FEUILLETON. Een drukke zomer wacht de beide Koninginnen. Eerst naar Am sterdam, dan naar Pots'oam orn den Keizer van Duitshland een bezoek te drengen, vervolgens naar Waldeck, Utrecht, Groningen, Leeuwarben. De overige dagen van den zomer znllcn op Soestdijk worden door gebracht. Hare Majesteiten zullen uit 's Gra venhagen vertrekken Vrijdag 22 A- pril eu in Amsterdam vertoeven tot Donderdag 28 April. De toestand van vrouw v. d. Laan in Den Haag, die eenige dagen ge leden door een messteek in den buik werd verwond, is thans van dien aard, dat alle gevaar als geweken kan wor den beschouwd. Soitimelsdijk. Tot tegenschatters der Personeelbelascing zijn gekozen de hee ren Cornelis Korteweg Kz. en Jan Fauel. Middelharnis. Tot dijkgraaf van de polder het oudeland van Middelharnis is benoemd, de heer E. de Grijze van der Koogh. Ooltgensplaat, De Heer J. Bol onderwijzer aan de le opbenbare school alhier slaagde dezer dagen voor het Exa men in de vrije en orde oefeningen der Gijmnastiek. Oüddorp. Zaterdag jl. werd de heer Wenthold, burgemeester dezer gemeente, na terugkomst van zijne huwelijksreis met zijne echtgenoote feestelijk ingehaald. Na aan de grens der gemeente in een groen gemaakt rijtuig te zijn overgestapt werden zij voorafgegaan door het muziek gezelschap uit Goedereede, en vergezeld door een 25- tal ruiters de gemeente bin nengeleid en op het raadhuis toegespro ken door den heerJ. Yoogd, Ookwierd hun daar door een aantal meisjes een welkomslied toegezongen. Begeleid door eene talrijke menigte reed men daarna de voornaamste buurten der gemeente door. Melissant 13 tot 29 April BELEEFD YERZOEK. Men zal ons yerplicliton dit blad te noemen wauneer men, naar aan leiding yan daarin geplaatste adver- tentien, bestellingen of inko open doet. T. BOEKHOVEN. gemaakt en Baxter verdween spoedig. Nu Ravaeho! achter slot en gren del zit, zijn de Parijzenaars weer een weinig gerust gesteld. De anarchist doet zich voor bij zijne verhooren, nadat hij eerst door zijn pocherij en babbelzucht in den val is geloopen, als de belang- ooze verdediger der verdrukte onschuld. Hij erkent al de hem ten laste gelegde aanslagen; erkent dat hij ze alleen ver zonnen en uitgevoerd heeft; daarenbo ven erkent hij nog, als iets om er trotsch op te zijn, dat hij acht moorden in koe len bloede gepleegd, meest op weerloo- ze oude lieden, van wier spaarpenningen hjj zich wilde meester maken voor de arnarchistische propaganda. Eiken dag brengt het bericht van nieuwe dynamiet- aanslagen, zoowel in Frankrijk als in Spanje. Het regent dreigbrieven bij de politie en Justitie. De hotelhouder, bij wien Ravachol is gevaugen genomeu ont vangt ook tal van dergelijke brieven, zoo dat hij plan heeft zijne zaak op te geven en Parijs te verlaten. Dat de doopceel van den anarchist ge licht wordt, is te begrijpen. De Fransche bladen zijn in de wolken nu zij uitge- vischt hebben, dat Ravachol geen Fransch- man is, maar een Pruis. Zijne moeder getuigt het ook. Evenwel dingt Heerlen in Limburg naar da trenrige eer, dat daar de wieg van den man eigenlijk ge staan heeft. Onder de IP&g'fgsche koffiic- llllisbcdienslen zijn er velen, die dolgaarne ook eens een anarchist zouden vangen, evenals hun collega Lhérot. Een dezer naar lauweren