wijs voor hun kroost dan de rationa listen die van geen bovennatuurlijke Godsopenbaring willen booren. Men kan daarom met evenveel succes beweren dat er „absolute" neutraliteit in de wet is voorgeschre ven als „betrekkelijke" want alle rechtstreekscbe, 1 besliste chr'stelijke uitlating is in de school verboden, omdat daardoor „twist" kan ontstaan, ook onder de ouders der kinderen die van ééne godsdienstige gezindheid zijn- Ten slotte merken wij nogmaals op, dat men zich met de vraag of „absolute" dan wel „betrekkelijke" neutraliteit in de wet geboren is, niet druk behoeft te maken, omdat absolute neutraliteit eenvoudig on mogelijk is. Dien ten gevolge zal de openbare school altijd een eenigs- zins ander karakter dragen in Lim burg en Noord-Brabant dan in Gro ningen of op de Yeluwe. Doch als men zich strikt aan de wet houdt en niet verder gaat dan de betrek kelijke neutraliteit" gedoogt, dan is Christus toch noch buitengesloten en werpt zulk een „betrekkelijk neu trale school" nog lichtelijk veel voor deel af voor de liberale partij. Trouwens, bier op is zij geheel aange legd. Yraagt men ten slotte wat wij voor het best houdente streven naar absolute of naar betrekkelijke neutraliteit, dan antwoorden wij, dat wij tusschen deze twee kwade din gen liefst geen keuze doendoch ook, dat de „betrekkelijkeneutraliteit" nog het gevaarlijkst is, omdat zij ofschoon bet onderwijs onvolledig en ondoelmatig latende toch den schijn opwerkt als ware de openbare school voor alle burgers voldoende. En dat is zij niet. Daarom richten zoowel de roomschen als de antire volutionairen, ook in landstreken waar uitsluitend hun godsdienst al gemeen wordt aangekleefd, toch bijzondere scholen op. Dit zou eerst overbodig worden, als de wet bepaalde dat in zulke gewesten het onderwijs in bet geheel niet „neutraal" behoefde gegeven te worden. Doch zoover zijn wij nog niet. Kort verslag van de opening der Christelijke school TE Dirksland op Vrijdag 30 Oct. 1891. De plechtigheid werd geopend door den eerevoorzitter, onzen geachten predikant Ds. C. Bonthoorn, die het 12e vers van Ps. 118 liet zingen, en daarna Ps. 95 las, waarna op verzoek Ds. v. d. Spek, pred. bij de vrije Gier. gemeente alhier, voorging in 't gebed, waarin ondermeer ZEw. deed uitkomen, dat bet een schan de voor Nederland was, en ook voor on ze gemeente, dat er bijzondere scholen gebouwd moesten worden, en het een klaar bewijs was, boe ook wij met on ze vaders van God afgeweken waren. Toen werd bet woord aan den Heer Oversteeg Amanuensis aan de Vrije Universiteit te Amsterdam gegeven. Misschien zoo begon de spreker zijn er onder ons wel, die zeg gen, waar is het Cbr. onderwijs toch goed voor Er bestaat toch gelegenheid genoeg op de z. g. neutrale scholenhet onder wijs is daar goed, en goedkoop op den hoop toe, eigenlijk gezegd wat zijn die Antirevolutionairen toch hatelij ke menschen. Wij zullen 't u zeggen waarvoor, omdat God den mensch gemaakt heeft naar zijn beeld, maar dat beeld zjjn we verloren, en nu is het noodzakelijk dat, in onze jeugd geprent wordt, dat leert het openbaar onderwijs ons niet, daarom is het neutrale onderwijs onhou- baar. Maar wees ten allentijd voorzich tig wat men gelooft, vervolgde spreker. Want zoo wij in 't stoffelijke den deur waarder krijgen, indien men zijn aanslag biljet niet voldoet, zoo ook in het Ko ninkrijk van Jezus Christus, daar een ieder van ons een aanslagbiljet heeft, en in het belastingboek is ingeschreven, en niet vrij gesproken kan worden voor dat daar aan voldaan is, Spreker eindigde met de wensch