Hoe door de liberalen uitbreiding' van kies recht verstaan wordt. Godslasterlijk. 1/nnnnhmnf nnn y; i. I. n, -11- - s® mm Immers is die~„grootsche stichting- tegenwoordig een werkdepót van hulptroepen voor de liberale partij De Herv. domine's waren helaas voor een deel druk in de weer om aan de liberalen de overwinning te bezorgen. In het district Ridderkerk hebben zelfs enkelen hunner bij publieke advertentie gewaarschuwd tegen den antirevolutionairen candidaat, den heer Heemskerk. En de liberalen wijzen zulk een hulp volstrekt niet af. Hoe anti- clericaal zij zich ook aandienen, als en voor zoover de kerkelijke leiders maar op hun hand zijn hebben zij op hun bemoeiing met de Staatsza ken niets tegen. Maar met dat al blijft dan toch het feit te betreuren, dat er aan den kant der liberalen een bedenkelijke verwarring van kerkelijke en poli tieke belangen plaats heeft. Zat er de kerk niet tusschen, heusch de liberalen zouden in Rid derkerk niet getriumfeerd hebben, en door het geheele land heen zou den zij nooit zooveel stemmen bij een hebben gezameld. Onder de katholieken staat even eens de kerk bij velen voorop. In -geheel den strijd van een groot deel der roomsche partij tegen de legerwet en tegen het huidige Ministerie zit letterlijk geen grein tje polietiek beginsel. Want zie, terwijl de liberale TJnie er allen nadruk op gelegd heeft, dat ons volk, om den persoonlijken dienstplicht ingevoerd te krijgen, slechts zorg heeft te dragen dat er weer een liberale meerderheid naar het Parlement gaat, hebben verschei dene Roomsche bladen zoo sterk mogelijk het kiezen van liberale Kamerleden bevorderd onder het voorgeven dat dit geschiedde om van de legerwet af te komen. Is dit nu geen onzin, tenzij er wat achter zit. En er zit dan ook wat anders achter, nl kerkelijk vooroordeel en persoonlijke tegenzin. Natuurlijk hebben de katholieken zich door hun onderlinge verdeeld heid en hun o»politieke houding zeer verlaagd, en eens komt wellicht de tijd, dat hun deze onbezonnen hou ding berouwen zal. Doch de kerkelijke hartstocht heeft hen er nu eenmaal toe verleid. En wat zullen wij zeggen van de Marnix-mannen? Wat anders dan dat ook zij de kerkelijke en de politieke zaken voortdurend verwarren. ONKRUID. De tijd van wieden is weer in aan tocht en daarmede de tijd van groote uitgaven voor den boer, want deze moet coüte que coüte zijn land zooveel moge lijk schoonhouden van planten, die zijn cultuurgewassen in den weg staan. Dat onkruid, 't is een steen des aanstoots voor den landbouwer, maar klagen noch zuchten baat in dezen; alleenlijk door flink op te treden tegenover de ongenoode gasten kan men deze, zoo niet geheel de deur wijzen, dan toch een toontje la ger doen zingen. (t Is een gewas, dat onkruid, op veld en akker, dat elk jaar opnieuw weer zich vertoont ais het ont wakende natuurleven weer gloed en be zieling aan de schepping komt geven. De onkruidplan ten voeden zichten kos te der landbouwgewassen en gaan met deze vaak een strijd op leven en dood aan. Zij groeien n. 1. zeer snel, ontwik kelen zich spoedig volkomen en nemen zooveel ruimte sn beslag, dat de granen of andere gewassen, en ook de grassen onderdrukt worden, niet behoorlijk kun nen uitstoelen, aanlicht en lucht gebrek krijgen, genoodzaakt zijn een kommer lijk leven te leiden en de hoop des land- mans, indien deze niet wakker op zijn post is, te leur te stellen. Men onder schatte het verlies niet dat het onkruid veroorzaakt, want waarlijk het is onrust barend groot gelijk o. a. uit de volgen de cijfers kan blijken. Prof. Dr. Wolny uit Munchen heeft den invloed der on kruiden op de cultuurgewassen nauw keurig nagegaan en zijn bevinding daar na volgender wijze door cijfers uitge drukt. Zomerrogge gaf op 4 vierk. me ter zonder onkruid 528 gram koren en 1077 gram stroo, met onkruid daarente gen respectievelijk 180 en 339 gram; mais, op evenveel grond, in het eene ge val 3411 en 14842 en