Volkeren der aarde. Gemengd Nieuws. Plaatselijke Berichten. feiten gaven haar geen aanleiding anders op te treden, dan zij gedaan heeft/' en: „Als men het ■praatje uitstrooit, dat de Gouv. en de proc. gen. «amen op de publieke straat handgemeen zijn ge weest, dan kan men dat wel naderhand legen- spreken als de onwaarheid er van gebleken is maar er blijft altoos iets van hangen; het gezag heeft weer een knak gekregen en men maakt daar door de positie van den Goev. en van de Reg. zeer moeielijk. Maar daartrn schijnt het bij de ver spreiders der berichten dan ook te doen te zijn." We stappen nu van deze walgelijke zaak af. Slechts dit nog: Waar men het den Min. zoo lastig maakt over zulke nietigheden, daar verwondert het ons zeer dat hij nog zooveei tijd vindt om ook de belangen van Indië te kunnen behartigenen die zijn ook zeer goed aan hem toevertrouwd. Eene motie van den heer Wertheim„De Kamer, van oordeel, dat de Reg. ten spoedigste maatre gelen behoort te nemen of voorstellen te doen, om aan den onhoudbaren toestand in Sur. een einde te maken, gaat over tot de orde van den dag," er op doelende om den Goev. te ontslaan werd weder ingetrokken. De heer Fransen van de Putte zeide o.a.„De Kamer, bezwaar makende tegen de begrooting van Min. Keuehenius, meenende, dat die bewindsman met zijne overtuigingvooral zooals hij meende daarvan telkens te moeten getuigen, minder als Min. geschikt was. Het votum was niet tegen de staat kunde van de Reg., maar tegen de uiting daarvan gericht." 't Is dan toch waar, dat Min. Keuch. gevallen is om zijne godsdienstige overtuigingen niet om zijn slechte bestuur, zooals de lib be weerden. En verder: „Ik blijf beweren, dat de politiek van welwillende neutraliteit en onthouding heeft plaats gemaakt voor eene politiek van actie, van inmenging op godsdienstig gebied." Dat is een eer voor Min. Mackay. Hij bewandelt het pad zijns voorgangers. Wat er verder nog smalend gezegd werd, van aden niet gekroonden koning der antirevolutionairen" laat ons volkomen koud. 't Is misschien afgunst die zoo iets doet zeggen. Waai het leger een op perbevelhebber ontbreektis de kans op overwin ning niet groot. Wij, anti-rev., verheugen ons, dat God ons in dr. Kuyper een leider schonk van zoo vele en velerlei gavenonder zijne leiding is reeds menige overwinning op het liberale leger behaald in welk leger elk soldaat zich veldheersch rechten aanmatigt. Hoe kan er zoo sprake zijn van victorie? Wie had kunnen denken, dat het bezoek van keizerin Frederik aan Parijs in plaats van ver zoenend verbitterend zou werkenEn dit toch is geschied. Terwijl de vorstin met de vrouw van den Duitschen gezant het verkwikkende der vriendschap genoot en de merkwaardigheden van Parijs be zichtigde, vergaderde de Boulangist Déroulède (volgens sommigen op aanstoken van Boulanger, die ergens in Brussel weggekropen is) een hon derd of wat kameraden en stelde hun eene motie voor, waarin de keizerin het ontgelden moest we gens haar bezoek aan Versailles en haar zoon werd uitgemaakt als de cipier van Elzas-Lotharin- gen, welke motie onder daverende toejuichingen werd aangenomen. Dat dit grapje keizer Wilhelm ontstemde, spreekt van zelf, en dat zijn humeur er niet beter op werdtoen hij hoordedat zijne moeder niet al te best gevaren was bij Parijsche schilders, wier steun zij verzocht had voor de Berlijnsche tentoonstelling van kunstprodukten welke eerlang staat geopend te worden, ligt ook voor de hanil. Toen keizerin Frederik dan ook goed