Posterijen. MOORD TE MELISKERKE. liberale courant er van wil vertellen. Is er hier of daar maar een schijn van kwaad bij een onzer leiders aanwezig en wordt dit door de liberale pers zooveel mogelijk vergroot medegedeeld, dan schudt de geloovige lezer het hoofd en denkt „bij de antirevolutionairen is het toch niet pluis." En zoo neemt de eenvoudige alles voor goede munt op, wat hem wordt voorge legd; waarvan natuurlijk het gevolg is dat hij van den staat van zaken in het land zich geheel verkeerde voorstellingen vormt. Doch er is meer. ïïoe menigmaal wordt niet in tal van nieuwsberichten met godsvrucht en vroom heid op „geestige" wijze den spot gedreven. Hoe vaak de schrikkelijkste misdaden schetsender wijze medegedeeld! En dan het feuilleton Inderdaad heel vaak eene fraaie lectuur, die feuilletons! Menig onder zou gelukkig zeker den moed niet hebben sommige van die let terkundige producten in den kuiselijken kring vóór te lezen en toch geeft men als 't ware zelf die sterk gepeperde verhalen zijn kind in de hand. Mag dat? Kunt gij dit voor uw God verantwoorden En is het, indien men dat alles bedenkt, won der dat de Antirevolutionaire beginselen nog zoo weinig bekend zijn, waar een groot deel onzes volks aan de christelijke pers den rug toekeert om zjjn steun te bieden aan bladen, die, hetzij opentlijk of meer bedekt het levend christendom haten of bestrijden. Vóór alle dingen moet hieraan een einde komen. Mochten al onze vrienden in onze om geving, ja in heel Nederland dit beseffen en krachtige pogingen in het werk stellen om de liberale pers terug te dringen en de christelijke bladen te steunen.Testeu- nen door wenken of berichten, door het plaatsen vanadvertentiën, maar vooral door het aanwerven van lezers. Menschelijkerwijs gesproken zien wij maar één middel om demachtjder liberalen in ons vaderland te breken, en dat is: voorlichting van ons volk door woord en door schrift. Wie helpt ons waar wij het laatste trachten te doenP ij die zich met het volgende kwartaal beginnende 1 December op ons blad abonneerenontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Uit ons Parlement. We wenschen voor ditmaal onze lezers een fragment voor te leggen van eene beoordeeling der „algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting voor 1892. We willen hun dan te raden geven van welke richting het blad is, dat zulk een kritiek bevat, en 100 tegen 1, dat onze lezers mis raden. „In die beschouwingen" zoo zegt dan dat blad „hadden we van alles in gevonden behalve wat wijf er voor alles, in elke paragraaf, in hadden ge- wenscht: een flinke verklaring, dat de Kamer vooruit wil en zich hare verant woordelijkheid tegenover de natie, die horvormingen verlangt, volkomen bewust is. Zekertal van onderwerpen worden aangevoerd en nu en dan zelfs breed voerig behandeld. Maar daarbij blijft het ook. Nergens ontmoeten wij, de uiting eener meerderheid, die duidelijk te ken nen geeft welken weg zij uit wil, en daardoor niet alleen aan de Regeering, maar ook aan de natie, welke door die Kamer vertegenwoordigd wordt, her [be wijs geeft, dat men eindelijk eens uit zicht heeft op vruchtbaar samenwerken." „Groote eenstemmigheid vinden wij bij de belastingvraag." Hier is dus alles in orde, zou men denken. Maar neen; het blad zegt, dat hier weer alle houvast ontbreekt, wat het nader aantoont, en eindigt met deze vraag: Is er dan in deze Tweede Kamer zelfs geen meerder heid aanwezig, die van oordeel