in 't andere met onkruid dus 1395 en 7251 gram 13275 gram loof en van een evengroote oppervlakte met onkruid resp. 235 stuks en 4400 gram. Dat zijn waarlijk gatal- len, .die te denken geven en opwekken om toch alles aan te wenden wat strek ken kan om het onkruid uit te roeien of althans het te doen verminderen. Door wieden kan het best verdelgd worden, indien dit teminste ieder jaar met zorg herhaald wordt Het wieden vordert wel veel tijd en veel geld en veel arbeid maar de grootere oogsten, die men er door verkrijgt, vergoeden dit alles ruim schoots. boonen 822 en 1390, met onkruid 470 en 910 gramerwten, zonderonkruid 608 gr. zaad en 1034 gr. stroo, met onkruid 487 en 945 gr; zomerknollen 320 gr. en 1990 gr. zonder en 270 en 1850 gram met onkruid; bieten resp. 349 en 1361 en 266 en 1010 gr. Van 10,5 vierk. Meter aardappelveld kreeg hij, als het zonder onkruid bleef287 stuks benevens In Groningen daalde het aan tal kiezers van 6634 in '88 tot 6024 in '91. Dit komt door het grooter aantal inwoners, waardoor de stad in een hoogere klas viel bij de personeele belasting en 600 inwoners meer remissie ontvingen. Het ontvangen van remissie ging gepaard met verlies van 't kiesrecht. En toch zijn het diezelfde men sehen. Een nieuw bewijs, dat 't kies recht los moet gemaakt worden van het geld van het betalen van be lasting. Opmerkelijk is het, dat onze candidaten aldaar 600 stemmen minder hadden dan in 1888. Dit deed ons een blik werpen op andere districten. En wat von den wij In 's Gravenhage klom het aan tal kiezers van 7591 in '88 tot 8099 in '91. Een stijging van 500 kiezers. Misschien is het toevallig, maar de liberale kandidaten, die nu geslaagd zijn, hebben ook onge veer 500 stemmen meer. In Zutphen, waar Goeman Borgesius zegevierde klom, vol gens de „Graafschapper" het aantal kiezers van 3613 in '88 tot 3819 in '91. Ook hier eene vermeerdering van 200 en de libe rale candidaat had 300 stemmen meer dan in '88, terwijl wij een goede honderd achteruit gingen. In Middelburg steeg het aantal kiezers met 130 en steeg de liberale kandidaat met 170 stem men. In Lochem steeg het aantal kiezers met 334 en klom van 3142 in '88 tot 3476, terwijl de liberale stemmen van 1324 tot 1783 stegen, eene vermeerdering dus van 389, de onzen bleven vrij wel gelijk. De cijfers, getrokken uit Pout- ma's lijst, trokken in geen geringe mate onze aandacht. Het wordt tijd, dat de cencus, al of niet vermomd, wegvalle. Het kiesrecht aan de hoofden der gezinnen. Dat is een goede en vaste grondslag Is het niet opmerkelijk, dat als er meer kiezers komen, dat juist liberalen zijn En wanneer er kie zers afvallen, dat het juist meestal niet-liberalen zijn. Wordt er dan of wordt er niet in Nederland gekonkeld met het verleenen van het kiesrecht? Die vraag zal eens moeten wor den beantwoord. Mr. Levy mocht wel zeggen te Amersfoort zegt het „Yolksblad" dat de liberalen eerbied hebben voor ieders overtuiging en nooit kwetsend zijn voor het godsdienstig gevoel van welk Nederlander ook. Lees slechts den volgenden brief die in het dis trict Enschedé een anti-revolutianair ontving na den uitslag der herstem ming. L. 8. Kaar aanlei ding van het Heilig Evan gelie naar de beschrijving van Lucas Hoofdstuk 1. Nademaal velen ter band genomen hebben om in or de te stellen een verhaal van de dingen die onder ons volkomen zekerheid hebben, gelijk ons overge leverd hebben die geheel met den uitslag bekend, zoo heeft het ons goed ge dacht, hebbende alles juist gehoord, vervolgens aau u te sckrij ven voortreffelij k heer opdat ge volkomen ze kerheid moogt hebben dat wanneer uwen wensch was bevestigd zeer zeker in toe passing kon gebracht wor den Lucas 21:6 Intusschen condoleeren wij u want niets is hatelij ker dan in zijn streven te worden gedwarsboomd Wij jubelen en juichen en zingen in koor Psalm 124 vers 4 (iets ge wijzigd) Wij ontkwamen Goddank des Vogelvangers net Den loozen strik tot