mm m wuümi m mmsm® w Zaterdag 18 April 1891. Zesde Jaargang No. 272. Antirevoliitionah Orgaan [MORE. AUTENBOEK. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. so.n.nmjSiHjai. FEUILLETON. Alle stukken voor tie Redactie bestemd. Advertentie» en verdere Administratie franco toe te «enden aan den litgever. De „kleine Pers." Een „balans." - Amerikaansche Maatschappij. EN GOEDKOOPSTE FOCHT. zich aan de kan- Si. M. te Rot- e (lUKterdam enten, of bij £roes, Groningen, olsius. Oisterivijk. groot 160 bladz., 31 December 1890) elote tierlfn vun iS eeiion Ultlotingi-Ka- an allc Proiuieleeningon atsbegrootlngen voor i r o.j.» 0,95 na ontvangst van lus voor ieder die Preinie- K\TK\ I iblt Financieel S VEER, >edereede en Overflakkee. RDIENTST. lelharim vm. 5,30 nm. 2,80 u- luis vm. 6,45,3,45 urn. 3,45 u ■niB 9,-,11,15 5.00 11,15 5,30 art in aansluiting mot dio van 0 u van Hcllevoetsluis en 9 en AMER8 ZIJN NG. .S MEESTER. lis der STOOMBOOT. lUDELIIAUMN. dag en Dinsdag vm. 5.u. en Donderdag 6,— u. (lag on Zatordag 6,30 lag en Dinsdag nrn. 2,H O.verigo dagen n 3, DAGS en 30 April. IA I)ER EM I AG. 1 op Middelharuis. ag vm. 8 uur nm. 5 uur. idag nm. 1 uur. 5 uur. YOOXItlT<iA*G, m naar Rotterdam, en Dinsdag voorm. 5 uui. namiddag 2,50 uur. dags. BE* HOMMEL. mol naar Kottcrdum. ag en DiriBdags'morgeus 4,30 u. Jaterdug'smergeus 6,30 nnr. g, Dinsdag, Donderdag g namiddag 1.45 u ten en Maa»iiyuiplt. evangen 27 Maart 1891. luis naar Rotterdam, m. 5,8,l,10en 4,40 u. 1. 5,40, 8,—* 1,10 en 4,40 u. naar Rotterdam. ,20, nam. 1,30 en 5,-^- u. 1,30 on 5,u. 8.20. 11m. 1.30 on 5,-- uur. naar Ilellovoetsluia. am. 1,30 ,3,en 5,n. irca een halfuur luter. dam naar Brielle. nam. 1,30 3,on 5,—uur. ren eon half uur later, identic mot 'tdiyks veerboot op kec. ])eze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post f 1.— Het Zaterdagsnummer alleen 50 Cent. Voor Amerika bij vooruitbetaling f 5,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: Advertentiëu van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiëu worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur. Het Volksblad van Z.-Holl. en s-Gravenhage wijdde onlangs, in het nr. van 2 dezer een opstel aan de „kleine Pers," hetwelk wij eens deels met instemming doch ander deels niet geheel zonder verwonde ring lazen. Wat de redactie zegt aangaande de moeielijkheden waarmede de „klei ne Pers" bij haar opkomst te wor stelen had, en omtrent den zegen, die er op haar arbeid mocht rusten, beamen wij gaarne. Er behoorde waarlijk veel moed en toewijding en ondernemingsgeest toe om de kleine bladen tot die hoogte op te voeren en dien invloed te verschaf ten, waarover wij ons thans mogen verheugen. De „kleine Pers" heeft allengs meer burgerrecht verkregen zij vertolkt wat er onder ons volk leeft en bepleit aan alle oorden des lands tegenwoordig de antirevolu tionaire beginselen. Aan deze opmerkingen echter, waartegen wij niets hebben in te brengen, knoopt het Volksblad de klacht vast over een „vervolging" die men de „kleine Pers" zoude willen aandoen. Wel wordt dit niet zoo ronduit gezegd, en spreekt de redactie meest veronderstelleuder wijze. Maar die klacht is toch dui delijk in haar artikel te lezen. Zij waarschuwt tegen „divergee- rende geesten," die het eerst hun „wrok" koesteren op de kleine pers, Zomerdienst. Rotterdam. g en Dinsdag vm. 5,lp; Zuter- Beierland n. 6, 10 nm. 2,30; Woensdag, vm. 7,10 nm. 5,30; Zaterdag Zondag vm. 8, nm. 3. tdijk: Maandag en Dinsdag vin ;rdag en Vrijdag (langs Oud- Rotterdam. ag, Dinsdag, en Zaterdag nm. 2 m af 17 Soptember) op werk- 8,30, des Zon lags vm. 8,30 orndijk Maandag eu Dinsdt»j£ ngs Oud-Beierland) n a. 2 uur. 1 Zondag van olke maand zal r van Zuidland naar Rotterdam lit: Donderdag en Vrijdag, oorndijk. vm. 5,45, van Ou Oud-Beierlbad, Zuidland ei' HOOFDSTUK II. GEEN HULP BIJ MENSCHEN t' Was een liefelijke zomeravond en één van die uren, waarin de schepping en kel vrede en rust schijnt te ademen. De geheele natuur sluimerde langzamer hand zachtkens in en de bloemen sloten hare kelken, wachtende tot