ijdag 18 December 1891. Zesde Jaargang No. 318. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES PREMIE, FEUILLETON T. BOEKHOVEN. JSOMMELS1HJH. Deze Courant verschii'c Hken rijdag. Abonnementsprijs/er clr'e maanden franco per post 50 Cent. Yoor Amerika M vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijkeflummers 5 Cent UITGEVER: Adyertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Adyertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. Awe stukken voor «Ie Bte«Iactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. UITSLUITEND VOOR HH. ABONNE'S VAN DIT BLAD! De Abonne's van dit Blad kunnen te gen betaling van slechts 25 cents een boeiende degelijke Christelijke Scheurka lender bekomen. Deze kalender is aan beide kanten bedrukt en geeft aan de voorzijde behalve dag en datum, op- en ondergang van zon en maan, een bijbel tekst met verklaringen aan de achterc zijde degelijke Christelijke verbalen. He- prachtige schild voorstellende „De opwek king van het dochtertje ven Jaïrus" is in 10 kleuren gedrukt en is bepaald een sieraad in de huiskamer. Zij die zich nog heden op dit blad abonneeren kunnen, ook tegen beta ling van f 0,25 deze kalender bekomen. Hen gelieve zijne aanvrage te richten aan den Boekbandelaar W. BOEKHO VEN Sommelsdijk en dit wel zoo spoedig mogelijk op dat wij de oplage zoude kun nen bepalen. nuchtere kalveren 765 schapen in varkens biggen, lbokken of geiten. Heden waren de pryzen als volgt: Runderen qual. 76 ets., 2de qual. 70 ets., 3de qual. 64 cts.jki veren lste qual. 95 ets. 2de qual. 80 ct. a 90 ets. sch pen lste qual. 60 ets., 2de qual. 50 ets., 3de qual. alles per kilo, varkens le qual. 23 a - c 2e qual, 23 a c.T 3de qual 21 c licht soort 17 a 18 c per kilo melkkoeien f a kalfkoeien f a stieren f a graskalveren f a pin ft vaarzen f a alles mager vee pa Amsterdam, 14 Dec Pryzen der aardappels heden Fr Dokkemmerjammen f 3,30 a 4,dito Fi neker f 3,30 a 4,00 idem Engelsclie fa Geldersche blauwe f 3,30 a 3,40, Pruisische Ha burgers t' 4,80 a 5,20 roodo f a Hillego merzand f 6,— a 7,— Haarlemmerzand f VZeeuwschc Spuische Jammen f 4,50 a 5 dito Flakkeesche f3,50 a f4,25 dito blauwe f 3,— 3,30. Saksische jammen fa IJpolder ja men f a Friescho saajjers f 2,80 a 2,92 a! per Heet Nieuwe Malt% a ct per kilo Dordrecht 11 Dec. De prijzen van boter ^«•asRtukken ko.) 85 a 75 c Jonnen (10 ko)f - _i_ i Qft nn HET MORGENROOD DES EVANGELIES. XIII. Op een tocht naar Engeland door Wil- fried tot bisschop aangesteld, ging hij naar de Brukteren, die aan de oevers der Lippe woonden, en vond daar zeer ontvankelijke harten voor zijn zendelings- werk. Toen echter de vijandige Saksen dit volk overrompelden, moesten vele hun ner wijken en Suidbort zette met hen zijn arbeid voort op het eiland Kaisers- Weth, in den Rijn gelegen, en dat liem 1 door Pepijn van Herstal op voorspraak van Plectreede geschonden werd. Hier werkte hij van uit zijn klooster, dat bij op dit eiland stichtte, tot zijn dood in 713, tot de bekeering der Brijslanders, wier eerste Apostel bij was. Klooster en eiland zijn in den stroom der tijden ver dwenen maar do naam Kaiserswerth is 'den Christelijken zendingsvrienden wel bekend. Een paar uren beneden Dussel- dorf ligt dit stadje aan den rechteroever van den heerlijken Rijnstroom. Daar ging ten jare 1833 de predikant Flied- ner, hoewel zwak van lichaam, een man vol des geloofs en des Heiligen Geestes, tot Suidberts zendingsarbeid in. Thans zijn de verschillende inrichtingen, die daar achtereenvolgens zijn verrezen, het mid delpunt van eene ui gestrekte zendings- werkzaamheid, die kaars gelijke ner gens in de Christelijtke wereld heeft. Tot in Noord-Amerika en Egypte, Jeruzalem en Smyrna straalt het licht, weldadig ver warmend, leven en liefdewekkend, dat Onze cleffeiisie. Geestig en pikant, als dikwijls, sprak Dr. Schaepman in de Kamer over het feit dat volgens toezegging van de Regeering de belastingher vorming