ilMl I/: zonder een degelijke besturing van bet gevoel. Aanleiding tot klagen hebben vele hnl ponder wijzers zeer zeker. Hun traktementen zijn tegenwoordig, nu de macht overvoerd is, meestal veel te klein. In plaats van ook eens te vragenwat is hot werk waarden wat heeft de onderwijzer in zijn stand, redelijk beschouwd, noodigbepalen vele gemeenteraden zich slechts tot de vraagvoor hoeveel kunnen wij op zijn minst een sollicitant krijgen. Wij die niet de voorkeur geven aan de openbare school, zouden op dit punt toch anders willen gehandeld zien. In beknibbeling van salarissen zit geen heil. Maar in plaats van nu aan tedri n- gen op reelameeren in netton, dege- lijkcn vorm, en in plaats van tot stille berusting aan te manen, zoolang men nog geen lotsverbetering verkregen heeft, geeft „de Bode" aan het on derwijzersgilde de zweep in handen, en spoort dat blad aan tot verzaking van alle goede manieren, tot het opge ven van een fatsoenlijk gedrag, en al- zoo tot het gaanplegen vanruwgeweld. Heem hierbij nu tevens in aanmer king, dat kort geleden een der leeraren aan de Rijksnormaalschool te Middel burg' bemoemd werd tot mode-redac- teur van het beruchte sociaal democra tisch orgaan „Recht voor allen," en gij zult moeten toestemmen, dat hier een groot gevaar dreigt. De heer Vermeulen, de afgevaar digde uit Helmond wees in de Kamer (14 Dee. j.l.) de regeering opditge- vaar, doch noemde geen bepaalde fei ten, zoodat de Minister van Bihuon- landsclie Zaken er niet op in kon gaan' Ieder bezadigd man echter, lij zij dan liberaal of antirevolutionair, zal nalezing van het bovenstaande begrij pen, dat de heer Vermeulen reden had om verscherping van het schooltoe zicht, voor zooveel betreft do naleving van art. 33 der wet, aan de Overheid aan te bevelen. Wel moet ieder burger vrijelijk zijn gevoelens kannen uiten. Doch als de toongeheel onbetamelijk wordt, mag terechtw jzing en zoo dit niet helpt, bestraffing niet achterwege bijven. Zoolang or openbaar onderwijs ge geven wordt, moet het zoo doelmatig en zoo neutraal mogelijk zijn. Het socialisme nu i3 niet neutraal en wil niet eens neutraal zijn. Het spreekt onverholen zijn verachting van hot christendom uit. liet Is, gelijk de heer Vermeulen het uitdrukte, „anti-maat schappelijk en antinationaal." On- mogelijk kan men dus naar art. |33 der wet een deugdelijk onderwijzer zijn en tevens het volk of do collega's prikkelen tot opstand. Er moet das te gen zulk eenbuitensporighoid met ernst getuigd worden en door do bevoeg de machten gehandeld. Dit is noodig zoowel voor den gocuen naam der openbare scholen als voor het welzijn onzer geheele maatschappij. EEN AANGRIJPEND VOORBEELD. „Wat is dat voor eene vrouw, die een voorwerp aan haar hart drukt, als of het haar hoogste goed is, dat zij op aarde bezit?" Van nabij bezien, is het een moe der met haar kind in den arm. Zij kust baar kind en strijkt het zwarte krulhaar op zijde met al de aantrekkelijkheid der moederliefde. Evenwel is de uitdrukking van haar gelaat zeer ernstig-, en de doffe opslag van het oog en de tranen, die langs hare wangen vloeien, zijn de tolken van smart en vinnigen strijd, waaronder zij gebukt gaat. Haar langzame tred is zeer zwaar. Zij schijnt een weg te volgen, die niet door iedereen betreden wordt, zij dringt door struiken en door wilder nissen