De Openbare School. Uit ons Parlement. B u i t e ii 1 a ii cl. Gemengd Nieuws. Plaatselijke Berichten. Het is wel jammer, dat wij het nog telkens herhalen moeten, dat de openbare school met haar zoogenaamd neutraal karakter voor onze kinderen niet deugt. Zoolang er evenwel ouders zijn, die voor zich zelve op eene zuivere verkondiging van Gods Woord gesteld zijn en zeggen, dat zij ons Oranjehuis liefhebben vooral en bovenal om die machtige Helden, die God Almachtig ons uit dat huis be schikte ter redding uit Spaausche, Fransche en Bngelsche dwinglandij, ter redding onzer vrijheid om Gods Woord in onze huizen te mogen lezen en op den kansel te hooren verkondigen en nog- tans en desniettegenstaande hunne kinderen aan de Openbare School toevertrouwen, zoolang zijn wij verplicht op hetzelfde aanbeeld te blijven slaan en te blijven roepenOuders, de Openbare School deugt voor uwe kinderen niet! In die school komen onze Oranjevorsten niet tot hun recht. Op zijn hoogst mogen de onderwijzers den kinderen vertellen, dat bijv. de Zwijger en een Prins Willem III verdedigers en handhavers waren van de burgerlijke vrijheden en de vrijheid van 't ge weten, maar dat zij den Bijbel minden als een kostelijk kleinood, den Christus liefhadden als hunne Heer en Heiland en dat daarin «eigenlijk hunne kracht school, ziet, dat moeten de onder wijzers der Openbare School stilletjes voor zich houden; het beeld onzer Prinsen, dat zij der jeugd toonen mogen, moet onzuiver zijn, zoo wil het de Jood, zoo wil het de liberaal. De Vereenigde zittingen der beide Kamers be- hooren weder tot het verleden. Acht van die zittingen zijn binnen den tijd van een paar maan den gehouden, alle om de bekende droeve rede nen: de ziekte en den dood des Konings. De laatste vereen, zittingen werden Maandag 8 Dec. gehouden, ter beëediging van H. M. de Ko ningin-Regentes eu van den Raad van Voogdij over H. M. de Koningin. Dezelfde formaliteiten werden daarbij in acht genomen als bij de vorige beëediging, zoodat het onnoodig is daar nogmaals op terug te komen. H. M. de Koningin-Regentes in zwaren rouw gekleed, legde eerst den eed af als Regentes, en daarna als Voogdes. Deze laatste luidt aldus: //Ik zweer trouw aan de Koningin; ik zweer al de plichten, welke de voogdij mij op legt, heilig te vervullen, en er mij bijzonder op te zullen toeleggen om de Koningin gehechtheid aan de Grondwet liefde voor haar volk in te boezemen. Wij verwachten van onze Koningin Emma nog meer. Bovenal boezeme zij haar dochtertje liefde tot God in, opdat zij, evenals hare vrome voor zate Louise Henriëtte, Princes van Oranje eens moge zeggen: //Jezus is mijn toeverlaat 1" Dinsdag 9 Dec. vergaderde de Tweede Kamer, om zoo spoedig mogelijk de begrootingswetten voor 1891 te behandelen. Ruim 11 dagen te laat werd er aan begonnenen nu zou men den ken De heeren zullen zich haastenom de schade in te halen. Och neensommige Roomsche afge vaardigden hadden volstrekt geen haast (misschien wel om die gehate legerwet van de baan te schui ven) en onder de liberale afgevaardigden waren er ook velen, die zich vooral niet wilden over werken, wellicht om in Juni bij de verkiezingen het uit te bazuinendat de rechterzijde nog niets gedaan heeft. Misschien ook wel om de behan deling der stedenwet maar zoolang tegen te houden tot het te laat is voor de komende verkiezingen. Toch begon men de Ned.