mm m m msmrn Zaterdag 2 Mei 1801. Zesde Jaargang No. 276. Anti re rol u ti on ah Orgaan s IIUI IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. -5 FEUILLETON. HOM.VS WOJHUtJ Bi Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën en verdere Adoniiiistratie franco toe te xendca aaoi den Uitgever. Rns concept werk pro gram. 'ja incite ij- PSTE Ie kan- Rut- ■«lam bÜ iugeu. u-wijk. dio Premie- Finaneieea vm. 5.u. 6,u. 6,30 nm. 2,— 8 ril. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post f 1.— Jlet Zaterdagsnummer alleen 50 Cent. Voor Amerika bij vooruitbetaling f 5,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITOEVElt: Advertentiën van 1 5 regels 50 Cent elke regel meer 10 cent en 3/2 maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en !'/:i maal. llienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur. Wij wenschen het ontwerp - pro gram van actie, door het Centraal- Comité aan de antirev. kiesvereeni- gingen ter beoordeeling toegezonden, nog eenigszins uitvoerig te bespreken. Het is noodig dit program goed te kennen, want daarin wordt zoo beknopt en helder mogelijk opgesomd, welk deel van den politieken arbeid naar het inzicht der antirevolutio naire leiders het eerst ter hand ge nomen dient te worden, en dat ook kans heeft grootendeels in behande ling te komen in geval het déze Regeering gegund wordt, nog enke le jaren aan hare taak voort te wer ken. Dit program is natuurlijk geheel gebaseerd op ons beginselprogram en sluit zich zeer logisch aan bij het in '88 opgestelde en nu ten dee- le uitgevoerde werkprogram van '88. Doch laat ons korteljk de artike len nagaan. Voorop gaat de eisch om een nieu we verandering in onze Grondwet HOOFDSTUK lit. HOE DE HEERE ZORGT. Weer waren er eenige dagen ver- loopen en in het eenvoudige dorpje gingen de zaken hun gewonen loop. Er was weinig belangrijks in dien tijd voorge vallen, alleen in het harte van enkele dorpelingen heerschte oprechte droef heid, daar twee weken geleden de pre dikant was overleden. Met zegen had de dienstknecht voor zijnen Heere ge werkt en gestreden en steeds met aan drang getuigd van Hem, die armen en ellendigen noodigt tot den overvloedigen schat zijner liefde. Nu had zijn Zender hem tot zich geroepen en was hij heen gegaan om de ruste te beërven, die er overblijft voor het volk van God. Daar de leeraar slechts een enkelen bloedverwant had, die rijk met aardsche goederen was gezegend, werd er beslo ten alles wat in de pastorie was achter gelaten in veiling te brengen. Een paar uren voor de verkooping een aanvang zou nemen, verliet Vrouw Geert- Bina hare woning, om twee paren kou sen naar boer Jacobs te brengen. 't Was een liefelijke zomermorgen zacht murmelde het beekje, dat de wei de doorsneed, zijn vredelied en vloeide vroolijk daarheen, terwijl de schoonste bloemen hare oevei'3 omkransen. Als le vende bloesems fladderden kapellen in de luchtmuggen dansen in de warme zon nestralen en de leeuwerikken zongen hoog boven de koornvelden hun jubellied van des Heeren trouw en gadelooze liefde. De weduwe was thans beter gestemd. Zij had haren weg op den Heere ge- wentelt en vertrouwde op Hem, over tuigd, dat Hij het maken zou. De Hee re alleen was thans haar toevlucht en Hij zou haar wel steeds het noodige geven. te brengen. Dienaangaande lezen wij in het concept aldus: „Nog steeds van oordeel, dat onze Staatkundige toestand niet gezond wordt zonder eene meer afdoende Grondwets herziening al ware het slechts om de sa menstellingder Eerste Kamer te verbe teren en de rechten der minderheden duurzaam te waarborgen spreekt de An tirevolutionaire partij bij de stembus van 1891 als hare overtuiging uit dat 's lands belang het meest gebaat zal worden, zoo(en dan volgen een negental ar tikelen). Dit punt is van groot belang. De grondwetsherziening van '87 greep niet diep genoeg in. Zij liet het meeste, dat ons volks leven beheerscht, onaangeroerd. Zij bracht volstrekt geen nieuwe rich ting in den gang van zaken. Zij heeft wel de troonsopvolging beter gere geld, alsmede de verhouding tusschen het Regentschap en de Regeering en de Tweede KamerZij heeft ook het defensie- hoofdstuk belangrijk ge wijzigd en de deur geopend voor een meerder aantal kiezers. Maar de voor naamste stukken zijn toch onveran- üe vrouw van Jacobs ontving haar .jinzaam en drukte de weduwe een blin kenden gulden in haar hand, als loon voor haar werk. Vrouw Geertsma dankte vriendelijk en wilde terstond weder heengaan. Wacht even, zeide de boerin. Ik wan del met u naar bet dorp; go weet immers dat vandaag de goederen van onzen pre dikant worden verkocht? 