dat het niet mocht wezen: „is dat het Ba- bij Ion dat ik gebouwd heb," maar mocht zijn: Heere God, neem weg en verbrij zel het geen niet is naar uwen wil, en laat uwen naam de eere ontvangen. Daar na trad de Heer Oranje, hoofd der Chris telijke school te Middelharnis op, die zijn nieuwen Collega welkom heette, en hem aanmoedigde, door een goede getuigenis van 't Eiland Overflakkee te geven; sprak toen een woord bij wijze van een vertel ling tot de kinderen, waarna de hoer Kerkhoven, hoofd der Chr. school te Oud dorp optrad, die allen er opwees hoe dat er rekenschap gedaan zal moeten worden van alles wat wij gedaan hebben. Het is een heerlijk maar een moeielijk werk het Chr. onderwijs want te vergeefs werken de bouwlieden er aan, zoo de Heere de Stad niet bouwt. Maar een heerlijk werk als men hoort, dat een zondaar tot den Heere Jezus be keerd is, daar om in ootmoed gearbeid, en is dat ons doel, dan staan wij op de rots Christus, en beven wij dan somtijds op die rots, geen nood zoo eindigde deze spreker want die rots kan onder ons niet beven! Toen werd het woord aan Ds. Meinsma pred. te Ouddorp gegeven, die schetste welke belangrijke dagen het voor onze gemeente waren zou wel do dag welke voor afging als de openingsdag der school, ziet ging spreker verder voort welke groote dingen God gedaan heeft Terecht is door een vorigen spreker ge zegd, dat het onze schuld is dat wij hier zitten, hoelang hebben wij het niet gewe ten dat Chr. onderwijs noodzakelijk was P Wij wisten het, en waarom zij n we met den tijdgeest mede gegaan? Met dat neutrale onderwijs? Neen liever geen onderwijs dan het neutrale onderwijs, het is een onmogelijkheid, ik zou geen onderwijzer in de Staatschool willen zijn. Neen wij hebben het onder eede beloofd, de dag van gisteren getuigt er nog van, wij heb ben 't beloofd om onze kinderen te onder wijzen of te doen en te helpen onderwij zen in Gods getuigenis, en dat geit ook het schoolonderwijs; och mocht die doops- belofte toch verstaan wordenwij hebben ze vrijwillig gedaan, daarom zijn we ook gehouden ze te volbrengen. Neen wij richten geen Christelijke scholen op om baas te spelen, wij richten ze op, omdat men op de Staatsscholen opgeleid wordt, naar het liberalisme, en het Socialisme. Het is een nood ons van Godswege opgelegd, het is een zielenood, het mag ons niet onverschillig wezen wat we voor God beloofd hebben. Wel zal er strijd komen, want met Godsdienst komt opositie, en de Apostel zegt: toen het gebod ge komen is, is de zonde te meerder gewor den, ook moet ons beginsel niet zijn om ons vroom te maken, maar het moet zijn in Hem, en is ons beginsel in Hem dan kunnen we ook onze vijanden antwoor den. Na deze rede werd de Heer Zever boom onderwijzer te Rotterdam het woord gegeven die in korte woorden het gezeg de staafde van den vorigen spreker, dat als het een zielenood was, en geen her- sensziekte maar een hartkwaal, de genees middelen al was er geduld voor noodig, zeker zouden helpen. Intusschen werd het 2 de vers van Ps. 25 gezongen, en kreeg de Heer Boré mede onderwijzer te Rotterdam het woord. Deze spreker Vergeleek de opening der school mot die van een schip, waarvan de kiel gelegd werd hoe dan ook, zooals hier vele belangstellende, aanwezig waren. En al mocht het vaartuigje door de Sub sidie wat gemakkelijker getuigd worden, toch moest de bouw (alhoewel dankbaar daar voor) door eigen kosten gedaan wor den vervolgde spreker, en zijn we met dank aan Hem tot hiertoe geworden. Het doel onzer reis op de levenszee, is niet vijandig, is niet partijdig, de vijan