-Indische begrooting te behandelen. Met groote krachtsinspanning be hoeft Indië geen al te groote lastpost voor ons land te worden. Ziedaar het resultaat, waartoe wij komen moe ten bij het overlezen der kamerverslagen. Zooals te begrijpen is, zijn het de //specialiteiten/' die het hoogste woord voeren. Het is ons onmogelijk al het merkwaardige in deze beperkte ruimte mede te deelen. Daarom slechts enkele aanha lingen en opmerkingen De heer v. Houten is zoo bang voor benoemingen in gewichtige betrekkingen door dat Kabinet, dat hij er vrede mee hebben kan, dat geen opvolger van dezen Gouverneur-Generaal door dit Ministerie wordt benoemd. Van tegenovergestelde meening is de heer Levyssohn Norman, die in den Gouv.- Gen. ziet een goed en rechtvaardig man. Hij is den heer Keuchenis dankbaar voor zijne benoeming. Deze laatste is nog altijd de steen des aanstoots voor vele liberalen. Niet tevreden hem van zijn hoog voetstuk als Minister te hebben gestooten, gaan zij nog voort hem ook als Kamerlid te treffen met hunne in alsem en gif gedoopte pijlen. Wat zeker vele liheralisten voor den heer Keuch. ge voelen, werd door den heer Geertseina kort en krachtig uitgedrukt. Oordeelt slechts: „De geachte afgevaardigde uit Goes heeft de gewoonte zijne redevoeringen Christelijk te begin nen en hatelijk te eindigen." z/Geen enkele wet, door dezen Min. v. Kol., maar vooral door zijn ambtsvoorganger beloofd, is ingediend.'' »Ik eindig niet met een bijbeltekst, ook niet met eene aanhaling uit vreemde schrijvers, maar met een echt Hollandsche uitdrukking, volkomen toepasselijk op den heer Keuchenius, en die is heel veel praten, en als het er op aan komt weinig doen." Is dit ook hatelijk geëindigd, lezer? Zooals te begrijpen is liep het debat hoofdza kelijk over den treurigen geldelijken toestand van Ned. Indië. Hoe? Indië, het rijke Indië in geld nood! Ja, lezer, het lijkt er wel wat op, eu waar door die toestand is ontstaan, werd door den heer Van Dedem met een zeer begrijpelijk beeld ge- teekend. De vroegere Regeeringen hadden gedachtig moe ten zijn aan den raad, dien Jozef aan den Farao gaf. In de vette jaren hadden ze het geld moeten besparen voor de magere jaren, die mogelijk ko men konden. De Minister Mackay antwoordde daar heel gevat opWij hebben wel een Jozef gehad, maar deze gaf slechts een halven raad Hij ried aan om de opbrengst hierheen te voeren en te bergen, maar hij vergat er bij te voegen, dat wanneer de slechte tijden kwamen, de voorraads- schuren moesten worden opengezet en men het vroe ger opgegaarde weer voor den dag moest halen. Terwijl de inkomsten in Indië vermeerderden werden de overschotten herwaarts gevoerd en hier gebruikt, en toen men eindelijk in Indië geld noo- dig was, bleek dat er niet te zijn." Zoo is het. De liberalen maakten vroeger het geld zoek, ondanks de waarschuwingen der onzen, om de winst, die Indië opleverde, alleen voor dat land te gebruiken, en nu ja, nu eindelijk de onzen aan het bewind komen, is het schip gestrand. Er zijn groote tekorten, weinig inkomsten, te genspoeden door het weêr en ziekten der gewassen en toch nemen de liberalen het dit Ministerie nog kwalijk, als ze niet minstens tien maal zooveel in één jaar uitvoeren, als zij in tien jaar gedaan heb ben. Ook enkele Roomsche specialiteiten hadden veel aan te merken op het bestuur van dezen Mi nister en van zijn voorganger, Zou delegerwet daar ook de reden van zijn? Een krachtig woord voor de Zending in Indië, sprak de heer Keuchenius. //Ik geloof, dat wij geen van allen het