verderf gezet Het viel ten goede uit we roemen onze kracht De liberalen krijgen een steun En Rome verliest zijn macht EENIGE KIEZERS Dat dit niet de eenige is maar aan velen onzer, en met name aan ür. Kuyper, allerlei laffe, profane schimp brieven gezonden worden, zal nie mand verwonderen, en kan blijven voor wat het is. Uitzondering dient echter gemaakt voor het krasse feit, dat de heer J. van Dam, penningmeester der centrale kiesvereeniging Burgerplicht te Bo degraven, met naam en qualiteit erbij letterlijk dit schrijven aan Dr. Kuyper toezond „Gecondoleerd met de treffende ver liezen op 9 en 23 Juni, door U en uwe Deputaten en Dr Schaepman geleden, dat de Heere U allen kracht moge ge ven, deze zoo zware beproeving met ge latenheid te dragen, (zooals zulks kin deren Gods betaamt?)" En dit is nu hetzelfde district, zegt de standaard waarin de Liberalen den heer Bastert om zijn „vroomheid" candideerden. Volkeren «lei* Varrie. De nieuwe groothertog van Luxem burg heeft in den loop der vorige week een bezoek gebracht aan het Belgische hof, en werd daar zeer hartelijk ontvan gen Of aan dit bezoek eenig staatkun dig doel verbonden was, of dat het slechts een beleefdheidsbezoek van twee buren was, is moeielijk uitmaken De groote ramp, onlangs nabij Bazel voorgevallen, maakt nog steeds het on derwerp der besprekingen uitDe Zwit- sersche spoorwegmaatschappij wordt be- sshuldigd zeer zorgeloos geweest te zijn, zoo zelfs, dat hoewel op den morgen voor de ontzettende ramp eenige conducteurs aangifte gedaan hadden dat de brug kraak te en waggelde toen men er over heen reed, men geen acht sloeg op deze me- dedeeling Het aantal slachtoffers schijnt geluk kig minder te zijn, dan eerst bericht werd In het geheel moeten er 72 dooden cn 140 gewonden zijn De werkstakingen zijn weer in vollen gang Thans hebbende tram beambten in Bordeaux het werk neergelegd En dat ging niet vreedzaam in zijn werk Zij lieten vier trams, die nog aan het rijden waren, ontsporen, en wierpen ze daarna omver Daardoor ontstonden tusschen hen en de politie te paard eenige schermut seling De werkstakers wierpen de koet siers en conducteurs met steenen, en wer den met moeite uiteengejaagd, waarna weder eenige trams onder geleide der politie dienst konden blijven doen Het publiek is op de hand der ontevredenen, die nu tot hun nog werkende makkers het verzoek hebben gericht bon te steu nen Een later bericht meldt, dat een 500 nieuwsgierigen bij liet opstootje voor de werkstakers partijtrokken. De politie deed daarop een charge op de volksmenigte, die echter weerstand bood. Versohillende voorwerpen, werden van de balkons der huizen naar de politie-agenten geworpen die ook op andere wijze zijn mishandeld Een aantal personen zijn- in hechtenis enomen Ook in Marseille is eene werkstaking onder de tram-beambten uitgebroken Terwijl in Europa de tarweoogst ge ring dreigt te zijn, is in Britsck-Indië buitengewonen overvlood In 1874 toen de uitvoer is begonnen werden 33,071 Engelsche tonnen verzon den in 1886 niet minder dan 617,534 tonnen, hetgeen tot nog toe het hoogste cijfer was Maar nu zijn in de eerste vier maanden van dit jaar reeds 198,097 ton nen uitgevoerd, terwijl in dezelfde periode van 1890 de uitvoer 97,420 en in 1886 178,684 bedroeg In de maand Mei was scheepsruimte beschikbaar voor 350,000 tot 400,000 tonnen, en toch betwijfelde men, of de geheele voorraad tarwe kon wor den ingescheept voordat de regentijd begon. Het gaat er in Turkije toch vreemd naar toe. Aan de Times wordt uit Konstantinopel gemeld, dat de Porte alle dagbladberichten omtrent den opstand der Arabieren in Yemen heeft verboden. Dat er voortdu rend troepen daarheen worden gezonden en er telkens kabinetsraden worden ge houden, schijnt echter in strijd te zijn met haar bewering, dat de rust in Yemen is hersteld. Gaat het onze lezers als ons, dan hoo- ren zij zeker gaarne wat goedB uit Pa lestina. Die voor de