is dit het geval, n w de geëerde sclirij - ver de zooveel beheerscherAe vraag bespreekt wat op staatkundig gebied het zwaarste behoort te wegenhet organiseeren van een groote partij (al is die dan ook uit een combinatie van verschillende andere partijen ont- of het rustig en moedig be lijden van beginselen. Een vraag, die de heer L. in laatstgemeE en zin beandwoordt, terwijl hij daai jij her innert aan den grooten invloed, door M. Groen van Prinsteren ook in het Parlement uitgeoefend. "Want wel over won deze groote voorstrijder nim mer; maar de heer L. wijst op het vele, dat hij toch won. „Met zijn scherpen blik en snijdend woord heeft hij de liberale leer wel niet kunnen weren, maar toch de ondragelijkste toepassing er van belet. Tevens heeft hij, vooral door zijn werkwahrdigen strijd tegen het conservatisme, zorg gedragen, dat in consequente toepas sing van het beginsel niet met ver werping er van werd verward. Op komende tegen verdrukking en onrecht tegen terzijdestelling van volksvrij heden, vond hij vaak ook bij den te genstander een open oor. Velen onder de liberalen en de Roe nsch-Katkolieken hebben bem verguist; maar zij bebben met bem moeten rekenen. Aan wien anders dan aan hem is het te danken, dat in ons land onder de „liberalen" bijkans niemand openlijk zich een aanhanger van de „volkssouvereini- teit"van de (op politiek terrein) Godloochenende beginselen van 1789, durft noemen, terwijl in België en Frankrijk die beginselen door alle meê- levende partijen openlijk zijn aan vaard? Aan wien anders dan aan hem en zijne medestanders, dat de vrijheid van het bijzonder onderwijs, in Duitsland en Frankrijk ook thans nog zoo goed als onbekend, aeeds sinds 1848 ten onzent in beginsel is aanvaard, en dat in 1889 een geheel nieuw en vrijzinnig beginsel in onze schoolwet heeft kunnen wor den gelegd?" De volgende week hopen wij op dit politiek overzicht terug te komen, en door het aanhalen van eenige daarin vervatte uitspraken den lust tot bestudeering van het stuk zelf trachten op te wekken. „De Tijd" noemde de heer L. dezer dagen „één van de sierlijkste leden der antirevolutionaire partij". Ru dit is genoeg bekend onder zijne geestverwanten. Maar daaro i ver dient dan ook bijzondere a; dacht geschonken te worden aan hetgeen ons van zulk een gewenschte zijde welwillend wordt aangeboden. Men kan er ook uit zien, dat de beer L. zijn politieke studiën niet rusten laat, al is hij, jammer genoeg, tijdelijk buiten het Parlement. Het Prov. Coanité. Sociale Jip&ocl. €»efiisesi§'fl Nieuws. De ramp te Amsterdam. Plaatselijk Mleiiws. Vlsscherij fjSurg-eB'ltfke JStfaml. Kèrknleuwg. De vergadering van het Provinciaal Comi té, maandag te Rotterdam gehou den, was goed bezocht; en over het al gemeen kenmerkten zich de besprekin gen door een goeden toon. Met het bekende advies van het Cen- traal-Comité was de vergadering het vlug eens, en werd ten slotte het volgende voorstel met algemeene stemmen aange nomen. Het Provinciaal-Comité van Anti-Revolutionaire Kiesvereenigingen in Zuid-Holland, in zijn Al gemeene Vergadering gehouden den 28sten Maait 1S92 te Rotterdam, Overwegende, dat het Centraal-Comité, blij kens zijn statuten belast lijnde met de politieke leiding, h eef t beslist dat er ditma 1 geen samen werking met de Roomsebe Staatspartij zal plaats hebben dat bet Centraal-Comité voor de verdere houding wel eeu advies geeft, maar de leiding en verant woordelijkheid der zaken aan de Kiesvoreeniging .on Provinciale Coroité's overlaat; besluit het advies van bet Centraal-Comité, als zijnde onder de gegeven omstandigheden de boste gedragslijn over te nemen. ziekte proces invloed ten nadeole der zieke uit te oofonen. Verjongd 011 schijnbaar genezon trad de maat