eene Werkmeid, Burger-Dienstbode, AJUINZAAD, Beervarken Bindwerk. RADWANMOLENS Schippersknecht SCHIPPERSKNECHT, een Bakkersleerling, Metselaars-affaire, Nieuws. Plaatselijke Berichten. Ingezonden stukken. Visscherij. Posterijen. Per Telegraaf. Correspondentie. Advertentie n. Mouwknechts) Kab in e t 25 Kilo puik, nieuw bij 33 VSRWBIJ Nieuwe-Tonge, llondentreekarnmolens fl TIJDSCHRIFT VOOR FRA AIE H EIWERKEN. m de laatste meeren- jts terugkwam en met Op de hoogte van wam plotseling van jssagiera eene bende Jschen de 40 en 50 leederen afgeworpen Vnen en vertoonden h, niet ongelijk aan Zij waren allen met en naar een zooals jen plan, verdeelden iene afdeeling begaf le gezagvoerder zich bevond eene naar let verblijf der stuur- J vierde naar de ma- 'i)ij de scheepswapens tchtigen. De tweede p geschoten, toen hij bede salon aan tafel berden daar op de Iche stinkpotten naar 1 stuurman werd ge- bedreiging van den t de plaats aan te mdere kostbaarheden Ie bende die naar de |len derden stuurman, jigen te nemen, doch li bereikte de machine- pers werd achtervolgd, b den arm. De in de berborgen zich onder lanvielen mikten met lap en vorderden dat komen, hetgeen hij J hij van een der zee- pchter borst en wan- hut, waar hij zwaar overleed. De passa- |vijk genomen hadden, de hut van den ge laar te blijven waarna vier der roovers de Ir werd ook de eerste [)ok de tweede en derde urman die zich onder moesten te voorschijn de kapiteinshut ge- Llle Europeanen waren door de 4 roovers die prs en sabels door de staken. Zij plunder- stoomschip. Van de passagiers hadden zij |uchten en voor zij zich zij een zak met ou de machinekamer, als |sche stokers. Zij namen waarde mede en na- I in het bezit van het verlieten zij het. Er boord, waarvan niets Jeroovers het stoomschip Isloten naar Hongkong lag bezaaid met voor- erst gestolen maar later Ook werd een der Imd, vermoord op dek Irden de gewonden naar waren vele rijke Chi- Francisco en van de hr Swatow terugkeerden. phrijft over opiumpacht: pe opbrengst der opium geheel Indië: f 250.000 1.500.000 2.000.000 6.500.000 11.000.000 10.500.000 13.000.000 20.000.000 ,nks alle veranderingen ht en er waren er lijk uitgesproken doel te gaan dit ver enomen,en dat, niette- gd is en al wat er be- aren, de toestand op dit ooit te voren, lijke toestand? wille der pachtsommen wordt overgeleverd aan :t werk stellen om hnn voor geen handelingen, einzen om opiumschui- en inlander, die eenmaal bekend staat, dit ver- Beierland, hebben hunne is daarbij gebleken, dat swaar winterdek liggen, de overige zijn bevroren, had onder de gemeente oud 14 jaar, op vogels geluk dat de haan van loor het schot afging en nige oogenblikken daarna en welwilende tusschen- wordt met ijsjollen al- schelling naar Vlieland ers leveren hunne waren, gelijk is, zonder eenige prijsverhooging, en enkele boeren blijven bij de leverantie van rogge 25 cents beneden de markt voor een bakker, die aan de armen moet leveren. Het korps genietroepen te Utrecht, neemt dagelijks proeven met buskruit tot het doen sprin gen van ijs. Dit staat iu verband met het te verwachten bevel van den Minister van Waterstaat tot ijsopruimingen op de groote rivieren. Verschil- lende detachementen zijn gereed om op het eerste hevel te vertrekken. De 78-jarige Wed. v. d. B., wonende op de Dokhaven, te Vlissingen, bekwam, door het om vallen eener petroleumlamp, zulke hevige brand wonden, dat zij na een hevig lijden is bezweken Te Utrecht heeft eene oude juffrouw, blijkens testament, haar geheele vermogen, ad f 50,000 aan hare dienstbode vermaakt. Onze spoorwegen De heer v, d. Waif Bake, oud-spoorwegman, lid der Kamer van Koophandel, te Amsterdam, meent dat het niet aangaat alle klachten, ook juiste aan de maatschappij en het personeel te wijten. Zelf heeft hij vele campagnes meegemaakt maar nooit zoo een als thans. De besturen