kerknieuws. Slat «aas Parlement. DB ONTVANGST DER NIEUWE VRIENDEN. Bij liet debat over het adres van ant woord op de troonrede zeido de heer Van Houten o. a. het volgende: „Aan de liberale meerderheid zijn toegevoegd leden, die gekozen zijn ten gevolge eener minder goede vorstand houding tussehen de antirev. partij en een groep Synodalen, die vioeger met haar stemde,. Synodalen, die vroeger zich met de antirev. konden vereenigon, hebben zich thans bij ons aangesloten hoe groot of klein dat getal is, weet ik nietmaar het feit bestaat. „In de dagbladpers wordt de groep vertegenwoordigd door „De Vaderlander die zich tegenwoordig tooit met den naam van te zijn echt liberaal. Ikjhoud niet van eenige bijvoeging bij het woord liberaal, en voeg er alleen bij, dat ik niet wensch, dat dit echte liberalisme van De Vaderlander zal verheven worden tot hot Standaard liberalisme van onze partij. „Blijkbaar wil die groep haar hulp, in iihijn kring \aiet gevraagd en niet ge wenseht, duur laten betalen, door lang zamerhand [te trachten de liberale partij in eene synodale om te zetten. Wil echter onze uiterste rechtervleugel voor de Sy nodalen hot hek openzetten dan zal ik van mijn kant dat eveneens en gaarne doen voor de anti-Synodalendie het be ginsel van scheiding van Staat' en Kerk tot waarheid willen maken." Hoe jammer, dat deze woorden niet eenige weken vóór de Kamerverkiezing zijn uitgesproken. De politieke toestand des lands ware wellicht heel anders geworden, dan zij nu is. Eene oorlogs verklaring van den heer Van Houten aan de Synodalen, eene waarschuwing aan zijne partij om zich niet door de anti-doleerenden in het gereel te laten spannen Wat moet deze rede den door dik en dun synodale predikanten tegenvallenHeems kerk moest weg uit de Kamer en meer deren met hem, omdat de Ned. Herv. Kerk gevaar liep; de liberalen, dat waren eerst de beschermers van de Herv. Kerk! En ziet, als de Kamer samen komt en de jjnatie voor het eerst gele genheid heeft eens nader kennis te' ma ken met do nieuwe Kamer wordt aan de nieuwe vrienden der lib. spoedig be duid, dat ze eigenlijk niets hebben in te brengen. „Ge hebt ons nu wel gestemd en zeer in de hand gewerkt, o lieve Synodale vrienden, maar weet dit weluwe hulp hebben we niet gevraagd, ja, zelfs niet gewenseht." „Verbeeldt u nu echter niet, dat ge winste zult hebben van uwen overgang. Wij, liberalen, echt nakroost der Revo lutie, wij blijven de baas. En al komt het ons op het oogenblik niet geraden voor uwe kerk omver te schoppen, ons streven blijft daarop gericht. Het is ons niet te doen om scheiding van Kerk en Staat met teruggave Van de kapitalen aan de plaatselijke kerken, noen, onze leus is geen KerkEn al die kapitalen, al is het ookkerkegeld, kan de Staat best gebruiken. Van uwe hulp willen we nu wel gebruik maken, meent echter niet dat uw kerk daar slechts een weinig minder gevaar door loopt." De synodalen, thans de onderdanige dienaren van het liberalisme, zullen dus nu wel begrijpen, dat ze door hun kon teren van de wal in de sloot zijn geraakt. Onder de vorige Regeering liep hun kerk geen gevaar, terwijl de heer Vau Houten er' op rekent dat in 1898 de schei ding van Kerk en Staat een voldongen feit zal zijn. En als de liberalen zulke zaakjes moeten doen, dan vreezen we dat de Synodalen elkander zullen toeroepen: „Wat zijn we begonnen?" Gelukkig zijn er nog zeer vele leden dor Ned. Herv. Kerk die ondanks de verdachtmaking, toch hun. steun aan de antirev. partij niet onthouden hebben. Zij hebben ingezien, dat het geschreeuw van „Onze kerk loopt gevaar" slechts dienen kan om zich-zelf