den zullen 't moeten getuigen dat het tot geen oorlogsbodem gebouwd is, maar dat 't eene veilige haven zoekt. "Wat de be kendheid van den kapitein betreft die over uw scheepje gesteld is, kan ik u feliciteeren, in de verwachting dat hij niet op zich zei ven steune, maar al steunen op Hem, en dan met den Bijbel als Com- pas aanboord zal het scheepje veilig zei len. Daarna trad de Heer Oversteeg als hoofd der Chr. school alhier op, en word op hem gezongen Ps. 105. vers 3. Be gon ik over mijne plannen te spreken zoo ving de spreker aan zoudt gij kunnén zeggen brengt die ten uitvoer over mijn theoriën brengt ze in prak tijk, maar wat wij zeggen is, dat wij de liefde Gods niet mogen verbergen. De Yaderlandsche geschiedenis getuigt er van, hoe zou zonder Gods hulp Neder land 3 maal in één jaar verlost zijn ge weest Bij elk vak moet dat als een zuur- dezem zijnMen mag Godswil voor de kinderen niet verbergen, de onderwijzer is een plaatsvervanger van de ouders, geef mij dan een plaats in uw hart, zoo dat ik hoop te kunnen zeggen, dat de keuze mij niet berouwd heeft. Voorts be dankt genoemd hoofd het bestuur en hoopt samenwerking. Want hoe zou dat kunnen als Gods Geest niet met ons was? Wij steunen op zijn verbond, en dat ver bond staat vast, laten wij het wagen met dien God. Ds. C. Bouthoorn bedanktnamens'tbe- stuur de sprekers met de bede dat Gods onmisbaren zegen er op moge rusten, en te recht zeide ZEw. Niet onze is de kracht, niet onze is de sterkte, maar Hem zij de eer. Nog bedankt ZEw. het bestuur, en mede leden en herinnerde nog met enkele woorden hoe voor ettelijke jaren de 1ste po ging voor Chr. onderwijs alhier gedaan is door Ds. E. J. Homoet en het nu weldra gegeven zal worden, niet door eigen kracht, maar op 't gebed en daarom Hem de oer die kracht gegeven heeft om 'twerk te voleinden. Ten slotte richte de Voorzitter nog een woord van dank aan allen, en voorname lijk aan onzen Eerevoorzitter voor de vele werkzaamheden daar aan verbonden ge weest, en werd de plechtigheid door den eerevoorzitter Ds. C. Bouthoorn met dank zegging gesloten. Voor dat echter de verga dering uit een ging, werd op Hoofdonder wijzer en onderwijzeres Ps. 134: 4gezon gen. S'liia? cHih Sfieuws. Somnielsdijk, 12 Nov. De Begrooving dezer Gemeente voor den dienst 1892 is j.l. Zaterdag goed gekeurd van H.H. Gedeputeerde Staten terug ontvang en in ontvang op ƒ19895,34 en in uitgaaf op ƒ19895,34 sluitende met een batig saldo van nihil. De binnen deze gemeente gehouden collecte voor den hagelslag in Noord-Bra bant heeft opgebracht de som van 12,33 Voor de vacante betrekking van een onderwijzer hebben zich C collicitanten aangemeld. Toen heden morgen de zoon van den landbouwer H. Vroegindeweij in de schuur kwam om de paarden te voeren bemerkte hij dat er een dood in stal lag. De storm van gisteren bracht ook in deze gemeente nog al schade aan. Op verschillende plaatssen vielen pannen, op den Oostdijk kwam een schoorsteen naar beneden en aan het korte weegtje woei een boom uit de grond. Gisteren avond woei de vrachtrijder K. Slui ter hoogte van de vliegers onder Middelharnis met kar en paard omver. De voerman bezeerde zich deerlijk terwijl de kar geheel stuk was. Gelukkig bleef het paard liggen en kwam het daar door met eenige schram men er af. Do Minister van waterstaat heeft, door tusschenkomst van de Commissa rissen! der Koningin, de gemeentebestu ren uitgenoodigd, een toegezonden tabel te willen doen invullen door den burge meester en de commissie, die hem heeft terzijde gestaan bij de opmaking van het