mm JU. Vrijdag 1 Januari 1892. Zesde Jaargang No. 320. Antirevolutionair Orgaan iierai S I IN HOC SIGNO VINCES rai T. BOEKHOVEN. SONIMELSMJK. Alle stukken voor «le Redactie Oesteimi. Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Nieuwjaar. lien vaste loonslaiidaard. A. H. Biorvink, Dit ons Parlement. Gemengd Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Voor Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER: Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en maal Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. Komt, laat ons santén nederhiielen Voor Hem die ons geschapen heeft! Hem zij de aanbidding onzer zielen-, Die 't Leven is en 't Leven geeft! Hij strooit de jaren voor zich henen, Gelijk de landman 't koren strooit. De Tijden kwamen en verdwenen Der Tijden God verandert nooit! Heer! Gij waart van eeuwigheden, m zijt tot in alle eeuioigheên! Wij, die op aarde één span bekleeden Vergaan als 't gras voor onze schreên. Hoe spoedig grijzen onze hairen! Straks dreunt de laatste klepelslag. Gij telt één dag als duizend jaren, En duizend jaren als één dag Maar ook Uiv liefde, o God van zegen Is eeuwig, icijl Gij Liefde zijt! Gij leidt ons op de rechte wegen, Gij sterkt o?is in den goeden strijd! Gij toondet Godlijk welbehagen Ons van den moederschoot af aan: Gij hebt ons op de hand gedragen En wondren van gend gedaan Schoon wij de starren tellen konden Uw gunstbewijzen telt niet één! Wij r steedsvermeerdrenweonzezonden: En Gij Uw goedertierenheên Als we in den geest cd 'theil venzctamlen, Dat Ge in één enkel jaar ons schenkt, Dan buigen toe ons in stgf en staamlen: Wie zijt Gij Heer! dat g'ons gedenkt?" Waar zijn uw achtmaal duizend uren, O Jaar? Voorbij voor goed voorbij! Maar eeuwig zal de erinring duren Van Gods ontfermend medelij' Ik ben geringer, Heere Heere! Dan al hei heil dat mij weervaart: IJic goedheiddie ik lieden eere, ls wél een eeuwig danklied waard. In's Heilands naam kom ik Usmeeken Vernieuw me Uiv liefde in' tnieuwe jaar. Laat me Uic vertroosting niet ontbreken. Omring mij met Uiv Englenschacir. Breng mij terug van elke dwaling. Maak mij van alle banden vrij. En geef dcd iedre ademhaling Een lofzang Uwer liefde zij. Laat me in Uiv zegen mij verblijden, Als mij de blijdschap heilzaam is. Zoo niet beschik mij kruis en lijden En heilig mij de droefenis. Laat mij geen waereldsch goed bejagen, Dat met de waereld henendrijft Maar naar dien waren rijkdom vragen, Die onverderftijk overblijft. Versterk ons hart bij alle nooden. Verkwik de ziel die angstig vreest. Bescherm Uw Evangelieboden En zalf de Vorsten met Uic geest. Woes Gij der armen hulp en rader, Der kranken arts, der zwakken staf, Der weeuwen man, der wezen vader, Ons allen 't Leven uit liet Graf. En moest dit jaar mijn laatste wezen, Geef, dat het ook mijn beste zij. Die alle iconden kan genezen, Hij balseme en geneze mij. Wees, Heiland mij van God gegeven, Het Licht waar 't brekend oog op staart. Dan wordt mij 't sterven een Herleven, De Dood een blijde Hemelvaart. J. J. L. Tem Kate. Nu de loonen der werklieden in on sen tiid vaak op onbarmhartige en dies Middelliarnis, 1 Jan. 1892. Het compliment van den dag aan mijne vrienden, begunsti- gera en bekenden. TJ ?aan. Een loon, dat afgezien van de hoedanigheid der vakken, altijd toe reikende zou zijn om een gezin van 6 a 7 personen van het noodigsté te kunnen voorzien. Wij betwijfelen zeer of dit zal kunnen, en of het gnp.d znu.de zijn. De wet kan onmogelijk allo mis standen in de maatschappij verhelpen, en de regeling der loonen is een te ingewikkelde, te samengestelde enfe omvangrijke quaestiedan dat de Over heid die ter hand zou kunnen nemen zonder op bijna onoverkomelijke zwa righeden te stuiten. Met die