I Voorstraat 290, Dorfalit bij bei Stadhuis, VERHUIZINGEN l\ ADVERTENTIEN. Eclite SINGERNaaimachine! M. VERTRECHT Jr. TH E.BRAK Touw Donsveeren, Gekaarde Kapok, Chili Sa AMSTE Wage Uit on? Parlement. Volkeren «Ier Aarde. Kerknieuws. Correspondentie ADR. BEKET LENA BAKELAAR, g Levering van Tijken, Veeren ISRAËL DE WINTEP L Agent de Heer J. VIS Cz. te Ai om ut elsdijk. prima gezuiverde Bedveeren en gekaarde Kapok, J. IIOEIl, voorheen C Vis, ce at: b B de Iloeksch IJselin Hang 26 (Hoofd-magazijn) en Hang 6. ROTTERDAM. H.H. LAN OOLTGEj P' v V yjl, gebracnt, uij nei uuicati >au de afdeeling of van het onder-kies district, waarbinnen de kiezer woont, zoo de gemeente in afdeelingen of onderkiesdistricten is verdeeld Men heeft de bezwaren van uitvoe ring die uit dergelijke omstandig heden voortsproten, in de practijk weten te overwinnen, en indien thans bezwaren van dien aard mochten ontstaan, zal men daar ook wel een middel op kunnen vinden." „De vraag waar iemand woont" zoo zeide de Minister „wordt niet door deze wet beslistdat moe ten de personen weten, die met de uitvoering er van belast zijn. Men moet toch (ook als schipper) op eene of andere plaats wonen, waar het biljet kan worden afge- gegeven; ten slotte moet toch altijd uitgemaakt worden in welke gemeen te een schipper, die overal kan zijn, geacht moet worden op zeker oogen- blik te wonen; anders kan hij niet op de lijst worden gebracht. En met het oog op de onderkiesdistricten moet men ook de juiste woonplaats kennen. Maar, zooals ik zeide, de quaestie bestaat reeds bij de bestaan de wet. Het is dus onjuist, dat som mige menschen niet zouden kunnen stemmen, omdat hunne woonplaats niet bekend is." Doch er werd nog een beschul diging van veel erger aard tegen deze wetsvoordracht ingebracht. De heer Kappeyne meende na melijk een ongrondwettigheid „op het spoor" te zijn, zooals het Han delsblad dit eigenaardig uitdrukte. Die ongrondwettigheid zou hierin bestaan, dat volgens art. 80 der Grondwet ieder „ingezeten des Rijks," die geschikt is en in maatschappe- lijken welstand verkeert, mede kie zen mag (behoudens de daarbij ge noemde uitzonderingen) terwijl bij splitsing van de groote steden de kiezers aldaar een bekende woning moeten hebben. Dat was, volgens den heer Kappeyne, een „verzwa ring" van de vereischten voor kies bevoegdheid. „Waar zou het heen gaan" zoo riep hij uit, indien aan de Grondwet door gewone wet ten willekeurige toevoegingen ge maakt werden?" Welke vonden Doch de Minister bleef ook hier op het antwoord niet schuldig. „Nu heb ik op mijne beurt ont dekt," aldus voerde hij hem tegen dat indien de argumenten van den heer Kappeyne voor deze nieuw ste ongrondwettigheid steekhoudend zijn, de geheele (thans bestaande) kieswet ongrondwettig isdit is vrij wat erger. De heer Kappeyne heeft n.l. gezegdwanneer de kieswet ie mand verplicht om, ten einde op de kieslijst te komen, zijne woning aan te wijzen, maakt zij het kiesrecht afhankelijk van een eisch buiten de Grondwet om. De vereischten voor den kiezer zijn geregeld bij de Grondwet en men mag den kiezer niet verplichten om bovendien zijne woning aan te wijzen. Art. 2 van de kieswet zegt, dat de wet hem houdt voor ingezeten des rijks, „die zijne woonplaats ge durende de laatste, aan de sluiting voorafgaande achttien