lige vergadering waren vastgesteld, het jaarverslag en de rekening over 1890 waren goedgekeurd, en de noo- dige aanwijzigingen waren gedaan omtrent do benoemingen van Bestuurs leden en controleurs voor de rekening over 1891 begon provessor dr. A. Kuyper de op het agendum geplaatste vraag in te leiden of de aanstelling van een hoogleeraar in de Psychiatrie (de zielgeneeskunde) geraden is zoo lang de Medische faculteit als zoodanig nog met ie ingesteld?" Dr Kuyper zag in de opdracht van de Directeuren aan hemom deze vraag in te leiden, een te groote wel willendheid, daar de psychiatrie toch buiten het kader der theologische vak ken ligt. Evenwel, uit belangstelling, zou hij er iets over zeggen. Dc medische faculteit als zoodanig heeft minstens drie hoogleeraren noodig, maar om dat die facultijd er nog niet is, en er toch dringend behoefte bestaat aan de genezing der ziel van zoo ve len als in deze onrustige eeuw ont steld geworden zijn en aan melan cholie lijden, heeft het bestuur van de Stichting Veldwijk de vraag naar een Leerstoel voor de zielgeneeskun de aan de orde gesteld. De vestiging van zulk een leer-" stoel is in zeker opzicht gemakke lijker dan het oprichten van Leer stoelen voor de andere onderdeelen der medische wetenschap, eenvoudig omdat er geen instrumenten, geen snijkamer, laboratoriums enzoovoort voor noodig zijn. De moeilijkheid kan echter hier in bestaan, dat er geen geschikt psychiatricus is te vyulen, want ge lijk bij alle vakken van de Christe lijke .wetenschap, zoo ook moet in de Christelijke geneeskunde geen Christelijke franje aan een ongeloo- vige wetenschap gehecht worden, maar die wetenschap moet in geheel andere richting met een eigen werk- systeem worden beoefend Met alsof de ontdekkingen op stoffelijk gebied zouden veracht worden. Verre van daar. Welk verstandig Christen zou wèl het beheerschen van leeuwen en tijgers en niet, het navorschen en afweren van bacteriën, bacillen enz goedkeuren. Doch dit is niet alles. Het Christenvolk zeide dr Kuyper heeft op vele doctoren tegen, dat zij te hoogen toon aan slaan, en zich uitsluitend op de stof felijke dingen verlaten, zonder daar bij zedelijke en geestelijke factoren in de eerste plaats in aanmerking te nemen. Inzonderheid het lijden van een groot aantal' patiënten aan ziel en zenuwen brengt dit gebrek aan het licht. Altijd waren er drie richtingen onder de medici, de een ging bij de beschouwing van 't menschelijk leven enkel van het lichaam uit, de ander van de ziel, en een derde vermeng de die twee. Maar het rechte verband tusschen ziel en lichaam is nog veel te weinig bestudeerd. Onze heden- daagsche medische wetenschap heeft een materialistische strekking: zij verlaagt de menschenwaarde, zij ziet voorbij het beeld Gods in den mensch. Mitsdien heeft de Christelijke me dische wetenschap een eigen stand punt in te nemen zij moet uitgaan van den rechten blik op het wezen des menschen,ons in de Il.Schrift voor gesteld. Dit brengt van zelf mede, dat de ziekten, vooral zenuwziekten moeten worden bezien in verband met de zonde en het gevoel van den toorn Gods in het geweten en ook dat de zielsziekten, als oorzaak voor lichaams lijden, dan veeleer worden ontdekt, en ter middellijke gene zing worden aanbevolen aan de be trokken des kundigen, want de ei genlijke zielsziekten behooren niet direct onder het ressort van de me dici, wel de genezing van de zenu wen, die als het ware de brug, de correspondentie tusschen ziel en li chaam vormen. Op de vraag nu, of er