daarbij gedurig rondziende of ze ook door iemand bespied of achtervolgd wordt. En zoo gaat zij steeds voort. Vraagt men: „Wat drijft die moeder met haar geliefd kind naar dat eenzame woud, on wat kan de oorzaak van hare droefheid wel zijn? Is het soms eene ver latene of bedrogene, die de eenzaamheid zoekt, en zieli uit schaamte voor het oog der menschen zoekt te verschuilen? Neen, dit is het niet, waardoor zij zich zoo bezwaard gevoelt. Het is eene andere oorzaak, die het geweten heeft aange grepen. liet is de zonde, die hare rust en kalmle verstoort, en nu wil ze een offer voor die schuld brengen in haar liefste, eerste kind. Zij is eene moeder uit de heidenen en leeft in Engelsch- Indië. Zij heeft, als uiensch, een geweten, dat spreekt bij goed en kwaad, en ver keerd op heidensche wijs in hot denkbeeld, XL On Oi-r ,r, ,r, - dat zij duurzaam met vertoornde goden te doen heeit. Eiken rampspoed ziet zij als kastijding aan en zij meent dat de go den niet dan door gcoote offers te ver zoenen zijn. Zie dat nu in die heidensche moeder. Het grootste, het liefste dat zij heeft, zal zij ten offer brengen ten be hoeve van de rust van haar geweten en ter verzoening van haar vertoornde goden. Wanneer wij haar volgen, dringt zij steeds door het woud heen en komt aan de rivier, wier oever mot riet en biezen begroeid is en op enkele plaatsen toegang tot het open water en tevens een onbelemmerd uitzicht op de stille rivierstvoom geeft. In die biezen schuilt meestal het wild gedierte, dat op roof loert van hen, die uit de bosschon komen om te drinken. Het moederoog ontdekt op zekeren afstand oen kaaiman of kro kodil, spelende in de zonnestralen en op vangende, wat den stroom met zich voert. Dit is nu de eerstaaugewezeue gelegen heid voor die moeder, om haar smartelijk offer aan hare goden te brengen. Ze neemt haar kind, drukt het onder een vloed van tranen nog eenmaal aan het hart, en kust haar lieveling, die zij ter wereld gebracht heeft, zoekt eenige tak ken bijeen, legt haar grootste schat er op en schuift rlat van den oever af om van dat roofdier daar ginder verslonden te worden. Daar gaat haren schat, hij drijft daar langzaam heen; zij staart hem na, totdat zij ziet, dat de muil zich opent, die haren eersten lieveling inzwelgt. Tranen van smart rollen langs hare zwarte wangen, en zonder haar lieve kind keert ze terug, in de meeniug, dat hare goden nu medelijden met haar zullen hebben en hare tranen aannemen. Deze teekening vindt men iu een zendingsblad, dat onder meer den toe stand schetste, waarin de heidenen ver- keeren. Waarde lezer! zou dat tafereel, ons naar waarheid medegedeeld, ons, Chris tenen, koud en ongevoelig kunnen laten om die arme onwetende metlemeuschen onder die macht der duisternis te laten wegzinken? Wij, die hot voorrecht heb ben om onder meer kennis en hooger licht geboren te zijn, zijn wij niet hunne schuldenaren om hen tot beter licht te zijn WaSkercj» «lei* .Aas'jSe. Op politiek gebied is het tamelijk kalm. In vele landen zijn de Kamers met va- cantie, on in de landen waar dit niet het geval is, houdt men zich mot niet an ders bezig dan herziening der handels- tractaten. Op dat gebied heerscht op dit oogen- blik een levendigheid, zooals nooit te vo ren gezien werd. Geen land in Europa of het baalt zijne tarieven onderste boveD, en dan