landbouwverslag. De hierop in te vul len cijfers zullen den grondslag uitmaken van een Voor dit jaar op te maken over zicht van den oogst. Middelharnis, 11 Nov. Heden avond omstreeks elf ure kwam de Middelharnische boot aan wal na een geruimen tijd te Hellevoetsluis van wege het zware storm weer te hebben vertoefd. In de j.l. Dinsdag gehouden gemeente raadsvergadering werden de geloofsbrieven van het niéuwgekozen lid de Heer Korvink onderzocht en de Heer Kolff tot de ver gadering toegelaten. Door de felle wind zijn ook hier eenige schoorsteeuen naar beneden gekomen. Heden zijn te IJmuiden binnen geko men de v'ischsloepen. Ebenhaezer schipper II. J. Langbroek met 1400 schelvisch Zeemeeuw schipper L. Koster met 700 schelvisch Maria Cornelia schipper W. v. d. Hoek met 2100 schelvisch "Willem de Zwijger schip per J. v. d. Hoek met 3200 schelvisch Lina Cornells schipper L. v. d. Valk met 1500 sohelvisch Tweelingen schipper J. A. dg Waard met 2000 schelvisch Adriana Lumina schipper L. Koster met .2000 schelvisch. Alhier heeft de gehouden Colecte voor de hagelslag in Noord-Brabant, ruim 17 gulden opgebracht. Ooltgeiusplaat. Door de storm van 11 dezer werden eenige schoorsteenen neer geslagen,'terwijl aan het dak der schuur van de Heeren Nieuwenhuizen aanzien lijke schade toegebracht werd. A. N. die de schoolkinderen van Dew. A. Mijs zoude halen sloeg met paard en wagen van den dijk, gelukkig zich niet ernstig bezeerenden. Ds. de Lint alhier heeft hetberoep naar de_Ned. Ilerv; Kerk te Wilnis aan genomen. Nieuwe-Toiige, 11 Nov. De avond school voor het herhalingsonderwijs is alhier aangevangen met 19 leerlingen. Herkingen, 11 Nov. Heden middag stormde op den hoogen zeedijk naarBatte- noord, het paard en kapwagen van den landbouwer D. G. b. alhier omver; er zat gelukkig niemand in en ongelukken hadden niet plaats. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is tot predikant beroepen ds. L. Kan de Beer te Poederooien. Dirkslaïld, Door de storm van Woens dag werdén" hier enkele daken stuk ge slagen. Stellendam. Maandag ochtend is in de haven alhier opgevischt het lijk van M. f. d. J. uit Oude-Tonge, die als machenist'werkzaam was op het stoom bootje De onderneming. Hij schijnt jdoor een ongeluk te water geraakt en ver dronken te zijn. BSsBra^erSijlie Staml. §oaiiinel§dijk9 1 October4 November. Geboren: Christina Cornelia, d. v. J. Yan Rikxoort en M. C. AppelWillem, z. van J. Gi deon en K. Lodder; Manus, z. van J.Zaaijer en G. Joppe; Adriaantje, d. van J. Yan donNieu- wendijk en L van Groningen; Aren, zoon van M Born en E M Joppe; Benjamin, zoon van L Oorbeek en E Volwerk; Johannes z van G Troost en J vau Prooijen; Adrianus, z van E Broere; Kaatje, d. van K Zaaijer en J Yan Broeke; ElisJaoth, d Yan P Yijfhuize en W Rooij; Willcmtje d v P Troost en A de Gast; Robbreclit, z v L Looij en M den Boer; I*l®h- dert zoon van M Gouswaart en C Den Engels man Ondertrouwd: Dingeman Karduxmet Geertrui Zeedijk; Jan Hollaar en Elizabeth Troost; Jacob Grootenboer en Suzanna Essebagger. Gehuwd: Jacob Don met Pietertje Yijfhuize Overleden; Thomas Wielaard, 3 m; Jaeobu» Wielkouwer, 5 j; David Vroeg in do Weij, 81 j wedr van Adriaantje Yerwers; Jacoba Ooster ling 8 w ilfiddelharnis, 29 Oct. 4Nov. GeborenJacobus Bastiaan, z. v. Jan Korte- w eg on S. C. Ver weij. Gehuwd: S. v. Yan der Plaat, 21 en A. Voor dijk, 24 j.; D. Blok, 25 en M. F. Van der Valk, 22 j. Overleden: Een als levenl. aang. kind van Gerrit Van Dongen en Jannetje Do Koning; Adriana van der Stad, 6 w.; Geertruida Van Dongen, 7 j. Ben Bommel, 4 November. Geboren: Jan Hendrik, z. v. J. Van der Moijde en M. Groeneweg; Josina, d. v. C. A. Westdijk en J. C. Donkersloot; Catharina, d. v. A. Hokke en C. van Eek. OverledenElisabeth Groenenberg, 45 jaar, echtgenoote van W. J. Kerpel. Oude TTomge. 