Tweede Blad nji ag 16 October 1891. Zesde Jaargang No. 309. Antirevolutionair WM Orgaan INHOC SIGNO VINCES 131 T. BOEKHOVEN. Alle stukken voor tie Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie ft-anco toe te zenden aan den Uitgever. Uit de Pers. bedachten. Utemeng'd Aïeuws. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Voor Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: SOMMELSBiBJBi. Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en maal Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. Volkeren der Aarde. Weinoeten weer meteen treurige tijding beginnen, n.l. dat er op nieuw een dreigen de werkstaking uitgebroken is in de Londeuschc dokken. Op een paar werven werd door al het werkvolk den arbeid gestaakt, naar aan leiding van een plan, waarbij do losse werklieden als vaste arbeiders zouden aangesteld worden, tegen een kleine loons vermindering. Hier wilde men niets van weten, en de werkstaking brak uit. De talrijke politie heeft de handen vol om de orde te handhaven, daar de toe stand in de omgeving der dokken zeer gespannen is, en de werklieden zich ver eenigen in groote benden, ten einde het invoeren van vreemd werkvolk tegen te gaan. Wat zal hier weêr het einde van zijn? Uit Brussel schrijft mon dat de begrafenis van Boulanger al even onrus tig was, als de laatste jaren zijns levens. Talrijke botsingen hadden plaats tusschen de politie en de menschenmassa, die uit nieuwsgierigheid, niet uit belangstelling aanwezig was. Slechts met groote moeite werd de stoet gevormd, en toen men het kerkhof bereikt had, was de aandrang der menigte zoo groot, dat de vrienden van den overledene half dood gedrukt werden. Het graf werd eindelijk bereikt, en de kist, met vele kransen versierd, daaiin neergelaten. Ook de Pransche vlag dekte de lijkkist. De ontrouwe echtgenoot werd begraven in hetzelfde graf van zijn bijzit, mevrouw Bonnemain. Een treurige nagedachte voor de echtgenoote en kinderen van Boulan- ger. Door het gedrang en het gevecht zijn verscheidene politie-dienaars en burgers gewond, ook hadden enkele arrestatiën plaats. Er is bij het graf niet gesproken, dat is maar goed ook, want anders had men weêr heel wat menschvergoding kun nen vernemen. Rochefort werd door de menigte uitgejouwd. De handelwijze van enkele Pransche pelgrims, waarover wij in ons vorig over zicht schreven, heeft de stad Rome enkele dagen rumoerig gemaakt. Voor alle hotels waar pelgrims onderdak ge bracht waren, schoolde de menigte bijeen, en dat met weinig goede bedoelingen. Ook voor het consulaat van Frankrijk geschiedde dat, doch de politie nam af doende maatregelen. Waar maar Franschen aanwezig konden zijn, werden bedrijgin- gen geuit. Twee priesters konden slechts met moeite door de gendarmerie voor mishandelingen worden gevrijwaard. 20,000 r,.enschen verzamelden zich, om 's avonds naar het Vatikaan op te trekken, doch de politie verhinderde het. Vrijdag was de verjaardag der voks- stemming in den Kerkelijken Staat, wat in verschillende plaatsen werd herdacht. Een vereeniging ging naar het Pantheon, onder aanvoering van Menotti Garibaldi, waar deze op de trappen van Victor Emanuëls graf een rede hield over Italie's eenheid en het onaantasbaar Rome. Hij juichte de grootmoedige bevolking toe, „die de beleediging den vreemdeling in de keel heeft teruggestoten." De ver eeniging besloot aan te dringen op intrek king der waarborgenwet en van het arti kel waarbij de Roomsche kerk als gods dienst van den Staat wordt erkend. Zondagmorgen was er weêr een betoo ging in het Pantheon, door de militare broederschap „Humbert" en de club van Savoie geregeld. Twintig vereenigingen met muziek, brachten bloemen en kran sen op het graf van Victor Emanuël. Duizenden waren in het kerkgebouw, waar verschillende gelegenheids-redevoe