COURANTEN. De broeders. Uit ons Parlement. Volkeren der aarde. Buitenland. Gemengd Nieuws. Plaatselijke Berichten. evenwel, die weinig notitie nemen van het arbeidersvraagstuk, dat in onzen tijd brandende is, zetelen op een vulkaan, die hen ten slotte verderven zal. Mochten wij doen als Duitschlands keizer niet met groote woorden het socialisme be kampen maar het onschadelijk maken door de zenuw zijner kracht door tesnijden, d. i. aan de lagere volksklasse in stede van voorname en koele bejegening de liefde te geven van ons hart! Er wordt tegenwoordig heel wat gelezen. In dikke boeken hebben de menschen geen zin meer. En wij mogen waarlijk al blij zijn, als het beste dikke boek, de Bijbel, nog iede- ren dag ter hand genomen wordt. Toch is het te betrpuren, dat er vele men schen zijn, die zich op hun Christendom nog al wat laten voorstaan, die eer naar een cou rant grijpen dan naar dnn Bijbel. Dat mag niet. De Bijbel moet nommer één zijn in het huisgezin. Als men 's morgens aan de ont bijttafel zit, moet niet het nieuws maar het éene noodige vóór gaan. Wij; die zelve eene courant redigeeren, drukken daar op. En als wij dan eindelijk ook het nieuws blad ter hand nemen moeten wij toezien, voor ons zelve en voor onze kinderen, welke krant op onze tafel komt. Couranten kunnen veel goeds uitwerken, mits zij ons volk gerechtigheid leeren, niet van den levenden God afvoeren, maar tot Ilem leiden helaas. Er worden zoovele kranten gedrukt, die vergif voor de lezers bevatten. De Rooin- sche bisschoppen hebben de leeken de lec tuur van de Nieuwe Rotterdammer en het Nieuws van den Rag verboden, althans den steun dier bladen. Zóó ver gaan wij, anti revolutionairen, niet. Wij houden niet van dwang. Toch zouden wij gaarne wenschen, dat de consciëntie van ons Christenvolk in dezen wat luider sprak. Wij geven nu slechts een wenklater ko men wij op dit onderwerp terug, zoo de Heere wil. Men weet, hoeveel beweging er geweest is in het land toen Domela Nieuwenhuis als lid der Tweede Kamer werd gekozen. Men weet ook, wie er beschuldigd werden, dat snoode stuk bedreven te hebbende anti-revolutionaire namelijk. Wat de waarheid is Dit, dat enkele anti.-rev. D. N. gestemd hebben, op raad van eene Kiesvereeni- ging, die niet eens als anti. rev. bij het Centraal Comité bekend was. De groote meerderheid der kiezers, die D. N. gekozen hebben, is liberaal; dit wil zeggenze steunen wel niet meer de zoogen liberalen maar de beginselen van die partij belijden ze toch. Alleen inde toepassing gaan ze wat verder dan de zoogen. liberalen, en daarom steunen ze ook mannen die de consequenties van bun beginsel aandurven. N u begrijpen we evenwel niet, hoe mannen die voorgaven een afschrik te hebben van de so cialisten, nu heel gemoedelijk een volbloed socia list, de Rot candidaat durven te maken voor een zetel in den Gemeenteraad te Amsterdam. Toch is dit geschied, maar met een voor de liberalisten en socialisten ongunstigen uitslag. De Rot is niet gekozen, maar ver in de min dtrheid gebleven. Dat dit gebeurd is, verklaren we aldus Liberalisten en Socialisten zijn broer tjes. Hun vader heet: Revolutie. Maar het jongste broertje, Socialist, is wel eens wat ondeugend en maakt het zijn broertje Liberalist dikwijls erg lastig. Kon deze zich nu maar van den jongsten broeder ontdoen, dan zou dat wel gemakkelijk wezen, maar dat gaat niet. Telkens ontmoeten ze elkaar weer in het ouderlijke huis bij vader Re volutie. Telkens blijkt het, dat ze bloedverwanten zijn. Of nu broer Liberalist ook al eens kwaad spreekt van broer Socialist daar bekommert de laatste zich niet om. Hij gaat klagen bij Vader Revolutie en krijgt dan meestal gelijk, en dan moet broer Liberalist zich onderwerpen. Dit is nu ook in Amsterdam geschied. Oranje en Nederland zijn in rouw gedompeld. De laatste mannelijke afstammeling der Oranjes wordt heden in den vorstelijken grafkelder te Delft bijgezet. Dat drievoudig snoer God, Oranje en Nederland staat verbroken te worden. En toch, zoo noode missen wij