Nieuwjaar. Uit ons Parlement. Volkeren der aarde. Buitenland. Gemengd Nieuws. Plaatselijke Berichten. Wetenschap ongelooflijke vorderingen maakt, en ook de liberalen dit erkennen moeten, daar roepen wij hun toewelnu, erkent niet alleen dit feit, maar ook het ontstaan daar van nl. de miskenning van den Bijbel, de verwerping van den Christus en de verval- selling onzer historie. Ja, zeker! de Eeuw is groot, en wonderen verrezen Maar midden in heur glans, die zoo verblindend blinkt, Is daar éen zake, o Heer! die heimlijk mij doet vreezen: 'tls de echo van Uw stem, die altijd jlauwer klinkt Wat zal het nieuwe jaar ons geven, is de vraag door een ieder gedacht of uitgesproken Wat zal het nieuwe jaar ons volle geven is de vraag, welk een ieder zich doet, die dat volk liefheeft. Wij huiveren reeds bij de gedachte, dat wij, Nederlanders, als straks de zomer in't land komt, den stembusoorlog moeten beginnen, waarin wij strijden zullen, man tegen man. Dien strijd ontwijken mogen wij niet. Zoolang het liberalisme voet bij stuk houdt en op het terrein van den Staat, van de School, van de wetenschap en waar niet al, den Christus tracht weg te dringen om in Zijne plaats de rede op ilen troon te plaatsen, zoolang mogen ook wij het zwaard niet in de schede steken en niet rusten voordat op ieder terrein weer erkend wordt dat den Christus alle macht toekomt in hemel en op aarde. Maar het doet ons van harte leed, dat een goed deel van ons volk van den Christus niet weten wil, en eigenlijk dieper wegzinkt dan het oude heidendom. Griekenland en Rome, hoe beschaafd en ontwik keld ook, beleden, dat boven de zonen des stofs Machten stonden, geestelijke Machten, aan wie zij ondergeschikt waren. Zij aanbaden nog. Het is evenwel met velen in Nederland reeds zoover gekomen, dat zij niet alleen gebroken heb ben met het geloof in den levenden God maar zij lachen om alle geloof, welk ook. En omdat dit zoo is, gunnen wij het liberalisme geen rust. Ons volk moet naar God terug. Hoe veel er ook in het liberalisme is, dat aantrekt, hoeveel de liberalisten ook aan de markt br-ngen, waarmee wij ons voordeel kunnen doen, de libe ralistische politiek moet door ons weerstaan worden, omdat ze geene plaats der eere biedt aan den Heere en Zijn Woord. Zonder Oranje kan ons volk misschien behou den blijvenmaar zonder God moet het wegzin ken in jammer en ellende. Ziet het maar aan Israël Bals en comedies, uitvoeringen van rederijkers, en gymnasten, muziekuitvoeringen en wat dies meer zij kunnen ons volk niet op de been houden. Zij kunnen een schijn van vroolijkheid aan brengen, voor een oogenblik opwekken, maar de reactie van zulk genot is altijd verslapping en ver st o m ping. Die uit den zwijmelbeker der wereld drinkt, vraagt telkens om meer, totdat hij ten slotte vergaat van dorst. Zoo de Heere wil, zullen wij ook dit Nieuwe jaar de bazuin zuiver doen klinken, het onzen eilanders in gedurig wisselende vormen aanzeggen, dat alle zegen afdaalt van den Vader der lichten. Zegen voor hun hart, hun huis, hun akker en bedrijf, zegen voor school en kerk, voor staat en maatschappij. Zegen, mits gehandeld en gewandeld worde naar den eisch des Heeren. Een der hoofdschotels op den par.ementairen begrootingsdisch was in de vorige week de subsidie voor bijzondere kweekscholen. De liberalen schijnen het zich nog niet goed te kunnen voorstellen dat we niet meer le.ven onder de schoolwet van 1878. f91 000 voor de bijzondere kweekscholen was er dan ook