lil tie Pers. Volkeren tier Aarde. Aicuws. Zoo hebben de 11. Katholieken dan aldus getuigde Dr. S. onder de ze Regeering in geen enkel opzicht schade geleden noch in hun begin selen, noch in hun karakter, noch in hun belangen. Daarom zou het de dwaasheid zelve zijn om de samen werking met de antirevolutionairen te laten varen. Als men dat deed, zouden de schadelijke gevolgen daarvan in vele jaren niet overwonnen worden. Voor al in de lagere colleges in de ge meenteraden, en do Provinciale Sta ten, en ook in de Eerste Kamer zou men de wrange vruchten van die dwaasheid plukken. En tevens wees hij er nadrukkelijk op, dat het te rugdringen van de antirevolutionai ren niet zou verhinderen het door werken van hun religieuse actie. Het was als wilde hij den katho lieken toeroepen: nu kunt ge nog op voet van vrijheid en gelijkheid met de Calvinisten medewerken; later zult ge u onder hen moeten voegen. Niemand moest uit een wfófeteitspolitiek noemen zeide Spr. "Want tij het vermelden van de dadelijke winsten, die er aan het samenwerken verbonden zijn, kwam hij tevens op voor een groot chris telijk beginsel, n. 1. om met een „excelsior" in het hart alles te doen wat de hand vindt om te doen en den dag der kleine dingen niet te, verachten. Ook de liberalen zullen uw hulp straks niet versmaden, zoo riep hij aan de roomsche kiezers toe maar gij kunt dan niet verwachten dat zij u zullen behandelen zooals de wijngaardenier in de gelijkenis met zijn ter elfder ure in dienst genomen arbeiders deed. Neen, dan zult ge zien, dat weer voor enkele standen en personen de groote voor- deelen afgezonderd worden, en dat de groote massa onzes volks, de groote meerderheid op den weg achter blijft. Door een daverend applaus, be tuigde de vergadering haar sympa thie met het gehoorde. KRRATUM Het is voor ons niet doenlijk de druk fouten te verbeteren, die wij bij het na lezen onzer artikelen opmerken Thans echter dient er ééne verbeterd, die al te grof is. In het tweede artikel van ons nr van 17 Juni jl (bladz 2, kolom 3, ongeveer in het midden) staat: „Doch op Gods tijd zullen wij komen waar wij wezen moeten Hij verandert van omstandigheden." Wij hoopen, dat de opmerkzame lezers de laatste woorden terstond geweizigd zullen hebben in„Hij verandert de omstan digheden" 91,000 tegen 121,000. Cijfers zijn welsprekend. Hadden we een proportioneel kies recht, zoodat elke partij in de Kamer kon vertegenwoordigd worden naar ge lang van haar getalsterkte onder de kiezers, dan zou uit de thans geleverde cijfers volgen, dat in de Kamer niet meer dan 43 Liberalen zitting mogen hebben, en dat de overige 57 zetels naar proportie moesten verdeeld worden over de R.-Oatholieken, de Antirevolu tionairen en de Radioalen. Thans echter nu men bij districten stemt, zou dit eenig billijk resultaat al leen te verkrijgen zijn, zoo het stelsel van enkelvoudige districten consequent ware doorgevoerd. Nu dit niet zoo is, beloopt men weer de kans, dat de 91,000 kiezers meerder heid in de Kamer worden, en de 121,000 minderheid, Feitelijk zijn dus ook nu weer de Liberalen bij de stembus geslagen. Yan de 212,000 kiezers die opkwamen, ver-,.j klaarden 121,000 niet van ben gediend te zijn. Met een minderheid van 121 tegen 91 werden ze door de stembus in bet ongelijk gestold. Iets waaruit volgt, dat ze, als met ge dragen door de meerderheid in het land moreel geen politieke kracht kunnen be zitten, en het zedelijk recht om als re geering op te treden, missen. 