ÏÜÜJi 0)1 MMIMKIll SSiil 2I1BK1IE Hil Woensdag 17 Juni 1891. Zesde Jaargang No. 289. 'evolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. FEUILLETON. Het Geheimzinnige Huis. Alle slulikei» voor tie Redactie bestemd. Advertentiën en verdere Administratie franco toe te «enden aan den l ituever. Hoe te verhelpen? Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post f 1.— Het Zaterdagsnummer alleen 50 Cent. Yoor Amerika bij vooruitbetaling i' 5,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER: SO 11 IB E W UB.Ui. Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal boekaankondiging 5 Cent per regel en ''/3 maal. Dieustaauvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. I Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan, y Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur. Nevens de Kiesrechtwijziging en de belastinghervorming hebben zoo wel de liberalen als de antirevolu tionairen eenige punten op hun pro gram staan omtrent de sociale quaes- tie. Dit is een teeken des tijds. Het bewijst, dat het sociale vraagstuk hoe langer hoe meer begint tc dringen. Een aantal jaren geleden was dat anders. Toen hadden zelfs de belijders van den Christus nog wei nig besef van de sociale gevaren, die er dreigden, en daarom bemoeiden zij zich ook veel te weinig met de politiek. En de liberalen droom den zich zoo overgelukkig met hun theorieen aangaande den modernen Staat en de „neutrale" volks-School, dat zij onbekwaam waren om de nuchtere werkelijkheid gade te slaan en acht te nemen op de vermanin gen en waarschuwingen van enkele verder en dieper ziende staatslieden. Reeds in 1853 wees de Heer Groen van Prinsterer anders'al op den „kommervollen toestand" der lagere bevolking, maar zijn stem was als die van een roepende in de woestijn. En toen Dr. Kuyper in 1.875 even eens op lotsverbetering van de la gere volksklassen aandrong, en daar toe een wetboek op den arbeid vroeg, stond hij nog bijkans alleen. De liberalen schenen te denken, dat hij voor zijn pleizier, of om persoonlijk 15) Hoofdstuk XI DE SAaMSCHOLING in GROSVE- NOR SQUARE. „O Ella," zeide hij dien nacht," kan er, kan er nog vergeving zijn voor zulk een zondaar als ik ben?" „Indien wij onze zonden belijden, Hij ia getrouw en rechtvaardig om ons onze zonden te vergeven. Robert, fluisterde zij. „Hij is getrouuomdat Hij het be loofd heeft, en Zijn woord niet breken kanHij is rechtvaardig, omdat de Ileere Jezus in onze plaats gestraft is, en Hij niet wederom de zonden kan straffen, voor dewelken Hij leed. Yertel hem al les mijn lieve, juist zooals gij het mij zoudt doen. Hij is dicht bij u, Hij hoort al wat gij zegt, en o, hij is gewillig om it van uwe zonden te ontheffen. Hoofdstuk XII. GENa, O GOD. De dagen vlogen daarheen, maar Ro bert Snowden herstelde niet. Er hadden inwendige kneuzingen plaats gehad, zoo als de dokter zeide, en niets zou in staat zijn zijn leven te redden. Weldra werd het duidelijk aan allen, die hem zagen, dat het bevel tot zijne inhechte- aanhang te krijgen, dc werklieden uit hun staat van vernedering wilde opheffenmaar dat hij inderdaad een hoogernstig belang voor geheel ons Vaderland bepleitte, dat hij streefde naar afwending van stellig dreigende maatschappelijke gevaren och neen, dat wilde er bij zijn te genpartij niet in. Dr Kuyper, zoo dachten de liberalen, wilde hen maar wat bang maken, om zijn doel te bereiken. Het ging immers goed in ons land. Ons volk nam immers toe in verlichting en beschaving. Er waren wel eenige ontevredenen in het land, maar och, die waren er altijd geweest. Dat zou zulk een vaart niet nemen. En desnoods zou men de kwaadwilligen wel met den sterken arm der politie tot hun plicht brengen. Zoo droomde men in zoete illusion voort, men voelde niets van de ko mende gevaren, men zon slechts op voordeelen voor de eigen partij en de eigen standgenootende geld heerschappij breidde zich gaandeweg moor uit, en het lot van de kleine burgers trok men zich bijna niet aan. Ja, zoo ging het voort totdat het socialisme uit de studeer kamer van enkele denkers naar de openbare levensmarkt verhuisde en daar in weinige jaren een grooten aanhang verwierf, te grooter naar mate de druk, die op de lagere stan den gelegd werd, meer pijn begon nisneming, nimmer zou kunnen worden uitgevoerd, maar dat hij