is dat een billijker omslag der lasten dringend noodig is?" Niet vleiend voor de Kamer, waarin nu het Liberalisme weer oppermachtig heerscht, is het volgende beeld, dat op haar wordt toegepast. „De Kamer vertoont zich in dit ouder- wetsck verslag als een persoon met zwakke ruggegraat, die staat te wag gelen en te stamelen, en niet kan zeg gen wat hij eigenlijk wil. Waarlijk geen gelukkig debut!" Tot zoover de beoordeeljng. Ons dunkt, we hooren onze lezers reeds uitroepen: „Nu dat stukje is ook door geen vrien denhand opgesteldzoo iets kan onmo gelijk uit een liberale pen gevloeid zijn." En toch, wat haast onmogelijk schijnt is hier wel degelijk geschied: in het hoofdorgaan der liberalen te Amster dam, in het Amst. Handelsblad zijn bovenstaande regelen te vinden. Een vriend der lib. die hunne feiten toont heeft nu voor de zooveelste maal aan getoond, dat het onomstootelijk waar is, wat prof. Drucker inl889 zeide: „Zoo veel hoofden, zooveel zinnen; dat is bij de liberalen het geval." Reeds prof. Buys voorspelde in het begin van dit jaar de oneenigheid der liberalen. Maar in de verkiezingsdagen', toen, maar toen ook alleen, vormde de lib. partij één geheel, één groot leger, gedeeltelijk onder clericale vlag optrek kende om zoo mogelijk het „Crasez 1' en- fanie!" (weg met God en godsdienst!) tot werkelijkheid te brengen. En nu de meerderheid is ver kregen, dank zij de liberale verkiezings manoeuvres maar, zooals uit bovenstaan de blijkt, de eenheid niet. We beginnen dan ook nu reeds hoe langer hoe meer te wanhopen aan het zaken doen" der liberale meerderheid in de Kamers, en het aangehaalde uit het lib. Handelsblad versterkt ons zeer in onze overtuiging. CJemeng-tï Hieuws. DIE ARME FRANSCHEN. Een Keizerlijk decreet verbiedt op nieuw het spelen of zingen van de Mar seillaise in clubs, restauraties en schouw burgen van Rusland. In het kanaal heeft een aanvaring plaats gehad tusschen de stoomboot Bos ton, van Cardiff naar Londen, en de hark Charlwood van Antwerpen naar Valpa raiso. De Boston drong in de zijde der bark, waardoor deze onmiddelijk zonk. De kapitein met zijne vrouw en dochter, een gouvernante, een dienstmeisje en het grootste deel der bemanning redden zich in allerijl in een der reddingsbooten. Bij het zinken kwam de boot echter in aan raking met de davits der bark en werd omgeworpen. De bemanning van de Bos ton slaagde er slechts in 7 matrozen te redden, 15 personen vonden hun graf in de golven. Te Eastbourne zijn twee jongens van 12 en 11 jaar gevangen genomen, die ijzeren staven op rails hadden gelegd, om eens een treinongeluk te zien. Zooals men uit de telegrammen reeds weet, ontkwa men de treinen gelukkig aan het gevaar. Te Briangone, in Italië, heelt een ontzettende beigstorting groote verwoes ting aangericht. Het neergestorte rots blok circa 600 meter lang er van 100 tot 150 meter dik verwoestte alles, wat het in zijn val tegenkwam, waaronder ook twee huizen, die geheel verpletterd wer den. Vier menschen zijn bij de ramp om 't leven gekomen. Op de voedingstentoonstelling te Weenen heeft de heer O. Verwer, te Krom menie, de gouden medaille verworven voor zijn vernis ter voorkoming van tin vergiftiging, toegepast op bussen voor geconserveerde levensmiddelen. Dat lust tot reizen soms vroegtij dig ontwaakt, bleek dezer dagen in een Noord-brabantsch dorp. Het driejarig zoontje van den mandemaker had onge merkt plaats genomen in een spoorweg coupé, met het gevolg, dat