zedie helden in den strijd tegen het bij- en ongeloof, zoo noode missen wij ook hem, dien Held in ijs en baren-, maar de onverbiddelijke dood gaf ook hem geen pardon en wij moeten ons van hem afkeeren om zijn, dochter Wilbelmina als Koningin te huldigen. „Vertrouwt niet op prinsen, op des menschen- kind, bij hetwelk geen heil is. Ziju geest gaat uit, en hij keert om tot zijne aarde. Dit is de roepstem, dien Gods Woord ons in (jeze droeve dagen toeroept. Een ander, die mach tiger is dan de machtigste vorst, den Potentaat der Potentaten, en den Heere der Heeren moeten wij ons vertrouwen schenken. Als Neerlands volk, als Neerland» Vorsten en Vorstinnen dat inzien, dan blijmoedig de toekomst tegemoet, want „Wel gelukzalig is hijdie den God Jacobs tot zijne hulpe heeft; wiens verwachting op den Heere zij nen God is. Wie er ook in Nederland rouwen moge over het verlies van een goed vorst niet de heer Domela Nieuwenhuis. Zooals hij in de zitting van Woensdag 26 Nov. verklaarde, is hij niet geneigd om, als zoo velen, te zeggen „Van de dooden moet men geen kwaad spreken." Er was sprake een adres van rouwbeklag aan II. M. de Koningin-Regentes aan te bieden. Daaraan wil hij niet meedoen het is slechts een vertoon van huichelarij en vleierij. Tevens protesfeeit hij er tegen dat de Staten- Gen. het doen voorkomen, alsof tij de vertegen woordigers der natie zijn. Zoolang het Nederl. volk niet in zijn geheel verlegenwoordigd is, heeft de Tweede Kamer bet recht niet, zich de volksver tegenwoordiging te noemen. Op deze rede werd hij door niet één der leden geantwoordzeer wijselijk, want de rouwe, die de harten onzer volksvertegenwoordigers vervulde, had al licht plaats kunnen maken voor toorn. Reide Kamers hebben adressen van rouwbeklag samengesteld, om die door commissies uit hun midden aan de Kon. Wed. Regentes te laten overhandigen. a.s. week hopen wij die beide adressen nader te bespreken. Het zal onzen lezers bekend zijn, dat de lang durige verdrukking der Ieren door de Engelschen, die op hunnen maatschappelijken toestand een' treurigen invloed heeft uitgeoefend, ook nadeelig gewerkt heeft op het lersche volkskarakter. Bij de bevolking heersebt eene groote verbittering tegen de Engelschen, waarvan herhaalde moord aanslagen op Engelsche grondeigenaren en regee- ringspersouen een droevig bewijs hebben geleverd. De Ieren zijn over het algemeen arm, onwetend en liefhebbers van een borrel. Sinds 1847, toen ten gevolge van de mislukking van den aardap peloogst meer dan een half millioen menschen van gebrek omkwamen, verhuisden jaarlijks vele Ieren naar Amerika, waar nu reeds meer perso nen van lersche afkomst wonen dan in Ierland zelf. De haat der Amerikaansche Ieren tegen de Engelschen is even hevig als die der Europeesche. Gladstone, de bekende Engelsche staatsman wijdt een goed deel van zijn werkzaam leven aan de belangen der Ieren. Eén zijner liefste wenschen zou vervuld zijn, indien de spanning, dier er tusschen de Engel schen en Ieren heerscht, plaats maakte, voor eéne meer vriendschappelijke betrekking. Om maar iets te noemenDe meerderheid der lersche bevol king is Roomsck en de onder-koning, die namens het Engelsche gouvernement aldaar het bewind voert, moet protestant zijn. Dit acht Gladstone eene onbillijkheid, die hij uit den weg geruimd wil hebben. In ziju ijver voor de lersche be langen werd hij tot lieden krachtig gesteund door het lersche Parlementslid Parnell. Het is in den laatsten tijd evenwel gebleken, dat Parnell een alles behalve fatsoenlijk man is, die in ongeoorloofde verstandhouding leefde met eene gehuwde vrouw. Nu spreekt het van zelf, dat Gladstone niets meer met hem te doen wil hebben, en wat even erg voor hem is, ook de Roomsche geestelijkheid in Ierland wil voor het vervolg niet meer van hem gediend wezen, en Dillon, een invloedrijk Iersch volksleider, die thans in Amerika vertoeft neemt eene teruggetrokken hou ding tegenover hem aan. Het is nu maar te hopen, dat mannen als Parnell en Boulanger voor velen bakens