begint een loven en bieden om zoo gunstige voorwaarden te verkrijgen als maar mogelijk is. Kortom, op een week markt is het soms minder druk. Duitschland en Frankrijk onderhande len met SpanjeFraukrijk met Nederland en België Italië met Duitsehland Oos tenrijk, Griekenland, en. enz. mnar het zal onze lezers zeker aangenaam zijn van verdere opsomming verschoond te blij ven De strijd om liet bestaan geldtzoowe 1 voor volken als voor personen. In Zwitserland is een geldcrisis, een zeer bedenkelijke uitgebroken, herinne rend aan wat kort geleden te Berlijn voor viel. Er is ontzaglijk gespeouleerd, er is verdwenen en sommigen ramen't verlies zelfs op een paar honderd millioen. Eeni- gen willen dat op staatstoezicht op de bankinstellingen worde ingevoerd. (In Duitschland is in den Rijksdag ook leeds zulk een maatregel voorgesteld.) De „Gift- baum" draagt zulke welige vruchten dat het denkbeeld zeer begrijpelijk is maar ook hulpbrengend De vertegenwoordiger van Engeland's koningin zijn te Dublin, in Ierland, aan een groot gevaar ontsnapt. Er is n. m. op oudejaarsdag een zeke re hoeveelheid "dynamiet ontploft een der kelders van het gebouw, waar de Raad gezamenlijk vergadert. Waarschijnlijk is het de bedoeling ge weest het gebouw ('es 's avonds als de Raad bijeen was, in de lucht te doen vlie gen. Maar de mensch wikt doch God beschikt. De uitbarsting had in den na middag plaats, op het oogenblik dat er geen menschen aanwezig waren. De heer Cullman, ambtenaar bij het financieel departement, had zich juist twee minuten voor de ontploffing verwijderd. Ware hij er gebleven dun zou hij zijn om gekomen, daar zijn kamer geheel vernield werd. De schuldigen zijn natuurlijk onbekend dat het geen vrinden van Engeland zijn is zeker doch even is liet zeker dat zij door zulk een daad de lersche zaak ontzaglijk veel kwaad doen. Voor een paar maanden schreven wij een en andermaal over een opstand in Arabië, die Turkije heel wat te doen gaf. Nu schijnt die opstand onderdrukt te zijn, doch het volgende staaltje moge dienen om eens te doen zien, hoe heftig liet er naar toe gegaan is. Over de giuwelijke slachting in Octo ber te Sana in Yemen (Arabië aangericht, bevat de Pall Mall Gazette eenige bijzon derheden. Het beleg, dat meer dan 40,000 opstandelingen voor de stad hadden ge slagen, duurde van Juli tot 10 October. Bijna zonder opnOüaejTVcr- in schoten en een. vreesalijke hongersnood heerschte binnen de muren. Ieder die poogde te ontvluchten werden neus en ooren afgesneden en vervolgens zonden de belegeraars hem geheel naakt naai de stad terug. De Turki ehe soldaten in de stad deden wonderen van dapperheid en plichtsvervulling. Ofschoon half uit gehongerd, bleven officieren en manschap pen dag en nacht op de wallen. De leidér der opstandelingen, Mollah Salah Eddin, kondigde een proclamatie af, dat hij de 60,000 Joden van Yemen tot den Islam zou bekeeren,of hen geheel uitroeien. Eerst op 10 October verscheen een Tursch leger om de belegerden te ont zetten. Weldra was dit den opstand mees ter en deed de Turskche bevelhebber Acli- med Feizl Pacha zijn intocht in de stad en werd onder de opstandelingen een vreeselijke slachting aangericht. CSemengil .