Uit ons Parlement. Csenicngil IIchws ÉPïaatselsjfe Nieuws. IBurgerlijke Stand. heul, dat de mindere standen hunne stem allengs luider gaan verheffen, en roepen om een mildere rechtsbe- deeling. Ziedaar de oorzaak der so ciale quaestie. Zal nu dit roepen om meer recht op een goeden toon plaats hebben, en zullen de machthebbenden er aan te gemoet komen Of wel, zal het volk op schrillen toon en in de ruwste vormen zijn ontevredenheid meer en meer zoeken lucht te geven? Het eerste zal geschieden, als zich een miotótowaw-democratisclie geest gaat verheffen. Dan wacht ons ver woesting, ontbinding, verderf- Doch het laatste zal plaats hebben, als de democratische beweging onder christelijke leiding komt Dan wacht ons lotsverbetering voor de mindere èn hoogere standen. Want de natie, de maatschappij is een organisch ge heel- Als er orde en evenwicht in dat organisme bestaat, dan werkt de welstand van de eene klasse steeds voordeelig op de andere klasse en men is dan te zamen gelukkig. Christelijk-democratisch wil alzoo zeggen: de inwendige' rust onder een natie pogen te herstellen door een zoodanige rechtsbedeeling, dat het gezag Gods daarin erkend, de vorstelijke Troon geschraagd wordt, en alle standen der maatschappij op hun eigen plaats blijven kunnen- Ijilieraliteif. Naar aanleiding van een verkiezings rede, welke de bekende déclameercnde heer De Kanter verleden week in het kiesdistrict Hoorn hield, is Mr. M. W. F. Treub, de candidaat der radicalen, zoo vrij aan dien woordenrijken causeur te vragen „1. Wat geeft u het recht tot de be wering dat ik ten aanzien van de kies rechtuitbreiding, in verband met de an dere hervormingen, thans anders spreek dan te voren? „2. Wees zoo goed de ernstige be schuldiging te staven, dat ik als lid van den gemeenteraad van Amsterdam er slechts op uit ben „den voortgang van zaken te werken?" „3. Op welken grond meent gij mij in het publiek voor een leeglooper te mogen uitmaken? „4. Welk recht hebt gij mij een „Janus met meerdere aangezichten" te noemen „En eindelijk nog dit: Gij zeidet in de vergadering te Hoorn meerdere malen, dat gij gekomen waart, niet om den heer Ferf aan te bevelen, maar om mij te bestrijden. Welnu gij wist althans bij uw repliek dat mij de toegang tot de vergadering, waar in gij mij zoudt bestrijden, geweigerd was. Ik vraag u daarom ten slotte: Acht gij het niet benéden de waardig heid van een fatsoenlijk man iemand aan te vallen, wicn men den toegang tot de plaats vart aanval geweigerd en daarmede de gelegenheid om zich te verweren, ontnomen heeft?" Binnen weinige dagen worden in ge bruik gesteld de nieuwe postzegels met den beeldenaar van H. M. Koningin Wilhelmina. We zetten ons terneder, om na een tijd van rust, weder verslag te geven van de zittingen van ons parlement In dien rusttijd der Kamers is veel gebeurd. De algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer hebben plaats gehad en hebben eene groote verandering teweeg gebracht in denbinnenlanschenpolitieken toestand des lands. Zooals de lezers weten, is de meerderheid verplaatst. In het achter ons liggende tijdperk van ruim drie en een half jaar bestonden in de T iveede Kamer eene liberale minder heid van 45 leden, waar tegenover eene meerderheid stond, samengesteld uit an tirevolutionairen en roomschen, sterk vijf en vijftig leden Zooals de nieuwe Tweede Kamer is samengesteld, zullen de liberalen de meederheid uitmaken De onderlinge on- eenigheid tusschen' antirevolutionairen en roomschen is daarvan de oorzaak, en de onmiddelijke aanleiding tot die oneenig- heid is gelegen in de legerwet een wets voorstel der antiliberale regeering dat zoozeer het ongenoegen van het grootste deel der roomsche