BUITENLAND, GEMENGD NIEUWS. Plaatselijke Berichten, VERKIEZINGEN. Burgerlijke Stand. Aaneensluiting'. Waar de ultra Revolutionairen zich overal oni ons heen aaneensluiten, daar behoeven wij niet te vreezen, maar wij kunnen er iets uit leeren. Ook allen, die hun geloof, die hun Christen dom liefhebben, die de Souvereiniteit Gods eeren, moeten zich aaneensluiten. Waarlijk, dit is hoog noodig! Vooral noodig in O tul-Beierland, waar, in dien daar flink gewerkt is, en wordt, de zege behaald kan worden. Vrienden in Oud-Beierland aaneengesloten! Nevenzaken aan den kant, waar het hoofd beginsel in het spel kómt. Ue Christelijke Staatspartijen mogen één zijn in den strijd tegen de Revolutieleer. De Christelijke Pers zij dit ook! Christenvrienden! (wij herhalen het dringend! steunt die Pers, maak de Christelijke kleine Pers tot de rjroote. Gij hebt dat door kapitaal, door abonnementen en ndvertentiën in uwe macht! Worden de tijden bang; de Heere regeert, en Hij zal met welgevallen „eenheid in het groote, alles in de liefde, bij verschil in bet kleine, in zijn volgelingen zien en hen bijstaan." N. Ben hevige brand brak verleden week in het Llandbötel te Synocuse 7New-York7 kort na midder nacht uit. De brandweer kon het vuur niet meer bedwingen en in hall' uur was het groote gebouw geheel vernield. Hoevele logeergasten bet leven ver loren, is nog niet te zeggen. Volgens een der be zoekers van het hotel, die temaauwernood ontsnapte, kwamen minstens 25 personen in de vlammen om. Volgens latere berichten zou dit cijfer echter kleiner zijn. Velen werden gewond. Negen brandweermannen trachtten langs ladders de gasten, die in den grootsten angst voorde vensters stonden, te redden. Ben vrouw, die men aan een touw uit de bovenverdiepingen liet zakken, had de derde verdieping bereikt, toeu het touw vlam vatte en brak. De vrouw viel op straat te pletter. Vele andere personen sprongen uit de vensters en werden zoodoende gedcod. Het opmerkelijkste was, dat het hotel van buiten van ijzeren brandladders voorzien was, maar de vluchtelingen vergaten dit in hun augst. Naar men vermoedt ontstond de brand in de keuken. Het Llandbötel was het grootste van Syracuse en het best bekende in den staat New-York Twee jaren geleden werd het gebouwd. Het was 6 ver diepingen hoog, had 400 kamers en kostte 150,000 dollars. Te Queentown is het bericht ontvangen, dat het Eng. schoenerschip Mary Jane met de geheele bemanning den 6 October te kaap Tormentine (New-Brunswick) verongelukt is. Het schip werd tijdens een orkaan op strand gedreven en de equipage nam de toevlugt in het want. Onmiddelijk na het stranden deden eenige visschers pogingen om de schipbreukelingen te redden, doch toen zij den volgenden ochtend er in slaagden het wrak te be reiken, waren twee man der equipage doodgevroren en zeven anderen weggeslagen en verdronken. Vier lijken heeft men op het strand gevonden. Ben origineele en practische toepassing heeft men te Boston, in de V ereenigde Staten, van de doen, om de geliefde Alice haar weldoenster te redden? En wanneer zij het al waagde, dwars door de wildernis en het woud heen den weg naar het fort te zoeken, zelfs wanneer zij den weg vond en de verscheurende dieren haar niet verslonden zou zij dan het gevreesde onheil van het lieve hoofd barer beschermster kunnen afwenden Ge weldig was de macht van de Vereenigdè Indi- aansche stammen. Meer dan tweeduizend krijgs lieden konden