Vrijdag 11 Maart 1802. Zevende Jaargang No. 330. Antirevolutionair IN HOC SIGNO VINCES FEUILLETON T. BOEKHOVEN. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Voor Amerika bij yoornitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: mMMMSMBEJfMl. Adyertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/j maa Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. Alle stukken voor de itedactle bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franc© toe te menden aan den Uifgrever. Oe belasting- voorstellen. Tot voor korten tijd dacht de libe rale partij nog niet eenstemmig over de vraag, wat het eerst aan de orde moest komen kiesrecht- of belasting hervorming. Thans is die vraag reeds practisch beslist. De Minister Pierson heeft geoordeeld, dat de natie het eerst eu het meest naar een herziening der belastingen verlangde; en met een voortvarendheid, die waardeering ver dient, heeft hij gezorgd, dat de Twee de Kamer bij het hervatten harer werkzaamheden eenige wetsontwer pen gereed vond. Hard werken om de tengels vah het bewind in handen te houden, be hoeft de liberale partij anders niet. De niet-liberalen, en vooral de room- schen zijn onderling te veel verdeeld dan dat de gemeenschappelijke tegen- party als de liberalen nog een tegen partij van de katholieken kunnen hee- ten) veel van hen heeft te vreezen. Toch zullen de liberalen wel gevoe len, dat er na al de schoone toezeg gingen, in de eerste helft van '91 gedaan, en na het intrekken van het belangrijke legerwetsontwerp van Ber- gansius, iets van beteekenis moet ge beuren. "Welnu, de heer Pierson heeft daar toe moedig de handen uit de mou wen gestoken, en velen, die hopen dat belastinghervorming ook belasting- vermindering zal meebrengen ver mindering voor de zwakkere burgers althans zijn reeds zeer benieuwd de afloop van de Kamer-beraadsla gingen over 's Ministers voorstellen te weten. HET MORGENROOD DES EYANGELIES. xxiii. Aan dit laatste is dan ook veel ge legen. Immers, er kan nog van al les met het ontwerp gebeuren. Maar hoe het ook loope, de Mi nister Pierson heeft er eer van, dat hij nu reeds klaar is met verscheide ne ontwerpen. Ook is er in deze ontwerpen wel het een en ander, dat naar den zin der antirevolutionaire is. Het zou par- tijzuchtig zijn, dit niet dadelijk te er kennen- Ja, dp heer Pierson bood ons de gedeeltelijke uitvoering van de beide laatste werkprogrammen der antirevolutionairen partij op het stuk van belastingen. Onzerzijds toch was gevraagd af schaffing van den zout- en zeepaccijns, en vermindering der mutatierechten. En nu stelt de heer Pierson voor, den zeepaccijns, die ruim 2 millioen op brengt, geheel op te heffen, terwijl hij voorts plan heeft, den zoutaccijns van ƒ9 op 4 per honderd kilogram te brengen. Wat de mutatierechten of de kos ten van overdracht bij den verkoop van onroerend goed betreft, stelt de heer Pierson een aanzienlijke verla ging voor. Hij wil haar brengen van 6,27 pCt. op 2,15 pCt. Dus bijna twee derden gaat er af. Alleen is het jammer, dat de Minister behalve in geval van overgang in het eerste jaar na den verkoop, een vast recht van overgang wil behouden, en dat hij niet voorstelt om het onroerend goed, dat soms een halve eeuw of langer in handen van dezelfde bezitters blijft, evenredig te belasten. Zij toch, die het onroerend goed veel verkoopen, zijn gewoonlijk de lieden die geldge brek hebben, en zij die nooit of bij- na nooit verkoopen zijn gemeenlijk de rijkeren. Yerder wil de heer Pierson de rijks- tollen laten vervallen. Het gezamelijk bedrag dezer ont heffingen zijnde 10 millioen, wil de Minister terugkrijgen door den drank accijns van ƒ60,— tot 65,— te verhoogen en voorts door een vermo gensbelasting in te voeren. Laatst ge noemde is zeer voordeelig voor de rijksten (die vijf ton en meer bezitten) gesteld. Het Handelsblad sprak den wensch uit, dat deze ontwerpen nu niet weer, gelijk vroeger zoovele andere voor slagen, door een deel der liberale partij zouden worden afgestemd. Nu, wij helpen het die redactie wenschen. De voorgestelde ontheffin gen zouden o. i. bepaald verbetering in het belastingwezen aanbrengen. €*eeaa Politiek awoortl. Het „vast accoord" dat door de Standaard terecht de wet voor alle po litieke samenwerking genoemd is, wordt door de Tijd (no van 26 Febr.) gerekend of te bestaan, of onmogelijk tot stand te brengen. Volgens de redactie van dat katho liek orgaan bestaat er zulk een accoord in het gemeenschappelijk geloof aan het gezag van een Hod, die het heel al bestuurt en