een goe de psychiatricus is te vinden, die met de tegenwoordige patholohische en physiologische wetenschap geheel me Ie gaat, in iet ontkennend geant woord worden- Dat is ondenkbaar. De Christelijke beginselen beheer schen het geheel der medische we tenschap, ook de constellatie der vak ken. Kan men er echter in slagen een waarlijk Cliristelijken meducus te vinden, die ook speciaal van de psychiatrie werk heeft gemaakt, dan pleit de praetische behoefte voor zijn voorloopige aanstelling, ofschoon het Christelijk-wetenstthappelijk ideaal op medisch terrein op verre na niet be reikt is. De hoofdbedoeling is niet te krijgeneen soort van catechiseermees ter naast medici van den tegen woor- digen materialistiselicn stempel, maar een specifiek Christelijk medicus, die de zielsgeneeskunde, in verband met professoren voor alle andere takken der medische wetenschap op Cliris telijken grondslag doceerd. De heeren dr. De Ilartog en dr. Rutgers traden even in discussie met den referent en daarop volgde een aanbeveling van dit hoogst aange legen onderwerp aan de belangstel ling van het Christelijk publiek. Ka het lezen van de korte notulen werd de Vergadering met dankgebed door ds. Van Veelo gesloten. @Je iBïjUel op §cliouS. Waar we een vorige maal op de noodzakelijkheid gewezen hebben van het gebruik van den Bijbel op de school, moeten we echter opmerken dat door dat gebruik nog geen Christenen gekweekt worden. Verre van daar! De Christelijke scholen kunnen, even min als eenig ander lichaam of persoon, Christenen maken. Door opvoeding en onderwijs, al berusten beide ook op Bijbelschen grond, wordt een kind geen Christen. Christen wordt men alleen, door eene inwerking des Heiligen Geestes in het hart des menschen. Maar de opvoeding en het onderwijs kunnen dat werk des Geestes bevorderen of belemmerenen het eerste tracht de „School mot den Bijbel" te doen. Op die school hangt echter zeer veel af van den p>ersoon des onderwijzers. Zoo als het in het landbouw bedrijf gaat, gaat het ook op onderwijsgebied. Een land bouwer laat de zaden, die het moeielijkst te zaaien zijn, b. v. het lijnzaad of het uienzaad niet door den eersten den besten zijner onderkoorigen aan de aarde toe vertrouwen. Keen, hij neemt daarvoor zijn besten knecht, den man, waarvan hij weet, dat hij het best en het regel- matigst kan zaaien. Zoo gaat het nu ook bij het onderwijs. De onderwijzer -Toch is de zaaier, hij moet het goede zaad des Woords in de kinderharten zaaien. Maar hoe zaait hij dat Mild of karig Regelmatig of slordig Met lust of met tegenzin Met kennis van zaken, of zonder die kennis O, van de wijze van zaaien is de oogst zoo zeer afhankelijk. En daarom dienen onze schoolbesturen wel terdege toe te zien, wie zij als ondei wijzers op hunne scholen toelaten. Vooral in een tijd als deze, waarin er schaarsehte is aan goed personeel om onze „school"jeugd te onderwijzen, is men zoo heel spoedig geneigd, om maar in dienst te stellen, wat zich aanbiedt, als het maar bewijzen kan aan de eischen van den Staat voldaan te hebben. Toch is dit verkeerd. Men bedenke toch, dat onder wijzer ot Christelijk onder wijzer eene gnmo}i andere betrekking is. Oogensehijnlijk is dit niet zoo, maar hij wat dieper nadenken valt het groote verschil toch wel in het oog. Het doel, dat zoowel de openbare als de Christelijke onderwijzers beoogen, is de leerlingen op te voeden. Maar wat is opvoeding Voor den Cliristelijken onderwijzer is opvoeding de invloed dien hij op het kind uitoefent om het