61 at ons Parlement. Gemengd üieuws eufflSïsfl, Plaatselijk Hieuws. Kerknieuws. Har kö berichten. gevlucht. Twee weken dwaalde hij onder allerlei vermomming en steeds gevaar loo- pende herkend te worden, rond, hopende over de Andas naar Argentina te ontko men, doch alle wegen waren bewaakt. Den 2 September keerde hij naar San tiago terug, en klopte in den nacht aan bij don gezant der Argentijnsche repu bliek, Dr. Uriburu. Hij werd gastvrij ontvangen, en vertoefde in het diepste geheim in een afgelegen vertrek van het gebouw, waar Dr. Uriburu zelf hem voedsel bracht en hem op de hoogte hield van hetgeen er voorviel. Om de vervol gers te misleiden, werden de bekende ge ruchten omtrent liet ontkomen en den dood van den oudpresident verspreid. Vrijdagavond ging de vluchteling om streeks middernacht naar bed. Zaterdag ochtend 8 uur hoorde men een schot, en bleek het dat hij zich door het hoofd gescho ten had. Het was Vrijdag juist de 73ste verjaardag der afkondiging van Chili's onafhankelijkheid en ook de dag, waar op Balmaceda's presidentschap wettelijk verstreken zou zijn. Het feestgeluid op straat moet tot den ongelukkige zijn door gedrongen, toen hij zijn wanhopig be sluit namHij schijnt juist dezen dag te hebben gekozen. De Argentijnselio gezant, deelde Bal maceda's dood terstond mede aan de Con gres-junta. De regeering zond een oom missie en deze maakte een protocol op. Treurig einde van een treurig leven niet waar? Het wordt bevestigd, dat te Ichang (China) al de gebouwen der Europeanen verwoest zijn. Het Britsche consulaat en do douanekantoren worden gespaard, daar dit Chineesehe gebouwen zijn. De over heden konden mot moeite de Pransohe nonnen beschermen. Te Shanghai is be slag gelegd op een grooten voorraad ge werennaar men vermoed voor een ge heime vereeniging te Chinkjang bestemd. £>»or «lik en «lun. De officiëele tegenspraak van het ge beurde op het dinér van het landbouw- congres is bekend geworden. De heer Pierson, die volgens de Bladen, de Neder- landsche landbouwer-s voor weetnieten en luiaards had uitgemaakt, heeft in de zitting der Tweede Kamer verklaard eene gansch andere bedoeling te hebben gehad. Zijne eigene woorden luiden aldus: Zeker is het dat do Nederlandsclie landbouw te hoog bij mij staat aangeschre ven dan dat ik hem in een ongunstig daglfclit zou kunnen stellen. „Dat is ook niet geschied; maar wel heb ik voorspoed toegewenscht aan den landbouw in het algemeen, daarbij als freetrader de verwachting uitgesproken, dat die voorspoed den landbouw van Nederland niet zal benadeelen, daar bni- tenlandsche ooncnrentie een krachtig wa pen is togen de groote vijanden van alle ontwikkelingtraagheid, onkunde, gemis aan moed." „Ik accepteer geen andere lezing mijner woorden, want ik ben mij klaar bewust juist dit gezegd te hebben; al werd mij - te goeder trouw, maar toch tot mijne bevreemding iets geheel anders in den mond gelegd." We verwachten natuurlijk deze tegen spraak. Toch zijn er nog lib. boeren ons bekend, die waarlijk zoo door dik en dun met dit Ministerie medegaan, dat ze den handschoen opnaman voor den Minister en zeiden, dat Z. Ex. niets te veel ge zegd had met dat weetnieten en luiaards. Hun maken we opmerkzaam, dat de heer v. Kerkwijk zelf de Nederlandsclie land bouwers tegen deze uitdrukking verde digd heeft, en verder, dat men al een zeer min gevoel van eigenwaarde heeft, als men zich-zelf wil zien aangeschreven als luiaard en domoor. Nu den tegenspraak des Ministers verschenen is, zullen deze