VI SON, Advertenties. Y aderlanclsliefde. Yolkeren der aarde. Uit de pers. Gemengd Nieuws. l a contant. 3IEWEG 135. Lezers, mogeu wij U eens heel vriendelijk iets ouder de aandacht brengen? Wij willen niet •pochen, zooals de Zaaier doet, die van tien duizend lezers spreekt, alof dat zoo maar niets is. Pochen is nergens goed voor. Wij moeten waar zijn. En dan mogen wij U tot ons groot genoegen vertellen, dat ons blad in vele honderden huisge zinnen op onze eilanden en elders gelezen wordt, dus zeker duizenden in handen komt. Wij overdrijven dus niet, als wij als onze over tuiging uitspreken, dat ons blad uitstekend ge schikt is voor het plaatsen van advertenties. Hoewel wij niet klagen mogen, dat zou ondank baar zijn, zoo willen wij het U toch op het hart binden om aan ons blad te denken, als gij de eene of andere advertentie te plaatsen hebt. Doet dat dan niet in een liberaal blad, dat wellicht door veel minder menschen gelezen wordt. Er moet samenwerking zijn tusschen een blad en zijne lezers. Wij willen wel erkennen, dat ons geene inspan ning te veel, geene moeite te groot is oua naar de mate onzer krachten U op staatkundig en maat schappelijk gebied een goede gids te zijn. Helpt ons dan door ons blad aan te bevelen bij Uwe geburen en vrienden, door Uwe advertenties, in één woord, steunt ons krachtig Wij zullen U daarvoor dankbaar zijn. De liefde voor het Vaderland is den mensch als ingeschapen. Wij weten wel, er zijn van die onnatuurlijke menschen, die om het denkbeeld vaderlandsliefde wat lachen, doch niet hen kunnen wij geen reke ning houdenmisschien lachen deze ook wel met den God hunner Moeder. Over 't algemeen mint ieder zijn eigen Vader land loven andere landen. Als de Schot een tijdlang in den vreemde ver keerd heeft, verlangt hij weer vurig naar zijn prachtig Hoogland. De Zwitser en Tyroler hebben een onwederstaanbaar heimwee naar hunne heer lijke bergen en blauwe meren, zoo vaak zij verre van den vaderlandschen grond ronddolen. En wij, Nederlanders, hoe vreemd zijn wij te moede, hoe moeielijk kunnen wij een traan weerhouden, als de omstandigheden des levens ons dwingen voor korter of langer wijle onzen geboortegrond te verlaten om in den vreemde onze tenten op te slaan. Hoevele bedenkingen wij ook hebben op veler uitlatingen bij het graf van onzen koning, toch deed het ons goed ons volk schouder aan schouder te zien staan als zonen en dochteren van één zelfde Vaderland. Zeker, diep treurig achten wij de klove, die usschen Nederlanders en Nederlanders gaapt, en wij wenschten om wat liefs, dat wij ze overbruggen konden, maar dat gaat niet. Tenzij het Kindeke van Bethlehem heel ons volksleven beheerscht, kan er in de branding der geesten geen rust komen. Er is een beter Vaderland, daar is vrede! Verleden week is te Londen eene groote ver gadering gehouden ter bespreking van het Joden vraagstuk in RuslandDe burgemeester van Londen was voorzitter. Om Rusland niet te kwetsen, waren geene Engelsche regeeringspersonen tegenwoordig. Overigens waren een groot aantal mannen van aanzien present. Onze lezers vragen misschien hebben de Joden in Rusland het dan werkelijk zoo hard te verantwoorden, dat de tusschenkomst van Engelsche hertogen, lords, bisschoppen en wie niet al noodzakelijk is? Hoewel wij hun nog wel geen volledige ophelde ring kunnen geven, kunnen wij dit toch wel mede- deelen, dat de Russische regeering der Joden litter slecht genegen is. Dit ondervinden zij nu reeds, maar hun lot wordt er met 1 Januari niet beter op. Dan toch treedt in het rijk van den Czaar eene wet in werking, waarbij o. a. bepaald wordt, dat bet, aan Joden verboden is on roerend goed binnen het rijk t-„ verkoopen, te ver huren of te verpanden. Verder zullen er maatre gelen genomen worden om den Joden onroerend goed, dat zij in bezit hebben, te ontnemen, en voorts zullen zij slechts daar mogen wonen, waar de regeering het goed vindt. Nu moeten wij even wel niet denken, dat die harde bepalingen zoo maar zonder eenige aanleiding genomen zijn. Oneen! Uitdrukkelijk meldt