuil en de oppasseres Marie Heystek die patient dat stukje vleesch, vermengd met zand en vuil, heeft laten opeten met de woor den „je zult het opvreten." Dat verscheidene niet-krankzinnige patiënten in het gesticht worden gehou den, om als werkkrachten te worden gebezigd o. m. Cecilia Egeding en Bet Bus. Coba Bus zat, toen juffrouw S... in 1881 in het gesticht als ziekenmoeder kwam, reeds twintig jaar in de cel en zij zat er nog in, toen zij in 1884 het het gesticht verliet en was die patient geheel vergrijsd en vermagerd. In de cellen stonden toenmaals tonnen voor het vuil. Dat er in de nabijheid van de vuile zaal een hok was, waarin een kachel stond, waarbij de stroozakken werden ge droogd en waar een verpestende stank heerschte. Dat een patient, genaamd Mens- hoek, was belast die te drogen en om te keeren en als zij het moede was om in dien vreeselijken stank te verblijven dikwijls den boel in brand stak. Omtrent de nasporingen der justitie in za ke den moord op de Prinsengracht te Amster dam, deelt het Hblad nog mede: Een gelijkluidende brief als door den officier van justitie ontvangen, werd bij den commissa ris van politie Zurmüblen bezorgd. Ycrder heeft zich een knaap, ongeveer 14 j. oud, aangemeld en verklaard, dat hij op den be- wusten avond tweemannen uit de woning der fa milie Yiotta heeft zien komen. "Wel houdt de jongen vol, dat hij dat Maandag-avond gezien heeft, maar voegt daarbij, dat hij den volgenden morgen vroeg hoorde, dat dien nacht de moord gepleegd was, zoodat hij zich klaarblijkelijk in den dag vergist. De officier van justitie heeft ook een tweeden brief ontvangen van dezelfde hand als do eerste. De schrijfster noemt zich beide keeren Sara en wijst een zekeren Vos als den moordenaar van Anna Verhoeven aan. Deze Vos, een diamant slijper, woonde met een vrouwspersoon in een kelder. Door de onthullingen van genoemden knaap geleid, verborgen zich reeds gisteren twee rechercheurs in een schuilplaats tegenover den kelder om den man in hechtenis te nemen, zoo dra hij den kelder verliet. Immers men dacht in den kelder zeiven en in de woning zijner moe der nog belangrijke ontdekkingen te zullen doen wanneer Vos buiten weten zijner betrekkingen werd aangehouden. Daarom ging men niet aan stonds den kelder binnen of huiszoeking doen in de woning zijner moedermen wilde hem op ze keren afstand van zijn verblijfplaats vatten. Thans is Vos op een tram in hechtenis ge nomen en wordt door den bedoelden knaap her kend als een der beide personen, die hij uit de woning der familie Viotta zag komen. Men meen de eerst dat de broeder van de vrouw, bij wie Vos zich bevond, de tweede dier beide man nen zou zijn. Deze is echter niet door den knaap herkond. DOODSTRAF. „Geen doodstraf," zegt do liberaal, „Die wet moet worden opgeheven; Geen galg meer, weg met dit sohandaal, Geen bloed mag aan dos beulshand kleven Een mensch ophangen, 't is brutaal." Zoo durft men stout Gods wet weerstreven, En stelt Zijn eischen perk en paal, Verwerpt Godswil, zoojuist omschreven; En d' uitkomst die blijkt practicaal Schier weeklijks. 