kabinetsklitten zich natuurlijk weer beijveren om de officiëele lezing van hot gebeurde aan den man te brengen. Dat is zeer goed, mits ze dan niet vergeten er bij te melden, dat ze zoo door dik en dun ministeriëel zijn, dat zelfs onwaarheden door leden van liberale ministeriën verkondigd, door hen voor waarheid gehouden, en voor waarheid verteld worden. En dan behooren ze toch nog tot het denkend deel! Welke heldere koppen! De Tweede Kamer heeft in de vorige week twee dagen gewijd aan het bespre ken van het ontwerp-adres van antwoord op de openingsrede. Bij die gelegenheid kon de Kamer voor het eerst kennis maken met de nieuw opgetreden Begeering, en die kennisma king is o. i. zeer tegengevallen niet alleen voor de antirev. maar voor alle partijen. De ministeriëele crisis werd besproken, maar de premier, Mr. v. Tienboven scheen geen zin te hebben zich daarover genoeg zaam uit te laten. Juichtonen over den val van bet vorig Ministerie, en bet op treden van een liberaal Kabinet werden niet gehoord. Wel de klacht van den beer Rutgers van Rozenburg, dat de Iegerwet van „den braven Bergansius" ingetrok ken was. „Is dat nu de eerbied, waarop de samensteller, de door ons allen bewon derde verdediger van dit wetsontwerp aanspraak had Hij sprak de verwach ting uit, dat de in to dienen noodwet - r.ïi.i het beginsel van persoonlijken dienstplicht zou bevatten, waarop de Min. antwoord de, dat men in noodwetten geene ingrij pende wijzigingen in bestaande wetten moest aanbrengen. Bij het verdere debat over het leger- vraagstuk bleek duidelijk dat de meer derheid maar liever die netelige kwestie achteraf wilde schuiven, en alzoo zal het ook wel geschieden. De liberalen durven zeker in den eersten tijd die wet niet aanze weten wel, dat het evengoed voor hen als voor het voorgaande be wind de zandbank kan zijn, waarop het liberale vaartuig zou kunnen stranden. Maar ter zake. De eerste spreker was de oud-voorzitter der Kamer, de keer Beelaerts van Blokland. Deze verklaarde namens de anti-revolutionairen het Ka binet te ontvangen zonder eenige ani mositeit, met een geest van welwillend heid en van streven tot overleg. Hij ver wacht dat bet Kabinet zal zijn noch revo lutionair, noch reactionair. Niet zóó revol. om ons algemeen stem recht te bezorgen, niet zoo reactionair, om ongedaan te maken wat door het vorige 13ewind werd verricht. Hij hoopt dat de Regeering de Shool- wet zal uitvoeren naar den geest en de strekking, en de Zondagsrust zal hand haven. De verklaring omtrent den leer plicht acht hij duister. De Regeering zal toch geen school- en vaccinedwang geven. „Ik kan mij toen niet voorstellen," zoo zeide hij, „dat men geneigd zou zijn tot wederaanbinding van den schoolstrijd ik kan mij evenmin voorstellen, dat het in de bedoeling zou liggen het wetsont werp tot wijziging van de wet op de besmettelijke ziekten onveranderd weder in te dienen, en het minst van allen zou ik mij kunnen voorstellen, dat school dwang met vaccinedwang tot de eerste zege ningen zoude behooren, die het nieuwe tijd perk over Nederland zal uitstorten." Met do troonrede kan hij overigens mee gaan, met reserve omtrent de beschuldi ging van werkeloosheid tegen het vorige Bewind, welke hij onrechtvaardig noemt. Vooral betreurt hij den stilstand in de militaire quaestie, met het oog op de toe neming van de donkere stippen. „Wat het kiesrecht betreft, zoo kan voorzeker niemand op dit oogenblik voor spellen, en niemand eenige zekerheid ge ven, dat eene nieuwe kieswet zooveel spoediger