recht hebben, elkaar te verdenken van aan de belan gen van partij, volk of land te schaden, wanneer wij eendrachtig samenwerken tot bevordering van de eer van Hem, die het Hoofd is van alle over heid van macht, en die door de Katholieken zoowel als door de Protestanten erkend wordt als de Zaligmaker der wereld. En omdat ik de overtuiging heb, dat ook voor liet heil van de volken van Ned. Indië Christus alleen, en Zijn eer en Zijn dienst noodig zijn, daarom zal ik niet ophouden te trachten anderen voor Hem te winnen." Hulde aan den man, die zoo krachtig voor de eere Gods durft opkomen. De Oostenrijksche regeering heeft eene veror dening betreffende het gebruik van Koch's genees middel uitgevaardigd. Daarin wordt verboden het middel op zieken buiten hospitalen enz. toe te passen, tenzij de arts nauwkeurig toezicht op zijn patiënt kan houdenuitvoerige aauteekeningen omtrent het verloop der behandeling worden voor geschreven en zoo ook de verplichting voor iederen arts, elk door hem in behandeling genomen ziektegeval aan de overheid bekend te maken zoo ook later den afloop. Edison moet, volgens le Matin, een nieuwe geneeswijze voor jicht uitgevonden hebben, be staande in eene behandeling met stcenloogzout en electriciteit. Te Miilheim kwam verleden nacht omstreeks 5 uur een trein van personen- en goederenwagens zonder locomotief in razende vaart het station bin nenrijden. De wagens ontspoorden, vernielden het perron en een paar telegraafpalen on bleven een eind verder in het zand gewoeld liggen. Een per sonenrijtuig 3e kl. en twee goederenwagens waren geheel vernield en de andere rijtuigen beschadigd. Een remmer, die op een der wagens zat was er onderweg afgesprongen en bleef ongedeerd. Het is een raadsel, hoe de wagens in beweging gekomen zijn. Een Noordpoolreiziger onder de honden is dezer dagen overleden. Het was een groote Deen- sche dog, Bobhet eigendom van den Engelsman Stephen, die in 1881 en 1889 eene reis naar Groenland medemaakte. Gedurende de eerste van die expeditiën. toen het schip Evia in het ijs vastzat, voorzag Bob de tochtgenooten van vleesch. Hij liet zich namelijk door ijsbeeren nazetten en lokte die vijanden door allerlei listen binnen het berïjk van de geweren der schepelingen. Slachtoffer van haar medelijden. De echtgenoot van majoor Gregg, onderwijzer am de militaire akademie te Sandhurst, doodde, naar uit Londen gemeld wordt, jl. Zondag haar moeder, tijdens die sliep, en pleegde daarna zelfmoord. Mevrouw Gregg's verstandelijke vermogens waren gekrenkt en haar man wilde haar naar een kranzinnigenge- stichtl aten vervoeren, maar zijn schoonmoeder was hier »terk tegen. Het medelijden met haar dochter kosste de arme vrouw het leven. Moord en zelfmoord werden met een mes begaan. Dezer dagen keerden van Saiut-Douat (Frankrijk) 's avonds twee jonggetrouwden, Montel, .13 jaar oud, en Marie Consteix, 18 jaar oud, naar hunne woning, in het gehucht Pounet terug, vergezeld van vrienden en bloedverwanten. Op eens weerklonk een schot van achter eene haag en de bruidegom rolde dood in het zand; een tweede schot knalde en trof de bruid, die doodelijk gewond op het bebloede lijk baars echtgenoots viel. De moordenaar die, verborgen in het struikge was op den bruidstoet wachtte, nam na zijne dubbele misdaad de vlucht. De genoodigden, als versteend van schrik door dit vreeselijk tooneel, durfden zich bijna niet verroeren. Toen de perste schrik over was, vervoerde men de twee lijken