aan zijne tijdelijke en eeuwige bestemming te doen beantwoor den. Hij moet er dus mede bekend zijn, dat het bezit van kennis en wetenschap niet het hoogste goed is, maar dat er slechts één ding noodig is, om voor tijd en eeu wigheid gelukkg te zijn, en dat ééneis, de wetenschap in het eerste antwoord van onzen Catechismus kortelijk beschre ven. De Christelijke onderwijzer gelooft, dat de Heilige Schrift ook in de opvoe ding moet zijn de eenige, genoegzame en onfeilbare regel van al zijn doen en laten, dewijl al de elementen eener waarach tige opvoedingen in haar neergelegd zijn. Dat voor den Cliristelijken onderwijzer ééne noodige, telt echter bij den openba ren onderwijzer niet mede. Voor hem is eene goede opvoeding die, welke de leerlingen voor het werkelijk leven vormt. Een ander zegt weerOpvoeden is de kunst om mensehen te vormen en heeft ten doel het grootste vermaak en het grootste geluk aan het grootste aantal burgers te bezorgen. Een derde zegt: Opvoeding is de voorbereiding tot een goe 1 middel van bestaan. Zoo heeft de een dit, en de ander dat einddoel op het oog, maar n iet óón hun ner blikt verder dan liet graf, allen cij feren het eeuwige leven weg. Het is alsof ze zeggen willen: dood is dood. Hoe het anders te rijmen, dat eene eindelooze eeuwigheid voorbij gezien wordt en er slechts alles op aangelegd wordt om dit korte aardsclie leven zoo genoe- gelijk mogelijk door te komen!' „Laat ou^ eten en drinken want mor gen sterven wij is de uitroep van zoo meuigen verblinden wereldling. O, mochten er nog velen tijdig beseffen, dat er nog iets beters, gewichtigere te doen is dan te eten en te drinken, dan te zorgen voor den tijdmochten er nog veler oogen opengaan voor den grooten zogen, dien de „School met den Bijbel" ons volk kan brengen en voor de hoogere waarde, die dat onderwijs heeft boven dat op de neutrale school. Och, het onderwijs op zich zelf maakt den mensch niet gelukkig; de bewijzen daarvan zijn vele. Het is overdrijving, aL men zegt, dat het onderwijs aan te prijzen is om zijn gunstigen zedelijken invloed. Waarlijk, de goede zeden zijn er in de laatste eeuw niet op vooruitgegaan het onderwijs daarentegen zeer veel. Het is onwaarheid wat James Mill zeide, dat het geluk der wereld vol tooid zou zijn, als iedereen maar lezen kon. Eveneens de bewering van prof Opzoomer, dat het voor de Scholen uit gegeven geld bespaard zou worden op de gevangenissen. Ze klinkt ons immers als spotternij in de ooren, waar het aan tal misdaden bij den dag toeneemt? Neen, het geluk des menschen, en zijne zedelijkheid worden niet grooter, naar mate zijne kennis toeneemt. Wij wenschen het volk niet, wat men noemt dom te houden. We zijn Hervorm den, voorstanders van|het vrije onderzoek der Heilige Schrift, en als zoodanig ook groote voorstanders van goed onderwijs. Maar we plaatsen dat onderwijs niet op den voorgrond. De opvoeding, het beant woorden aan de tijdelijke en eeuwige be stemming staat bij ons vooraan, en van die opvoeding is het onderwijs niet alles maar een deel. NIEUWE VERKIEZINGEN. Het aantal nieuwe verkiezingen is door verschillende omstandigheden groo ter geworden dan aanvankelijk vermoed werd. Zij zullen plaats hebben in de kiesdis tricten: Almelo, waar, volgens het Vad., Mr. W. C. J. J. Cremers zijn benoeming niet zal aannemen, ten einde de kiezers in de gelegenheid te stellen Dr. Scliaep- man weder in de Kamer te brengen. Eindhoven, omdat de heer W. P. A. Mutsaers, die in dit district en in Waal wijk gekozen is, zijn