onder dit dan onder het vorig Bewind in het Staatsblad zal prijken. En wat de intrekking der Iegerwet en de aankondiging eener noodwet betreft: „Welk een val! Welk een terugtred! De gedachte komt bij mij op, wat men wel zou hebben vernomen indien het vo rig Bewind eens eene noodwet had toege zegd. Ik zou niet gaarne in den storm hebben gestaan, die deze mededeeling zou hebben doen rijzen." De heer dr. Vermeulen verklaarde, ook namens zijn vrienden, dat, met handhaving van bun beginselen, zij met dc Regeering zullen medewerken zoo lang de daden van deze liet ver oorloven. De Katholieken kunnen zei ven niet Regeering worden en moeten dus tegenover elke Regeering handhaven dc maatschappelijke, zedelijke en gods dienstige belangen, die zij voorstaan. Alzoo beeft de fractie-Bablmann der Roomscke Staatspartij front gemaakt tegen eigen broeders (Schaepman c. s.) en tegen vroegere vrienden. Het gemis van een welomschreven program van beginselen heeft hiertoe zeer veel .bijge dragen. De lib. juichen natuurlijk, en zullen nu zeker, om goede vrienden te blijven, wel een Iegerwet moeten goed keuren waarbij de plaatsvervanging be houden blijft. Onzes inziens, zullen zich de kentee- kenen van oen monsterverbond van libe ralen en roomscken wel spoedig voor doen, en daar zijn Jde lib. volgens bun woorden altijd zoo vreeselijk bang voor geweest. Min. v. Tienboven verheugt zich, dat het nieuwe Kabinet zoo welwillend ont vangen wordt. Dat Kabinet hoopt met medewerking der Kamers veel te kun nen tot stand brengen. Medewerking is van alle zijden toegezegd; dit mag niet geschieden met opoffering van be ginselen. De Regeering zal de hare niet prijsgeven om stemmen te winnen. De Regeering wil den weg van orde en wet behandelen. Het mag dan ook niet betwijfeld wor den, dat de Regeering de wetten, die bestaan, eerlijk zal uitvoeren. O. a. de Schoolwet. Min. Tak v. Poortvliet rekent het zich zijn plicht, om die te bandhaven en op billijke, milde wijze toe te passen, 't Is zeer te hopen. De lieer Bahlmann klaagde over de achteruitgang van handel en nijverheid. Hij zeide: „Wanneer men erkennen wil, dat de uitkomsten der volksnijverheid feitelijk onbevredigend zijn, zou men ook de middelen moeten aanwijzen om de kwaal te genezen, terwijl niets gemak kelijker is, dan de handen in den schoot te laten rusten." Nu, als we onze ge dachten moeten zeggenwe verwachten van dit Ministerie ai heel weinig voor onze landbouwers. Hooge invoerrechten hebben ons altijd toegelokt, terwijl toch deze Ministers het uitspreken, dat ze voor den vrijhandel zijn, o.a. de lieer Pierson, die onder uitbundig gelach verklaarde: „Mijne sympathie voor den landbouw is groot. Ik heb de kloekheid en fierheid waargenomen, waarmede de landbouw alles lïëeif gs3a$B onï*ilïoei- lijkheden te boven te komen. De landbouw staat bij mij te hoog aangeschreven, dan dat ik hem in een ongunstig daglioht zou stellen," enz. Allemaal phrasen om te verklaren, dat men hem op het landbouw- congres iets geheel anders in den mond gelegd had, dan hij bedoelde. Overigens verliep de vergadering in een woordenwisseling wat wel het eerste werk der nieuwe Kamer zou moeten zijn: kieswet behandeling Jof eerst be lastingen, enz. Tiet bleek duidelijk, dat de meerderheid der lib. eerst wel eens wat vruchtjes van hunne overwinning wilde oogsten, voor zij aan de kieswet wilde trekken. Dat spijt ons, edoch, we hopen zeer dat we in de eerste jaren, zoo de kieswet toch niet in behandeling komt, wat meer vruchten tot heil des