naar het gehucht. De justitie was spoedig ter plaatse. De vermoedens vielen op zekeren Mana- ranche, een jongeling van 22 jaren, van hetzelfde dorp. Hij had het meisje ten huwelijk gevraagd, maar was afgewezen. Den dag na den moord vond men het lijk van Manarauche tusschen de struiken. De borst was met een kogel doorboord en zijn geweer 1 g naast hem. Zijn lijk was reeds geheel stijf. In een groot woud bij Shorneff, in het Russische gouvernement Kiew, is het bloedig over blijfsel van een kapitein der gendarmes, behoorende tot de geheime politie, gevonden. De ongelukkige, die, geheel ontkleed, aan een boom gebonden en op zulk een vreeselijke wijze verminkt, was, dat het eenvoudig niet te beschrijven valt, ademde nog. Op zijn borst was een papier gespijkerd, waarop men las//Straf van een Spion. De bevrijders van Rusland." De bedrijvers van de afschuwelijke daad zijn niet te vinden De uitkomst der volkstelling te Berlijn is thans bekend. Op 1 dezer maand waren er 1,574-,485 inwoners, zoodat de bevolking sedert de laatste volkstelling (1885) met 260,000 zielen is vermeerdert. Dit is de grootste vermeerdering, die ooit bereikt werd. Berlijn overtreft thans Weenen, daar de hoofd stad van Oostenrijk met zijne voorsteden slechts 1,103,875 inwoners telt. Een treurige vergissing. Een weduwe te Potsdam, mevrouw Wachterhausen, had het onge lijk haar dochter Amalia, die om redenen van ge zondheid te Nizza vertoefde, door den dood te verliezen. De bedroefde vrouw schreef aan een lijk bezorger in genoemde stad, dat hij het stoffelijk overschot van haar kind in een fraai bewerkte kist huiswaarts moest zenden. Toen nu de moeder Zon dag even voor het ter aarde bestellen de kist liet ontsluiten, ontwaarde zij tot haar niet geringe ver bazing en nog grootere teleuistelling, dat deze niet haar kind, maar het lichaam van een ouden llussischen officier in uniform bevatte. Nadat zij eenige inlichtingen had gevraagd, vernam zij per tele graaf, dat de lijken te Nizza bij vergissing ver wisseld waren. Het lijk van haar dochter was naar Smolensk in Rusland gezonden, in plaats van den officier. Van de Russische regeering, ontving mevrouw Wachterbausen vervolgens nog bericht, dat haar dochter zoo pas met groote plechtigheid en mili taire eerbewijzen begraven wes. Voor onze oudstrijders 1 In naam van Koningin Wilhelmina heeft de Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, een bewijs van bijzondere waardeering gegeven van de diensten van Neerlands strijders in de gedenkwaardige jaren 181315. Iederen oudstrij der uit die jaren, gerechtigd tot het dragen van het Zilveren Kruis, wordt jaarlijks, op zijn aan vrage aan de Koningin, een extra bijdrage uit 's lauds schatkist van f150 verstrekt, indien al thans de oudstrijder behoeftig is. Deze tegemoet koming wordt vermoedelijk ook dit jaar nog uit gekeerd en vervolgens den löden Juni van elk jaar. Uit het leven van Koning Willem III. In zijn jongste werkje deelt de heer Joh. Gram volgende treffende episode mede uit het leven van onzen pas ontslapen Vorst Eens, toen de Koning met groot gevolg nabij het Loo aan het visschen was, zag hij een arm boertje angstig naderen. Wat moet dat boertje? vraagt Z. M. Een der adjudanten gaat op verkenning uit en komt terug met de treurige tijding, dat de arme man zijn drie koeien achter elkaar verloren heeft en wan hopend is. Arme drommel 1 mompelt de Koning. Geef hem voorloopig dertig gulden. De adjudant bekende, dat