voor de Zuid-Ho che en Zeeuwsche Eilanden. Do kleine Duif. - '"kieswet. dnti-oUcvoh itionak QCc&fiStab IN HOC SIGN O VINCES Donderdag 25 December 1890. Vijfde Jaargang No, 251. T. BOEKHOVEN. EEUILLETON. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs: per drie maanden 50 Cent, franco p. p. Afzonderlijke noiuiuers 5 Cent. UITGEVER: SOMMELSDIJK. Advcrteutiën van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Advertentiën driemaal geplaatst worden slechts tweemaal berekend Advertentiën worden bij den Uitgever ingewacht tot Woensdagavond. Alle stukken voor tie Mtedaelie bestemd, Advertentiën en verdere Admitiistrallc, J'runeo toe te zenden uan den Vttgever hemen" net - ö«~.x jvugviiuueu van 1214 jaar in dienst te nemen, voor dat is gebleken dat die knapen en meisjes de gewone lagere school hebben atgeloopen. Voorts wekt de commissie allen, die jongelieden als hierboven bedoeld in dienst hebben, en vooral ook de ouders, op het bijwonen van het herhalingsouderwijs zooveel mogelijk te bevorderen. De heer Henry Tyndal verzoekt in een adres aan de Tweede Kamer, dat deze een parle mentaire enquête instelle over den tegen woordigen staat onzer weermiddelen en wel hoofdzakelijk j om uit te maken of het waar is, dat Nederland volgens 's lieeren Tindal 's raeening op het oogenblik zoo goed als weerloos is. ,.l.' >•- Het is wel jammer dat de regeoring niet eene grondige herziening der kieswet heeft ter hand genomen, maar zich heeft bepaald tot enkele veranderingen en tot de splitsing der groote steden in enkelvoudige kiesdis tricten. Hoe gewenscht ook dit laatste is, het is nu, nu meer dan drie jaren verloo- pen zijn sints het werd voorgesteld bij de herziening der grondwet, niet meer genoeg. Nu had men eene kieswet mogen ver wachten, die verder ging en de verkiezingen voor de tweede Kamer, de Provinciale Sta ten en de gemeenteraden in onderling verband en stelselmatig regelden. Zulk eene regeling toch is des te meer noodig, omdat juist door de veranderingen, die de kieswet onderging, de zamenhang en het verband der artikelen is gebroken en elke voorloo- pige regeling is getroffen, die terstond be stemd was, om voor eene andere en nieuwe plaats te maken. Daarbij komt de drang die van vele zijden wordt uitgeoefend om tot algemeen kiesrecht te komen en die uit de onvoldoende regeling eene kracht ont- Ben ander aantal snelden naar het wachtlokaal waar zij de wapenen achtergelaten haddendoch dat gebouw was reeds door de vrouwen der Indianen bestormd, welke de buksen en spietsen bemachtigd hadden en de blanken met kolfstooten en lanssteken ontvingen, zoodat dezen in den grootsten schrik en angst weder terugweken, om onder de strijdbijlen der Natchez weldra als lam meren weerloos te vallen. De als borgen of gijzelaars in het fort, achter gebleven zonnen, welke gedurende dien tijd schijn baar onverschillig daarneder gezeten hadden, waren op dal gegeven teeken overeind gesprongen, had den de schildwachten aan de poort overvallen en dezen nedergeveld, zonder dat deze ongelukkigen een schot tol zelfverdediging hadden kunnen De poort van het fort stond open en met een vreeselijk misbaar en gruwelijk krijgsgeschrei kwam het overige deel der Natchez, die in een nabijzijnd bosch al dien tijd op den loer hadden gelegen, aansnellen om aan het ontzettend bloed bad en den verraderlijken moord deel te nemen. Slechts het kleinste deel der soldaten kwam er toe hunne geweren af te vuren, doch in de alge- leend, die verder zou voeren dan wenscholijk is, omdat men niet tijdig aan billijke eischen had voldaan. r Wat wij dan zouden wenschen Voo. alles moet vaststaan, dat in den constitutio neelen staat de bevoegdheid om vertegen woordigers te kiezen eene zoodanige is, die de wet verleent. Uit zichzelven is niemand kiezer, hij wordt het slechts door de wet, die hem er toe roept. Om tot volkomen ontwikkeling van zijn wezen, van zijne zede lijke en verstandelijke vermogens te komen om zijne behoeften vervuld te zien, heeft immers dc mensch wel noodig in eene ge ordende maatschappij le leven, waarin rust, orde, veiligheid en recht worden gehandhaafd en hij zich zijne vrije werkzaamheid gewaar borgd ziet, maar daartoe behoeft hij nog geen kiezer te zijn, en alleen een gevolg van de revolutionaire leer der volkssou- vereiniteit, volgens welke de meerderheid der