hakende kellners zag onlangs bij het standbeeld van Danton een man, die hem verdacht toescheen. Dat moest een anarchist wezen Hij ging naar dien man toe, noodigde hem uit tot een rij toertje en liet zich met hem naar een politiebureau brengen, waar hij triomfan telijk zijn gevangene binnenbracht. „Waarom brengt gij mij dien man hier?" vroeg de commissaris. „„Hij is een anarohist,"" was het antwoord. „Hij wil het niet bekennen, maar ik zie het wel."" „En met welk recht hebt gij den man gevangen genomen?" „„Ik ben restaurantbediende O, ik weet het wel, dat mijn man niet zoo'n vreeselijke kerel is als Ravachol Haar men doet wat men kan."" De dynainietman bleek een zeer on schadelijke oude marskramer te zijn. De kellner moest hem per rij tuig terug brengen naar de plaats, waar hij hem vond, en vandaar ging de oude heer zijns weegs, alsof er niets gebeurt was. ffiinnenland. Eene les voor de jeugdTe Bergen op Zoom vermaakten zich eenige kna pen met schommelen, toen een hunner door onvoorzichtig!leid den aan den gang zijnden schommel tegen het hooft kreeg. Zwaar verwond en in bewusteloozen toestand werd de arme jongen bij zijne doodelijk verschrikte ouders thuis ge- bra cht* Zijn toestand is levensgevaarlijk! MOORD OP DE PRINSENGRACHT TE AMSTERDAM. Een onvermijdelijk gevolg van de onze kerheid waarin de moord op de Prinsen gracht gehuld was (en nog is), was nu en dan eene arrestatie, welke later bleek niet op goede gronden te rusten. Indien geen buitengewone omstandigheden zulk HET MORGENROOD DES EVANGELIES XXVII. Nog drie jaren duurde de strijd tegen de Saksers, die bij het verdraoh van Selz, (eene brug bij Neustadt a. d. Saaie in Beieren,) als een vrij volk in 't Fran kenland werden opgenomen, natuurlijk onder de voorwaarde, zich te laten doo- pen. Zij mochten verder volgens hunne eigene gebruiken leven en hadden alleen tienden te betalen aan de geestelijkheid. Een uitstekend middel om tot zijn doel te geraken, paste Karei de Groote toe, door tienduizend Saksische huisge zinnen naar den Rijnmond ("van waar wellicht Sassenheim), de Ardennen, Vlaan deren enz. te doen verhuizen en door Franken te vervangen. Een bewijs voor de ruwheid dezes volks zien wij in het gezegde, dat Vlaan deren eerst dooj duivelen, nu door dub bele duivelen bewoond werd. Verder werden in het gebied der Saksers bur gen en bisdommen gesticht, die in ver volg van tijd tot steden of dorpen aan groeiden en een veredelenden invloed op Het volk uitoefenden. Hiermede kan het een misgreep vergezellen, heeft zulkéen geval meestal geen verdere gevolgen. Een afwijking schijnt zich te zullen voor doen met betrekking tot de tijdelijke inhechtenisneming van een tot dusver onbesproken burgen. Nietulleen dat deze eenige uren lang op het polide-bureau op Kattenburg moest vertoeven, niet al leen dat geweigerd werd op zijne kosten eene boodschap omtrent zijn wederva ren aan zijne vrouw over te brongen, maar de man werdook geboeid te voet geleid, dwars door de heele stad naar het Leidscheplein, ofschoon hij drengend verzocht had dat dit, voor zij ne rekening, per rijtuig zou geschieden. De gearresteerde heeft zich, na zijue in vrijheidstelling, met zijne grieven ge wend tot het hoofd der politie, den burgemeester, die van