men hem eerst te Zwaluwe ontdekte Niet in staat zijn iden titeit te bewijzen, zond men draadbericht naar Vlijmen, zijne woonplaats, zoodat de ouders, die hun kind reeds verloren waanden, spoedig wisten waarheen hij was verzeild geraakt. Het spreekt van zelf, dat hij als „ijlgoed" werd terugge zonden. In het district Gouda zal weer spoedig een verkiezing voor de Tweede Kamer moeten plaats hebben. Naar men toch verneemt heeft de heer M. Bogaerdt Bzn., lid van de Tweede Kamer voor Gouda, om gezond heidsreden voor zij n lidmaatschap bedankt. Tot burgemeester van Botterdam is met ingang van 1 December benoemd de heer P. Lycklama a [Nij eholt, burgemeester van Leeuwarden. De be noemde was oorspronkelijk voor den zeedienst bestemd, doch op 26-jarigen leeftijd nam hij, na een vijfjarig verblijf in Indië, ontslag. Kort daarna werd de heer Lycklama benoemd tot burgemeester van Franeker en na een ongeveer achtjarigen werk kring aldaar overgeplaatst naar Leeuw- arderadeel j en vervolgens naar Leeuwar den. De heer Lycklama is 46 jaar oud, ridder van den Nederlandschen Leeuw en lidjderjProvinciale Staten vanFriesland. De CQmmissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland brengt ter kennis, dat op 17 en 18 November en zoo jnoodig op een der volgende dagen, tusschen 8 uur voormiddags, uit elk dei- forten De Iluyter en Prins Frederik een achttal schoten zullen gedaan worden, en wel uit eerstgenoemd fort in het Volkerak, en uit laatstgenoemd fort in den voorliggenden dijk. Voor zoover het vaarwater in het terrein daardoor onveilig wordt geacht, zal dit door roode vlaggen worden ken baar gemaakt. De heer Aug. Stille te Maastricht, componist van „Neerlands taal," een bij iedere zangvereeniging bekend en ge liefkoosd nummer, heeft de melodie van „Wilhelmus van Nassouwe", door Marnix van St. Aldegonde (1583), zooals ze op het onlangs te Gent gehouden Taal- en Letterkundig congres, éénstemmig met klavierbegeleiding, werd gezongen, voor vierstemmig Mannenkoor bewerkt. Naar wij vernemen, zal deze compositie in de serie Nederlandsche Mannenkoren, uit gever Joh. O. M. van Mastrigt te Arnhem, worden opgenomen. Door de politie te Maastricht is heden in den vroegen ochtend gearresteerd een bende van 7 personen, 'die in eene der voormalige kazematten huisde en ver dacht wordt niet vreemd te zijn aan ver schillende kleine diefstallen, welke in den jongsten tijd te Maastricht plaats hebben gehad. Bij de komst der .politie lag het 7 tal heel romantisch om een vuur te slapen. De „Middelburger Courant" deelt om trent den gepleegden moord te Meliskerke (zie vorig nummer) mede De justitie van Middelburg is naar Me liskerke vertrokken in zake den daar ge- pleegden moord. Na eerst in de gemeentekamer nog enkele getuigen gehoord te hebben, be gaven de ambtenaren van den gerechte, zichna het ongeveer vijf minuten gaans van de plaats, waar de misdaad is ge pleegd gelegen hoefje, van Jan Wisse, waar een zeer langdurig onderzoek werd ingesteld. Spoedig nadat de justitie er was, werd de bij Wisse in dienst zijnde knecht, de 19-jarige Aarnout Kempe, van het veld, waar hij werkzaam was, binnengeroepen en in verhoor genomen. Nadat hij ge hoord was, werden nog verschillende in den omtrek wonende personen onder vraagd. Tegen dezen Kempe, die, zooals ge zegd is, nog slechts 19 jaar is, en niet groot van gestalte doch sterk en gespierd, schijnen ernstige vermoedens te zijn ge rezen. Hij was, sedert een halfjaar bij