een Russisch blad, dat die scherpe maatregelen tegen de Joden dienen moeten om de Russische boeren tegen woekerhan del te beschermen. En datzelfde blad spreekt naar aanleiding van de Londensche vergadering als zijne overtuiging uit, dat Rusland tegenover heel Europa zijne onafhankelijkheid zal weten te handhaven. In meergenoemde vergadering werd eene motie aangenomen, waarbij de burgemeester gemachtigd werd uit naam der burgerij een adres aan den Czaar te zenden, waarin deze monarch uitgenoo- digd wordt de uitzonderingswetten tegen de Joden af te schaffen en hun gelijke rechten met anderen toe te kennen. In Ierland is Parnell druk bezig om zijne reputatie te herwinnen. De Ieren hebben, gelijk bekend is, zich in twee partijen gesplitst. Eéne der partijen heeft M'c Cartliy tot aanvoerder ge kozen, maar het blijkt hoe langs hoe meer, dat de grootste partij Parnell aankleeft. Hoewel de Roomsche geestelijkheid zich openlijk tegen hem verklaart, loopt het volk allerwege, waar Parnell zich ver toont, te hoop om hem schier vorstelijke eer te bewijzen, Te Cork o. a.waar hij een redevoering heeft gehouden, stonden zeker wel 50000 menschen hem op te wachten. Met fakkellicht en gejubel werd hij verwelkomd en door de de straten der stad gereden. Niemand kan met eenige zekerheid zeggen, wat het einde van deze geschiedenis zijn zal. Het is voor de Iersche bisschoppen en priesters geene aangename ontdekking, dat het volk meer naar Parnell dan naar hen luistert. Wij doen er voorshands het zwijgen toe, het alleen diep be treurende, dat een man, wiens wandel alles be halve rein is, in publieke redevoeringen nog den vrome durft uithangen. Het machtig woord van den Duitschen keizer in de conferentie van hooger onderwijs te Berlijn schijnt reeds geholpen te hebben. De conferentie heeft er zich althans in beginsel voor verklaard, dat het aantal onderwijsuren in het gymnasium, gedeeltelijk ten Loste van de oude talen, zal worden verminderd, dat het Latijnsche opstel als middel tot algemeene vorming en hel Grieksch schrifte vertaalwerk bij het examen wegvallen, dat het onderwijs in 't Duitsch, het teekenen en de uienwe geschiedenis wordt uitgebreid. Lichaamsoefeningen zullen dagelijks plaats hebben en schooldokters aangesteld wordTen om op de gezondheid toezicht te houden. Uit een en ander meenen wij de conclusie te mogen trekken, dat de studeerende jongelingschap in Duitscbland alle reden heeft om den jongen keizer dankbaar te zijn, die toont, dat het hem te doen is om zijn rijk aan mannen te helpen, die der maatschappij tot werkelijken zegen zijn. Mochten allen, die in Duitschland bidden ge leerd hebben, God smeeken, dat Hij keizer Wil helm tot een vorst stelle, die aan Europa's vol keren en regeeringen toonthoe vast de troon is van een monarch, die gerechtigheid liefheeft en den Heere vreest! Wij eindigen met de inededeeling, dat West- mark, een Zweed, die Afrika bereisd heeft, in zekere plaats van België een voordracht gehouden heeft, waarin hij Stanly beschuldigt vrouwen en kinderen te hebben gekocht, en later aan Bels ische officieren van den Congo-staat present te hebben gegeven. Als deze beschuldiging waar isdat onderzocht zal worden, wat moeten de zwarte Afrikaners dan toch wel een allernaar stem indruk ontvangen van het Chrislendom der blanke Euro peanen. Westmark vertelde ook van een' inlaud- schen dief, die door een Belgisch officier met 160 stokslagen gestraft werd. 't Is schande. Geen bezuiniging Naar aanleiding van de bewering der liberalen, dat dit ministerie zijne belofte van bezuinigingen te zullen invoeren niet nakwam, vestigt de Bood schapper" de aandacht op de cijfersdie de tegen woordige minister van finautiën de beer Godin de Beaufort, in zijne memorie van antwoord heeft opgenomen. Uitgaven. Ontvangsten 1883 f 122.140.293 f 112.305.808 1884- - 121.083 062 -113.440.077 1889 - 119 925.623 - 124.543.019 Terwijl alzoo de onvangsten sinds 1883 met 12 millioen klommen en de bevolking met ongeveer 400.000 zielen, toenam, daalde het cijfer der uitgaven nog