sommigen te veel. De heer De Beaufort achtte de regeling der subsidiën te berusten op een onredelijken grondslag, achtte ze in strijd met den geest der wet, en in de gevolgen te kostbaar. De minister De Savornin Lohman kwam o. i. meesterlijk op voor de voorgestelde regeling. „Ik wist zeer goed, dat de kweekscholen in libe ralen geest het rnepst bij deze regeling profiteeren." „Als de heeren echter dat liever willen," vervolgde hij ondeugend, „ben ik volkomen bereid de sub sidiën zoodanig te verdeelen, dat kleine scholen evenveel ontvangen als groote. Wanneer de ge achte spreker wilde medewerken om langzamerhand alle openb. kweeksch. te doen verdwijnen om plaats te maken voor bijzondere, zal hij eene zeer groote bezuiniging aan het rijk helpen bevorderen." Met eene schitterende meerderheid (BI)18) werd dan ook toestemming aan den minister ver leend, de voorgestelde uitgave te doen. Enkele liberalen o.a. v. Kerkwijk en Goekoop stemden tegen. Waarlijk, de minister valt den liberalen hard mede wellicht hebben ze zich niet kunnen voorstellen, dat een oud-prof. der Vrije Univ. even goed rechtvaardig kon zijn als ieder ander. De heer Royaards v. d. Ham kon dan ook niet na laten hem dank te zeggen, daarvoor, dat hij het tot stand komen eener schoone en nuttige stich ting voor de Utrechtsche Universiteit verzekerd had. Bij monde van de heeren Tak v. Poortvliet v. Dedem en Schaepman verklaarden de verschil lende partijen, dat zij het politiek debat tot later wilden uitstellen. Slechts eenige Roomsche Kamer leden konden zich daarmede niet vereenigingen en zeiden hun vertrouwen aan het Ministerie op om het indienen der legerwet. De heer Schaepman was, als altijd, recht door zee. „Ik meen, dat zoolang de onmogelijkheid van medewerking eti samenwerking niet gebleken is, bet vertrouwen niet behoeft of behoort te worden opgezegd," dus sprak hij. Geheel anders sprak het Roomsche Kamerlid Harte. Hij ging berekenen, hoe de partijverhou ding zou zijn als de partijen der Rechterzijde niet op elkander candidaten zouden stemmen, en kwam toen tot het besluit, dat alsdan de Rechterzijde minderheid zou worden. Dit was de boeman, waarmede hij dreigde. De heer Macky antwoordde flink, dat 's lands belang niet raag afhankelijk ge maakt worden van dergelijke partijberekeningen. In ééne avoudzitting werd de geheele begrooting van Buitenlaudsche Zaken behandeld en goed gekeurd. Het gezantschap bij den Paus werd door den heer Reekers ter sprake gebracht. Ons dunkt, dat er geen sprake moet zijn, dat te herstellen. De Min. v. Buit. Zaken betreurde het, dat het gezantschap in 1872. was afgeschaft. Hij voegde er echter bij: „Het is evenwel geheel iets anders te betreuren, dat eene bestaande instel ling wordt afgeschaft, dan die te herstellen Bij de behandeling der begr. van Justitie, drong de heer van Velzen er op aan, het vraagstuk der Prostitutie flink op te lossen; de heer Veegens, om de arbeidswet beter te doen uitvoeren, en de heer Hartogh om de behandeling van kleine over tredingen voor het Kantongerecht eenvoudiger te maken. De heer Domela Nieuwenhuis brak een lans voor de gevangenbewaarders, om hun arbeids dag te verkorten, en om de voorloopige gevange nen, wanneer zij blijken onschuldig te zijn, schade vergoeding te geven. Bij het onderwijsdebat berekende de heer Okma dat elk student aan eene Staatsuniversiteit bet Rijk f 1000 kost, en stelde hij daarom voor die 3 Rijksuniv. op te heffen en daarvan ééne te maken, de