en de ambtenaren verdienen eer geprezen dan gelaakt te worden. Bij de korte dagen, waarin men veelal in heel of half donker werkten door de felle koude is het sehiei onmogelijk de nummers der wagens beheorlijk op t schrij 'en en met de vracht brieven te controleereu. Daarbij bevriezen sommige deelen der locomotieven, de olie van de sein lichten en de wissels, en dat alles in een tijd, waarin het vervoer vertwintigvoudigd is. Onder deze omstandigheden pastvolgens den heer v. d. Wall Bake, een woord van waardeering aan het personeel, dat den moed niet laat zakken. Ook in Zutphen komt gebrek aan petroleum. Een heele waggon olie werd ruim 14 dagen ge leden uit Rotterdam daarheen gezondeninaar verzuimde nog altijd in Zutfen te landen. Deze waggon schijnt dus ook al zi.ek te zijn. Uit Nijmegen schrijft mendat de gemeente voortgaat met aan de Waalkade omvangrijke maat regelen te nemen tot beveiliging der benedenstad tegen overstrooming bij het losgaan der Waal en eventueele ijsopschuiving Ook de bewoners der Betuwe zien het losgaan van den Rijn en de Waaltusschen welke groote rivieren zij ingesloten zijn, met angst te gemoet. Yelen der Betuwbewoners hebben bereids booten of schuiten op hunne erven in gereedheid liggen, om zich daarin te reddenvoor het geva eene doorbraak van Rijn of Waal door ijsgang hun overvallen mocht. Eene kleine vergissing! Een jongen loopt (buiten den jachttijd) met een haas naar het postkantoor te X (iu Zeeland) om die, op last zijns meesters, als postpakket te ver zenden. Maar, o wee, een veldwachter komt hem tegen, en arresteert hem, vraagt naam en woon plaats van den overtreder der jachtwet en neemt hem met het wild mede naar het politie-burean. Nadat het verloor van den jeugdigen wetsover treder was afgeloopen, nam de commissaris van politie het haasje in handenom het hier of daar neer te leggen maar toen hij voelde, dat het beest nauwelijks een hectogram woog, barstte hij uit in lachen want het heest was opgevuld. Aan versoheiden suikerfabrikanten in Voord- Brabant is thans de campagne geëindigd doch bijna elke fabriek heeft nog een aanzienlijke hoe veelheid beetwortelen liggen in Zeeland en elders, die niet vervoerd konden worden door de vorst. Er zijn fabrieken, die nog circa 2 a 3 millioen kilogram suikerbieten elders hebben liggen. Deze hoeveelheden zijn betaald en zullen bij invallenden dooi wel verloren zijn. Naar berekening wordt de hoeveelheid bieten, die niet afgeleverd werd door de vorst, geschat op 60 a 70 millioen KG. Dit berekend tegen f 11 per 100 KG., bedraagt f660.000 d f770.000, zoodat de fabrieken inde provincie Noord-Brabant dit jaar aanzienlijke ver' liezen lijden. Door de ijsgang is het Ooster havenhoofd der Koopvaardijhaven te Hellevoevoetsluisge deeltelijk weggerukt, waardoor een vrij belangrijke schade is veroorzaakt. Iu den nacht van Zondag op Maandag on geveer twaalf uur. is de woning van den beer A. T. Huges, burgemeester van Gasselte, wonende te Gasselternijveeneen prooi der vlammen ge worden, waarbij twee kinderen van den heer Huges naar men zegt een meisje van 14 en een knaap van 8 jaren in de vuurpoel om kwamen. Ook de dienstbode heeft zulke hevig' brandwonden bekomen, dat men voor het behoud van haar leven vreest. Bijna de geheele inboedel benevens al het vee zijn door het vuur verteerd. De machinist van den treindie Zaterdag middag te 1,25 uit Zutfen naar Salzbergen vertrok merkte aan den overweg tusschen Lochem en Laren, dat een heer zich voor deu in vollen vaart zijnden trein wierp. Dadelijk werd geremd en men vond toen een vreeselijk verminkt, geheel onkenbaar lijk, dat na onderzoek bleek te zijn het lichaam van den heer R, uit Lochem, een geacht en gegoed inge zetene, leerlooier van beroep- Omtrent de drijfveer tot deze wanhopige daad is nog niets bekend. Bij Zalk, waar de rivier zich sterk kronkelt, zit een