met ruim twee millioen. En wat de nieuwe schoolwet aangaat die, altijd volgens de liberale couranten, zoo vele offers van den staat zou vergen, als de wet van '78 geble ven, en behoorlijk uitgevoerd was, zou die reeds dit jaar meer kosten hebben veroorzaakt dan thans de uitvoering der gewijzigde wet vordert. „P. N." Buitenland. De gezondheidstoestand van prof. Koch is, vol gens een Berlijnscben correspondent der Times, ongunstig. Zijn werk en de verwachtingen en teleurstellingen van den laatsten tijd hebben hem afgemat en zenuwachtig gemaakt. Het microsco pisch onderzoek heeft zijne oogen veel kwaad ge daan. Vooral heeft het hem pijnlijk getroffen, dat de vervaardiging in het groot van zijne entstof mis lukt is. Op bevel van den minister van onderwijs, von Goszfer, werd eene inrichting gemaakt, waar de stof op groote schaal kon worden bereid, maar het blijkt thans dat van die bereiding niets teregt is gekomen, terwijl bovendien Koch's eigen pre paraten bedorven zijn. Een onlangs te Weenen overleden dame heeft haar geheele vermogen f 110.000 vermaakt aan het weversgennotschap aldaar, voor het stich ten van een ondersteuningsfonds voor wevers, zoowel patroons als gezellen, alsmede voor hunne weduwe en weezen. Juffr. Pearcy, die de vrouw en het kind vau haar minnaar te Londen vermoordde en die daarvoor ter dood is veroordeeld, zal op lait van den Britschen minister van binnenl. zaken nog maals aau een geneeskundig onderzoek worden onderworpen. Bij Bismarck's aftreden werd destijds de vraag gesteld, welke titels de exkanselier behou den zou en welke waardigheid bij zou blijven vervullen; door zijn vrienden werd toen beweerd, dat hijbehalve zijn zetel in het Pruisische Hoogerhuis, ook dien in den Raad van State zou blijven innemen, wat door hem zelf aan iemand, die hem op Eriedrichsruhe bezocht, werd bevestigd. Bij het doorbladeren van den „Almanch de Gotha" voor 1891, die dezer dagen weder ver schenen is, komt men evenwel tot de ontdekking, dat hij noch zijn titel van lid noch dien van vice- president van den Raad van State heeft behouden. In een groot woud bij Shornoff, in het Russische gouvernement Kiew, is het bloedig overschot van een kapitein der gendarmes, be- hoorende tot de geheime politie, gevonden. De ongelukkige, die, geheel ontkleed, aan een boom gebonden en op zulk een vreeselijke wijze ver minkt was, dat het eenvoudig niet te beschrijven valt, ademde nog. Op zijn borst was een papier gespijkerd, waarop men las „Straf van een spion. De bevrijders van Rusland." De bedrijvers van de afschuwelijke daad zijn niet te vinden. Nu de strenge koude zich zoo doet gevoe len, heeft de firma Rotschild te Parijs weer een gift van lOö.OOO francs doen toekomen aan de Parijsche weldadigheids-vereeniging, tot het betalen van den huishuur van behoeftigen. Bovendien zond de heer Rotschild nog 20.0U0 ter verdeeling onder de armen zonder huisvesting. Een Katholiek priester van een plaatsje in den Elzas werd dezer dagen door de rechtbank te Zabem veroordeeld wegens mishandeling, omdat hij twee meisjes, die vóór den tijd de kerk wilden verlaten, geslagen bad. Hij kwam in hooger be roep, op grond dat de geestelijke, als opvoeder, het reclit tot tuchtigen beeft. Maar het Reichsge- riebt bevestigde bet vonnis en verklaarde dat het luchtigingsrecht den ouders en naar Duitsch ge bruik ook den onderwijzers en am,bachtsbazen tegenover hunne leerknapen toekomt, maar dat geen enkele bepaling dit recht óok aan geestelijken toekent. Door Britsch-Indische vrouwen is aan Kei zerin Victoria een verzoekschrift gezonden, om den huwbaren leeftijd voor meisjes van 10 op 14 jaren te brengen. Het adres is ruim 60 voet (18 meter) lang en door 2000 vrouwen onderteekend. Als verdedigingsmiddel tegen nachtelijke aanranders moet een ingenieur te Parijs een „eleotriseben stok" uitgevonden hebben, welke dengenen, die er mede aangeraakt wordt, door een electriscke» schok voor eenige minuten be dwelmt, zoodra de houder op een knopje drukt. De stok zou, indien bij werkelijk is uitgevon den, een