vermogenden voor het onderwijs meer te laten betalen, en verder een beurzenstelsel in te voeren Zeer veel moest de Minister hooren over het niet-toestaan der aanvragen om geen schoolgeld te heften en over het benoemen van burgemeesters. Uit het antwoord van deu Min. bleek, dat hij in beide gevallen strikt rechtvaardig te werk ging Wellicht komen we later nog hierop terug. Ons ontbreekt nu de ruimte. „Noem mij feiten," daagde de Min. uit, „waaruit blijkt, dat ik par- tijdig gehandeld heb." Maar de feiten bleven achterwege. Toen de lijkverbranding ter sprake werd gebracht, verklaarde de Min. dat deze zaak hem en en het Ned. volk al heel weinig interesseerde. En nu Marine! Niet één Min. moest zooveel hooren als de heer Dyserinck. De heer Goeman Borgesius zeide o.a.: „Ik zie in dezen bewindsman een min., niet alleen volko- n onbekwaam om hervormingen tot stand te brengenmaar ook onbekwaam om als Min. ;s lands zaken naar eisch te behartigen." Kras, niet waar? Nog krasser als men weet, dat deze min. liberaal is. Toch werd de begr. goedgekeurd met 49 tegen 35 stemmen. Waarschijnlijk zal deze begrooting wel de laatste zijn, die deze min. verdedigt en dan door de St.-Gen. wordt goedgekeurd. Het is in Ierland tegenwoordig een huishouden. Als Parnell in den laatsten tijd naar de eene of andere plaats vertrok om eene rede voering te houden, namen zijne tegenstanders een plaatsbiljet voor den trein of bestelden een rijtuig, en zorgden gelijk met hem present te wezen. En dan ging het tegen elkaar in, schreeuwen en tieren geen gebrek En als dan eindelijk de kelen heesch waren, werden de stokken voor den dag gehaald en werd er op geranseld, dat meer dan een met bebloeden kop naar huis moest. Parnell zelf kreeg kort geleden een zak ougeblusehte kalk tegen zijn gezichtzoodat het niet veel scheelde, of hij was zijne oogen kwijt geweest. Tegensprekers vertellen, dat het meel was, en verder, dat hij geen zak maar een steen tegen zijne oogen gekregen heeft. Wij zullen die woe lige Ieren nu maar aan hunne plaats laten en ons met onze gedachten in Berlijn verplaatsen, in de zaal, waar keizer Wilhelm de conferentie over hooger ouderwijs sluit. De keizer verklaart voluit, dat hij inet hart en ziel tegen de revolutie is, dat hij den Christ elijken Godsdienst als den voornaamsten factor in het werk der opvoedkunde beschouwt, dat hij geen tegenstander van klassieke vorming is, maar niet wil, dat de studeerende Duitsche jongelingschap in de eerste plaats ver trouwd worde gemaakt met het leven en denken der oude heideuwereld. De keizer verlangtdat historie en vraagstukken, de ontwikkeling en we tenschap van den nieuwereu tijd de hoofdschotel zijn zullen, waaruit de jongelui gevoed moeten, worden. Het verblijdt den keizer, dat de conferentie naar zijn hart beraadslaagd heeft. Na de sluiting overhandigd bij den minister van onderwijs zijn portret met het onderschrift sic vols, sic jubes (zoo wil ik, zoo gelast ik). Als de Hongaren hun ziu hadden, dan vormden zij een koninkrijk op zich zelf met Buda-Pesth tot residentie. Onze lezers moeten weten, dat de Oostenrijk- Hongaarsche monarchie sinds 1867 uit 2 hoofd- deelen bestaatOostenrijk en Hongarije. Het eerste telt ongeveer 22 millioen, het laatste 16 millioen inwoners. Elk der beide deelen regelt zijn eigen aangelegenheiden. Naar buiten evenwel zijn ze één. Ze hebben een gemeenschappelijk ministe rie van buitenlandsche zaken, van oorlog en van financiën. De keizer van Oostenrijk