weldra voor een hoogere dan een aardsche recht bank zou moeten verschijnen, dat hij weldra aan een meer gewichtige oproe ping gehoor zou moeten geven, en dat de tijd die hem daar nog van scheidde zeer kort werd. Ja, Robert Snowden's ziel zou van hem opgeëischt worden, en hij wist het. Het werd niet langer voor hem geheim gehouden, maar de vreeselijke angst die hem daarvoor te voren ver vulde, was verdwenen. Ik ben een groot zondaar, die den eeuwigen dood ver diend heb, dit was de taal van zijn hart. Haar toch scheen het dat de Heilige Geest niet te vergeefs met hem had ge twist, dat zijn berouw oprecht en zijn verlangen naar redding zijner ziel, vu rig gemeend was. Ycel spreken deed hij niet, maar de enkele woorden door hem gepreveld, deden aan zijne verpleegsters bemerken hoe hij steeds in den gebede worstelde en hoe er ten laatste ook voor hem een sprank van hoop op vergiffenis zijner schuld, uit vrije genade, alleen om het. offer door Jezus Christus op Golgoltha gebracht, in zijne ziel begon te gloren. Hij was zeer ootmoedig, zeer geduldig, zeer dankbaar voor alles wat voor hem gedaan werd, en zeer gevoelig voor de bezoeken die om hem, door velen aan zijn ljjdenssponde werden gebracht. te doen. Toenja, zijn ook eenige liberalen van naam gaan inzien, dat het zoo niet langer kon dat er wat gedaan moest worden om aan de kleine burgers een dragelijker leven te verschaffen. Op de liberale programmas vindt men dan nu ook tal van zaken ge noemd, die de kleine burgerij bij de stembus moeten aanlokken Zoo toonde de Heer Goeman Borgesius te Middelburg op 2 Jnni j 1 (volgens de Nieuwe Rott Crt) het volgende op: aan Sociale hervormingen moet met kracht de hand gelegd worden de uithoeken des lands moeten door water en tramwegen met de middel punten verbonden wordentollen te water en te land, waardoor de klein handel zeer gedrukt wordt, moeten afgeschaftook de jachtwet ten bate van den landbouw, de veiligheid en gezondheid van den werkman in fa brieken en werkplaatsen moet een voorwerp van zorg wordener moet voorzien worden tegen ongelukken, ouderdom, zwakheid; het nijverheids- en landbouwonderwijs moet bevor derd worden, we hebben behoefte aan leerplicht, aan snel en goedkoop recht, aan belastinghervorming ac cijnzen en patentbelasting moeten verwisseld togen inkomsten-belasting het kiesrecht moet zeer worden uit gebreid, zoodat het ook reikt tot den arbeidersstand." Ziedaar nu een aantal wenschen Hij had vele bezoekers. Zijue vrouw kwam zoo dikwijlB, als zij kon worden toegelaten. De anno Anna; de woorden van l'aulus; „Droevig en nochthans blijde" schenen juist den toestand van haar geest uit te drukken. Het was vreeselijk hem te verliezen, maar blijd schap was het haar te weten dat hij thans op het smalle pad wandelde, en dat zij de eeuwigheid te zamen zouden doorbrengen in het huis des Vaders. Kleine Grada kwam altijd met haar moeder mede en zong hare verzen voor haar vader. Maar het vers „Gena o God" was tot het laatst toe zijn lievelingsvers. Hij herhaalde het dikwijls, wanneer Gra da er niet was. Dikwijls als Ella zich in de stilte van den nacht over hem heenboog, hoorde zij hem zachtjes de woorden herhalen „Ai wasch mij wel van ongerechtig heid Mijn schuld is zwaar, ik heb Uw wet [geschonden, Zie mijn berouw, hoor, hoe een boet- [ling pleit, En reinig mij van al mijne vuile zon- [den!" Maar Robert Snowden had ook ande re bezoekers. Grade's toovertante kwam hem vrij dikwijls bezoeken, en hem een uurtje, voorlezen, en hij was weldra even zeer op haar gesteld als zijne kleine dochter dit was. Daarna kwam haar vader me- of voornemens of plannen, al naar ge ze noemen wilt. Het papier is geduldig en in een Nederlandsche politieke vergadering zijn de hoor ders gemeenlijk ook nogal geduldig. Daarom kon de heer G. Borgesius wel een reeks schoone zaken aan zijn hoorders voorspiegeleu. Maar dat er, als de liberalen weder aan het bewind komen, veel kans bestaat op uitvoering en verwezenlijking van zulk een breed gestoffeerd program, zal wel niemand gelooven, die be- bekend is met hun toenemende ver deeldheid, en eens aandachtig heeft nagegaan hoe weinig zij van '67 tot '88 tot stand brachten. Intusschen willen wij volstrekt niet ontkennen, dat er bij denHieer Borgesius en andere Liberalen al thans een begeerte ligt om de ge