IDE GAST, m t- T o u w 1 la Adverte Chili Sc Uit oim Parlement. C Vis, j- 1 -■! -I T/pSt"'1- - 1 wederom duiïïëïïjF" geopenllaard7 De liberalen zullen het volk wel „ontwikkeling," als men hen maar hun gang laat gaan, en aan die ontwikkelde lieden zullen zij van overheidswege wel zeggen wat goed en recht is. En wat is dan goed en recht in hun idéé? Zich buiten het bereik van „ker kelijke" invloeden stellen, den gods dienst verzaken en in een nieuw heidensch leven wandelen. Met die soort „ontwikkeling" heb ben zij het in de groote steden al vrij ver gebracht. En daarom, zoo eischen zijlaat ons, liberalen, toch die groote steden alleen behouden. Wel zeker! Waarom vragen zij niet het geheele land Inderdaad, dat vragen zij, dat eischten zij sedert lang geheel op. Zie maar naar hun schoolinrichting, naar hun houdiug tegenover de ker ken, naar hun uitsluiting bij be noemingen. Alleen maar is de Calvinistische trek in ons volkskarakter te taai van aard om het zoo spoedig togen den geest der revolutie op te ge ven. Dat zien, dat gevoelen zij wel. En derhalve klemmen zij zich, bij gebrek aan meer, nu nog krampachtig vast aan de groote steden. Het is een bewijs hunner zwak heid Daarom is er in het behoud van die groote steden voor hen ook geen overwinning, doch veeleer een zede lijke nederlaag gelegen. SilciHC Pers. Het Volksblad van Z-Holl. en 's-Gravenhage heeft geantwoord op ons artikel in het nr. van 18 dezer, en nu komt het, meenen wij, duide lijk uit, dat de redactie van dat be langrijk orgaan de voorgenomen be moeiingen van het Provinciaal Comi té niet geheel en al zonder zorg te gemoet ziet. Nu, zij kan daar gegronde rede nen voor hebben, ofschoon zij die niet noemt. Mogelijk acht zij het ook niet goed, daardoor in het publiek veel te zeggen, en dat eerbiedigen wij natuurlijk. Alleen veroorloofden wij ons, haar een bescheiden wenk te geven en haar aan te raden nog niet dadelijk te hevig te klagen zoo lang het niet met de stukken is aan te wijzen, dat men inderdaad „de kleine pers" als zoodanig „als een veldhoen op de bergen najaagt." Do redactie moge zich verzekerd houden, dat, als het zoover komt, als men openlijk toont de macht van het vrije woord en den invloed der vrije critiek (mits in passenden vorm gekleed) niet meer te kunnen ver dragen, wij, zooveel als't kan, aan haar zijde zullen staan. Eerst echter willen wij liefst af wachten, wat er van de plannen van het Prov. Comité verder uitlekt. Wij voor ons zijn wel voor eenig verband, voor organisatie van de kleine pers, maar alleen voor een hel pend en beschuttend verband, niet voor een verband, dat een wezenlijk deel van de kleine pers zou bescha digen of' dood rukken; dus wij zijn niet voor elk verband. Zulk een verband moet niet alleen rekenen met het bestaande, maar op de meest voorzichtige wijze alles spa ren, wat gespaard kan worden. In het Prov. Comitté zitten even als de bestuurscommissiën der locale bladen ook weer enkele of meerdere mannen, die hun particuliere belan gen hebben, en die zij toch in het Comité niet boven de algemeene be langen mogen laten gelden. Ging derhalve het Prov. Comité als keurmeester van bladen zich neer zetten, dan zou vanzelf de vraag ge wettigd zijn naar genoegzamen waar borg tegen strikte onpartijdigheid. Toen wij de vorige maal over de kleine pers spraken, (hadden wij niet het doel om één of meer organen als te bande/oos te signaleeren. Im mers, dit kon uit diverse motieven verklaard worden en zou niet wen- schelijk zijn. Wat de redactie van het Volksblad dus melde omtrent haar eigen verband, had