It BLOEI 2de lm A. Jongejan. TE KOOP aangeboden: een Huisknecht, Oakpanner IJzere "ïT&i Mr K. teKoopgerraagd: Een Smidsknecht RH. Fabriek Gemengd Nieuws. Een nieuwe Naaimachine. Plaatselijke Berichten, Burgerlijkestand. Correspondentie. Posterijen. Adv'ertentiën. ZWARTE HIT (ruin) een drieling HIT, HOLOGES, Pendules, Regulateurs, Klokken, Wekkers, Harmonica's en Barometers. EojkaraUes sjïoadig ea billijk. II. BE 0 Zuid-Uollai BINT 5 4 d- F. j Mr. si Snelp T. die daartoe allen waren opgeroepen. De vergadering was goed bezit. De vergadering werd bij de bespre king en stemming der candidaten geleid door Ds. Rudolph. Na bespreking der voorloopige candida ten A. Jongejan van Oud-Beierland en J. Ver hoeven van Zuid-Beierland werd de heer Jongejan met groote meerderheid van stemmen gekozen. Een oogenblik scheen het, alsof er eene kleine breuke zou ontstaan tusschen de broederen, daar velen niet ten onrechte meenden, dal de candidatuur Verhoe ren zeer geschikt was. Doch toen de beide voorloopige candidaten, die gedurende de bespreking en stemming niet aanwezig waren, waren binnengekomen en de uitslag der stemming hun bekend werd gemaakt, was het de heer Verhoeven, die het eerst het woord nam om den heer Jongejan geluk te wenschen met zijn candi datuur en de kiezers op te wekken hem te steu nen. Door deze edele houding van den heer Ver hoeven was in een oogenblik de vrees voor een mogelijke breuk, geheel weggenomen. En de heer Verhoeven verwierf zich zeer zeker door zijne be zielde en bezielende woorden een plaats in aller- hart. Mochten naar zijne opwekking de kiezers zich nu gedragen, nu de kansen zoo gunstig zijn, uit dit district een antirevolutionair in de Staten van Z.-Holland te brengen, en mochten zij allen stemmen en steunen den overal geachten en zoo beminden candidaat A. JONGEJAN van Oud-Beitrland. "Wat we hier nog aan toevoegen? dit, dat de onzen zich nu eens toonen beslist te kunnen han delen. Weg met alle halfheid, weg met alle kleinig heden, alleen voor oogen Wij willen en moeten één zijn in doel en streven. Wat hiervan het gevolg zal wezen dat wij zonder fout met Gods hulp den zege behalen Beierland is in den grond beslist antirevolutionair, en waarom dan nu dat niet getoond met der daad Kiest Broeders daarom eens van zin de Heer A. Jongejan. Niemand blijve thuis, want dat is zonde, en de plicht ons door God opgelegd verzaakt. In ons vorig Hoofdartikel hebben we het reeds aangetoond, ieder moet partij kiezen hetzij vóór God ook in den staat, hetzij tegen. Kiest U hedeH. Kiest beslist, der onzen eenigsten candidaat de Heer Buitenland. Toen de keizer Zaterdagavond van het station te Potsdam naar den koninklijken schouwburg reed, vielen de twee paarden, die voor zijn rijtuig waren ge spannen. Onmiddellijk sprong de keizer er uit en hielp zelf mee bij het ophelpen der paarden, zoodat de tocht na eenige minuten oponthoud weder kou worden voortgezet. De paus moet zijn laatste encyliek ook aan Bismarck hebben gezonden. Den Duitschen Rijksdag, die den arbeid zal hervatten, wacht weer een nieuwe verrassing, ten minste indien de Berlijnsche bladen goed zijn inge licht. De National Zeitung deelt mede, en de Post bevestigd het, dat de regeering een ontwerp gereed heelt, waarbij de begrooting voor het leger weer met tO,000,000 Mark wordt verhoogd. De vrij-conserva- tieve Post voegt er bij, dat de regeering bij de uit werking