benoeming voor laatstgemeld districtj heeft aangenomen. Schoterland, waar de heer mr. M. W. F. Treub zijn benoeming niet zal aanne men niet zal aannemen, met het oog op de verkiezing van den beer Tijdens in het district Winschoten. Veendam, omdat de lieer mr. H. Goe man Borgesius, die in dit district en in Zutfrn gekozen is, zijn benoer.ing voor laatstgemeld district beeft aange nomen. Volkeren tier Aarde Keizer Wilbem, niet ten onrechte de reiskeizer geheeten, heeft zijn reis aange vangen, waarin hij ook ons land bezoe ken zal. De tocht ging eerst naar Ham burg thans vertoefd hij op het voor een paar jaar van Engeland verkregen eiland Helgoland, en als onze lezers dit nummer der courant ontvangen, is hij te Rotter dam, alwaar hem een schitterende ont vangst bereid wordt. De toebereidselen zijn in vollen gang, en duizenden bij duizenden uit alle oor den des lands maken zich gereed den hoo gen gast onzer Koningin-Regentes tc be groeten. Van Amsterdam gaat de Keizer naar Engeland, en zal dan ook aan Londen een bezoek brengen. De vorige maal, toen hij Engeland bezocht kwam hij al'een op hot buitenverblijf van Koningin Victoria, doch nu krijgt de hoofdstad ook een be zoek. Frankrijk. Te Parijs is eene werkstaking uitgebro ken onder de bakkers. Van de 12000 bakkersgezellen, die in 1800 werkplaat sen arbeidden, hebben reeds 8000 het werk gestaakt zoodat men zich niet ten onrechte ongerust begint te maken, hoe aan het noodige brood te komen. Tusschen de politie en de werkstakers hadden een paar keer lievige botsingen plaats. Zuid Amerika. In Zuid-Amerika blijft de toestand treu rig, daar de burgeroorlog in Chili nog steeds voortduurt. Volgens brieven uit Iquiqui heeft de toestand nog geenerlei verbetering ondergaan. Gemunt geld blijft ontbreken, terwijl bet papiergeld aan zienlijk gedeprecieerd is. Een officier van de marine en verscheiden leden van den Senaat van Chili zijn te New York aan gekomen op weg naar Washington, om te bewerken dat de regeeriug der Veree- nigde Staten de opstandelingen erkenue als oorlogvoerende partij. In de provincie Catainarca is een revo lutie uitgebroken. Het provinciaal be stuur werd door de op standelingen om vergeworpen, die een voorloopig- bewind instelden. Het oproer Hat aan plaatselijke oorzaken is te wijten, heeft niet t°t ern stige troebelen aanleiding gegeven- Afrika Ook in de Transvaal is het alles behal ve rustig. De Engelscae regeerings-oom- missaris heef een krasse brief geschreven aan President Kruger naar aanleiding van de ontworpen „trek" door eenige dui zenden boeren te ondernemen, naar een landstreek, die, naar hij zegt, aan Enge land behoort. Er is nu te Petoiia eeu groote verga dering gehouden van aanzienlijke burgers uit de Transvaal, om te protesteeren te gen de handelwijze van Engeland. De voorzitter zeide dat men was samenge komen om den politieken toestand te be spreken. Mocht evenwel wat God ver hoedeooit het oogenblik daartoe aan breken, dan zoude het geheele volk bereid gevonden worden om, gelijk vanouds, met daden voor den dag te komen in stede van metwoorden. Hij was hetgeheeleensmet de resolutie van den heer Celliers en kon moeilijk gelooven, dat er gevaren als de thans aanwezige zouden ontstaan zijn, nauwelijks tien jaren nadat hier Pretoria de vrede gesloten was en zeven jaren na het sluiten der tweede conventie. Hij ver wachtte echter dat die gevaren zouden wij ken, zoodra het Engelsehe volk naar waarheid kon oordeelen over hetgeen in Zuid-Afrika geschiedde. Want hij ver trouwde niet enkel op de Britsehe natie doch ook op den Afrikaner Bond, welke niet zou dulden dat de onafüaukelijkheid der Republiek zou worden geschonden (toejuichingen). Het slot was de aannemig van een be sluit, dat men betreurt den toon, welken de Hooge Commissaris goedgedaeht heeft tegenover de Regeering der Z.