ringen werden uitgesproken. Opgeschoten jongens zetten de beweging op straat voort en noodzaakten de inwoners te vlag gen. Ook te Turijn en Venetië hadden 's avonds volksuitingen plaats. De Pransche minister Ribot heeft te Nizze een redevoering gehouden die een zeei kalmeerenden invloed te Rome gehad heeft. De minister verklaarde, dat hij de handelwijze der pelgrims zeer afkeurde*, en dat Frankrijk er niet aan dacht iets ten gunste van de herovering van Ro me voor den paus te doen. Voorts heeft de regeering de geeste lijkheid aangeschreven,, vooreerst geen pelgrims naar Rome te zenden, zoodat vele Pransche werklieden, die den Hei ligen Vader dachten te gaan zien, nu thuis mogen blijven. Daar zullen zij niet veel bij verliezen. Als een staaltje van de soort berich ten, die dezer dagen al dienst moeten doen, om onrust te verwekken, moge dienen wat een Amerikaanseh blad schrijft, naar aanleiding van het jongste bezoek van keizer Wilhelm aan Engeland, en hetgeen daarbij besproken is. De keizer, "heet het, heeft verklaard, dat de huidige toestand niet kan duren, wijl Buitsclllailds hulpbronnen zijn uit geput, het socialisme steeds dreigender wordt en Duitschlands bondgenooten hun wapingen niet kunnen volhouden. Daar om zal Duitsehland op zijn laatst in de volgende lente Frankrijk den oorlog moe ten verklaren. Koningin Victoria antwoordde hierop, dat het zeer slecht zou zijn van een vorst of staatsman de gebeurtenissen te ver haasten, en nog den zelfden avond zond zij bericht aan lord Salisbury. Deze ried haar den czaar eigenhandig een brief te schrijven om hem te raden Erankrijk voorstellen te doen, opdat keizer Wilhelm zou zien dat Rusland niet zou dulden dat Frankrijk zonder reden werd aange vallen. Tevens zou de lord zijn vorstin geraden hebben zelf ook Frankrijk voor stellen te doen. Men zou haast zeggen, dat de schrij ver bij het gesprek is tegenwoordig ge weest De opstand onder de Arabieren in Vemen schijnt te verminderen, als ten minste de berichten juist zijn. De Turksche bevelhebber heeft uit Ye men Arabië bericht, dat de herovering van Sana heeft plaats gehad na scherpe gevechten met de opstandelingen. Men verwaoht thans een herstel van den vre- detoestand, temeer dewijl verscheidene machtige Arabische hoofden van stam men, vermoedelijk door omkooperij tot onderwerping zijn gekomen. SEQUAH DE WONDERDOKTER. Tot nu toe zwegen we opzettelijk over dezen man en zijne geneeswijze, wijl deze door geheel de officieel geneeskundige wereld in Nederland kwakzalverij gehee- ten wordt. Kwakzalversreclames namen we nooit op in ons blad, omreden we niet gaarne er toe zouden bijdragen, dat lijdenden voor hun geld nog bedrogen werden op den koop toe. We hebben menigmaal gedacht dat dit een deugd in ons was, we gelooven hoe lager zoo meer dat het zwakheid is, als we bedenken dat we als burgers van Nederland op velerlei gebied aan menige kwakzalveraohtige behandeling onderworpen zijn geweest of nog zijn. We herinneren ons schoolbouw en ge vangenissen en Sequah-Opzoomers profe tie. We denken aan een wet die neutraliteit eischt en toch Christelijk. Aan de zonderlinge bewering van vol komen gewetensvrijheid en het handhaven van vaccinedwang. We peinzen op de logica die er in zit, dat men ten einde kiezer te wezen, in de eene gemeente deze en in de an dere gemeente een grootere of mindere som als huur moet betalen, om verstand genoeg te bezitten om kiezer te zijn. We kunnen ons niet egrijpen hoe het mogelijk is, dat als ean gehuwd man zijn vrouw verliest, hij dan een erfenis heeft gekregen. We vatten niet waarom het voor een gering jonkman een eer kan wezen sol daat te worden, en voor den zoon des rijken even eervol als hij het niet doet. Wij kunnen het niet rijmen, dat een schipper bruggeld moet betalen, terwijl de brug voor