Yolken der aarde. Gemengde Berichten. Per Telegraaf. Plaatselijke Berichten. Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand. hart hebben voor de liberale zaak, een offer te bren gen en een strijdkas in het leven roepen. Ook het „Vaderland* behandelt hetzelfde onder werp en wijst op de uitmuntende gelegenheid, die de liberale partij heeft, nu bij de tegenpartij volsla gen verwarring begint te heerschen. Op de mannen van beginsel van de Rechterzijde rekent het liberale blad niet; zij zullen niet tot afval te bewegen zijn, maar het zijn de mannen uit de „kleurlooze midden stof," op wie het zijn hope bouwt, omdat zij meegaan met elke partij van wie zij meenen een hervormde politiek te kunnen verwachten. Hoe gevaarlijk 't ook moge zijn heul te verwach ten van mannen die niet weten of zij links of rechts willen gaan, toch is 't te hopen dat de activiteit der liberalen ook bij de onzen eens de slaap uit de oogen wrijve. Vollcsbl. In Duitschland heeft Dr. Stöcker opgehouden hofprediker te zijn. Zeer veel gemoederen en pennen brengt deze daad naar men in verband met de politiek brengt in beweging. Dr. Stöcker zelf verklaart in zijn blad Das Volk, dat bij zal blijven voortgaan met tegen de ontwrich ting des volks van Joodsehe zijde te strijden, onver schillig of de machtigen der wereld voor of tegen hen zijn. Hieruit blijkt vrij duidelijk wat met de aanvraag om ontslag in zij het dan ook wellicht niet rechtstreekscli - verband staat. Zelf deelde hij Vrijdagavond in een Christenlijk-sociale volks vergadering zijn ontslag als hofprediker mede, zeg gende dat wat thans in zijn hart omging, nog niet rijp was om uitgesproken te worden. Wat ik gevoel, vat ik, saam in den uitroep «Onze geliefde keizer leve driemaal hoezee In de hoofdsteden der provinciën van België hebben de socialistische betoogingen voor algemeen stemrecht plaats gehad. Te Gent waren ze verboden. Te Bergen mocht men wel een optocht, maar geen vergaderingen op openbare plaatsen houden. Te Brussel geschiedt de optocht heden. De Engelsehe minister van landbouw Chap lin heeft in een redevoering te Dritfield gewezen op den ontzaglijken vooruitgang van den Britschen veestapel in 1890. Het vee vermeerderde met zes per cent; schapen en lammeren met ruim evenveel; var kens met tien percent. Chaplin schreef dit toe aan de vermeerdering der voorzorgen van zijn departe ment tegen invoer van ziek vee, waardoor bij de landbouwers vertrouwen en lust om vee te fokken, terugkeerden. Hij betreurde dat hij Hollandseh vee had moeten weren, want, zei hij, geen staat doet meer voor de beveiliging van den veestapel dan Ne derland, dat aan het Engelsehe landbouw-depate- ment steeds den meesten eerbied bewijst. Volgens de Dia, een Portugeesch blad, heeft Engeland de door Portugal voorgestelde schikking betreffende Oost-Afrika aangenomen. Naar men uit andere bron verneemt, zal deze schikking voor 6 maanden gelden. De overeenkom sten na '29 Augustus door Engelsehe agenten ge sloten met inlandsche hoofden op Portugeesch gebied, bij de overeenkomst afgeperkt, zullen vernietigd worden. Men krijgt dus nu weer een vrij terrijn om te onderhandelen. Men meld uit Berlijn, dat de sociaal-demo craten plannen ontwerpen voor de oprichting van arbeidsbeurzen in alle groote steden. Een revolutionaire proclamatie moet onder de Armeniërs in Turkije worden verspreid. Daarin heet 't dat de Armeniërs niet langer op de hulp der Mogendheden moeten rekenen, en dat de