loonregeling hangt van alles samen. Immers, de werklieden verschillen grootelijk§ in 1 e e ft ij d, in bekwaamheid, in ijver; de eene werkman brengt zijn patroon zesmaal zooveel gerief en voordeel aan dan de ander. Tevens kan de eene patroon veelmeer loonuitkeeren dan{de airder. omdat hij zelf meer verdient. En ook die allernoodzakelijkste levensbehoeften loopen ver uiteen, naar gelang de werklieden veel of weinig gewoon zijn, in een stad of op een dorp in weelderige en druk bezochte of in een afgelegen streek j wonen, gezond en sterk of ziek en sukkelachtig ziju. Iloe zal de Overheid voor dat alles tabbellen aanleggen en tarieven vastzetten Laat men zich daarvan dus geen illusiën maken, buiten de werkelijk heid, mftar men wekke liever liet christelijk bewustzijn op, men kweeke christelijk verstand, en gevoel en christelijke toegenegenheid. Dat is het beste en schier eenige redmiddel. „Genaderd tot liet laatste hoofdstuk der Staatsbegr., wenscli ik ook nu niet te vergeten, dat de antirev. partij bij al deze beraadslagingen zich beijverd heeft van de lib. partij den lof te ver werven, dien Saul eenmaal aan David gaf: „gij zijt rechtvaardiger dan ik." Met deze woorden gaf de heer Keuche- nius te kennen dat er met de verandering der Regeertng ook een verandering in de houding der lib. is gekomen. Immers, waar toen vooral van lib. zijde met zeer veel aandrang aan de Reg. gevraagd werd om tal van zaken ter hand te nemen, word er nu over vele groote quaesties baast geen woord gerept. Ook onze kamerelub toonde zich in verschil lende zaken niet zoo flink, als dat wel kon wezen. Bij liet hoofdstuk „Koloniën" echter toonde zich de heer Keuchenius in al zijn kracht. Hij vraagde, „of de Min. in Ned. Indië het bestuur wen- sohendo te doen beantwoorden aan de „eischen des tijds," dat bestuur wensebt te gronden op een wereldbeschouwing, geheel en al in strijd mot de Heilige Schrift, maar daarentegen overeenkomstig die van onzen tijd." De Mfn. van Dedem antwoordde ,dat hij daarmede alleen een veranderde sa menstelling en werkwijze van den llaad van Indiö op het oog had. Verder besprak de heer K. evenals de heer Beelaerts van Blokland de ontslag aanvrage van don pas sinds eenige maan den benoemd zijnde goeverneur van Atjeh. De eerste zeide „Ik kan zelfs gelooven, dat deze hoofdofficier veel te lijden gehad heeft van de jalouzieën, die waren opge wekt door zijne buitengewone benoeming, evenals b. v. de vorige goev. van Suri name. De Sav. Lhoman, van don aanvang af van zijne benoeming als zoodanig, beeft blootgestaan aan allerlei onedele aanvallen en lastcilylvo uuuiTtllttmbok-ioli- ten. Men moge dan steeds op De Sav. Lohm. schelden, en hem aan de diepste verguizingen en smaad blootstellen, men zal hem den lof niet kunnen onthouden, dat hij, zonder zich te bekommeren om goed of kwaad gericht èn het belang van het Rijk èn dat van Suriname heeft voor oogen gehad, en voor de ontwikke- lin gen wel vaart van die kolonie een broeden en vasten grondslag heefd gelegd. (Onder zijn bestuur werd de Rijksbedrage vcor Suriname slechts 9304, terwijl zij een 20- of 30- tal voornfg. jaren f 200,000 tot 300,000 was. Geen klein verschil Twee dagen weidde de Kamer aan de Biliton-quaestie. Biliton is een eilandje in Indië, waar door eene maatschappij ontzaglijk rijke tinmijnen worden geëx ploiteerd, welke zij van den Staat heeft gepacht. Do pachttijd is nu verstreken, maar in 1882 heeft de Min. v. Kol. een ander contract aangegaan, dat volgens de meoning van de meesten echter niet geldig is. Alleen de vrees voor een proces, dat ontzaglijke sommen zou kunnen kos ten en waarbij de Staat natuurlijk ook hot onderspit zou kunnen delven, deed de vorige Regeering besluiten een ander contrat aan te