3 Nov. e Geboren: Johannes, zoon van Ario Oostdijk n Dirkje Klein. Overleden: Cornelia Hartog, jd. 1 j. en lm.; Simon Eland Anemaet, geh. met Pieternella Wil- lems, 66 j. en 6 m. Willem Kroon, geh. met P. van Prooijen. Dirksland. GeborenAdrianus, zoon van Jacob Van Ou denaren en Pieternella Kievit. Stellendam, 1 Oct. 1 Nov Geboren: Jacob Abraham, z v A Troost en M Redert. Overleden: Anna Jacoba Mol, 7 m; Adam Jansen, 74 j echtgenoot van T Heinijes €Joedereede, 1 Oct. 1 Nov. Geboren: Jan, z. v. C. Witte en A.Balcelaar; Jan, z. v. A. Grinwis en S. v. Wijk; Dimmen, z. v. P. Hoekman en H. Bruggeman; Arie Pieter, z. v. C. Krijger en D. Grinwis; Jannet e, d. v. L. v. d. Wende en M. Jongste. Overleden: Adriaantje Troost, 2 j Pieter Krijger, 77 j., wedr. van D. Blok; Jacob v. d. Tol, 9 m. Ingezonden stfnkken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Aangenaam zou het ons zijn, om het volgende een plaatsje te verleenen in Uw geëerd blad. In het Nieuwsblad „Hoeksche "Waard" van Oud-Beierland van 7 November 11. geeft ons Dr. llers arts te O. B. het vol gende te lezen „De Oud-Beierlandsche kermis. PROTEST. De gemeenteraad van Oud-Beierland heeft eeni ge jaren geleden de kermis afgeschaft. Vele bur gers waaronder ook ik hebben dat besluit ten strengste afgekeurd omdat wij het onrechtvaar dig en onverstandig oordeelenwij hebben ech ter gezwegen omdat de pligt van iederen burger is zich zoo lang mogelijk aan de besluiten der overheid te onderworpen. Wij betreuren het daar om des te meer dat de ouwerwetsclie kermis de laatste vier jaren onder toestemming van twee verschillende hoofden van politie en stilzwijgen de goedkeuring van den gemeenteraad is vervan gen door een volkfeest dat aan liederlijkheid niets te wen8chen overlaat. Het fatsoenlijke, prettige, ik zou bijna zeggen, het kinderlijke der vroegere kermis is verdwe nen, het platte, liederlijke, gemeene is onder eene veel leelijker gedaante voor den dag gekomen. Vele ordelijke ingezetene, waf ik, hopen dat eene herhaling van dergev^efeesten niet meer moge voorkomen en dat, indien de gemeen teraad niet terugkomt op haar besluit tot afschaf fing der kermis, eene toediening van verdere na maaksels ons bewaard blijve." Oud-Beierland 6 Nov. 1891 Dr. J. F. Ph. Hers. „Wij betreuren het, zegt Dr. Hers, dat de ou werwetsclie kermis, dewelke afgeschaft is, door een volksfeest is vervangen dat aan liederlijkheid niets te wenschen overlaat." En ZEd. met vele ordelijke ingezetenen hopen dat eene herhaling van dergelijke feesten niet meer moge voorko men En indien de gemeenteraad niet te rugkomt op haar besluit tot afschaffing der ker mis, eene toediening van verdere namaaksels ons bewaard blijve." Wie onzer, als fatsoendelijk ingezetenen van Oud-Beierland moet Dr. Hers over zulle goed woord niet hartelijk dankzeggen. Want toch, wij hebben wederom tot onzer billijke verontwaar diging moeten vernemen dat er na den afloop van de gewone jaarlijksche veemarkt (op 5 dezer) ook andermaal gelijk weleer Eene, met recht genoemde 9?bee§ten" tentoonstelling te aan schouwen was. Ja oen soort menschen stelden zich in hunne platheid en gemeenheid (ik 'spreek kier met de woorden van Dr. Hers) zoo ten toon, dat zij zich heden moesten schamen den naam van christenen te dragen en den 11. Doop ontvangen te hebben. Maar