is koning van Hongarije. De gemeenschappelijke aangelegenhe den worden geregeld in overeenstemming met af gevaardigden uit den Oostenrijkschen Rijkszw/7 en den Hongaarschen liijksafoy. Dit samengaan met Oostenrijk verveelt den Hongaren Zij willen in Buda-Prsth een eigen hofstaat, en van Oosten rijk onafhankelijk worden. Zoover zijn zij echter nog niet De ontginning in onze Oost laat nog veel te wenschen over, Op Java bijv. zijn nog gronden genoeg voorhanden om, zonder schade voor de eigen cultuur der bevolking de tegenwoordige suikerproductie te verdubbelen of te verdrievoudi gen. En iets dergelijks geldt voor tliee, koffie, indigo, enz. Als die cultuur uitbreiding erlangt, zullen de staatslieden der toekomst zich niet meer zoo bezorgd behoeven te maken over den toestand der Ind:sche schatkist. Maar dan moeten hoogere en lagere Indische ambtenaren niet boeren willen, want dat komt verkeerd uit. Eenige jaren terug moesten op hoog bevel de schoonste bosschen op Java vernield worden om koftieaanplantingen te verkrijgen. Sommige geleerden merkten op, dat het ontwouden der bergstreken nadeelige gevolgen zou hebben. Die bleven ook niet uitde regens verminderden, de rivieren voerden bet water te spoedig af, en beurtelings had men last van stortvloeden en droogte. Toen werd van hooger hand bevolen, dat er bosschen moesten komeu. Geen stukje hout mocht de bevolking kappen om hare woningen te vernieuwen en te onderhouden. Doch nu kwamen de apen en de tijgers opzetten, die met de vruch ten en het vee aan den haal gingen. Nu moeten de bosschen weer weg eu koffietui nen aangelegd. Zoo kan men aan deu gang blij ven. O, die bemoeiachtigheid van den Staat Hij schoolmeestert, vaccineert, boert, gaat straks al uit wasschen enfin, nog een poosje geduld 1 De oogeu van velen gaan open. Jammer, dat on ze Roomsche landgenooten zich thans star kijken, op den persoonlijken dienstplicht In Erankrijk werden gedurende 1889 515 wolven gedood, waai voor de Regeering 35,720 fr. aan premiën betaalde. Het aantal in 1888 daar te lande gedoode wolven was 505. Tot dusver maakte het Berlijnsehe postbe- stuur bij de groote Kerstmis- en Nieuwjaarsdrukte evenals men hier te lande en elders doet gebruik van militaire hulp. Ieder jaar werd het postpersoueel daar tijdelijk versterkt met 2000 soldaten. Marr dit jaar zal het anders zijn. Keizer Wilhelm heeft, naar men bericht, last gegeven, dat men voortaan geen soldalen meer als nood hulpen nemen, maar dit werk laten verrichten door de vele arbeiders, die zonder werk zijn. Bij de Hongaarsche Regeering is nu een plan in overweging tot het aanleggen van een electrischen spoorweg tusschen Budapest en Weenen. Dit zal de eerste spoorweg san dien aard over een verren afstand zijn. De reis van de Hongaaesche naar de Oostenrijksehe hoofdstad zal 2 uur duren. De weg zal alleen gebruikt worden voor personenverkeer. De moordenares Peareey. die hare vroegere vriendin Mrs. Hogg en ook het kindje van dee vrouw vermoordde, is Dinsdag in Newgate it Londen opgehangen. Zij bekende op het laatste oogenblik hare misdaad, welke, zooals men weet, eerst aan Jack the Ripper geweten werd. Zij heeft op het laatste oogenblik haren advo caat opgedragen in de Madridsche bladen de advertentia te doen plaatsen„M. C. E. T. Ik heb u niet verraden". Wat die woorden beteeken- den, weigerde zij te zeggen, en zoo heeft zij als in een wolk van geheimzinnigheid het aardsche leven verlaten. Labruyère is, ondanks den geopperden