zij, wat ons be treft, veilig achterwege kunnen laten. Wij gewaagden van do kleine pers in het algemeen. Met het oog daarop hebben wij de grondstelling opgezet vrij is al-. zyn doel Iran beantwoorden Deze uitdrukking verlangt de re dactie nog nader verklaard. En tot ons leedwezen voegt zij er maar dadelijk bij, dat zij de woor den aldus uitlegt: „het doel heiligt de middelen." Dit laatste is een geheel andere stelling, waarin sprake is van het verband tusschen de middelen en het doel-, terwijl onze stelling alleen zegt, wat onder de ware vrijheid is te ver staan. Die uitlegging snappen wij dus niet. Als men onheilige middelen te baat zou nemen om een zeker dwingend persverband te smeden, dan zou men juist het doel niet bereiken. Alles wat. zich waarlijk vrij zal bewegen, heeft een zeker verband noo- dig; maar niet te veel banden en geen banden van slechte stof, die be derfelijk inwerkt. Groote voorzichtigheid en beschei denheid zijn alzoo dringend aan te bevelen bij een mogelijke organisatie van de kleine pers. Hierin zijn wij het met het Volks blad volkomen eens. De eerste twee dagen zijn er niets dan tegenstanders van de legerwet aan het woord geweest, uitgenomen de lieer Schaepman, die ten minste wil mede werken om de wet aannemelijk te ma ken. De heeren Van Vlijnen en Van Nu- nen verklaarden er zich heftig tegen, maar wonderlijk, we hoorden niets van een uitsluitend Jtoomsch belang, dat bij de aanneming van deze wet zou worden geschaad. Het was alleen op politieke en strategische gronden, dat hun tegen spraak berustte. De Heer Yan Vlijnen kwam zelfs met een eigen plan van le gervorming voor den dag. „Willen we hebben," zeide hij, „een krachtig hoofd leger, dat met de hardnekkigheid aan oud-Holland eigen, der vaderen erf ver dedigen zal, dan moeten we streven naar vrijwilllige soldaten, en daarbij niet te streng letten op de finantiëele offers, ge dachtig aan 't spreekwoord Elk arbei der is zijn loon waard." Ons dunkthet leger is al duur genoeg, beroepssoldaten zullen de kosten van het leger verdub belen. En wat de plaatsverv. betreft, zeide hij „Het lot van den minvermogende, die toch dienen moetverbetert niet, al komt de vermogende zelf voor zijn num mer op." Verder ontwikkelde hij een plan om de schutterij in een direct bruik baar reserve-leger te herscheppen. De heer Van Nunen zeide o. a.„Als een der groote mogendheden zijn oog liet vallen op Nederland, zal die, bij de overweging der mogelijkheid om tot zijn doel te geraken, veel meer opzien tegen de bezwaren, welke het gevolg zijn on zer nationale karaktertrekken, dan tegen de moeilijkheden aan eene eigenlijke ver overing verbonden. Slechts indien wij zouden toonen door het prijsgeven onzer nationale instellingen ons te willen rich ten naar de instellingen van andere vol ken, eerst dan zou, mijns inziens, op den duur gevaar kunnen ontstaan voor het behoud onzer zelfstandigheid." Ook van de zijde van den heer Seyf- fardt en G-uyot, officieren, vond de wet bestrijding. „De Heg. zeide de laatste, „heeft zich en dit is mijns inziens de groote fout van de geheele wet niet op practisch standpunt weten te plaatseu." De heer Domela Nieuwenhuis was van meening, dat zij, die anderen onbekwaam achtten om het kiesrecht uit te oefenen, hen ook maar onbekwaam moesten acht ten om soldaat te worden. Ten slotte diende hij, na eene vrij belangrijke en kalme rede, de volgende motie in: De Kamer, overwegende dat de hoofd beginselen van dit wetsontw. zijnver hooging vuil het contingent en vermeerde ring der oorolgsuitgavenoverw. dat door