Kamerleden en van de roomsche bevolking opwekte, dat ze de samenwerking tusschen de beide deelen der Regeeringspartij er aan waag den om toch die wet maar ingetrokken te doen krijgen Welnu, de samenwerking is verbroken Wat de enkele zoogenaamde antirev- roomsche Kamerleden; Schaepman, en nog een 5-tal doen zullen, staat nog te bezien Dit is echter zeker, dat,het grootste deel der roomsche Kamerleden eene positie inneemt tegenover de antirevolu tionairen Onze Kamerclub zal dus weder in allen deele Groen's |gezegde in toepas- rnveien uveugeu: „ia oiis isoieuieiL"'" ligt onze kracht" Yan een deel der Re geeringspartij is onze club oppositie ge worden, en nog niet eens een sterlce op positie Onze 20 mannen zullen slechts kunnen getuigen; van invloed uitoefenen kan geen sprake zijn Dat deze gang van zaken ons leed doet, zal ieder begrijpen Veel liever haddeii we onze eigen mannen nog aan het roer van Staat zien staan Maar de meusch wikt, God beschikt Wij moeten berusten in Zijne wegen Daarbij komt, dat we reeds bij het op treden van dit kabinet dezen gang van zaken voorzien hadden Ware de Regee ringspartij een Monsterverbondgeweest, zonder eenigen twijfel ware het „Minis terie van het Christelijk bewustzijn" nog niet afgetreden Juist echter het zelfstandig optreden onzer Kamerclub in verband met de onpartijdige Regeering heeft aan de li beralen de meerderheid in de Tweede Kamer bezorgd, en heeft daardoor het optreden van een liberaal Ministerie mogelijk gemaakt, wellicht voor lange jaren, zoolang tot onze natie leert inzien dat waarlijk van de liberalen geen heil te Jwachten is voor ons land, of tot an tirev en roomschen weder aanrakings punten genoeg hebben om gezamenlijk het bestuur in handen te nemen, zooals dat in den laatsten tijd geschied is. Hoe wij dit Ministerie willen beoordee- len? Zeer billijk We wenschenniet even als gansch de lib pers het afgetreden Min deed alles af, te keuren wat van de lib komt We wenschcn het belang des lands boven ons partijbelang te stellen Dat moge voor ons minder wenschelijk zijn, eerlijker is het zeker, dau door alle daden van een Kabinet af te keuren, den volksgeest te bewerken Een volgend maal hopen we verslag te geven van de eerste regeeringsdaden van het uiewe Kabinet De plaatsruimte ontbreekt ons thans In de Veroenigde Vergadering van de beide Kamers, op Zaterdag den 12Ien September 1891, tot sluiting van de zitting der Staten-Generaal, bekleede de heer Van Naamen van Eeinues Voorzitter van de Eerste Kamer, den Voorzitterstoel. De heer Tak van Poortvliet, Minister van Binnenlandsche Zaken, nam plaats voor den troon, en hield de volgende aanspraak Mijne Heeren De ernstige ziekte en het d tarop ge volgde overlijden van Nederlands gelief den Koning wierpen een donkere schaduw op het afgeloopen jaar. Zij deden in groote mate hunne invloed gevoelen op den loop der werkzaamheden van de thans geëin digde zitting der Staten-Generaal. In het Regentschap word eerst tijdelijk voorzien. Spoedig daarna moest het voor den duur der minderjarigheid van onze Koningin aanvaard worden. De hieruit voortvloeiende geldelijke regelingen werden vastgesteld. Het inko men der Kroon werd voor het nieuw ingetredene tijdvak, overeenkomstig de grondwet geregeld. Tot alle deze maatregelen verleenden de Staten-Generaal hunne hartelijke me dewerking. De regeling der levende strijdkrachten hield Uwe aandacht langen tijd en ernstig bezig. Het gelukte evenwel niet, om die regeling ten einde te brengen. De uitslag der verkiezingen leidde kort geleden tot eene wisseling van verantwoor delijke raadslieden der Kroon. De Koningin-Wed uwe, Regentes, heeft mij opgedragen, U, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor Uwen ook in deze zitting betoonden ijver tot bevordering van 's Lands belangen. Door de Koningin-Weduwe, Regentes, daartoe gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal, in naam der Koningin, te zijn gesloten. De heer Minister .wordt door de Com missie uitgeleid, en, nadat deze in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter de vereenigde vergadering. De zitting der Staten-Generaal werd Dinsdag door IT. M. geopend met de volgende TROONREDE „Mijne heeren Met dankbaarheid zie ik de Staten- Generaal rondom mij vereenigd, gereed om hunnen arbeid te hervatten. De algemeene toestand van land en volk stemt in menig opzicht tot tevre denheid. De betrekkingen tot alle buitenland- sche Mogendheden zijn van de meest vriendschappelijken aard. Zee- en landmacht gaan op loffelijke wijze voort haren plicht te betrachten. Beiden toonden zich, ook waar de blok kade der kust van Atjeh meer dan ge wone inspanning van de zeemacht vor dert, voor hare taak berekend. De geldmiddelen des rijks eischen we gens reeds vroeger bevolen uitgaven versterking. Handel en scheepvaart breiden zich uit; de uitkomsten der volksnijverheid zijn niet onbevredigend; de ocgst heeft door de ongunstige weersgesteldheid ge leden, maar de toestand van den vee stapel is gunstig. Duidelijk is bij de laatste verkiezin gen opnieuw de wenschelijkheid geble ken, dat op ordelijke wijze zonder lan- bestuur de hervormingen worden tot stand gebracht waarvan de noodzake lijkheid is erkend en waartoe de Grond wetsherziening den weg heeft geopend. Daarheen zal Mijn streven zijn gericht. De indiening van een wetsontwerp tot regeling van hot kiesrecht, deze noodzakelijke voorwaarde van blijvende verbetering, wordt voorbereid. Herziening der provinciale en gemeen tewetten zal hierop moeten volgen. In afwachting daarvan kunnen tijdelijke maatregelen getroffen worden tot onder steuning van te zwaar belaste gemeenten. Verbetering van het Rijks-belasting stelsel is een dringende eisch der recht vaardigheid. Wetsontwerpen om hieraan te voldoen, zullen II spoedig bereiken. Tot eene organisatie der landmacht en tot vorming der levende strijdkrachten, welke, zonder te groote persoonlijke en geldelijke offers, de weerbaarheid vau ons volk kunnen verzekeren, worden voorstellen in gereedheid gebracht. In middels zal U eene voordracht worden gedaan tot tijdelijke versterking der na tionale militie. Het materieel der zeemacht eischt verbetering.Maatregelen worden beraamd om daarin te voorzien. Eene wettelijke regeling der adminis tratieve rechtspraak zal met ernst worden voorbereid. De indiening van het ontwerp van een wetboek van militair strafrecht mag in deze zitting worden tegemoet gezien. Van andere deelen onzer wetgeving zal eene herziening worden ter hand genomen. Wettelijke bepalingen omtrent de leer plicht zullen U worden voorgedragen. Het vakonderwijs ten behoeve van handel en zeevaart, nijverheid en land bouw, kan rekenen op Mijnen steun. Aan verbetering van onze maatschap pelijke toestanden, ook in verband met de eischen van handel en nijverheid, blijf ik Mjjne aandacht wijden. Maatregelen in het belang van de veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen en tot verzekering van het lot van oude of verminkte werk lieden zullen, naarmate het door den wetgever bevolen onderzoek vordert, worden ontworpen. Het welzijn van onze overzeesche be zittingen gaat Mij grootelijks ter harte. Het bestuur van Nederlandsch-Indië te doen beantwoorden aan de eischen des tijdsdoor onbekrompen aanleg van daartoe noodige werken de ontwikkeling te bevorderenbelemmeringen van den vooruitgang op te heffenen door toe nemende welvaart der ingezetenen aan de Indische