oordeel was dan de bij dit geval betrokken politieambte naren tijdelijk in dienst van de justitie gehandeld hadden en den klager naai den officier van justitie verwees. Deze, na den klager gehoord te hebben, heeft hem verzocht een schriftelijk beklag in te dienen. Het verdere verloop van de zaak daar gelaten, een feit is 't, dat de klacht tot den Minister van Justitie doorgedrongen is, die thans verzocht heeft omtrent deze zaak bij proces-verbaal ingelicht te wor den, hetwelk nu via procureur-generaal, officier van justitie, hoofdcommissaris van politie, commisaris van politie enz. enz., opgevraagd is. De klachten van den eenvoudigen bur ger worden dus in het hoogst ressort be handeld. Te Dordrecht zijn geduren de Sephua's verblijf 40.000 fleschjes van zijn medicijn ingeklaard a f 1.25 per stuk is /50.000. Hoe hoog de Sequah- Maatschappij die middelen schat bewijst wel dit, dat zij tegen 7 cent per stuk werden ingeklaaid. Flessch en trekkers Bij een juf frouw in 'net Spijkemakerslop te's-Hage die een winkelnering drijft, kwam een „heer" uit Rotterdam, die haar met ge wone reizigers-vi ijpostigheid zijn artikelen wilde opdringen. Onderwijl verscheen in den winkel iemand, die zich voordeed als een boe renjongen, die vertelde dat hijdienst wilde nemen enz. enz. Hij had nog een en ander dat hij voor dien tijd wel verkoopen wil de. De Rotterdamsche heer toonde zich kooplustig en werd eigenaar van een hor loge, voor weinig geld. „Ik heb nog een pakje goed, dat ik wel kwijt wil" zei het boertje. „Hebt u er geen zin in, juffrouw?" De jufrouw had geen kooplustmaar deoRotterdamsche heer wel. Deze bood tot twintig gulden. Maar de boer zeide „Neen, dank je je hebt het horloge al zoo goedkoopjou gun ik het niet." Meteen gin hij de winkel aarzelend uit. De „heer" fluisterde nu de juffrouw toe „Hij zal nog wel terugkomen, en wil hij 't wel voor f 20 laten. Koop het dan kom ik straks terug en geef er een rijksdaalder winst op; want ik wil het graag hebben, en hij wil 't mij toch niet geven. Nu ging ook de royale koopman weg werkelijk kwam even daarna de boer te rug om te vragen of de jufrouw zich soms ook bedacht had. Ze meende nu de rijks daalder wel te kunnen verdienen en kocht een lap goed van zeer geringe waarde. De Rotterdammer keerde niet terug. Hij zal met zijn medeplichtige de twintig gulden gedeelt hebben. Men zij gewaar schuwd. Christendom als eenigszins gevestigdon- der dit volk en ook onder de Friezen, die zoo vaak met hun samengingen, be schouwd wordenmaar ach wij bedenken, dat het meer door geweld van wapenen dan door het wapen des geestes, meer uit vrees voor den machtigen keizer, dan uit hartgrondige overtuiging van de voor treffelijkheid van den Christelijnen boven den Heidenschen godsdienst zoo ver ge komen was, dan behoeft het ons niet te bevreemden dat de inwendige tóestand der Christelijke kerk hier te lande nog zeer veel te wenschen overliet. De groote meerderheid des volks zal door onbekendheid met het Evangelie weinig meer gedaan hebben, dan voor het uitwendige het Heidendom met het Christendom te verwisselen en eerst lang zaam verkreeg het laatste een gezegenden invloed op gedachten, woorden en werken. Yoor het gevoel der fiere, vrijheidslie vende Friezen en Saksers