aanneming daarvan een bedenkelijke stap wordt gezet in de richting van het mi litairisme, den kanker, die knaagt aan de welvaart van alle volkeren, keurt de hoofdstrekking af van dit wetsontw. on danks het daarin opgen. rechtv. beg. van afsch. der plaatsverd., en gaat over tot de orde van den dag. Ook de lieer De Geer van Jutfaas had vele bezwareu. Hoe moesten b. v. de stu denten het maken, als zij een jaar onder de wapens moesten De persoonlijke las ten zijn veel te bezwarend. En wat de rechtstoestand van den soldaat betreft, deze is de paria der maatschappij. Een zuur gezicht maakt hem strafbaar en hij moet lachende en vroolijk lijden. Ook de resultaten der wet zouden bedroevend zijn. Verscheidene leden maakten den heer De Geer echter de opmerking, dat hij den schijn niet kan ontgaan het voor de hoogere standen op te nemen, nu hij niet eerder dan nu die standen gevaar loopen de aangehaalde zaken te berde heef. gebracht. De heer Ileldt antwoordde den keer Schaepman op het ook door ons aange haalde punt. Hij zeide „Er bestaat ver zet, krachtig verzet tegen de plaatsverv. en nummerverwisselaar, een verzet, dat m\ WTmmTwWi De lieer A. van Dedem kwam op te gen de bewering, dat de neringdoenden hunne zonen het minst goed zouden kun nen missen. „Meent men," vroeg hij, „dat een hoer, die een knecht moet hu ren, minder zwaar getroffen wordt, dan een gegoede burger, die een bediende moet nemen?" De heeren Sckimmelpennick van der Oye en Rooseboom verdedigden liet voor stel. De Heer Travaglino betoonde zich een hef.ig tegenstander, ofschoon hij ver klaarde dat de wet geen bepaald Ka tholieke quaestie raakt. Hij trachtte, door aandoenlijke tafereelen op te hangen van de ouderliefde, o. a. door to verklaren, dat als cr geen ernBtig gevaar voor het vaderland dreigt, de moeders hare zonen voor zich eischen de Kamer te be wegen toch deze wet niet aan te nemen. De lieer Borret kwam echter zijn ge loofsgenoot tegen. Hij zeide o. a.Wel verre van in dit wetsontw. een aanslag te zien op de Katk. belangen, heeft het bij mij een ernstig punt van overw. uit- gem. of niet juist de uitnemende zorg, die gewijd is aan de belangen der Kath. geestelijkheid de aanneming raadzaam moest maken. Ik spreek mijn leedwezen uit, dat een deel van het Kath. volk zich liet mee slepen om de onafnankelijkheid van den Volksvertegenw. aan te randen doorliet aannemen der Noordbrabantsclie motie" De lieer Rooseboom meende, dat de bestrijders van het voorstel diep doordron gen zijn van de deugdelijkheid en den diepen zin der spreuk; „Een weinig te veel waarborgt tegen niet genoeg." Die meening is ook de onze. De tegenstan ders hebben eerst onder liet Roomsche volk alles in het werk gesteld, om uit een godsdienstig oogpunt de wet te doen vallen. Nu wordt zij uit politiek en krijgskundig oogpunt veroordeeld. Niets deugt, al het kwade wordt overdreven, het goede over het hoofd gezien. Vüükcreii «Ier Aarde. Engeland. In het Engelsche Lagerhuis is de vo rige week een merkwaardige stemming gehouden. Er werd namelijk met eene meerder heid van 30 stemmen een motie aange nomen waarbij het verbouwen van opium in Britsch-Indië afgekeurd werd. Wij juichen dit zeer toe, want al zal wel niet dadelijk afschaffing der opium handel en gebruik het gevolg er van zijn, toch blijkt er uit, dat de oogen meer en meer opengaan voor dén gruwel, dat een christenland, alleen uit geldzucht, zich den moord van tienduizenden cp den hals haalt. Of wie telt het getal slacht offers van die vloek van Indië? Gewis, gerechtigheid verhoogt een volk; maar de zonde (en niet het minst de opium- handel) is een schandvlek voor Engeland, en helaasook voor ons vaderland Etu»lnii<l. Onlangs berichtte men uit Rusland den plotselingen dood van de grootvorstin Olga, wier zoon naar de Kriin verban nen was. Het geruclit loopt nu, dat de groot vorstin geen natuurlijken dood is gestor ven, maar een einde aan haar leven heeft gemaakt nadat de Czaar haar verzoek ten gunste van haar zoon Michael had afgewezen. Volgens het Poolsehe blad P zegloud verklaarde de grootvorstin, met den hoftrein te Charkow aangekomen, na vertrek van daar behoefte aan rust te gevoelen, en inde salon-coupé alleen te willen zijn. Ten 4 ure klopte een hof dame aan. Geen antwoord krijgende, riep zij den hofmaarschalk, en toen beiden daarop de coupé openden, vonden zij de grootvorstin geheel bebloed en zonder eenig teeken van leven. Terstond liet men den trein naar Ckarkou terugkeeren. Men legde de groorvorstin een verband aan, ofschoon er aanvankelijk hoop op behoud scheen, is zij in den nacht van 13 dezer overleden. Aan de Times wordt uit Wee- nen en aan de Standard uit Petersburg gemeld, dat de grootvorstin door mor phine-vergiftiging een einde aan haar leven heeft gemaakt. Te Weenen wordt hieraan geloof gehecht. Italic. Tusschen den Italiaanschen Minister van Marine, admiraal San Bon en Luz- zatti, Minister van financiën, is verschil van inzicht ontstaan over de uitgaven van Marine. Luzzatti gaf zijn verbazing te kennen, dat zijn ambtgenoot in plaats van bezuinigingen aan te brengen, voor stellen deed tot verhooging der uitgaven, met name voor een reserveeskader. Luz zatti heeft nu die voorstallen in overweging genomen. Servië In Servië is men verheugd over het vertrek van den ex-koning Milan, die Zondag 1.1. het land verlaten heeft. De Regeering heeft voorts de koningin Nat halie, bekend om haar samenspannen met Rusland enz. gelast het voorbeeld van haar geweien echtgenoot te volgen. In dien zij niet spoedig haar koffers pakte en heenging, zou zij met geweld verdre ven worden. Vijf dagen heeft zij gekre gen om orde voor hare zaken te stellen. Maar die lastige vrouw is men nog niet kwijt! Zij wil niet heengaan en heeft nu 15 man met stokken en revolvers gewa pend, voor haar huis staan, om elke ge- weldadige poging der Regeering tegen te gaan. Met verklaarbare nieuwsgierigheid wacht men nu de dingen die komen zul len. lederen Vrijdag, voor de zon onder gaat, gaan de Joden naar den ringmuur van den tempelberg om hunne klaag liederen aan te heffen. De plaats, waar de tempel heeft ge staan, betreden zij nooit. Zij vreezeir zich aan heiligschennis schuldig te maken, wanneer zij daar één voetstap zouden zetten. Jooduche pelgrims uit alle deelen der wereld maken nog bedevaarten naar deze plaats; rijken en armen, ouden en jongen, mannen en vrouwen kan men daar ontmoeten. Sommigen leggen bet voorhoofd togen de verweerde stukken muur en maken ze met hunne tranen natanderen gaan op de hurken zitten tegen de koude, armzalige overblijfselen van de oude heerlijkheid. Zoodra zich een aantal Joden hier heeft verzameld om hunne gebeden uit te spreken, begint de voorzanger aldus „Ter oorzake van liet paleis, dat ver woest ligt", en het volk valt in „zit ten wij eenzaam en weenen." De voor zanger gaat voort„Om de muren, die gescheurd zijn, om uwe majesteit, die voorbij is, om uwe groote man nen, die daar nederliggen om de priesters, die gevallen zjn, om onze koningen, die het veracht hebben," en na elke uitspraak van den voorzanger roept het jammerende volk „zitten w j eenzaam en weenenDe voorzanger „wj bidden u, erbarm u over Sion Volk: „Verzamel de kinderen van Jeru zalem Voorzanger Haast u, haast u, Sions Verlosser!" Volk: „spreek tot het harte van Jeruzalem." Voorzanger „schoonheid en majesteit mogen Sion omgeven," Volk „Ach, wend u gena dig tot Jeruzalem." Voorzanger Moge weldra het koninkrijk over Sion weder verschijnen." Volk: „Troost de treu- rigen over Jeruzalem." Voorzanger „Moge vrede en vreugde in Sion haren intrek nemen." Volk En de spruit Jesse opkomen te Jeruzalem." Zóó wacht men nog altjd op Christus' komst. Nog immer moest Jehovah klagen „Mijn volk hoort het niet, en Israël verstaat het nietWanneer zal het deksel van hunne oogen vallen Roeper. Eene vreeselijke misdaad. Op eenigen afstand van het kleine Westfaalsche plaats je Gesmold, is een vreeselijke misdaad gepleegd. Eene jonge dame die met eene welvoorziene beurs te Diepholz uit den trein steeg, moest wegens de gebrekkige verbinding, den verren weg naar Dam me te voet afleggen. Bj den ingang van het dichte woud, 't welk zich tusschen de beide plaatsen uitstrekt, trad zj een aan den weg gelegen huisje binnen, met liet doel om daar iemand te vinden die haar door het woud zou kunnen geleiden. De man dien zj daar aantrof, was er echter niet toe te bewegen, maar ver wijdert zich met eene spade op den schou der, onder voorwendsel dat lij nog eenig werk op het veld te verricjiten heeft. De dame moest alzoo, daar er geene andere menschel jke woning in de nabjheid was, den weg geheel alleen voortzetten. On geveer in het midden van het woud ge komen, ontmoet haar een gendarme uit Damme, die op haar verzoek weder om keert, en haar uit het bosch geleidt. Doch nauwelijks is hj een eind weggereden, toen lij een door merg en been dringende gil verneemt. Terstond jlt de gendarme naar de richting, van waar de gil ge hoord is, en vindt de dame reeds dood in haar bloed liggen, met doorgesneden gorgel terwjl, alles wat zj van waarde bij zich had, geroofd is. Van den moor denaar was nergens eenig spoor te ont dekken. De gendarme rjdt daarop naar het huisje, waarvan de dame hem hare ontmoetiug meegedeeld had, en verlangt daar brood voor zjn paard. De alleen to huis zijnde vrouw verklaart, dat zij op het oogenblik geen mes in huis had, daar haar man naar het veld was ge gaan. Terwijl zj nog met elkander spreken, treedt de man binnen, wiens handen en mouwen met bloed bevlekt zjn. De gen darme arresteert hem terstond, en voert hem met zich mee, naar de gevangenis. Te Raalte werd Zondag morgen b j den eersten vroegdienst in de nieuwe noodkerk een geweldig gekraak gehoord, onmiddellijk gevolgd, door het angstig gejammer der menigte. Het bleek, dat de houten vloer te zwak was om de me nigte menschen te dragen en gedeeltel jk was ingestort. Ook de preekstoel en de tribune voor het koor dreigde te vallen. Ieder zocht naar buiten te komen, het geen een geweldige verwarring gaf en waardoor eenigen onder den voet geraak ten. Eene vrouw kreeg daarbij ernstige wonden aan hoofd en handen, zoodat voor haar geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Tusschen den lenen 2en dienst trachtte men het kwaad te verhelpon, door in allerijl steenen onder den hou ten vloer aan te brengen en den preek stoel met touwen vast te sjorren. Toch was de menigte bj den tweeden dienst zoo anstig geworden, dat velen voor den ingang der kerk bleven staan. De heer II. de Wilde van '6-Graven- hage, zal op Vrijdag 1 Mei te Brielle eene lezing houden over De beteeke- nis van de Juni-stembus". Een onlangs overleden lid van het Engelsche Lagerhuis, Tapling, heeft zijne verzameling postzegels, op eene waarde van 30,000 pd. st. geschat, aan het Britsch Museum vermaakt. en 8 dagen van San Francisco naar New-York te wandelen, is den 27 Maart des "avonds te 6,25 aangekomen cn 3395 mijlen te voet afgelegd. Zj heeft de reis volbracht in 6 mnd. en 27 dagen, zoodat zj op den haar toegestanen tjd 13 dagen heeft uitgewonnen. Zj heeft dus op de 1300 doll., waarvoor de wed denschap is aangegaan, ten voile aan spraak. ^laatseüjk .Nieuws. SMUiitielsdfjk. 