't Is om van te beven. Hoort men in Neerland 't droef verhaal, Hoe weer een misdaad werd bedreven Door schietgeweer of 't moordend staal, Door mos óf bijl een mensch nioet sneven; Gedenkt aan Haarlem voor ditmaal, Gouda, of Amsterdam, om 't even, Men moordt en doodt op groote schaal; Pn 't zij ontdekt of vrijgebleven. De slotsom is, zoo ik niet dwaal Vermoordt er twee, of vijf of zeven, Slacht monschen als een kanibaal, Rooft geld, 3ticht brand nog daarbeneven, En eet én drinkt en leeft royai 1, Ge weet: Geen moord'naar rooft men't leven." (De Zeeuw "Waarschijnlijk door het wegwer pen van een brandenebn lucifer, is te Moergestel brand ontstaan in een uitge strekt mastbosch van 3 meter hoogte. boscli door het vunr vernield. Yoor de rechtbank te Zutfen stond Woensdag terecht een 16-jarige dienst bode uit Deventer, die in het vorige jaar herhaalde malen brand had gesticht bij de dames Bosstha aldaar, bij wie zij dienstbaar was. Het O. M. eischte 5 jaar gevangenisstraf. Nog altijd is men onbekend met de daders die de beide oude vrouwen in Haarlem hebben vermoordop vermoe den zijn reeds verscheidene personen ge vat wegens den moord in Amsterdam, in Gouda is ook nog geen voldoende licht opgegaan over de misdaad gepleegd aan de oude vrouw, en weer hoort men van eene misdaad, die aan lang verleden tij den doet denken. Te Zaamslag werd Vrijdagavond te elf uur het huis van de wed. Dieleman letterlijk bestormd. Door middel van een paal werd de voordeur opeugeloopen en een zestal personen dron gen binnen. De zoon van de weduwe, di\. trachtte de indringers tegen te houden, werd met een schot hagel in den schouder gewond, de weduwe zelf werd zwaar mis handeld, kasten en laden werden met knuppels stuk geslagen en alles wat waar de had, medegenomen, goud, zilver en eifecten. Zaterdag begon de Justitie uit Middelburg haar onderzoek, tot heden zon der gevolg. AAN HEEREN WINKELIERS IN NEDERLAND. Het zal U bekend zijn dat op den len Mei 1892 de West-Europeesche (En- gelsche) gordeltijd op de Nederlandsche I Spoorwegen zal worden ingevoerd, dat wil zeggen alle spoorklokken zullen 20 minuten worden achteruit gezet. Om ver warring te voorkomen zal ongetwijfeld de burgerlijke tijd hieraan gelijk moeten worden gebracht. Het gevolg hiervan zal zijn dat iedere handeling jiu het bur gerlijk leven, die op een bepaald uur plaats heeft dan (door het verzetten der klokken) feitelijk 20 minuten later ge schiedt. De vele nadeelen die hierdoor ontstaan, zijn in verschillende dagbladen reeds be handeld voor den winkelier heeft deze tijdsverandering het bijzonder nadeel, dat hij 's avonds 20 minuten langer kunst licht moet gebruiken. Door Prof. A. A. kV. HUBRECHT te Utrecht is een beweging in het leven geroepen, welke, zoo deze slaagt, de na deelen in voordeelen zal doen verande ren Z. Hoog Gel. wil namelijk bij de Regeering er op aandringen in plaats van de West-Europeesche (Engelsche) de Midden-Europeesche (Duitsche) gor deltijd in te voeren. In dit geval zullen op 1 Mei de klokken 40 minuten wor den vooruit gezet, dan zal alles wat op vaste uren plaats heeft, feitelijk 40 mi nuten vroeger gebeuren. De winkelier zal dan 's avonds 40 minuten korter kunstlicht gebruiken. Een der vele voordeelen welke de Mid den-Europeesche tijd boven de West- Europeesche geeft is dus één uur per dag korter gebruik van kunstlicht wat voor den winkelier die 's avonds om 10 uur sluit een verschil van ongeveer 30 proc. in de kosten voor licht geeft. Wij noodigen U uit hot streven van Prof. HUBRECHT te steunen door on- derteekening van een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. E. BRANDSMA. L. A. BEAUSAR. PERRY Co. Het adres ligt te Sommelsdijk ter tee- kening bij den Heer W. BOEKHOVEN Boekhandel.

Maas- en Scheldebode | 1892 | | pagina 5