de terzijde zetting van Gods Woord de vaste grondslagen wegvallen voor de deugd en het recht voor het zede lijk gevoel en zelfs voor, het ver stand. Zoo wordt de wereld slechts één groot ziekenhuis, indien maar geen krank zinn ir/en huis 't Is niet langer oen gemengde we reld, maar men doet zijn best om al les samen te smelten. Deugd en on deugd, recht en misdaad, ziekte en gezondheid, verstand en dwaasheid, men woelt het alles door elkaar! „Niwileeren (gelijk maken amal- gameeren) (samensmolten,) centrali- seeren (samentrekken) zijn de wacht woorden van den dag" schreef Prof. Beets reeds in 1875. En datzelfde heerscht nog, en wordt bijdegroote menigte steeds erger. Ten minste men streeft er naar om alle op één lijn te plaatsen. En ja, zoo wordt het einde der eeuwen verhaast, en de maatschappij rijp voor vernietiging. Maar Gode zij dank, dat Hij dien afloop van snelle wateren nog telkens tegenhoudt door het zenden van pre dikers der wijsheid en der gerechtig heid door het verwekken van man nen die de wegge weer in het men gelmoes indrijven, en tot onderschei ding van goed en kwaad de fakkelen van Gods Woord omhoog heffen. Zegene God rijkelijk hun arbeid, en zij er daartoe veel gebed bij hen die alles nog van Boven verwachten. Volkeren «Ier tarde. De nieuwe Pruische schoolwet is thans in den Landdag hei voorwerp van een he- vigen partijstrijd. Door geheel Duitsch- land, eu daarbuiten, slaat men met be langstelling den gang van zaken na. Reeds bj de behandeling der begroo ting was het, alsof de schoolwet aan de orde was zoo dikw jls word er over gespro ken. Maar nu de beraadslaging eindelijk aangevangen is, begint de stroom der wel sprekendheid eerst breed te vloeien. Op den eetsten dag waren reeds vjftig spre kers ingeschreven Het centrum dat in deze wet een zij ner grootste wenschen, wier vorwezenly- king het doel was van Windhorst's laat ste levensjaren, ziet vervuld, was 't eerst aan 't woord bj monde van Reigensper- ger. Hij verklaarde onder beweging der linkerzjde, dat hoofdzakelijk dejoodsch- liber_ale pers is tegen het ontwerp met zjne beslist cenfessioneele school. Maar sprak lij, ik zou deze pers waarschu wend willen toeroepen, dat het lang ge oefend geduld van het cnristenvolk ein delijk uitgeput kan raken. Deze woorden werden door het centrum en de rechter- zjde met een luiden bijval begroet. Voorts wenschte Reigensperger het leerplan der volksschool vereenvoudigd te zien, omdat te veel leerstof de kinderen der behoef- tigen, die later fabrieksleerlingen en ar beiders worden, in de armen der sociaal democratie werpen zou. De Liberaal Rickert uitte een paar da gen geleden niet sleehts zjn teleurstel ling over die wet, maar noemde dan dag der indiening een ongeluksdag voor den minister-president en het ministerie. Zjn vrienden juichten, toen hij verklaarde, dat de Liberale party den stryd voor de Staatsschool tegen de kerkeljke school aanvaardde, en niet zou dulden dat de school aan de kerk werd overgeleverd. Zeer ter snede gaf hierop bescheid het centiumlid Von Iluene. Zjn party, zei hy kortweg was het onverschillig, welke school haar kinderen bezochten, mits het een Christelijke was. De tegenstanders van het ontwerp daarentegen wilden het Christendom feitelyk van de school ban nen, d. i. haar in de armen der sociaal democratie voeren. De r jkskanselier herhaalde, dat dit ontwerp niets anders deed, dan bestaan de toestanden tot wet maken. Wie het Christendom op de school wil, zoo sprak kj, moet daar ook de beljdenissen toela ten. Met dat beginsel voor oogen dient de behandeling der wet te beginnen. Reeds nu worden de kansen van aan neming besproken. Daar Centrum en Con servatieven de meerderheid in het parel- ment hebben, is daarop wel kans mits nog enkele wijzigingen kunnen gebracht worden. Al wat Liberaal is vereenigd zich om deze „ramp" niet