ines. voor de Zuid-Hollandsche 1 I SMA, -New York. ide! 'ERDAI, De kleine Duif. 1118, IN HOC SIGN O VINCES SOMMELSDIJK. [DKOOPSTE !ol Briquetten. te maken. Vrijdag IC Januari 1801. Vijfde Jaargang No, 254 Slnti-Slc VoilitioiVMA T. BOEKKOVE HERINNERING. OUDDORP FEUILLETON. I I II L 41 I .vJ lAT 115 A M voorzien van boven- |erk, verkrijgbaar op A. Znidijk |oh. v/d Gevel Pz. Visser van Besteren Korte weg C. A. Foots van Driel van Wageningen k* iiartl te Ind |W. A. de Koningb It Giessen Hylckama Vlieg v/d Sluijs ling Czn. le te |r. A. Gampbuis I Wed. -W. Voogt lWed. A. Verschoor lj. Romeijn ]A. tlartlioorn Id. Du Bel J Fop van den Berg lWed. H. Willevins. aandacht gevestigd I per Vs Kilo. p de Kantoren der |m of te Amsterdam te Groningen, fee Oisterwijk Brielsche-, Beier- lunptie en prijzen istse ien meer en deugdelijke f Twaalf G u 1 d e n jSDIJK. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijsper drie maanden 50 Cent, franco p. p. Afzonderlijke nominers 5 Cent. UITGEVER: Advertentiën van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent Advertentiën driemaal geplaatst worden slechts tweemaal berekend. Advertentiën worden bij den Uitgever ingewacht tot Woensdagavond Mie stulclcen voor tie lietlaetie bestemd, Aflverteiitiën en verdere AdministratieJ"raneo toe te enden nan den l ite/ever. De kiezerslijsten worden vóór 15 Februari op gemaakt. Ieder mannelijk inwoner eener gemeente wordt, zoo bij in eene andere gemeente over bet laatst verloopen dienstjaar in de persoueele be lasting, zonder remissie was aangeslagen, of f10 aan grondbelasting in één of meer gemeenten samen betaalt, verzocht deze biljetten vóór 15 Februari aan de Secretarie zijner gemeente te bezorgen. Verzuimt men dit, dan is men dit jaar het kies recht kwijt; en men weet, dit jaar heeft de ver kiezing plaats /an leden der Tweede Kamer. Na 15 Februari is het te laat. In //Onze Eilanden" van 26 December troffen wij een ingezonden Stak aan, dat eene vreemde onderteekening draagt. Oordeelt zelve, lezers Plet bedoelde stuk eindigt aldus: Ontvang, M. de R., onzen dank voor de verleende plaatsruimte. Eenige vrienden van waarheid, en bovenal van volksontwikkeling. Dat bovenal is curieus. Wij hadden in onze onnoozelheid altijd gedacht, dat waar heid bovenal ging, maar neen, de mannen van den vooruitgang te Ouddorp komen ons vertellendat volksontwikkeling vóór waarheid gaat. Als bet nijpt kan er bij die beeren dus wel een leugentje door, mits men uuar een bolleboos, mits men maar knap is. In dat vreemd onderteekend stuk is sprake van een zekeren heer K. Lodder, raadslid te Ouddorp. Dit raadslid had in den raad een voor stel ingediend tot verhooging van bet school geld De heer Lodder wenschte, dat gegoede ouders per kind en per week 30 ets., min- derqegoede 20 ets. en minvermorjende 10 ets. schoolgeld zouden betalen. Van owoermogen- den wilde de heer Loddergeen enkelen school penning geheven zien. Dat voorstel was den Ouddorpschen libe ralen een doorn in 't oog. Neen, die heer Lodder was er eentje. Verbeeldt U eens, dat, men goed in z'n dubbeltjes zit en 4 zegge vier kinderen op de Openbare school heelt, dan zou men, als de heer Lodder zijn zin kreeg, zestig heele guldens schoolgeld per jaar moeten betalen. Kijk, dat is voor een gezeten burger, die gewend is om zelf zoo wat niemendal en anderen alles te laten betalen, niet om te doen. En dan iemand, die een goed stuk brood heeft, wel ir et met rookvleeseh, maar toch nog met kaas, en ook vier kinderen op de Openbare School, zoo iemand zou als des heeren Lodders haan koning kraaide, veertig gulden schoolgeld per jaar moeten opbrengen. Het zou immers ongehoord wezen. Ziet ge, zulk een hoog schoolgeld, en nog honger is op de Christelijke Scholen regel, dia Christelijke menschen weten niet anders maar wij liberalen hebben onze dubbeltjes te hard noodig voorons zelve. Minvermogenden moeten volgens den heer Lodder 10 ets per kind en per week beta len. Dus een werkmandie blij is, dat hij zijn dagelijksch brood heeft, moet als hij toevallig vier kinderen naar de Openbare School stuurt, twintig gulden per jaar school geld betalen. Neen hoor, dat doen de antirevolutionairen van zijne conditie wel, maar die lui schijnen te kunnen, wat wij niet vermogen. Ja, dat is ook zoo. Och, weet ge waar