'k Heb het op de aanplakbiljetten gelezen, antwoordde Vrouw Geertsma, maar er verder niet aan gedacht. Wilt ge mij vergezellen Ik moet mij noodig het een en ander aanschaffen. Wellicht dat er voor u ook nog iets te koopen valt. Dat zal niet waar zijn. Ik ben een arme weduwe en heb niets voor mijn huishouding noodig. Ga maar mee, drong vrouw Jacobs. Tien minuten later kwamen de beide vrouwen in de pastorie aan. Eene groote mensehenmassa verdrong zich hier en reeds was het linnengoed, het zilverwerk enz. verkocht. De afslager schreeuwde met luide stem hoven het lachen der menigte uit en onder allerlei aanmerkingen werden de gekochte voorwerpen door de nieuwe eigenaars in bezit genomen. Do notaris, aan een tafel gezeten, noteerde de prijzen en nam het geld in ontvangst, terwijl de erfgenaam van den predikant met stroeven blik het tooneel van verwarring gadesloeg'. Juist op dit oogenblik hief de afslager een ouden bijbel omhoog. Mooie druk, schreeuwde hij luid, goed voor iemand met zwakke oogen. Wie biedt geld voor het boek? Veertig cent, klonk het forsch. Het was boer Harmsen, bij wien de weduwe eenmaal te vergeefs hulpe had gezocAt. Veertig cent, zei de verkooper. Wie biedt meer dan veertig cent? Niemand Vijftig cent, word er geroepen. Vijftig cent geboden, vervolgde de (lenl gebleven. Omtrent het onderwijs en den eeredienst is niets gewijzigd omtrent de defensie is wol wat weg genomen, dat vroeger in de Grond wet stond, maar daarvoor is niets in de plaats gesteld. En ook de Eerste Kamer is volgens de nieuwe Grondwet gebleven wat zij was. liet is dus zeer redelijk, op een meer doortastende Grondwetsherzie ning aan te dringen. Wel zijn de meeste andere partijen daar niet voor. Ook do roomschen niet. Maar zij kunnen geen grondige bezwaren op geven. Wij daarentegen hebben voor het vragen naar Grondwetsherziening oen zeer dringende reden. Want zoo lang onze Eerste Kamer hetzelfde ka rakter blijft behouden en de leden op dezelfde manier gekozen worden, kan men haast niet vooruit komen met den politieken arbeid, en bederft men bovendien voortdurend de pro vinciale verkiezingen. Wij leven in ons land nu eenmaal onder een gemengde natie, gedeeld in onderscheidene partijen met verschil man. Wie biedt meer dan vijftig cent? Niemand Zestig cent, zeide vrouw Geertsma, die bij zichzelf overlegde hoe kostelijk haar dezen bijbel zou passen, daar de letters in haar kleinen Bijbel te fijn voor hare teedere oogen werden. Zestig cents riep de afslager nog maals. Wie biedt er meer voor. Niemand had den moed om meer te bieden; ook Harmsen niet. Wie wilde ook het ongemakkelijke boek duur koopen Zestig, centséénmaal, ander maal, ten derde maal. Geluk er mee, vrouw Geertsma. Boer Harmsen lachtte spottend. Een prachtige koop, mompelde hij, 'k had liever mijn geld aan iets beters besteed. De weduwe lei den gulden, die zij voor een half uur ontvangen had op de tafel en ontving vier en dertig cents van den notaris terug. Met een verruimd hart verliet zij onder liet luid gelach der om standers met haren Bijbel het huis en spoedde zich den veldweg op. Al rest ten er haar slechts enkele centen meer van het verdiende geld, toch gevoelde zij zich gelukkig, want het woord baars Gods was haar dierbaar. Een lamp voor haren voet en een licht op haar pad! Zoodra zij hare kamer was ingetreden, nam zij in haren stoel plaats en sloeg den Bijbel open. Zij zotte haren grooten bril op en begon langzaam te lezen. Loof den Heere, mijne ziel! en al wat binnen in mij is, Zijnen heiligen naam. Loof den Heere, mijne zielen vergeet geene van Zijne weldaden. Die al uwe ongerechtigheid vergeeft, die al uwe krankheden geneest. Die uw leven verlost van het verderf, die u kroont met goedertierenheid en barmhartigheden. Die uwen mond verzadigd met het goede Zoo kwam zij aan het elfde en twaalfde vers lende inzichten omtrent het landsbe stuur. En de Grondwet stelt de mo- gljjkheid open, dat die verschillende partijen beurtelings het overwicht in de llegeering krijgen. Bij den aan vang van de tweede helft dezer eeuw kwam er langs deze weg een gelicelo omkeer in ons staatsbeleid, nl. door het machtig worden der liberalen onder Thorbecko. En evciizoo is er nu weer kans op ingrijpende ver anderingen wegens den zich uitbrci- denden invloed van de antiliberalen. Om echter deze veranderingen in de geestesgesteldheid onzer natie be hoorlijk en geregeld