ijsbezettting, ongeveer 500 meter langen hier en daar 10 meter dik. De directie van den Westlandschen Stoom tramweg deelt mede, dat, wegens onvoldoenden aanvoer van brandstof, van heden af tot nadere bekendmaking enkele treinen niet zullen rijden. Eerst de stoomtram dan de spoortreinen zelf? - De heer B„ predikant te Kerk-Driel, is Zon dagmorgen op den kansel plotseling dood gebleven. Een beroerte had een eind gemaakt aan zijn leven. Te Goedereede zette een bijna 2jarig kind van C. M. terwijl het alleen was, eene flesch met )etroleum aan den mond, dronk er uit en over- eed den volgenden dag. Uit de oude Kronyken Anno 1667. In Januari sestieu hondert zeven en sestig Doen vroor En sneeuwde 't zeer heftig. Stijf ses weeken stond de vaart heel stil. Drie weeken voer men weer Na wil. Het voorNaamste dat hier wert genoteeit Is dat Er nog so veel ijs kwam in de Meert. Nota. Met 16 Maart begon 'tweer hart te vriesen Den 17 Moeste de vissers haar winst verliezen Den 18 Liep veel volk voor de laag op 'tIJ Den 19 Passeerde men van de een tot de ander zij Den 20 Bood weer en wind nog wijnig soen Den 21 Leek of weer en wind nog anders wou doen Den 22 was de wind weer felder aant vriesen Den 23 begon 't ijs door de son hart te verliezen Den 24 al vriezende verloort ijs zijn kragt Den 35 zijn er veel over 't ijs gekoomeu met voordagt Den 26 kwaamen er nog drie van stee over 't IJ En 's namiddags sijlde de sehuyten de stat voorbij Den 27 heeft de Os: wind op Pampus hoog geset Den 29 wast vaaren daarover nog wel belet Den 30 kwaamen daar eenige over varen en lopen mee Den 1 April liepen epnige persoonen nog op de Suyder see Den 2 is in 't val een schip door 't ijs vast gehegt Dit is genoteert van M. T. loosmans knegt. Door de sloep „Vertrouwen", schipper C. Van den Hoek, is te Maassluis binnengebracht de Eugelsche kotter „Raleigk", die door een zware stortzee beide masten verloren had. De equipage is welvarend. Door wijien den heer G. Hakvoort, te Am sterdam, is aan de R. K. armen van Delft f 1000 gelegateerd. Te Strijp en te Woensel heeft men Zondag morgen een persoon dood op bed gevonden. Het zeldzame van dit geval is, dat beiden den naam van Oosterhout dragen. Als een bewijs van strenge vorst meldt men, dat in de Betuwe op verschillende plaatsen zware iepen en andere boomen zij vaneengescheurd, zoodat zij in de leute waarschijnlijk niet meer zullen uitbotten. Op het „Huis te Gendt" bij Geut is een zware kastanjeboom vaneen gespleten van onder tot boven, terwijl zich op versehilleude plaatsen in deu kruin van den dijk en in de we gen scheuren vertoonen. Middelharnis 20 Jan. Wederom is een meisje alhier van 5 jaar, alvorens geopereerd te zijn, aan de gevreesle eroup overleden. Den Bommel, 16 Jan. Dat men bier't lot zijner armere medeburgers ter harte neemt, mag voor zeker met blijdschap worden vermeld. Deze week toch ging men voor de tweede maal met een lijst rond, om door liefdegaven in staat gesteld te worden; den allezius harden win ter voor noodlijdenden eenigszins te verzachten. Voor plaatsen waar zulks nog niet geschied is, zij 't een voorbeeld, dat zeker navolging verdiend. Zuidland. Tot ouderling iu de Ned. Geref. kerk alhier is herkozen de hr. J. Oprei Gz. err gekozen de hr. P. Luijendijk, terwijl tot diaken gekozen is de hr. D. v. d. Bie. Naar men verneemt is bij den kerkeraad der Nederl. Herv. gemeente een schrijven inge komen vau een 105 tal ledematen, waarin dezen verklaren, dat zij ook kracht en geldigheid heb ben verleend aan de kerkorde van 1618 en 1619 en dat zij mitsdien de Haagsche Synode met hare reglementen niet meer wenschen te erkennen. Tot heden waren deze ledematen door deu kerkeraad der Ned. Herv. gemeente nog niet als „rustver stoorders" uit de kerk geworpen. (Buiten verantiooordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Mijnheer de Redacteur