Wisse in dienst, was een soort windbuil, had steeds geldgebrek, zat slecht in de klee- ren en had ook schulden. Naar wij vernemen, moet zijn mees ter sedert het gebeurde, hem van <Jen moord verdacht hebben, zoowel omdat hij èn Woensdagavond èn Zaterdagavond niet thuis was, als wijl hij zeer geldzuch tig was en zich vroeger wel eens had uitgelaten, dat het niet zoo gevaarlijk was een moord te plegen, mits men het alleen deed. Zaterdagavond moet hij eerst na tien uur thuis gekomen zijnhij was ontdaan en sedert de moord gepleegd was, zeer gejaagd. Zondag maakte de bewoner van het hoefje de opmerking, dat een luik in de schuur openstond en Maandag ontdekte hij in de voederbak der kalveren bloed sporen, van welke bevinding hij aan de autoriteiten kennis gaf. Het onderzoek, naar aanleiding van een en ander ingesteld, moet aan het licht gebracht hebben, dat aan het wambuis van Kempe een knoop, van dezelfde soort als er een met bloed bevlekt op de plaats der misdaad gevonden is, ontbrak, terwijl ook zijn schoenen pacten in de sporen, daar gezien. Overigens moet de verdachte zich meer dan eens uitgelaten hebben, dat hij niet lang meet als boerenknecht dieDen zou en had hij, .tegen de gewoonte, Zondag ochtend zij u góed niet in de wasch heb ben gegeven. De verdachte was, toen hij in ver hoor genomen werd, buitengewoon kalm; hij sprak de hoop uit, dat het niet te lang duren zoude, omdat hij zijn meisje, dat naar Middelburg was, moest gaan af halen. Tijdens hot onderzoek zat hij in de bakkeef, praatte druk met ieder, die in zijne omgeving was en speelde met de kinderen van zijn meester. Nadat het onderzoek, waarbij ook nog de zeventigjarige weduwe, wier dienst bode vermoord is, gehoord werd, tot on geveer acht uren geduurd had, werd Kempe, die tot het laatste toe kalm bleef en alle schuld ontkende, te voet en ge boeid door twee gerechtsdienaars naar Middelburg overgebracht. De verdachte is van Ritthem atkorn- stig en ongehuwd. Te Breda vond een jongen op den Haagdijk eene portefeuille, inhoudende circa \f 500 aan bankpapier. Tot beloo ning voor het terugbezorgen ontving de jongen. eeu dubbeltje. Uit St.-Petersburg meldt de „Stan dard," dat honderden adellijke heeren uitstel voor de betaling der belasting vragen, dewijl zij anders geëxecuteerd moeten worden. Yolgens nadere berichten zijn bij de aardbevingen te Osaka (Japan) mins tens 300 menschen gedood. Dr. P. J. Hollman schrijft aan het „Hbl.": „Telkens melden ons de bladen, dat hier of daar kinkhoest heerscht en slachtoffers eiseht, gelijk nu weder te Streeikerk het geval is. Zoudt u niet zoo goed willen zijn in het belang der kleine lijders in uw courant te doen af drukken, dat, naar mijn jarenlange er varing niets beter en sneller helpt dan het inademen van een weinig teerdamp Dit is een zeer onschuldig middel onder het bereik van elkeen. „Men doet een weinig bruin, Stock- holmer teer op een schoteltje, zet er een lichtje onder, zoodat het voorzichtig ver dampt, en laat de kinderen in dien zoo gevormden dampkring verwijlen. Men kan het schoteltje ook snaclïts in hun bed zetten. Het teer mag sleohts even warm worden en het is noodig dage lijks ander te nemen, isinnen weinige dagen ziet men de gunstige resultaten." Plaatselijk Kieuws. SwmmaelssBïjk, 4 November. Bij Koninklijk besluit van 5 October j. 1. No. 28 is de jaarwedde van den gemeen te-ontvanger alhier bepaald op ƒ360. 