van dit plan de strikste zuinigheid heeft betracht. De Freisinnige Zêifung drijft den spot met deze zuinigheid. Trouwens ook nu zal de regeering bij de nieuwe verhooging der legeruitgaven zeker weerhef- tigen tegenstand vinden bij liberalen en sociaal-demo craten. De beslissing ligt weer in handen van het centrum, dat allengs met de regeering op beteren vost is gekomen en haar ook nu wel een handje zal helpen. De Kreuzzgt. heeft de Duitsche regeering ver zocht alle Russische Joden, die in Pruisen vertoeven, of zich in ue oostelijke provinciën willen vestigen, uit te wijzen. „In oorlogstijd hebben wij geen spionnen noodig*, voegt zij er als nadere toelichting op haar verzoek aan toe. De bij de invoering van repeteergeweren uit gesproken verwachting, dat deze wapens oorzaak van vele ongelukken zouden zijn, wordt den laatsten tijd maar al te zeer bewaarheid. Te Stettin sprong bij de schietoefeningen der grenadiers de loop van zulk een geweer uit elkander, waardoor een soldaat werd ge wond. Gelijke ongelukken hadden ook te Wittenberg plaats, toen de reserve met het repeteergeweer ge oefend werd. Met een hevigen knal is deze week voor het station Schleusingen, kort voor het vert ek van den trein, de ketel van een locomotief uit elkaar gespron gen, die door den machinist en den stoker was ver laten; drie spoorwegbeambten werden gewond, ter wijl geen ruit in het geheele station aan de zijde van het perron heel bleef. De Hamburgsche stoomboot „Helene Sauber„ is bij Lühe met den Engelschen stoomer „Munroe" in aanvaring geweest Van de „Munroe" werd een gedeelte der verschansing vernield, terwijl ook de „Helene Sauber" zwaar beschadigd werd en water in kreeg, zoodat de kapitein genoodzaakt was, wilde hij zijn schip niet laten zinken, om zich op het strand te zetten. Tijdens de aanvaring was het nevelachtig en motregende het De „Munroe" is te Hamburg ter re- peratie binnengeloopen. De graaf van Parijs is Zaterdagmorgen naar Engeland vertrokken, aan boord van de „Servia", waar hij tot December denkt te blijven, om zich ver volgens naar zijne bezittingen in Spanje te begeven, alwaat hij den winter gaat doorbrengen. Met politieke agitatie zal hij zich, naar hij zelf verklaarde, niet bezig houden, terwijl hij voornemens is het tweede deel van zijn „Histoire de la guerre amcricaine" te schrijven. Toestand des Konings. Hoewel niet in ernstige mate, nemen de krachten des Konings toch langzamerhand af, al moge van dag op dag schijnbaar geen verandering te constate ren zijn. Z. M. is nog dikwijls eenigszins opgewonden en brengt dan onduidelijk uitgesproken klanken voort, voor een enkele maal afgebroken door gezegden, die het gevolg van een momenteelen terugkeer van be wustzijn kunnen zijn. Na die vlagen van opgewondenheid, welke soms lang aanhouden, vervalt Z. M. in een toestand van volslagen apathie. Men schrijft uit Hellevoetsluis, dd. 8 November: Sedert de Nieuwe Waterweg voorde scheepvaart de aangewezen vaarweg naar Rotterdam is geworden is het Voornsche kanaal gaandeweg in onbruik ge raakt en heeft Hellevoetsluis zijn beteekenis als voorhaven van Nederlands tweede koopstad verloren. Slechts wanneer buitengewone omstandigheden, storm en ijsgang bijvoorbeeld, dit gebieden, dan komt er wel eens een schip, voor Rotterdam bestemd, in onze koopvaardijhaven, maar anders hoogst zelden. De Engelsche schoener „Worner", kapt. Philp, gela den met