in zee mogen ziju. De Sultan van Turkije moet er op rekenen, dat hij binnenkort weer een deel van zijn rijk kwijt zal raken Tot heden staan Bosnië en Herzegowina nog in naam ouder ziju gezag. Feitelijk belmoren deze gewesten reeds tot Oostenrijk. Daarmede is Oostenrijk evenwel niet langer tevreden, weshalve de Oostenrijksehe minister van buitenlandschezaken aan de regeeringen van Duitschlaud, Engeland en Italië gevraagd heeft, of zij zich tegen eene vol- komene annexatie niet verzetten zouden. De Itali- aansche regeering heeft, reeds geantwoord, dat zij er niet véór maar ook niet legen" is. Zoo zoetjes aan brokkelt Turkije af in Europa. De Helve Maan verbleekt in ons werelddeel, als uu het Kruis maar aan invloed winnen mag! Zooals onze lezers weten, zit de tegenwoordige Fransche regeering vrij vast in. het zadel, en het is maar goed ook, want zij zal al hare aandacht wel mogen wijden aan de regeling der geldmid delen. De schuld van Frankrijk wordt op 30 milliarden francs begroot. Als men nu weet, dat één milliard duizend millioen beteekent, kan men nagaan, hoe alle zeilen moeten bijgezet worden om Erankrijk boven water te houden. Het ergste is evenwel, dat de staatslieden, die in Erankrijk den toon aangeven weinig rekening houden met den Koning der koningen. De moordenaar, die onlangs een oud Russisch generaal in Parijs doodde, schijnt de wijk geno men te hebben naar Engeland, waarheen Eran- sclre detectives vertrokken zijn om hem op te sporen. Crispi, die in de Italiaansche Kamer nu op eene ftinke meerderheid rekenen kan, heeft herziening der geldmiddelen in het vooruitzicht gesteld zon der dat nieuwe belastingen geheven zullen wor den. Als hij het zoover brengen mag, dat de fi- nanciëele toestand in Italië verbetert en niettemin leger en vloot verstwrkt wordt (want dit laatste I wil hij ook), zal zijn haan inisscliien voor langen tijd koning kraaien. Duitschlands keizer heeft Prof. Koch het groot kruis van de orde van den llooden Adelaar over handigd. Hij is wellicht de eenige geleerdedie tot heden deze hooge onderscheiding genoot. In het Huis van Afgevaardigden te Berlijn heeft minister Yon Gossler verklaard, dat de staat de bereiding van Koch's geneesmiddel in handen zou nemen. Dit zal geschiedenomdat de methode van toebereiding nog niet zóó nauwkeurig be schreven kan wordendat de bereiding door vreemde handen gewaarborgd is. Het geneesmid del is evenwel niet duur. Het beste is, dat wij afwachten. Koch zet intusschen zijne onderzoe kingen op het gebied van smetziekten voort. Or. KOCH. In zijn antwoord op de interpellatie van den heer Graf in het Pruissische Huis van Afgevaar digden, in zake de ontdekking van prof. Koch, verklaarde de minister van onderwijs von Gossler o. a. nog dat hij zelf aan prof. Koch verzocht heeft de zamenstelling van zijn middel niet bekend le maken, omdat de bereiding daarvan zoo moeie- lijk is, dat zelfs geoefende bacteriologen zes maanden noodig hebben om die te leeren, terwijl het schier onmogelijk is om te onderzoeken of het. middel, door anderen bereid, volkomen zuiver is. De heer Koch zal daarom medewerkers zoeken en ook geneesheeren uit anderen landen uitnoodigen bij hem de bereiding van het middel te komen leeren, maar overigens zal de bereiding uitsluitend ge schieden onder toezicht van den Staat, die zich uitsluitend met de verkoop er van zal belasten, ten einde namaak van of speculatie in de entstof te voorkomen, terwijl de politie, krachtens de ge zondheidswet, zal waken tegen toepassing van het middel door onbevoegden. Aan de invoering van het Staatsmonopolie zal waarschijnlijk later, wan neer de tegenwoordige klinische verwachtingen bevestigd worden, verplichte inentiug, op gelijke wijze als bij de pokken, verbonden worden. On bemiddelde zieken zullen dan kosteloos van Sl aats- wege worden behandeld. Thans bed.aagt de prijs van het middel hoogstens 5 p"ennige per inspuiting, en wanneer sommige geneesheeren hunne rijke patiënten daarvoor veel meer laten betalen, doen zij dat slechts