en wel op reis was naar Engeland, sloot de keizer naar de zijde van Frankrijk het hek van Elzas-Iiotharingen, dat juist in den laatsten tijd vrij wijd was opengezet. Het is voor de Franschen nu weer een heele toer om in het Rijksland te komen. Voordeelig is dat niet voor de luidjes, die daar wonen, en daarom is er reeds een adres naar den keizer op weg, waarin de Landdag van Elzas-Lotharingen den vorst eerbiedig verzoekt het hek weer op een kiertje open te zetten. Wilhelm heeft zeker gedacht, als de Fransche heethoofden mij cipier van het Rijksland noemen, wil ik het goed wezen ooken draai den boel op slot. Toch veitrouwen wij, dat de staatkundige barometer van Europa wel weer van storm terugloopeii zal naar gestadig en de Franschen bij hunne buurtjes in Elzas-Lotharingen binnenkort zullen kunnen in- en uitloopenal moeten zij voor de securiteit ook even aanschellen. De Duitsche keizer houdt van een sterk leger maar evenzeer van eene geduchte vloot. Hij wil deze laatste met vijf pantserschepen versterken, maar de begrootingscommissie vindt dat wel wat erg. In den Rijksdag zal nu moeten blijken, of de regeering dan wel genoemde commissie haar zin zal krijgen. De Belgen schijnen een hartstochtelijk slag van menschen te zijn. De radicalen en socialisten in België gaan dan bar te keer. Nu zij het zich in het hoofd gezet hebben, dat zij den prins te rijk zullen zijn, als de grendwet herzien en er alge meen stemrecht in 'i land ishouden zij optochten en redevoeringen en zingen dat het der regeering groen en geel voor de oogen wordt. Als wij er op lettenhoe schier allerwegen eene neiging onder de arbeiders heerscht om de orde van zaken om te keeren en van no. laatst 110. één Ie worden, dan vragen wij ons zelve af: „waar moet die gisting op uitloopen?" Eéne zaak ie ge lukkig. Wij weten: de Heere regeert! Het leven van vorsten en volke» is in Zijne hand. Dezpr dagen zijn de ministers van Italië, Spanje t n Portugal voor het eerst of bij vernieuwing óór het front van de Kamers der respectieve landen moeten treden. De Italiaansche bewindslieden kwamen voor den dag met de prettige mededeeling, dat ze 40 millioen op de beg.ootingen bezuinigen zullen, zonder dat de openbare dienst er onder lijdt. Het komt er nu maar op aan, of ze woord houden, zeggen en doen zijn twee. De Spaansche ministers vertoonden een programma, dat nog al heel wat om 't lijf heeft. Men oordeelt1. nieuwe tariefregeling, 2. verbetering van het wetboek van strafrecht, 3. versterking der landsverdediging, 4. bezuiniging, 5. de oplossing van de sociale questie, 6. invoering van verplichte oefening in den krijgsdienst. Daar dit laatste artikel van het programma erg naar persoonlijke dienstplicht richt, zouden wij onzen Roomschen landgenooten in overweging willen geven om vóór de behandeling der Legerwet aan het Roomsehe ministerie in Spanje te ga:.n vragen, hoe het de persoonlijke dienstplicht rijmen kan met de beginselen der Roomsehe Kerk. Misschien konden de Spaansche bewindslieden hen uit den droom helpen. Wat de Portugeesche regeering aan de Cortes gepresen teerd heeft, is nog niet bekend. Wel verluidt men, dat de kans van eene schikking tusschen Engeland en Portugal iu zake de Afrikaansche aangelegenheden zeer verbeterd is. In de Londensche dokken is het Diet pluis. De dokwerkers willen de reeders dwingen om hunne eischen in te willigen. Daartoe hebben zij zich als eene machtige vereeniging met elkander ver bonden. De reeders zijn evenwel ook niet malsch en zullen hun werk door vreemden zien gedaan te krijgen, die bij inas.