zij bijeen brengen. Lang zat het lieve kind iu bange gepeinzen. Zij werd niet moede op middelen tot redding te verzinnen. Plotseling sprong zij op. Eindelijk had zij een middel gevonden. Het was wel niet gemakkelijk dat ten uitvoer te brengen, zelfs moest zij haar leven wagen, doch vast was zij beslotenal moest het haar leven kosten, dat te beproeven. Toen de morgenstond aanbrakhad zij nog geen oog kunnnen slapen. Haar bloed stroomde met verdubbelden polslag in hare aderendoch haar gezicht verried niet, wat er in baar binnenste omging. Als naar gewoonte ging zij met de vrouwen en meisjes naar het veld, om de tnais en het andere koren te verzorgen. Wel dreigde meermalen haav krachten haar te begeven, als zij er over nadacht wat zij bestaan moest, doch de liefde tot haar vriendelijke be schermster gaf haar moed, en toen het werk gedaan was ging zij met hare medegenooten naar het dorp terug; zocht hare woning op en legde zich op haar leger neder, om eenige kracht te verzamelen voor het gewichtige en gevaarlijke werk, dat haar wachtte Zoo spoedig alles iu hel dorp stil was geworden, stond zij weder op. Zacht verliet zij de hut. Wordt vervolgd) automatische toestellen gemaakt. Op verschillende punten der stad zijn langs de trottoirs zuilen geplaatst met het opschriftLaat een stuiver in de gleuf vallen en ik zal uw paard vast houden. De ruiter stijgt van zijn paard af en offert een stuiver; onmiddelijk openen zich twee ijzeren handen, waar aan de teugels van het paard worden toevertrouwd, en man kan rustig te voet zijn zaken gaan doen. Keert men terug, dan wordt opnieuw een aanval op uw beurs gedaan. Het opschrift is middelerwijl veranderd en luidt thans: Geef mij twee stuivers en ik zal u paard los laten. Niet onaardig verzonnen en zeer geriefe lijk voor de kooplieden van Boston, waarvan velen te paard hun zaken doen. Dondermorgen vroeg werd bij een winkelier te Altona door twee personen inbraak gepleegd. De kerels wilden juist ieder met een zak met suiker beladen, den winkel verlaten, toen een nachtwaker hen op heeterdaad betrapte. De twee mannen gooide het gestolene op den grond en namen de vlucht. De een ontsnapte, maar de ander werd door den waker gegrepen. De boef haalde toen eensklaps een revolver te voor schijn en loste schoten op den beambte, wien twee kogels in het onderlijf drongen, die zware ver wondingen teweeg brachten. Toch had de ge kwetste nog kracht genoeg den boosdoener rast te houden, totdat op zijn luid geroep om hulp, be woners der straat toesnelden. Thans kwamen ook andere nachtwakers opzetten en de boef, die van het verontwaardige publiek een geweldig pak slaag kreeg, werd naar de gevangenis overgebracht Ben meestert.immerman, te Berlijn, vroeger huiseigenaar heeft zijne vrouw en vijf kinderen vermoord of getracht te vermoorden. Drie kinde ren zijn dood en de anderen- zwaar gewond. De moordenaar is ontvlucht; men vermoedt dat hij zich van kant heeft gemaakt. Iemand uit de naaste omgeving des kiezers heeft medegedeeld, dat de czaar aller Kussen een wetsvoorstel voorbereidt, ter verbetering van het lot der arbeidersklasse. Ben commissie is door hem belast met de samenstelling van een wet op de verantwoordelijkheid der patroons, in gevallen vau ongelukkenterwijl ook van de invoering van een normalen arbeidsdag sprake is. De beroemde koninklijke paleizen iu Beijeren zijn dit jaar door ongeveer 80.000 persouen be zocht, die 240.000 mark