het morgen licht hen weder wakker zou kussen. Tooh was de lucht vervuld met aange name, versterkende geuren, die als een dankoffer aan God opwaarts stegen. Een enkele vogel slechts fladderde met snel le vlucht over het veld om zich straks in het geboomte, dat zijn loommerrijk takken in een verkwikkend koeltje wieg de, te verliezen. De last en de hitte van den dag was gedragen en alles bereidde zich tot eene welkome rust. Eene blauwe nevel dek te als een doorschijnend kleed, den om trek en hier en daar, in de oneindige verte flonkerde aan het heldere azuur een schitterend lichtje, dat sprak van Hem, die daar boven troont en wien al le macht gegeven is in den hemel en op de aarde. Vrouw Geertsma spoedde zioli voort langs het smalle voetpad zonder veel acht te' slaan op de vreedzame stilte van den avond. Andere gedachten hielden haar gansoh eu al bezig. Nu en dan likte zij naar boven en hare lippen sche- 11 dan een gebed te lispelen. Een trek ui voldoening kwam op haar gelaat, toen 'j een beschulpten rijweg betrad en aan den overkant van een grooten vijver een erenwoning met witte muren en een lerrood dak zichtbaar word. Deze „alle man te zamen roepen om haar als een veldhoen op de bergen ach ter na te jagen." Brrr het is om medelijden te krijgen met de lieve kleine pers. Maar nu moeten wij toch eerlijk bekennen, dat wij in den laatsten tijd al zeer weinig van zulk een vervolging" gemerkt hebben. Juist integendeel heeft men haar van Rijkswege kort geleden meer vrijheid van bewegen in het land verzekerd, doordien men het halve- centsport van 25 tot 40 gram heeft uitgebreid. En, wat de provincie Zuid-Hol land betreft, vernamen wij bovendien, dat men voor het leggen van een organisch verband, tusschen de kies- vereenigingen en de kleine bladen, deze zooveel mogelijk wil trachten te beschermen en haar vrijheid ver zekeren. Dat daardoor hot „vrije woord" in het „harnas" zou geraken, of „het conservatiswe zou binnenslui pen" vreezen wij volstrekt niet. Het is maar de vraag, wat men onder „vrijheid" verstaat. Lang niet alle banden, die men iets of iemand, een persoon of een partij aanlegt, maken inbreuk op de vrijheid. Eer omgekeerd zijn som mige verbanden voor de ware vrij heid noodzakelijk. Onze kleine pers oefent „redelij ke kracht," zegt het „Volksblad" Volkomen waar. Maar juist wegens huizinge met de omliggende landerijen was het eigendom van Kornelis Harm- sen, de man, die thans een rustig plek je had opgezocht om zich enkele minu ten te verpoozen, voordat bij in de armen van den slaap de vermoeienissen van den dag. zou vergeten. Boer Harmaen was een werkzaam, maar zeer zuinig man, die in ruime ma te gezegend werd. Gedurende al de ja ren, die hij gehuwd was geweest, had hem bijna geen tegenspoed getroffen. Zijne kinderen groeiden voorspoedig op en zij ne vrouw kende evenals bij zelf slechts eene begeerte om namelijk in den kortst mogelijken tijd hun bezittingen uittebrei- den, opdat zij hun laatste levensjaren onbezorgd zouden mogen doorbrengen. De rijkdom, die er in God is, was bei den vreemd eu weinig bekommerden zij zicli om het woord des Ileeren: „Hebt de werelt niet lief met hare begeerlijk heid", of dat andere „Wat baat het den mensch al gewon hij de geheele wereld en leed schade aan zijne ziel." Meen evenwel niet, dat Harmsen een ergerlijk leven leidde en in grove uit spattingen verviel. Onze boer ging zelfs geregeld ter kerk, gaf getrouw in elk zakje een paar centen voor de armen der gemeente, maar kende volstrekt niet de groote verdorvenheid van zijn zon dig harte Hij liet zich geheel bekoren door bet klatergoud en het schijngeluk, waarin zij zich verblijdenj die de din gen zoeken, die beneden zijn en het eene noodige slechts bij name kennen. De za ken en belangen van den rijken boer strekten zich niet verder dan tot de aar de uit en andere veel heerlijker vreug de kon hij niet waardeeren. Nimmerkwam de gedachte bij hem op, dat het onkel 's Heeren goedertierenheid was, dat Hij ding, regeling, bescherming noodig. Vooral in dezen tijd, nu onze partij ten deele