zeer goed verdedigingsmiddel wezen tegen roovers en moordenaars als deze zeiven niet de eersten zouden zijn om er gebruik van te maken bij hunne aanvallen. Een rijke 60-jarige dame verliet Berlijn met een jong man, die voor haar secretaris doorging. Haar broeder vond haar op een Hain- burgsche boot en bracht haar naar buis terug, terwijl hij den secretaris met een schadeloosstelling van 10.000 M. alleen verder liet reizen. De Keizer en Keizerin van Oostenrijk zullen Kerstmis vieren bij hun jongste dochter, Aartshertogin Valeria, op het kasteel der jongge huwden, Licbtenegg. De Keizerin moet nog veel lijden onder den dood van haar zoon en de minste herinnering aan den ongelukkigen Kroonprins maakt H. M. geheel van streek. Zi o kan de Keizerin Rudolp's weduwe niet zien zonder door de zenuwen te worden overheerscht. Bij bet huwelijk van Aartshertogin Valeria moest de Kei zerin de Kroonprinsesweduwe ontmoeten, Beiden spraken geen woord. De Prinses boog en kuste de hand der Keizerin, waarop de Keizerin haar op de wang kuste, plotseling in tranen uitbar stende. Eenige uren van woeste smart volgde op dit wederzien, het eenige in dit jaar. In een stadje in Rusland werden toebe reidselen gemaakt tot de begrafenis van een 75-jarige man, toen eensklaps, tot grooten schrik van allen, de doode zich oprichtte en te drinken vroeg. Toen de geestelijke niet aanstonds aan dat verlangen voldeed, kreeg bij een draai om de ooren. De oude man had 4 dagen roerloos gelegen; bij zal nu door den geestelijke worden vervolgd. Om een denkbeeld te geven van de enorme kosten, die een mistige dag aan de Londensche bevolking oplegt, zij alleen vermeld, dat éen der gasfabrieken op zulk een dag 5000 pd. st. meer ontvangt dan gewoonlijk. Voegt men daarbij 't meerder gebruik van olie en kaarsen, en vooral de winstderving, die door bet staken van rijtuig en omnibus-verkeer en door het. geringer bezoek aan magazijnen (juist tegen Kerstmis) wordt veroorzaakt, dan mag men veilig aannemen, dat éen dag van mist de Londenaars op 50.000 pd. st. komt te staan. Tengevolge van de Mc. Kinly-bill heeft een der fluweelfabrieken te Bradford zich verplicht gezien de loonen van 1100 werklieden met 20 h 25 pCt. te verlageneen treurige zaak in dezen tijd van 'tjaar, maar een levensquaestie voor de onderneming. Thomas Macdonald, beschuldigd van den vreeselijken moord op de jeugdige onderwijzeres Holtte Bolton, is door de rechtbank van Liverpool ter dood veroordeeld Toen zijn verdediger de rechters verzocht den beschuldigde niet ter dood te veroordeelen, om hem de gelegenheid zich te betereu niet te ontnemen, riep de gevangene uit Dat behoeft niet, ik ben schuldig. Een treurig ongeluk, waardoor vele huisgezin nen weder in diepen rouw zijn gedompeld, beeft eenige avonden geleden in de kolenmijn l'Escouf- fiaux, te Hornu-Warquignies, in België, plaats gehad. Te half zeven 's avonds hadden 28 mijn werkers van de nachtploeg in de lift plaats ge nomen, toen het touw, dat juist was begonnen af te loopen, plotseling brak en de lift met de 28 mijnwerkers naar beneden stortte- Vreeselijk misvormd werden de lijken op den bodein van de mijn gevonden. Krachtdadige hulp van een prins bij een brand, Dezer dagen brak te Napels in het Pa lazzo Bagnara een lievige brand uit. Onmiddellijk snelde de in Napels vertoevende kroonprins van Italië naar het terrein van de ramp, nam daar zelf de leiding van het reddingswerk op zich en begaf zich zelfs met groot levensgevaar in bet brandende gebouw. Na ailoop van den brand werden den prins door de bevolking stormachtige ovaties voor zijne moe dige houding gebracht. Men leest in de „Haagscbe Kout" der „Prov. Gr. Ct.": Als een staaltje van de goede opvoeding, die de jeugdige ICouining van bare moeder ontvangt, vertelt men, dat zekeren dag op het Loo het Prinsesje, aan de deur harer moeder kloppende, Koningin Emma lachend vroeg „Wie is daar?" „De Prinses van Oranje", luidde 'tantwoord der tienjarige. „Als Willeinientje er is", riep de Koningin, „mag zo binnenkomen, iraar de Prinses van