voetgangers en rijtuigen enz. gemaakt werd. Kapitalisten zijn schelmen, tenzij ze Domela Nieuwenhuis heeten. Maar genoeg. Is Sequah een kwakzal ver? In Nederland is hij voorlang overtroffen. Hier wonen vele wonderdokters. SOCIALISME ONDER DE STUDENTEN. Ook onder de studeerende jongeling schap begint het socialisme meer aanhan gers te vinden. Maar niet alleen dat de revolutie-be grippen worden beleden dat is trouwens reeds jaren zoo, want hoe zou het anders kunnen aan inrichtingen waar het waar achtige christendom zoo zeldzaam is, maar de voorstanders van het socialisme blijven niet meer met hunne beginselen in studeervertrek en besloten vrienden kring, maar treden openlijk op en orga- niseeren zich. Door de heeren Gebrs. Triebeis, studen ten aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en aan de polytechnische school te Delft is thans, met medewerking van den bekenden Amsterdamsclien soci alist Frans van der Goes, een socialistische studentenvereeniging opgericht, die aan vankelijk reeds 24 loden telt. De gevolgen eener onchristelijke God loochenende wetenschap blijven dus niet uit. Men heeft wind gezaaid en zal storm oogstenE. Court. Wij weten van vele dingen niet, hoe Jiet er mee gaan zal. Het is een troost voor ons, te weten dat God weet hoe 't er mee gaan moet. Het niet-weten 't vertrouwen. wordt vergoed door In het heden ligt de toekomst. Daarom heeft een mensch meer van de toekomst in zijn macht, dan hij gewoonlijk bedenkt. Uit eiken dag die gisteren heet moeten wij wijsheid leeren voor den dag, die nu nog heet morgen. Wel is het te nevelig voor ons uit, om te kunnen zien, welke dingen ons in de toekomst wachten. Maar het geloof laat ons toch zien, dat het een Vaderhand is die ze ons bereid. Laat ons dat genoeg zijn. Die aan morgen denkt, moet er altijd bij bedenken, dat hij 't misschien niet beleefd. De nieuwe postwet zal tegen 1 Dec., zeker niet eerder, in werking ko men. De Kroonprins van Italië heeft Woensdag aan H. M. de Koningin-Re gentes een telegram gezonden, waarin hij bij het verlaten van ons land zijn welgemeenden dank betuigde aan HH. MM. voor de voortreffelijke ontvangst in Holland, hem zoowel van Hare Majes teiten als van de zijde der bevolking ten deel gevallen. Men schrijft uit Scheveningen De Engelsche visschers laten weer van zich hooren. Deze week vischte een hunner 40 netten van de haringschuit van den' reeder D. Berckenkamp. On gelukkig was het nacht, en kon de schipper den naam van het schip, dat hem de netten deed verliezen, niet her kennen, zoodat het eigendom niet kan worden gereclameerd, noch tegen den schuldige geageerd. Te Leiden heeft een treurig on geval met doodelijken afloop plaats ge had. Een groote verhuiswagen kwam van de Hoogewoerd de vrij nauwe Water- steeg inrijden, juist toen er een man, de 60-jarige Pel, knecht van de koffie branderij „Het Klaverblad," aldaar tegen den muur stond. Toen hij door iemand, die voor den wagen liep, werd gewaar schuwd om op zijde te gaan, verkoos hij dat niet. „Hij stond op de kleine steentjes," zeide hij. Het gevolg was dat hij tusschen den muur en den wagen beklemd geraakte, zoodanig dat hij in- en uitwendig belangrijke kwetsuren ver kreeg, welke, niettegenstaande de spoedig aangewende geneeskundige hulp, weldra zijn dood ten gevolge hadden. Deze week is een werkman uit Oosterhout bij Breda, die water voor zijne medearbeiders had gehaald en op een zandwagen had plaats genomen, bij het afspringen aan den wagen blijven haken en onder de wielen geraakt. Een zestal wagens ging over hem heen, zoo dat hij dood werd opgenomen. Hij laat eene weduwe met 5 kinderen na. Te Heerènveen verscheen Dinsdag ten gemeentehuize de 78-jarige G. J. uit het dorp Katlijk, om aangifte te doen, dat hem een dochter geboren was. DE NOOD IN RUSLAND. De Czaar doet