twijfel aan de juistheid van zijn verhaal in I'Eclair en aan de echtheid van den Padlewsky, dien hij over de grenzen hielp, door de Rechtbank veroor deeld tot 13 maanden gevangenisstraf wegens de hulp, door hem aan den moordenaar van Gene raal Seliverstoff verleend. Zijne medeplichtigen, Mme Due Quercv eu de socialist Grégoire werden tot 2 en tot 8 maanden gevangenisstraf veroor deeld, laatsgenoemde bij verstek. Ouder de patiënten van Pastor Kneipp, te Wörishofen, is tegenwoordig ook de Groot-vizier van Perzië, die aan een oogziekte lijdt. De stad Génève erft van den heer Revilliot nog meer dan men eerst dacht. Mevrouw Fleuriot, te Bulle (Freiburg), had aan Revilliod, die vijf uren na haar overleed, hare kostbare schilderij- enverzameling (de schoonste collectie van Zwit serland) vermaakt, en Génève krijgt nu, als erfgeuaam van Revilliod, ook deze verzameling, welker waarde op inillioeuen wordt geschat. Professor Baccelli, te Rome, heeft verklaard, dat hij bij de toepassing van Koch's middel op lupus-lijders schitterende uitkomsten verkreeg en dat hij, op grond van de tot dusver waargenomen resultaten, ook genezing van zijn longtering-pa- tienten zeer waarschijnlijk acht. „Wie de wonder bare uitwerking van ICoch's methode nog wil loochenen", zeide hij, „is een kwakzalver, al werd hij ook tot dusver als een licht der wetenschap beschouwd. De heer Walter Flint, een rijk koopman op Borneo, is door de Dajaks vermoord. Zijn broeder besloot zijn moord te wreken. Vergezeld van den heer Hewitt, een magistraat, ging hij de Quarmeta-rivier, 14 mijlen ver, op tot het dorp Nassau, waar het lijk van den heer Flint gevon den werd, die, naar het schijnt, door Umpal, het i opperhoofd van het distiict gedood werd. Laatst- genoemde versterkte zich in zijn huis, dat door i water omringd was. Na een hardnekkig gevecht werden Umpal en 130 zijner volgelingen gedood. Te Montauban, in het Fransche departe ment Tarnet Garonne, heeft een landbouwer zijne vrouw, met wie hij reeds acht jaren gehuwd was, benevens zijne twee kinderen van 7 jaar 6 maan den, op slechts twintig [tassen afstand, met ge weerschoten gedood, omdat de vrouw, tegen zijn wil, met hare kleinen een bezoek aan hare ouders wilde brengen. De moordenaar is gearresteerd en heeft zijne misdaad bekend, terwijl ook zijne moeder, die steeds tweedracht in het gezin heeft gestookt en als de voornaamste oorzaak van het gebeurde beschouwd wordt, is gevangen genomen. Te Munchcn is eene uitgebreide dieven bende ontdekt waarvan verscheidene officieren der belastingen deel uitmakeu. In overleg met offi cieren der intendance en magazijnmeesters werden uit de magazijnen van voeding voor het leger groote hoe/eelheden goederen ontvreemd, weder aan den fiscus verkocht en opnieuw in de maga zijnen opgeslagen, om daaruit weer even spoedig te verdwijnen. Een tiental personen zijn reeds gearresteerd. Ons vee in Enge/and. De Staats-Courant van heden meldtBlijkens bericht van Harer Majesteits gezant te Londen is een „order of council" uitgevaardigd, waarbij het Nederlandsch vee wederom in Engeland wordt toe gelaten. o;i /oerwaarde dat het eene tiendaagsche quarantaine zal ondergaan, wanneer het niet aan de losplaats geslacht wordt. Een Amsterdamscb koopman, die in Duitsch- land voor 60,000 Mark aan Amerikaansch spek moet hebben ingevoerd, met een Hollandsch cer tificaat van oorsprong, moet te Keulen zijn aange houden en gevangen gezet. De invoer van Ameri kaansch spek in