porceleinaarde, en komende van Towey, was ook gedwongen geweest, gistermiddag alhier binnen te loopen. In het Bokkegat was dit vaartuig op den rotsharden bodem lek gestoten en had daarop naar onze vluchthaveu koers gezet die het met moeite, »u kampende met de onstuimige zee, bereikte. Daar de equipage door het aanhoudende pompen te vermoeid was geworden, oindien zwarenarbeid nog langer voort zetten, werden hier pompers aangenomen. Dezen morgen is de schoener naar Rotterdam opgesleept. Men schrijft uit 'sHertogenbosch: Talrijk zijn de klachten van het publiek over den zwendel, die hier in den boterhandal is aan de orde van deu dag en waartegen, zoolang als de politie goed vind zich op dit terrein zich onzijdig te houden, de burgerij schier weerloos staat. Geen marktdag en dat wil voor deu Bosch zeggen geendag gaat er voorbij, of er wordt in deu boterhal, dus in het open baar, k unst- voor n a t u u rboter aan den man gebracht en menige huismoeder bespeurde te laat, dat zij de haar zo» uoodige gelden, waarvoor zij meende boter te ontvangen, had uitgegeven voor ja voor wat? Een plaatsaanwijzing voor hen, die n at uu r b o- ter markten, en een afzonderlijke voor hen die met iets anders in de boterhal verschijnen, wordt dringend noodig en nauwlettend toezicht van politie-wege is reeds lang hoogst noodzakelijk. Meermalen had de wed. De Groot te Berg schenhock opgemerkt, dat één barer koeien volstrekt geen melk gaf, totdat men eindelijk tot de ontdekking kwam dat een varken, dat ook in het land liep, stond te zuigen aan den uier der koe. Door den E. lieer Bottcher te Berlijn is eene nieuwe naaimachine uitgevonden en heden voorheteerst in Nederland in deu handel gebracht. Deze machine „snelwerker"genaamd, overt reft alle andere bestaande soorten in snel naaien en wordt zeker denaaimachineder toekomst. De machine muntuitdooreenvoud van con structie, werkt in plaats van met schuitje met ringspoel, die zich geheel vrij beweegt en in geen beugel loopt zooals bij andere systeemeu het geval is. Zij is ook daardoor aan geeue slijtingouderhevig, daar alle werkdeelen uit fijn gehard staal vervaardigd zijn. De beweging is zeer licht en gemakkelijk, de inreiging van boven- en onderdraad doodeenvoudig en desteek op dikke en dunne s' of, tricot enz., fraai en gelijk matig. De machine naait over ongelijke diktenen kruisnaden, zonder dat men langzaam behoeft te naaien of op te houden wat bij andere naaimachines een vereischte is. Zoodra een dikke kruisnaad bij de naaivoet, komt, richt deze zich zelf op door middel eener veer en het werk loopt er onder door en naald- breken is daarbij onmogelijk. Het inzetten der naald is gemakkelijk en er behoeft op geen naaldteken ge let te worden. Bij gebruik van stoom of gasmotor kan men met deze machine 2000 steken per minuut ver krijgen. De machine is verkrijgbaar als hand- en trapma- chine en is van af heden voor belangstellenden te zien en de werking te beproeven bij M. Jongste te Dirks- land. (zie advertentie). Sommeisdijk. De opb engst van de collecte voor de strijders van 183031 langs de huizen ge houden bedroeg t'25,345. 