gaan op zeer, zeer veel voordeeliger voorwaarden als het vorige. Dit contract nu moet aan de goedkeuring der Kamers worden onderworpen. De Min. van Kol. echter wensohte liever een pro ces te beginnen of het contract van 1882 geldig is, en zoo werd na een over- en weer praten van voor- en tegenstanders van „contracteoren en niet- proeedeeren" met 48 tegen 42 stemmen het contract ver worpen. We wenschen natuurlijk zeer dat het de tegenstemmers het aan het rechte einde mogen hebben. Staatsexploitatie toch zou elk jaar een millioen gulden meer kun nen opbrengen, en dat sommetje kunnen we waarlijk wel gebruiken. Het was eene zeer gemengde stemming. Ook de Eerste Kamer is vergaderd ge weest en heeft reeds vele in de Tweede Ka mer behandelde wetten aangenomen. In de weinige redevoeringen komt weinig voor dat onzen lezers belang kan inboe zemen. Volkeren «Ier Aarde. In Europa hoort men thans niet van oorlog. Het is alles vredehoewel in sommige hinden de verhoudingen tussehen regeering en volksvertegenwoordiging niet zoo bijzonder vredelievend is. In Bulga rije is dit evenwel niet. Daar schijnt de jeugdige vorst Prins Ferdinand meer vasten voet te krijgen in het land en bij het Bulgaarsehe volk. De zittingen der Sobranja zijn verle den week gesloten door Prins Ferdinand, die door een talrijke menigte warm werd toegejuicht. In een onderhoud gaf do vorst zjne tevredenheid te kennen, dat door de vruchtbare werkzaamheid der vorigo zitting, de afgevaardigden zich het vertrouwen van liet volk waardig hadden betoond. Met vreugde wees Prins Ferdinand op de pogingen, die gedaan zijn om landbouw en nijverheid te bevor deren. In Amerika ziet het er niet zóó vre delievend uit. Zoo bevat de pers der der Vereenigdo Staten opnieuw en nu vrij ernstige bedreigingen tegen de repu bliek Chili. Een invloedrijk blad verklaart, dat bijna alle ambtenaren van oorlog en marine te Washington van oordeel zijn, dat de oorlog onvermijdelij k is. En een ander Amerikaansch blad twijfelt, of er horp is dit een schikking tussehen beide landen zal worden getroffen,en houdt een oorlog daarom voor den eenigen uitweg. Up ctenzelfden toon spreken de bladen te Philadelphia, en de correspondent der Reformer te Washington meldt reeds, dat de president op 5 januari een belangrijke boodschap betreffende de Chi- leensche quaestie hij het Congres zal in dienen. Reeds eenige dagen geleden is bericht, dat oorlogstoebereidselen werden gemaakt, dat de geheele Amerikaansche Zuidzee- vloot naar Chili was gezonden. Wellicht zijn dit niets dan dreigementen of politieke manrevres. De Tribune, een der beste bladen van New-York, noemt dan ook alle oorlogsgeruchten overdreven. Eehter zegt ook dit blad dat de maatre gelen, die het ministerie van marine genomen hoeft, noodig zijn geworden door de wending die in het geschil gekomen is. De quaestie der Baltimore is nog altijd niet opgelost en de nota's tussehen beide regeeringen gewisseld, hebben de verhou ding tussehen de Chileensche regeeriug en den Amerikaansehen gezant Egan zoo scherp gesteld, dat de onderhandelin gen elk oogonblik kan worden afgebro ken. Geen vrede ook is het in Brazilië. In Rio Grande is een nieuwe gouver neur benoemd, met name Silvela Marti nez. Of deze benoeming vanwege de Braziliaansche regeering geschiedde, of door de nationale partij in den Staat, wordt niet gemeld, maar zeker is dat zij aanleiding tot strijd heeft gegeven. In de steden Sanl Juan en Santa Anna zijn de troepen der regeering en die der „opstandelingen" slaags geraakt. Deze gevechten waren, naar het schijnt, zeer ernstig. De Regeering van de na burige republiek Urugay heeft althans een aanzienlijke krijgsmacht op de grens gelegd om zich voor de gevolgen te vrijwaren. Ook in den