drukte standen en inzonderheid de arbeiders te helpen. Maar de groo te vraag is, op welke wijzein wel ken geest zij geholpen worden. De vraag is of men bij de wettelijke regeling van de sociale verhoudin gen uitgaat van liet averechtsche denkbeeld dat de regeling van Staats wege bet hoogste ideaal is, of dat men de Staatstusschenkomst slechts als een door den nood geboren plicht beschouwt, die ophoudt te werken zoodra de verhouding tusschen de verschillende standen in de maat schappij weer natuurlijker, vriende lijker, christelijker geworden is. de naar het hospitaal, en herkende in Snowden de man, die hij over den muur had zien klimmen, en die in de nabij heid der oude pakhuizen, Toor hem de vlucht genomen had. Maar onder zijn meest geregelde be zoekers, behoorden de kleine Marjorie en haar vader. Zij was het kind welks le ven hij gered had, door zoo moedig den loop der hollende paarden te stuiten. Het kleine meisje was slechts zes jaar oud, maar zij bezat een dankbaar hart, en zij was zoo getroffen door wat „de vriendelijke man," zooals zij hem noem de voor haar gedaan had, dat zij aan houdend vroeg om met haar vader mee te mogen gaan, en zij bracht hem bloe men en vruchten en andere dingen me de, om zijn eetlust op te wekken of zijn ziekbed te versieren. De heer Trevor, de vader der kleine Marjorie, was innig dankbaar voor Het geen Robert Suowden gedaan had, en in een van zijne bezoeken, nam hij een groot deel van de zorg en angst van het hart van don zieke, door hem te belo ven, dat hij een vriend voor Anna en de kleine Grada zou zijn, en voor haar, nadat hij heengegaan zou zijn, zorg zou dragen. Het was een liefelijke avond in het midden van Mei, toen Robert Snowden stierf. Zijn vrouw en kleine Grada wa- aen den geheelen namiddag bij hem ge weest, dan eens hem stil gadeslaande, Er moet thans voor de arbeiders en voor de kleine burgers iu het algemeen wat gedaan worden van Overheidswege, dat is zeker. Maar het maakt een groot verschil of de tc nemen wettelijke maatregelen wor den voorbereid door ae mannen die de Particuliere rechten en vrij heden steeds [weer willen beknibbelen en den Staat op grootvaderlijke of grootmoederlijke wijze zooveel mo gelijk voor alles willen laten zorgen dan wel of men erkent, dat een volk op den duur alleen in zijn or ganisch verhand blijft, en gelukkig en tevreden te houden is, als er in zijn boezem hoogere zedelijke begin selen werken. En dit laatste kan alleen bestendig verwacht worden, als dc verschil lende standen in de maatschappij hun verantwoordelijkheid aan den levenden God beseffen en uit liefde en dankbaarheid jegens dien God tot bet besturen van christelijke deugden gedrongen worden. Want al bracht onze Overheid anders alles tot stand wat er in dc liberale programmas wordt uitgesteld, al werden voor den kleinen burger ook bijna alle lasten afgeschaft en al werden de patroons tegenover de werklieden aan nog zooveel banden gelegd; waarlijk dit zou op zichzelf de klachten niet wegnemen, en ons volk tot rust tot een toestand van geluk en voorspoed brengen. Daar dan weder met onderdrukte stem, on hoorbaar voor de andere mannen in de zaal, met hem sprekende. Toen viel hij in slaap en zij bewogen zich niet, noch spraken, opdat zij hem niet zouden wek ken. De verpleegster trad nader en schud de haar hoofd, en toen de tijd aanbrak dat de bezoekers het hospitaal moesten verlaten, zeide zij zacht tot Auna Snow den. „Ik geloof dat het beter is, dat gij blijft." Na eenigen tijd op ende hij de oogen en zeide Zing Grada zing." „Wat zal ik zingen, vader vroeg zij. „Gena, o God," fluisterde hij. Zoo zong dan Gradahaar zachte stem beefde niet, want zij kon zijn aange- z,cht niet zien, en zij wist niet dat het einde zoo nabij was. Hij scheen te luis teren, terwijl het blinde kind zittende bij haars vaders sterfbed zong. En toen zij don laatsten regel had geëindigd, fluister de hij „Ook mij schonk God genade, ook mij ne schuld werd betaald." Dit waren zijne laatste woorden weinige oogenblik- ken later was hij niet meerdeze duis tere wereld was voor hem voorbijgegaan hij had alles wat den tijd aangaat ach tergelaten en was die lange, lange eeu wigheid ingetreden, waaraan hij zool aat had gedacht. De kleine Grada was vaderloos. (Slot volgt)

Maas- en Scheldebode | 1891 | | pagina 1