schappij in het begin dozer eeuw op, en jaron abtereen word er van geen ziekte gerept, tot lanzr.iuorhand zich uit die maatschappij stemmen verhieven, die weder om hervorming, om verbe tering van maatschappelijke misstanden riepen, en dat geroep werd al sterker en sterker. Bergen klachten rijzen er nu bergen bezwaren worden tegen die klachten ingebracht; de soci aal-zieken zijn het andorling niet eens, ook de sooiale doktoren zijn oneeuig over. toe te dienen de "geneesmiddelen. <3 een wonder, lezer, dat eone Rsgooviug eeno zeer moeilijke taak heeft op het g-obied der sociale kwestie! En dat gebied is zeer uitgebreid! Waar die sociale kwestie dan toch al over loopt? Enkele vragen willen we u doen, waaruit ge bemerkeu zult, dateenóReg. die werken wil, waarlijk'niet de handen in den schooi hog-oeft te leggen. „Is hot contract tussohen arbcideren werkgever goed geregeld? Is overal de arbeider wol waarlijk een persoon, niet een koopwaar of machine? Wordt geheel de arbeid behoorlijk beschermd en bevoiligd? Zijn er waar borgen voor den rustdag? Worden vrouwenon kinderen van arbeiders als vrouwen en als kin deren behandeld! Zijn er maatregelen tegen woe ker, tegen vervalsohing van levensmiddelen Wordt er over gedacht, om het huis- en hand werk in zijn ooncurentie tegen fabriek-avbeid te steunen Zijn er pensioenfondsen voor arbeiders Zijn er verzekeringen tegen ongelukken, ziekte en ouderdom?" We kondeu op. Zoo alleen deze vragen te beantwoordeu waren, zoud ge tot de bekentenis moeten komen, dat do sociale nood hoog, zeer hoog geklommen is. En toch, deze vragen zijn nog met vele andere te vermeerderen. Wel is aan enkele kwestie reeds eeu begin van uitvoering gegeven maar opgelost is er niet één. Toen we ten minste de kamerverslagen der vorige maand nagingen, en we de sohevpte oritiek van den heer Bahlman lazen over de arbeidswet van 1889, begonnen we, te wanhopen aan de mogelijkheid niet om sociale mistanden weg te nemen (dit is ondoenlijk) maar om slechts enkele punten tot eene voldoende oplossing te brengen. En ondertusschen wordt de nood steeds drin gender. De maatschappelijke pyramide staat daar niet meer zoo rustig als weleer. In de onderste lagen woelt en werkt een kracht, die haar nu nog slechts doet trillen, maar zoo God het niet verhoede het gansclie geweldige lichaam in elkander kan doen storten. En toch, bij al deze wanverhoudingen, werken velen -er nog toemede om de behoeften nog grooter te maken. „Onze'tijd," schrijft prof Quack, schijnt vooral iu catholieke landen, zonder zich misschien volle dige rekening- te g-even van wat zij doet, aan de armen de godsdienst te -willen ontnemen, waarin zijn opgevoed waren. De kerk arbeid de aan maatschappelijke bevredigingzij had een roeping te vervullen, die verdriet lenigde". Toch wordt die kerk als vijand besohoud, en daardoor aan de onderste lagen der maatschappe lijke pyramide iets ontnomen, dat er zeer veel toe bijdroeg om die pyramide in eenwicht te houden. Het: „Wat haat het een mensoh zoo hij de goheele wereld gewint en zijner ziele schade lijdt" staat voor vele nie^ meer geschreven en het klinkt dan nu ook al heel spoedig: „wij zijn niet vergenoegd met het tegenwoordige Ev Komen 't moet onze schaamte gezegd worden toestanden voor, waarbij men niet vergenoegd kan zijn, maar velen zijn er ook wier streven het niet is om de bazes van de py ramide te versterken, doch om het geheele lichaam het ondersteboven te keeren. Gelijkheid roept men van sooiale democratische en anarchistische zijde, en wie zich de uitspraak vau 'sHeeren Woord! Bijkeu en armen ontmoeten el aar; de Heero heeft ze beide g-emaakt," 'niet binden brengt, u zeer geneigd dat na te roepen. God beware de wereld ervoor, dat men ooit