entree betaald hebben. Alleen het slot Herrenchiemee bracht 100.000 mark op. Gemiddeld levert het bezoek van ge noemde paleizen aan de Beijersche spoorwegen eene meerdere ontvangst van 500.000 maik op. Een komische roovergeschiedenis. Dezer dageu begaf een Engelschman zich 's nachts over de Via Condotti, te Rome, naar zijn hotel Plot seling dook uit de duisternis des nachts een hem onbekend persoon op, die hem rakelings voorbij ging. De Brit vertrouwde het zaakje niet, greep naar zijn horloge, en, ja waarlijk, het was ver dwenen! De verdachte vreemdeling liep onder- tusschen, zoo snel zijn beenen hem konden dragen, over de Piazza di Spagna op het Quirinaal toe, en de Engelsman hem achterna. Toen hij hem bij het Quirinaal eindelijk had ingehaald, en hem toe riep „geef het horloge hier 1" gaf de vreemdeling hem werkelijk het horloge terug. Hoe verbaasd was echter de dappere Brit, toen hij, in zijn hotel gekomen, op zijn kamer zijn ver mist horloge op de, tafel zag leggen, waar hij het zelf 's avonds, vóór bij uitging, voor alle zekerheid had neergelegd. Den volgenden dag deelden alle bladen mede, dat een Iranschman den vorigen nacht door een zwaar gebouwden roover was aan gevallen, hardnekkig achtervolgd en eindelijk van zijn horloge beroofd was geworden Voor de betrekking van gemeente-veldwachter te Rijswijk hebben zich 98 sollicitanten aangemeld. Br waren 11. Zaterdag avond te Amsterdam vrij wat wandelaars in de Damstraatniettegen staande de felle regenvlagen. Op den viersprong Damstraat, Nes, Vijgendam, Warmoesstraat stonden zelfs een tijd lang groepen geregeld opgesteld, blijkbaar wachtende dingen die komen zouden. De gewone socialistische vensters kwamen evenwel niet. Hun is het venten verboden gedurende twee maanden. Plaatsvervangers kwamen ook niet opdagen, dies bleef alles rustig. De Tiudalvergadering vau dc radikale kies- vereeniging „Amsterdam" zal waarschijnlijk nog een staartje hebben- Tegen den werkman Krekel, die zich op die vergadering oneerbiedig uitliet over den Koning en o.a. gezegd heeft: „De Koning heeft ons Volk aan de galg geholpen," wordt door de justitie een vervolging ingesteld, verschillende getuigen, waaronder mr. Teub en de verslaggevers der persworden gehoord. Naar het huis van arrest te Almelo is over gebracht een 14-jarig meisje, dat bekend heeft te Marle, gemeente Hellendoorn, twee boeren huizen met schuren, die Woensdag aldaar zijn in asch gelegdin brand gestoken te hebben. Ook moet een huis, dat voor ongeveer eene maand in diezelfde buurt verbrand is, door haar zijn aangestoken. Het kasteel van koning Radboud te Medem- blik, dat door het rijk van de gemeente is over genomen, zal worden hersteld. De kosten van dit werk zijn geraamd op f 20,000. Zondagnacht is te Rotterdam de fabriek van suikerwerken van de firma Eckhart Dulfer geheel uitgebrand. De schade is groot, daar al wat in het gebouw aanwezig was vernield en niet vol doende verzekerd was. Voorts ontstond daar Maandag nacht brand in de rijtuigfabriek van de firma Boertje Co., aan den Oost-Kousdijkwelke brand zich door de belen dende lompenpakhuizen en een teerpakhuis ernstig liet aanzien. Door de spoedige hulp der brand weer werd echter grooter onheil voorkomen. Persoonlijke dienstplicht! Naar aanleiding van het thans ingediende wets ontwerp tot leger-organisatie heeft „de Provinciale Bond der Rooinsch-Katholieke Kiesvereenigingen in Noordbrabant" als zijne