4 Nov. Bij de opheden gehouden Vee markt werden aan de lijn gebracht 317 stuks hoornvee en 1 paard. De prijzen waren als volgd. 3 jarige ossen van 140 tot 170 2 idem 90 120 Kalf-vaarzen 140 no Kalf-koeien 140 200 Vaape-koeien 80 140 Graskalveren 30 50 Handel levendig veel verkocht. 5 Nov. Toen gisteren avond I. v.d. Nieu- wendijk met de Heer Deyermans en het zoontje van M. Born naar Dirksland reed, bemerkten zij ter hoogte van het korte weegje dat zij aan het zakken gingen. Spoedig daarop brak het voertuig waar door de voerman tusschen de achterpoo- ten van het paard terecht kwam. Zwaargeblesseerd werd hij door de bei de andere, die intijds er uitsprongen, van- tusscken de overblijfsels van kar en paard gehaald, en direkt geneeskundige hulp gehaald, dien een en ander verbond. De toestand is thans naar men ver neemt bevredigend. <S61tge nsplnat. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de Ma gazijnknecht der Artillerie C. J. Vrij- vogel van het fort Prins Frederik alhier op zijn verzoek overgeplaatst te Helder en in diens plaats benoemd, C. van Hou- welinge van Ooltgensplaat. Den heer F. Korperaal voorganger der Vrije Gemeente alhier heeft de benoe ming als zoodanig naar de Gecombi neerde Ned. Herv. Kerken te Giessen en Rijswijk aangenomen. Dtekslamd. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft de Som van ruim f 90 opgebracht. De Heer Stegman hulponderwijzer aan de bijzondere school te Oud-Beierland; is als zoodanig bij 't Chr. Onderwijs alhier benoemd, en heeft die benoeming aange nomen. Tot groot genoegen der gemeente heeft Ds. C. Boutnoorn weder voor het beroep voor Benschop bedankt. Door de gladheid gleed P. B. bij het waterscheppen van een brug af, en kwam in de kerkgracht terecht, hoewel ver schrikt kwam zij met het frissche bad er af, terwijl een man die beziende is, het ongeluk had om in een watering te loopen, die zeker verdronken zou zijn, indien B. F. niet intijds hem op 't dröoge gebracht had. IBerkingen, 4 Nov. Door den heer P. Bruinse alhier is met gunstig gevolg examen afgelegd in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Melde ik voor eenigen tijd hoe bij den landb. L. K. een paard op 't land een poot brak, bij den landb. E. K. ver worgde zich een werkpaard in den nacht van Donderdag op Vrijdag 1.1. Eenigen tijd geleden schreef |ik dat burg. en weth. alhier 't onderwijzend personeel met nog een onderwijzer ver meerderd zouden willen zien, bij geruchte vernomen wij dat de hoofdoorzaak ge legen moet zijn in 't feit, dat door 't ontstaan der bijzondere school te Dirksland twee onderwijzers aan de openbare ont slagen moeten worden, die men gaarne .geplaatst zou zien te Melissant en Her- kingen, in hoeverre dit gerucht juist is dient afgewacht. Melissawt, 3 Nov. De in deze ge meente gehouden collecte ten voordeele van de geteisterden door den Hagelslag in Noord-Brabant heeft opgebracht 6,30. De Unie collecte, welke hier jaarlijks omtrent dezen tijd des jaars langs de huizen plaats heeft, heeft op gebracht de aanzienlijke som van ƒ600, zijnde eenige guldens meer dan het vorig jaar. S4. Maartensdijk. Een gevoeli ge slag trof onze gemeente, door het af sterven van haren beminden en hooge- waardeerden Predikant Ds. Ormel. Was hij een vriend der Armen, ook andersdenkenden konden steeds met hem spreken. Ook het naburige Scherpenisse zal veel aan hem verliezen. Scherpenisse. Bij de plaats ge had hebbende verkiezing voor het kies college zijn gekozen de Heeren Jan Mul ler, A. Hage, C. Bevelander terwijl