onder hot libe rale juk te brengen, terwijl toch dat ge vaar slechts denkbeeldig was, maar nu, onder de liberale regeering werkelijkheid dreigt te worden. Moge dat alzoo niet €wemengd Mieisws. Te Orouw (Er.) hebben de kerk voogden der Ned. Herv. gemeente besloten, vooral wegens de aldaar bestaande be hoefte aan werk, de landerijen dier ge meente ongeveer 800 pondemaat, te doen inpolderen. Te St. Maarten (N.TI.) werd een stier in de weide godood en oen paard ge kwetst. Te Hoogwoud is een koe gedood. -Op korten afstand werden twee ar beiders tegen den grond geworpen, zon der echter eenig letsel te bekomen; dit zelfde gebeurde ook met een koopman op den Spaarndammerweg. TVT7 "onxoit'l -rail USLJ IIC ulj ue Rechtbank te Heerenveen heeft een vervolging ingesteld tegen den heer G. A. Zwart, handelaar in ijzerwaren te Gorredijk, wegens het plaatsen van de volgende advertentie in „De Klok," het orgaan der Volkspartij. „Stroopers Wij hebben steeds in voorraad een loops achterlaadgeweren,kal. 12, voor slechts f 9. Onbreekbaar hazenstrikken- draad. G A Zwart Gorredijk." Den 15n dezer zal deze zaak behan deld worden. Mr P J Troelstra te Leeuw arden, zal als verdediger optreden. De Keizer van Japan heeft bij een rijtuigmaker [te Osaka een statiekoets besteld, die de bagatel van 35000 p. s. (420,000 gulden) zal kosten. De „Middelb. Ct." meldt omtrent den moord op Do Kraker: Do justitie, die Vrijdag van Middelburg naar Terneu- zen vertrok om een onderzoek in te stel len naar den vermoedelijk op P. de Kra ker, molenaar te Zaamslag in den Kats- polder gepleegden moord, is Zondagavond alhier teruggekeerd, als gevangene mede voerende de vrouw van den verslagene. De hoofdschuldige aan den moord moet zijn zekere Oornelis Anthonie Louwerse, vroeger molenaar te Middelburg. Toen de vrouw van De K. voor het eerst bij het lijk werd gebracht, ontken de zij halsstarrig, evenals L. Toch is ook hij gearresteerd en zwaar geboeid te Mid delburg binnen gebracht. Liefdesrelaties, sedert Mei tussehen de vrouw van don vermoorde en Louwerse bestaande, moeten tot den moord aan leiding gegeven hebben, terwijl Louwer se haar tot de misdaad, die in gemeen overleg gepleegd is, moet hebben aange zet. Bij het vervoer van de vrouw was Zondag te Terneuzen een groote massa volk op de been. Als nadere bijzonderheden omtrent den moord meldt men nog, dat L. den ver slagene bij de keel heeft vastgegrepen, en er eene worsteling ontstond, waarbij de vrouw met hare parapluie zoodanig op het hoofd van haar man sloeg, dat het regenscherm brak. Vermoedelijk is De K. bij die worsteling gestikt. L. moet vervolgens zijn slachtoffer nog een paar slagen op het hoofd hebben toegebracht en het verder in den sloot hebben gesleurd, waarna hij en vrouw L. beiden vertrokken. Op hun terugtocht is L. een weinig achtergebleven, om alle gedachten aan samengaan met de vrouw weg te nemen. Het verhaal omtrent eene som geld, die ontvreemd zou zijn, heeft men daar De K. geen geld bij zich moet gehad hebben hoogstwaarschijnlijk verzon nen om de justitie op een dwaalspoor te brengen. Do zeventienjarige zoon van schip per D. uitKesteren had Woensdag-middag te Vreeswijk, terwijl hij bezig was zijnen vader te helpen bij het hijscken der zeilen, het ongeluk overboord te vallen in de Lek. Ondanks de pogingen door den vader aangewend om zijnen zoon te redden, verdween de drenkeling in de diepte en verdronk. Zijn lijk is nog niet gevonden. Op den Oppenhuisterweg te Sneek is Dinsdagmiddag een achtjarig knaapje door den stoomtram, waarop het wilde springen, overreden. Het kind is kort daarop overleden. Omtrent