om het middel aan onvermogenden kosteloos le kunnen verstrekken. Heden is hier aangekomen dr. Dixon uit Phila delphia, die beweert, dat hem de eer toekomt, het eerst het middel tegen tuberculose ontdekt te hebben en dat hij maatregelen wil nemen om zijn recht te doen gelden. De heer Dixon heeft het geneesmiddel, dat hij gevonden heeft, bij zich. Het is waar, dat dr. Dixon een jaar geleden in een Ainerikaansch tijdschrift voor geneeskunde verslag heeft gegeven van proefnemingen op dieren, welke, naar het schijnt, overeenkomen met de proeven, welke Koch heeft genomen. Verdere gevolgen hebben deze mededeelingen echter niet gehad. Uit Karlsbad wordt omtrent de overstrooming nader bericht„Sedert menschengeheuchenis heeft men in ons dal zulk een watervloed niet beleefd. De Tepl was door aanhoudende regens siuds ver scheidene. dagen gezwollen; maar sedert het regu- leeren vin de rivier achtte men alle gevaar voor overstrooming afgewend. Daar steeg de Tepl plotseling zoozeer, dat binnen een half uur al de laaggelegen straten overstroomd waren. De groote „Pupp'sche Platz" was in een meer verkeerd en het Goethe-gedenk- teeken werd zooals reeds gemeld is door het water vernield. De winkels op de „Alten Wiese" stonden tot aan het dak onder water. Hier hebben velen in levensgevaar verkeerd maar zij werden gered. De burgemeester, Dr. Knoll, die naar het reddingswerk zag uit een naburig huis, kreeg, toen hij een man door het breken van een touw weer in het water zag storten, waaruit men den ongelukkige pas gered had, een beroerte van schrik en overleed onmiddelijk. De man, die aanleiding gaf tot den schrik, wist zich echter aan een lan taarnpaal vast te klemmen en werd daarna nog gered. Een drie meter diepe waterstroom vloeide door de „Alte" en de „Neue Wiese," over het Markt plein in de „Muhlbadgasse," de „Spudel-, Kreuz-, Kaise- en Egerstrasse" en over de Kade, waar hij de huizen binnendrong en groote verwoesting aanrichtte. IJzeren bruggen en trappen werden vernield; bedden, meubels, allerlei huisraad en koopwaren werden door den stroom meegevoerd. Het huis „Zum Kaffeebaum" stortte voor de helft in en vele andere huizen, door het water ondermijnd, dreigen in te storten. Er moeten ook menschenlevens verloren zijn ge gaan. Men heeft tenminste verscheidene dooden den stroom af zien drijven. Duizenden menschen uit den omtrek zijn naar de stad gevlucht. De schade alleen te Karlsbad wordt geschat op f 2,000,000. Te Kainsdorp zijn vijftien door het water on dermijnde huizen ingestort. Door overstrooming van de Anna-mijn bij Brüx zijn een aantal arbeiders men spreekt van 50 om het leven gekomen. De berichten uit China zijn hartverscheurend. De hongersnood en het gebrek aan het noodza kelijkste, maakt het volk razend, zoodat men eene algemeene plundering voorziet in het noorden des lands, gevolgd door een gedeeltelijke volks verhuizing in de richting van Peking; reeds wor den troepen aangevoerd om den opdringenden weerstand te kunnen bieden en de hoofdstad te beschermen. De jonge Koningin "Wilhelmina wordt nu aangesproken met„Mevrouw." Toen dit voor de eerste maal geschiedde, keek zij erg verbaasd op. Een belangrijke verbetering in de kleeding van den soldaat is ingevoerd. Wanneer bij strenge koude groot tenue moet worden gedragenzullen de mindere militairen wollen borstrokken onder de korte jas dragen. Deze kleedingstukken zullen spoedig worden uitgereikt. Bij marschtenue be hoort het mouwvest onder de kapotjas gedragen te worden. Ook te Zeist is bij liet luiden ter verkon diging van den dood des Konings de zware klepel der klok naar beneden gestort. De oorzaak moet daarin gezocht wordendat deze zware klok slechts bij buitengewone omstandigheden getrok ken wordt en alzoo de verbinding met klok en klepel moet zijn doorgeroest. Hoewel 7 personen de klok trokken, bekwam niemand eenig letsel. Door de Ged. Staten van Friesland is de goedkeuring onthouden aan den raad der gemeente Akkrum waarbij de jaarwedde van in functie zijnde ouderwijzers verlaagd