maanden hier te lande, of in de koloniën of be zittingen van het Rijk in andere werelddeelen gehad heeft" Op deze manier zoo betoogde de Minister en staafde hij zijn betoog met een voor beeld, wordt aan verschillende per sonen een recht ontnomen door art. 8 van de kieswet, dat hun grond wettig toekomt, omdat de kieswet andere voorwaarden stelt dan de Grondwetde geheele kieswet is al- zoo ongrondwettig. „Maar waarom dit wetje nu on grondwettig genoemd en de kieswet niet?" Zoo vroeg de Minister terecht. Toen in 1850 aan Minister Thor- becke werd gevraagd, waar de schip pers moesten gerekend worden te wonen en te mogen stemmen, ant woordde hij dat hij zich kon ver eenigen met het denkbeeld, dat schippers die nergens dan aan boord hunner schepen woonden, het kies recht daAr zouden oefenen, waar zij in het patent waren aangeslagen. Met andere woorden: waar de wet uitdrukkelijk vorderde het inwoner zijn van of het wonen in eene ge meente, heeft die Minister daarvoor in de plaats gesteld den aanslag in het patent. Toch zag niemand des- j-taj. li- ,,a/vn «arlorp hevnalino- ^rkp=ca:-; nadere uitvoering van de grondwet een ongrondwettigheid. En zoo bleef men een paar dagen over dit wetje „beraadslagen." Natuurlijk laat onze beperkte ruim te slechts toe, dat wij het allervoor naamste even aanstippen. Er werden nog heel wat meer be denkingen gemaakt. Zoo o. U. dat de wetsvoordracht te haastig was inge diend, dat de moeielijkheden aan de uitvoering verbonden, niet genoeg overwogen waren, dat eerlang toch de geheele kieswet in behandeling moest komen, dat later mogelijk het stelsel van een proportioneele verte genwoordiging zoude worden inge voerd, en alsdan de enkelvoudige districten vanzelf zouden vervallen; dat de wet was voorgedragen om revanchi te nemen tegen eene daad van de Tweede Kamer (die in '87 de groote steden ongesplitst liet; dat de Eerste Kamer zichzelve door het aannemen dezer wet een klap in het aangezicht zoude geven; enz. enz. Ook ontzagen de heeren zich zelfs niet den Minister herhaaldelijk te prikke len in zijn eergevoel. Zoo verweet de heer Kappeyne hem, dat hij ju ridische ketterijen had verkondigd, omdat hij niet genoeg onderscheid ge maakt had tusschen iemand's domicilie en zijn „woonplaats" Een beschul diging, die met een (aanhaling uit de werken van Professor Opzoomer dadelijk werd weerlegd. Ook kon de heer Kappeyne zich niet begrijpen zeide hij dat de Minister zoo kalm kon blijven bij een te voor ziene verwerping van een wet, die de Regeering toch zoo noodig achtte. Waarop de heer Lohman kloek en gevat antwoorde. „Ik geloof dat Regeeringen me nigmaal kalm moeten blijven, ook bij de grootste onrechtvaardigheden. Wanneer de Regeering met al haar vermogen heeft gedaan wat zij haren plicht acht, geloof ik dat zij zich volstrekt niet bezwaard behoeft te gevoelen over de uitkomst." Maar de heer Lohman liet ook niet na de Eerste Kamer onder het oog te brengen, wie zich bij verwer ping dezer wet dan wel bezwaard moesten achten over de uitkomst. „Yoor de Regeering" zeide hij „is het vrij onverschillig of de wet wordt aangenomen. Wanneer bij de aanstaande verkiezingen de Regeering de meerderheid in het land verliest, dan zal zij niet aan het bewind blijven, omdat door deze splitsing van de steden zij misschien een paar