over hun geliefd vader land te brengen. Het is dan ook al te erg: in de volksschool christelijk onder- wys te geven, en de kerk voor een deel met het toezicht daarop te belasten Neen, dan zjn de Liberalen in ons land gelukkiger geweest. Daar hebben zj ons volk begiftigd met een school, waarboven geschreven staat: „Voor den Christus geen plaats", en met, een onderwijs dat in naam neutraal, doch inderdaad anti- christeljk is. En nu «komen er nog „zwijgende" ge tuigen by Intusscken heeft de nieuwe wet aan leiding gegeven, dat de minister van fi nanciën, Miquel, zjn ontslag ingediend heeft, nadat hij ernstige bedenkingen te gen de onderwyswethad kenbaar gemaakt. Later trok hij echter zjn aanvraag in, meenend dat de voordracht door de com missie wel zoo zou gewijzigd worden, dat lij er zich mede kon vereenigen. Doch toen hy zag, dat zulke wyzigingen niet waarsehynlyk zjn, bood hy andermaal zjn ontslag aan. De keizer heeft even- wol geweigerd hot aan te nemen, met ver zoek, de aanvraag uit te stellen totdat de commissie haar beraadslagingen geëindigd heeft. Volgens andere berichten moeten nog een paar ministers hun ontslag aange boden hebben. Wat hiervan zij, zal wel eenigen tijd aanhouden, zoodat wj hier op nog nader boopen terug te komen. De partij in Engeland, die strjdt voor de burgerschapreehten der vrouw, wil voor de algeineene verkiezing een groote be weging op touw zetten. Den 29sten Mei zal een groote betooging in het Hyde Park (Londen) plaats hebben, waartoe alle En- gelsche vrouwen worden opgeroepen om zich te verklaren voor stemrecht aan de vrouwen. Vele radicale en socialistische vereenigingen zullen met de mannelyke leden en. hun banieren opkomen. In Italië begint men op groote schaal tabak te bouwen. De proeven in Valsas- sina zjn goed geslaagd en de minister van landbouw is voornemens aan de eigenaars van tabaksplantages premiën toe te ken nen, ten einde dezen bouw spoedig te ontwikkelen. Er heerscht nog steeds een sterke span ning tussehen de vereenigde staten en Chi li. Toch gelooft men niet dat er een oor log zal uitbreken alhoewel men in Chili li nog al strydlustig is. De Engelsehe gezant heeft zijne be middeling aangeboden. In Spanje is het den laatsten tyd even min rustig. Hier en daar hebben kleine oproertjes plaats, die door de regeering zoo spoedig mogel jk onderdrukt worden, uit vrees voor erger. In de Pransche Kamer heeft weer een tooneeltje plaats gevonden, zooals men dat alleen in Parys, „de hoofdstad der bescha ving", te zien krijgt. Men moet weten, dat er nog steeds enkele Bonapartisten in de Kamer zitting' bobben, en dat zj geene gelegenheid laten voorbijgaan om het mi nisterie te bestrijden. Welke middelen zj daartoe aanwenden is hun om 't even. Nu kwamen er dezer dagen in een Fransch blad, onder redactie van den be- ruehten Rochefort, die in Londen woont, hoewel hij in do gevangenis ihuis behoort, een paar gemeene artikelen voor over een der ministers. Een tweetal van bovenbedoelde Bona partisten wilden in de Kamer inlichtin gen vragen aangaande die artikelen. De ministers bestreden dat voorstel met alle macht, omdat het natuurlyk alleen ten doel had, die vuile artikelen in de Kamer te doen voorlezen on bespreken. De afgevaardigde Laur beklom toen het spreekgestoelte en beschuldigde de regeering van het verdedigen van een minister, die reeds door de publieke opinie veroordeeld was. Daarop werd mi nister Costans zoo woedend, dat hij naar de tribune liep, en de heer Laur twee flinke oorvegen toediende. Nu waren de poppen aan het dansen. Weldra waren verscheidene afgevaardigden handgemeen en toen onder groot tumult de zitting gesloten was, werd de stryd zelfs in het gebouw voortgezet. By heropening dei- zitting betuigde de minister Constans zjn leedwezen over het gebeurde, en wat verder de gevolgen zullen zjn, zal nog moeten