was het Fran kische juk zwaar te dragen, al legde het hun ook geene zware lasten op, en dit juk was voor hen eenigszins gelijkluidend met het aannemen des Christendoms. Na tuurlijk ligt de veronderstelling voor de hand, dat het den Frankisehen vorsten en vooral Karei den Groote alleen te doen is geweest, om hun gebied uit te breiden, LEERPLICHT. Aan de Zutph. Crt. wordt uit 's Graven- hage gemeld, dat in Juni de indiening van een wetsontwerp op den leerplicht bij de Tweede Kamer kan worden verwacht. De nieuwe tijd baart velen heel wat hoofdbrekens en zorg,- maar geeft toch ook aanleiding tot sommige aardige voor vallen. Zoo bleek in een onlangs te Hoek gehouden raadszitting dat niemand dei- aanwezigen iets snapte van hetgeen waar van in de bekende circulaire van het provinciaal bestuur sprake is. Noch de voorzitter, noch een der raadsleden, noch de aanstaande secretaris waren in staat eenig licht over do zaak te verspreiden. Een der leden stelde toen voor de oude tijdrekening maar te behouden, 't welk werd goedgevonden. In eene andere platteland-gemeente had bij de bespreking van den nieuwen tijd eene grappige vergissing plaats. In al zijn deftigheid had de burge meester de moeilijke quaestie aan de orde gesteld en vroeg na de lezing der geheele circulaire den leden wat denken de heeren er van, zullen wij den tijd van Greenwich of den Midden Europeeschen tijd nemen Doodelijke stilte. Wat willen de beeren Nog stiller werd het en dieper dan daar straks zonken de hoofden der edelacht- baren op de borst. Kunnen de heeren er zich dan mede vereenigen, dat wij ons tot den middeleeuwschen tijd bepalen Een zucht van verlichting steeg uit al ler borst en een voor een zeiden zij plechtig ja! fi'Iaateeiijk Nieuwg. Yoor de betrekking van Onderwijzer met hoofdakte hebben zich tien sollicitan ten aangemeld. Mej. Ch. Boekhoven, onderwijzeres aan de Openbare School alhier, slaagde dezer dagen voor het examen ia de vrije en ordeoefeningea der gymnastiek. 21 April. Zaterdag ds. zal de Israëli tische gemeente alhier haar 50 jarig bestaan herdenken. Bell Bommel. Dinsdag werd het Zoon tje van II. v. d. M. in deze gemeente naar het Verbeteringsgesticht leSlikveen overgebracht. Door den kerkeraad der Ned. Ger. kerk alhier werd deze week beroepen Ds. R. Heijdema van Nieuwveen. j. 1. Zaterdag sloeg het paard met ka ros van den Landbouwer L. v. Nieuwen- huis midden in 't dorp op hol ongelukken zijn niet te betreuren het paard met wagen werd op de Kaai door eenige personen ge grepen. Oude Tonge, 20 April. Toen de land bouwer D. den Braber Zaterdagavond van den veldarbeid thuis kwam, bemerkte hij dat bij hem was ingebroken. Door de ruiten stuk te slaan had de dader (es) een toegang tot de woonkamer ver kregen. Met een bijl of iets dergelijks heeft hij (zij) het bureauw openge broken, waaruit hij (zij) 16, mede- nam. Yan het een en ander is proces verbaal opgemaakt. De dader (es) is nog niet gevat. 15 April. Tot Gemeenteontvanger is benoemd in de vergadering van den raad dezer gemeente de Heer A. Slis welke de benoeming aanneemt. 