beproeven moge deze leuze in werkelijkheid te doen vei-keeren. Hij, de opperste Wetgever, mog-e in ook dezen socialen nood voorzien, en Hij neige veler liait tot zich, opdat zij in dagen van benauwdheid Hem mogen aanroepen om hulp. Eu wij allen, deen we wat onze hand vindt om te doen om den socialen, nood te lenigen, maar bovenal, dat we trachten de natie tegen te houden op den weg, die van God en Zijn d:enst afleidt. „Politiek is gezondheidsleer en eeu sociale beduidt dus niet anders dan het scheppen van de mogelijkheid om de maatschappij gezond te doen blijven." Deze woorden, gesproken door prof. Quack bij het aanvaai den van zijn hoog- leeraars-ambt, behelzen veel waarheid. We zou den echter dat woordje blijven in worden wen- schen te veranderen want dat de tegenwoordige martschappij gezond is> zal niemand toch willen beweren. Integendeel, ernstige ziekteverschijnse len, doen er zich in voor verschijnselen, waarin alheel spoedig verandering moet gebracht worden of het maatschappelijk lichaam zal bloot staan aan nog- vreeselijker schokken dat het tijdens de groote revolutie in het laatst der vorig-e eeu w heeft moeteu verduren. Ook toon er te lang gewacht de kranke maat schappij genezing aan to brengen, en onzelezers kennen de verschrikkelijke worsteling welke er toen uitbrak tussohen die ziekte, en hen welke terecht of ten onrechte beschul ftigd wer den, dat Eeia "bedenkelijke maatregel. Zooals onze lezers reeds weten, zullen met 1 Mei a. s. al onze spoorwegklokken 20 minuten achteruit gezet worden om in overeenstemming- te zijn met den, door de gezamehjke spoorweg maatschappijen aangenomen, West-Europesohen tijd. In aansluiting aan .deze regeling heeft nu de Minister van Binnenlaudsche Zaken een schrij ven gericht aan Gedeputeerde Staten der verschillen de provinciën met verzoek te willen bevorderen dat mot 1 Mei a. s. ook in het gewone leven de spoortijd wordt aangenomen. De inoeielijkheden die uit het bestaan van tweeërlijk tijd lichtelijk kunnen voortvloeien, worden daardoor geheel voorkomen en alles kan in het gewone leven blijven gaan zooals het tot dusverre gebruikelijk was. Do maatregel is schijnbaar zeer eenvoudig- en zoo oppervlakkig oordeelende, zou men meenen dat zonder eenig- bezwaar de ontvangen wenk zou kunnen worden opgevolgd. Bij nader inzien is echter de zaak volstrekt niet zoo onschuldig als zij er wel uitztet en dreigt dé door den Minister voorgestelde regeling ons een verlies te zullen berokkenen van vele tonnen gouds per jaar. Wat toch is het geval. Wordt de raad van den Minister algemeen ge volgd, en daarop bestaat natuurlijk a'le kaus, dan zullen alle mensoheu 20 minuten later op staan en 20 minuten later gaan slapendan op dit oogenblik is het geval. De natuurlijke orde van ons leven, nu reeds zoo zeer verbroken, zou dan nog verder worden verstoord. Opnieuw zou een stuk van den dag in nacht, en van den nacht in dag worden veranderd. De orde door God denHeere in de schepping aangegeven, brengt mede dat de middag het mid den van den dag en middernacht het midden van den nacht is. Vroeger was dat inderdaad ook zoo. Maar sedert het kunstlicht zulke reuzen vorde ringen maakte is men van de natuurlijke orde afgeweken door oen gedeelte van den dag te ver slapen en dan een evenredig deel van den nacht te arbeiden. Het kapitaalverlies dat van onze zonderlinge levenswijze het gevolg is,js ongetwijfeld aan merkelijk. Een groot deel des jaars worden vele uren van zonlicht verwaarloosd, terwijl men 's avonds schat ten besteedt om op gebrekkige wijze te bekomen wat men in den vroegen morgen kosteloos, in overvloedige mate had kunnen hebben, met een schat van gezondheid en levenslust op den koop t0 Wordt nu hot advies van Minister Tak