stemmen zou winnen, waar door zij wellicht het hoofd nog bo ven water zou kunnen houden. Ook de Regeering heeft haar gevoel van waardigheid, en zal hier niet blijven zitten, wanneer blijkt, dat de natie haar niet begeert. „Maar wordt de wet verworpen zal dan op dezelfde wijze geoordeeld worden over de verwerping? Zal de natie na konnisneming van de discussie niet overtuigd zijn, dat het hier wel degelijk te doen is om de politieke gevolgen van de wet? Zal men kunnen begrijpen, waarom een privilege moet worden gegeven aan eene meerderheid in den lande, een privilege welks bestaan niemand ontkennen kan? Maar de liberale heeren lieten zich niet waarschuwen. Daarom stonden zij te hoog" word er gezegd. Inderdaad, het ziet er op politiek gebied tegenwoordig treurig uit. De liberale partij bleek in de laatste ja ren onmachtig om te regeeren, en nu er een Kabinet van een andere richting optrad, wordt liet op aller lei manieren bemoeielijkt. Doch dit zij onze troost God de Heere regeert en zal op zijn tijd ook deze nevelen wel doen wegtrek ken. De Tweede Kamer is weer vergaderd. Gisteren, 21 dezer, zal de gewichtige strijd wel een nanvang genomen heb ben, de strijd over het ontwerp tot re geling van den krijgsdienst, die reeds zoo vele maanden het land of liever, een deel onzer Roomsehe landgenooten in beroering heeft gebracht. De grootste quaestie, die opgelost moet worden is voor of tot persoonlijke dienstplicht. Na enkele vroegere vijandelijkheden, zijn nu de voorpostengevechten aange vangen. We kunnen tot nog toe niet inzien welk beslist Roomsch belanger de groote meerderheid der Kamerleden van die o... rlrïnorh om (tfi narsoonliike Dit is toch zéker: persoonlijke dienst plicht afschaffing der plaatsvervanging komt er toch, ook onder een lib. Mi nisterie. En zoo de liberalisten weder aan de reg. komen, zullen ook de Room- schen evenals de anti-rev. in veel slech ter conditie komen dan nu. Nu is in de Tweede Kamer den 14en dezer de strijd begonnen. Het was van Roomsehe zijde Kom thans, beginnen wij 't gevecht, En toon' we wien we zijn. De kans moet tusschen ons beslist. Uw leven of het mijn. Wij vreezen echter dat de zaken zoo niet staan. De strijd die ingevoerd, loopt niet uit op den ondergang van één der par tijen als regeerings-partij, maar op dien van de geheele Rechterzijde. De heer Vermeulen alsmede enkele andere Roomsehe en lib. kamerleden drongen er op aan om den strijd uit te stellen tot na de verkiezingen. Zij meenden De Kamer, op het punt van heengaan, was niet meer bevoegd zedelijk althans om een zoo in grijpend wetsvoorstel te behandelen. Ook had men nog geen tijd genoeg ge had om alles te bestudeeren. Op aandrang van de heeren A. van Dedem (anti-rev.) echter met 63 tegen 25 stemmen besloten, Dinsdag 21 dezer deze wet in openb. behand. te nemen. Minister Mackay zeide o.a. „Van heteerste oogenblik van haar optreden af heeft de Reg. de wet telijke regeling van den Krijgsdienst als een der voornaamste deelen barer taak beschouwd en met onverdroten ijver aan het gewichtige onderwerp gearbeid. De Reg. hoopt, dat de Kamer haar in staat zal stellen om barer taak verder voort te zetten." Zie, dat is mannentaal! Ondanks den tegenstand van een deel harer vrienden, heeft de Reg. den moed om het lands belang hooger te stellen