bijken. Naar men uit Parijs meldt, berichtte Laur aan Rochetort, dat Constans hem in de Kamerzitting in het gelaat had ge slagen en vroeg: moet ik hem mijn ge tuigen zenden of voor de rechtbank da gen? Het antwoord luidde: Men vecht niet met een moordenaar; men veoht niet met het hoofd van een oplichters bende; men roept hem ook niet ter ver antwoording voor een rechtbank, waar geen recht te verkrygen is; men brengt hem niet voor magistraten, die knechten zjn. Wel heeft Laur den minister tot een duel uitgedaagd, doch deze heeft voor die eer bedankt. Het gebeurde beeft alom heel wat verontwaardiging gewekt. Dat zulke dingen voorvallen in de hoofdstad der „meest verlichte natie," zooals de Franschen zich gaarne noemen, geeft geen hoogen f dunk van zulk een beschaving! Maar wat kan men anders verwachten van een volk, dat met God afgerekend heeft, en alleen de godin der rede aanbidt? fxcmengd Sfiemvs. De nationale schuld van Groot- Brittanië bedraagt thans 1166 mil- lioen pond sterling, waarvan 't Vereenigd Koningkrjk 690, Indië 206V2 de Austra lische koloniën 175 en de overige bezit tingen 94'/j millioen hebben te dragen. Behalve Frankrjk, dat 575 millioen pd. st. meer schuld heeft, kan Groot-Brittanië er zich in verheugen bovenaan te staan op de lijst der schulden van alle Staten der wereld. Efi nochtans leert dezelfde statis tiek, waaraan we deze gegevens ontlee- nen, dat de schuld per hoofd van de be volking in hot Vereenigd Koninkrijk veel lager is dan in Portugal, Frankrijk en zelfs Nederland. Voor de tweede maal heeft de Turk- sche Regeering ten volle den vervallen termijn van de Russische oorlogsschatting ten bedrage van 350.000 T. ponden, dezer dagen voldaan. Te Altona kwam dezer dagen een Noorsch stoomschip aan met eone lading bevroren viscli, v.-at njet weinig bewe ging op de vischmarkt teweegbracht. Het was eeu nieuw en geheel door „vriesrui- mën" machines met koude lucht als an- derzins tot dit doel ingericht vaartuig. De lading bevroren viscb, twee maan den oud, was donkerder van kleur dan versche visch en met eene vuile jskorst bedekt. Voor bet gebruik moet de visch twee uren in koud water liggen om te ontdooien en daarna als versche behan deld worden. Is de visch geheel versoh in het „vries- ruim" gedaan, dan is hij, ontdooid, zeer goed en smakelijkmet deze scheen dit het geval niet te zjn geweest. Maar het is nog slechts eone eerste proeve, en niet zonder zorg zien do visseherlieden dezen nieuwen concurrent voor hun bedrijf in het kryt treden. DE WERKSTAKING TE TJALLE- BERD. Men schrijft Ofschoon de grond nog niet geheel ont dooid is eu indewjken hetjs nog eene behoorljke dikte heeft, waren weder ruim 90 arbeiders aan het werk om een klein dagloon te verdienen, daartoe door den honger gedreven. De aannemer wilde van geen hooger loon weten, nu de arbeiders zelf op het werk verschenen om arbeid te vragen; hy was ook niet genegen loon te betalen voor het verbrjzelen en wegvoeren der jskorst en de afbonking van de bevro ren aarde, zoodat natuurlijk het loon nog lager werd dan het ooit geweest is. De arbeiders, die het werk begonnen waren, behoorden niet tot de leden van „Patrimonium" en ook niet tot de sta kers het zijn menschen, die door den uit- tersten nood gedwongen zjn om toch maar iets te verdienen, en die gaarne ook weer tot staking zullen overgaan als z j onder steuning kr jgen uit de kas. Een ploeg arbeiders, ineerendeels ba- kooreude tot „Patrimonium." vervoegde zich by den aannemer om ook weer aan het werk te gaan, doch niet tegen het oude loon. De ploegbaas vroeg den aannemer hoe veel per Ms. gegeven werd het antwoord luidde27 ets. (oude loon) en daarvan wilden de arbeiders niet weten, zij vroe gen 35 ets. dan konden zj per dag een loon van 50 a CO ets. maken. De aanne mer bood daarop 30 ct., de arbeiders ble ven b j 35 ets, en