gevolgd, dan zal het onmiddelijk gevolg wezen dat er go- durende 8 maanden van het jaar dagelijks, in al le huizen van Nederland 20 minutenlanger kunst licht wordt gebrand dan noodig is. Vau November tot Maart is het's morgens laat licht, zoodo t in die maanden, 's morgens wordt uitgewonden wat 's avonds wordt verspild. Doch do-overige 8 maanden worden de avon den kunstnm Ig verlangd. Wanneer inca nu rnr.ar aanneemt dat i n 800,000 huisgezinnen dooreongenomon in die 20 minu ten 1/2 cent petroleum, gas of eleofcrieoh licht wordt gebruik, g-eeft reeds dit een zuiver verlieis van eon millioon gulden 's jaars. In werkelijkheid zal dit échter nog veel meer zijn, want de"cijfers door ons aangenomen zijn stellig te laag geraamd. Er is echter meer. Niet alleen wordt er minstens een millioen nutteloos uitgegeven, in tal van zaken zal er ook mi ider worden verdiend, omdat het aanvang-'suur feitelijk 20 minuten later wordt gesteld, zoodat in al die bedrijven waarin tegen den avond de arbeid word gestaakt, de werkdag twintig miuu- -ten korter is geworden. Het geldverlies dat hieruit zal voortvloeien wagen wij niet te begrooteu, doch dat het. zeer aanzienlijk zal zijn, staat bij ons vast. Bovendien loopt men althans in den eersten tijd nog het gevaar datr de treinen die op het aanvaugs- on sfjutingsuur van beurs, kantoor en school zijn berekend, niet passen, daar do spoor wegdirectie, toen zij haar zomer dienstregeling- vaststelde natuurlijk niet er op kon rekenen, dat men ook in hot dagelijks leven den zooge- naamden gprdeltijd zou aannemen. Dit is echter misschien spoedig te verhelpen. Maar de eerstgenoemde bezwaren zijn van blijvenden aard en juist daarom van zeer groot gewicht. Bovendien rijst nog de vraag of een Minister het recht heeft o'geumachtig- den waren tijd ter zijde te stellen een geheel willekeurig door een onderen te doen vervangen. Het is waar, het verschil is slechts 20 minu ten, doch als een Minister bevoegd is om den oriciëelen tijd 20 minuten te doen verschillen met den werkelijken tijd, waarom zou hij het dan niet een uur of twee uren vroeger of later mogen verklaren dan het eigenlijk is? Alk vastheid zou op die manier verloren gaan. Reeds nu kunnen zeer ernstige verwikkelin gen ontstaan, bijv. bij het openen of sluiten van stembussen, wij denken hier bijv aan de Meiver kiezingen, bij aangifte van geboorten, bij het sluiten van burgelijke contracten, enz. Het allerbeste blijft ons da ook toeschijnen lat men de spoorwegwereld stil haar gang late gaan en zich in de gewone samen leving houdt aau den thans geldenden tijd. Oranjevaan. Een vreesehjke ramp beeft te Amster dam Dinsdag plaats gehad. Drie percelen zijn totaal door brand vernield; zes per sonen, waaronder vrouw en kind van den drogist Van Eupen, hebben 't leven ver loren 19 of 14 personen zijn verwond, sommigen zeer ernstig; 2 zijn in bepaald levensgevaar. Geheel Amsterdam is nog onder den indruk der vreeselijke grbeurtenis; dui zenden gaan naar het tooneel der verwoes ting om zich door eigen aanschouwing een voorstelling van de zaak te kunnen maken. Het slopings- en opruimingswerk werd eerst te 7 uren in den morgen voor een wijle gestaa ct. Hoe ijverig ook voortgezet, was het Donderdag nog niet gelakt het lijk van het kindje van den heer Van Eupen te vinden. Het lijk van het nichtje, mej. Erederode, is tegen den avond geheel onkenbaar en vreeselijk verminkt gevonden onder de puinhopen. Omtrent de oorzaak van den brand bestaan vele lezingen. De meeste juiste schijnt wel deze te zijn mej. Van Eupen was gisterenavond in de schemering aan het óverschenken van naphta en morste daarbij, of sloot de kraan niet voldoende, zoodat het vocht bleef voortlekken. Zij riep den winkelbediende, een