dan zelfbehoud, dan partijbelang. Kiezers, waar ge weet, dat mannen, zoo nauw gezet van ge weten, het land besturen durft ge hen dan tot heengaan nopen, om aan den wensch eener lib. coterie te voldoen, die niet eens recht weet, wat ze wil op politiek gebied Onrust en spanning, met die twee woor den kan de politieke toestand van Euro pa aangeduid worden. Of liever, niet al leen van Europa, maar van geheel de wereld. Hoe meer de volkeren God den rug toekeeren, en het ongeloof zich al stou ter en stouter uitspreekt, des te meer onrust, ontevredenheid wordt er gezien, en ziet men de waarheid bevestigd „de goddeloozen hebben geenen vrede." Wat geeft het arbeidersvraagstuk niet voortdurend reden tot bezorgdheid 1 Elk nummer van de courant zou gevuld kun nen worden met berichten daaromtrent. Wij kunnen echter slechts enkele feiten melden, in zonderheid met het oog op den lsten Mei, de dag der betoogingen voor een werkdag van 8 uren. Te Weenen zal de regeering, evenals het vorige jaar, streng waken tegen werk staking op 1 Mei, terwijl alle openbaar betoog verboden is. Ook in Spanje denkt de regeering hetzelfde te doen, doch in sommige steden zal dat misschien tot bloedige botsingen aanleiding geven. Intusschen is Spanje besloten verschil lende ontwerpen in te dienen, o. a. over den arbeid van vrouwen en kinderen. Reeds is een ingediend op de Zondagsrust. Dit verbiedt Zondagsarbeid voor personen beneden de achtien jaren in handels- en fabrieks-inrichtingen. De Zondagsrust is verplicht in de inrichtingen van staat, provincie en gemeente. Ook voor onder nemers van staatswerken. Zondagsarbeid wordt alleen toegelaten bij die takken van nijverheid, welke onafgebroken werk ver- eisohen of die zekere voortbrengselen ver vaardigen; doch de vergunning daartoe moet vooraf zijn verkregen na een on derzoek, waaruit de noodzakelijkheid ge bleken is. In elk geval moeten de patroons hun werklieden tijd geven ter vervulling hunner godsdienstplichten. Zoo wordt het vraagstuk omtrent Zon dagsrust overal aan de orde gesteld, wat als de eenige lichtzijde in de arbeiders beweging is te beschouwen. Van heiliging van den rustdag is helaas! nog weinig sprake. Werkstakingen staan eveneens tegenwoordig op de dagorde. Te Weenen willen 5000 bakkersknechts ondanks een waarschuwing van hooger hand, een algemeen werkstaking beginnen voor den acht- uurs werkdag. De burge meester heeft nu met hulp der bakkerij van het militair hospitaal, veldbakkerijen doen oprichten en met bakkers buiten de stad overeenkomsten gesloten, om zoo de stad van brood te voorzien. De kwestie tusschen Amerika en Italië is nog altijd niet opgelost, maar worden de onderhandelingen nog voortgezet. Intusschen bevatten de bladen te New- Orleans de schriftelijke bekentenis van zekeren Polizi, een der Italianen die aan de toepassing der lynchwet, welke velen zijner lotgenooten trof, ontkwam. Hij er kent het bestaan hebben van het moord- conplot tegen het hoofd der poiitie Hen nessey en woonde een vergadering der Ma fia bij, in welke in der tijd tot het doo- den van Hennessey besloten werd. Daar toe werden tien leden afgevaardigd, die zes vervoerders aanwezen. Elk hunner ontving 200 d. belooning. Polizi bezweert zelf niet tot de moordenaars behoort te hebben. Vreemd is het, dat de besehul diging in