overtuiging ui gespro ken „dat verdere samenwerking tusschen dit Minis terie en de Stateu-Generaal ongewenscht moet geacüt worden." Op de rivier de Waal vóór Tiel had Vrijdag avond een treurig ongeluk plaats op een houtvlot, dat de rivier afdreef. Ben der opvarenden geraakte onverwacht beklemd tusschen de balken vau 't vlot, met het noodlottig gevolg dat een zijner beenen verpletterd werd. Van het vlot per brancard naar het ziekenhuis te Tiel vervoerd, moest den gewonde het been tot boven de knie geamputeerd worden. Alweer „de kwartjesvinders." Uit Utrecht schrijft men Dezer dagen werd in een tapperij in de Haver- straat alhier, de beurs van een buitenman, door de zoogenaamde kwartjesvinders op de bekende wijzevoor een bedrag van ruim f 00 ontlast. Waarschijnlijk aangemoedigd door het succes, vereerden de heeren jl. Zaterdag, hij gelegen heid van den marktdag, deze gemeente andermaal met een bezoek, doch schijnen toen minder for tuinlijk te ziju geweest. Eerst toch weigerde een kaaskooper, door een hunner met groote moeite een tapperij in de nabijheid van het Vreeburg binneugeloosd, door te spelen, toen hij ongeveer f 10 gewonnen had, waarover liet drietal natuur lijk zeer verholgen was, aangezien daardoor de kans om hem te plukken, verkeken was. Daarna werden zij de dupe van een veehouder, die zich eerst Hink door hen liet traeteeren, doch toen de kaarten voor den dag kwamenweigerde te spelen Het gevolg hiervau wasdat men den man te lijf wilde, hetgeen echter nog bijtijds door de politie werd verhinderd, doordien deze de heeren medeuam naar het politiebureau, zeker ter ken nismaking. Uit het bovenstaande zou men de gevolgtrekking kunnen maken, dat het aanhoudend waarschuwen tegen de praktijken der kwartjesvinders, meer en meer doel gaat treffen Beu werkman op het stoomschip Arie Scheffer, liggende aan de Westerhaven te Rotterdam, kreeg, door het breken van een ketting, eene kist met machinerieën op het hoofdwaardoor hij ernstig werd gewond. Per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, is de ongelukkige kort daarna overleden. Dezer dagen hebben Duitsche kooplieden belangrijke inkoopen van vee gedaan in de Beem- ster, wel een bewijs, dat ons vee in het buitenland nog gewild is. Voor een stierkalf, dat onlangs op de tentoonstelling te Dordrecht met den Sen prijs bekroond werd, werd f 170 betaald, terwijl voor een ander, dat op dezelfde tentoonstelling met den 2eu prijs bekroond was, f 200 betaald werd. Nog andere inkoopen tegen hooge prijzen werden door hen gedaan. Aan het station Teinplerbend te Aken namen de Duitsche rijksambtenaren ruim 20,000 K.G. Amerikaansch spek in beslag, waarvan de invoer verboden is. De afzender te Maastricht had die koopwaar verzonden als spek, afkomstig van varkens hier te lande. Middelharnis, 22 Oct. Gisteren had hier een droe vig ongeluk plaats. Een jongetje van 4 jaar van den tuinier B. v. Z. viel in de sloot voor zijne woning zonder dat dit door iemand werd opgemerkt. Men kan zich de radeloosheid der ouders voorstel len, toen na eenigeu tijd hunnen lieveling levenloos uit de kaai werd opgehaald. Het knaapje w»s dus met de stroom (de sluis stond open) medegesleurd en jammerlijk verdronken. Ooltgensplaat. Bij de laatst gehouden stemming in de Ned. Herv. Kerk alhier, werd tot lid van het Kies-College herkozen den Heer L. Dijkers in plaats van de Heeren J. van den Bol en B. Crezee, gekozen de H. II. D. Holleman en