-a's naar Londen komen opzetten. Reeds is het tusschen de dokwerkers en de vrije mannen tot eene botsing gekomen, waarbij van stokken en revolvers gebruik gemaakt is. 't Gaat een' mooien weg op In Zuid Amerika is het nog het oude liedje. Balmaeeda wijkt niet, en de opstandelingen gaan evenmin terug. De regeering van den president bericht, dat de congresleden, zijne tegenpartij, in het land nergens steun vinden, en geld noch troepen hebben. De berichten uit Chili zijn overigens zóó tegenstrijdig, dat er vaak geen touw aan vast te maken is. De hoofdstad van Argentienië verkeert nog altijd in staat van beleg. Sinds de minister-president een kogel langs zijn oor heeft hooren fluiten, ver trouwt de regeering den toestand iu Buenos-Ayres niet. Alle zaken staan er stil. 't Is treurig Buitenland. Toen Dinsdagmiddag te Castlerea de trein van Dublin aankwam, zagen de treinwachters, op kleinen afstand van het station, een man in wilde razernij uit den trein springen, hard wegloopen en in liet bijliggend boseh verdwijnen. Een portier en een politieagent zetten hem na en het gelukte hun hem te vangen. Toen de trein stil hield hleek het dat in den wagen, dien de man verlaten had, vijf personen zeer ernstig gewond waren. Het bleek toen dat men te doen had met een krankzinnige, die onderweg met zijn zakmes woe dend en onbedwingbaar allen had doorstoken die met hem in den trein zaten. De gewonden werden te Castlerea verbonden en de ongelukkige krank zinnige door de politie naar een gesticht gebracht. Een der titels welke de Keizer van China van zijn volk gekregen heeft, is die van „vuurdraak": dit is om de noodlottige branden die gedurende zijn nog slechts kortstondig bewind hebben plaats gehad, met name die van het Zomerpaleis en van den Tempel des Hemels. Thans wil men hem ook nog den bijnaam „waterdraak// geven om de vele overstroomingen. De wedrennen te Autenil, Zondag 11., zijn zonder ongeregeldheden afgeloopen Krachtige maatregelen waren genomen om het verbod tegen de weddenschappen te handhaven. Op en bij het terrein waren 700 politie-agenten in uniform, 200 geheime en 600 burgerwachten. Voorts 2 escadrons der republikeinsehe garde te paard en twee compagnieën te voet, terwijl de toegang bewaakt werd door 200 infanteristen, en in de naburige kazernes van Boulogne en Auteuil de ruiterij gereed werd gehouden. Er stonden zes gevangenwagens gereed om wederspannigen op te nemen. Doch het regende, en mede daardoor was de opkomst gering. Rijtuigen en treinen waren leeg. Den vorigen Zondag zag men 50,000 lief hebbers, thans een 4000. Te 3 uut werd door 3 renpaarden geloopen. In verband met den wensch meermalen in de Tweede Kamer geuitdat bij contracten voor de uitvoering van rijkswerken aan de aannemers de verplichting zou worden opgelegdom de werk lieden tegen ongelukken te verzekerenbestaat hij de levensverzekeringmaatschappij van Eigen Hulp het voornemen haren werkkring ook uit te breiden tot verzekering tegen ongelukken ten einde gereed te zijnwanneer de bepaling in werking treedt. Bij ds. G. J. Vos Flz te Rotterdam is van i manddie onbekend wenscht te blijven eene gift ingekomen van f 2000 voor een uachtinaal- stel in de Noorderkerk. Te Oud-Beierland is in den vorigen zomer weder een proef genomen om krieken te bewaren. De vruchten werden onrijp afgeplukt en toen in potten gesloten en in den grond begraven. Bij het openen is nu gebleken dat de zware vorst