financiën een -vaste grond slag te geven, zal Mijn ernstig streven zijn. De maatregelen van bedwang op Noord- Suma tra zullen, zoolang noodig, met kracht worden gehandhaafd, opdat alle verzet worde gekeerd, rust en orde verzekerd. In Suriname verwacht Ik, van een drachtige samenwerking met de Koloni ale Staten, goede vruchten voor de wel vaart en den vooruitgang, dier kolonie. Veelomvattend en ernstig is de taak waarvoor Ik, ter verzekering der stoffe lijke en zedelijke welvaart van hetNeder- landsche volk, met vertrouwen de mede werking inroep der Staten-Generaal. Moge Uw arbeid, Mijne heeren, onder Gods zegen strekken tot blijvend welzijn van ons dierbaar Vaderland. In naam der Koningin, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. DE NOOD IN RUSLAND. Uit Petersburg seint Reuterpersonen, uit het gouvernement Tambow aangeko men, verklaren dat het volk daar tot wan hoop is gedreven. Een hevige diphthe- ritis-epidemie woedt daar sedert eenigen tijd. Arme boerinnen brachten, door nood gedreven, haar kinderen in aanraking met de lijders, opdat de dood de kleinen uit hun ellende zou verlossen en daardoor ook het gebrek voor de anderen wat zou verminderen. In dit veeteelt-district, dat anders een van de bloeiendste deelen des lands is, worden thans jonge veulens voor 20 a 30 kopeken (40 a GO cent) verkocht, om dat de eigenaars geen voedsel voor de dieren hebben. De synode heeft collectes uitgeschre ven in alle' orthodoxe kerken voor de noodlijdenen door de mislukking van den oogst en voor de voeding van de kinderen der armenscholen. De Synode heett verder gelast aan do rijke kloosters en kerken een deel hunner inkomsten af te zonderen voor liet bestrijden van den dreigenden hongersnood. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Amsterdam zijn uitgebracht 6090 geldi ge stemmen. Gekozen is de heer W. K. M. Vrolik lib. met 3322 stemmen. De heer P. Strater ultramont. had er 1020, de heer mr. Th. Heemskerk antirev. 977, en de heer H. Tindal rad. 745. In het kiesdistrict Hoorn werden 2464 stemmen uitgebrachtgeldige 2452. Daar van verkregen de lieeren P. B. J. Ferf lib. 968, mr. M. W. F. Treub rad. 860, mr. A. F. Vos de Wael ultramont. 504, enz. Er moet dus eene herstemming plaats heOOTirtSSsïjaeaire neett'n'en eu ireuo In het kiesdistrict Emmen werden 1024 geldige stemmen uitgebracht. Ge kozen de heer dr. Roessingh lib. met 599 stemmen.- De heer Havelaar antirev. had er 177, de heer Scholten lib. 136, de heer Tijmes lib. 107. Te sneek is een diefstal op groote schaal gepleegd door een paar knechts van de firma R. Visser. Sedert een jaar of vijf moet daar elke week een 30 pond gebrande koffieboonen zijn gestolen, die voor eene som van hoogs tens ƒ2.50 aan den man werd gebracht. Do persoon, die ze ontving, verkocht het gesrolene weer voor ƒ10 aan een paar winkeliers. Het onderzoek, dat nog wordt voortgezet, heeft tot volledige bekentenis geleid. Volgens mededeeling van de politie moot er gedurende genoemde jaren voor eene som van ƒ8000 ontvreemd zijn. Zekere vrouw v. M., te Beusichem, die eenig goed uitgewasschen had, schijnt zeep gebruikt te hebben, die vergiftige bestanddeelen bevatte, want ten gevolge van een wondje, dat zij in de hand had, begon deze te zwellen, terwijl eindelijk de geheele arm aangetast werd, waarna de vrouw overleden is. Door den stationschef aan de halte Beurs .te Rotterdam is bij de politie aan gifte gedaan, dat ter hoogte der guano- loodsen op Feijenoord op een trein is ge schoten, waardoor een ruit van een rij tuig der tweede klasse werd verbrijzeld. Een streng onderzoek wordt door de politie ingesteld. Door de politie te Rotterdam is in het Tehuis voor vrouwen aan den Oppert aangehouden een minderjarig meisje, dat tegen den wil van den vader de ouderlijke woning te Monster had verlaten en wier aanhouding door den vader was gevraagd. Zij is onder politie-geleide naar Monster overgebracht. Donderdag 1. 