toen de aanemer dit niet geven wilde, gingen de arbeiders weer huiswaarts, vast besloteu voor dat klei ne loon niet te werken. De appélmoes- ter der stakers heeft deze opgeroepen om Maandagmorgen weer appel te houden. De ingekomen gelden moeten toereikend zjn, om gedurende eeuweek de stakers nog tot volhouden te bewegen, door eene uitkeering van f 2 aan iederen staker. De politie surveilleerde het terrein ter be scherming van de arbeiders, die den ar beid hervat hadden. In de gasfabriek te Sittard kwam men tot de ontdekking, dat er van tijd tot tjd uit het kantoortje geld verdween, dat aldaar in een kistje van de opbrengst der gascokes geborgen was. Gisteren ochtend gelukte het, na eenige nachten wakens, aan een paar stokers den dief, zekeren M. Timmers, een ouden bekende der justitie, die zich door inbraak toegang had weten te verschaffen, op heeterdaad te betrappen. Na bekentents te hebben afgelegd dat hij ook de vroegere diefstallen aldaar had gepleegd, werd hij door de maréohaussee naar Maastricht overge bracht. In den Haag zjn door de politie twee vahche gulden in beslaggenomen. Hot randschrift ontbrak. De Rechtbank te Roermond heeft de ongehuwde G. J., uit Venraai, ter zake van kindermoord, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch van bet openbaar ministerie. Naby Sloterdjk zjn twee in aan bouw zynde woningen ingestort. Een der metselaars geraakte onder het puin bedolven en werd er eenige oogenblikken later levenloos wêer uitgehaald. Te Zierikzee is een jongentje van drie jaar, dat door de moeder een oogenblik alleen was gelaten, door het spelen by de brandende kachel in brand geraakt en dermate met brandwonden overdekt, dat het aan de gevolgen is overleden. Dekneebt van den landbouwer G.K., onder Wye, had bet ongeluk in de schuur van eene niet' hooge zoldering te vallen. Hy bleef op de plaats dood. Als een bewys hoe zwaar de arin- lasten op sommige Friesche gemeenten drukken, diene dat de Aengwirden met ongeveer 4000 inwoners, de uitgaven van het armwezen, met inbegrip van de kosten voor geneeskundige hulp en voor werkverscbaifiDg, in bet vorige jaar niet minder dan f 19,500 hebben bedragen. De directeur der "Weezeninrioliting te Neerbosch heeft van iemand, die onbekend wenscht te bijven, eeu gift ontvangen, groot f 3000, voor genoemd gesticht. Door iemand, die onbekend wenscht te bijven, is 2000 geschonken aan het Geuzengesticht te Brielle ten bate der wezen verpleging aldaar. Als een bewijs hoe gemoedolj khet er in sommige plattelandsgemeenten kan toegaan, zendt men aan het „Nbr. Dgbl." uit een der Meiereische dorpen het volgend berichtje Terwijl de notaris een houtvorkooping hield, werd eensklaps de dorpsklok geluid. De boeren snelden naar 't gemeentehuis, notaris en hout in den steek latende. Niemand wist wat er aan de hand was. Daar vertoont zich aan de deur de ge daante van een heer. De verbazing stijgt ten top. Wie kan dat zjn? De commissaris der koningin misschien wel? „Nee, dien mins kan ik," roept een der omstanders, „want ik ben 'n Don derdag nog pas op odentie gewist in Den Boschde gouverneur is ut nie." „Maar wie kan ut dan zijn?" Daar treedt de heer naar voren. „Mins, des zeker inne sussiaal, die ons wè wil kotnme wijs maken." „Gooit um er af," roept een ander. De heer begint te spreken. „Mannen, ik ben de nieuwe onderwjzer. Zoo straks ben ik hier aangekomen en bezocht aan stonds den burgemeester. Deze verzocht my u even by elkaar te luiden om u mede te deelen, dat de lessen, die wegens de influenza moesten worden onderbroken, morgen wederom zullen beginnen. Stuurt uwe kinderen dus van morgen af weder naar school." En de neie meister had zich by de bevolking geïntroduceerd. De aanblik, dien de glazen verande van Hotel Ponsen te Dordrecht Zaterdag namiddag opleverde, was wat waard geweest voor eeu schilder! Allen aan