jongmaatje vun omstre'eks 15 jaar, om. haar te helpen het op te dweilen. Deze had de onvoor zichtigheid met licht in de nabijheid van van het vat te komen, en het ongeluk was daar. Öp de slag volgde onmiddelijk de uit barsting van den brand en het instorten van de voorpui van den drogistwinkel. Vrouw Van Wijle, die vlak tegen over het winkelhuis woonde, en ook twee leer lingen van den heer Arents vlogen het brandende perceel binnen om de bewoners te redden, helaas! om er zelf den dood of hevige brandwonden te bekomen. Want nauwelijks waren zij ter hulpe toege'cho- t;:n of een gedeelte van den binnenmuur en een deel der zoldering storte naar be neden, met de voor hen zoo noodlotiige gevolgen. Men meldt uit Breda: Donderdag avond ging het hier van circa 5 tot 11 uur zeer oproerig toe. Het tooneel van het tumult was in de Nieuwehuizen, waar zich de woning bevindt van zekeren D., rondventer van het Rotter damsch Nieuwsblad" en tot het Leger deslleils behoorende, van wien ge zegt word, dat hij in den namiddag een pater op straat grovelijk beledigd had. Nadat een hoop volk, die langzamerhand tot duizenden aangroeiee, zich in de nabijheid zijner woning verzameld had, ging men einde lijk tot geweldadigheden over. Men ver brijzelde de ruiten, wierp met steenen, trapte de deur van het huis iu en wil de zich van den persoon in quaestie mees ter maken, die inmiddels had weten te vluchten. De politie trachtte met de blan ke sabel de menigte uiteen te drijven doch toen dit door de groote overmacht niet gelukte, maakte de bereden politie eene charge, waardoor weldra de straten werden schoongeveegd. Het verdere van den nacht ging rustig voorbij. Hoewel menigeen door een steenworp getroffen werd. werd gelukkig niemand ernstig gewond. Daar het Vrijdag feestdag was, werden voor dien avond de noodige voor zorgsin latregelen genomen. Vrijdagavond verzamelde zich na bet oproer van den vorigén avond, van lie verlede weisr eene steeds aangroeiende menigte, thans in de Middelaan, waar zich het.gebouw, van hot Heilsleger be vindt; en weldra begon het werpen met steenen, het inslaan van ruiten, gaslan taarns, enz. opnieuw. Daar de heilsolda ten echter naar Amsterdam waren ver trokken ter begroeting van generaal Booth en het reeds gehavende gebouw gesloten was, moesten de omliggende huizen het ontgeldeu. De politie en de marechaus sees hadden druk werk, terwijl de bere den politie en veld-artillerie geconsigneerd was, om zoo noodig hulp te verleenen. Het kwam echter niet tot verdere geweld dadigheden, en tegen middernacht was de rust hersteld. Intusschen is gebleken, dat de beschul diging als zou een lid van het Heilsleger een pater op straat gruwelijk hebben be- leedigd, geheel uit de lucht was gegre pen en slechts had moeten dienen om de iichtgeloovige menigte tegen het Heils leger op te hitsen. Uit Nieuw-Amsterdam meldt men van 24 dezer In de veenderijen heerscht onder de arbeiders veelal de treurige gewoonte om bij het ontvangen van het gereedschap voor het turfgraven zich te buiten te gaan aan het overmatig gebruik van sterken drank. Allerlei verkeerdheden vloeien dikwijls daaruit voort. Zoo heeft zich al hier bp eene dergelijke gelegenheid een treurig geval voorgedaan. Een overigens oppassende jonge man, gehuwd en vadêr is bij avond in geschonken toestand, op weg naar zijn huis, in het kanaal geraakt en verdronken Zijn lijk is opgehaald. Sommelstlijk, 30 Maart. In deze ge meente komt een geval van mazelen voor. De vlek ziekste onder de varkens heeft zich alhier weer voorgedaan. Bij Koninklijk besluit is herbenoemd tot kantonreehter-plaatsvervanger alhier de heer J. Zaaijer Pz. In deze gemeente heeft ook een lijst gecirculeerd met het doel om handtee- keningen te