^ieaaws. Bij da Solterino-brug over de Sei ne, te Parijs, vonden de agenten 's nachts een gezin, bestaande, uit man, vrouw en zeven 'kinderqn (waarvan het oudste 15 jaren liet jóngste 15 dagen telde. De on- gelukkigén' waren seder 2 maanden zon der schuilplaats, door gebrek aan werk. Te Newry, iu Ierland, stierf op Kerst dag een vrek tengevolge van gebrek, of schoon de man tusscheu de 30.000 en 40.000 pd. st. bleek te bezitten. Zijn eenige erfgenaau een arm boertje van Tuliyvanlen, in het graafschap Armagh, is van vreugde over zijn fortuin zoo inde war geraakt, dat hij in kr mkzinuigenge- stickt van Armagh moest worden opge sloten. Reuter seint uit Walsall iu het Engelsohe graafschap Staffordshire, dat aldaar zijn gearrestewü oen Engelschman, een Praiischman en diens vrouw, beschul digd van deelneming' aan een anarchis tisch complot. Zij hadden, in verbinding met een ander anarchist, die reeds te Lon den in hechtenis is genomen, bommen ver vaardigd. De hniszoeking'on bij de socia listische vereeniging to Walsall hebben aan de politie de overtuiging gegeven, dat werkelijk een complot bestaaat. Uit Krebs, in het Indianenterrito- rium, wordt eene geweldige ontploffing gemeld in eene kolenmijn van de „Osage Coaland Miningcompany. Ongeveer twee honderd mijnwerkers zijn onder den grond bedolven, en men vreest dat alle omge komen zijn.. Te 's-Boeh, noch te Breda, noch te Maastricht; noch te Roermond was in de gevangenis op 1 Jan. jl. één cel besohik- bsar. Te Oö'sterhoixt zijn op eene bevol king v.nr 11.000 zielen ruim 2500 perso nen door influenza aangetast. Sterfgeval len komen daar niet zoo veelvuldig voor als iu de nabijgelegen gemeente Raams- donksveer, waar iu vijf dagen twintig sterfgevallen werden aangegeven. Onder liet personeel der brievenbe stellers te Tilburg komen in deze dagen zoovele gevallen van influenza voor, dat tien van hen geen dienst kunnen doen. De postbestellingen zijn daardoor van 6- tot 4 maal daags moeten beperkt worden. Ook voor het kantoor personeel heefc men hulp vau buiten moeten ontbieden. Onze. troepenmacht te Atjeh bestaat thans uit 121 officieren en 3974 minderen waaronder 1522 Europeanen, 256 Amboi- neezen en 2126 inlanders der infanterie. De oalyalerie bestaat uit 3 officieren en 78 minderen, 6 officiers- en 64 troepen paarden. De artillerie 12 officieren en 365 minderen Waaronder 204 Europea nen, 4 officiers en 104 troepenpaarden en 12 muildieren. De genie, waaronder werk lieden en postduivendienst, telt 1 officier, 56 Enropeesclie en 27 inlandsche min deren. Het korps maréchaussee 3 officie ren, 14 Europeanen ea 204 inlanders. De staven 57, officieren en 248 minderen. In het geheel dus 197 officieren, 4966 minderen, 212 paarden. Eergisteren trad Davenport (Sequah) na de operatie zelf weder te Leiden op. Het aantal personen werd op ongeveer 10J0 geschat. Toen Seqeah zich op het tooneel ver toonde, ging er een luid hoezee voor hem op. Hij zag er beter uit dan bij zijn laat st! optreden, ruim twee weken geleden. Hij was voldankbaarheid over de uitste kende behandeling, door hem van prof. Van ïtorson en dr. Van Stockum onder vonden en gevoelde zich duizendmaal be ter dan vóór de op hem toegepaste gevaar- ljke kunstbewerking. Herhaaldelijk werd Sequach toegejuicht en het bleek ook nu weder, dat hij er bijzonder slag van heeft het publiek te „pakken." Ontkennen deed liij het niet niet dat de rhcumatiek na eeuigen tijd weer kon terugkomen maar kan de