-A Repu bliek aan te nemen, en sympathie uit met de Regeeriug in de positie waarin deze geplaatst werd. Wij laten, zoo heet het met vertrouwen de zaken aan de Regee ring over in de verwachting dat zij alles zal doen om een botsing te voorkomen wij zijn verzekerd dat het Engelscho volk geen handelingen zal toestaan, die de onafnankelijkheid van dit land in gevaar zouden kunnen brengen. De geheele vergadering op drie na, verklaarde zich ten gunste van dit besluit. Uit Johannesburg (Transvaal) wordt gemeld, dat daar de vorige maand de sprinkhanen een bestorming kwamen be proeven Het woei sterk en dit was een geluk voor Johannesburg Niettemin krioel den do straten en velden: het was of het sneeuwde, wantdaar de zon schoen, schit terden de vleugels als zilver Met handen en armen zwaaiend, moest men ze van het lijf houden want zulke dieren in het aangezicht te krijgen is lang niet aange naam.Zag men naar boven, dan was het een sterrenhemel van sprinkhanen Dicht opeen gedrongen werden zij door den wind voortgedreven.Dit duurde twee volle uren. Zij kwamen alle op den grond, twee uren van daar. Zij waren zoo dik op den spoor weg, de wegen en velden gevallen, dat de trein nauwelijks voort kon, hoewel hij door vier locomotieven werd getrokken. Met één locomotief was hij op weggegaan maar er werd om drie hulpmachines gete legrafeerd. Tengevolge hiervan ontstond- een vertraging van vier uren op een traject van zes uren gaans ViciMvs I)E WITTE DAS. Hoe „moreel" er in Apeldoorn gewerkt is zegt de Edesche courant blijkt uit het feit dat de hoer de Kanter die zijn onge loof anders onder geen ftoelen of banken wegstopt, thans in Apeldoorn optrad voor het geloovig Velusch publiek met een wit te das om, al ware hij een kerkelijk persoon. Bah! JAC THE RIPPER. He voorzitter van het „waakzaamheid comité" (van burgers) in Whitechapel (Londen) heeft een brief van Jack the Ripper ontvangen, in denzelfden trant als hij er ontving kort voor de laatste moorden. De brief luidt: „Georgeyard, Whitechapel. Ik zal weldra mijn werk in deze wijk weder beginnen, als gij of uwe helsche bende beproeft mij weg te halen van waar ik ben, zal ik, met God's hulp, u een mes in het hart steken. Wees dus voor zichtig en laat mij met rust. Laat de po litie mij vatten als zij kan; maar ik zou haar beklagen, want ik ben nooit voorne mens geweest, mij levend te laten vangen. Ik ben reeds tweemalen bijna gepakt. Uw dienstw. Jack the Ripper G Mijn voorletters zijn G W B„ De brief is aan de politie gegeven Een brievenbesteller te Nimes, lloudon genaamd, kwam vrijdagmorgen aan den fabrikant Faure brieven brengen en een quitantie presenteeren, toen Faure, die al eens blijken van krankziunighei 1 heeft gegeven, met een revolver in de hand op hem toesnelde en riep: „als ge u beweegt schiet ik u dood!" Boudon was wel gedwongen den gevan gene van den opgewonden man te blijven. Hij zond een prief aan den postdirec teur om zijn wegblijven te verklaren, met goedvinden van Faure, die er als post-soriptum bijvoegde: „den eerste, die komt om hem te bevrijden, zal ik dood schieten als een hond." De politie werd gewaarschuwd, en toen de gendarmes kwamen vonden zij Faure's huis