Regeerings-partij is en me de de verantwoordelijkheid voor den gang der zaken draagt. Wilde men 1111 alle vrije pers - be schouwingen verdringen voor b. v. OO (een centraal - bureau in ons land op te richten, dat voortaan aan alle kleine bladen voorschreef, wat zij te publiceeren hadden natuurlijk, zulk een maatregel zou haar nadeelige zijde hebben. Maar een verband tus schen de kiesvereenigingen, de uit gevers en de schrijvers zooals bet Prov. Comité beoogt wat zou daar tegen zijn? Zulk een verband geeft een zekere geregelde contrióle over het geschrevene, het bevordert de voorzichtigheid en prikkelt tot meer dere belangstelling onder de leden der aldus bij een blad betrokken kiesvereenigingen. Dat schrijvers met talent zeggins- kracht in zulk een verband toch de noodige ruimte van beweging hou den, behoeft nauwelijks gezegd te worden. De meest geschikte en be zadigde schrijvers zullen voor zulk een band dan ook niet bang zijn. En, wat de minder geschikte schrij vers betreft, en die toch als voor lichters en raadgevers onder de scha ren wenschen op te treden we nemen aan, met de beste bedoe ling ja, deze hebben werkelijk wel eenig opzicht noodig. Gelukkig vallen er over het al- zoo rustig en in overvloed zijn leven jaren mocht doorbrengen en nooit deed hij zieh de vraagwat wil God, dat ik met mijn geld zal doen; waartoe schenkt de Heere mij, onwaardige, zooveel zege ningen? Aan de armen dacht hij alleen in de kerk; om meer weldadigheid jegens hulp behoevenden te betoonen,. kwam niet in hem op. Om het gebod Gij zult uwen naasten liefhebben als u zeiven, bekom merde hij zich al heel weinig. Deze eu gene gebrekkige moest wel eens erva ren, dat Harmsen ruw was jegens ar me lieden en niet zonder reden hielden de meeste dorpelingen hem voor een gierigaard. Hemels gezind was de rijke man volstrekt niet; hij oefende geen ge meenschap met God en gedachteloos zond hij zijne gebeden op, terwijl hij menig maal onder deze verriohting berekende hoeveel geld hij dien dag met een voor- deeligen koop hoopte te verdie nen. Een enkele maal bekroop hem wei- eens de vrees, dat hij onverwacht zou kunnen sterven. En wat dan? Zijn ge weten besohuldigde hem, dat hij niet bereid was om voor God te verschijnen. Had zijn arbeider Geersma hem niet dikwijls gezegd, dat er eene eeuwigheid was en dat wij na den dood geopenbaard moeten worden voor de rechterstoel van Jezus Cristus om weg te dragen naar- dat wij in het lichaam hebben gedaan het zij goed, of kwaad. Maar was hij dan niet deugdzaam en gaf hij niet elk het zijne? llij moest wedergeboren worden uit den Heiligen Geest, had Geersma ge zegd, alleen het bloed van Christus kon hem redden van het verderf, maar neen daar wilde! hij nieir aan denken. Zou hij autirev. pers nog al niet veel klach ten omtrent grove afwijkingen van ons program. Maar des te gemak kelijker kan men daarom een zeker Verband aanvaarden. Voor wie een vast spoor wcnscht te volgen, heeft het niets verschrikkelijks in, dat er een wacht geplaatst wordt ter te rechtwijzing van hen die bij ongeluk eens buiten het goede spoor moch ten gaan. „Vrij" is 'alles, wat zóó is inge richt, dat het aan zijn doel kan be antwoorden. Welnu, door onze bladen aan de kiesvereenigingen te verbinden, wordt huil doel te beter bereikt en kun nen zij dus meerdere vrijheid ge winnen. Doch mogeljk had het Volksblad bij zijn opkomen tegen de smoring van het vrije woord en voor het goed recht van de volkscritiek het oog op iets geheel anders, waarme de onze kleine pers bedreigd wordt. Uit geheel zijne redeneering moet men dit wel haast opmaken. In dat geval zal de redactie wel zoo vriendelijk zijn, ons eens nader op de hoogte te helpen. De Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" heeft zich onledig gehouden met het opmaken van de balans voor de anti-revolutionaire partij, of voor de rechterzijde, zoo men wil. zichzelve pijnigen? God was immers liefde en allen, die hier maar goed hun best deden, kwamen wel in den zaligen he mel. En voorts weg met die sombere ge dachten. Sohrikkelijke verblinding! Thans