hoest dit ook niet, niettegenstaande men daarvoor van zijn en dokter een recept heeft gehad? Met den persoon, die eergisterenavond behandeld werd, den bejaarden B. van Wieriugen, uit Ilazerswoude, die 13 jaar stijf van de rheumatiek was, maakte hij thans een dansje. Zaterdagavond zal hij voor liet laatst te Leiden optreden. (De residentie zul dan aan de beurt komen). -~r"6 Oude-mannen- en vrouwenhuis een begin van brand ontstaan. De meeste oudjes la gen reeds te bed. Doordat de brand tijdig opgemerkt werd en er met flinken spoed gehandeld is, kon hij gestuit worden en werden groote onheilen voorkomen. Een treffend ongeluk had Woens dag te Dordrecht plaats; De heer L. d. J., was nl. uit Den Haag naar Dordrecht ge gaan om tegenwoordig te zijn bij de be grafenis van een familielid. Zich naar het sterfhuis willende laten brengen, had de 70-jarige heer het ongeluk,van de trap der woning, waar hij gelogeerd was te vallen, met het gevolg, dat men hein dood opnam. Omtrent de influenza is niet veel goeds te melden. Over het grootste deel der wereld heerscht deze ziekte, die nog altijd even onbekend blijft, en niet minder onverwacht rijk en arm, oud en jong overvalt. De ziekte breidt zich in Nöord-Italië uit. Vooral te Turin, Milaan en Venétië. De prefect van Milaan, de aardbisschop en bijna liet geheele domkapittel zijn ziek. Ook hertogin Isabella van Genua is aan getast en is vrij ernstig. Ook kard. Kampolla. Te Edinburgh is een geval van waan zin tengevolge van influenza voorgeko men. V olgens de Köln. liggen 40,000 personen te Antwerpen aan de griep. Deitiflueuza maakt in België veel slachtoffers. Iu de gemeente Glieel zijn sedert de Kerstdagen 124 personen aan die ziekte overledon op Nieuwjaarsdag bad men daar 22 lijkstoeten. Te Luik heerscht de ziekte zeer en te Leuven zijn zooveel gemeenteraadsle den ziek dat men de grooste moeite heeft genoeg leden voor eene vergadering bij een te brengen. De koning is bijna geheel hersteld. Te Marseile zijn vele zieken. De sterfte is er zeer toegenomen en wn» vooral Woensdag groot. De spotternij, tenminste de openbare, is heel wat minder dan bij het eerste verschijnen der ziekte. Dat daarom een erkennen van de bezoekende hand Gods in de plaats gekomen is, durven wij niet te beweren. I®gasal"elljk Nieuws. Sominelsdijk, 13 Januari. Het aantal ingeschrevenen voor de nationale Militie voor de lichting van 1892 bedraagd 27, waarvan 7 redenen tot vrijstelling hebben. Op 31 December 1890 bedroeg de be volking dezer gemeente 2624 zielen. Iu 1891 vermeerderd door: Geboorten: 97; Vestiging 161. Totale vermeerdering 258, daarentegen verminderde de bevol king dooroverlijden 42; vertrek 195. Totale vermindering 237. Zoodat het zielental op 31 December 1891 bedroeg 2645 eu derhalve is vermeerderd met 21 zielen. Er werden 21 huwelijken voltrokken. Een kind werd als leveuloos aangegeven, welke behoorde tot het vrouwelijk ge slacht. Stad a't Haringvliet!. Ook in deze ge meente beginnen zich verscheidene geval len van influenza voor te doen. Ooltgensplaat, 13 Jan. Den raad der Ned. Geref. Rerk alhier getrootste zich dezer dagen eenige ingezetenen te bezoe ken ten einde gelden in te zamelen, tot leniging van armen en behoeftigen en naar men met zekerheid verneemt, mag die volbrachte roeping bevredigend ge noemd worden. Nieuwe Tonge, 13 