P. Korteweg Pz. 20 Oct. Heden avond werd er onder leiding van den Ilr. S. de Ruiter alhier een Zangvereeniging (de Psalmen op 4 Stemmen) opgericht. Naar men met zekerheid verneemt, zal de Wed. Marchand met hare drie kinderen (uit eene gecombineerde kas) deze week onze gemeente verla ten, teneinde zich metterwoon in Amerika bij hare familie te vestigen. Oirksland. Ds: C. Bouthoorn maakte Zondag j.l. zijne gemeente bekend, dat ZEd. voor de toezegging van beroep, welke men uit Staphorst uitgebracht had, bedankt heeft. Dat dit weder een blijde tijding was; laat zich begrijpen. Maandag morgen vroeg koos een persoon, die met de stoomboot Middelharnis mede moest, voor de korste weg zijn reis over het Sas alhier. Door de duisternis en de onbekende weg, liep de man in de kolk van genoemd Sas. Op 't geroep kwam een schip per, die in de nabijheid lag, die dan ook de voldoening mocht smaken hem anders van een gewissen dood te redden. De heer C. Koert onder Middelharnis is voor 195 gulden eigenaar geworden van den hengst „Bru tus", die alhier Maandag publiek verkocht is, ter- wijlde heer P. v. d. Wekkevoor 740 gulden den ande ren, „Bataaf" genaamd gekocht heeft. Beide paarden behoorden aan de Vereeniging tot verbetering van het paardenras op 't eiland Overflakkee en Goedereede Met zekerheid kunnen wij melden, dat voor de polder Dirksland tijdelijk zijn benoemd de heer F. O. Vervoorn als secretaris en de heer C. Both als penningmeester. Zuid-Beierland, 17 October. Den 8sten Novem ber a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de eerste hoofdonderwijzer aan de Christelijke School alhier, de heer J, M. Stroes geïnstalleerd werd en evenzoo deu 13en d. a. v. dat de school geopend werd met 7 5 leerlingen. Zij telt nu 170 leerlingen. Oud-Beierland, 20 Oct. De verkiezing van een lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, in het hoofd-kiesdistrict Oud-Beierland, in de plaats van wijlen den heer mr. A. van Weel, is bepaald op 12 November a. s. Van liberale zijde is door de Centrale Kies- vereen. de heer Overwater te Strijen candidaat ge steld, terwijl van Antirevolutionaire zijde nog geen daarvoor is geproclameerd op heden. Hoewel per telegraaf ons voor het vorig nummer den uitslag der verkiezing in het district Brielle werd toegezondenwas het toch reeds te laat. Uitgebracht werden er wit briefje 1591 en rood briefje 1600 geldige stemmen. Hiervan verkregen de Heeren J. W. Hein (Lib.) 811, L. Beierinck (Ant450. A. I. M. Visser (Lib.) 138 en Rich. P. v. Rees (Lib.) 100 stem men zoodat eerstgenoemde is gekozen. Van 1600 stemmen rood biljet verkregen de Heeren G. M. Loeff (Lib.) 721, A. Hermans (Lib.) 418 en R. K. Schelling (Ant.) 384 zoodat tus schen de beide eerstgenoemde Herstemming moet plaa s hebben op Woensdag aanstaande. Dirksland van 815 Oct. Geboreu: Maria Jacoba, dochter van Anthony Geertruidus Penning en Adriana Van der Vliet. Truitje, dochter van Jo hannes Wielaard en Arnedje Volwcrk. Pieter, zoon van Cor nelia Kardux en Teuntje Van der Poel. Oude Tonge Getrouwd J. P. van Rest jra. 28 j. en J. C. Bosman jd. 22 j. Geboren: Abraham, zoon van J. Looij en M. Goemaat; Cornelia, dochter van M. Wagemans en M. Legierse. Overleden: een levenloos aangegeven kind van H. Zweerus en M. M. van der Vliet; Geertruida De Boet, 5 ra. Stad a/'t Haringvliet 14 Oct. Ondertrouwd Klaas Vroegindeweij jm. 27 j. en Cornelia Wouterdina Severon, jd. 28 j. Oud-Beierland van 1017 Oct. Geboren: 10 Oct. Rokus, z. van A. Boender eu B. Molenaar.