onderhoudt. Zoodra dus de liberalen, zegt ze, met plannen voor den dag komen, die gericht zijn tegen dat geloof, doen de antirevolutionairen en de roomschen vanzelf samen. En als voorbeeld wijst ze dan op de schoolquaestie, waarin de beide antiliberale partijen gestadig op een doel aanstuurden, en aanvankelijk overwonnen. Maar overigens acht zij, noch voor de regeling van het kiesrecht, noch in zake de belastingen, noch opzich- tens vrijhandel of protectie, noch aan gaande het koloniaal beheer een vast accoord mogelijk of wenschelijk. Neen, zij acht het veel beter, dat de knap pe heeren die het volk in de Colle ges vertegenwoordigen, bij al die qua- estien maar naar hun eigen inzicht te werk gaan, zonder daarvan vooruit mededeeling te doen aan de kiezers. Zij wil dus in conservatieven geest Y ertrauensmanner'afge vaardigd zien. "Van een program, stelt zij zich niets goeds voor. Nu, dat wisten we reeds. In dien toonaard spraken de katholieken reeds lang. Doch erger is, hetgeen zij er om trent onze partij bijvoegt. In den boezem van alle partijen zegt zij, ontbreek eigenlijk het vast accoord even goed als tusschen de roomschen en onroomsche geloovigen. Want wel bestaat er een antirev. program, doch zij meent, dat de heeren volksvertegenwoordigers het slechts in substantiedat is in geest en hoofdzaak onderschreven, en dat het overigens meer bewonderd dan na gevold wordt. Zou dat ten deele waar kunnen zijn, hetzij formeel of feitelijk Zoo dachten wij bij het lezen dezer regemn. Indien het waar was, dan moesten wij ook maar geen Deputa- ten-vergaderingen meer houden, en kon het Centraal-Comité wel ontbon- worden. Want wat geven besluiten en pro gramma's, als men ze toch niet uit voert? Of neen, dan moesten niet de leden van het Centraal-Comitè of de Depu- taten voortaan thuis blijven, (want deze deden getrouw hun plicht)maar dan moesten de afgevaardigden beter nagekeken worden. Wij gelooven stellig, dat er onder hen mannen zijn, die het eerlijk en cordaat meenèn met de opgestelde programmen. Doch zij, van wie het mocht blijken, dat zij er zich na hun verkiezing niet aan storen, en dat zij het „onderteekenen in substantie" slechts tot een oogverblindenden vorm maken, mogen niet meer herkozen worden. Yoor het kiezen onzer candidaten is vaak buitengewoon veel inspan ning en opoffering noodig. Maar als onze kiezers dan in het eind moeten ervaren, dat zij goed bezien, voor niets geijverd hebben, dan moet de veer kracht wel verslappen, en krijgt onze partij een dubbele schande op haar hoofd. Wij willen echter nog altijd ho pen, dat het door de Tijcl aan onze partij, of liever aan onze vertegen woordigers ten laste gelegde sterk overdreven is, en dat zij de uitvoer ders van het accoord maar liefst in staat van beschuldiging stelde om het accoord zelf in discrediet te bren gen. Toch blijft waakzaamheid, ook te genover de uitvoerders, dure plicht. Wordt vervolgd. mm bi mvimm mum Zoo kon deze zendeling vreedzaam zijne taak voortzetten en zich den eer naam, Apostel van Drente, verwerven, tot hij in het jaar 779 van hooger hand tot eenen anderen werkkring werd geroe pen. Karei de Grooteontving op de rijksdag te Paderbom een gezandschap van Arabie ren, door twee Emirs uit Spanje afgevaar digd, om zijne hulp in te roepen tegen Abdarikamanhij maakte van deze wel kome gelegenheid gebruik, om even als zijn heldhaftige grootvader, Irlam te bestrijden, en toog met een groot leger de Pyreneën over. Hoewel deze krijgstocht zijnen neef, den dapperen ridder Roland, alsmede den bevelhebbers Eghard en Anselmo en velen dapperen strijders, het leven koste, smaak te hij de vreugde, tot aan den Ebro het land te onderwerpen, en in dit deel van Spanje, onder den naam van Spaansche Mark bij zijn rijk gevoegd, het Chr is ten- dom te herstellen, De Saksers maakten van de gelegenheid gebruik, om weder tegen de Franker op te staan en drongen, alles verwoestend, door tot aan den Rijn hij Keulen. Dit maakte een vierden oor- log tegen hen noodzakelijk. Karei be dwong hen spoedig en bouwde nu, om hen verder in bedwang te houden, ves tingen aan de Elbe. Maar steeds was hij er ook op uit, om hun de zegeningen des Christendoms te doen geworden, en daar hij nu van Willehads zegenrijke werkzaamheid in Drente gehoord had, zond hij hem naar de omstreken van Bremen om daar de Saksers te bekeeren. De verwachting des konings .werd niet beschaamd, gedurende twee jaren bracht hij in Wigmodia velen aan de voeten van Christus, alom werden kerken en gen.eenten gesticht. Maar in 782 terwijl Karei