Jan. De loop der bevolking bedroeg 31 Dec. 1890 1472. Vermeerderd door geboorte met 54. We gens vestiging 74 totaal 1600. Verminderd door overlijden met 19. Wegens vertrek met 118. Alzoo bedroeg de bevolking op 31 Dec. 1891 1463. Er werden 8 huwelijken ge sloten. Ingeschreven voor de Nationale Militie 1892 19 personen, waarvan 6 vrijstel ling hebben wegens broederdienst en eenigen zoon. De loop der bevolking was over 1891 als volgt. Qp 31 December 1890 2608 zielen, vermeerderd door geboorte 82 door vestiging in de gemeente 132 te samen 216 zielen verminderd door overlijden 46 door vertrek uit de gemeente 17 6 te sa men 222 zielen, er had dus eene vermin dering plaats van 6 zielen. Dus was de be volking op 31 Dec. 1891 2602 zielen. Ei- vertrokken 3 personen naar N.-Amerika en er werden 20 Huwelijken gesloten. Oude Tonge, 13 Jan. Het aantal in geschrevenen voor de Nationale Militie bedroeg op 1 Januari j.l. voor de lich ting van 1892, 25 manschappen, waar van 9 redenen tot vrijstelling hadden. Als een bewijs boe sterk de influenza alhier heerseht kan worden gemeld dat gedurende do laatste acht dagen 8 sterfge vallen alhier voorkwamen. Stellendam. Op 31 December 1890 be droeg de bevolking dezer gemeente 1024 zielen, als 528 m. en 496 vr. Inliet jaar 1891 vermeerderde de be volking door: Geboorten 42. Vestiging: 30. Zaaien 72 daarentegen verminderde de bevolking door Overlijden: 15. Ver trek 21. Zameu36. Op 31 December 1891 telde de genieen met 36 zielen. Er werden 2 huwelijken gesloten, bei den tusscben jongmans ert jongedochters. Het aantal verrichte vaccinatie in deze gemeente gedurende liet laatst ver schenen jaar, bedraagt 37, te weten naar den leeftijd; 2 van 13 jaar, 34 van 36 jaar en 1 van 61'2 jaar. Naar men verneemt is de gemeen te-veldwachter G. J. Heisterborg, door Zij ne Excellentie, de heer Commissaris der Koningin tot gelijke betrekking benoemd voor de gemeente Oegstgeets. Goedereede. Bevolking op 31 Decem ber 1890, 552 m. en 566 vr., te zamen 118 zielen. In het jaar 1891 vermeerderde de be volking door Geboorten 42. Vestiging 22. Totale vermeerdering 64daarente gen verminderde de bevolking door; Over lijden 19. Vertrek 41. Totale verminde ring 60. Zoodat het zielental op 31 December 1891 bedroeg 1122 en derhalve is ver meerderd niet 4 zielen. Er werden 3 huwelijken voltrokken, al len tussehen jongmangs en jongedochters. Twee kinderen werden als levenloos aan gegeven, waarvan het eene behoorde tot het mannelijk- en het andere tot het vrou welijk geslacht. In het laatst afgeloopen jaar wer den in deze gemeente 15 kinderen gevac cineerd, waarvan naar den leeftijd, 2 be neden het jaar, 7 van 13 jaar en 6 van 36 jaar. Ouddoi'p. Zaterdag, 9 Dec. had alhier de ter aarde bestelling plaats van den Edel- achtbaren Heer B. P. van Kerkwijk bur gemeester onzer gemeente. Eeuo groote schare volgde zijn stoffe lijk overschot, dat door de leden van den gemeenteraad en door enkele leden van het polderbestunr gedragen werd. Bij de geopende groeve werd het woord gevoerd door Ds. K. W. Róssing predikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier, die wees op de vergankelijkheid de3 levens, en den overleden roemde gedurende 36 jaren voor de stoffelijke belangen der ge meente betoond. Hij eidigden met den aan wezigen te herinneren, dat ook voor hen eens