1. zijn te Scherpe nisse een vader en zoon aan een groo gevaar ontkomen. Beiden gingen in ge zeischap van een derde naar hun land Terwijl nu de twee mannen voortgingen, bleef de zoon, een jongen van 14 jaar onopgemerkt achter. De vader, die dit eerst bemerkte, toen hij reeds een goed eind verder gegaan was, keerde terug en vond zijn zoon in het water liggen. De knaap had uit de grap willen dui kelen aan eene balie bij een heul over een watergang en was naar beneden gestort. De man sprong terstond te water om zijn zoon te redden, doch zonk in den zachten, taaien bodem van de watergang; hoe meer hij poogde los te komen, hoe dieper hij zich inwerkte. Het gevaar voor verdrinken werd groo- ter, toen op het hulpgeroep opeens een ma n kwam toesnellen, die een kruiwagen bijazichhad; deze werd het reddings-oestel, want de helper durfde zich niet in de w terleiding wagen, uit vrees evenzeer in den bodem te zakkenDe beide dren kelingen kwamen nu gelukkig behouden aan wal. Volgens nadere berichten omtrent de aardbeving in San Salvador heeft deze voor 5 millioen dollars schade aan gericht. Het natuurverschijnsel deed zich voor onder huiveringwekkende bijomstandig heden: een aanhoudend onderaardsch gerommel, als dat van den donder, ver duistering des hemels door een nevel van fijn, verstikkend stof en geweldige aard- golvingen, zoodat zelfs de sterkste man nen van de been raakten. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, maar men vreest dat het aan zienlijk zal wezen. Iemand te Rotterdam schreef in het jaar 1882 op de achterzijde van een bankbiljet van ƒ25 het volgende versje „Adieu, mijn aardig bankje! 'k Kan steeds niet bij u zijn. Vertel op uwe reizen Aan bankjes groot en klein: Dat zij in mijne woning Steeds welkom zullen zijn." Zoo zond hij het biljet de wereld in. Dinsdag nu kwam datzelfde biljet weder in zijn bezit, nadat het dus negen jaren had rondgezworen. Uit Stompwijk meldt men van 9 September Op het kruispunt over den Veen weg onder deze gemeente werd heden door den trein van den staatsspoorweg een lOjarig meisje overreden en gedood. Nadat een trein met van de manoeuvres terugkeerende militairen was gepasseerd, wilde het kind de rails oversteken, toen op hetzelfde oogenblik een van Den Haag komende sneltrein haarverpletterde. Te Wagen in gen is Zaterdag een ISjarige knaap bij het zwemmen in den Rijn verdronken. In de nabijheid van Deventer lag Vrijdagmiddag, toen juist de trein pas seerde, een kind tusschen de rails te spe len De machinist remde met kracht Hij kon echter niet verhoeden, dat de lo comotief en een goederenwagen over het lichaam van het kind gingen Toen de trein stilstond, werd het kind opgenomen Het bleek I toen, tot ieders verwondering en vreugde, dat het slechts een paar en overigens ongedeerd was gebleven. Zie vervolg Tweede Blad Soiiimelsdljk 20 Sept. De in deze Gemeente gehouden Collecte voor de Hagelslag in Limburg heeft opgebracht de som van 14,lI1/2 17 Sept Gisteren heeft een paard van K Slui terwijl het op stal stond, zijn poot stuk geslagen HillflcIliiiriiR 14 Sept. Heden avond viel een melkkoe van den land bouwer II. alhier in de volle kaai met water; met behulp van een roeiboot wist men het dier op het droge te krijgen. 