lands zullen oogsten, dan de leege aren, die de lib. voor 1887 binnenbrachten. Uit Amsterdam wordt gemeld: Toen men gisterenochtend aan het douanen-kantoor van het Centraalstation alhier de verschillende goederen met de vrachtbrieven vergeleek en voor eene kist kwam, lang 1.5 M., breed 0.57 en 0.55 hoog, hoorde men tot aller ontstel tenis een schreeuw uit de kist. Nadat de stationschef en depolitie gewaarschuwd waren, werd het touw dat om de kist gewonden was losgemaakt; onmiddehjk sprong het deksel open en kwam er een miniatuurinensck uit te voorschijn. De kist, geadresseerd: P. Waaidbom- mel, Oude Hoogstraat 17 alhier, gede clareerd als inhoudende „volumes et effets d'artiste," was verzonden uit Parijs en gisterenavond met trein 9.17 alhier aangekomen. Op de hem gedane vragen antwoordde het manneke, reeds Maandag uit Parijs te zijn vertrokken en hier in een café chantant te zullen optreden. Hij had tot voedsel niets bij zich gehad dan wat brood en bier. Bij nadere beschouwing bleek de kist van binnen gesloten te kunnen worden. In het deksel waren eenige luchtgaten, met behangsellinnen overtrokken. Het blijkt dat deze persoon de koffie- huisbediende uit Weenen is, Hermann Zeitung, die vóór twee jaren op gelijke wijze de reis van zijn vaderstad naar Parijs deed. Daarna liet hij zich even eens als „colli" naar Hamburg vervoeren en stak van daar in zijne houten woning het kanaal over. Zeitung maakt na tuurlijk een vak van deze singuliere wijs van reizen. Evenals elders hoopt hij ook te Amsterdam een engagement te vinden in een der „eafé-chantants," om zich voor geld te laten bekijken. Men berekent dat alleen in Haar lemmermeer de arbeiders f 30.000 min der verdienen aan de bieten dan het vorige jaar. Bij de firma A. Lewenstein Steiger 11 te Rotterdam is tentoongesteld eene miniatuur veloeipedewedstrijd, welke uit munt door het mechaniek hetwelk den vervaardiger alle eer aandoet. Het ge heel is op initiatief van den heer Le wenstein te zijner herstelplaats, door diens werklui vervaardigd. Twee velocipedisten rijden tegelijkertijd af, de een stelt voor de heeren Seidel Naumann fabrikanten der echte veel verbeterde Singer-naaimachinen en de tweede de gezamenlijke concurenten. Ten bewijze dat de fabrikanten Seidel Naumann hunne concurenten in elk opzicht verre zijn vooruitgestreefd, rijdt de eerste veloeipedist sneller dan de andere, met het gevolg dat hij als hij de baan 3 maal is rondgereden, het eerst de seinpaal be reikt; alsdan de vlag opgeheschen wordt ten teeken van overwinning, de andere veloeipedist de gezamenlijke concurenten voorstellende, is dan 1/i der baan achter, dus geslagen. Om nu de races goed eerlijk te doen geschieden, wacht de overwinner tot zijn mededinger hem in gehaald heeft, en vangt de wedstrijd op nieuw aan het mechaniek staat daar bij niet stil. Het mechaniek wordt in werking ge bracht door een kleine stoommachine, welke evenzeer als het mechaniek der wedstrijd op thenisch gebied uitmunt, en zelfs door vaklui ten zeerste wordt bewonderd. De postwagen, die van Maeseijck naar het station Susteren rijdt, is Zon dagavond onderweg aangerand. Eene der reizigers schoot zijn revolver af, waarop de aanranders op de vlucht gingen. Door de maréchausées is een onderzoek ingesteld. In Schotland en Wales hebben hevige stormen overstroomingen ver oorzaakt duizende' acres land staan on der water, waardoor groote schade aan den oogst is toegebracht en honderden stuks vee omkwamen. Het spoorwegver- keei moest op enkele lijnon