8£c ÜSïjltH os> „"Welke is uw eenigo troost, beide in leven en sterven luidt de eerste vraag van onzen Heidelbergsehen Cathechismus en het antwoord is„Dat ik met lichaam en ziel, beide in het leven en sterven, niet mijn, maar mijns getrouwen Zalig maker, Jezus Christus, eigen ben." Heerlijke woorden, gelukkig, eeuwig ge lukkig hij, bij wien deze woorden, geon mondbeljdenis zijn, maar waar ze uit het door God veranderde hart opwellen. Die eenige troost, op het bezit daarvan komt het aan voor tijd en eeuwigheid. En toch, koevele ouders beseffen dit niet Dat opschrift boven den Cathechismus Onderwijzing in de christelijke Leer, die in de Nederlandsche Gereformeerde Ker ken en Scholen geleerd wordt, dat op schrift reeds getuigt tegen de ouders. Die christelijke leer, ze wordt niet meer iu onze Scholen onderwezen; de tijd is reeds lang voorbij dat er ook in de Nederlandsche Scholen van dien eenigon troost gesproken moest worden. Evenals de Cathechismus is de Bijbel voor onze liedendaagsche schooljeugd een gesloten boek. Hoe kan het ook anders op de gemengde Scholen, d. w. z. op de scholen waar kinderen van verschillende godsdieustige gezind heid te zamen zijn? De onderwijzer moet zich daar toch onthouden van iets te leeren, dat strijdig is met de godsdien stige begrippen van andersdenkenden. Hij kan, ja, nog spreken van een hia- torischen Jezus, van een man die het land doorging, goeddoende, maar en dat is juist de hoofdzaak van den Christus spreken, als van den Zaligmar her, die met zijn dierbaar bloed voor de zonden zijns volks volkomenljk betaald en hen uit alle geweld des duivels verlost heeft, dat mag do openbare onderwijzer niet. Daarmede kwetst bij andersdenken den Joden, die niet in den Christus ge- loovenModernendie haast den gansehen Bijbel loochenenen Roomschendie de eenige offerande van Christus niet ge noegzaam achten. Een goed gebruik van den Bijbel kan alleen gemaakt worden op de christelijke School op die School, waar geene wette lijke bepalingen het onbelemmerd gebruik des Bijbels verbieden. Het gebruik van den Bijbel op School is noodzakelijk en ontwikkelend tevens. Geen van beide zal een tegenstander der „School met den Bijbel" ons toe geven, en toch is het zoo Dat het gebruik des Bijbels noodza kelijk is, behoeft niet veel betoog We stellen echter voorop, dat wo die noodzakelijk beid niet wenschen te verdedigen tegen beslist ongeloovigen, dat wil zeggen, tegen hen, die op gronden aan eene zoogenaamde wetenschap aan het verstand ontleend; den Bijbel als Gods heilig en onfeilbaar getuigenis verwerpen De mensch heefc tweeëlei bestemming eene tijdelijke en daarna eene eeuwige, Vlies opvoeding en onderwijs, moet er dus op gericht worden om den mensch aan die tweeërlei bestemming te doen beant woorden. Alleen te zorgen voor de dingen dezer aarde, zou de grootste roekeloosheid zijnimmers we weten, dat eene eeuwig- beid ons wacht en we weten niet, hoe spoe dig al dat aardscke tot het erledene kan behoorenbet is ons onbekend, hoe dicht we den slagboom tusschen tijd en eeuwig heid al genaderd zijn. En daarom, geene zorg voor dit aard scke alleen, maar bij en boven die .zorg, jene opvoeding voor de eeuwigheid. Die volg orde is ons ook door den Heere zelf aan gegeven met deze woorden Zoek eerst het koninkrijk Gods en alle andere din gen zullen u toegeworpen worden. Dan is dat rekening houden met de eeuwigheid ook geen dweeperij, dan is dat geen volpompen van kiuderhersen- tjes met godsdienstbegrippen, waar zij toch niets van vatten, maar dan is dat eene ouderlijke leuze, waarvan men de zekerheid heeft, dat zij ouders en kin deren nooit berouwen zaldan is dat eene keuze, door den Heiland zelf aan bevolen. Hij zeide toch immers tot Mar tha „Gij bekommert en ontrust u over vele dingen. Maar een ding is noodig." Welnu, dat eene noodige mag ook aan