geen nadeeligen invloed daarop had geoefend. De smaak was echter niet meer zuiver. Te Oud-Heusden is in den ouderdom van 102 jaren overleden de oudste inwoner der ge meente J. Van Herwaarden. Tot de bijzonder heden van zijn levensloop kan men rekenen dat hij 3 keer gehuwd is geweest, en met alle 3 zijne vrouwen de zilveren bruiloft heeft gevierd. Een Duitscher die Zaterdag van Amster dam de reis naar Amerika zou ondernemen heeft de politie verwittigd dat hij in een bierhuis aan het Schippersgrachtje door onbekende personen vermoedelijk „kwartjesvinders", f 250 met kaart spelen verloren heeft. Een te Amsterdam vertoevend Arnhemmer heeft aan de politie aldaar kennis gegevendat hij Zaterdag nacht omstreeks 3 uur op den Oos- terdokdijk door vier kerels is aangevallendie hem zijn portemonnaie met f 14 ontstolen hebben. Te Westwoud heeft een treurig ongeluk plaats gehad De heeren H. en B., uit Hoogkar- spelkeerden van Westwoud huiswaarts in een rijtuig. Zij reden tegen een boom en vielen bei den uit de karwaardoor B. in het water ge raakte. Het paard werd gegrepen op den hoek van West woud en teruggeleid naar de plaats waar het ongeluk was gebeurd. H. stapte weder in het rijtuig en vermoedde dat B. per train naar huis was gegaan. Den volgenden dag 's ochtends werd zijn lijk gevonden. Een ander ongeval had met den te West woud thuisbehoorenden F. O. den avond te vo ren plaats. Deze verliet de herberg te Binnenwij- zend om naar zijne woning te gaan. Bij de spoor brug geraakte hij echter te water en verdronk. De verkiezing te Hontenisse voor de Tweede Kamer (vac. Walter) zal plaats hebben Dinsdag 31 Maart; en mogelijke herstemming Dinsdag 14 April. De r. e. kiesvereeniging te Hulst heeft den heer F. Walter met algemeene stemmen weder eandidaat gesteld. Hoe noodig het is op de literatuur zijner kinderen acht te geven, blijkt uit het volgende: Een knaap te Goes sprong dezer dagen des nachts uit bed, en rende in wilde vaart de trap af, haalde een mes te voorschijn en stond met woeste gebaren in de gang te schermen. Zijne ouders, door 't geraas gewekt, lieten hem begaan, tot hij eindelijk wakker werd. Toen bleek, dat de jongen door 't lezen van een rooversgeschiedenis aan 't droomen geraakt was en meende dat er werkelijk Toovers in 't huis zijner ouders gedrongen waren. De dokter, die ontboden werd, keurde het goed, dat de knaap niet door de ouders gewekt was, en raadde aan, den jongen voortaan zulke lectuur te onthouden. Ouders, zie toe op de boeken en geschriften, die door uwe kinderen gelezen worden! Vrijdagnacht is in de Prinsengracht te Amsterdam een 22-jarige schippersvrouw verdron ken. Ongeveer 2 uur werd de man wakker door het huilen van het kind, dat eerst 9 levensdagen telde, doch hij miste zijn vrouw Na te vergeefs overal gezocht te hebben, kwam hij aan boord terug in weikeu tijd door de politie liet lijk door dreggen was opgehaald Te Amsterdam is een gevaarlijke en bij de justitie wel bekende inbreker, Oornelus Advertou, op keeterdaad betrapt, terwijl hij een doos van een wagen wilde ontvreemden. De koetsier, die een paar verdachte personen bij zijn met stukgoederen geladen wagen had gezien, hield hen in 't oog en zag hoe een hunner een doos weg nam en aan zijn makker gaf, die het op een loopen zette. De koetsier zette zijn man na, die, ziende dat er onraad was, de doos met schoenen wegwierp. De koetsier haalde hem echter in, pakte hem in de kraag van zijne jas, en wist door het roepen van "houdt den dief" een paar