5 Nov. De landbouwer A. P. v. D. had heden een slechten dag. Terwijl zijn zoon met eemg heinhout en ijzerdraad naar den stal reed, viel een stuk ijzerdraad van den wagen waar door zijn tweespan op hol sloeg. Een der twee liep met zulk een kracht tegen een schuur aan dat hij neer viel om niet meer op te staan. De voerman die door de schok tusschen de paarden viel is gelukkig geen letsel bekomen. Op de najaarsbeestenmarkt werden heden aan de lijn gebracht 192 stuks hoornvee, 4 paarden, 4 schapen, 16 biggen en 1 bok. De prijzen die besteed werden varieerden als volgt Voor driejarige ossen van f 185,195. i, tweejarige f 135,145. i, Melkkoeien f 190,215. Vare koeien f130,175. Hokkelingen f40 75. de handel was vlug. Middelharnis. De Unie collecte heeft met Som meisdijk samen alhier opgebracht ƒ138,75. Ooitgensplaat. Terwijl de knecht" van Dew: D. op de kaai alhier bezig was een wagen met suikerpeen te lossen sloegen zijne paarden op hol. De voerman werd spoedig van den wagen afgeslingerd, en de paarden beide niet eene richting kiezende liepen zoo fel tegen een hoekhuis aan dat eau derzelve onmiddelijk dood viel. Nog voor korten tijd was voornoemde eigenaar naar men verneemt, voor dat paard 430 geboden. Herkingen. Door den jougsten regen heerscht hier in de polders een volmaakte watersnood vooral in de polder Dirkslaud waar men met de watermolen begon toen 't te laat was. Een oud gebrek is moeilijk te genezen. lil deze gemeente komen enkele gevallen van hoest voor gelukkig nog geen metdoodelijken afloop. De suikerpeëencampagne kan achter deze week als afgeloopen worden beschouwd. Dirksland Mej. C. L. welke eenige tijd aan ver standverbijstering leed, is voor eenige dagen van hier naar een krankzinnigen gesticht overgebracht. De Groep die voortdurend in deze gemeente heerscht heeft weder een offer geëischt. Ouddorp. 30 Oct. Heden vergaderde alhier de Ge meenteraad tot vaststelling van de begrooting. Daar na werd tot den Burgemeester de vraag gericht, of het Dagelijksch Bestuur, d.w.z. Burgem. en Wethouders reeds een voorstel tot schoolgeldregeling gereed had. De Burgemeester antwoordde hierop, dat hij de in diening daarvan niet noodig vond, daar in Dec. '88 een voorstel daartoe met 5 tegen 2 stemmen is ver worpen. Als wij ons nu wél herinneren, heeft zich deze zaak toen aldus toegedragen. Door den heer W. Voogd Dzn. was zulk een voorstel ingediend, dat echter ver worpen werd. Drie leden, die voorstanders der Chr. School zijn, stemden ook tegen, voornamelijk om eerst de nieuwe schoolwet af te wachten. Toch had men volgens art. 33, der schoolwet van 1857 en van art. 46 der schoolwet van 1878 het recht om van ieder schoolgaand kind eene bijdrage te heffen ter tegemoet koming in de kosten van het ouderwijs. De wel van 1878 geeft zelfs aan, dat on vermogenden niet, min vermogenden gedeeltelijk aan de heffing moeten wor den ouderworpen. Het blijkt dus ten duidelijkste, dat nu er eene billijke sehoolgeldheffing gevraagd wordt voor de openb. school, dit in geenen deele kan toe geschreven worden aan het voornemen om die school te ontvolken. Als dit het plan der voorstanders van de Chr. School in Ouddorps gemeenteraad geweest was, dan hadden ze dit plan al voor 5 jaar kunnen uit voeren. Dit maakten enkele leden dan ook duidelijk. Zij spraken het uit, dat zij alleen een billijk schoolgeld willen eischen, zoodat een arbeider dan ook niet meer zal behoeven te betalen dan nu; daarentegen wilde zij het schoolgeld voor de gegoeden en rijken verhoogen. De heer Lodder zal nu mede, namens zijne vrien den, een voorstel indienen, dat in de volgende verga dering zal worden behandeld. Sommeisdijk, 24 Sept.29 Oct. Getrouwd Leendert