tijd voor hen is gekomen om zich zelf te verdedigen. Het ma nifest eindigt met een oproeping aan alle mannen en vrouwen, rijk en arm, oud en jong, om zich te vereenigen voor de heilige zaak der bevrijding van Armeuië. De Italiaansche kroonprins, die meerderjarig is geworden, zal zijne eigene huishouding krijgen. Als overste en bevelhebber van het le regimentinfanterie, dat zijne standplaats heeft te Napels, zal hij zich daar vestigen. De koning heeft geweigerdom voor den kroonprins aan het parlement eene jaarlijksche toelage te vragen, daar hij den staat van 's lands finantiën niet wilde verzwaren. Te Preiburg heeft in de kliniek een merkwaar dige operatie plaats gehad. Een man, die sedert lan gen tijd over pijn in de borst klaagde, werden twee ribben voor een deel uitgezaagd, waarna men, diep in 't ligchaam, eendigt geslagen zakmes vond. Het bleek dat de man in Spanje eene vechtpartij gehad en daarbij een messteek in de borst ontvangen had. Be wusteloos naar het ziekenhuis gebracht, wist hij niet dat het mes hem in het lichaam was doorgedrongen en de geneesheeren hadden het evenmin ontdekt. Een jong Japansch edelman, Juin genaamd, die aan de bank te Monte Carlo aanzienlijke verliezen had geleden, maakte op een vreeselijke wijzeeeneinde aan zijn leven. Nadat hij twee schoten op zijn borst had gelost, sprong hij uit een venster der derde ver dieping naar beneden. Het district Hoshangabac, in Centraal-Indië, wordt den laatsten tijd onveilig gemaakt door wolven. Een kudde dezer uitgehongerde dieren viel dezer da gen de herders van een kudde vee aan, en veertig jongens en meisjes tusschen de 16 en 18jaar,diemet het opzicht over het vee waren belast, werden door de wolven verslonden. De premie op het dooden van deze die. en werd on middellijk verhoogd, wat echter weinig uithaalde. In geen vijf en-twintig jaar had men in die streken last van wolven gehad. Een inwoner van Swalmen (Limburg) wilde on langs op een avond een paar personen een schrik op het lijf jagen. Daartoe trok hij een lange morsige jas aan en bedekte zijn gelaat met een ruig velwaarin een paar kwaardaardige oogen schitterden. Een hoed van overgrootvader maakte het kostuum compleet. Aldüs uitgedost, plaatste hij zich meteen dikken stok in de hand buiten de woningen onder het geboomte van waar hij de aankomenden in het flauwe maanlicht even kon onderscheiden. De eerste persoon, die voor bijging, schrikte hevig bij het zien van zoo'n wezen: minstens meendehijeen Zigeuner voor zich te hebben. Toen de gemaskerde hem achtereenvolgens op bruta len toon den weg naar Venlo vroeg, vuur en reisgeld voor derden, begaf hem van angst de spraak. Geluk kig kwam een tweede naderbij, en pas vernam die wat er aan de band wasof flap! een klinkende muil peer gaf antwoord op de brutale vragen. N u kreeg ook de eerst1 persoon moed en veerkracht terug en gezamenlijk gingen zij den zoogenaamden aanran der te lijf. Toen de gemaskerde voelde, dat het geen gekscheren was, maakte hij zich als kameraad, op hetzelfde atelier werkzaam, bekend, doch nu ontving hij voor zijn onkameraadschappelijke daad een extra dracht slagen. Waarschijnlijk zal hij, door de hard handige oudervinding geleerd, zich in 't vervolg voor bangmakerij wachten. Een 12-jarig meisje begaf zich te Winscho ten tusschen twee aan elkander gekoppelde vracht wagens. Het kind struikelde, werdt overreden en dood opgenomen. De onschuld werdt het slachtoffer Bij een hevig gevecht tusschen twee