den driedubbelen moord wordt uit Maastrigt nader gemeld, dat twee der moorden zijn gepleegd in Juli 11. op kinderen van den gepens. sergt. Van Duehteron te Steenstraat Meerssen, en de dorde, zocals reeds is medegedeeld, vóór 14 dagen op een kind van den heer Wesly te Wijk-Maastriclit. In beide ge zinnen was'Mariede Rooij in dienst geweest en daaruit wegens wangedrag en ver- moedelijken diefstal weggezonden. Bij hare arrestatie toonde zij niet het minste be rouw, en deed koelbloedig aan de justitie een omstandig verhaal van de gepleegde moorden en het lijden der slachtoffers. Marie de Rooij is de dochter uit het eerste huwelijk van den rijksveldwachter te St. Geertruid, een braaf ambtenaar, die reeds veel leed van haar gehad heeft. Bij hare geboorte kostte zij het loven aan hare moeder. Door hare stiefmoeder, die bevreesd was voor het leven liarer kin deren, werd zij aan de justitie overgeleverd. Men weet niet of een ziekelijke toestand dan wel eene duivelschc wreedheid de drijfveer van hare handelingen is geweest. ITet lijkje van het kind van lx/2 jaar, dat zoo wreedaardig door Marie de Rooij is omgebracht, is gerechtelijk geschouwd. De beklaagde daarbij tegenwoordig, toonde nog geen berouw en gaf zelfs voor het niet te herkennen. De opgraving der beide andere slachtoffers, kinderen van 5 maan den en 81/2 jaar, te Limmel-Meerssen, heeft gisteren plaats gehad. De heer Ilenry Tindal heeft een „open brief" aan den Minnister Seyffard geschre ven, waarin hij in de eerste plaats eenige wenken geeft omtrent de mobilisatie enz. en daarna wijst op den begrootingspot van circa f 30,000 (vervat in art. 4 van 'rioüisruKrmj" vooftie "StQuaanten ëh ordonnansen van H. M. „Mij dunkt schrijft de heer Tindal o. m. deze uitgave is geheel overbo dig en derhalve in strijd met 's lands belang. „Om dit te bewijzen moeten wij nagaan, wat de oorspronkelijke werkkring was van deze officieren, die vroeger behoorden tot het z. g. Militaire Iluis de3 Konings. Het waren officieren, die aan de opperbe velhebber van zee- en landmacht waren toegevoegd, om dienst te doen als adju dant of ordonnans-officier bij dien opper bevelhebber. Na het overlijden van Z. M. den Koning is er geen aangewezen opperbevelhebber van zee- en landmacht. Met het verdwijnen van den opperbevel hebber hout dus vanzelf de reden van bestaan op van adjudanten en ordonnans- officieren van dien bevelhebber. „Thans zegt men dat die officieren moeten dienen tot verhooging van den luister der Kroon. „De vraag is echter is dit een voldoend motief om een aantal officieren aan den dienst van het leger te ontrekken? „Hoe meer men de zaak van naderbij beschouwt, hoe meer men zich moet ver hazen over het denkbeeld, een Militair Huis van de Koningin in het leven te roepen. Noch in tijd van vrede, noch in tijd van oorlog kan men zich gevallen voorstellen, waarin de officieren van dit Militair Huis in hun tegenwoordige be trekking werkelijk van nut zouden kun nen zijn. „Afgescheiden van het Militaire Huis, dat thans door den Staat bezoldigd wordt, is zelfs het denkbeeld van een Militair Huis der Koningin zóó vreemd, dat ik menigmaal gezien heb dat velen moeite hebben een glimlach te onderdrukken, wanneer de dagbladen vermelden, dat we der een van onze generaals of admiraals benoemd--is°tot adjudant in buitengewo nen dienst van H. M. onze elfjarige Ko ningin. Dergelijke benoemingen schaden echter het land niet, en wellicht zijn zij aangenaam voor de betrokken personen hiertegen, kan dus, geloof ik, geen be zwaar bestaan. Maar met des te meer kracht kan men daarom aandringen op het opheffen