Knape met Maria Wolfert. Willem Moe- lijker met Elisabeth Jansje Hollander Jacobus Sala met Aagje Scbol. Geboren Johannes, z. v. B. de Korte en N. van der Stad. Johanna Maria. d. v. J. van de Polder en P. van Dijk. Magda- lena, d. v. J. Berits en G. van den Nieuwendijk. Overleden Matheus Hollander, 1 j. 6 ra. Wouterina K.or- teweg, 6 w. Middelharnis, van 2329 Oct. Ondertrouwd Krijn Koning, 45 j., wed. L. van Wezel, en Maatje Visser 22 j. Geboren Mach iel, z. v. Jan de Man en T. A. Butli. Overleden Willempje Koert, öl j., eohtg. A. Krijgsman. Aaltje Schellevis, 9 d. Stad a/'t Haringvliet 29 Oct. Getrouwd Klaas Vroegindcweij, jm. 27 j. en Cornelia Wouter- dina Serevon, jd. 22 j. Den Bommel. Ondertrouwd T. Remus, 84 j. wedr. van L. van Oostende en A. Verkerke, 27 j. Geboren Cornelis, z. v. J. Bakelaar en A. Verkerke. Overleden Jacoba du Pree, 55 j. wed. van Jan Bakker. Oude Tonge Geboren Harmina Christina, d. Pieter Baart en Gerrigjen Foekert. Dirksland. Geboren Johan George Bernhard, z. v. Dideric Barend Kimmel en Jannetje Cornelia de Wachter. Overleden Aren 2j. z. v. Pietei Leendert van der Wekke en Adriaoa Bakker. Oud-Beierland van 2531 Oct. Ondertrouwd A. Brussaard en A. Blaak. Geboren 24 Oct. Lena, d. v. M. Letterman en A- Hoogvliet. 26. Coraelii, z. v. C. In 't Veld en C. L. Dierx. 26. Maria, d. v. D. Benne en A. De Kievit. 29. Aryana, d. v. A. Baks en J. C. Sanders. 30. Tineo Andringa, z, v. T. A. van Hijlckama Vlieg en J. Schelling. Overleden Levenl. z. v. J. Bestebreur en A. Sneep. A. O. Monster jm. 12 d. D. v. d. Linden, 26 jr, vr. van L. In't Veld. 's Gravendeel, vim 2431 Oct. Ondertrouwd Jan van Gemeren 30 j, en Adriana van Zanten 25 j. Joris in 't Veld 26 j. en Maaike Huisman 28 j. Getrouwd A. Boer en P. Overwater. IJ. Kruithof en T. C. Havelaar. Geboren Francina, d. v. L. den Boer en A. Jabaaij. Pieter, z. v. J. Luijendijk en A. Mol. Adrianus Daniel, z. v. W.Lie- faard en C. van der Wulp. Jacob, z. v. J. van 't Hof en M. van der Giessen. Abraham z. v. J. A. De Geus en M. Steehouwer. Overleden Arie van Solingen 24 j. Nuniaiisdorp, van 24SO Oct. Getrouwd W. Noordhoek en G. de Bruin. Geboren Leendert z. v. J. van Holten en M. Bijkerk. Catharina d. v. J. Broersen en E. Hoek. Bertus z. v. B. de Graaf en E. van Nederpelt. Johanna, d. v. Ja. Bosch en W. Plomp. Overleden Bastiaan Hagoort. bijna 86 j., wedr. H. Gouwman. Strijeu, van 2480 Oct. Getrouwd P. Boender en H, de Heus (van Maasdam.) Geboren Hendrik, z. v. Joh. Besseling en A. H. Hooghwerff. Willem z. v. D. van der Steeg en T. de Best. Annigje Cor nelia d. v. A. Groeneveld en E. Koekendorp. Lena, d. v. A. van de Nadort en M. J. Spaan. Overleden Floris den Hartog, jm. 1 m. Kerknieuws- Predikbeurten op Zondag 9 Nov. nederd. ge he f. keek. (Doleeronde.) Stad a. 't HaringvlietVoorm. Leeskerk. Namiddag Catechismus. Den Bommel, vm. Leeskerk Nam. Catechismus. Ooitgensplaat, Voor-en Nam. en 's avonds dhr. Guillaume Zuidland Voorm. leeskerk. Nam. Catechismus. christ. gereformeerde kerk. Middelharnis, Voormiddag en 'savonds Ds. M. Daé van Coc-Enge. Stellendam, Voor- en Namiddag Ds. J. J. Koopmans. vrije gereformeerde gemeente. Melissant, Voorm., nam. en avond Ds. P. den Boer. doopsgezinde kerk. Ouddorp, Voormiddag en Avond Ds. K. W. Róssing. VERKOOPINGEN. 