te doen door werken in de Regecring, moeten bei de Kamers van de volksvertegen woordiging elkaar helpen en steunen.' Dat doen zij thans niet. De Eerste Kamer is als een vijfde rad aan den wagen, een sta - in - den weg, een blok aan het been, dat tel Kens den voortgang der politieke actie stuit en belemmert. Dit komt hieruit voort, dat zij slechts met trappen en bij deelen Want zoo hoog de hemel is boven de aarde, is zijne goedertierenheid ge weldig over degenen, dio Hem vreozen. Zoo verre het oosten is van het wes ten, zoover doet Hij onze overtredingen van ons. En nu het dertiende vers: Gelijk zich oen vader ontfermt over de kindoren, ontfermt zich de Heere over degenen .Zij moet het blad omslaan, 't Gelukt haar do eerste maal niet; 't is net alsof er twee bladen aan elkander zijn vastgehecht. Daar zal het gaan. Ontfermt zich'de Ileere over de genen, het blad slaat om, die hem Maar wat is dat? Vrouw Geertsma sloeg de handen van verbazing ineen. Tusschen de twee blad zijden ligt eene strook papier en aan de vier hoekeu leest zij het getal 100. Ja, zij bedriegt zich niet, 't moet een bankbiljet van honderd gulden zijn. Hare handen beven. ts dat het ant woord op haar gebed Honderd gulden nu zal zij weer eene koe kunnen koopen. De Iteerc zij ge prezen I Daar kwamen echter andere vragen haar bestormen. ,Mag zij het geld wel behouden Behoort die honderd gulden haar werkelijk toe? Zij heeft den Bijbel wettig gekocht, maar het geld Niemand weet er ook maar het ge ringste van, andere zou Harmsen, de hebzuchtige boor, die niet meent, dat hij eenmaal rekenschap van zijne rent meesterschap zal moeten afleggen, wel weit geboden hebben. Zal zij Do strijd daarbinnen is geëindigd. Vlug neemt zij den Bijbel en het bank biljet, knoopt het in haar zakdoek en snelt naar de pastorie terug. Haar hart werd verruimt, nu zij op deze wijze, volgens recht en billijkheid ging han delen. Vrouw Geertsma heeft berouw vernieuwd wordt en niet, zooals do Tweede Kamer op eens en recht streeks door het volk. De Eerste Ka mer gaat dus niet met haar tijd mede, maar komt eenige jaren ach ter de andere aan. En toch moet de Regeering steeds met haar samen stelling rekenen. Toen b. v. onze Mi nister Keuchenius het christelijk ka rakter onzer natie in Indië (in tegen stelling met de vroegere wijze van regeeren) wilde handhaven, stemde de Eerste Kamer zijn begrooting af. En nog dezer dagen toonde zij, hoe zeer zij den geregelden gang van het werk durft stremmen door haar goed keuring te weigeren aan een zóó billijke en noodzakelijke wetsvoor- dracht als die tot splitsing van de groote steden in enkelvoudige kies districten. Er helpt dus niet aan om beter vooruit te komen, om gang en leven te krijgen op politiek gebied iets waar ook de liberalen, nu zij in de minderheid zjn, zoo naar schijnen te verlangen is het noodig, dat men van haar koop, roepen, tien, twintig stemmen tegelijk, waar zij door het volk drong. Wat wilt gij? vroeg de afslager norsch. Gij hebt het boek eenmaal ge kocht en het betaald. Ik weet het, antwoordde de we duwe, die geen acht sloeg op liet ge fluister der omstanders of op do spot tende blikken van boer Harmsen. Dit bankbiljet heb ik in den Bij- hel gevonden en nu kwam ik vragen of het mij al dan niet toebehoort. Een der mannen sloeg een oog op het geele papier. Honderd gulden, riep hij verbaast. Vrouw Geertsma heeft honderd gulden in haren Bijbel gevonden. Wat trokken de omstanders verwon derde gezichten. Harmsen knarste op de tanden van inwendige woede. Waarom had hij niet moer geboden! Dat ellendige wijf, zoo maar honderd gulden in eens rijker! Toen zweeg hij, want daarbinnen was iets dat hein zeide: Zoo helpt de Heere zijn kinderen uit den nood. I lij verlaat de zijnen niet. De notaris reikte het bankbiljet den erfgenaam over, maar deze drukte het snel de weduwe in de hand. Het is uw eigendom, zeide hij op deolncmonden toon. De Heere heeft u ge holpen. Zijn woord is getrouw Hij maakt niet beschaamd allen, die op Hem hopen. Vrouw Geertsma voelde zich onuit sprekelijk hewoldadigd. Zij stamelde ee nige woorden van dank en verliet vol blijdschap de pastorie. In hare woning gekomen vloeide er een stroom van tra nen langs haar gelaat en prees zij haren God, die haar zoo wonderlijk had gehol pen en wiens trouwe door hare ontrouw niet werd verbroken. Mijn lezer! het is niet noodig hier iets aan toe to voegen. Wentel uwen weg op den Heere en vertrouw op Hem. Vrijdag-. 5, van Oi

Maas- en Scheldebode | 1891 | | pagina 1