wij vreezen dat ook hier van toepassing zal zijn„De goddelozen weten van gene schaamte."' Dat Dr. Hers, ook een iegelijk der zoodanige veroordeeld is genoeg uit zijn stukje te vatten Ja ook, dat ZEd. eene beschuldiging uitspreekt over een ieder die 5 dezer geroepen was de orde te handhaven. En wij zijn verpligt om ZEd. hierin bij te vallen. Maar wij zien ook hier weder vervuld, dat, waar men eenmaal de vinger geeft, men spoedig de geheele hand tot zich trekt; en dat het kwaad, in zijn beginsel niet gestuit zijnde, spoedig door breekt gelijk eene woeste zee. Maar ook, wij zijn verpligt, ook in deze wel in acht te nemen dat, waar eene kermis de kop wordt ingedrukt, zij somtijds nog lang hare staart in beweging brengt. Ja somwijlen nog ivoester dan anders; en dat wel te meer, omdat er menigmaal, in zulk een stad of dorp, waar de kermis is afgeschaft, er nog zoo vele voor standers van de kermis zijn die door allerlei mid delen, door zoet en zuur (liefkozingen en verwijt) de doodelijke wond van hare geliefkoosde moeder zoeken te genezen. En ook hierdoor is het eenigszins te verklaren en ook minder laakbaar dat de politie niet kan doen gelijk zij anders wel zou willen en ook volgens plaatselijke [ver ordeningen wel zou moeten Dat ook Dr. Hors, deze doodkranke moeder (de kermis) nog op de been wil helpen, blijkt maar al te zeer uit ZEd.'s middeltje in de „lloek- schoWaard" Maar wij hopen van harte dat ZEd.'s praktijk, die wij anders eeren, hierin'te kort zal schieten. Ja het is onzen volle wensch, dat Dr. Hers als gemeente arts, er spoedig toe zal moeten komen om van deze wrede moeder te getuigen: „Er is geen leven meer in haarGestorven van wegen de slagen van hen die haar haten. Geen verband of eenig middel (geen geschenken of beloften)* kondon hare wonden weer genezen." Het zal voor mij Dr. Hers, en voor u mijne vrienden die deze moeder zoo van harte beminde altijd een treurig aandenken blijven. Ik verlang, en ik hoop dat G allen met mij zult instemmen, dat deze onze lieve moeder maar zonder werker, klokkegelui begraven zal worden, want anders Dewelke door herbergier of koekkramer en vroeger wol aangebracht werden hebben hare vijanden nog meer prst in onze rouwNn, wij willen dan nog wel met een oranjelintje! haar de laatste eer aandoen. Wij n.l. wier betuiging het is: Het is genoeg, dat wij den voorgaande tijd de3 levens der Heidenen wil volbracht hebben en gewandeld hebben in ontuchtigheden, wijn- zuiperijen, brasserijen, drinkerijeii en gruwelijke afgoderijen. 1 Petri 4 3 W. VAN KUYK. Oud-Beierland. Mijnheer de Redacteur Wees zoo goed het volgende een plaats te gunnen in uw veelgelezen blad. 't Wordt daardoor zeker ook onder de oogen gebracht vau H. H. Burgemeester en Raadsleden der gemeente Goedereede waar de zaak zich alzoo beeft toegedragen. Vraag. (Beandwoord door den rechts geleerden Adviseur van Het Schoolblad No. 50 3 Nov. '91.) Op eene openbare school wordt geen onderwijs gegeven in net vak, genoemd onder K. der wet op het L. O. Wel wordt er viermaal per week 's avonds in bedoeld vak onderwijs verstrekt door de onderwijzeres der openbare school, geholpen door een paar helpsters in de gemeentelijke bewaar-, brei en naaischool. Voor het onderv'<s in de nuttige hand werken, vordert de gemeente afzonderlijk en evenveel schoolgeld per leerling als voor 't onderwijs op de dagschool. Is het gemeentebestuur volgens ae wet hiertoe bevoegd Eenige ouders van schoolgaande kinde ren weigerden voor 't onderwijs in de handwerken afzonderlijk schoolgeld te betalen, maar hunne kinderen zijn