kinderen piet -onthouden worden. De Christus wilde ook niet, dat alleen vol wassenen Hem naderden Laat de kinder- Icens tot Mij komen," sprak hij, „en ver hindert ze niet." Ouders, schrijft dit woord in uwe harten, herinnert het u dik werf, en draagt bovenal zorg dat ge op den levensweg uwer kinderen geene hinderpalen nederwerpt, om hun het ko men tot Jezus te beletten Dat toch zou den in den dag der dagen uwe kinderen tegen u moeten getuigen, en dat zou immers vreeselijk zijn? Inzonderheid gij ouders te Dirksland en Ooltgensplaat schrjfop de tafelen UW3 harten, en Bteunt de pogingen van hen Jflie u eensdaags voor dit doel zullen bezoeken. Waar nu de mensch een zeer groot deel zijner jeugd in de school doorbrengt, en waar de onderwijzer zoo'n ontzaglijk groo- ten invloed op liet kind uitoefent, daar wenschen wij de kinderen onzes volks zoo mogelijk niet toe te vertrouwen aan onderwjzer, die van den „Christus naar de Schriften" niets weten willen Wij wenschen er de kinderen onzes volks voor te behoeden, dat door middel van de school de zaden van twijfel en on geloof in hun hart gezaaid woi den En bovenal wenschen wij bet gebocl des Hei- lands op te volgenLaat de kinderkens tot Mj komen Is het niet bedroevend, dat dit gebod in schier elke gemeente onzes Vaderlands overtreden wordt Do werkstaking onder de Londenscbe omnibus-beambten is nog niet ten einde, 't Is nu bijzonder stil op de straten der wereldstad, ten minste in vergeljking met de anders lieorschende drukte. De omnibusmaatscliappijen verliezen dagelijks 72 duizend gulden, doch heb ben besloten niet aan de overdreven eischen der werkstakers toe te geven. Wel willen zj een werkdag van 12 uur invoeren, doch het verleenen van een vrijen dag eens in de veertien dagen, en het ontslag van de weinige koetsiers en conducteurs, die niet het werk gestaakt hebben, dat zijn eischen waarin de be sturen niet treden willen. Dat zj laatstgenoemden oisch afslaan is niet meer dan billijk, doch dat zj geen vrijen dag eens in de 14 dagen toestaan, is meer dan erg. Waarom staakt men niet het vervoer op Zondag, en geeft alzoo den Zondag aan het perso neel terug? Turkije. Turkje verkeert weer eenigszius in moeilijkheden. Ten eerste is dezer dagen een trein aangehouden en geplunderd door eon bende roovers, die enkele rei zigers, waaronder Engelsche en Duitsche, medenamen, ten einde een hoog losgeld te bekomen. Dat bedrag is reeds uitbe taald en de gevangenen zijn losgelaten, doch 't arme Turkje moet, om vrede te houden, de schade dragen en boven dien nog zorgen dat die roovers onscha- deljk gemaakt worden. Palestina Doch nog onaangenamer voor den zie ke man" is eene gebeurtenis in het Hei lige land. De Grieksehe en de Roomsche Chris tenen te Jeruzalem zjn nameljk weder in een dier „periodieke" twisten geraakt over herstellingen aan de kerk van liet H. Graf, waarbij de Turk deze Christe nen soms van elkaar moet houden 't fs ook nu geëindigd met eene bloedige bot sing, waarin de Turksohe soldaten zich mengden, met het gevolg dat er vele dooden en gekwetsten zjn gevallen. De Pransche gezant te Konstantino- pel heeft nu aan de Porte eene krachti ge nota gezonden, waarin lij betoogt, dat de soldaten geen recht hadden om zich er mede te bemoeien, en de Porte voor hun buitensporigheden aansprake lijk stelt. Frankrijk is nameljk bescher mer der Roomsche kerk in het Oosten, gelijk Rusland der Grieksehe. Hij be weert dat de Turksche soldaten de zjde der Grieken tegen de Roomschen kozen, en oorzaak waren, dat het gevecht zoo erg werd. Denkei jk zal nu de Russische gezant het voor de andere partj opne men. De sultan maakte niet veel haa3t om aan den gezant