het die heer Lodder om te doen was? Hij wilde de Openbare School te Ouddorp leegpompen. Hij had dat plaatje in Uilenspiegel gezien, waarop Dr. 31 „De bleekgezichten zullen het dorp der Natchez niet betreden," sprak de groote Zon met somber gelaat. //Het fort zal hun graf worden, voor hen allen 1 Geen voet van een blanken zal ooit de de jachtgronden der Natchez meer betreden. Wij zullen de wolven en de gieren een kostelijk maal bereiden. Thans zijn de Natchez de heeren des Lands. Al de gebouwen van het fort werden in brand gestoken en hoog sloegen de vlammen ten hemel en blonken en weerkaatsten in den grooten stroom. De wallen van het fort bleven onaangerand; want de groote Zon gaf zich den tijd niet, dat te ver woesten. „De bleekgezichten zullen toch niet wederkee- ren!" sprak hij. Eindelijk was alles voor den terugtocht gereed. De buit moest spoedig in het dorp der Natchez in veiligheid gebracht worden, want de wilden verlangden er naar hunne hutten op te sieren met al het geroofde. Hunne stoutste wenschen hadden hun niet kunnen beloven wat zij nu bezaten. En het aantal geweren was zoo groot, dat de groote Kuyper en Dr. Schaepman om het hardst aan een groot schoolgebouw staan te pom pen, terwijl de kindertjes bij stroomen de ramen uitvliegen. Dat prentje wilde hij te Ouddorp tot wer kelijklieid maken. De heer L. wou graag de heele Ouddorpsche jeugd in do Christelijke school hebben. Want in de Christelijke school wordt immers minder betaald dan de heer L. in de openbare school wilde! Vindt ge niet lezers, dat die liberalisten van Ouddorp erge knappe men sclien zijn meer vóór knapheid dan vóór waarheid? Weet e wat die menschen knap noemen? Eene rechte zaak zóó scheef voorstellendat een hoop domme menschen zeggen't is verschrikkelijk! weg er mee! Dan is het doel bereikt. Maar de heer Lodder bedoelde toch niet, dat iemand voor gegoed verklaard moest wordenals bij niet gegoed was? Weg met hot voorstel Lodder! Maar dc heer Lodder bedoelde tocli nietdat iemand gedwongen zou worden om 40 gulden te be talen als hij bij mogelijkheid maar 20 gul den missen kon? Weg met het voorstel Lodder! Maar het was den heer Lodder eenvoudig te doen om het er henen te leiden, dat alle Ouddorpers zouden begrijpendat het hun aller plicht is om zooveel mogelijk de kosten van het onderwijsdat hunne kinderen ont vangen, zelve te dragen. Zooveel mogelijk, weet ge? Weg met het voorstel Lodder! Lezersge hebt ons begrepenniet waar en ge begrijpt de liberalen te Ouddorp ook, hopen wij. Oppassen blijft tegenover het liberalisme altijd de boodschap. De heerW.V. Kz.,te Ouddorp is er ingeloopen. Deze antirevolu tionair vond, dat zijn kameraad te hard Zou bijna lederen krijgsman een daarvan schen ken kon. Onoverwinnelijk zouden zij thans voortaan zijn, tegenover hunne vroegere doodvijanden, de Chika- haws en Choctows, en bereid waren zij, den kamp op leven en dood tegen dezen te hervatten. Na den terugkeer in het dorp der Natchez hiel den de overwinningsfeesten dagen lang aan De Natchez werden hoe langer hoe trotscher en ver meteler want: droegen zij niet de wapenen dei- blanken. In eene zaak had de groote Zon zich echter bedrogen. Hij meende dat de blanken het niet wagen zouden, zich na deze ontzettende nederlaag weder op het gebied der Natchez te wagen. Doch, na verloop van eenige weken verscheen de geredde hoofdman van het fort, Chepar, -met een dubbel zoo groot aantal Fransche soldaten, als er vroeger in het fort in bezetting hadden gelegen. Welk een droevige en hartverscheurende aan blik leverden de zwartgeblakerde bouwvallen van het uitgebrande fort aan de oogen der Europeanen op! Tussehen de verkoolde puinkoopen lagen de beenderen en doodshoofden der arme vermoorden. De wolven en hyenas der prairiën hadden deze rampzalige overblijfselen afgeknaagd. Aan den grooten hoop doodsbeenderen bemerkte Chepar dat de bloeddorstige Natchez zelfs de vrouwen en onnoozele kinderen niet gespaard hadden. Vergeefs trachtte hij dezen of genen zijner vrienden nog op te zoeken of te herkennen om hunne lijken ten minste een eerlijke begrafenis te geven. De Roodhuiden hadden ze eerst nog van al hunne kleedereu beroofd. Met diepe smart liet hij de beenderen verzamelen en alles bijeen ter aarde bestellen. Toen alles na verloop van eenige dagen