15 April. Opgaaf van het getal kiezers voor de Provin ciale Staten in liet hoofdkiesdistrict Mid- delharnis. Middelbarnis 291 Sommels- djk 204; Oude Tongo 196; Ouddorp 194 Ooltgensplaat 171 Dirksland 159 Nieuwe Tonge 103; Den Bommel 97 Goedereede 95; Stad aan 't Haringvliet 88Stellendam 77. Melissant 72 en Ilerkingen 41, totaal 1788, tegen 1793 in het vorige jaar. Nieuwe Tuitje, 27 April. I)e vorige week heeft de arbeider L. L. bezig zijnde met sprokkelen in het bosch een egel of stekelvarken gevangen. Met hst oog op do weinige werkzaam heden, wil de man, door zijn vondst van huis tot huis te laten zien er nog wat door verdienen. llerkiilgen. 27 April. Heden werd alhier met algemeene stemmen herkozen tot Dijkgraaf van den polder St. Elisabeth de lieer Jb. den Baars te Dirksland. Voor den Polder Oud-Herkingen werd met algemeene stemmen herkozen in de plaats van den heer Vervoorn, als penningmeester de heer M. de Gast secretaris dier polder. Ihiddorp. Tot eindpunt der tele- phoonleiding alhier is aangewezen het huis van J. Knape, alhier. Deze zal voor de verzending en de ontvangst der berichten zorg dragen. Men heeft gebruik gemaakt van de bestaande te- lephoonleiding voor de Redding-maat schappij van Goedereede naar de Oude Stoof en verder naar het dorp. Vandaar gaat een lijn terug naar de Oude Stoof en dan naar de haven alhier. De openstelling van de lijn is nog niet bekend. nesüliaaü, 23 April. Heden is alhier in den ouderdom van 79 jaren overleden Adriaantje van Luik, wed. v. Wouter Bruggeman, die ruim 40 jaren als bedeelde der diaconie in het armenhuis heeft gewoond. Daar er geen bloedverwanten of na bestaanden aanwezig waren, heeft zich het armbestuur de zaken der over ledene aangetrokken en vond men na gedaan onderzoek, in een oud kastje de kapitale som vanVjftien honderd negen en dertig gulden, (zegge ƒ1539) in verschillende muntspeciën. Dat de behoeftige bloedverwanten hier en elders wonende, gemelde som met nog eenig huisraad gaarne in ontvangst zullen nemen, betwijfelen wj niet. ■IciiKMlMOrri. Tot onderwijzer aan de school met den Bjbel alhier is benoemd de heer W. Ploegers te Oud- Beierland. Mcrkiiieuws. Predikbeurten op Zondag 3 Mei. NEDERD. GEREF. KERK. (Doleerendo.) Ooltgensplaat, Yoor. en Kam. en 's arondsdhr. Guillaume. Zuidland, Voorm. Leeskerk nam. Cathecismus. Oud-beierland. CHRIST. GEREFORMEERDE KERK. Middelbarnis, Yoorm. en 's avonds ds. Kooi van Berkum. Stellendam, Voor 011 Namiddag, Ds. J. J.Koop- mans. YRIJE GEREFORMEERDE GEMEENTE. Melissant, Yoorm., nam. en avond Db. P. den Boer. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Voormiddag en Avond Ds. K. W. Ned. Hekv. Kerk. BEllOPENTe Mjnsheerenland, ds. Gobius dn Sart G. Jz., te Nieuw-en St. Joosland. Te Loenen (op de Veluwe) ds. Moulijn, oand. te Nijmegen. Te Anke veen, ds. Heinecken, te Amerongen. Te Bracken c. a., ds. Ynzonides, te Ouder kerk aan don IJsel. Te Wolsum en West- hem, ds. Rjneeberg, te Ternaard. Te Koc- krengen. ds. Gobius du. Sart, te Nieuw en St. Joosland. Te Ede, ds. van Yelzen, te Scherpenzeel. AANGENOMENNaar Haarlem, Van Lennnep, te Dieren. BEDANKTVoor Elburg, ds. van Bolhuis, te Weesp. Christ. Geref. Kerk. BEROEPENTe Tiel, ds. Breukelaar. te Njmegen. Ned. Goref. Ker c (djleee ile). BEROFPENTe Ejnaart en Hejningen, ds. Notten, te Veldwijk. Te Willemstad, ds. van Scheven, te Oude - en Nieuwe Wetering. Te Heinenoord, ds. de Vlieg, te Halfweg. Te Harlingen, ds. Woudstra, te Maassluis. Te Zuidland, ds. den Hengst, te Den Helder. BEDANKT: Voor Purmerend, ds. Sqoel, te Kampen. Voor Loosduinen, ds. Westerbeek van Eerten, te Mijdrecht. MarliUiericliten. Brielle, '20 April. Boter f 0,45. Eieren f 2,75 per 100 stuks. GRAANMARKT. Rotterdam, 23 April. Biimenlandsehe Granen. Tarwe. De beste soorten werden verkocht van f9,75 tot 10,75, (uitgezochte) nog daarbove, goede en mindere qualiteit van f 9,25 tot 7,25. Per 100 kilo naar deugd van f 10,25 tot 12,60. Canada Tarwe f8,00 Rogge. De beste f7,30 a f 7.60 mindere f 7,20 a 6,75. iiV VVffi&iW Gerst, f 4,50 a f 6, tot f 9,85. Zomer- 10 ets. Chevalier- als voren, f 4,75 Haver goed prijshoudend tot f 4,50. Paardeboonen f 6,75 tot Bruine boonen f 10,25 f Witte boonen f 10, a 11, Blauwe erwten, kokende f 8, a f9, Koolzaad f 12, Kanariezaad. De beste qu en mindere soort f 7,af? Zeeuwsche Ajuin. De aan HL., waorvan weinig markt» goed, f 0,50 a f 1 per 50 kif Rotterdam, 23 April. O gisteren en heden aangevoer -—ezels, 276 vette runderen, vette en graskalveren, nu pen of lammeren, 674 varken De prijzen waren als voljl qual. 78 ets., 2de qual. 72 ets I veren lste qual. 115 ets., 2de pen lste qual. 60 ets., 2de qv alles per kilo, varkens le quq o - c., 3e qual. 19 c. licht s kilo; melkkoeien f 170 a 250, stieren f 70 a 200, graskal' f 60 a 110, vaarzen f 110 den f 55 95 Op de botermarkt werden at ton en 1092 stukken a 0,5 2e qual. f 46, 3e qual. f 42, Zeeuwsche eieren f 3,00 a f 3,20 a f 3,40 de 100 stuks. Sehepkaas per 50 kilo f Aanvoer partijtje. Amsterdam, 24 April. Pi heden Pr. Dokkummerjammei neker f 2,25 a 3,50, idem Ej Geldersche blauwe fu burgers f 4,50 a 4,60, roode merzand f aHt I Zeeuwsche Spuische ja Flakk. f 3,50 a 4,50, dito bl« sisclie jammen f -a ft Friesche saagers fl.' Niewe Malta 9 12 ct. per Dordrecht, 24 April.' Hei heden niet ruim en tothooge; Dordrecht, 7 April. De Grasstuklcen (,/j ko.) a Hooi, stukken 6 f 9,50 a 8,75 Wei, stukken f 2,90 per 100 stuks. Hoeksche Waard en IJs Er was in de afgeloopene en de vraag bepaalde zich De mindere soorten moesteij van de hand worden gedaan ring. Naar snuit en afval wi zen hieven vast. Londen, 23 April. Ter gevoerd100 Runderen, ren en Varkens. Men note 4/6, Schapen 3/6 a 5/4, Kalvl 2/g a 3/9 per steen Pos ïe Lijst van brieven ge bekenden le helft Ap van Dirk A. van Heemst. van Oude G. Dekker. A. Kreine van Somir J. Vogelaar J. van Zuuren, Oenc Stoomvaart A EdamNed.-Amer schappij, vertrok 25 c re naar Rotterdam. Zaandam, Ned.-l Maatschappij, arrivee Amsterdam te New-I Spaar ndam, Ned. Maatschappij, van Rc York, passeerde 26 voormiddag Prawlepo SchiedamNed.-An Maatschappj, van Ro York, passeerde 26 voormiddag Dover. Obdam, Ned.-Ame schappj, vertrok 2 York naar Rotterdan 15 a 16 °/0 stikstof, o proefstations. Levering tot zeer soliede wederverkoop! ijJ EFFECTEN COUPC Verstrekt gelden i tüebonwen en Hoofdagent van As pijen tegen brandschf pen, Rundvee, enz. Verkrjgbaar puik B EllK in allerli vestig ik de aanda bouwers op mijne f tei's en heldertouw strengen, hals- en cn singelband enz. P. VAN DONG! TE KOOP aangel Prjs een partij pui Te bevragen bij te Ouddoip.

Maas- en Scheldebode | 1891 | | pagina 2