nog eerder aan de orde zou o komen dan de militaire wetten. Dr. S. had een andere orde van werk zaamheden verwacht, zeide hij. Voor eerst omdat zoolang de regeling d et- defensie niet is aangenomen, men niet weten kan hoeveel belasting er onge veer noodig is. „Maar er is nog een andere re den," zoo ging hij voort, „waarom „ik had gedacht, dat de defensie op „den voorgrond zou gekomen zijn. „Ik had gemeend, dat het geheugen ik zeg niet van de personen - „maar van de politieke partijen ster- „ker was, dan mij in deze Kamer „is gebleken. Ik had gedacht, dat „zij, die van Juli 1888 af steeds „met des drijvers geweldige roede „in de Kamer zijn verschenen om „de defensie aan de orde te doen „stellen, nu op dit stuk niet op een- „maal in eene soort van idyl lische rust zouden overgegaan zijn." „Ik had ook gemeend, dat de „Minister van Binnenl. Zaken, een „der bezielende leden van dit Kabinet, „het programma van 1882, ons ge openbaard in zijne redevoering van „22 November 1883, niet geheel „zoude hebben vergeten. Toen wa- „ren er drie deelen in ons staats leven ziek, zwaar ziek. De heer „Tak van Poortvliet noemde ze in „deze orde: defensie,belastingstelsel, volksvertegenwoordiging-" van deze in geestelijken zin op een Imo gen berg liggende stad uitgaat. Onder de metgezellen van Willebrord worden ook Engelmund en Adalbert ge noemd, die vooral in Kennemerland moe ten gepredikt hebben. De eerste, die la ter als kerkpatroon te Velzen vereerd werd, schijn den omtrek dezer plaats het Evangelie verkondigd te hebben. Adalbert werd door Willebrord om streeks 726 naar deze streken gezonden om aan de Ken nemer Eriezen langs den voet der duinen den zegen des Christen- doms te brengen. Er wordt gemeld, dat hij zich vooral te Hallum bij eenen zeke ren Eggo opgehouden heeft. De dorpen Egmond zouden hunnen naam aan dezen Eggo ontleenen. Melis Stoke verhaalt in zijne rijmkroniek, dat in den tijd van graaf Dirk I het lijk gevonden werd van Sint Albrecht, en te zijner eere het St- Albrechts-eonvent, een eenvoudig houten nonnenklooster met dito kerk', werd ge sticht. Reeds onder den tweeden graaf, die met eene Fransche koningsdochter ge huwd was, werd het klooster van steen herbouwd en door monniken betrokken, terwijl de nonnen onder Arlindis, dochter van den graaf als abdis uaar Benne broek trokken. De Egmonder abdij werd met kostbare geschenken en vele goederen begiftigd, zoo wordt gewag gemaakt van een afschrift der evangeliën in gouden met edelgesteenten bezetten band, alsmede van eene gouden tafel eveneens met juwce- len versierd, een geschenk der gravin Hillegonda, (volgens M. Stoke eene doch ter van koning Lodew. v. Frankr.) Het was ook geen wonder, dat de rijke gra ven van Holland zooveel voorliefde voor En daarna, over de nieuwe de- 1~ fensie-regeling zelve sprekende, zeide hij zich te zullen verheugen over haar komst, omdat, als hij het geluk had een regeling te aanschouwen, die tot stand zal brengen wat de de Regeering verlangt zonder zware lasten te leggen op de bevolkinghij geloofde „dat alsdan de quadratuur van dien cirkel gevonden zal zijn!" lies! iiailile aan «ie Clir. ScliooS. Terecht vestigde de Standaard er de aandacht op, dat de christelijke scholen in ons land zich het gunstig getuigenis mogen aantrekken, door liberale zoowel als door andere repor ters gegeven, omtrent de houding van de werklieden op het sociaal Congres te Amsterdam. Zoowol wat de kennis en ontwik keling betreft als wat het openba ren van sociale, zedelijke en godsdien stige gevoelens aangaat, maakten de werklieden op het Congres eeu flink figuur. De lieden uit andere standen waren het allen hierover eens. Maar bedenkt men nu, dat de groo te meerderheid van die werklieden op de christelijke scholen is gevormd en opgevoed, dan mag en moet hun degelijk, bescheiden, verstandig ge drag beschouwd worden als een vrucht der clir. scholen als een vrucht van de opoffering en de inspanning