gestaakt worden en er zijn vele schepen gestrand. De vaster Alexander Jacques te Londen heeft gedurende zijn 50 daag- sche vasten niets gebruikt dan een wei nig van zijn poeder, de hoeveelheid van een snuifje tussehen duim en wijsvinger een paar maal per dag, een enkele maal een slokje water om mond en keel te verfrisschen en eenige sigaretten. Alle Londensche dokters en journalisten heb ben nacht en dag, gedurende, die vijftig gehad, terwijl twee geneesheeren hem voortdurend waarnamen. Zijn vasten van vijftig dagen is een reclame voor zijn geheimzinnig poeder, waarvan hij het geheim gaarne voor eene goede som aan de eene of andere Regeering zou verkoopen. Voor schipbreukelingen zou het uitnemend van dienst zijn, tot hulp opdaagde, en niet minder voor re gimenten in oorlogstijd beweert de heer Jacques, die nu langer gevast beett dan Succi of eenig ander. De heer Jacques heeft, alvorens Za terdag ten aanschouwe van het publiek iets te gebruiken, een man opgenomen en over liet tooneel gedragen, terwijl hij daarna zijn eerste maal deed, bestaande uit kippensoep, visch, druiven en rooden wijn. De Eranschman heeft in zijn vasten 28 pond 4 ons aan gewicht verloren en slechts 4 ons van zijn planten-poeder gebruikt. De eigenaar van een herbergje te Breda, die van de opbrengst dezer zaak niet bestaan kan, en daarom nu en dan uit werken gaat, was voor eenige dagen buiten de gemeente aan den arbeid ge togen en bad de zorg voor zijn woning gedurende dien tijd opgedragen aan een vasten kostganger. Deze vond niets beters te doen dan de zaak te liquideeren en den inboedel te verkoopen, zoodat de eigenaar thuis komende het huis ledig vond. De politie werd met de zaak in kennis gesteld. $»iiuiicls«l(jk, 30 Sept. Een be hoeftige oud-strijder alhier, heeft uit het gevormde ondersteuningsfonds de som van vijf gulden outvangen. In deze Gemeente zijn de landbouwers begonnen met bet delven van suikerbieten, zoo als men boort vallen de suikerbieten niet mee, men kan nu wel begrijpen dat het nu niet zoo lang zal duren als het vorige jaar. Bij Koningklijk besluit van den 21 September j. 1. zijn herbenoemd tot kan ton- plaatsvervanger in het Arrondisse ment alhier de heeren Dr. T. Breesnee en A. J. de Graaff. flilhiclliarnis. Ook hier heeft zich weer een geval van de gevreesde Varkensziekte voorgedaan metdoodelijke afloop. De verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad alhier, door het vertrek van de Heeren Kolff en Korteweg, zal plaats hebben op 14 October aanstaande. J. 1. Zaterdag werden deze gemeente als die te Sommelsdijk bezocht doorDr. Schermer van Amsterdam, die naar w ij vernemen, het plan heeft in een dezer gemeenten zich als Doctor te vestigen. \ieuwe T«iige. Door de manslid maten der Nèd. Herv. Gem. alhier zijn tot leden van het Kiescollege herbenoemd P. Dorst, A. v. d. Broek, J. v. d. Ham, en A. Kattestaart die bunnen benoeming hebben aangenomen met uitzondering van A. Kattestaard die met het oog op zijn hoogen ouderdom voor die benoeming heeft bedankt. Ooltg«Mis)ilaat, 29 Sept. Een buitenkansje. Heden middag vond het zoontje van J. v. H. op het veld in de straatmest een rijksdaalder. Het 6 jarig zoontje van C. H. zoude van middag zonder twijfel in een groote wetering alhier verdronken zijn zoo niet den daar bij werkenden opperman J. K. zich gekleed te water begaf en de knaap van een anders wissen dood redde. 