80MMEL8DIJK, 5 November. De heden avond tegenover notaris de Vrios bij afslag verkochte huizen en schuur, hebben opgebracht als volgt: 1 huis voor de Erven Wed. Volwerk, staande aan de Wevershoek, afgemijnd door J. van den Doel Pz. voor f 605. 1 huis met schuur en erf voor de Ervon als voren staande aan de Enkele ring, afgoloopen op f 1010, J. Schellevis Hz. 1 schuur voor de Erven A. Both, staande aan den Oostelijken Achterweg, afgemijnd door A. van Weel voor f 700. Plaatsgebrek noopt ons vele advertentieën enz. tot een volgend nummer uit te stellen. de Uitgever. Marktberichten. Boter f0.65. Eieren f6.50 per 100 stuks. ROTTERDAM3 November. Binnenlandsche Granen. Tarwe verkeerde heden in zeer gedrukte stemming hoofd zakelijk tengevolge van ruime aanbiedingen van Australische tarwe, welke puik in qual. is en tot aannemelijke prijzen wordt afgegeven. Jarige Vlaamsche, ZeeiiwscheFlakkeesche, en Overmaassclie, 50 cent lager. De beste f9,50 a flO,— goede en mindere qualiteit f 9,25 a f 8.50. Nieuwe moest in beste soorten 75 ets. en in mindere qual. 40 ets. lager worden afgegeven. De beste f 8,— a f8.75, goede en mindere qual. f7-90 a 6.Per| 100 kilo werd naar qual. bedongen van f8.90 tot f10. Canada Tarwe mede fllauw en 25 ets. lager verkocht f6,— a f6,50. Rogge prijshoudend. De beste f 6.a f 6,30 goede en mindere qual. f5,75 a f4,75. Gerst in alle soorten onveranderd. Winter- f4,00 a f5,20. Zomer- f 4,00 a 4.75 per heet. en gsdeeltclijk f 8,25 per 100 kilo. Cevaliergerst f a 4.75 f 5.75. Haver als voren, f 2,40 n 3,80. Per 100 kilo naar deugd verhandeld van f6.90 tot f7.35. Paardenboonen prijshoudend, f5.75 a f6.50 Bruine boonen met weinig kooplust, 25 ets. lager afgegeven f9.50 a 11.75. o Be Witte boonen met weinig aanvoer en meer vraag tot eene verhooging vau 25 ets. vlug opgeruimd f9.75 a f 11.25. Blauwe Erwten llnuw als f voren, f8.50 a f9,75. Mesting f6.75 a f7.25. 6 Kanariezaad, prijshoudend. De besta qual. f7-75 a f8.00, goede en mindere soort f7,50 a f6,50. Aan het postkantoor Dirksland en de, daaronder res-orteerendehulpkantoren werd gedurende de maand October: Ingelegd f1878. Terugbetaald f847,54. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 832. Onbekende brieven 15 September15 October postkantoor Dirksland.. Van den Bommel. H. Breijer, Rotterdam. Van Oudetonge. J. Zwets, Rotterdam. Crijn van Es, Middelharnis. Van Middelharnis. A. v. d. Hilt, Oud-Beierland. Van Ouddorp. C. Jongste, Passaic (N. Amerika.) BV" Zij die zich op het volgende kwartaal wensclien te abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. eene mak en goed loopende voor civielen prijs en tonder gebreken. Opgaven van prijs, ouderdom en waar te bezich tigen worden ingewacht onder motto „Hit" aan het Bureau van dit blad. M. KOERT te den Bommel, VRAAGT tegen 25 November a.s. (tweede Knecht) bekwaam voor Landbouwwerk. gevraagd, met boerenwerk en hoefbeslag bekend. P.G. Loon naar bekwaamheid. Franco brieven worden ingewacht bij J. GORIS Mr. Smid, Houtjesdijk onder Mijnsheerenland. heeft steeds in grooten voorraad: Gouden, Zilveren, Koperen en Nikkelen Concurreerende prijzen. Een jaar garantie. Effecten A Assurantie Maal en sterfte van Paa 70 C Letter naar ver voor Zuiver dennen van buitengewoon Alles Pr: te bevragei Met het beste geleverd Gewijzigd Amer Op k e u r g o i Concurreerendi Aan gevraagd. 1*1 BOMKADI leveren VISITE per 100, alsmei werken. Be Heer T. neemt ook bestell Ad Stat zal ieder* JTo

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 2