er herstemming moet plaats hebben tusschen M. Kievit Mz. en J. Duinhouwer, ter wijl voor Q. Hage wegens zijn benoe ming tot ouderling is gekozen C. Geluk. Tholèn. Met het vertrek van Ds. Linschoten van Oud-Vossmeer zullen voor de 9 gemeen tens op dit eiland slechts 3 predikanten zijn en dus 6 plaatsen va cant. SSasrajesiijfee Stand. Middellaarnis, 22 28 Oct. Getrouwd: G. Van den Nieuwendijk, 23 j.en L. Zoon, 21 j.; P. De Koning-, 24j. en M'. A. Van den Nieuwendijk, 21 j.; J. Jongejan, 26 j. en A.. P. van der "Waal, 23 j., A. Langbroek, 22j. en J. J. Boeter, 23 j. Geboren: Gerrit, z. v. A. De Groot en J, Jongejan. Overleden: Grieije De Kuiter, 84 j., weduwe J. Doorn; Helena Vink. 36j. eclitg. P. Meijer. §tad aan 't Haringvliet, 23 October OverledenMartha "Wilhelmina Van Wagenin- gen, oud 2 m. 21 d., dochter van Hendrik Van Wageningen en "Wilhelmina Sohippers, overleden 13 Oct. te Dordrecht, Iiendrika Bonze, 48 j., echtg. van Simon Pos, alhier. Nieuwe Tonge 7 Oei. iot dl Nov. GEBORENAntje, d, v, A, Prince en M. DonkerlslootPieternolla, d, v, L, v, d, Tol en F, Osseweijer; Maatje, d, v, T, Koppenaal en H, Drooger, OVERLEDEN: Dina Derkliout oud 60 jaar, Wed, van P, Verhage, Oude Tonge. Getrouwd: Arend Wilmouris Van der Tas, wedr. van JacohaMatijna Pronk, 40 j. en Johanna Den Rooijen, jd. 24 j. GeborenMaatje doohter van Jan Van Prooijen en Paulina Nachtegaal; Maria, d. v. Cornolis Van den Ouden en Johanna Snijder; Jannetje, d. y. Willem Bezemer on Neelfcje van Beek. Dirksland. GeborenElizabeth, dochter van Cornelis Poort vliet en Leenjje Bakker; Bastiana Arendje dochter van Willem Van der Linde en Arendje Van Beek. Oud-Deierland. 24 30 Oei. GeborenAren z. van J. Molenaar en P. De Lange. Jacob, z. van A Goudswaard en C. de Koning. Overleden: C. Otto, 81 j., wed. vanJ. Kraaio. Ondertrouwd: C. Hordijk, (van Hekelingen) en C. Doolaard. G. Peetsold (van Dordrecht en A. Waardenburg. Getrouwd: B. Vollenliouw en K. VanRaams- donk. K. Schipper en J. Van der Linden. IL Groenewoud en J. Hoogvliet L Weeda en C M Den IJserman 's Gravendeel, van 23 30 Oei. Geboren: Leendert, z van J Reedijk on P in 'tVeld Neeltje, d van F Hooghart en M Visser O veler denJ De Vlaming 54 jaar m van A Wardenier M Kleinjan, 1 m J Mol jd 10 d Ondertrouwd: P Boudewijns, 23 j en E. Snijder 19 j. M Kooijman, 21 j en E Katoen, 2l j P A Bossers, 36 j en C J Rijsdijk 33 j Getrouwd: J D Seip en E Koomens SierBtnïeMWS. Predikbeurten op Zondag Nov. NEDERD. GEREF. KERK. (Doleerende.) Stad aan het Haringvliet, vm. nm. en 's avonds leeskerk. Den Bommel, vm. nm. en sav. leeskerk. Ooltgensplaat, vm nm en's avonds de heer Guillaume Zuidland Voorm. en Nam. dhr. j. Breederveld van Velzen en Woensdagavond te 6 uur ds. de Jong Chr. Geref. pred. te de Lier CHRIST. GEREFORMEERDE KERK Middelharnis, Voorm. en 's avonds ds. Stadig van Nieuw-Vennep. Melissant, Voorm en nam. dhr P. den Boer Stellendam Voorm. en 's avonds Ds. J. J. Koop- mans DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Voormiddag en avond Ds K. W' Rös- sing Ned. Bïerv. Herk. BEROEPENTe Cats, Ds. Meerburg, te Kethel. Te Linsolioten, Ds. Willebrands, te Oude- en Nieuwe-Wetering. Te Akersloot, Ds. de Jong, O -I. pred. 