gebarricadeerd en de krank zinnige wilde niemand binnen laten. Een poging om over bet dak het huis in te klimmen moest opgegeven worden om het gevaar, en volgens de laatste be richten van Vrijdagmiddag, werd het huis nog steeds belegerd door do politie. Faure bood aan Boudon tegen een los prijs van 30.000 frahs weer vrij te laten. Maar de polilie betoonde zich niet ge neigd zoo op Turksche manier te werk te gaan. Fiaatxciijk Aieuws. Sommelsrifjlt., Bjj Koninklijke be sluit van den 3 Juni jl. is benoemd tot gezworen voor den Polder Kraajestein den heer Jan van Schouwen alhier. Den Heer J Masienbroek verloor Za terdagmiddag zijn zilveren horlogie, nadat hij het om laten roepen had is het hem Dinsmiddag door den eerlijken vinder te ruggegeven. Voor de Aanbesteding van 4 wachten voor de Polder het oudeland die woensdag 1 Juli des avonds ten 7 ure op den Doe- le werd aanbesteed is één inschrijvingbil jet ingeleverd door den Heer Jb Groo- tenboer timmerman alhier voor de som van f 577,68, aanwien zij het werk heb ben gegund llitlrielhai'iiis 30 Juni 1891 .De gemeente reininging is met 100 gld toe- laag van de gemeente, te beginnen met 1 Juli jl aangenomen, door den Heer v d K en den Landbouwer L, v Eaihier. Een 5 jarig-jongetje van B. D. alhier bekwam de vorige week bij het spelen eeu wondje aan zijn achterhoofd, waar door het kind zoo veel bloedverlies kreeg, dat het aan de gevolgen is overleden Ueil IBummuI, 28 Juni. Bedankt door Ds A. Schouten, Yan Chairlois voor het beroep naar de Ned Ger ge meenten, den Bommel en Stad aan 't Haringvliet. Ooltgensplaaf In den afgeloo- pen week viel een landbouwersknecht dermate in een Amerikaansche hooivork dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en hij naar zijn woning te Oudetonge moest worden vervoerd. Dil'lislanrf Eenige heeren uit Middelharnis die Vrijdag een rijtoertje deden, hadden het ongeluk toen zij door het zoogenaamde poldersweegje alhier kwamen, dat hun paard schrikte, waar door zij met alles in een sloot terecht kwamen. Met veel moeite werdt het paard op den kant gebracht, doch zonder eenig letseldoch een der passagiers was zoo in het aangezicht gewond, dat men geneeskundige hulp meer dan noodzake lijk achtte. Maandagmorgen had J van Loo ver ver alhier het ongeluk, toen hij de gor dijnen die voor de kerkramen hingen wilde wegdoen, van een aanzienlijke hoogte te vallen, zoodat hij onde veel pijn naar zijne woning gedragenr moest worden. Een meisje van den heer D. v. Weel alhier van omstreeks 3 jaar vermaakte zich met spelen, waardoor een zwaarvoor- werp op haar viel, met het ongelukkig gevolgdat de kleine haar been brak. Stellendam. I)e herijk van maten en gewichten zal alhier plaats hebben op Maandag 20 Juli as des namiddags van 1 tot 4 ure. Alhier zijn dit jaar aan de beurt van aftreding als raadsleden de Heeren P. van der Wekke L. Lokker en J Brinkman. f-nedereede. Woensdag 22 Juli des voormiddags 10 ure tot 's namiddags 3 ure zal de herijk van maten en gewich ten alhier plaats hebben. Aan de beurt van aftreding als raads leden zijn dit jaar de Heeren A van den Tak en A. den Eerzamen. BBlldoi'p. Bij liet verleden Donder dag plaats gehad hebbende onwoder is een tweejarig rund van de wed Akers- hoek door den bliksem in de weide ge dood. Vafi af de opening van het telephoon- kantoor tot heden, dus in ééne maand, zijn daar circa 90 berichten ontvangen en verzonden. Wel een bewijs dat deze inrichting in eene bestaande behoefte voor ziet.

Maas- en Scheldebode | 1891 | | pagina 2