broeders te Renesse is een tweejarig kind, dat schreiend tus schen beide snelde, bij ongeluk getroffen met een groot keukenmes, dat een der vechtende had opge nomen. De kleine kreeg een steek in het hoofd en was onmiddelijk dood. De moordenaar is in hech tenis gen(pien. Met een enkel woord is reeds vermeld dat mej- Aafke Kuipers weder op vrije voeten is ge steld," omdat de rechtbank geen termen gevonden had om haar wegens het bekende ten laste gelegde feit, naar de openbare terechtzitttng te verwijzen. De Officier van Justitie heeft tegen deze. beslissing verzet aangeteekend bij het gerechtshof, dat alsnu binnen 7 dagen in het geschil tusschen den officier en de rechtbank moet beslissen. Zij bracht nog Zaterdagavond een bezoek aan haar vriendin freule T. v, Berkhout, en was Zondag met haar vriendin bij de godsdienstoefening van Ds. Aalders in de Noorderkerk, waar een bankbil jet van f200 van een „verloste" voor de armen werd gecolecteerd. Verder vernemen wij, dat de broeder der over leden freule Sinissaert, die in Amerika woont doch sedert geruimen tijd te Amsterdam vertoefde, om meermalen bij de instructie gehoord te worden verlof heeft bekomen, zijn woonplaats wede, optezoekel), Zaterdag nacht heeft te Rotterdam, in {het pakhuis Neerlands Indie, aan de Leuvenhaven, eene hevige brand gewoed, waardoor een zolder met koop mansgoederen geheel uitbrandde en de daaronder liggende zolders enorme waterschade leden. De koop. mansgoederen in dit pand waren verzekerd voor 1' millioen gulden. Toen eenige dagen geleden de kolonel van het 3e regiment infanterie, te Bergen op Zoom, 's mor gens aan de Blokstallen zijn paard wilde bestijgen, toonde het dier zich zich buitengewoou wild, zoo zelfs, dat de kolonel, door een -zijsprong van het paard, met den eenen voet uit den stijgbeugel viel en slechts door spoedige hulp aan een groot onheil ontsnapte. Dit voorval bracht aan het licht, dat onderofficie ren, die „uit" waren, den voorafgaanden middag in den stal waren geweest en de vrijheid hadden geno men de paarden te bestijgen. Een en ander werd na der onderzocht, met het gevolg, dat de twee onder officieren deze brutale rijles met hun strepen betaald en gisteren als soldaat de reis naar hun nieuw garnizoen, Middelburg, aanvaard hebben. Mozes Trigge, een jongen van 14 jaar, redde te Amsterdam een meisje uit de Nieuwe Prinsen gracht en kreeg daarvoor als loon van de moeder van het meisje een paar duchtige stompen. Toen de vrouw echter aan het verstand gebracht was hoe het geval zich had toegedragen, gaf zij den jongen als vergoedingeen dubbeltje. Bij den heer S. de Cock te Vierhuizen (Gr.) geraakte, een der arbeiders met een zijner beenen in de stoomdorschmachine. Hel lichaamsdeel werd tot boven de knie verbrijzeld en een half uur later gaf de ongelukkige den geest. Naar men verneemt zijn Donderdag nacht uit eene Frankforterboot, liggende aan de Wijnhaven te Rotterdam, ongeveer 10 balen koffie ontvreemd, waatbij rijkszegels werden verbroken Door een landbouwer in het Oldambt zijn in één koop 8 vaarzen verkocht voor de enorme som van f 3300. Wel een bewijs, dat koeien er nog duur zijn. Donderdag avond geraakte schipper S. van der V. in beschonken toestand in Drentsche Hoofd vaart te Sinilde. Door de duisternis en het late uur kon hem niet zoo spoedig hulp geboden worden, zoo dat hij na eenig zoeken levenloos werd opgehaald. Uit het kiankzinnigengesticht „Reinier Van Arkel", te 's Hertogenbosch zijn