Oranje kan ik op 'toogenblik niet ontvangen." Onze Koningin-regentes zal inde degelijke en eenvoudige opvoeding, die zij aan de jeugdige Wilhelmina wil geven, dikwerf gedwarsboomd worden door hare omgeving, aristocratische hove lingen, die met hunne vleierijen jegens het kind van staat niet spaarzaam zullen zijn. Doch het is veel waard, dat de moeder zelve al het mogelijke zal doen, om onze jeugdige koningin als een ge woon sterveling op te voeden. Zooals kinderen van 10 jaar zijn, op wie de dood, zelfs van hunne naaste bloedverwanten, nog geen diepen indruk kan maken, is de jeugdige koningin nu en dan reeds heel vroolijk en opgeruimd. Gisterenmorgen nog zag een mijner bekenden, die toevallig in 't paleis was, haar op één been hinkende door een der gangen komen, terwijl zij echt kinderlijke pret had. In November zijn te Amsterdam 1140 kinderen geboren, ongerekend de levenloos aangegevenen. Er stierven 709 personen. In de omstreken van Breda is het smokkelen weder in vollen gang. Men ziet bij herhaling troepen van 30 tot 40 smokkelaars door de bos- schen gaan, ieder met een zak zout beladen. -i .-'Of "ijzen zijne groote sjrteering de aankomst voor personentreinen "zijn vuuigeao- men, schrijft de heer J. Rijnders, oud-spoorweg ambtenaar, ons, dat de oorzaak niet ligt in willekeur of nalatigheid, maar in de opeenhooping van goede ren, welke ook veelal 's nachts deu beambten werk geeft. In zulk een barren winter kan een geregelde loop der personentreinen daarom niet gewaarborgd worden. Een enkele lange goederentrein op een tus- schenstation, waar die eerst moet wo den geran geerd of verbrokkeld waar niet altijd op te reke nen valt kan oorzaak zijn van vertraging. Men mag van de directie en bare beambten niet het onmogelijke vergen. H b 1. Voor de betrekking van nachtwaker te Oud- Beierland, op eene jaarwedde van f325, hebben zieb 81 sollicitanten aangemeld. Door de strenge vorst en het vele ijs in zee hebben ook de zeevogels het hard te verantwoor den. De wierwaardeu liggen zoodanig onder het ijs bedolven, dat de arme dieren nergens eenig voedsel kunnen vinden. Vele vogels komen dan ook van koude en honger om. Zoodra er een op de schotsen neervalt, strijken de andere vogels er in menigte om heen om het lichaam van den ongelukkigen kameraad op te peuzelen. De strijd om het bestaan is ook dikwijls in de dierenwereld verschrikkelijk. Uit Limburg meldt men: Meer en meer blijkt, dat zich aan de Belgiseh-Limburgsche grenzen een goed gevormde bende kerkdieven ophoudt. Behalve te Mesch en Mheer werd ook de hoofdkerk te Sittard dienzelfden nacht bestolen. Zaterdag middag is de wisselwachter E. aan het station te Hoorn door den trein overreden. Bij het rangereu liep hij de locomotief, die in gang was, vooruit om de wissel over te halen en struikelde toen. De dood volgde onmiddelijk. Te Vlaardingen heeft eene vrouw uit een fleschje gedronken, dat loog bevatte. Zij is aan de gevolgen overleden. Een jongedochter van zeer bemiddelde ouders te Nunen, begaf zich véér een paar weken met een grooten korf eieren naar de Eindhovensche weekmarkt en mocht ze voor 7 cent per stuk verkoopen. De daaropvolgende week was ze weer met een gevulden korf ter markt, want men had de eitjes van den zomer gespaard „ze waren nu williger!" „Meiske", zegt de koopvrouw der vorige week, „ik moet geld van u terug hebben, want u eieren waren bedorven 1" „Dat doet ik niet, ge moet ze maar niet koopen". „Dan zal ik de politie roepen." De koopvrouw voegt de daad hij het woord. De agent werpt na eenige oogenblikkeu eenige eieren tot proef op den grond; de koopvrouw had de waarheid gezegden de agent nam de rijke boerendoohter mee. Een oud moedertje te Achlum kreeg ver leden week onverwacht bezoek over ijs en wel van twee 76- en 74-jarige tantezeggers uit Welsrijp. die er nog zoo vlug over waren gegle den, dat een 20-jarige kleinzoon der oude vrouw moest verklaren, slechts met moeite mee te kun nen komen. De oliepakhuizen van de firma E. Alber-

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 2