verwerven tot het doen samenvallen van de nieuwe tijdregeling voor Nederland met die, welke in de Europeesche zóne geldt, op gronden van hygiënischen en economischen aard, wel ke lijst is voorzien van 52 handteekenin- gen. De tweede Zitting van den Militieraad zal worden gehouden te Dordrecht op Dinsdag, den 15 April 1892. jflpddelgarnis, 25 Maart. Heden avond omstreeks acht ure, werd onze gemeente voor de tweede keer in deze week op geschrikt door het geroep van brand. Een groote strooklamp aan den Steenen weg, fnabij de kom der gemeente stond in brand, de brandweer wat spoedig ter plaatse, en verleende goede diensten, waaraan het te danken was dat nog een groot gedeelte van de genoemde klamp werd gespaard. 30 Maart. Bij de stemming dié alhier moet plaats hebben voor een lid van de gemeenteraad, zijn tot Candidaat gesteld van liberale zijde dhr. L. J. Koert, en van Antirevolutionaire zijde A. Vroeg- indewei D. Azn. Ds. Breukelaar beroepen Predikant naar de Chr. Geref. Gem. alhier heeft voor die beroeping bedankt. Den Bommel, 30 Maart. Bij de op heden gehouden verhuring van gorzen van den Polder „den Bommel," voor den tijd van 3 jaren, brachten dezelve ruim honderd gulden per jaar meer op dan in 1889. Deze week vertrok van uit onze ge meente een geacht burger. De Heer Jb. Kieviet, oud-lid van den gemeenteraad en tot tweemaal als wethouder fungee- rende, ouderling der Ned. Geref. Kerk, zal gewis zijn gemis in beide corporatiën doen gevoelen. Ook de Antirevolutionaire partij, wiens banier door hem steeds werd hoog gehouden, verliest in hem een Vaandrig die immer pal stond. Ooltgensplaat. Op Donderdag 31 Maart werd alhier eenige Gemeente an tiquiteiten verkocht bestaande in pange- weeren, Vuursteenen, Patroontasschen Ie dere Emmers, Zonneblinden enz. enz. Op 9 April a. s. vertrekken, daartoe door hunne familie uit Amerika in staat gesteld, weder 10 personen naar de nieuwe wereld. Nieuwe Tonge. j. 1. Vrijdagavond om streeks 9P2 uur werd onze gemeente in opschudding gebracht door het geroep van brand. Spoedig bleek dat een alleen staand schuurtje met varkenshokken en een wei nig hooi en stroo van P. v. d. V. in den brand stond. Omstreeks 11 uur was alles afgeloopen oorzaak onbekend. Tot brievenbesteller buiten de gemeen te is benoemd tegen 1 Mei, C. van Vliet in plaats van P. Korte weg die als zoodanig heeft bedankt. OudeTonge, 30 Maart. In de plaats van den Heer J van Schouwen is tot lid der Plaatselijke School-Commissie be noemd de Heer Zacharias Vreeswijk, welke heeft verklaard die benoeming aan te nemen. v .island. Een jongetje van A. Noor- üaa het ongeluk in eon .watering te va icn, cloor het geroep van anderen vwam tie vader van het kind aansnellen, en had het'geluk hij tijds nog zijn kind op het droge te brengen. De mazelen beginnen hier zoowel in als buiten de gemeente uit te brei den, tot nog toe heeft die ziekte nog al gGGn kwaadaardig karakter. Herlringen 80 Maart. De heer D. Kaïdir^ keelt ontslag gBvra&gd alskeem- raad van den polder Oud-Herkingen. Gekozen is tot heemraad van den pol der St. Elizabeth (vac. Droogendijk) de heer G. J. Kardux met 46 stemmen tegen 31 uitgebracht op den heer J. Warnaer, 't aantal stemmen bedraagt 112 bij deze verkiezing had de voorzitter van 'i bestuur weer even als nagenoeg altijd geen hulp noodig, het aantal stemmen toch uitge bracht door den heer d. B. bedraagt 22 plus de gewone procuratien totaal 33. (part. corr. Zondag 3 April a. s. hoopt onze lang verbeidde predikant ds. Kan de Beer zijn intreede uit te spreken, de bevestiging vind des voormiddags plaats door den consulent ds. Bouthoorn van Dirksland. Middelharnis, 3" Maart. Sedert de laat- te opgaaf binnen gekomen te Middelharnis. Ebenliaezer sch H 