on zer clir. onderwijzers. Het Nieuws van den Dag heeft eens verkondigd, dat de liberale partij (die op de „neutrale" school wordt opgevoed) het beste deel der burgers deze abdij hadden, waaraan voor hen zeer veel berinneringen verbonden waren. Tot op Willem I zijn zij er met hunne bloed verwanten bijna zonder uitzondering be- grave n. Maar van dat alles is weinig meer overgebleven, dau enkele bouwvallen der abdij te Egmond- binnen. Wellicht is ook Wezenfried, de Apos tel der Betuwe, een-der metgezellen van Willebrord geweest. Hij heeft vooral in de streken, waar zich in vroegere eeuwen de Batten gevestigd hadden, het Evan gelie gepredikt en is in het jaar 720 te Westervoort gestorven en in de door hem gestichte kerk te Eist begraven. In enkele historiewerken worden onder de medehelpers van Willebrord ook de beide Ewaldusschen of de gebroeders Ewald genoemd. Die opgave is evenwel onwaar. De geschiedenis van dit edele broederpaar komt op het volgende in hoofd zaak neer. Zij waren Angelsaksen en begaven zich naar Ierland, om zich in een klooster aan den dienst des Heeren te wijden. Het zal niet noodig zijn te vermelden, dat in die eeuwen de kloosters eene geheel andere beteekenis hadden dan later. Het waren kweekplaatsen van waar Christelijk le ven, opleidingsgestichten voor geestelijken en zendelingen, en kwamen met onze theologische scholen en zendingshnizen overeen. Bovendien waren het in die nog zoo ruwe eeuwen de bewaarplaatsen der wetenschap, waar de handschriften des Bijbels door afschrijven vermenigvuldigd, weiden. Ook beide gebroeders Ewald, die ter onderscheiding naar de kleur van hun hoofdhaar de Witte en de Zwarte bijge naamd werden, besloten als zendelingen aan hare zijde heeft. Maar bij deze gelegenheid is liet dan toch geble ken, dat, om het nu maar heel gematigd uit te drukken de leer lingen der chr. school zich in het maatschappelijk leven heel goed me ten kunnen met de overige burgers. O O En wat is nu de les, de conclutie, die er uit dit gunstig resultaat moet getrokken worden? Natuurlijk niet, dat men zeggen gaatnu zijn wij er wij hebben nu chr. scholen genoeg. Zulk een hoog gevoel, zulk een zelfvoldaanheid past ons allerminst. Het zou zich achterna schrikkelijk wreken. Neen, het gevolg do uitwerking van het zien dezer goede vrucht moet zijn, dat onze vrienden voortaan met te meer ijver voor de chr. scholen be zield zijn, en ^ich door niets of nie mand, door geen kerkisme of persoon lijke antipathie laten terughouden om steeds meer en grooter chr. scholen te bouwen. Volkeren «Ier Aarde. Frankrijk. Zoals wij reeds vroeger modedeelden, zal liet gebeurde met den bisschop van Aix een langen nasleep hebben. Nu die bisschop tot een hooge geldboete veroor deeld is, heeft inen hem daarmede tot een martelaar verheven, en is de verhouding tusschen kerk en republiek weêr zeer gespannen geworden. De bisschop van Léer heeft thans ook een uittartenden brief gezonden aan den minister van Justitie, waarin hij verklaart volkomen in te stemmen met de zoo waardige, zoo echt apostolische verklaring van zijn ambtgenoot te Aix. Wat moet nu de regeering doen Deze uit te gaan. In gezelschap van een edel man Tilman kwamen zij in het gebied der Baksen in het tegenwoordige West- falen aan, en namen op eene hofstede hunnen intrek, den eigenaar verzoeken de, hen voor de vorst des lands te bren gen, om hem over gewichtige aangelegen heden te spreken. De gastvrije grondei genaar beloofde hunnen wensch te ver vullen en hield hen enkele dagen bij zich. Weldra werd de nienwsgierigheid des volk gaande gemaakt door het zingen van psalmen en lofzangen en het vele bidden der vreemdelingen. Men bemerkte, dat zij eenen godsdienst hadden, die van het 0- dinisme der Saksers verschilde en dit was genoeg. Onverwachts overvallen werden de, beide broeders naar eene eenzame plek gevoerd en hun het doodvonnis aange kondigd. Eerst doode men den witten E- wald door een slag met