werd. Bij de te Assen gehouden aanbesteding van het vierjarig onderhoud van den provincialen weg Van Assen over Rolde en Gieten naar de Hilte, aanvangende 1 Januari 1891 en eindigende met den 31 December 1894, werden geen inschrij vingsbiljetten in de bus aangetroffen, maar een brief, onderteekend door 7 aannemers, houdende verklaring, dat zij met het oog op de door enkele hunner ondervonden behandeling van het bestuur van den provincialen wate: staat, aan de inschrij ving geen deel zullen nemen. De post-ambtenaren te Amsterdam, die met den verkoop van briefkaarten en postzegels zijn belast, worden voortdurend de slachtoffers van zekere hebbelijkheid van het Amsterdamsche pu bliek om naar zich toe te rekenen. Als zij zich bij het teruggeven van geld, in het voordeel der koopers vergissen, merken deze er nooit iets van; maar geven zij te weinig terug, dan wordt het hun met de noodige „vrijmoedigheid" onmiddelijk onder het oog gebracht. Niet dat men in andere plaatsen op dit punt geheel anders doet, want alle post-ambtenareu, die belast zijn met het debiet, vinden aan het eind der maand een tekort in hun kas; maar in de hoofdstad is het al heel erg, zoodat soms het halve tractement van den ambte naar er mee gemoeid is. Aan het hoofdkantoor heeft men er onlangs de proef van genomen. Aan twintig personen, waar onder netgekleede heeren, werd bij het wisselen met opzet te veel geld teruggegeven en slechts één was er, die uit eigen beweging op de ver gissing opmerkzaam maakte: aan twintig anderen werd te weinig teruggegeven, en allen zonder uit zondering, vroegen er dadelijk het ontbrekende bij. Sommigen personen leggen het er zelfs op toe dat de ambtenaar zich wel moet vergissen, en koopen b.v. 17 buitenlandsche briefkaarten, 13 postzegels van 7ï/3 cent, 9 van 21/,, cent enz., natuurlijk hebben ze vooruit hel geheele bedrag berekend en als de ambtenaar zich in de haast vergist en te veel teruggeeft, gaan ze zonder de minste gewetenswroeging met de „veidiende" centen strijken! Sommelsdijk. Ter voorkoming van vervalsching der postwisselbedragen worden in den loop dezer maand nieuwe formulieren voor postwissels inge voerd, voorzien van twee reeksen cirkelomtrekken, een links tot aanwijzing der tientallen en een rechts lot aanwijzing der eenheden, Het bedrag in gul dens kan door het plaatsen van den dagteekening- sterapel in een of twee der cirkelomtrekken dus voortaan precies worden aangeduid, iets wat met de tegenwoordige in gebruik zijnde formulieren niet het geval is, aangezien men hierop door den stempelafdruk, voor wisselbedragen, geen veelvou- den van f 12,50 zijnde, slechts kan aangegeven dat het bedrag gelegen is tusschen twee veelvouden van f 12,50 of mindere bedragen van f 12,50. Woensdag a. s. zal in hit Zondagschool gebouw alhier optreden ds. v. Goorvan Vlaar- dingenom eene rede te houden over het Chris telijk onderwijs. Wij hoopen dat velen deze spreker zullen gaan hooren. Middelbarnis. Gepasseerde week werd ter secre tarie alhier aangifte gedaan van diefstal van een stuk spek. Reeds meermalen had de heer Goudswaart iets vermist. Naar men aas nader bericht is men de ver moedelijke dader op het spoor, en procesverbaal reeds tegen haar opgemaakt. 2 Dec. Een treurig bericht moest D. Meij- boom alhier heden ontvangen. Het bericht nl. dat zijn zoon A. Meijboom22 jaren ouden varende als dekknecht op een buitenlandsche boot onder de Spaansche kust was verdronken. Men kan de radeloosheid der ouders, over het verlies van hun zoon, op zulk een noodlottige wijze verloren, voorstellen. 3 Dec. Eenige personendie van het schaat senrijden huiswaarts keerdenraakten hedenavond in een koffiehuis alhier handgemeen, en wel der mate, dat een hunner met vele wonden kon af zakken, van hel voorgevallene is bij de politie aangifte gedaan. Middelharnis. Met I Dec. j 1. is het hulpkantoor der Posterijen tot Post- en telegraafkantoor ver heven. Ooltgensplaat. In de laatste dagen werd er

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 2