Ongetwijfeld licbt ge in de „Iloeksche Waard" het stuk li Boven Duizend" gelezen. De Hoofdopsteller gaf een prachtige tractatie voor den Oudejaarsavond aan de «Waard" vindt gij niet? Smulde hij zelf aan de appelbollen, en deed hij zich te goed aan de warme pons. in geestelijken zin gaf hij zijne geest verwanten iets te genieten Kon hij vroeger op zoo'n Oudejaarsavond nog eens het: «Uren, dagen, maanden, jaren" aanheffen, thans was daarvoor geeu tijd. Hij selieen het nu te druk te hebben met den «gebochelden Neef" met de f/krombeenige Nicht" en met wat niet al, dan om zich met wat ernstiger bezig te houdeu. Werd er vroeger de Alwijze de Algoede wel eens bijgehaald, daarvoor thans geen plaatse, trouwens, er was ook geen verkiezing op til. Kon men bij vroegere gelegenheden ten minste begrijpen, wat de Hoofdopsteller wilde, hier hult hij zich in nevelen, zoodat men haast zou moeten besluiten: de appelbollen gaven congestie, de warme pons bedwelming. Maar nu in allen ernst, Mijnheer de Redacteur! is het niet diep te betreuren, dat de Hoekschc Waard met zulke spijzen gevoed wordt Velen zijn er toch, en men kan veilig aan nemen verre weg de meesten, die niet anders in handen krijgeu, dan dit liberale blaadje soms nog: plus de N. Rotterdammer. Dat is dan de courant, of zijn de eourauten! Maar merkt Gij misschien op: dat ziju dan toch enkel de Liberalen maar. «O Neen, Mijnheer de Redacteur". Vele Or thodoxen en Anti-revol. grijpen er even gretig naar als de Liberalen. Standaar 1, Maas en Merwebodo of Maas en Schelde- bode, men kent die bladen nauwelijks bij name. Zoo hier en daar vindt men een Exemplaar van de laatstgenoemde. Wijst men de geestverwanten op het verkeerde van zulke liberale bladen te steunen, dan is het «de markten, de adver- tentie's, het plaatselijk nieuws" en wat niet al. Bij sommigen kan dit waar zijn, bij de meesten beschouw ik het, als voorwendsel. Hoe het zij, 'tis treurig. Inderdaad die Hoofdopsteller solt met ziju lezers, en men begrijpt het niet, men schijnt er totaal blind voor. Dat er toch eenige invloedrijke mannen in de Waard de handen ineen mochten slaan, om aan dezen droeven toestand verbetering te brengen. Straks, de Hoofdopsteller heeft het zelf bekend gemaakt, zal de H. Waard" eenige politieke beschouwingen geven. Dan Worden bij elkaar getrommeld: Hervormde Predikanten, Openbare Onderwijzers, liberale Laudheeren met hunne dito Rentmeesters en wat niet al om ons tegenwoordig Ministerie zijn luiheid te verwijten en den lof van het liberalisme uit te bazuiueu. We waarschuwen vooral onze Antirevol. medebroeders: laat U door den Sirenenzang niet iu slaap wiegen «laat U door de verkiezingsvroomheid niet misleiden." Mocht Gij uit «Boven Duizend" zulk een walg vau dit blad krijgen, dat Gij het nimmer meer in uw huis duldt. Tegeti 1 Maart a.s. wordt gevraaagd eeti Kerknieuws. Predikbeurten op Zondag 25 Jan. nederd. geref. kerk. (Doleeroude.) Stad a. 't HaringvlietVoorm. Leeskerk. Namiddag Catechismus. Don Bommel, vm. 9, nam. 2 en 's av. 5l/c uur Leeskerk. Ooltgensplaat, Voor-en Nam. en 's avonds dhr. Guillaume Zuidland Voorm. en Nam. Leeskerk. christ. gereformeerde kerk. Middelharnis, Voormiddag en 's avonds Ds. J. J. Koopmans. Stellendam, Voor- en Namiddag, Leeskerk. vrtje gereformeerde gemeente. Melissant, Voorm., nam. en avond Ds. P. den Boer doopsgezinde kerk. Ouddorp, Voormiddag en Avond Ds. K. W. Róssing. Marktberichten Brielle, Januari. Boter f0.60. Eieren f7.per 100 stuks. ROTTERDAM, Januari. Binnenlandsche Granen. Wegens de vorst totaal geeu handel. Sedert de vorige opgaaf te IJmuiden binnenge komen „Avenir," schipper B. Dubbeld, met 1400. „Eben Haezer," schipper II. Langbroek, met 200 schel visschen. Te Maassluis kwam binnen de vissloep „Vertrouwen/' schipper C. v. d. Hoek, welke met zich hrach, 6 man, zijnde de equpage van een visch kotter uit