personen tot hulp te doen toeschieten, waarbij al spoedig een agent van politie zich voegde, die den vluchteling mede nam naar het bureau De burgemeester van Franeker waarschuwt tegen de prijsraadsels, welke uit die gemeente in de nieuwsbladen onder de rubriek advertenties vcorkomen en waarbij aan de goede oplossers, tegen toezending van eene hoeveelheid postzegels, boekwerken, prijzen of eadeax in geld worden voorgespiegeld. Behalve dat de boekwerken op verre na niet do waarde der toegezonden post zegels vertegenwoordigen, worden de prijzen of cadeaux eerst dan bij loting toegewezen, wanneer zich de stellers der advertenties, door het aantal ontvangen postzegels, eene ruime winst hebben verzekerd. De socialist E., te Hoornsterzwaag die den heer G. mishandeldetoen deze was opgetreden in de daar gevestigde afdeeling van „Patrimonium," is deswege veroordeeld tot een gevangenisstraf van 21 dagen en in de kosten. 8t. Zondagsrust 1 Ongeveer 1150 personen te Nijkerk a/d Ve- luwe hebbendoor tusschenkomst van de afdee ling „Patrimonium," aldaaraan den directeur van het postkantoor kennis gegeven van hun ver langen dat des Zondags geen bestelling der pos terijen aan hun adres bezorgd worde. Op het schipwaarmee President Kruger voor de laatste maal naar Europa ging waren de passagiers bezig zich te v rmaken met een gal vanische batterij. Niemand hunner kon de hand vatsels onder volle electrische stoomkracht vast houden behalve de presidentdie dit blijkbaar zonder inspanning deed. Ten laatste werd een an dere en nog sterkere batterij voor den dag ge haald en legde men de handvatsels in een kom met waterwaarin eenige muntstukken werden neergelegd. Niemand kon zijne vingers zelfs maar een oogenblik in het water houden; maar de Pre sident haalde bedaard zijne mouwen omhoog en visehte stuk voor stukzonder een spier te ver trekken de munten uit de kom. Goedkoope steenkolen! Bij het afloopen der ehbe zag men iets vreemds in het Hollandsch-Diep' voor Willemstad. W a zou da veur zwart gerij zijn vroeg de eene visschèr aan den anderendie de donkere massa boven het water zagen uitsteken. Ik weet 't nie! mar la we mar is gaan kijken. De, daad bij het woord voegendegingen zij „op de riemen"' en bemerktedat een hoop steenko len in het water lag. Spoedig was de ontdekking der kolenmijn be kend en scheepte menigeen zich in om met een roeiboot vol gruis terug te keeren; ongeveer 180 H. L. werd opgevischt. Hoe die steenkolen in het water terecht geko men zijn 7 Men vermoedtdat bij het mistige weer een schip „omhoog" is gevaren datzonder men van den wal daar iets van bemerkt heeftdoor het overboord gooien van een gedeelte der lading vlot is gekomen en de reis heeft kunnen voortzetten. De vondst was voor vele behoeftigen een aardig buitenkansje omdat de prijs der steenkolen in pakhuizen alhier var. fltot fl.30 per H. L. bedraagd. Sommelsdijk, den 9 Maart. De raad dezer gemeente heeft in zijne openbare vergadering van den 20 Februari j.l. het kohier van den Hoofde- lijken omslag en belasting op de honden dienst 1891 vastgesteld, terwijl het le de som van f 4120 en het tweede de som van 157,50 bedraagt. Uitslag der loting voor de Nationale Militie gehouden te Dirksland op 3 Maart 1891, des voormiddags 9ys ure No. 1 Cornelis Noordijkeenige zoon2 Gerrit Polder, broederdienst3 Simon Luugejan, 4 Mozes de Haas, broederdienst; 5 Pieter Johannis de Ruiter, 6 Simon Hartensveld, broederdienst; 7 Laurus Edewaard, eenige zoon; 8 Cornelis Jo hannes