de ure zal slaan, vroeg of laatdat ieder zien daai op dus moet voorbereiden want dat alleen zalig zijn de dooden, die in den Heerc sterven. De heer L. P. Weisfeld, hoofd eener openb. school alhier herdacht in een kort woord den overledene, dien hij in zijne betrekking als hoofd eener openbare school en als vriend had leeren waardeeren. Hij hoopte dat hij eenwaardig opvolger zou hebben, die even pal zou staan als de overledene dat gedaan had. Hij wenschte dat dit detreuronde familie ten troost mocht zijn, dat de ovetledene een nuttig lid der maatschappij geweest was. Iu de laatste dagen zijn er aan het Oud- dorpsche strand zeer veel steenkolen aan gespoeld, maar men vermoedt, uit het on langs op den Ooster, dicht bij de kust gestrande barkschip „Iepuiqie." Ande ren meenen weer, dat de kolen afkom stig zijn uit een verleden jaar gestrand schip. Dat velen zich op het strand bewe gen om dien buit der zee in ontvangst te nemen, laat zich gemakkelijk inzien. ISursreriyiiG Stand. Hf idtlcllaarofs, 2—6 Januari. GeborenJohanna, d. v. M. Den Brabor en M. Van Dongen; Lena en Trijntje Cornelia, tvvoel. v. W. Van der Kooij eu B. De Ruiter. OverledenTeuntje De Korte, 33 j., echtg. C. Boon .lohanna Schepers, 67 j., ongeh.; Leendort Jan Langbroek, 61 j., wedr. L. Jongejan Johan na Tijl, 79 j., echtg. T. Dubbeldam; Keeltje De Groot, 66 j,, cchtg. C. Koordijk. Stad aasi 't Haringvliet 24 Deo.3 Jan» GoboronRijkje, dochter van Willem Kieuw- land en van Etje Kommertje Louisa van der Tak. Getrouwd: Jan Huize r, oud 32 j., landbouwer inet Keeltje Floordiep, jd., oud 32 j. Ooltgensplaat, 3 Deo. '91 6 Jan. '92. Geboren: Elizabeth d. van Willem Hokke en Iannetje De Vos; Lena d. van Willem de Gast en Maria PippingAbra, d. van Pieter Oorbeek en Dirkje Bruinse Gorrit, zoou van Laurens De Yos en Johanna Wielaard. Overleden: Lijdia Tulp, 77 j., eerst woduwo vau Adrianus Kalle, thans gescheiden eehtge- noote van Leendert SnaauwCornolia Van der Weljc, 68 j., ochtg. van Dirk Korte weg; Willem Buth, 8 6j. wed. van SaraOkker; Johannis Bon- gers, jm. 29 j., Hendrik Va^Gent, 80 j., wodr. v. Maria Johanna Wisse. OndertrouwdSimon Jacobus Breoman, jm, 25 j. en Elizabeth Oudzcgel, jd. 21 j. iVieuire Tonge, 16 Dec tot 12 Jan Geboren: Willem z van A Drooger Chr van Vliot Maartje z van L Zweerus eu C M van vliet Pannetje d v L Langenroeg en H Mij8 Adriana Simino d v I Keijzor on K Karelse Overleden: Anoetjo van Waard oud 82 jaar Maria Breur oud 66 jaar eehgt van loost van der Ham Adrianus don Kraber oud 72 j echtg van Trijntje öiebranse Pieter Holleiuan oud 83 j echtg van Keeltje van don doel lohannos van den Krook oud 55 j oohtg van Klaasje Slinger tifude Tonge, 13 Januari. Goboren: Jacoba d. van Gerrit Wesdijk en Cornelia Smits. Hester d. van H. »L C. van der Snoek en van Janna Kosten- O verleden.Caterina Elizabeth Otsol 77 jaar wed. van M. Bijbei Jacoba Bruinse 77 jaar on 8 m. wed. van J. Kieviet Johannes Cornelis Okkerso 17 j- en 9 m. Petronella van Dongen 83 j. en 7 m. wed. van H. Coraens. Daniël de Bruijne 65 j. wedr. van Pieternella van der Klok. Adriana Kloet 60 j. wed. van G. Raarendse wedr. van Johannes Paullusson Laurens Huizor 74 j. en 4 m. wedr. van Jannetje van der Velde Birksland. Geboren Abraham, z. van Pleunis Ruit en An na DeWagter.

Maas- en Scheldebode | 1892 | | pagina 2