Woensdagavond twee verpleegden ontvlucht. Een koffer, staande in het vertrek, waar de mat- tenmakerij wordt uitgeoefend, is door hen openge- brokeu en daaruit ontvreemd een bedrag van f200. Zie verder tweede blad. Verkiezingen. Met de heden geopende stembus, van de gisteren in het district Beierland gehouden verkiezing voor een lid van de provinciale staten, is gebleken dat Uitgebracht zijn op den heer A. Jongejan 755 stemmen, terwijl den heeren Overwater 688 en den heer Kluifhoofd 275 stemmen te beurt viel. Waaruit blijkt, dat ea tusschen de heeren Jonge jan en Overwater herstemming zal plaats hebben- Sommelsdijk. Dein 1845 toegeinetselde grafkel der van de familie Francois v. Aerssen, Heer van Sommelsdijk, is, op verzoek, en op kosten van de heer C. J. E. Graaf van Bylaud, die tot de nazaten van dat geslacht behoortweder geopend en het geheele in wendige gedeelte gerestaureerd. Juist kwam ons dit bericht ter oore toen wij in onze oude teekeningen een portret vonden van den lieer C. van Aerssen van Sommelsdijkwelke den 19 J uli 1688 te Paramaribo vermoord werd. Vergissen wij ons niet dan is dit dezelfde persoon geweest waar thans het fort „Soininelsdijck," aan de Sommelsdijcksche kreek te Guinea, naar genoemd is. Dirksland. De oogstcolecte heeft in de Ned. Herv. Kerk alhier opgebracht de som van ruim 90 gulden, de extra gaven welke j.l. Zondag ingezameld zijn daar buiten gerekend. Goedereede. De gemeentebegrooting voor het volgende dienstjaar, is door heeren Gedeputeerde Sta ten in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 10767,33. Ouddorp, 13 Nov. Uit goede bron kunnen we me- dedeelen dat de lieer Taklid van de firma Tak en Schellevisch, uit Schiedam, leveranciers in liberale redevoeringen, op Woensdag 26 dezer eene redevoe ring zal houden in het logement van de wed Akers- hoek, alhier. In den nacht van Zondag op Maandag hebben een of meer kwaadwilligen de touwen afgesneden en medegenomen, waarmede twee schippers hunne sche- p. li in de haven alhier bevestigd hadden. De politie doet onderzoek. Naar wij vernemen heeft de heer Lodder een voorstel bij den gemeenteraadaanhaugiggemaakt om het schoolgeld voor de gegoeden op 40 cent per week en per kind te bepalen. Dit is, bij getrouw schoolbezoek, nog f6 minder dan den kostenden prijs, die de gegoeden best kunnen betalen. Zou f 2 per maand niet billijker wezen Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is tot predi kant beroepen Ds. D. T. Meinsma te Hedel. Oud-Beierland 10 Nov. Als gevolg van het afkondigen der nieuwe politie-verordering, waarbij het houden van kermis op particulier terrein is vebroden, had gisteren avond een volksoploop plaats, waarbij onder het zingen van „kermis moeter wezen enz.," in het huis van den burgemeester en eenige particulieren ruiten werden verbrijzeld, en andere baldadigheden gepleegd. Nieuw-Beierland, 7 Nov. Het herhalings-onder- wijs alhier wordt door 19 leerlingen bijgewoond. De collecte voor het ondersteuningsfonds der dragers van het Metalen Kruis en van de Citadel medaille, heeft hier f 4.50 opgebracht. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. alhier door ds. H. J. Hulscher te Reeuwijk. IJsselmonde, 7 Nov. Beroepen naar de Ned. Geref. gem. (doleerende) alhier, ds. H. Cramer te Nieuw-Helvoet. Westmaas, 7 Nov. Met ingang van 16 Novem ber a.s. is tot brievengaarder alhier benoemd de heer P. J. van St. Anneland. Hij vervangt de plaats van den heer A. Bos, die gedurende 40 jaren deze functie heeft vervuld en op zijn verzoek eervol ontslag heeft gekregen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Een woord aan de Antirevolutionaire Kiesver- eenigingen op Flakkee- Een woord aan bovenstaande vereenigingen moet ons van het hart. Beleefd vragen we, geachte Redactie, in uw veel gelezen blad daarvoor eenige ruimte. Sinds eenigen tijd hebben we een Zaaier" gekregen die zich in de laatste weken uitermate vrolijk maakt dat hij het locaal Antire- rol. orgaan is voor Flakkee en Zierikzee. Blijkbaar (hoewel wij er niets officieel van weten) heeft het be stuur van iedere plaatselijke kiesvereeniging hem daarvoor het bre vet gegeven. Maar dat is onbegrijpelykl Onze vrienden zullen zich toch niet zóó ver vergeten Immers, hebben wij het recht en de macht om een blad locaal te heeten ons dunkt neen Kom een oogenblik Uwe attentie. Wanneer is een blad locaal Immers dan, als zij hare lezers plaatselijk algemeen (d. w. z. van huis tot huis) telt. De #Maès en Sckeldebode" was het locale orgaau onzer partij en is nog het locale orgaan, omdat zij hare lezers algemeen heeft wij hebben officiëel onderzocht.) En hoe kan een ander blad het dan worden Maar ook hebben wij het recht daartoe nogmaals neen I Maar nu eeu tweede punt. Wat baat het onze party als wij kiesvereenigingen een ander blad locaal gaan heeten Kunnen wij de menschen dwingen om een ander blad te gaan lezen Ook dat niet. Het gevolg zal dus zijn dat de Autir. zich in tweeën gaan split sen en onze kracht worde gebroken. En wie hierbij bet meeste voordeel zal behalen zal wel geen be toog behoeven. Wij kunnen wel begrijpen dat de handeliugen van den vorigen Uitgever van de «Maas en Scheldebode" aanleiding hebben gege ven tot afkeer, maar is «het blad,n is de «Maas en Scheldebode" van onze beginselen afgeweken daarby we hebben nu met die man niets mceroms taande. Thans hebben we een Uitgever van ouverdachte beslist Antire volutionaire beginselen, en het is daarom tc meer o. i. van de kiei- vercenigingen met vuur spelen. Maar nu wij personen bespreken moeten we U ook vragen Kent U de Uitgever van de «Zaaier" goed Want dat dient toch wel. En wat nog meer zegt kent U den Hoofdagent vau dat Blad In No. 1 van de «Zaaier* zegt de Redactie dat alle personen die aan een cbr. blad medewerken altijd met volle eere moeten ge noemd kunnen worden. Eilieve zijt U wel zeker dat dit hier bet geval is Vrienden nog eenmaal past op 1 gespeelt gevaarlijk spél. Wat ons aangaat, wijwij zullen nimmer hieraan medewerken en wel ten le omdat wij een vreemd blad, dat door ons eo velen met ons een indringer gehecten wordt, niet voor een plaatselijk blad willen trekken zoolang dat blad locaal is en onze beginseleu vasthoud. ten 2e opdat wij onze eenheid, waarin onze kracht ligt, niet wil len breken. ten 3e omdat wij naar het woord der schrift «Onderzoekt alle dingen en behoud het goede" tot de ervaring zijn gekomen dat alles peen goud is wat er blinkt Heb dank bij voorbaat, geachte Redactie voor de opname dezes. Uit naam van vele leden van verschillende Antirevol. Kiesvereen. op Goedereede en Overflakkee, DIXL M. d. R Vergun mij nogmaals eenige plaatsruimte om den Ouddorpschen Correspondent van «Onze Eilauden" te beantwoorden. 1. De leden der vereen. „School met den Bijbel" alhier nemen nooit besluiten, die tengevolge hebben, dat tegenstanders dier school meer moeten betalen; integendeel hebben zij door de oprich ting en iustaudhouding hunner eigene, vrije school hunne tegen standers nu bijna 6 jaren aanmerkelijk bevoordeeld. 