hij geen dertig gul den bij zich had. Laat hem morgen aan het paleis komen, zei de Koning, dan kan hij bij de heeren ook wel eens rondgaan. Den volgenden dag kwam het boertje, ontving dertig gulden en stak daarboven nog menigen lijksdaalder op, dien hem de gasten schonken. Doch toen de koning den man zijn ongeluk in alle bijzonderheden hoorde vertellen, werd zijn goed hart zoo getroffen, dat hij den adjudant gelastte, den armen tobber een koe uit den stal mede te geven. En zoo verliet de boer met een zak vol geld en de koe aan een touw dankbaar en gelukkig het koninklijk paleis. Sedert een paar weken woonden een gezin te Brokel (bestaande uit man, vrouw en acht kinderen) tusschen vier horden. Medelijdenden hebben nu met deze felle koude een zeiltje over de hut gespan nen. De ougelukkigen, waarvan het jongste kind l1/jaar oud is, zijn ingezeten en geboren Bra- kelscken. In den Brakelschen polder staan nog dui zenden mudden knolrapen in den grond, die nu alle bevroren zijn. Voor veevoeder kunnen dezelve zelfs aiet meer dienen. De knolraap is mede een hoofdproduct alhier. De beste paarden 1 Paarden met breede koppen gaan door voor de kloekste. Men heeft opgemerkt, dat de eavalerie- paarden met breede koppen gemakkelijker worden gedresseerd dan die met smalle koppen. Zoo heeft ook eene Engelsche lord bij zijn jachtpaarden de ervaring opgedaan, dat de breedst gekopten ook de schranderste waren. Bij een publieke veiling te Kesteren gehou den, brachten 12 iepenboomen de som van ruim f800 op; wel een be wij dat het iepenhout thans zeer hoog in prijs is. Om bevroren aardappelen goed te make Bevroren aardappelen zet men, na ze geschil te hebben, in kokend water op, en voegt er ee" lepel meer zout bij dan men gewoon is. Hebben ze een oogenblik goed gekookt, dan giete men er het water af en zette de aardappelen opnieuw in kokend water op, met de hoeveellheid zout, die men er altijd bij voegt. Indien ze dan gaar zijn, zal men aan den smaak niet bemerken, dat de aardappelen bevroren zijn geweest. Als een bewijs van verregaande onbeschaamd heid kan, aldus schrijft men uit Breda, het vol gende dienen Voor een tweetal maanden vervoegde zich bij de bejaarde wed. G., die te Baarle-Nassau in een alleenstaand huisje een herberg uitoefent, een onbekend persoonwelke baar onder bedreiging van moord al haar geld deed afgeven. In het laatst van de vorige weekomstreeks 12 uur 's nachts, werd er aan de woning van genoemde weduwe geklopt, met bevel open te doen voor de maréchaussees uit Alfen. Zij zag een maréchausséedeed open doch ontdekte in dien persoon denzelfden man, die haar vroeger bestolen had. Deze beval haar de kachel aan te maken brood te snijden en daarbij een kop chocolade te voegen. Na dit genuttigd te hebben nam hij onder verklaring dezelfde schurk van vroeger te zijn haar wederom eenig geld en goed af en verwijderde zich met een //tot weerziens." [Hbl.) Door de slapeloosheid van een der besjes in het oude mannen- en vrouwenhuis te Monniken dam, is een groot ongeluk voorkomen. Den vorigen avond was er in een der benedenkamers bestuurs vergadering geweest en is vermoedelijk een vonk in lurf- of houthak verdwaald. Om half een in den nacht was de concierge nog in dat lokaal ge weest en had niets bemerkt en om 1 uur werd het besje door den naren reuk reeds verontrust en drong zij er op aan om den concierge te doen roepen, die dan ook de kamer tot stikkens toe vol rook vond, en terstond de nachtswachts