Engeland, welk vaartuig in deu nacht van 14 op 15 dezer met een zware stortzee beide masten verloor, en daardoor ont redderd ronddreef. Opgaaf van onbestelbare brieven, over 2e helft van December '90. Van Herkingen aan A Kable Van Ouddorp aan Kauwa, Rotterdam. Van Oudetongeaan J. W. Ledeboer, Schoonhoven. Naar Amerika. L. Sarelese, Patersou. Bij de heden gehouden opening der stembus lei gelegenheid vau de hersteminiug voor een lid der Gemeenteraad te Oud-Beierland, bleek er te ziju uitgebracht 296 stemmen waarvan de Heer Boer antirevolutionair 146 en den Heer Vink liberaal er 140 verkreeg. Zoodat de Heer Boer gekozen is. Wegens te late ontvangst moeten weder eeuige stukken blijven liggen tot een volgend nummer. Onze lezers die de bode van jl. week eerst Dinsdag moebteu ontvangen, zullen zeker deze vertraging wel aan ouzen geïsoleerden toestand hebben verweten. Uitgever. Verlangd tegen Februari netjes kunnende werken en tevens bekend met kook en, van middelbare leeftijd. Adres: te Rotterdam, bij de Boekhandelaren J. W. VAN LEENHOFF en ZOON. GEVRAAGD om dadelijk iu dienst le treden, EENE FATSOENLIJKE van goede getuigschriften voorzien. Brieven franco ouder bet nummer dezer adverten tie, aan bet Bureau van dit blad. (4116) vrij van sterken drank, met kost, inwoning en voor 1 jaar vast werk. AdresP. VISBEEN, Westhoeve te I EEN GEVRAAGD met MEI aanstaandebij «I VA\ »KK 9JXDG. Beurtschipper van Ouddorp. (Eiland Flakkee). Wegens het aanvaarden van een nieuwe Schuit, wordt gevraagd, om half Maart in dienst te treden een ongehuwd P.G. Brieven franco aan MARINUS ZOON Gz. schipper te Middelharnis Een Brood-, Beschuit- en Kleingoedbakker, vraagt tegen 1 Februari P.G. Brieven franco letter Ij aan G. E. VAN DEN BERGH, Agent t,o Schoonhoven. Er biedt zich aan tegen Mei aanstaande EEN GEHUWDE middelbare leeftijd, voor alle landbouwwerk bekwaam. Brieven franco motto „BOUWKNECHT" aan A. v. u. Meijde, Agent van dit blad te Spij/cenisse, Tegen billijken prijs wordt op een der grootste dorpen van Elakkee te koop aangeboden eene meer dan vijftig jaren bestaande welke een goed burgerbestaan oplevert. De helft der koopsom kan op het huis gevestigd blijven. Brieven franco aan den Uitgever dezer Courant onder bet nummer dezer advertentie.(4120) Door toevallige omstandigheden wordt te koop aangeboden een MessteJ Mahoniehout in de besten staat. Eikenhout binnenwerk. Voor den spotprijs van 80 gulden. Te bevragen onder 1Vo. iii4, aan het Bureau van dit blad. a f 1.3O i»ci' Kilo. Te bevragen bij G. VAN MEI DE, te bommelsdjk is ter dekking disponibel een Beermrken gekruist! ras de moeder groot Hollands ch en de vader Poland China ras. Oude boeken worden ais nieuw, sterk gebonden afgenaaid tegen concurreerende prijs. W. 3BOEK ITO V EN, Boekhandel 4" Binderij. Sommelsdijk. EN worden volgens de beste constructie gemaakt en geleverd „op keur goed" door Timmerman te MELISSANT. Gemakkelijke Betalingsconditien. Vele adressen tot informatie, van gebruikers voorhanden. f 0,50 PER. DRIE MAANDEN. Extra Editie van de BJZJR. De abonnees op de BAZAR, die deze extra-editie ver langen, ontvangen per kwartaal a ƒ0,50 bij bet eerste en vierde No. van de BAZAR eene alle vering, bevattende 1°. vier bladzijden met de fijnste Handwerkspatronen en begeleidende tekst, en 2°. een patroon in chrono- litograpbie voor gekleurde borduursels. Voor niet-Abonnées op de BAZAR is de prijs van het Tijdschrift voor Fraaie Handwerken ƒ0,75 per 3 maanden. EDITIEN VAN DE BAZAR: 6 nummersƒ1, 6 met 6 gekl. platen.1,50 6 n n 3 geknipte patronen 1,50 6 «6 gekl. pl. en 3 gekn. pl. 2, Bij al deze editien kan men tegen verhoog ng van ƒ0,50 het Tijdschrift voor Fraaie Handwerken bestellen. Bij toezending van postwissel plaatse men daarop duidelijk welke editie men verlangt. üitg. DEN HAAG. GEBR. B^LINFANTE» j

Maas- en Scheldebode | 1891 | | pagina 3