2. De coresp. kent het voorstel tot schoolgeld verhooging niet eens. Het is dus voorbarig, dit nu reeds te veroordeelen, want nie mand weet nog of het aantal vrijstellingen niet zeer groot zal zyu. 3. De kosten van het ouderwijs en die bedragen veel meer dan 10 ets per week en per kind worden bijna geheel betaald door de ouders der schoolgaande kinderen. Of die gelden nu geïnd wordeu iu den vorm van schoolgeld of van contributie, enz. is vrij wel hetzelfde. 4. «Het is van algemeene bekendheid, dat men bet schoolgeld op de openbare school niet durft verhoogen, voordat dit op de bijzondere school geschied is-" Ziedaar bet omgekeerde van het geen de corresp. beweert. Het bewijs voor beidé stellingen ont breekt echter. 5. De voorsteller tot het verhoogen der schoolgelden heeft bij het zitting nemen nis lid vau den gemeenteraad gezwoTen, «dat hij de belangen der gemeente Ouddorp met al zijn vermogen zal voorstaan en bevorderen." Dit doef hij ook, door dit voor stel in te dienen, als bet namelijk billijk is. 6. Het schoolgeld ia niet hoog, al is het dan ook meer dan het minimum. De onvermogenden betalen uiets en alleen veimogenden ouders betalen f 4.80 schoolgeld per jaar eu per kind voor het ouderwijs, dat ruim f25 aan de gemeente per kind kost, d. i. ruim vijf maal zoo veel. Neen, het schoolgeld is laag; mijns inziens te laag. En de corresp. schijnt te vergeten, dat de Min. verklaart heeft: Is de Reg. van oordeel, dat de heffing te laag is, dan kan zij de goedkeuring weigeren. 7. De vrees, of liever de hoop vau den corr., datdeMin.de goedkeuring zal weigeren, heeft weinig grond. Want. waar nu 5 jaren achtereen de Raad. volstrekt geen middel gezocht heeft om de openb. sch. tegen te werken, ofschoon men daartoe wel bij machte was, daar zal de Min. wel inzien, dat dit voorstel (mits niet onredelijk) eeu uitvloeisel is der nieuwe schoolwet, en niet de zoo beruchte pomp. 8. X heeft wezenlijk goed gelezen, maar ziet nog niet, dat de redeueeriug van deu corr. steek houdt. Leest X echter tusschen de regels door dan kan hij wel begrijpen wat de corr. zeggen wil. 9. De corresp. schrijft, dat er tot nu toe zoo weiuiggoede gevolgen te zien zijn vau het Christ, onderwijs. Dit is het gewone argument der liberalen, om de School roet den Bijbel onnoodig te verklaren. Maar de corresp. wete, dat de voorstanders der Chr. School niet vragen, of zij veel vrucht zien op hun werk, of weinig. Zij volgen slechts het gebod op van den Heiland, die gezegd heeft: «Laat de kinderkens tot mij komen, en verhindert hen niet." De onderwijzers der Chr. school kunnen hunne leerlingen slechts op den Christus wijzen; eerst als God Zijnen zegen wil geven, zal er vrucht gezieu worden. De onderwijzers kunnen slechts planten en nathouden, God alleen geeft deu wasdom. Ouddorp. 10 Nov. 1890. M. d. R De Ouddovpsche Correspondent van „Onze Eilanden" komt mij door raiddel van zijn blad vertellen, dat de voorsteller tot ver hooging der schoolgelden den strijd oprakelt. Maar. eilieve, waarde Correspondent, ge schrijft nu wel over een strijd, maai er bestaat nog geen reden daartoe. Ge kent het voorstel nog niet eens, Ge doet evenals de Rooraschen, die ook over de lcger- wet geweld maakten, vóór er nog sprake was van baar in te dienen. Op deze wijze maakt ge u zelveu bespottelijk. Wacht eerst het voorstel af. Wezenlijk, de anti-rev. zullen zoo