staat Santa Catharina is strijd over den gouverneur. In verschei dene steden is een opstand uitgebroken, waarvan het doel is de gouverneur af af te zetten. De opstand schijnt in Amerika be smettelijk te zijn! Het congres der socialistische stu denten te Brussel heeft de volgende wenschen uitgesproken volkomen onaf hankelijkheid der universiteiteneigen beheer door professoren en studenten; vervanging van professoraal door onder ling ouderwijs; oprichting van een leer stoel voor hooger onderwijs in de maat schappelijke vraagstukkenkosteloos on derwijs voor alle graden; verbond tus sehen alle lioogeseholen en wetenschap pelijke inrichtingensocialistische propa ganda onder de burgerij en onder de leerlingen van het middelbaar onderwijs; oprichting in de werkliedenpartij van een afdeeling van propaganda voor we tenschappen en kunsten. Ondanks het verzet der Nederland- sclie afgevaardigden werd de verplich ting gesteld, dat socialistische studenten voeling moeten houden met de arbei derspartijen in hjni Land. Ook werd cfe wonsch uitgesproken, dat aan de vrije universiseiten van Brus sel en Leuven rechtspersoonlijkheid zou worden geschonken. Aan het einde der zitting ontstond opnieuw oneenigheid met de anarchis ten, die daarna de vergadering verlieten. De toestand van den Koning van Zwe den, die in hevige mate door influenza is aangetast, wekt bezorgdheid. Koning Osear heeft den naam van de talentrijkste monarch van Europa te zijn. Hij is dichter en tooneelschrij- ver, een zeer kundig astronoom en voorts nlvemeen wetenschaDneliik nntwikkeld Daarbij is hij zeer muzikaal en een be kwaam orgelbespeler. Yan gestalte is hij een reus, nog grooter dan de Czar. Bij het Chineesche gezantschap te Parijs is bericht ontvangen, welke maat regelen de Regeering heeft genomen naar aanleiding van de ongeregeldheden, ge durende den afgeloopen zomer gepleegd in do streek van de Yang-Tse-Kiang. De gevraagde schadeloosstelling van 21/2 millioen francs is betaald en voortaan zal mot zorg tegen herhaling gewaakt worden, want de Regeering is vast be sloten hare internationale verplichtingen na te komen, onder handhaving echter van al China's souvereine en territoriale rechten. Wat de jongste ongeregeldhe- heden in Mandchourie-land betreft, deze hebben niet dezelfde oorzaak gehad want hier heeft men geplunderd en ge moord, zonder onderscheid van godsdienst te maken. Deze opstand is thans geheel gedempt. De Chineeselie Regeering teekent ver zet aan tegen de onware berichten, wel ke aangaande China in de Europeesche dagbladen zijn openbaar gemaakt. Vrijdagochtend om 91/., ure is de gas houder gesprongen van de petroleum-gas- fabriek aan den Hoek van Holland, die nende tot verlichting en tevens tot het in werking brengen van den misthoorn al daar. De slag werd in den omtrek gehoord. Masohinist K., in het lokaal aanwezig, werd door den muur die omgeworpen werd heengeslingerd en zoo zwaar gewond, zoo dat men gevaar ducht voor zijn leven. Donderdagnamiddag had op den Am- stel bij Ouderkerk een droef ongeluk plaats. Twee knapen voeren daar in oen schuitje de oudste was 11, de jongste was 9 jaar. Een stoomboot kwam en raakte met het vaartuigje in hotsing, het sloeg om en slechts de oudste der beide kinde ren werd gered. Door de politie te 's Hage is op den- 2den Kerstdag een man van 68 jaren dood op zijn kamer, in 't zoogenaamde Veentje gevonden. De ongelukkige verkeerde in al lertreurigste omstandigheden en in verre gaande staat van onzindelijkheid Ten gevolge van dichte mist zijn te Barnby, station van den Great Eastern Railway, twee reizigerstreinen in botsing gekomen. De beide locomotieven werden verpletterd. Drie personen zijn gedood12 gekwetst.

Maas- en Scheldebode | 1892 | | pagina 1