stond boer Harmsen met de ar men over de borst gekruist voor zijne wo ning en wierp een ander zoekenden blik op zijne runderen, die zich voor hetinee- rendeel in het malsche gras hadden neer gevleid. Ik ben al bijzonder gelukkig, mom pelde' hij; al mijn koeien zijn gespaard gebleven, terwijl mijne buren gevoelige verliezen hebben geleden, 'k Zal spoedig weer eenige bunders land kannen aan- koopen en „Rustoord" wordt zoodoende eene uitgebreide bezitting. llij bracht zijn pijp aan den mond en blies vol zelfbehagen de blauwe rook wolkjes omhoog. Een menseli, die zoo ais ik, zijn zaken met ijver behartigt, vervolgde hij, eu nooit iets voor onnutte dingen besteedt loopt ten slotte alles mee. Daar hebt ge- de woduwe van mijn vroegeren arbei der Geertsma, die mij eens heeft gewaar schuwd tegen gierigheid, die, zoo als hij zeide, een beletsel kan worden voor on ze zaligheid, waf heeft zij met veler lei rampen te worstelen. Haar zwart bonte moet ook aan de ziekte gestorven zijn en 't is mij onbegrijpelijk, hoe zij den tijd doorkomt. Ik wil mij niet met die vrouw inlaten en ben blij, dat ze mijn hulp niet heeft ingeroepen. Zulke menschen zijn mij te lastig; zij spreken altijd over de eeuwigheid en maken liet mij veel te bang Hij zag recht voor zieh uit en tot zijn verbazing ging daarginds eene vrouw het hek door, dat zijn eigendom van den boomgaard van hoer Hendriks schei waar die balans op uitloopt. Natuurlijk zijn alle posten op die balans zóó geplaatst dat zij een schijn van recht geven voor de bewering, dat het Ministerie voor de- rechterzijde gevormd, erg te genviel, dat het te weinig vooruit kwam, en dat men er ook voor de toekomst bijna niets goeds meer van verwachten kan. De voorziene en niet voorziene tegenspoeden, -waarmede dit Kabinet worstelen had, verzwijgt zijwaar al wat zij noemen of fantaseeren kan als „gelukkige omstandigheden voor deze Regeering, dat brengt zij bij. De verdeeldheid onder de liberalen noemt zij slee' ts een kleinigheid, een verdeeldheid „die in elke niet ver steende par ij voorkomt"!! Maar de verschillen tusschen de anti-revolu tionairen en ile roomschen voert zij tot hemelhooge bergen opdeze zijn bepaald onoverkomelijk, en beletten alle politieke actie in haar oog Tocli is zij nog wel zoo goed 0111 niet de schuld aan de heeren Ministers persoonlijk te geven. Maar dat er niet meer uitgevoerd werd, ligt„aan het ontbreken van hetgeen tot regee- ren onmisbaar is, aan staatkundige beginselen". In dit zeggen bereikt haar balans het toppunt van overmoed en on waarheid. Verbeeld u, een partij, die zelve nog nimmer een deugdelijk beginsel program kon geven, die als het op formuleeren van programmen aan- de. 't Zou mij niet verwonderen of dit is de weduwe Geertsma in eigen per soon, sprak lnj misnoegd. Wat kan die vrouw gedrongen hebben om mij op te zoeken? Hij wierp nogmaals een uitvorsehen- den blik op de gedaante, die steeds na der kwam en zocht toen haastig zijn woonvertrek op. Weinig later werd er op de deur ge klopt. Binnen, riep Ilarmsen op vrij on- vriendelijken toon. Do weduwe overschreed met eene ver zuchting in haar hart den drempel en stond in de ruime kamer. Een enkele blik overtuigde haar ,dat de overige huis- genooten afwezig waren en de verwar de geluiden, die haar uit de keuken tegenklonkon zeiden luide genoeg dat men daar onder gelach en gepraat den maaltijd hield. -Ga zitten vrouw Geertsma,begon Harm sen opnieuw, nadat hij de nederige groet der weduwe met een hoofdknik had be antwoord. Hij schoof een stoel bij de zware eiken houten tafel en de bezoek ster nam plaats. 'Is lang geleden, dat ik u heb ont moet, vervolgde de boer een onderzoe kenden blik op het bleeke gelaat dor vrouw werpende. Zijt gij reeds geheel hersteld? De Heere heeft mij in ujne genade van het ziekbed opgericht, antwoordde vrouw Geertsma en boven verwachting van den dokter ben ik zoo goed als ge nezen. Ik heb alle reden om den Hee re te prijzen, die zooveel weldaden aan mij, onwaardige, heeft bewezen. Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1892 | | pagina 1