ongeloovigen onbe- teekenende berichten, geven ons genoeg te denken De werkzaamheden aan den spoorweg van Jaffa naar Jaruzalem en aan de ha ven van Beiroet, beide door eene Fran- sche maatschappij uitgevoerd, gaan goed vooruit De spoorweg is nu voor de helft gereed, en men verwacht, dat het vol gende gedeelte binnen een jaar gereed zal komen, zoodat in het volgende jaar de reizigers van dezen spoorbaan gebruik zullen kunnen maken. De Anglicaar.Bche bisschop te Jeruza lem vestigt de aandacht zijner landge- nooten op het feit dat; terwijl 50 jaar geleden het aantal der dn Palestina ver blijf houd endjfe Israëlieten nauwelijks 8000 bedroeg, men ze thans/veilig op 100-dui- zend kan schatten. Gevolge van de aldaar heerschende ongunstige toestand minder aanlokkend werd. Te Vlissingen scheepten zich in aan boord van 26 schepen der „Castle- line," met bestemming naar Zuid-Afrika 313 volwassenen personen en 27 kinderen. Over de havens Dordrecht en Ilarlin- gen zijn in 1890 geen landverhuizers vervoerd. H M de koningin-Regentes is opgetreden als beschermsvrouw van Ne der Mettray. (RoiiciiiDl .iieinvs. Uit Segerie (Celebes), schrijft men dd. 4 Mei jl. Zondag, den 3en dezer, omstreeks 6 uur, werden wij uit den slaap geschrikt door het geroep van amok. In allerijl opge sprongen en op de passer gekomen (het was juist groote marktdag), waar ook de controluer spoedig tegenwoordig was, za gen wij een afsehuwelijk tooneel, Vier lijken van mannen lagen daar, en een uur later werd geconstateerd, dat er 14 gewonden waren: mannen, vrouwen en kinderen. Weldra bleek dat één persoon die vreeselijke slachting had aangericht De woestaard, afgemat door al de steken die hij bij zijn bloedig werk had toege bracht, was niet langer bij machte ziju groote badee in de vuist vast te klemmen en liet die vallen Terstond werd hij ge grepen en in de gevangenis gebracht Een oudequaestie tusschen hemen zijn eerste slachtoffer zou de aanleiding geweest zijn tot den moord. De nieuwe controleur had een hal ven dag werk om de gewon den te verbinden. De dokter was n, 1, afwezig en arriveerde eerst heden. De laatste dagen werd herhaaldelijk bij de politie alhier aangifte gedaan van het in omloop brengen van valsch geld, waarop terstond door de politie een ge streng onderzoek werd ingesteld naar de vervaardigers en versprijders der valscke munt Bij dit onderzoek had men al da delijk een aanwijzing, dat de schuldigen vermoedelijk in de buurt van de Vijzel gracht woonden, omdat daar o- a. bij een brooddepothouder en bij een tapper, de de eerste valsche stukken ontvangen wa ren Het toeval was dor politie Zaterdag be hulpzaam daar in de onmiddelijke na bijheid van den politiepost in be Ferdi nand Bolstraat een vischkooper van een man een rijksdaalder ontving, die hem verdacht voorkwanl. De man werd, om zich over de herkomst van dat muntstuk te verantwoorden, naar den politiepost geleid, waar meer valsche munt in zijn bezit werd gevonden. Nog denzelfden dag werden twee perso. nen,een man en een vrouw, gearresteerd die verdacht werden zich aan het ver-' vaardigen van het valsche geld te heb ben schuldig gemaakt. De verdachten, die woonachtig waren in de Jacob van Campenstraat en op de Vijzelgracht, wer den ter beschikking van de justitie ge steld en naar de celgevangenis overge bracht. Verschillende aanwijzingen doen ver moeden dat hunne strafbare nijverheid sedert kort door hen uitgeoefend werd, en dat nog slechts zeer weinig waarde- looze munt in omloop is gebracht. Voor enkele dagen werden door een ingezetene van Breda geldswaardige papieren gevonden tot een bedrag van f 12,500. De stukken werden gedeponeerd ten bureele van de politie. De eigenaar heeft zich tot heden nog niet opgedaan. Aan allen, die er belang instellen deelt de heer F. Domela Nieuwenhuis in „Recht voor Allen", naar aanleiding van verschillende telegrammen om te informeeren of hij dood is, mede dat hij leeft en zelfs niet