Duitscbland gaat aldus in zijn werk Het uit Amerika ontvangen spek voorzien van het Amerikaansche merk, wordt aan de Nederlandsche autoriteit vertoond en alsdan met den gemeentelijken stempel aan een der hoeken gemerkt, zoodat het spek alsdan twee merken heeft. Het wordt daarop eenvoudig doorgesneden, en het gedeelte met het Amerikaansche merk, wordt -in Nederland verkocht, terwijl heD andere, waarop het Nederlandsche merk staat, als Neder landsch spek naar Duitscbland wordt verzenden. Men schrijft uit Hoorn De Zuiderzee voor deze stad is thaus eene overal even gladde ijsvlakte gelijk. Bij niet te feilen wiud wemelt het daar van schaatsenrijders van wie sommigen zich tot eene gezichtverte ver wijderen. Blijft de winter nog een paar dagen aanhouden, dan zal op die onafzienbare ijsbaan eene harddraverij met paard en arreslede worden gehouden. In ongeveer 30 jaar heeft dit niet kun nen plaats hebben. Bij eenigszius goed winter weer zal het bij die gelegenheid aan belangstel lenden zeker niet ontbreken. Volgens den Haagseheu briefschrijver aan de Zw. Ci. is eene der eerste groote zaken, waaraan de Koningin-Regentes bare aandacht wijdt, de enquête naar den toestand der arbeiders. Zij heeft zich de verslagen doen voorleggen, want zij wil persoonlijk weten hoe het er uitziet in de onderste lagen der maatschappij. Op den Caterijuesingel, te Utrecht, had gistermiddag een ongeveer 18-jarig meisje, dat zioh aldaar met schaatsenrijden vermaakte, het ongeluk, doordien haar schaats brak, te vallen en daarbij met het achterhoofd op het ijs terecht te komen. Weder op de beenen geholpen, zakte zij echter weinige oogenblikken later plotseling ineen en verloor het bewustzijn, in welken toestand zij per rijtuig naar hare woning werd vervoerd, waar de hulp van een geneeskundige moest worden ingeroepen. Men vreest voor hersenschudding. Al de elf Friesche steden zijn in een dag op schaatsen bezocht door den heer W. Muiier van Haarlem, oud 27 jaren en geboreu in Fries land. Hij vertrok 's morgens 7 uur van Leeuwar den en was 's avonds 8 sur terug. De rust, die hij hier en daar nam, was te zanten 2 uur. De afgelegde afstand bedroeg p. m. 180 kilometer. De vader eu de grootvader van den heer Mulie'f maakten in vroegere jaren denzelfden tocht. Ooltgensplaat. Als naar gewoonte getroostede weldadigheids commissie alhier zich dezer dagen de opoffering om vele ingezetenen le bezoeken ten einde eenige gelden in te zamelenom op 1 Janu ari voor deu algemeenen armen een extra bedee ling te kunnen houden. Op verzoek dier commis sie werd dan ook 1.1. Zondagmorgen bij monde van den Eerw. heer W. J. Guillaume, voorganger der Nederduitsche Gemeente, een opwekkend woord in de kerk tot de gemeente gesproken, vertrou wende dat hier bedoeld word den algemeenen armen onder onderscheid van welke kerk dan ook. (Te laat ontvangen voor het vorig nummer.) Naar men verneemt is er ook in de laatste dagen door den WelEd. Gestrengen heer mr. A. J. C. van Weel een aanzienlijk getal dekens onder de behoeftigen alhier uitgedeeld, het laat zich begrijpen hoeveel dankbare harten daardoor zijn. Hieuwetonge, 22 Dec. In en om deze ge meente vertoont zich gedurig een fluwijn of bun zing, tot groote last van de houders van kippen, daar hij eiken naeht op nieuwe prooi uitgaat. Bij eeu persoon heeft hij zevenbij een ander vier kippen gedood en zoo vervolgens. Velen menschen die hun kippen in hun tuintje hadden, hebben

Maas- en Scheldebode | 1891 | | pagina 2