staatsburgers door hunnen wil regeert en aan dien wil allen onderwerpt, kan van een recht van allen om door mede kiezen van dien wil hoe geregeert moet worden, te doen blijken, sprake zijn. Daarom kan de antirevolutionaire richting nimmer mede naar algemeen kies- en stemrecht streven al meent zij dat dit recht op ruime schaal mag ver leend worden, maar het beginsel moet daarbij bewaard blijven, dat het nimmer strekke tot bereiking van zelfzuchtige, bijzondere belan gen van wien of van welken stand ook maar steeds in het belang van den staat en van de maatschappij en van het volk. Daarom is zij niet bang voor uitbreiding van kiesrecht, mits dit geschiede naar een vast beginsel en wel zoo dat het verleend worde aan hen die bij het heerschen van orde, rust en recht, bij welvaart en voorspoed raeene verwarring en radeloosheid misten de mees ten bet doel. En ol er al eenige weinige Natchez vielen, de woede der overigen was daardoor des te meer aangevuurd. Eer de ongelnkkige sol daten in staat waren, op nieuw te laden, stormden de Roodhuiden met omhooggebcven strijdbijlen woedend op ben los! Ach! welk tooneel van jammer en ellende, waarin de duivelen van de hel juchten. Waren dat menschen door God naar Zijn evenbeeld ge schapen Zoo ergens was hier de ontzettende zondeval van het menschdoin in al zijne naakt heid en vreeselijkheid te beschouweu. Op een wilde, vreeselijke wijze stormde en woelde deze gansche menscheumassa door elkaar. De groote Zon was vóóraan in de rijen der aan vallers. Zijn bloedige bijl bescheef groote kringen in den troep ongelukkige blanken van welke zoo ontzettend velen onvoorbereid de ontzachelijke eeuwigheid ingingen. Met de buks in de hand stortte de gouverneur zich uit het gebouw. Daar snelde zijn dochter Alice hem na, om hem zoo mogelijk met haar lichaam te beschermen. Welk een vreeselijk ge zicht voor het zachtmoedige meisje; doch God Ue Heere gaf haar kracht het gevaar moedig onder de oogen te zien. Bienville omvatte haar met den eenen arm, terwijl hij, na zijn buks af geschoten te hebben een zwaren sabel greep, om zich lot het uiterst met zijne dochter te verdedigen. Daar wierp de groote Zon zich op hem. Met een houw van zijn verschrikkelijken strijdbijl wierp hij den gouverneur doodelijk gewond ter aarde. Alice stiet een smartelijken gil uit, en riep, aan alle zijden door de roodhuiden omringd, in deze des volks het meest belang hebben en in wier vertrouwen de vertegenwoordiging hare kracht kan vinden. Vraagt gij wie dit zijn, mij dunkt het zijn zij, die een vaste woon plaats, een gezin hebben, een beroep uit oefenen, maar niet die zwervende, overal werkzoekende, zich verplaatsende bevolking, ook niet die van andere liefdadigheid leven of in een ^toestand verkeeren, die hen van anderen afhankelijk maakt, die hen eens anders brood doet eten. Daarom verleene men kiesrecht aan allen, die als hoofd des gezius een huis of een gedeelte van een huis bewonen, dat eene bij de wet bepaalde lage huurwaarde heeft, hetzij ze dan gehuwd of ongehuwd zijn, zoo zij meerderjarig en van anderen onafhankelijk zijn. Zonen, zoolang zij bij hunne ouders inwonen, inwonende knechts en bedienden vallen er dan buiten. Men moge dit nu huismanskiesrecht of kiesrecht van gezinshoofden noemen, maar men zal althans dit voordeel erlangen dat niet langer het kiesrecht aan belasting betalen verbonden blijft, maar het eene eigene zelf standige regeling erlangt dat het van den gezeten werkman, den kleinen winkelier, den kleinen landbouwer omvat, die nu soms het missen, dat het hen, die nu kiesrecht hebben niet uitsluit, maar den kring der kiesbevoeg- den uitbreidt. Het zijn slechts zeer algemeene trekken die wij hier kunnen aanduiden, maar het is noodig dat de antirevolutionaire partij zich meer bewust worde, wat zij wensclit als zij van gezinshoofden-kiesrecht spreekt. Het is haar reeds verweten dat zij daarmede toch eigenlijk allemans kiesrecht bedoelde en met hen, die algemeen kies- en stemrecht wenschen medeging. Dit is onjuist.. Het onderscheid ligt daarin, dat wij in plaats van volks-souve- uiterste benauwdheid den Hecre God om hulp aan; have ziel iu Jezus handen aanbevelende. De groote Zon stond gereed zijn woedende sla gen op Alice te richten, toen er op het alleron verwachts hulp daagde, Eene kleine, sierlijke ge stalte snelde