ziek is. Omtrent het verdrinken van twee millitairen te Maastricht wordt aan het N. v. d. D. bericht: Woensdagavond halftien vervoegde zich de milicien Jentjes, uit Tegelen, bij den commandant der wacht aan de militai re zwemschool, den corporaal Dautzen- berg, uit Vaals met verzoek in de zwem kom te mogen baden. Dit werd toege staan. Kort daarop hoorde de corporaal om hulp roepen. Ter plaatse gekomen, zag hij den militair in zinkenden toestand Hij sprong hem na, doch daar hij niet kon zwemmen, werd hij zelf door den drenkeling mede naar de diepte getrok ken, Beiden werden levenloos op gehaald. De deelneming is algemeen. Nabij het station Gilze-Rijen is Zaterdagmorgen een goederentrein in volle vaart geloopen op eenige met schors geladen wagens, waarmede men aan het rangeeren was. Deze wagens derailleer den en vielen om, waardoor de weg zoo danig versperd werd, dat er eenige uren groote vertraging in den loop der trei nen ontstond Op zeker oogenblik stonden te Tilburg vijf passagierstreinen te wach ten; de trein van 9.23 uit Breda kwam te Tilburg eerst na 12 uur aan. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Tegen een nietkiezer te Ooszaan (in het kiesdistrict Zaandam is proces verbaal opgemaakt wegens het in de bus werpen van een stembiljet, voor de commissie het kon verhinderen. Van verschillende plaatsen in ons land komen berichten in over het zware on- weder dat eergisteravond gewoed heeft. Uit 's-IIeer Arendskerke meldt men dat zich over die gemeente en omstreken een hevig onweder ontlaste vergezeld van regen en hagel. Behalve eenige ongeval len, die liet onweder veroorzaakte, dood de het op de hofstede van den landbou wer C. van Stee twee paarden, die op stal stonden. In de verte, in de richting van Noord-Beveland, zag men duidelijk dat eenige panden in brand stonden Bij het geweldige onweder, dit Don derdag namiddag van 4 '/26 uur ho ven Breda losbarste, is de bliksem op verscheidene plaatsen ingeslagen, wel verwoestingen aanrichtende, doch geluk- kiglijk nergens brand veroorzakende. O a trof hij den grooten toren, waar hij den afleider beschadigde en verscheide ne groote steenen losrukte en tot gruis deed uiteenspatten Ook sloeg hij in den mast der Amsterdamssche stoomboot, die voor een gedeelte werd vernield, en in eene hovenierden] in de Korte Markstraat waar het dak werd stuk geslagen. Opmer kelijk, dat gedurende het onweder slechts opééne plek in de nieuwe stad een zwa re hagelslag losbrak. Bij een hevig onweder, dat Donderdag namiddag woedde, is te Maasniel de land bouwer G. S; wonende op Cornelishof, door den bliksem gedood Diezelfde mid dag woedde een zwaar onweder boven Zwolle. De bliksem sloeg in het dak van het huis bewoond door de heeren Bar- thomeus en van Riesen in de Sassen- straat. Een begin van brand daardoor ontstaan werd spoedig met behulp van extincteur en eene brandspuit gebluscht. Te Brakel werden deze week reeds nieuwe aardappels afgeleverd tegen f 8 d f 10 per H L. Er bestaat veel kans op een ruimen oogst. De rechtbank te Heerenveen heeft C de Vries, wegens doodslag gepleegd op de 70-jarige weduwe De Haas, te Drachten, veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf. Op last der justitie te Maastricht zjjn aangehouden en naar de gevangenis aldaar overgebracht W H en G H Thijssens, beiden te St Pieter, verdacht van in den nacht van 21 op 22 Juni zekeren Nikolaas door verdrinken van het leven te willen hebbenberooven. Te Maastricht is gevankelijk bin nengebracht een Belg, verdacht van brandstichting uit wraak omdat men hem logies had geweigerd. Een treurig ongeluk met een lucht ballon is te St. Petersburg geschied. Daar zou in een der voorsteden een ballon van Graat Apraxine, een liefhebber-reiziger, opatijgen en men was bijna met alles gereed, toen op eens de mannen, die de touwen vast luidden, het gevaarte niet meer konden houden. De ballon ging de

Maas- en Scheldebode | 1891 | | pagina 2