daarom van de handwerkles verwijderd en thans van het onderwijs in de nuttige handwer ken verstoken. Is het gemeentebestuur niet verplicht voor het schoolgeld op de Openb. school van eiken leerling gevorderd ook den meisjes onderwijs te doen geven in de nuttige handwerken? Antwoord. Het onderwijs in de nuttige handwerken behoort volgens art. 16 der wet tot die vakken, welke in elke open bare lagere school moeten worden onder wezen. Dit onderwijs behoeft niet in de zelfde school te worden gegeven on de wet verbiedt niet, dat het in een ander lokaal en in de avonduren wordt verstrekt, maar deze regeling kan nimmer er toe leidendat het onderwijs in de nuttige hand werken voor de meisjesdie leerlingen zijn van de openbare lagere schooltot eene af zonderlijke inrichting voor lager onderwijs wordt gemaakt. De gemeenteraad is dus niet bevoegd voor het onderwijs in de nuttige handwerken een afzonderlijk schoolgeld te heffen en evenmin de meisjes van de hand werkles te verwijderenwier ouders hebben geweigerd een afzonderlijk schoolgeld voor het onderwijs in de nuttige handwerken te betalen. "Wat nu te zeggen van een liberaal gemeentebestuur waar zoo iets plaats heeft? Wat te zeggen van een Schooltoe zicht, dat zulke toestanden durft besten digen, dat de ouders dier schoolgaande kinderen in 't ongelijk dorst stellen? Zie, mijnheer de Redacteur, deze vragen zullen wij de lezers ieder voor zich maar laten beantwoorden. U zeg ik hij voorbaat mijnen hartelij- ken dank voor de plaatsing, ik teeken mij dan uw Dw. Dienaar Z. Mcrioiieuws. Predikbeurten op Zondag 15 Nov. NEDERD. GEREF. KERK. (Doleerende.) Stad aan het Haringvliet, vm. nm. en 's avonds leeskerk. Den Bommel, vm. mu. en sav. leeskerk. Ooltgensplaat, vm nm en 's avonds de heer Guillaume Zuidland Voorm. en Nam. dhr. B. Vermeulen Az. van Rotterdam. CHRIST. GEREFORMEERDE KERK Middelharnis, Voorm. en 's avonds ds. C J Eek- hardt, van 's Gravenmoer Woensdagavond 18 Nov Ds W de Jonge van de Lier Melissant, Voorm en nam. dhr P. den Boer Stellendam Voorm. en 's avonds Ds. J. J. Koop- mans DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Voormiddag eu avond Ds K. W* Rös- sing Ned. Herv. lierk. BEROEPEN: Te Assendelft. Ds Kijlstra, te Eugelum Te Haren Ds Reiners, te Zuidwolde Te Maassluis, Ds Lager weij, te Scherpenisse Te Leimuiden. Ds Hartgerink,' te Monnikendam Te Berg-Ambacht, Ds Ysonides, te Ouderkerk aan den IJsel Te Kerkwerve, dhr Jalink. oand te Utrecht Te Eehteld, Ds vanDalfsen, te Scher- penzeelTe Kortenhoef, Ds Heldring te Hoenderloo AANGENOMEN: Naar Valkenburg, Ds Koops te Varsseveld Naar Leiden. Ds'de Hoest, te Zutfen Naar Elburg,Dsvan Dorssen, te Rijssen Naar Leeuwarden, Ds Heesen te Winterswijk BEDANKT: Voor Workum, Ds Snethlage, to Acklum Voor Hensbrook, dhr van Deursen, cand te Leiden Voor Lopikerkapel, Ds den Burger, te Werkhoven Voor Welsum, Ds Mansvolt, te Niclitevecht Voor Aalten, Ds van Rijn, te Hil versum, O-I pred, thans met verlof hier te lande Voor Oats, Ds Meerburg, te Kethel Voor Veen, Ds van Linschoten, te Oud-Vossemeer Christ. Crcref. Kerk. AANGENOMENNaarMarrum, Ds de Jong, cand BEDANKT: VoorBovensmilde,Ds van Heuten, te Schoonobeek Voor Minnertsga, Ds. Balhuizen, te Soharnegoutum Ned. CJeref. Herik, {doleerends). BEROEPENTe Werkendam, c a, Ds van veeloo, te Rotterdam Tellarlingen, (2de maal), DsBarger te Driebergen. AAGENUMENNaar Harmeien, DsHartwigsen te Berlicum BEDANKT: Voor St-Laurens en Gapinge, Ds Goeree, te Wagenborgen Voor Alblasserdam, Ds Fernhout, te Zwartsluis

Maas- en Scheldebode | 1891 | | pagina 2