toe. Haar tomahawk of Indiaansch zwaard, dat zij opgeraapt had, trof de groote Zon in den arui en krachteloos zonk deze neder Verschrikt door dezen onverwachten aanval week de hoofdman terug, als ware er een schrik beeld voor hem uit den grond opgerezen, want dezelfde gestalte, welke zijn oog aanschouwde, was hetzelfde meisje, dat hij op den rug van het wilde paard had laten binden om ze zoo aan de hongerige wolven van het woud als buit overte- leveren. Het was de kleine Duif, die juist op het uiterste oogenblik den ouden jager was voorbij gesneld en, hare weldoenster in gevaar ziende, niet schroomde haar eigen leven aldus te wagen. Eer de groote Zon van zijn schrik bekumen was, want hij meende niet anders als een geest te zien, volgens de hcidensche bijgeloovigheid, drong de kleine Duif Alice achteruit. Met geest kracht en zeldzame tegenwoordigheid van geest vlogen zij in het ontruimde wachthuis, schoven den zwaren grendel op de deur en ijlden -door het ruime gebouw naar een achterkamer, alwaar Alice uitgeput nederzonk, Groot was de woede van het opperhoofd toen hij, wat bij zich zeiven gekomen, begreep wat er gebeurd was. Te vergeefs trachtte hij de sterke deur opentestooten. Wat bekommerde hem zijn bloedende armHij gevoelde geen pijn, en riep verscheidene van zijne krijgers er bij, om de deur open te breken. Toen ontstond in liet moorden reiniteit, het beginsel stellen van verleend kiesrecht aan allen, die een huis hebben, een gezin, groot of klein onderhouden, een werkkring hebben en daardoor een onmiddel lijk belang bij het welvaren van den staat, en die daarom mogen geroepen worden zich uit te spreken, aan wien zij h.un vertrouwen schenken bij het behartigen der openbare aangelegenheden en bij de wetgeving. Dat het verwezenlijken van dien wensch moeilijk heden zal opleveren, wie zal het ontkennen P Maar hoe men ook het kiesrecht inrichten wil, die zullen altijd bestaan en deze heeft nog het voordeel dat daardoor ook tevens de kring kan aangewezen worden voor de Heeren van Provinciale Staten en gemeente raden, die als vertegenwoordigers van provin ciale en gemeentelijke belangen zeker op een breeden grondslag van plaatselijke kiezers moeten steunen. Nu zal men vragen, maar hoe wilt gij de kiezers laten stemmen? En dan geloof ik dat vooreerst de enkelvoudige districten moeten behouden blijven; zelfs voor de Pro vinciale Staten zou ik kleine districten wen schen en voor de gemeenteraden stemming bij wijken. Alle andere kiesstelsels hebben hun groote bezwaren in de uitvoering en waarborgen de voordeelen niet die men er van verwacht. Iloe kleiner het distrikt is, hoe meer waarschijnlijkheid dat ook die richtingen, die een minderheid vormen, zullen vertegen woordigd worden en des te meer kans dat hij zal gekozen worden, die het meeste ver trouwen geniet.. een oogeubiik stilstand en gedurende weinige minuten scheen de strijd een ande e wending te nemen. De nog overgeblevene soldaten hadden zich in het hoofdgebouw verschanst en waren bpsloten hun leven zoo duur mogelijk te verkoopen. Uit de vensters openden zij een onophoudelijk geweer vuur op de Natchez. Daardoor werden er velen der Indianen gekwetst of gedood, want elk schot was in die opeengepakte schare raak, en daardoor werd de opmerkzaamheid van de groote Zon op gewekt, en van de vervolging der twee meisjes afgeleid. Als écht aanvoerder zijner bende ging hij terug en had al dadelijk een plan gevormd, dc gevaarlijke vijanden in het gebouw onschadelijk te maken. Hij begaf zich naar den wal en richtte een der kanonnen tegen de deur van het hoofdgebouw. Het kanonschot ging af, geweldig was de uit werking van het schot, doch de moedige be zetting ging voort zich te veidedigen. Weder be gon hun geweervuur; meer dan een Natchez stortte dcodelijk getroffen neder, toen de groote Zou bevel gat, want "het kanon kon bij gebrek aan amunitie niet zoo spoedig geladen worden, aldaar aanwezige takkenbosschen voor de deur op te stapelen en in brand te steken. Dat geschiedde, en binnen enkele minuten sloegen de vlammen hemelwaarts en dreigden het gebouw met de ge- heele dappere bemanning te verteren. In doods vertwijfeling stortten de soldaten naar buitenweinige oogeublikkeu later hadden allen den dood onder de woeste bijlslagen ge vonden (Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 1