het zwaard, daar na met kanibalenwreedheid zijnen broe der. Dit geschiedde den 3den Oct. des jaars 695. De vriendelijk scheppende le gende heeft ook deze martelaren met een zichtbaren glans van heiligheid omgeven, en verhaald dat de lijken in den vloed geworpen door hemelscke wonderteeke- nen schitterden er een evenaardschen glans do plaats, waar zij dreven, aanweestot zij op bevel van Pepijn van Herstal uit het water getogen en te Keulen met den grootsten praal werden bijgezet. Intus- schen klinkt ons uit deze en menige an dere legende van dien aard de eeuwige waarheid toe der Bijbelwoorden. „De leeraars zullen blinken als de glans des uitspansels, en die er velen len rechtvaardigen, gelijk de .sterren, al toos en eeuwiglijk." (Dan. 12:3). weerspannige ook voor den rechtbank dagen Dan komt er morgen aan den dag een derde. In de Kamer heeft het gebeurde reeds tot hevige debatten aanleiding gegeven. De scheiding van Kerk en staat is weêr ter sprake gekomen. De Fransche regee ring verkeert in groote moeielijkheden, en volgens geruchten, is zij van plan den terugkeer van den gezant bij den Paus afhankelijk te stellen van diens af keuring van het gedrag des bisschops. Dat er evenwel onder de Katholieken ook verdeeldheid is, blijkt wel uit het volgende voorval. Te Bayonne had een pater jezuiet in een preek verklaard stellig te weten, dat de Paus de handelwijze van den aarts bisschop van Aix goedkeurde en de bisschoppen gispte, die geen brief van instemming aan don minister hadden gezonden. De bisschop van Bayonne viol hem in de rede met de verklaring, dat hij krachtig moest opkomen tegen dat jezuitisme, dat de waarheid verkracht, want hij, die uit Rome kwam, kon ver zekeren, dat zijne heiligheid in zijne instructie aan de geloovigen en aan de geestelijkheid in zijne diocees vooral be volen heeft in deze omstandigheden de twee Christelijke deugden te betrachten liefde cn geduld. De socialist Lafuirre, onlangs te Rijs- sol uit de gevangenis ontslagen, omdat hij tot Kamerlid gekozen was, heeft in de eerste zitting de beste, door hem bijgewoond, de in vrijheid stelling van alle staatkundige verooordeelden geëischt. De Kamer was zoo verstandig met zeer groote meerderheid dit voorstel te ver werpen. Rusland. De Czaar van Rusland heeft thans een commissie benoemd, om de vele mid delen tot leniging der hongersnood, die door verschillende personen en instellingen aangewend worden, te vereenigen en alzoo meer kracht uit te oefenen. Wij hebben in den loop van ons ver baal reeds met enkele woorden gewag ge maakt van wilfried of Bonifacius, die in de kerkgeschiedenis den eernaam draagt van Apostel der Duitschers. Waar even wel gesproken wordt van de invoering des Christendoms in Nederland, mag de ze groote man niet onvermeld gelaten worden. Tien jaren voor Willebrord hier hot eerst voet aan wal zette aanschouw de Winfried te Kyrton op het met me- taalrijke bergen en liefelijke, vruchbare dalen zoo ruim gezegende schiereiland Comwalis het eerste levenslicht. Zijn va der, een rijk Angelsaksisch edelman, was een gastvrij Christen, en de vrome tafel gesprekken der rondreizende geestelijken wekten reeds bij den vijfjarigen knaap de vurige begeerte op, om ook zulk een pelgrim in den dienst van Christus te worden. Wat zijn vader, die hem tot erf genaam zijner schatten en ambten be stemd had, ook uitdacht, om hem tot an dere gedachten te brengen, alles was te- vergeefsch. Na eene zware ziekte, waarin de va der de ijdelheid der aardsche dingen leer de beseffen, willigde hij demensch van zij nen nu twaaalfjarigen knaap in en zond hem ter opleiding in den geestelijken stand naar Exeter, de hoofdstad van dit gewest, in een klooster. In deze aan den breeden mond der Exe zoo schoon ge legen, oude Brittenstad werd liet hoofd en hart van den weetgierigen knaap ge vormd voor de hooge roeping, de lieer hem had toegedacht. Wordt Vervoigd.

Maas- en Scheldebode | 1891 | | pagina 1