4frll<l«l«»l'|). Zaterdag j. 1. vergaderde de antirev. kiesvereen. tot het stellen van een candidaat voor lid van den ge meenteraad. Daartoe werd met groote meerderheid van stemmen gekozen de keer IV. Tunis J. IV /.11 De candidaat der liberalen is nog niet bekend. We verwachten echter dat zij nog wel met een candidaat voor den dag zullen komen en sporen onze lezers dus dringend aan hun stem uitsluitend uit te brengen op den heer TT. Tunis «B. TTssn. Verdeeldheid kan ons even als niet ter stembus komen den nederlaag doen lijden. Oiid-licierluiiil. Aan de Chris telijke school ;alhier is tot eerste hulp onderwijzer benoemd de Heer H. Van der Bijl, thans hulponderwijzer aan de Christelijke school van den heer Jan sen te Rotterdam. De heer Van der Bijl, die hoofdacte alsmede acte Pranseh bezit, heeft de benoemieg aangenomen. UeillCMiutrd. 25 September. Be dankt voor het beroep naar de Ned. Ger. (doleerende kerk) alhier door ds. E. W. J. Wolf E. P. Hz. predikant bij die gemeente te Axel. Tlygis-IKecrciiIaml. De heer J. A. Bruinings, onderwijzer aan de bijzondere school alhier, is als zoodanig benoemd aan de bijzondere school te lleinenoord. Hekelingen, 19 September. Ter wijl de bakker W. v. d. Ban het vuur uit den oven doet, hoort hij plotseling een schot. Bij onderzoek bleek dat een revolverpatroon was afgegaan daar men de ledige huls vond. Hoe deze patroon in de bakkerij is gekomen is onbegrij pelijk. miT'aT'i'iijkc «tdrnr."- Middelbar nis 17—23 Sept. Geboren: Adriana, d. v. C. Yan der Stad en M. Van Bruinisse; Wilhelmina Cornelia, d. r. W. C. Van Zetten en JL Yan der "Weide. Overleden: Laurus Yan den Nieuwendijk, lj. Stad a. li. 't Haringvliet, 19 Sept. Geboren: Jobje, dochter van Simon Yan der Mast en Wilhelmina Zwarts. Den Bommel, 23 September. Geboren: Arendje dochter van P. Huijer en S. HobbelAdriana, dochter van E. Mast Pz. en N. PullemanMartina Petronella Maria, doohter van P. Jacobs en C. J. Heestermans. Ondertrouwd: L. Kats, jm. 60 j. en K. Wit vliet, wed. van P. Ligtendag, 65 j. Sleuwe Tonge van 16 30 Sept. GeborenAlida, d. v. S. Hoogstraate en S. Kie vit Elizabeth, d v J C Nelis en C v d Tol Leendevt Adrianus, z v I van Zielts en G Hoogstraate Jo- hannis, z v C Kievit en G Hartman OverledenLena Maria van der Kreeke oud 11j en 11 m Oude Tonge, 23 September. Geboren: Gerrit, zoon van Nicolaas De Looze en Sara Cornelia "Van Noord; Andries Cornelia Adrianus, zoon van Jan Overbeeke en Helena Maria Poots; Anthonij, zoon van Leendert Osae- weijer en Jacomina Yan den Doel. Dlrksland. Geboren: Maartje, dochter van Maehiel De Ruiter en Geertje Okkenburg; Abraham, zoon van Dingeman Markwat e i Maatje Kievit. Overleden: Maatje Grootenboer, 73 j., oohtg. van Cornells Willem Snijder, dochter van Herbert Grootenboer en Adriaantje Peekstok; Cornelia Zorge, 80j., zoon van Willem Zorge, en Corne lia Kolff. Oud-Beierland van 19 tot 26 Sept. GeborenPieter Anthonie, z. van E. Smit en C. J. Opprel. Elizabeth, d. van T. v. d. Heijden en J. Yan Steensel. Helena, d. v. A. Demmers en W. den Boer. Dirk z. van D. Schutter en M. Edel. Levenl. z. van E. M. v. d. Heiden. GetrouwdL. in 't Veld en B. Schilperoora. Overleden: J. Reedijk, jd. 4j N. Reedijk, jd. 5 m. N. Van Steensel, jd. 7 m. A. Yan Rij, jd. 4m. B. Yan Deelen 63 j., vr. van. S. Waarden burg. "Nieuw-Beierland. 12 26 Sept. Geboren: Cornelia, z. van T. Molendijk en S. K. Schipper. Margaretha Neeltje, d. van C. J. v/d. Graaf en J. G. Blokland. Johannes, z. van W. Troost en M. Yan 't Hoff. Numansdorp. 