- 11. Jannigjc, d. van B. Brussnard en H. v. d. Wildt. 12. Cornelis, z. vau J. Kraak en H. Goudswaard. 15. Johanna Cornelia, d. van J. Visser en K. Lang. 15. Cornelis, z. vau G. Pijl en C. Verliade. Overleden: C. Hollaar, jm. 6 m. D« van Bennekom jm. 8 dageu. N. Kruithof, 45 j., vr. van P. v. d. Mcrwe. Nuinaiisdorp, van 1017 Oct. Ondertrouwd: Willem Koordhoek, 22 j. eu Geertrui De Bruin 23 j. Geboren: Eliza, z. van C. L. Kabbedijk en E, Boeren. Overleden: D. van der Griend, jm. 6 d. 's Gravendeel, van 1017 Oct. Getrouwd: L. van der Wulp (van Heincnoord) en J. C. Brand. Overleden: A. Voorwinden, 28 j. Maria Steenbergen. 7 w. Strijen, van 1016 Oct. Ondertrouwd: P. Boender (van Maasdam) jm. 26 j. en H. de Heus, jd. 26 j. Getrouwd: A. Romein (van Oud Beierland) en M. Van der Vinden. Geboren: Anna. d. van J. Ras en M. Sniits. Overleden: G. E. De Heus, jd. 2 w. J. Palsrok, jd. 1 w. J. de Heus, jd. 6 m. IJselmonile, van 1117 Oct. Ondertrouwd: L. Vau Winden, jm. 25 j. en L. üe Knegt, jd. 18 j. A. 't Hart, jm. 24 J. (van Gorinchem) en K. Karssebeom, jd. 22 j. Geboren: Angeuietje, d. van P. van Pelt en S. De Bes. Maria, d. van De Jong en J. Spui. Overleden: J. Hartman, jd. 52 j. Officieel gedeelte. BEKENDMAKING. Regaling Toelating Zomerverzuimers. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Som- melsilijk, maken bekend: Dat ,het hun wenschelijk is voorgekomen de toela ting der zomerverzuimers ook met het oog op de in gevoerde schoolgeldheffing nader te regelen, dat zij gemeend hebben, in het belang van het ouderwijs, de volgende bepalingen te moeten maken en daarbij ook rekening hebben gehouden met den toestand der arbeidersklasse binnen deze Gemeente: dat zij dientengevolge beben besloten te bepalen le. dat in de maand November geen leerling op do openbare school zal worden toegelaten, voor wien niet op den laatsten dag der maand October het schoolgeld over November zal zijn betaald, tenzij bij op de lijst mocht voorkomen als gratis te kunnen worden toegelaten. 2e. dat do zomerverzuimers die in de maand No vember de school niet bezocht hebben, den gebeelan winter niet zullen worden toegelaten; en 3e. dat voor een verzuim wegens veldarboid gedu rende' de maand November een opzettelijk verlof noo dig is van Burgemeester en Wethouders die dan ook zoo noodig vermindering van bet schoolgeld over November zullen toestaan. Wordende ouders en voogden, zoowel in het belang hunner kinderen en pupillen als in den geregelden gang van bet onderwijsverzochtter uitvoering van bovenstaande bepalingen, zooveel mogelijk mede te werken. Sommelsdijk, 15 October 1890. Burgemeester en Wethouders van Sommelsdijk, de Secretaris, de Burgemeester, C. JOPPE, Gz., L.S. DE GRAAFF. Kerknieuws. Predikbeurten op Zondag 28 Oct. nedeed. geeef. kerk. (Doleeronde.) Stad a. 't HaringvlietVoorm. leeskerk. Nam. Gate- chismus. Den Bommel, vm. Leeskerk Nam. Catechismus. Ooltgensplaat, Voor-en Nam. en 's avonds dhr. Guillaume Zuidland Voorm. leeskerk. Nam. Catechismus. christ. gereformeerde kerk. Middelharnis, Voormiddag en 's avonds den Heer De Jager, candidaat Kampen. Stellendam, Voor- en Namiddag Ds. J. J. Koopmans. vrije gereformeerde gemeente. Melissant, Voorm., nam. en avond Ds. P. den Boer, doopsgezinde kerk. Ouddorp, Voormiddag en Avond Ds. K. W. Róssing.

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 2