21 April. Tot Secretaris van de Hee renpolder is met volsterkte meerderheid van stemmen benoemd de Heer J. van Schouwen. en dat zij het Christendom slechts ge bruikten, om dit doel te bereiken. Dat vele Friezen en Saksers zoo gedacht heb ben, is wel zeker, want met hetOdinis- me moesten zij in zekeren zin ook hun ne onafnankeljkheid vaarwel zeggen; maar dat zulk eene beschuldiging ook door latere schrijvers tegen Karei den Grooten is ingebracht, bewijst dat men's mans karakter, liefde tot en gehechtheid, aan het Christelijk geloof niet goed doorgrondt. Al is hij ook niet geheel vrij te plei ten .van de zucht naar een uitgebreid gebied, uit zijn geheele leven en streven blijkt toch duidelijk, dat hij ook door edeler drijfveeren werd aangespoord, waar het volk in de zegeningen des Evan gelies wilde doen deelen. Eginhard deelt van hem mede, dat hij den Ohristelijken godsdienst waarin hij van kindsbeen af was opgekweekt, ten heiligste en met de meeste liefde eerde. Onder den maaltijd lic-t hij zich gewoonlijk de geschiedenissen der oudheid voorlezen, of iets uit de werken van den kerkvader Augustinus, die hij zeer waarderde. Wat hoeft hij zich geene moeite getroost, om op ge vorderden leeftijd nog te loeren lezen en schrijven en zich onder de leiding van Alcuïn us nog eenige wetenschap eigen Dirksland, C. Ruit die al eongn-ui- men tijd aan een barer boenen lijdende was, heeft door afzetting dat ligchaams- deel moeten missen. De amputatie werdt uitgevoerd door Dr. Rinkel arts dezer gemeente, bijgestaan door de Heeren Dr. Rinkelofficier van gezondheid, en Dr. Breesne. Bij de Wed. Witvliet had alhier een schoorsteenbrand plaats, die nog intijds door den Agent van politie Pape gebluscht werdt. Op 2de Paaschavond, werd door in braak, ongeveer 2 Hectoliter aardappelen uit liet pakhuis van W. v. Kassei alhier ontvreemd. Hoewel met zekerheid nog niet gezegd kan worden wie zich daar aan schuldig gemaakt heeft, 'is toch door 't ijverig zoeken der politie, een gedeelte van 't gestolene buiten de gemeente ge vonden en is er hoop dat'men den dader op het spoor is. De 2de Paaschdag zal voor de kinderen der Zondagschool wel een onvergetelijke dag zijn. Niet alleen dat hun, bijbeltjes, boekjes enz. uitgereikt werden, maar te meer daar zij er opgewezen werden hoe dat, vooi 't laatst, door hunnen predikant dit gedaan werdt, want ongetwijfeld zal door 't vertrek van ZEw. de kinderen in de- vollen zin des woords een vriend uit hun midden moeten missen. Melissant 19 April. Heden middag omstreeks l ij2 ure brak door eene onbe kende oorzaak brand uit in eene bouw- schuur toebehoorende aan den broodbak ker L. N. en gelegen aan den aohterweg binnen de koin der gemeente. De schuur met eene zich daarin bevindende geit en eenige bouwgereedschappen, enz. zijn ver brand, terwijl alleen door de buitengewoon spoedige werking der brandspuit en den ijver der manschappen de in de onmid- deljke nabijheid staande gebouwen zijn gespaard. De schuur is verzekerd, de inboedel voor een groot gedeelte niet. Des avonds werd het feest besloten door een vuurwerk. Naar we vernemen heeft de heer K. Lodder Tz. bedankt voor de candidatuur voor de Prov. Staten hem door de centra le antirev. Kiesvereen. aangeboden. iSsag'g'ci'Sykc Maml. ®©iE152»eïS«I5j3i Geboren: Maria Bastiana, d. v. W. C. Van As en P. Plukhooij. Overleden: Keeltje Dorst, 3d. Jan deGraaff, 83 j. 6 in. wedn. v. Maria Elizabeth van den