Kievit; 9 Cornelis de Blok; 10 Mattheus Hollaar; 11 Izaak Kastelein, broederdienst; 12 Johannis van Schouwen; 13 Jacob Faasse; 14 Paulus Holleman; 15 Johannes Hollaar, broeder dienst; 16 Aren van Lenten, eenige zoon; 17 Willem Wervers; 18 Adrianus Leonardus van Dorsser; 19 Krijn de Ruiter, eenige zoon; 20 Johannes de Jong, broederdienst; 21 Jacob Kievit; 22 Cornelis van den Bogerd, broederdienst; 23 Aren Mijs; 24 Johannes Schol; 25 Klaas Buth; 26 Arend Jacob Kastelein27 Leendert de Ruiter; 28 Sander de Berg; 29 Wilhelmus Koolbergen; 30 Aren Mattheus Schuurman; 31 Simon Plooster; 32 Jacob Troost Zee-militie. Burgemeester en Wethouders van Sommelsdijk, noodigen de lotelingen dezer gemeente, van de lichting van dit jaar uit om, zoo z'j verlangen bij de zee-militie te dienen, zich daartoe voor den 1 April aanstaande, ter gemeente-secretarie aantemelden. Eerste zitting van den Militieraad. Burge meester en wethouders van Sommelsdijk maken bekend, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Dirks land, op Vrijdag den 20 Maart 1»91, des voor middags te 10 uron. In de zitting wordt uitspraak gedaan omtrent le de verschenen vrijwilligers voor de militie 2e de lotelingen die redenen van vrijstelling heb ben ingediend; 3e de lotelingen, in artt. 55 en 56 der Militie wet bedoeld; eD 4e alle overige lotelingen. Ter secretarie der gemeente zijn inlich tingen te bekomenwie al dan niet persoonlijk voor den Militieraad moeten verschijnen. Van uit deze gemeente moeten Zaterdag 14 Maart a.s., voor de Arrond. Rechtbank verschijnen 45 personen, die op 22 Januari zich hebben schuldig gemaakt aan het zagen en hakken van groene willigen, toebehoorende aan de Ambachts Heerlijkheid van Sommelsdijk „de Erven van Weel." Te bejammeren is het, dat het feit gepleegd is doch we moetenom dit te beoordeelenniet ver geten, dat er noch in onze, noch in de naburige gemeenten, eenige brandstof, hoe weinig ook, te verkrijgen was. Velen dezer menschen, zaten bij de felle koude die we hadden; zonder stooksel. We hopen dat de rechter bovenstaande oorzaak daartoe in aanmer king zal nemen. óoltgensglaat, 7 Maart. Heden had alhier bij publieke inschrijving de aanbesteding van het grint vervoer plaats. Een vijftal biljetten waren van de volgende H.H. ingekomen: A. de Bruin, voor f 1 per kub. meter, H. van Rossum, voor 85 ct., W. Buth, idem, L. Bom, idem en A. Neels voor 83y2 et., wien het werk gegund is. Herklngen, 3 Maart. Uitslag der loting voor de Nat. Mil. op 3 Maart, te Dirksland. No. 1 J. van Helden Pz., broederdienst; 2 A. Kaashoek Lz; 3 A. Melissant Mz.; 4 Joh. van Put ten Lz.; 5 P. Kastelein Ez.; 6 G. Verschoor Dz.; 7 L. Markus Az.; 8 H. Doornhein Jz.; 9 C. Keij- zer Lz.; 10 J. Doornhein Pz., lichaamsgebreken; 11 P. Dale Jz., broederdienst. Dirksland. Ds. Bouthoornpredikant hij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft een beroep ont vangen naar Gorincliem en Staphorst. Het is zeer te wenschen dat ZEerw. vrijheid vinde, voor beide plaatsen te bedanken. Deze maand zullen weder eenigen zich naar Amerika begeven. Binnenkort wordt zekere Hendriksdie van hier voor eenigen naar Zuid-Amerika vertokte rugverwacht. Zes zijner kinderen werden hem, in dat land door den dood ontnomen. Melissant, 3 Maart. Uitslag der op heden ge houden loting voor de Nationale Militie. No. 1 Jan Goedegebuur, broederdienst; 2 Leen dert Kastelein3 Pieter Cornelis Appelbroeder dienst, 4 Cornelis Jacob het Jonk, lichaamsge-

Maas- en Scheldebode | 1891 | | pagina 2