16 Sept. Heden middag had het één jarige kind van de mandenmaker P. v. d. N. alhier het ongeluk voorover in een pot met kokend water te vallen, waar bij liet erge brandwonden bekwam. Ooltgcnsplaat 12 Sept. zoude de ruim 82 jarige weduwe J. de G. alhier iets op haar nog al tamelijk hoog zol dertje verrichtten en had het ongeluk er af te vallen met het noodlottig gevolg een been te breken. Een andere bewo ner van hetzelfde Diakoniehuis van on geveer dezelfde leeftijd viel iu den bran denden Schoorsteen en bekwam eenige brandwonden zoodat voor beide stumpers onmiddelijk geneeskundige hulp moest worden aangebracht. 1. 1. Donderdag zaten S. B. en zijne familie alhier in de grootste angsten over het buitengewoon lang uitblijven van hun 12 jarig zoontje. Tot 's avonds 10 uren hadden zij hem hopeloos te vergeefs gezocht. Alles was in rep en roer tot dat eindelijk den Landbouwer A. N. zich herinnerde dat het knaapje des namiddags bij hem op een met tarwe geladen wagen van het Teld was mede gereden die men op den dorsch- vloer had geplaatst om den volgenden morgen te lossen en men door de groote drukte niet meer om het ventje had gedacht. Onmiddelijk werd de lantaarn ontstoken om met hoop en vrees te zoeken en ziet men vond de kleine nog boven op het voer in een zoeten slaap. Bij het wakker maken riep hij met bijna onverstaanbare stem „wair bin ik noe De nog altijd in duizend angsten ver- keerende en van deze zaak niets weten de Ouders werden dan ook zooals zich laat begrijpen niet weinig verblijd bij de gelukkige komst van hun kind. llcrkillgcn Tijdens de kermis alhier viel een reeds bejaard man zoo danig op straat, dat men voor het be houd van zijn leven vreest De oorzaak wordt door sommigen genoemd te veel gebi nik van sterken drank door anderen een toeval 14 Sept Heden avond konden velen iu onze gemeente zich verlustigen in een gezicht van brand, dat op een eerbiedi gen afstand een prachtig gezicht opleverde De alhier gestationeerde rijksveldwach ter vertrok, naar men zegt er naar toe, een gerucht wil dat 't bran dende zaadpeulen zijn bij den landbouwer J H te Nieuwe Tonge Uirksland De op Woensdag ge- houdene stemming voor 3 leden in het Kies-Collegie der Ned Herv Kerk alhier zijn herkozen de heeren C v Es Jz en F v d Valk De vrouw van A N alhier die vroeger reeds blijken van verstandsverbijstering gaf, is gisteren (Donderdag) naar het Krankzinnigengesticht te Dordrecht over gebracht Vlaardingen 13 September Be noemd aan do Chr School te Zoetermeer (hoofd de heer Ket,) salaris 600 's jaars de heer J Brinkman alhier Benoemd aan eene Chr School te Rot terdam de heer P Verschoor alhier Hiddelharnls 3—9 Sept. GeborenJaoob, z. v. C. Jongejan en P. Spring vloed. Gehuwd Jacob Yan den Bos, 23 j. en Adrian» Stapel, 22 j. Overleden: een als levenloos aangegeven kind van Jan Yan "Wezel en L. Aupperlee. Stad a. Ii. Haringvliet, 7 8 Sept. Overleden :Laurijntje Yan d Pijl j^d., 17 j. 7 m en 12 d; Maria Yroegindeweij Dd, 2j 11 men 16 d Den Bommel, 9 September. GeborenCornelia Pieternella, dochter van P. lleinhoud en E. Westdorp. OverledenAbraham Lokers, 6 w., zoon van C. Lokers en A. Yan der Haven. Ooltgensplaat, 2 9 Sept. Geboren Johamiis Eranciskus, z. v. ^lphon- sius Joseplius Delrue en Christina Legierse. Ondertrouwd: Jolianni» De Yos, jm. 23j en Johanna Yan Nimwegen, jd. 22 j. Overleden ^drianus Korte weg, jm. 8 d.Eli zabeth Yan Hassent, jd. 16 d. Nieuwelongc van 19 Aug 16 §ept Geboren: Josephina d v Th H Robèr en A Yoordijk Ondertrouwd: J. Tijl oud 20 j on E van Yliet oud 19 j GehuwdJ Tijl en E. vag Vliet Overleden: Elizabeth Zaaijer oud 71 j echtgo- noote van v d Boogert Joost Koekoek Wedr van Kroon Oude Tonge. 9 Sept Geboren: Dirkje, d. v. Willem De Berg en Elizabeth Huizer^nthonetta, d. v. Cornelis Yan den Ouden en ^nthonia Yan der YeldoWillem, z. v. Lodewijk Goemaat enKeelije Fiin; Janne tje, d. v. Bastiaan Yogel en Maria De Korte*

Maas- en Scheldebode | 1891 | | pagina 2