Broek. Maddelihaa'iiïs 7 8 April. Geboren: Adrianus z. v. Jan Van de Stad en J. Yan der SluisAdrianus z. v. III. Faasse en A. Sprong; Adriaantje, d. v. G. Jongejan en G. Witvliet; Ida, d. v. E. Beket en B. E. Voordijk. OndertrouwdL. Kelisse, 23 j. en H. E. But, 31 j. Gehuwd: L. Drieco, 21 j. en II.Breeman 23 j. Overleden: Deuntje Geertje Knape, 19j. §4adl aass. '4 SHaviaagvliet, 8—9 April. Geboren: Hendrina, d. van Pioter Jolmunis Goumare en Janna Van der Weel. Ondertrond: Hormanus De Zwart, j-m. 30 j. van Hekelingen en Adriana Goumare, jd 23 j. Ï5en Bommel 13 April. Ondertrouwd: K. Mijs, jm. 30 j. en E. C. van Prooijen, jd. 33 j Overleden: Willem Bruinse 1 m., z. van J. Bruinse en A. van Bruggen; Anj Romijn, 80 j. wedr. van A. Arensman. ©©Ugensjslaat 31 Maart 13 April. Geboren: Maatje Adriana, d. van Abraham Bruin en jjaatje Klazina BezemorLivinus, z. van Witte Vermaat en Arontje Kol. Bastiaan, z. te maken. De heldenliederen der oude Germaansche stammen liet hij verzamelen en te boek stellen, en bet is wel jam mer voor onze letterkunde, dat dit werk is verloren gegaan. Eveneens werden de mondeling overgeleverde wetten der on der zijn schepter levende volkeren op- geteekend. Zijne schatten had hij veil, ook voor de uitwendige belangen van den Chns- telijken eeredienst, getuigde de prachti ge domkerk te Aken, die met goud en zilver en kaarsen, met deuren en ven sters uit massiefkoper, met marineren zuilen, die met groote onkosten uit Ua- venna en Rome moesten aangevoerd wor den verfraaid werd. Als zijne gewondheid het hem veroorloofde en dit was bijna zonder uitzondering bet geval, sloeg liij geene godsdienstoefening over, zelfs de nachtelijke hora's niet. Yoorwaar een koninklijk voorbeeld' Ook droeg hij er nauwlettend zorg voor, dat alles "met den meesten eerbied toeging, en voort durend vermaande hij de kosters, toch niet te gedoogen, dat het huis des Hee ren door iets onwelvoegelijks ontheiligd zou worden. Het heilig vaatwerk liet hij uit goud en zilver vervaardigen en zorgde, dat zelfs de dorpelwachters in feestklee deren de godsdienstoefeningen bijwoonden. Theodora - gto» «'vJSVsv. Jacob Kortoweg L^onti» t1 Basti*antje, #t. tje d. van Aravl L;ldfa0oba Yan °Ul'? Vos; Josina, d. van Corueufn Y,n Cornelia de WD den Tol. s B«khof en Jannetje Ras, jd.27j.;HaXfp^06^'>erg on A4o«<J« ria De Vos, jd. 20j. 22 i 011 Gehuwd: Leendert n nelia Berkhout, jd. 24; jm.29j.on Overladen: Janna de Gaas, oul i6 m. ©a«ïe Tonge, 20 April Geboren Anna Jacoba d. van P via Driol en C. van den Berg. Overleden Wilhelmina Brands oud 17 jaar on 8 maanden. Dirksland. Geboren: Jan Cornelia Yan Jacob Iïameote en Keeltje Kopponaal; Adriauua z. van Willem Yan Rossum en Arendje van den Iloek. Ondertrouwd: Jan Johannis Voordijken Cor nelia Jause. Getrouwd: Florua Bogerd en Maria Admiraal. Geboren J.m Leeedcrt, zoon van Pie- ter van Tleukelen en Maria Otte. Tona, dochter van Cornelis de Vogel en Prina Keijzer. Ondertrouwd Adrianus Both, oud 30 jaar eu Pietje Kievit, oud 25 jaar. Overleden Johannes van den Ouden oud 21 dagen, zoon van Mattheus van den Ouden en Baaltje Troost. Dud-Belerïand, 9 10 April. Geboren: Willam z. B. VoUeuhitiw ea IC, Yin Raamsdonk. Piofcarnella, d. van G. A. Kieboom en M. Meijnstor. 