opge- ruimt was en het fort, waarvan de wallen, zoo als wij zeiden, nog in een goeden toestand waven, weder eenigszius bewoonbaar was geworden, maakte Chepar zich gereed, aan het hoofd van zijne talrijke en geoefende schaar soldateu, de moordenaars voor hunne gruweldaden te gaan straffen. De Natchez hadden natuurlijk al zeer spoedig den terugkeer van de blanken vernomen. Zij waren niet weinig daardoor verschrikt, al meenden zij in hun overmoed de blanken wel te kunnen weers aan. Wat erger voor hen was, de Chi- kahaws en Choctaws hadden hun aandeel in den rijkeu buit verlangd, en daar dit verlangen niet vervuld was, ontstak de krijg tussehen hen en de Natchez in volle woede. Wel is waar, bezaten deze laatsten nu geweren, doch ook menigeen van hen viel door de vergiftigde pijlen der vijanden. Chepar dacht er niet aan, zich met deze India nenstammen tegen de Natchez te verbinden, want nu vertrouwde hij geen enkelen Indiaan meer. Met vierhonderd soldaten trok hij op het dorp der Natchez aan. In een enkelen dagmarsch bereikte hij het dorp der Natchez, 't welk slechts door een klein aan tal krijgslieden bezet was, om'lat de groote Zon met de meesten tegen zijn vijanden, de Indianen, te velde was getrokken. Een aantal Natchez trokken hem met de vredes pijp le gemoet: hij liet ze echter allen neder- tegen den vijand inrendeweshalve hij hem aan zijn lot overliet. Ilct voorstel Lodder ging weg. Een triomf voor de liberalenwaarop ze uit het oog punt van knapheid grootsch mogen zijn maar niet om der waarheid wil. Toch moeten wij niet bitter tegen de libe ralen zijndus ook niet tegen die te Ouddorp' Toen het voorstel Lodder viel, waren er toehoorders in de raadzaal, die van plezier in hunne handen klapten. Als weerwraak zouden wij de vuist kunnen ballende stonde verbeidendehun dien klap betaald te zetten. Wij zullen dat niet doen. Laf zullen wij ook niet wezen om als de heer W. V. K. den liberalen ten gelieve onzen broeder in den steek te laten. Dat is niet.zooals het betaamt. Dat doen de liberalen ook niet. Meer dan éénmaal is het in de Iweede Kamer aanschouwddat liberalendie ouderling gedeeld lagenman aan man stondenals liet er aan toekwam de tegenpartij liet hoofd te bieden. Die eenheid is door de liberale leiders steeds hoog geloofd. Op die eenheidals de over winning of de nederlaag van den tegenstan der in het geding kwamis steeds met kracht aangedrongen. En geen wonderIn eenheid zit sterkte. Tweedracht verlamt en geeft den vijand voet. Weet gewat wij doen willen Wij willen ons vast aaneensluitenals een geduchte pha lanx. En wie van onze vrienden een bres tracht te makenzullen wij met den vinger aanwijzen. Maar wij zullen ons aaneensluiten, ook ter wille van de liberalen. Wij zoeken ook hun heil. Zonder God Mjn zij even ongeluk - kig als antirevolutionairen, die het slechts in naam zijn. Wij ijveren voor geeue partij. Wij ijveren schieten, eer dat zij hem nog bereikt en een woord met hem gesproken hadden. Zoo weinig kracht oefende, helaas, het Evangelie op hem uit. Ontsteltenis heerschte er nu in het dorp. De meeste vrouwen en kinderen trachtten in het ivoud te vluchten en zich daar te verbergen, maar zonder medelijden liet Chepar op haar schie ten. Zijn bevei was: geen Natchez te sparen, omdat zij ook de vrouwen en kinderen der blan ken niet gespaard hadden. Hoe gaarne wij meer menschelijkheid en Christelijke erbarming van de blanken wenschten te kunnen mededeelen, de waarheid verplicht ons dit onbewimpeld te boekstaven. In korten tijd stonden de meeste hutten van liet dorp en ook de Zonnetempel in lichte laaie de lijkeu van talleoze Indianen bedekten de wegen. De vluchtenden werden zooveel mo gelijk vervolgdtotdat de nacht een einde aan dat moordtooneel maakte. Doch den vol genden dag ging het plunderen en verwoesten weer voort. Den dag daarop volgende was de groote Zon met zijn geheele macht in aantocht Blakende van woede kwam hij aansnellen, om zijne vijanden, die zijn dorp en tempel verwoest hadden opleven en dood te bestrijden. Het hart van menigen, anders onverschrokken soldaat beefde, toen zij de woeste roodhuiden met gillend geschrei op zich zagen losstormen, doch Chepar had zijne maat regelen van voorzichtigheid genomen. (Slot Volgt.) 1 I l. f- -^'1

Maas- en Scheldebode | 1891 | | pagina 1