van het actief dienend Mi litaire Huis; want in de buitengewone gevallen, waarin onze jeugdige Koningin officieren als adjudant of ordonnans-offi cier kan behoeven, zou het ontzaglijk aantal adjudanten in buitengewonen dienst gerust kunnen voorzien. Een zoon van den landbouwer Gub- bels te Afferden keerde met een kar, be laden met strooisel, huiswaarts, toen twee wielrijders hem in volle vaart voorbijre den. Het paard van den jongen Gubbels werd hierdoor schichtig en sloeg op hol. Do jonge man viel, bij zijn pogingen om 't dier in te houden, van den bok, geraak te onder de kar, waarvan hij de wielen over de borst kreeg en werd later in ho- peloozen toestand bij zijn ouders binnen gedragen. De wielrijders, zonder zich om 'tlot van Gubbels te bekommeren, reden zoo snel zij konden verder en vertrokken over Druten naar Tiel. De Burgemeester van Druten telegrafeerde naar Tiel, om de wielrijders aldaar aan te houden, doch ze waren reeds gepasseerdvermoedelijk waren ze naar Schoonhoven. Ook daar werd den burgemeester per draad de aan houding verzocht en het gelukte de on- menschlievende rijders daar aan te hou den en te bekeuren. Zaterdag plaatste zich een man voor de politiewacht te Leeuwarden en ver brijzelde er een glasruit, waarna hij kalm bleef staan. Door den commissaris van (politie ondervraagd, verklaarde hij het feit te hebben bedreven om in de gevangenis te komen. Hij woont te St. Anna Parochie, had zijn vrouw ver loren, geen werk en zeven kinderen te verzorgen, zoodat hij ten einde raad was. Een „dame" met een kinderwagen bij zich, werd gisteren op de Groote Markt in den Haag op keeterdaad be trapt, toen zij zich bezig hield met zak kenrollen. Met wagen en kind en onder een grooten toeloop van nieuwsgierigen werd zij [naar het politiebureau geleid. De molenaar S., te Ganzendijk, zag zijn zoontje spelen in de onmidde- lijke nabijheid der snel ronddraaiende wieken, zondor dat hot jongske scheen te bemerken in welk gevaar hij ver keerde. De vader jjjlde toe, greep het kind, maar werd zelf geraakt en met gebroken beenen opgenomen. Hét kind was ongedeerd. Nabij Schoten is bij het hevige on weder van Donderdag de 22-jarige arbei der E. Hoefgeest, die op het veld werkzaam was, door den bliksem getroffen. De on gelukkige was 'terstond dood, zijn werk tuig een schoffel, werd in drie stukken geslagen. Plaatselijk .ïiCHws. SosismelsdSflk, 8 October.Gisteren avond half zes werden we opgeschrikt door de brandklok. Al spoedig kwam de tijding dat de I tofs te tie van den Landbouwer 1. Kaste lein, onder deze gemeente, voor enkele jaren nieuw gebouwd, in lichte laaie stond. Men kan zich de schrik voorstellen van dien landbouwer die juist op een familie-conferentie in deze gemeente was. In een oogenblik, niet langer als 10 minuten naar men verneemt stond alles in vlam. Spoedig was de rood esp uit ter plaatse, doch door een defect, ontstaan door liet rijden, duurde het lang oor water kon gegeven worden, maar toen ook tot heden morgen heeft gewerkt. Geldswaarde en een paar meubels be nevens een paard en een koe die op stal stond is gered, dank zij het posi- tief optreden van zijne naburen G. Buth en J. Zeedijk benevens de vrouw van zijn voorman. Het overige vee was in de weide, de oor zaak is tot op heden onbekend. Een en ander is naar wij vernemen verzekerd. SMiiIttclhariiis, 7 Oct. Heden overleed alhier in den ouderdom van 79V2 jaar de oudstrijder der Citadel-Me daille Johannes van Delft 8 Oct Twee behoeftige oud-strijders alhier hadden heden het genoegen vijf gulden te Ontvangen, uit het gevormde ondersteuningsfonds Door het verplaatsen