18 tot 25 September. Geboren: Johannia Theodorua, z. van G. Elohil en R. Was. Klaasje, d. van D. Boender en K. Yan der Wulp. levenl. k. van A De Ruiter en E.Kraijo. Strijen, 18 25 Sept. Geboren: Maarten, z. van C.De Groot en L. Bos. Floria, z. van P. De Reus en J. Yan Antwer pen. Maria, d. vaa B. Barendregt en A. Yan Zan ten. Jan, z. van I. Dorst en K. Verschoor. Getrouwd: L. Zwartbol en E. Streefkerk. Predikbeurten op Zondag 4 Oct. NEDERD. GEREF. KERK. (Doleerende.) Sommelsdijk. Voorm. LeeBkerk. Stad aan het Haringvliet. Yin. nm. en 's avonds leeskerk. Den Bommel. Woensdagav 7 Oct ds J D Yan der Yelde van Maasland Ooltgensplaat, vm nm en 'a avonds de heer Guilaume Zuidland Voorm. en Nam. dhr. JJ. Timmors van Dordrecht. CHRIST. GEREFORMEERDE KERK Middelharnis, Voorm. en 's avonds dhr. L. Kuiper Theol. Student te Kampen. Melissant, Voorm en nam. dhr P. den Boer Stellendam Voorm. en 's avonds Ds. J. J. Koop- mans DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Voormiddag en avond Ds K. W* Rós sing Ned. Herv. Rerk BEROEPEN: Te Walsuin en Westhem, da. Hoekzema, te Bierum. Te Gouderak, ds. Nie- meijer, te Giessen-Oudkerk. Te Gorinchem (vao. Briët), ds. Hattink, te Apeldoorn. Te Bunschoten, Hierden, Oudega en Kolderwolde, dhr. Lindvan Wijngaarden, cand. te Numanadorp. Te Terka- ple, Langweer en Wilhelminadorp, dhr. Paassen, cand. te Utrecht. Anke veen, dhr. de Bruin, cand. te Nieuw-Beijerland. Te St.-Philipsland en Bun schoten, dhr. de Lint van Wijngaarden, te Nu- mansdorp. Te Aalst, ds. Moorrees Bz., te Uit- huizermeden. Te Spanbroek en Opmeer, ds. Scholte, te Oldeholtwolde. AANGENOMEN: Naar Aequoi, da. de Lint, te Ooltgensplaat. BEDANKTVoor Rouvoen, ds. Bouthoorn, te Dirksland. Voor Wamel en Dreumel, da. Veen, te Bergharen. Voor Akersloot, da. Buis, teKwa- dijk. Voor Oosterwierum, da. Janaoniui Kijlstra, te Beers en Jellum. Voor Aalten, da. Haspels, te Kolraschate. Voor Sassenheim, ds. Manavelt, te Niohtevecht. Voor Rozenburg, da. Haspels, to Kolmschate. Voor Acquoi, da. de Lint Mz., te Ooltgensplaat. Christ. Geref. Rerk. BEROEPENTe Sclieemda, dhr. Petersen, cand. te Kampen Te Haulerwijk, dhr. Goris, oand. te Kampen. Te Mildam, dhr. Petersen, oand. Te Wissekerke, dhr. tof Velde, cand. te Kiel winde weer. Te Zuid-Beierland, dhr. Casemier, oand. te Niezijl. Brielle, 28 Sept Boter f 0,67 Eieren f 4,50 per 100 stuks. GRAANMARKT. Rotterdam, 28 Sept Binnenlandsche Granen. Tarwe. De beste soorten werden verkocht van f 9,75 tot 10,30 (uitgezochte) nog daarbove, goede en mindere qualiteit van f 9,50 tot 7,00 Per 100 kilo naar deugd van f totCanada Tarwe f tot f8,— Rogge. De beste f7,50 a f 7,75 mindere f 7,25 f6.—. Gerst, f 4,00 a f 5,60, per heet. en van f tot f Zomer- ets. hooger, f 4,00 a f5.10 Chevalier- als voren, f 5,30 a f 6, Haver goed prijshoudend en verkocht van f 3,00 tot f4,00. Paardeboonen f -,tot f-, Bruine boonen f 11,25 f 14, Witte boonen f 7,50 a 10, Blauwe erwten. Kooksoort f 8,50 u f 11,00; niet- kokende f a f-, Kanariezaad. De beste qual. 7,50 f 7,75 goede •n mindere soor f 7,25. a 6,75 Zeeuwsclie Ajuin. De aanvoer was hedenca. HL., waarvan weinig paarktgoed. Prijs voor marktt- goed, f -,af- per 50 kilo, naar qual. Rotterdam 28 Sept Op de veemarkt waren heden aangevoerd: paarden,veulens,ezels, I25vette runderenmagere dito, 124vette-en graskalveren 2 nuchtere kalveren, 2545sehapen of lammeren, 718 varkens' biggen, 7 boklcens of geiten Heden waren de prijzen als volgt: Runderen 1 qual 72 ets., 2de qual. 68 ets, 3de qual. 60 ets.; kal veren 1ste qual. ets., 2de qual. ct 80a 85cts. scha-

Maas- en Scheldebode | 1891 | | pagina 2