3. Langbroek met 300 schel Njjvc Te'd J v d Hoek 300 Tifcia jacoba M van delft 200 Hendrika Adriana seh J Koster 100 te IJinuiden Onbestendigheid seh D van Eek met 300 L'na Cornelis Vertrouwen Middelhai'D's Noo d Over Zeemeeuw Volharding soh. sch. Willem de Zw L v d Valk Cv. dHoek J Taaie ajongejan L Koster C boone J v d Hoek 300 300 300 200 met 200 met 800 300 MMdelkarnis 17|23 Maart. Geboren: Pieter Sophinus, z. v. J. Timmers en P. J. Mijs. Overleden: Krijntje Van der Wende, 92 j., wed. C. Buur veld. gooneMijk 28 Februari—22 Maart. Geboren: Kaatje, d. van K. De Vries en M. Van Es. Overleden: Leendert Wielhouwer, 50 j. 4m., geh. met Neeltje Rozenheek; Aagje van Hof- ten, 61 j. wed. van Wouter van Bruinsel; een levenl. aangeg. kind van Dingeman Hoedemans en Pieternella Willemstein; Pieternella Willem- 37 j. 4 m., geh. met Dingeman Hoedemans; Adriana De Bruin, 39 j. 9 m., geh. met Arie Van de Polder; Ephraim De Haas, 31 j. 2 m. Leendert Gouswaart 1 j. Gehuwd: Jacob van Dijk en Johanna Basti- aantje Maokloet. JBeis ISojiuiiel 23 Maart. Geboren: Willem, z. van A. Huijsmaus en E. Beljaards. ©ïrksland. GeborenMaarten, zoon van Cornelis Zoon en Elizabeth van Oostenbrugge. OndertrouwdFloris Boogerd en Maria Ad miraal. Getrouwd: Pieter Knops en Cornelia Broos- hooft. Ovei'ledeu: Cornelia Westerweel, 81 j. wed. van Pieter Both, doohter van Gabriel WeBter- woel en Arontje Nagtegaal. Siiemwe ITosige 19 Febr. 23 Maart. GeborenIzaak zoon van E. Hoogmoed eu L. van Zielst; Maatje doohter van M. Vreeswijken F. van don Broek; Helena dochter van C. van Zielst en A. van Driel. Gehuwd: Jacob Breur en Neeltjo Cats;Leen dert Kareis en Jannetje Hartveld; Cornelis Ma liepaard en Elizabeth van den Boogert. Overleden: Johanna van Rijkhuizen oud 45 'aar echtg. van W. Donkersloot. Predikbeurten op bondag 3 Appril. NEDERD. GEREF. KERK. (Doleerende.) Stad aan het Haringvliet, vm. nm. en 's avond leeskerk. Den bommel, vm en av. ds. Vlug vanbarendrecht. Ooltgensplaat, vm nm en 's avonds den heer Guillaume Zuidland Voorm. en nam. leeskerk. CHRIST. GEREFORMEERDE KERK Middelharnis,| Voorm. av. |ds. buitenhuis van Sleeuwijk. Melissant, Voorm en nam. dhr P. den Boer Stellendam Voorm. en's avondg Ds.jJ. J. IIoop- mans. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Voormiddag en avond Ds K W Rós sing. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen: Te ÏRouveen, ds. van Heijningen, te Kesteren. Te Nieuw-Beievland, ds, Ringeling te Ncierlangbroek. Te Haaften, ds. Bruining, te Schoonhoven. Te Veen, ds. Bisperïnck, te Waspik. Te Bunschoten, ds. Ros ia te Bennekom. Te Geldrop, ds. Buijsing Damsté Pz., te Oldenzaal. Te Niekerlc en Vliedorp. ds. de Planque, te Gen- dringen. Te Slochteren, ds. Balk, te Grijpskerk. Aangenomen: Naar Amoistol, ds. vanDeinse, te Heemskerk. Bedankt: Voor Steenwijk, ds Karres,teGene- muiden. Voor Kortenhoef, ds. Jurrema, te Win- desheim. Voor Vinkevoen, ds. Mense, te Heteren. Voor Gouderak, ds. van Meer, te Meteren (bij Geldermalsem). Voor Zuidhorn, ds. Blaauw te Eist bij Nijmegen. Christ. Geref. Kerk. Beroepen: To Garrelsweer, ds. Veldman, te te Arum. Te Sexbierum. ds. Robbert to Lutten. Aangenomen: Naar Garrelsweer, ds.Veldman, te A rum. Bedankt: Voor Mariënkerke, ds. Willering, te Gees. Voor Driesum, ds. Bouma, te Terneuzen. NTe«l. Geref. Kerk. doleerende Beroepen: Te Maasland, ds. Ploos van Amstel, te Gerkesklooster. Te Alblasserdam, ds. van Goor, te Bunschoten. Te Harlingen, ds. de Groot, te Rinsumag-eest. Te Veenendaal, ds. Ringnalda, te •Utrecht. Bedankt: Voor Meppel, dt. Hania. Voor A- morongen, ds. Spoel, to Kampen. Voor Arnemui- don ds. Brouwer, te Naaldwijk. Voor Bussum, ds. Hania, te Oosterbierum.

Maas- en Scheldebode | 1892 | | pagina 2