der bakens op de rivier het Haringvliet zijn twee vischloe- pen van hier welke na ongeveer een week of 10 in de Noordzee te hebben vertoeft en in de nacht huiswaarts keerde, op het droog gevaren, zoo dat zij verplicht waren om ongelukken te voorkomen, hun lading in andere schepen over te lossen, waarna zij viot kwamen. Nïeuwe-Tonge, 7 October. Door de manslidmaten der Ned. Herv. Gem. alhier is tot lid van het Kiescollegie benoemd M. Dorst in de plaats van A. Kattes taart. Alhier is aangifte gedaan van een typheslijder. Oll«ldoi*|>, 6 Oct. j. 1. is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer W. Tanis J. W. zn. ant. met 79 stemmen. De heer Jb. Mierop (lib.) kreeg 48 stem men. In korten tijd dus twee zetels voor de antirev. veroverd. Of ons blad daaro ver geen juichtoon hooren laat? Geenszins. Meent men soms, dat het gemakkelijk valt een man, die, zoo wij meenen zijn zilveren feest als raadslid reeds gevierd heeft, te doen vallen Zeer zekerneen. Onze beginselen dwongen ons echter dat te doen, en plicht gaat boven genoegen. Wij hadden gewenseht dat met hem ge gaan ware zooals vele jaren geleden. Herinneren we ons wel, dan trachtten toen de liberalen zijne verkiezing nietig te doen verklaren, op grond dat er nog meer personen van zijn naam waren. Hoe is dat veranderdDezen winter juich ten de liberalen hem toe, bij de verloopen verkiezingen hebben de liberalen hem niet alleen aanbevolen, maar hem met alle ten dienste staande middelen gesteund, zelfs door den tegencandidaat te belasteren, tot op de stembriefjes toe. Hoe min En toch, de antirev. kiesvereen. kon niet anders. Den beginselen onzer partij was M. ontrouw geworden. Onwaar is het wat op het strooibiljet der lib. kies vereen. staat, dat de lieer Mierop van harte de antirev. beginselen is toegedaan. Dat is öf een moedwillige leugen, óf een bewijs van onbekendheid met de antirev. beginselen. Wij juichen dus niet, en verheugen ons dat de verkiezingen nu voorgoed achter den rug zijn. 't Heeft lang ge duurd, en we hadden deze laatste ver kiezing liever minstens een week vroe ger gehad. Het stembureau -ware dan tot 5 uur open geweest. In den drukken tijd is te 4 uur sluiten wel wat vroeg. De arbeiders zijn dan dikwijls verhinderd te komen stemmen. Daarenboven, een zetel in den Raad zes maanden onbezet laten is wel wat lang, al geeft de wet er ook toestemming voor. Maar daartoe zal men wel wijze redenen gehad hebben. De collecte voor den hagelslag Limburg heeft in deze gemeente 36,21 opgebracht. 2 October. Een wonder baar groote opbrengst oogst de heer Van der Meer alhier van zijn aardappelland, naar men verneemt, 400 mud van den bunder en dan is de qualiteit zoo'goed, dat de aardappelen van zoo'n bunder 2000 opbrengen. Voor de zes bunders die de lieer v. d. M. met aardappelen had bepoot, is dit de kapitale som van 12000. Waarlijk om van te watertanden nu algemeen de aardappeloogst zoo slecht is. De heer L. Rank alhier, heeft wegens hoogen leef tijd eervol ontslag gevraagd als gemeen teontvanger. Niieiiw-lBciei'Iaml, 6 October. In den nacht van Zaterdag op Zondag is hier de stoutmoedigheid gepleegd een pa lingfuik uit een binnenwater te halen en deze na bepaaldelijk de zich daarin bevin dende visch er uit gehaald te hebben, zeer beschadigd aan den weg achter te laten. Ook in de rivier het Spui werden in den zelfden nacht zes aaiküTiberi vaifeëfi vis-' scher gelicht en aan den wal geworpen. Suid-Beici'Iaml, 1 October. Dr. J. de Lind van Wijngaarden, candi laat tot den H. dienst, is beroepen bij'de Ned. Hervormde gemeente alhier. Bedankt voor het beroep naar de