een lange, zooals altjd, netjes gedekte tafel geschaard, zaten ze daar, de honderd jongens en meisjes, goed gekleed, doodstil de dingen wachtend, die komen zouden. En het waren goede dingen die kwamen eerst een snede witte brood en een glas melk en daarna een goede portie aardap pelen mee prinsesseboonen en biefstuk. Wat deden do jonge gasten vol tintelen den levenslust zich te goedAllen waren grage etersvan kieskouwen geen spoor. Het dessert bestond uit twee reusachtige kabinetpuddings. En ook deze voedende kost vond zjn weg in de kleine magen; geen enkele wilde meer. De jongens en meisjes (er waren aan de hoofden dei- drie kostelooze scholen 50 kaartjes ter uitreiking gegeven; 50 waren aan „Musis" uitgereikt, opdat ook kinderen van an dere scholen zouden kunnen profiteeren) zongen verscheidene liederen, o. a. het „Wien Neerlandsch bloed", „Wj leven vrij. „Wilhelmus yan Nassauwe", „Piot Hein", enz. en ook gingen er niet wei nig Jubeltonen op ter eere van hun gast heer, den heer Oh. Davenport. Toen aan de jongelui nog een sinaasappel en eendubbeltje was gegeven, nam Sequah het woord, om den kinderen te zeggen, dat het hem groot genoegen deed hen hier te zien. Hij hoopte harte lijk, dat zj hun maal genoten hadden en dat zj genoegen hadden gehad (allen ja, meneer Hy had wel gezegd geen diners meer te^geven, voor de kinderen zou hij echter eene uitzon dering maken. A. s. Zaterdag verklaarde hij weer 100 andere kinderen te zullen onthalen. Op zjn verzoek zongen nu alle kinde ren staande het Volkslied en toen gingen zj, na nog met hunne frissohe stemmen een „lang zal hij leven" gezongen te hebben ,vrooljk huiswaarts. De maaltijd, die door de muziek werd opgeluisterd, lokte begrijpelijkerwijze, een zeer groot aantal nieuwsgierigen. „D. Ct." Uit Dordrecht meldt men aan de N. R. O.: In de avondséance van Zaterdag weer legde Sequah nog eens de besohuldiging als zou het glas dat hy den patiënten voor de behandeling toedient, eene op lossing van cociane bevatten. De onbeken den, die ditin de plaatseljke bladen schreef, heeft hem zooals trouwens te verwach ten was nog niet zijn excuses gemaakt, en dientengevolge zullen de maaltyden nu voorloopig gestaakt worden. Alleen mogen a. s. Zaterdag nog eens een 50-tal kinderen, dat zoo zeide hij kan ik niet laten. De patient, die hij vervolgens onder handen nam, kreeg de „prairiebloem" niet vóór. maar na behandeling en ont ving nog 10 bovendien. Toen Sequah zich daarop naar de apo theek begaf, die tegenwoordig in eene der kleedkamers staat, werd ky door het publiek in letterlijken zin „op de handen gedragen." Zonder het strenge toezicht der politie zou men na afloop der séance ongetwij feld zjne paarden hebben afgespannen de opwinding van het publiek had het toppunt bereikt. De politie, die in deze dagen eene zware taak heeft, van welke zj zich met groot beleid kwijt, wist ech ter de gemoederen tot kalmte te brengen. SPURGEON. De beroemde Engelsehe prediiser O. H. Spur ge on is Zondagnacht op 58- jarigen ouderdom overleden. Charles Haddon Spurgeon was den "19n Juni 1834 te Keveren in Essex ge boren, uit een familie wier mannelijke leden, sedert verscheidene geslachten, predikanten waren geweest, en die oor spronkelijk uit Holland afkomstig en wegens geloofsvervolging naar Engeland gevlucht was. Op zeer jeugdigen leeftijd vertoonde Charles Spurgeon reeds zijn buitengewonen aanleg tot preeken. We tenschappelijke opleiding heeft bij bijna niet gehad, en ofschoon hij die niet ver achtte en zelfs er naar verlangde, heeft het lot niet gewild dat hij haar ontving. Op zjn achtiende jaar werd hy beroepen in de Baptisten-kerk te Waterbeach. In het volgende jaar kwamen de ouder lingen van de New Parkstreet Chapel te Londen, een zeer oude kerk van „Puritan Baptist", hem vragen lij of hunne verlooyen gemeente weder op de been wilde