van Frankrijk genoeg doening te verschaffen, natuurlijk uit vrees voor Rusland. Doch de gezant dreigde binnen twee dagen heen te gaan indien er niet vlugger gehandeld werd, en deze bedreiging maakte de sultan zoo bang, dat hj per telegraaf den gouver neur van Jeruzalem gelast heeft, de noo dige genoegdoening te geven. Dit zaakje is nog niet aan een oind, en kan nog tot heel wat moeieljkheden aanleiding geven. De aanleiding tot den twist moet de ze zjn zooals nader gebleken is: De „heilige plaatsen" behooren aan de verschillende secten; telkens beproe ven deze elkanders gebied te betreden, waarvan steeds gevechten het gevolg zjn. Het bovengemeld geschil ontstond b j de kapel, boven de „Grot der Geboorte" gebouwd. Twee tnippen leiden daarheen, waarvan de noordelijken den Roomschen en de zuidelijken den Grieken toekomt, 't Moeten deze laatsten thans geweest zjn, die het gebied der eersten betra den. In Marokko neemt de sprinkhanen plaag onrustwekkend toe. De dieren heb ben in den inaïsoogst groote vernieling aangericht en vallen nu op de vrucht- boomen en cactusplanten aan. De sultan heeft bevolen alle werkzaamheden drie dagen te doen stilstaan teneinde do be volking tijd bebbe om de sprinkhanen te dooden. Dit bevel sehjnt echter te laat te komen. Men vreest voor hongersnood. Afrika Uit Oost-Afrika wordt gemeld, dat een groote expeditie, onder leiding van den heer Jacques, naar het Tanganykameer oprukken zal, om daar een station te vestigen tot bestrijding van den slaven handel. Die expeditie, die over Mpwap- wa en Tabora gaat en dus Emin-pacha wel zal ontmoeten, zal verder tot den grens van den Cong03taat doordringen. Er zjn ook troepen naar Mpwapwa en het achterlaad van Kilwa Kisinai ge zonden, om den vrede te herstellen, die er door de Wahehe's en Maziti's wordt verstoord. SjMiije Dat Spanje geen begeerlijk land voor onderwijzers is, blijkt wel uit het vol gende De totale som van achterstallige oflder- wjzerstractemonten bedraagt 3,055,032 francs. Eén onderwjzer heeft zijn traetement van voor zeventien jaar nog niet ont vangen. Verscheidene onderwijzers heb ben gedurende de laatste twintig jaren slechts drie vierden of de helft van hun salaris betaald gekregen, 't Aantal on derwijzers, die nog eon gedeelte van bun inkomen ten achter zjn, bedraagt 2500. Eenige onderwjzers hebben peraoonljk openbaarheid aan hun toestand gegeven, door bekendmakingen, als volgt „In de laatste vijftien maanden heb ik negen en twintig frcB. inkomen genoten." „Daar ik niet langer brood voor mijne kinderen heb, heb ik de school gesloten." „In deze voornaamste stad van 't ar rondissement leven de onderwjzers ge durende de laatste vier jaren van de publieke liefdadigheid." „Ik ben genoodzaakt het onderwijs in 't lezen en schrijven in mijne school op te geven door gebrek aan boeken en schrijfmateriaal. „Ik ben onderwijzeres in een gemeen te van 1500 zielen en tot de uiterste armoede vervallen." „Moge het Gouvernement medeljden mét ons hebbon en ons niet van honger laten sterven, of liever, moge Spanje worden veroverd door een natie, die aan 't onderwijs eene 'loogere waarde hecht" Dit is dus het land der belofte voor onze Liberale schoolmannen Verschoideno ouderwijzers hebben zich als werklieden verhuurdvan eenigen dienen vrouwen en dochters als meid De heer Arie Smid heeft, in overleg met het centraal bestuur der liberale kiesver- eeniging in Middelburg, verklaard de be noeming aan te nemen voor het district Ridderkerk, waar hij ter vervanging van mr. Th. Heemskerk is gekozen. Ingevolge art. 108 der kieswet vervalt nude herstemming inhetdistriot Middel burg en moet daar binnen 14 dagen een nieuwe