met extincteurs riep, wien het gelukte den brand te blusschen. H. M. «Ie Koningin-Regentes heeft aan den burgemeester van Den Haag f 4,000 doen ter hand stellen, ten behoeve den algemeene armen, aldaar. Het ijs eischte Zondag ook te Doetinchem zijn offers. Drie jongens waagden zich, zelfs tegen de waarschuwing van den vader van twee der drie jongens, te ver op het nog brooze ijs van den verraderlijken Ouden IJsel, ter hoogte van de zoogenaamde //Stokhorst", met het ongelukkig gevolg dat alle urie er tegelijk doorzakten. In een oogwenk werden door de naastbijzijnden touw en ladders bij den landbouwer J. gehaald, en men mocht na krachtige pogiDgen er in slagen, een der jongens te redden. Helaas, de andere twee, zijnde een 16- en 10-jarige zoon van den poelier O., kon men, ook doordat het touw brak, niet redden. Hnnne lijken zijn nog niet gevonden. Maandagnamiddag omstreeks 4 uur had te Hillegersberg op het ijs een treurig ongeluk plaats. Twee personen reden tegen elkander in met het gevolg, dat J. Muit, oud 28 jaar, bewusteloos neerviel. Toen de hulp van dr. Vermeulen inge roepen werd, was de arme man reeds een lijk. Wegens het vergevorderde uur en z/in de raadzaal heerschende koude", werd (vol gens de Zutph. Ct.) gistermiddag reeds vroeg tijdig de raadzitting te Zutfen opgeheven! Wie geeft aan het arme Zutfen een paar mud steenkolen present Van H. M. de Koningin-regentes is bij den havenmeester te Enkhuizen eene gift ingekomen ten bate van den visscherman, J. Stavenuiter, wiens vaartuig bij de aanvaring met de //Fries land" verloren ging. Gratis brood en koffie! Men schrijft uit Den Haag, dat de Christelijke Yolksbond heden door strooibiljetten bekend zou maken waar en wanneer brood en koffie, voor een ieder, die zich daartoe aanmeldt, kosteloos aldaar verkrijgbaar zullen zijn. Woensdag werd van de gelegenheid, door den Christelijken Volksbond in Den Haag aange boden, om gratis brood en koffie te verkrijgen, gebruik gemaakt door ruim een 400-tal mannen, vrouwen en kinderen, waaronder moeders met zuigelingen. Maandagmiddag had in Den Haag een tref fend ongeval plaats, toen de grenadiers en jagers van de gehouden oefeningen op schaatsen naar het garnizoen terugkeerden en een overweg van de spoorbaan passeeren moesten. Een jager, die zich op zijn schaatsen waarschijnlijk minder vlug bewoog dan zijn kameraden of misschien gestrui keld iswerd door een aankomenden trein over reden de beide voeten werden hem afgesneden en de ongelukkige, het slachtoffer van een bevo len dienstverrichting, gaf bijna onmiddellijk den geest. Het misvormde lijk werd naar het militair hospitaal overgebracht. Sornmelsdijk, 11 Dec. Trotsch het lJs, en de daardoor geisoleerde toestand van ons eiland, trad toch de Heer Ds. v. Goor van Schiedam heden in de Zondagsschool op, om een rede te houden over het Christelijk onderwijs. Nadat de Heer Oranje, Hoofdonderwijzer a/d Chr. Ger. Weeshuissohool de aanwezig uitnoodigde tot het zingen van Ps. 25 2, leidde ZEd. in korte trekken de samensmelting, en het doel dier samensmelting van de beide locale comite's Som. melsdijk eu Middelharnis uit, waarna hij De Eerw Heer v. Goor uitnoodigde tot spreken. Nadat de geachte spreker was voorgegaan met gebed, werd gezongen Ps. 115 5 en begon ZEerw. naar aanleiding van Ps. 78 vers 111 te ver klaren, dat de schoolstrijd groote blijdschap, maar ook groote droefheid geeft.

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 2