helpen. Spurgeon kwam, en na weinige maauden was de kerk te klein voor het aantal hoorders. In 1859 hield hij zjne intree-rede in de Metropolitan Tabernacle, een gebouw dat vyf- tot zes duizend menschen bevatten kon. Hier sprak hij, altjd opgewekt, met zijn eigen aardige welsprekendheid tot duizenden. Yóór eenige jaren begon hij te lijden aan de ziekte die hem geveld heefteen aandoening van de nieren, gepaard met jicht. Hij bevond zich sedert eenigen tjjd te Menton en was aan de betere hand, toen een hernieuwde aanval zyner kwaal in tien dagen een einde aan zijn leven maakte. Spurgeon's wereldberoemde naam was vooral op zijn pvedikeratalent gegrond, ofschoon hj ook als philanthroop ijverig en met vracht werkzaam is geweest en aan de politiek levendig deel heeft genomen. Spurgeon's preekenbundels en stichte- lyke werken vormen een geheele biblio- 'theek, die overal gevonden wordt waar Engelsehen in eenig getal byeen zjn. Van zjn manier van spreken en van den ontzagelyken invloed dien zy uitoefende, kan men zich echter alleen een denkbeeld maken als men hem ge zien heeft in zijn „tabernakel", heen en weder wandelende op de kleine galerij, die hem voor spreekplaats diende, met zjne klankrijke stem de ruimte beheer- schende, door zjne frische, aangrypende beelden en zinwendingen den weg vin dende naar de harten zijner hoorders en met zijn ernstige gebaren zijn vermaningen als in hun gemoed duwende. Donderdagochtend omstreeks 4 ure kwam in de Margarinefabriek der firma Antoon Jurgens te Oseheen arbeider met zjn jas met de machine in aanraking; hy werd medegeslingerd en was in wei nige oogenblikken verpletterd. De onge lukkige was weduwnaar en vader. Te Parijs was dezer dagen een gla zenmaker zoo gek een weddenschap aan te gaan, dat hy vyf konjnen methuid en haar zou opeten. Toen do man er drie op had, zakte hj ineen en was dood. Plaatselijk fieuws Sonimelsdijk, 1 Febr. Zaterdagavond werd de gemeente opgeschrikt door de brandklok. De schuur van den landbouwer J. v. d. D. stond in een oogenblik in lichte laaie. Versehrikkel jk liet de brand zich aan zien de eerste van een geheele rij schu ren aan elkander en dan bij een krach- tigen wind die de vlam naar de helende schuren dreef! De vonkenregen was ont zettend. Spoedig waren alle spuiten aan wezig en gaven onvermoeid water. Men werkte als leeuwen. Daarop arriveerde van Middelharnis een paar spuiten, waarvan echter 1 spuitje dienst deed. Aan de brandweer komt dan ook de lof toe, van het sehierj ongeloofeljke be reikt te hebben, n. 1. de brand bj het tweede perceel te bemeesteren. D« wind die tot dóór het Westen op liep droeg ook krachtig daartoe bj. 7 koeien kwamen in de vlammen om, alsmede eenig gereedschap, hooi enz. Naar men vernoemt was er laag verassureerd en de oorzaak onbekend. Sonimelsdijk, 2 Februari. Voor deze gemeente zjn voor de lichting 1893 aangegeven 20 personen waarvan 12 redenen tot vrystelling hebben. In deze gemeente hebben in het afgeloopen jaar vyftien kinderen tussehen de 6 en 12 jaren geene school bezocut. Ooltgensplaat. Tot Predik, bij do Ked. Herv. Kerk alhier is beroepen Ds. llrui- ning te Schoonhoven. 1 Febr. Heden stierf een paard van den Landbouwer J. v. N. ten geyolgen van de Influenza. Volgens advies van Vee arts moet die ziekte reeds meirmalen onder de paarden hier hebben voor gedaan. Een zeer droevig feit had dezer dagen hier met den in abnormalen toestand verkeerenden A. C. B. plaats. Op don derdag 28 Jan verliet by de Gemeente zonder dat men wist waarheen, toen den zoon van den Landbouwer G. II. 1 Febr. in een op het land staand Schuurtje, '/'a uur afstand van het dorp verwijderd eenig landbouwers gereedschap zocht, zag hj tot zijn groote verbazing en schrik genoemd persoon onder eenig riet verbor gen geheel uitgehongerd en smachtende

Maas- en Scheldebode | 1892 | | pagina 2