verkiezing plaats hebben. Dezenieuwe verkiezing zal plaats hebben, volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, op 25 Juni e. k. De liberalen stelden Zondag-avond tot candidaat Mr. E. Fokker. In een Belgisch blad leest men, hoe de vrouwen der arbeidstakende mijn werkers te Courcelles, bj Charleroi, op een in de open luchtgehouden bjeeïikomst besloten bebben eendrachtig bare „mans" te verlaten, indien dezen er niet in toe stemden den volgenden dag den arbeid te hervatten. De mijnwerkers hebben ter stond de vlag gestreken en tevens be loofd, alleen des Zondags de herberg te bezoeken en om 9 uren tehuis te zijn. De vrouwen behouden zich liet recht voor hen anders te komen halen. Een eleetrisch stemtoestel is in Brus sel te zien het is uitgedacht door zeke ren heer Moreau. Het ziet er uit.als een kleine piano of harmonium, met een reeks knoppen als klavier. Waar anders de les senaar met muziek is aangebracht, staan de namen der verschillende candidaten, voor elkon naam een knop. Moreau wil, dat boven de namen ook de photographi- sche portretten zullen aangebracht worden zoodat ook die niet lezen kan, zal weten op wien hj stemt. Dit laatste geschiedt door op een der knoppen te drukken, na dat merf op een verhevenheid is gestapt onder het klavier is een kast, waarin tel machines, een bij eiken knop, die de uit gebrachte stemmen bj eenheden, tien, honderd en duizendtallen aanwijzen, zoo dat de uitkomst met een oogopslag te zien is. Er is voor gezorgd, dat dezelfde persoon zich niet tweemaal van denzelfdeu knop bedienen kan. Daartoe zou hj van de verhevenheid moeten afstappen om er eerst na eenige seconden weder op te gaan wat li j niet zou kunnen zonder dat het gezien wordt. Er is ook een knop voor stemmen in blanco. Woensdag kwam de uit La Plata terugkeerende boot Hansa van de Duit sche stoombootmaatschappij te Bremen aan. Het blijkt dat men op deze boot, nadat zj vjf weken onderweg was, een verdacht geluid had gehoord in een der boven het dek opgehangen reddingsboo ten. Men onderzocht de zaak en vond toen een Poolsoh landverhuizer in de boot verborgen, die hot in Brazilië niet bad kunnen uithouden en geen geld bezat voor den terugtocht waarop h j beproefd had als „blinde passagier" terug te kee- ren. lij bad al dien tjd in de boot door gebracht en geleefd van scheepsbeschuit en water, dat volgens de wet in de reddings booten voorhanden moet zjn, en weer en wind en vooral de gloeiende hitte aldaar getrotseerd. Den weg van Rio-Ja- neiro naar Buenos-Ayres had h j te voet afgelegd. In de nabijheid van de stad Kerki heeft men gangen gevonden, die naar een ouderaardsche stad leiddennaar men uit de gevonden, munten opmaakte, moet het een stad zjn uit den tjd van het Saffanidenrjk. Het is een verzameling van gangen en woningen, die zich over eenige wersten uitstrekken en waarin men nog veel huisraad vond. Men vindt er een aanleg van nieuwe straten en plaat sen met uitgedroogde waterbekkens, waar aan de drie verdiepingen ho ;ge huizen grenzen. Men kan rechtop door de stra ten gaan. Alles is gebouwd van druipsteen en albast, en de fakkelverlichting brengt tooveraebtige effecten te weeg. De Boets- jaren, die reeds lang met deze stad van holen bekend waren, deelen mede, dat er vroeger veel gouden en zilveren munten en sieraden gevonden werden. Men gelooft dat deze stad een cultuurvolk tot toe vluchtoord tegen roofzuchtige nomaden- volkens gediend heeft. De regeering van bet Tnrkestansobe gebied heeft maatre gelen genomen om de zeldzame vondst te beschutten, en bet archeologisch ge nootschap te Moskou zal een commissie van onderzoek benoemen om de stad we- tenscbappeljk te