'te Breukelen. Te Ten Boer, Ds. van Oostrozn Soede, te Aalten. AANGENOMEN: Naar Dykkum, Ds. Muller, te Zierikzee. BEDANKTVoor Hedel, Ds. ten Have, te Polsbroek. Voor Nieuwe-Pekela, Ds. Limpers, te Stavoren. Voor Grootegast, Ds. Hoog, te Boven- smilde. Christ. Geref. Kerk. BEROEPEN: Te Sprang, Ds. Goeree, te Wa genborgen. BEDANKT: Voor Sexbierum. Ds. Taselaar, te Weesp. Voor Zwolle', Ds. Wagenaar, te Leeu warden. Voor Wanswerd aan de Streek, Ds. Breukelaar, te Hasselt. Ned. Geref. Kerk. {doleer end-e). BEDANKT: Voor Steenwijk, Ds. Brouwer," te Makkum. Voor Zuidland, Ds. den Hengst, te Helder. Marktberichten. Brielle, 2 Nov. Boter f 0,70 Eieren f 6,00 per 100 stukB. GRAANMARKT. Rotterdam, 2 Nov. Binnenlandaehe Granen. Tarwe. De beste soorten werden verkocht van f 9,75 tot 10,30 (uitgezochte) nog daarbove, goede en mindere qualiteit van f 9,50 tot f 7,00. Per 100 kilo naar deugd van f10,tot 12,40.;CannadaTarwe f7, tot f 8,—. Rogge. De beste f 7,75 f 8,25mindere f 7,'50 a f 6,25. Gerst, f 4,00 a f 5,60, per heet. en van f -, tot f -,Zomer- ets. hooger, f 4,00 d f 5,20 Chevalier- als voren, f 5,30 a 6,20. Haver goed prijshoudend en verkocht van f 3,25 tot f 4,49. Paardoboonen f 6tot f 7,10. Bruine boonen f 12,49 tot f 14,—. Witte boonen f 10,— a 13,75. Blauwe erwten. Kooksoort f10,50 a f 13,74; niet- kokende f -,a f -, Kanariezaad. De beste qual. 7,50 a 7,75 goede én mindere soort f 7,25 a 6,75. Zeeuwsche Ajuin. De aanvoer was heden c.a. HL., waarvan weinig marlctgoed. P7ijs voor markt- goed, f -,f -,per 50 kilo, naar qual. Rotterdam 2 Nov. Op de veemarkt waren heden aangevoerd; paarden, veulens, ezels, 126 vette rundorenmagere dito, 103 vette-en graskalveren - nuchtere kalveren 2150 schapen of lammeren, 494 varkens biggen, - bokken of geiten. Heden waren de prijzen als volgt: Runderen 1 qual. 72 ets., 2de qual. 64 ets., 3de qual. 60 ets.; kal veren 1ste qual. ets. 2de qual. 85 ct. a 87cts. scha pen 1ste qual. 64 ets., 2de qual. 54 ets., 3de qual. alles per kilo, varkens le qual. 23'/s, a-0 2e qual, 22l/2 o a c., 3de qual 21 c licht soort 19 a 20 c per 0,5 kilo melkkoeien f a kalfkoeien f a stieren f a 7- graskalveren f a pinko a vaarzen f a alles mager vee paar f a Amsterdam, 2 Nov Prijzen der aardappels op heden Fr Dokkemmerjammen f 2,90, a 4,dito Fra neker f 2,90 a 4,00 idem Engelsche fa Geldersche blauwe f 3,15 a 3,20, Pruisische Ham burgers f 4,75 a 5,00 roode f aHillegom- merzand f 6,a 7,Haarlemmerzand f a Zeeuwsche Spuische jammen f 4,a 5,00 dito Flaklceesche f 2,51 a dito roode f a Saksische jammen fa IJpolder jam men f a Friesche saoijers f 2,80 a 2,92 alles per Heet Nieuwe Malta a ct per kilo Dordrecht 30 Oct. De prijzen van boter ziju Grasstukken (1/1 ko.) 90 a 85 c; tonnen (10 ko)f 15,50 a f 14,40 Hooi stukken, -c, tonnen (10 Ko) a -,Wei, stukken 70 a 60 c Eieren f 65,0 per 100 stuks Gouda 28 Oct Op de heden gehouden kaasmarkt waren 121 partijen kaas aangevoerd Handvlug, Prys: 1 qual f 28 a f 31,2e qual f 24 a f27,graskaas f zwaardere f 30 a t' 33 NoordHollandsche f 25 f 30,— Londen 29 Oct Ter veemarkt werden aangevoerd 200 runderen, 2000 schapen, 40 Kalveren 70 var kens Men noteert: Runderen2/9 a 4/9 Schapen 3/6 5/9 Kalveren 3/o a 5/ 6 en Yarkens 2/8 a 4/0 per steen. Aau liet postkantoor Middelharnis en de, daaronder ressorteerende, hulpkanto ren werd gedurende de maand October Ingelegd ƒ2248,67; Terugbetaald 2057,355. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven, boekje draagt het nummer 88. In de maand Augustus werd in het gansche Rijk: Ingelegd 1146848,155 Terugbetaald 890441,525. Het gezamelijk tegoed der verschil lende inleggers bedroeg ultimo Juli 22988301,045.

Maas- en Scheldebode | 1891 | | pagina 2