Christ, gereformeerde gemeente alhier, door den heer O. Casimier, candidaat tot den H. dienst te Vroomshoop. EKIaaswaal, 2 October. Beroepen naar de Ned. Herv. gemeente alhier|(toez.) ds. A. Roth, predikant te Ottolanij. Boon. Bij een paar landbouwers zijn deze dagen aardappelen gestolen. Ridderkerk, 5 October. Bij ko ninklijk besluit is benoemd tot directeur van het telegraafkantoor en brievengaar der alhier, de heer D. Lokker, thans telegrafist te Rotterdam. lliirgeiiijke Maml. Sïeuwe Touge van 30 8ept ff Oct. GeborenWillielmina Johanna Maria d. v. J. B. Nuchteren en G. Prince. Jo hanna Elizabeth d. v. Chr. Brooshoofd en J. Vreeswijk. Ouddorp, Sebteraber. GeborenHuibert z. v. E. Mastenbroek en K. Tanis Pieter z. v. M. Groenendijk en P. Heerschap Engel z. y. H. de Vos en A. Reinhoud. Jan z. v. J. Grinwis en C. Reinbrand. Pieter z. v. T. Tanis en K. Missel. Jacobus z. v. M. van 't Geloof en N. Boshoven. Leendert z. v. C. van der Bok en J. Suman. Maria d. v. J. Hoek en M. van dam Overleden: Johanna Hoogmoed, wed: C. Verduin, oud 72 jaren. Engel de Vos oud 18 dagen. Zie vervolg Tweede Blad Ingezonden Mukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! De geheimzinnige sluier, die zoolang over het optreden der lib. kiesvereen. Burgerplicht gehangen heeft, is opgehe ven. Het laatste strooibiljet is door twee bestuursleden onderteekend. We zijn dus iets wijzer geworden. Nu heb ik een vraag te doen. Tijdens de Kamerverkiezingen is er een Zierikz. Nieuwsb. op Ouddorp verspreid door Ouddorpseke liberalen die stukken inhield vol bitteren spot en profanie. „Is deze ook afkomstig van leden van Bur gerplicht P" Ik kan het haast niet gelooven. Het beste ware het, dat Burgerplicht een mo tie aannam van den volgenden inhoud „De lib. kiesvereen. Burgerplicht, betreu rende, dat er in Juni j. 1. van liberale zijde alhier zulke schandelijke leotuur is verspreid, gaat over tot de orde van den dag." Zie, dan behoefde niemand schuld te bekennen, en de eer van de Oudd. lib. was gered. Dit ongevraagd advies behoeft natuurlijk niet gevold te worden, maar het zou tot een eere zijn voor de lib. als zij hunne afkeuring uitspraken om door zulke middelen te werken, en daar Burgerplicht de verper soonlijking is der Oudd. liberalen, kan deze zaak, door die vereeniging het best worden behandeld. Ouddorp 6 Oct. 1891. Uw bestendige lezer P. Verkoopingen. Ten overstaan van Notaris Van Berg- eijk te Middelharnis. Een huis met erf marktveld Sommels dijk geboden tot ƒ1190, door den Heer J. van Bochove, Sommelsdijk. Vfsscherfj Middelharnis, 8 Oct. Sedert de vo rige opgaaf alhier binnen gekomen Zeemanshoop Schipper W. Viskilmet 118, Middelharnis J.vdHoek 127. Toekomst A.deGroot 103, Emma Anna M.dBraber 116, TitiaJacoba M. v Delft 115, Adrianes Lumina J de Korte 113, Noordover A Jongejan 106, Ulbo S de|Ruiter 125, Vertrouwen C v d Hoek 125, ton zoute visch. Predikbeurten op Zondag 11 Oct. NEDERD. GEREF. KERK. (Doloerende.) Sommelsdijk. Yoorm. Leeskerk. Stad aan het Haringvliet, vm. nm. en 's avonds leeskerk. Den Bominol. vra. nm. en av. den heer van Opstal van N. Amstel. Ooltgensplaat, vm nm en 's avonds de heer Guillaume Zuidland Yoorm. en Kam. leeskerk CHRIST. 4 GEREFORMEERDE KERK Middelharnis, Yoorm. Jen's avonds I. Gidoonse Theol. Student te Kampen. Melïssant, Yoorm en nam. dhr P. den Boer Stellendam Yoorm. en 's avonds Ds. J. J. Koop- mans DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Yoormiddag en avond Ds K. W* Rös- sing ^fed. Herv. Herk BEROEPEN"Te Est, C. B. de Bruin, cand. te Amsterdam. Te Krimpen

Maas- en Scheldebode | 1891 | | pagina 2