zake don moord deze bekente- -xmeiïë, z i" Boter f 0,45. Eieren f 2,75 per 100 stuks. GRAANMARKT. Rotterdam, 21 April. Binnenlandsche Granen. Tarwe. De beste soorten werden verkocht van f9,75 tot 10,(uitgezochte) nog daarbove, goede en mindere qualiteit van f 9,25 tot 7,25. Per 100 kilo naar deugd van f 10,25 tot 12,60. Canada Tarwe f7,50 Rogge. De beste f6,80 a f 7,15 mindere f 6,70 a 6,00. Gerst, f 4,50 a f 6,—, per heet. en van~f 9.50 tot f 9,85. Zomer- 10 ets. hooger, f 4,40 f 5,20. Chevalier- als voren, f 4,75 a f 6,30. Haver goed prijshoudend en verkocht van f 2,75 tot f 4,50. Paardeboonen f 6,50 tot f 7,25. Bruine boonen f 10,25 f 13,75. "Witte boonen f 10, a 12,- Blauwe erwten. Kookaoort f 9,75 a f 11,niet- kokende f 8, a f9, Koolzaad f 12, Kanariezaad. De beste qual. f 8,a f 8,50 goede en mindere soort f7,i f 7,50. Zecuwsche Ajuin. De aanvoer was heden ca. 6000 HL., waorvan weinig marktgoed. Prijs voor marktt- goed, f 0,50 a f 1 per 50 kilo, naar qual. Rotterdam, 21 April. Op de veemarkt ware gisteren en heden aangevoerd—paarden, veulen ezels, 369 vette runderen, magere dito, 111 vette en graskalveren, nuchtere kalveren, 25 scha pen of lammeren, 745 varkens, 180 biggen, 1 bokken De prijzen waren als volgt: vette runderen 1ste qual. 76 ets., 2de qual. 70 ets, 3de qual. 64 ets.; kal veren late qual. 115 ets., 2de qual. 95 a 100 ets.; scha pen 1ste qual. 60 ets., 2de qual. 50 ets., 3de qual. - c. alles per kilo, varkens le qual. 21 a - e., 2e qual, 20 o - c., 3e qual. 19 c. licht soort 17 a c. per 0,5 kilo; melkkoeien f 170 250, kalfkoeien f 180 a 720 stieren f 70 a 200, graskalveren f a pinken, f 60 a 110, vaarzen f 110 a 150, allee mager vee, paai den f 55 95 Op de botermarkt werden aangevoerd 118/8 en 122/1 ton en 1092 stukken a 0,5 kilo; prijs le qual. f 50 2e qual. f 46, 3e qual. f 42, per 0,5 kilo 55 a 70et, Zecuwsche eieren f 3,00 a 3,25. Overmaassche dito 1 f 3,30 a f 3,50 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f aper50 kilo Aanvoer partijtje. Amsterdam, 21 April. Prijzen der aardappels op heden Fr. Dokkummerjammen f 2,50 a 3,50, ditoFra- neker f 2,50 a 4,25, idem Engelsche fa Geldersche blauwe faPruisische Ham burgers f 4,10 a 4,40, roode f 3,10 a 3,30, Hillegom- merzand f a Haarlemmerzand f a - Zecuwsche Spuische jammen f 2,50 a 4,50, dito Flakk. f 2,10 a 3'50, dito blauwe f 3,50 a 3,90, Sak sische jammen f -a IJpolder jammen f a Friesclie saavers f2 a f 2'30 alles per hec. Niewe Malta 10 12 ct. per kilo. De mindere soorten moesten tegen zeer iage""jSFyz(r; van de hand worden gedaan maar de omzet was ge. ring. Naar snuit en afval was veel vraag en de prij. zen bleven vast. Dordrecht, 16 Aprii. Het aanbod van granen was heden niet ruim en tot hoogere prijzen te plaatsen. Dordrecht, 7 April. De prijzen vau boter zij Gras3tukken ko.) a c; tonnen (10 ko.) f - a Hooi, stukken 65 a 55 c., tonnen (10 ko.j f 10,—"a 9,25 Wei, stukken 45 a 30 c. Eieren f3,75 f 3,5(7 per 100 stuks. Londen, 16 April. Ter veemarkt werden aan- gevoerd: 2000 Runderen, 10000 Schapen, 40 Kalve. ren en Varkens. Men noteertRunderen, 2/6 a 4/8, Schapen 4/2 a 5/9, Kalveren 3/9 a 6/0 en Varken 2/9 a 3/9 per steen Predikbeurten op Zondag I» Aprlj NEDERD. GEREF. KERK. (Doleerende.) Ooltgensplaat, Voor. on Kaïn. en 's avonds dhr, Guillaume. CHRIST. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's avonds Ds. Van Kouder, hoven van Zaamslag. Stllendain, Voor en Namiddag, Ds. J. J.Koop. mans. VRIJE GEREFORMEERDE GEMEENTE. Melissant,- Voorm., nam. en avond Ds. P. den Boer. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Voormiddag en Avond Ds. K. W Róssing. Plaatsgebrek noopt ons vele beriohten Burgerlijke Standen, Advertentién enz enz. tot een volgend nummer te latei overstaan Opden27sten April aanstaande hopen onze geliefde Ouders en hunne ÏO- Jarige IA* lit- vereeiiigiug te herdenken. Hunne dankbare Kinderen Behuwd- en Kleinkinderen. Sommelsdijk 21 April. TE KOOP aangeboden tegen matigen prijs een partij pulk siagliuoi. Te bevragen hij D. KOMTEBEDDE te Ouddorp. MACHINALE Aanbevolen door H.H. Doctoren. Werkzaam bij leder aan liuls. ENZ. UFA. Dw. Dienaar, Koopman te Oude-Tonge. Meer dan 9 millioen in gebruik. Meer dan 300 diploma's der EERSTE KLASSE, lïenig Depot te HOTTER 1)1.II: Hoogst vaat 3-46 Ifë- De nieuwere soorten van de Naaimachine sder Singer Maatschappij hebben meer en deugdelijke ver beteringen dan eenige andere Naaimachine. Dubbele Stiksteek Naaimachines al naar gelang van qualiteitvan af Twaalf gulden. STEEDS VOORHANDEN GROOTE SORTEERING, tot de volgende uiterst laag gestelde prijzen, HO, 50. «O. 70, 80, en 11 M'iil* per 5 ons en hooger. Tevens zijn wederom te bekomen de in liet vorig jaar gezochte voor den extra goedkoopen prijs van 75 gents per '5 OIIM. 5© eent per 5 ons. met gesloten Wagens, tegen de billijkste conditiën. Aan hetzelfde adres moeten worden Opgeruimd Geschilderde Kastenvoor fö' Stroomatstoelen, 6 st. voor f8 Mahoniehouten Kasten, voor f27 I Mahonie Ronde Tafels voor f9- Verder alle MEEMEEEV, voorradig van do fijnste tot do goedkoopste soorten, i alios gegarandeerd, togen zoor goedkoope prijzen, wogens te grooton voorraad, door do WerkrorBchafl'ing aan mijn personeel gedurende dezen "Winter. ADRES: A. HOJEIt, Ko. 1. Ongeveer puik wit Koehooi No. 2. 2 5,000 Klaverhooi. No. 3. Een Mr koemest, groot 14 0 Adres: J. H. MEI 15 a 16 °/o stikstof, on proefstations. Levering tot zeer soliede wederverkoope: H H C £0 Belangrijk Gedurende deze maand zullen bij wij® ming uitsluitend g]i. ten met vloeitjes wo en wel tegen dezelfc 6 portrette ÏO ZO Alleen eene zeer zal het mogelijk ma hoogde onkosten aa ging dezer pracht: bleekbare portr te bestrijden. In 1890 werden ten afgeleverd. Boter over tie vl 115 HALVER Alleen in verzegel bovenstaand gedeponee krijgbaar op ©verflal Den Bommel, Dirksland, Middelharnis, Nieuwe Tonge, Ooitgensplaat, Oude Tonge, Sommqlsdijk, j i Stad a. 't Haringvliet' I '8 Gravendeel, Klaaswaal, ~Wi I Maasdam, Nieuw-Beierland, Numansdorp, Oud-Beierland, T, Puttershoek, Strijen, Chairlois, Hoogvliet, Pernis, Poortugaal, Ridderkerk, Rhoon, IJselmonde, Spijkenisse, In het bijzonder vestigd op Souehon No Verkrijgbaar pu WERK in alle vestig ik de aan< bouwers op mijne ters en heldertou strengen, hals- er en singelband en: P. VAN DON N EFFECTEN COU Verstrekt geldeil Ciebnuwcn Hoofdagent van dijen tegen brandsc pen,Rundvee, enz. MEUBEL- EN SPIEGELFABRIKANT ons ge Tuig- of Ledersni is- tegen fabi-ieks DE NEDER OLIE- J. J. Bakke Soliede Handt bouwerB en andeil nectie hebben, ais

Maas- en Scheldebode | 1891 | | pagina 2