'Hendriksje, 4. van A. Brus- saard en A. Blaak. Dirk Cornelis, z. van O. Do Joi g en C. Pat. Jaa z. van J. Bon-gors on M. Van Dijk. Leer.dert z. ran A. Waardenburg en L. Bakker. Schillomantje, d. van A. Yoordendlg en A. A. Blaak. Ondertrouwd: J. J. Yan Steenbergen jm. en C. Yan Leenen. G. Den Hertog jm. ea M. Van dor Linden. Overleden: K. Veldhoen, jm. 3 m. X. Van der Linden, wed. 66 j. P. Noorlander 44. j.m yan C. M. Seliipper. SierSuiieaws. lpre«Iikbem'tem oj» ®oaiïag 24 Apn'l NEDERD. GEREF. KERK. (Doleorende.) Stad aan het Haringvliet, vm. ntn. en 's avonds leeskerk. Den bommel, vm en av. leeskerk Ooltgensplaat, vm nm en 'b avonds den heer Guillaume Zuidland Voorin, en nam. dhr* J. de Jong van Kapollo aan den IJsel. CHRIST. GEREFORMEERDE KERIC Middelharnis, Voorm. av.Ds. Brink vanalmkerk Molis3ant, Voorin en nam. ds' P. den Boer Stellendam Voorm. en's avonds Ds. J.J. ICoop- mans. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Voormiddag en avond Ds K W Rós sing. .Veilüïei'v. Rerk. Beroepen: Te Wijk bij Heusden, ds. van Meer te Meteren: Te Rijsen, ds. Klomp, te Nijland (bij Sneek). Te Uithuizermeeden, (Gron)., ds. Boonackcr, te Oterleek. Te Wageningen, ds. Hoek te Zevenhuizen. Te Charlois en Katendrecht, ds. Renier, ti IJselmuiden. Te Onstwedde (Gron.) ds. Homoet, te Staphorst. Te Scherpenzoel, ds. Mansvelt, te Nichtevecht. Te Wervershoof, ds. van dor Ven/jcand. te Leiden. Te Loenen o/d. Ve- luwe, ds. Lieftink, cand. te Haarlem. Te Lop- pevsum, ds. v. d. Ven, cand. te Leiden. Te Har derwijk, Heinemans, te Alblasserdam. AangenomenNaar Heeze en Leende (bij Eiad- boven), ds. van Troostenburg de Bruijn, toErl- chem. Ckrist. keref. Kerk. Beroepen: Te Monster, ds. de Jonge, te Do Lier. Te Duurswoude, ds. van. Maas, eand te Haarlem. Te Donkerbroek, ds. van Mias,oand. te Haarlem. Ved. Cereff. Kerk. (doleerend Beroepen: Te Apeldoorn, ds. Wolf te Axel (Zeeland.) Te Öostwold, dhr. Pvu.ys, cand. V. U. te 's-Grevelduin-Gapelle. Bodank: Voor Arnhem, ds- Feringa te Klun- dert. Dit alles, natuurlijk in de lijst van zijnen tijd beschouwd, pleit voor hemp want deze uitwendige behartiging kan niet anders dan uit inwendige, hartelijke-' belangstelling voori.vlooien. Ook heeft hij immers scholen en kloos ters gesticht, om. zooveel mogelijk de tot het Christendom bekeerden te onderwij zen en va;a geschikte geestelijken te voor zien, file liet onderwijs onder het volk koudon voortzetten? Maar vergeten wij B'.et, in welk eene onkende het volk, zelfs in de hoogste standen, verzonken was. Karei zelfs leerde eerst op gevor derden leeftijd, wat tegenwoordig door de armste kinderen des volks op jeug digen leeftijd geleerd wordt. De geeste lijken waren bijna uitsluitend de mannen van eenige wetenschappelyke ontwikke ling, en ook onder hen waren de zen delingen, wier leven en wefkzaamheicL wj hebben nagegaan, sterren van de.' eerste grootte aan de nachteijken hemel,, welke in dien tijd. de volkeren bedekte.. Het is dus zetir goed te begrijpen, dat het- Heidendom niet zoo spoedig met wortel en tak kon worden uitgeroeid, dat er nog; eeuwen moesten verloopen, eer het ge heel en al uit hoofd en hart, uit leven- en streven des eigenljk gezegden volka verbannen was.

Maas- en Scheldebode | 1892 | | pagina 1