naar Rome was gereisd, om zijne zonen tot toeko mende vorsten te laten kronen, maakte Wittekind zich de gelegenheid ten nutte, op het Saksische volk in opstand te bren gen. Yele Franken, zelfs legerhoofden werden gedood. Ook de nieuw gestichte gemeenten worden uiteen gejaagd en Wil- lehad moest zijn heil zoeken in de vlucht. Hij begaf begaf zich per schip naar Fries land en reisde daarna naar Rome, om den Paus verslag te geven van zijne werkzaamheid. Intusschen is Karei reeds met een leger tot de Aller door gedrongen en houdt hij te Yerder een streng, maar wreedaardig strafgericht, door 4500 Saksers te laten onthoofden. Dit was olie in het vuur. Geheel het volk stond nu als één man tegen hem op en verbond zich met een vreese- lijken eed aan "VVodan, om wraak te nemeD. „Hilikroti Wou- dana, ilp osk un osken pana Witekin ok Ikelta of ten ais- kena Karelui ten Slaktenera. Ik tif ti in ur un tu scapa un taf rof. Ik slakti ti all fanka up tinen iliken Artisberka Zoo zwoeren zijmaar Karei liet het zoo ver niet komen. Door 2 bloe dige slagen, bij Detmold in het Teuto- burger woud en aan de Haze, een zijtak der Eems, was ditmaal de strijd beslist en Wittekind, die eerst bescherming ge zocht had bij Siegfried, den koning der Denen, en Albi onderwierpen zich met de belofte, het Christendom aan te nemen en te bevorderen en werden in 785 te Attignij Champagne gedoopt. De hevige tegenstand van dit volk tegen het Chris- lendom is eenigzins te verklaren; het stond toch gelijk met eene onderwerping aan de Frankische heerschappij, zooals duidelijk blijken kan uit eene belofte, die dé opperhoofden bij den doop moes ten afleggen en die wij hiermede laten volgen „Heilige groote Wodan, help ons en onzen hoofdman Wittekind en ook de aanvoerders te gen den ijselijken Karei den slachter. Ik geef u een oeros en 2 schapen en den buit. Ik slacht voor n alle gevangenen op uwen heiligen Hartzberg!" „Heilige maktik konink Karelo, ik iin vanken Oddo, puna of thousand vorsaki ten krotten Woudanarbelta up Artisberka. So ok all min godmanni ok kristnetti to ker- stene. A1 minsitto- ma ok rekto is in thin will ok anda. We bit du otmode um levens ok fri doms. We will ol- dena bi Gotto al- maktik ten vater, ten son, ten illiken ost, so we nu.lernet ok an ti us nadik konink Na de onderwerping der Saksers, werd Willehad door Karel den Groote naar Wigmodia teruggezonden. Hij had, uit Rome teruggekeerd, een paar jaren in de abdij te Echternach vertoetd waar hij o. a. de brieven van Paulus afschreef. Nadat de opstand der saksers bedwongen was, zond Karei hem naar Wigmodia terug, waar hij twee jaren met zegen werkzaam was, tot de koning hem in 787 tot Bischop te Bremen aanstelde. „Heilige, mach tige koning Karei, ik, uw gevangene Otto baanderheer o- ver duizend, ver zaak het groote Wodansbeeld der Hartzberg. Zoo ook zullen al mijnegoe- ;de inaunen (onder geschikten) en Krijgsknechten zich laten kerstenen. Al 'mijne bezittingen en rechten zijn in uwe hand. Wijbid- den u ootmoedig om leven en vrijheid. Wij willen ons hou den bij God almach tig, Yader, Zoon en Heiligen Geest, als wij nu geleerd zijn, en bij u onzen ge- nadigen koning!" Dit was een der bisdommen door den koning onder de Saksers gesticht o m de uitbreiding des Christendoms on Ier dit volk te bevorderen. Nog twee jaren mocht de ijverige Willehad in deze nieuwe waar digheid het heil der hem toevertrouwde kudde met zelf verloochende liefde behar tigen toen riep de opperste herder der gemeente hem tot zich in de woningen van het hemelsch Vaderhuis. Op eene herderlijke rondreis door zijn bisdom werd hij onverwachts ziek en ontsliep de 8sten November 789. Een zijner geliefdste leerlingen die bij hem was uitte den wensch, dat hij voor zijne kudde nog gespaard mocht blijven, waar op de stervende antwoordde: „Mijn zoon houd mij niet langer terug van het aan gezicht mijns Heeren. Verheerlijk toch de lasten van dit aardsche leven niet door uwe woorden vol eigenbelang. Ik wensch niet langer te leven en zie niet tegen het sterven op, maar bid alleen mijnen God, dien ik van ganscher harte bemind en met alle naastigheid gediend heb, dat het Hem volgenade en barmhartigheid beha gen moge, mij voor mijn werk het heer lijk loon der vergelding te geven. De schapen, die Hij mij heefc toevertrouwd, stel ik onder Zijne bescherming, daar ik het goede, wat ik wellicht gedaan heb, in zijne kracht heb verricht. De genade van Hem, wiens goedertierenheid de geheele aarde vervult, zal u niet begeven

Maas- en Scheldebode | 1892 | | pagina 1