al het mogepjke om het ondersteuningsfonds te vergrooten en heeft o. a. bepaald, dat de gebruikelijke hofbals dezen winter achterwege zullen blijven, en het dus bespaarde geld in het fonds gestort zal worden. De Re geering heeft vrij vervoer op de spoor wegen toegestaan voor bewoners dor nood lijdende districten, die zich in een andere provincie willen vestigen en daartoe niet de noodige middelen bezitten. De Russische bladen spreken met ver ontwaardiging over de handelwijze .der graanhandelaars, die hun voordeel zoeken bij den heersehenden nood en hun voor raad graan, zooals zij beweren, slechts aan de markt willen brengen, wanneer de prijs tot 2 roebel per pud gestegen zal zijn. De officieren van de garde-regimenten te Petersburg besloten bij hun feesten geen champagne meer te drinken en het aldus bespaarde geld aan de noodlijdenden af te staan. Uit Baku komen hartverschuerende berichten. Duizenden boeren lijden gebrek en honderden worden met den hongerdood bedreigd. De eerste kolonie van Baron Hirsch, die den uit Rusland verdreven Israëlieten in Amerika een nieuw vaderland wil geven, is nu in wording. De vertegen woordiger van den Baron heeft in Buenos Ayres 25.01)0 hectaren gronds gekocht en men is daar nu reeds bezig met het vestigen" van Israëlietische kolonisten. De nieuwe kolonie heet Mauritio. SCHIJNDOOD. De 18-jarige dochter van een rijk echtpaar te Riga, Emilie R., leed sinds haar kinderjaren aan een borstkwaal. Voor eenige weken verergerde de ziekte, de krachten namen af en Zondag voor een week waren alle teekenen van leven verdwenen. De begrafenis werd op Woens dag bepaald. Toen na den lijkdienst de kist zou worden gesloten, beschouwde een der familieleden met een kaars in de hand nogmaals het gelaat van do jonge doode. Bij ongeluk vielen een paar droppels kaarsvet op het voorhoofd. Een oogenblik later snelt het familielid in wilden angst naar beneden, gillende dat de doode de oogen had geopend. Boven gekomen vond men de doodgewaande met|groote verschrikte oogen half opgericht in de kist. Met groote moeite gelukt 't den geestelijke de ouders en familieleden tot bedaren te brengen. De doodgewaande is herstellende en thans buiten gevaar. Door de politie te Dusseldorf wordt de opsporing en aanhouding verzocht van den minderjarigen J. Yerron, ge boortig uit Dortmund. Hij is voortvluch tig met eene som van 6000 mark, en zal trachten Amerika te bereiken. Op de ontdekking van de schul digen aan het spoorweg-incident vau Reichenberg is een premie van 10.000 florijnen uitgeloofd. Die som is, naar men verneemt door een aantal Bohemers, die hun verontwaardiging over het ge beurde wilden toonen, ter beschikking van de justitie gesteld. Die bommen-historie werkt aanstekelijk. Zondag is nl. te Triëst een bom met brandende lont in het voorportaal van het bisschoppelijk paleis ontdekt. Trou wens te Triëst is dat meer voorgekomen in geruimen tijd echter had men daar van echter niet gehoord. Gelukkig is ook deze aanslag zonder schade aan iemands lijf of goed verijdeld. Een kennis van den smid R. v. d. Velde, te Knijpe (Fr.), had uit Amerika, plaatjes meegebracht, waarop huizen, enz. waren afgebeeld. Op een daarvan was een luchtmotor. De dorpssmid beproefde een dergelijke machine te vervaardigen, hetgeen hem volkomen gelukt is. Zaterdag j 1. werd de machine op de smederij geplaatst, en zij brengt thans boormachine, lintzaag, houtzaag, slijpsteen, enz., in beweging, even regelmatig als eene stoommachine. Een regulatuer regelt de werking. Dat hot ronde roedenweak opde smede rij de aandacht trekt, is te begrijpen. Velen brachten Zondag jl. aan het dorp een bezoek en verwonderden zich over de vindingrijkheid van den smid, want op hot plaatje was alleen het roedenwerk ruw afgebeeld

Maas- en Scheldebode | 1891 | | pagina 1