dom niet zijn, om er een in te dieneu dat geen kans heeft er door te komen. Ik houd mij haast verzekerd, dat ge zult bevindeu vrees te hebben gehad voor een dooden leeuw. Mpcht het echter een levende, eu voor de Openbare School gevaarlijke leeuw zijn, dan sta ik aan uwe zijde, maar dan ook eerst zal den strijd eeu aanvang nemen. Het voorpostengevecht is echter door U begonnen, door van eene zoogenaamde Chr. Sch. te spreken. Ben Middelman. Middelharnis, '90. Middelharnis, vau 30 Oct.5 Nov. Geboren Nicolaas, z. v. N. Buth en A. Rooij. Overleden Balten Van der Weide 13 m. Een als levenl. aangeg, kind van M. Ruitenberg. Elisabeth Doornhein, 65 j., wed. Jan Driesse. Stad a/'t Haringvliet 31 Oct.5 Nov. OndertrouwdPieter van Splunïer, 20 j. en Elisabeth Boll 26 J. Getrouwd Jan Driesprong jm. 23 j. en Johanna Suaauw, jd. 23 j. Overleden Jan De Wachter, 2 m. 27 d., 2. v. W. De Wachter en Maria Vaalburg. Den Bommel, 29 Oct.5 Nov. Geboren Leendert, z. v. D. Wolfert en A. Donkersloot. Nieuwetonge van 14 Oct.—-11 Nov. Geboren Maatje d. v. T. Koppenaal eu H. Drooger, Daniël Jo- hamies z. v. W. Tijl en A. J. van Hooidonk, Gerrit z. v. G. Kamsens en N. C. Kievit, Maria Louwerina Wilhelmina d. v. A. v.d.Broek en M. van Eesteren. Ondertrouwd C. Grooteuboer oud 24 j. van Sommelsdijk en L .v. d. Kroon oud 21 j. Gehuwd J. Wijs eu A. Hartman C. Grootenbocr en L. v d Kroon. Overleden Krijn Luchthart oud 56 j. echtgenoot van N. de Geus Maatje Koppenaal oud 3 d. Adriaantje Vreeswijk oud 58 j. echtgenoote van v. d. Tol. Birkslaiid. Geboren Sander, z. v. Pieter Kaslander en Cornelia Peeman. Pieternella, d. v. Pieter Hameete en Abra Vreeswyk. Overleden Jan, 3 j., z. v. Jacob Vijfhuizen en Adriana van Bedegom. Oud-Beierland van 17 Nov. Ond.ertrouwd L. Nagtegaal en J. Waarts. G. den Boer en E Maris. C. Hempelen M. Maaten. Getrouwd C. Stolk en H. Weeda. Geboren 1 Nov. Albertus Leonardus, z. v. A. A. van Aarsen en E. S. C. Wobbe. 3 Arie z. v. J. Stolk en A. Groenenboom 5 Januigje d. v. E Mourita en J. Vermaas. Overleden A. de Vries jd. 2 j. H. W. Brusaaard jm. 4 m. J. F. Barendreeht jd. 11 j. Nieuw-Beierland, van 25 Oct.7 Nov. Geboren Bastiaantje d. v. H. C. Schelling en Z. van der Hoeven. Overleden A. van Kampen jd. 8 j. en 1 m. Klaaswaal, van 24 Oct.7 Nov. Geboren Adriaantje d. v. J. Dubel en I. de Zeeuw. Lena Pieter nella d. v. J. Vos en P. Middelhoek. Dirk Willem, z. v. K. van Roon eu A. Gravendeel. Levenl. aangegeg. z. v. J. Vermeer en M. Herweijer. Overleden K. van Vliet jm. 3j. J. Schilperoord eebtgen. van M. Kern 43 j. 's Gravendeel, van 31 Oct.7 Nov. Getrouwd J. Staud en M. de Vogel. GeborenEva, d. v. A. O. van Soest en L. Schouwenburg. Adriaantje d. v. C. Dekker en E. van Rees. Overleden J. Van 't Hof 1 dag. A. van Waardenburg 3 j. Numansdorj), van 31 Oct.7 Nov. Ondertrouwd J. Andeweg 26 j. en A. B. van der Linden 27 j. Geboren: Johannes Leendert, z. v. L. Johs. Kappeteijn en G. Verhoeven. Overleden: Jakoba Maasdam 68 j, en 8 m., wed. van J. van der Linde. Mijns-Heerenland, van 131 Oct. Getrouwd A. Monster en L. Ligtbirt. A. Verloop en A. van den Enden. G. B. de Jong en P. Rietveld. Geboren Jan z. v. C. Wols en C. v. d. Heijden. Annigje, d. v. K. Verhorst en P. Qnartel. Tcuna, d. v. J. Verzijlen A. Wols, Trijntje Ida, d. v. J. Leeuwenburgh en M. Kluifhoofd. Adriana d. v. L. v. d. Enden en A. In 't Veld. Overleden C. Wols. IJsseliuoudevan 1—7 Nov.

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 2