onderzoeken. De kommiezen bj 's Rijks belas tingen zullen zich met een adres tot den Minister van Financiën wenden om lots verbetering te vragen. De Katholieke kiezers in het district Gouda hebben besloten bj de herstem ming de candidatuur van mr. O. J. E. baron van Wassenaar Catwjk te steunen. Door het toenemen van het zielen tal tot boven de 50.000, zullen te Haar lem op den derden Dinsdag in Juli zes nieuwe raadsleden moeten worden geko zen. Maandagmiddag is onder de gemeen- Zoeterwoude een persoon, die vóór de stoomtram van Voorschoten komende wil de overloopen, gestruikeld en overreden, tengevolge waarvan een zjner beenen en een voet werd afgereden. In beklagens waardigen toestand is hj naar het aca demisch ziekenhuis te Leiden vervoerd, na alvorens door een geneeskundige ter plaatse zoo goed mogeljk te zjn behan deld. Zaterdagavond is het lijk van den werkman A. van den Heuvel, die op 6 Juni 11. zoo jammerljk om het leven kwam, inde rivier de Oude Mer wede op- gevischt. Een G9 -jarig man, die als waker dienst deed op de aan den Binnen-Amstel te Amsterdam liggende Rotterdammer boot, is door het scheepvolk meer dood dan levend en deerljk gebrand aangetroffen tusschen den stoomketel. Hj is vermoe delijk op dien ketel gaan zitten en in slaap gevallen. Hj is naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Zondagnamiddag bezocht eene fami lie uit Argenteau, een heer met dames, met eigen rijtuig Maastricht en stapte af aan de sociëteit Mom us waar zj den kell- ner verzochten het paard te stallen. Deze verklaarde het onmiddel jk te zullen doen en vertrok blootshoofds met het rjtnig, waarin de mantels en regenschermen der dames gebleven waren. Toen r,.en een tjd daarna aan de hospita vroeg, waar het rijtuig gestald was, om de mantels te ha len, vernam men dat er geen stal was en dus de knellner er bljkbaar met het rijtuig van door was. Er werd naar Val kenburg en Gulpen getelegrafeerd, men vernam van twee ruiters, dat hj met het rijtuig op weg naar Meersen was gezien. Tegen 7 uur kwam het rjtuig in eenig- zins gehavenden toestand te Maastricht terug, met den vluchteling, het hoofd om wonden met doeken (hj was uit het rij tuig gevallen.) Een boerenknecht zat als koetsier op den bok. Dat de liberalen Yoor geen midde len, ook de laagste niet, terugschrikken, wanneer deze hun maar dienstig zjn, bleek, zegt het Centrum, te Enschedé weer zonneklaar bj de Kamerverkiezing. In de nabijheid van het stadhuis te Enschedé is de groote socateit. Ver scheidene kiezers, voornameljk boeren, worden nu met het lokaas van een of meer borrels in die Sociëteit gelokt. Met welk doel is licht te begrjpen. En dat Schiedam daarbinnen geducht wordt aangesproken, laten sommigen der liefhebbers, die als volslagen dronken over straat waggelen, duidelijk genoeg zien. Maar wat te zeggen van de hee- ren, die op zoo'n dag als lokvogels dienst doen? "Waarlijk, de achting, die het werkvolk voor de fabrikanten nog heeft, krijgt op verkiezingsdagen een gevoeligen knak. Reeds nu kon men drie werklieden opmerken, die in weerwi^van den regen bj de deur der Sociëteit post hadden ge vat, en dikwijls met diepe minachting den rug toekeerden aan hen, die een rol vervulden in de jenevertooneeltjes, welke daar binnen werden afgespeeld. Zoo komt een liberaal in de Tweede Kamer, maar zoo gaat de achting voor den werkgever ook verloren. HET SPOORWEG-ONGELUK BIJ BAZEL. Over het vreeseljke spoorwegongeluk bj Möncbenstein, het eerste station zui- doljk van Bazel, zjn bier uitvoerige telegrammen ontvangen, waarvan de hoofdinhoud op liet volgende neerkomt. Het was een personentrein van den

Maas- en Scheldebode | 1891 | | pagina 2