ADVERTENTIËN. Herkingen. Een Beer, Kennisgeving j A. Waterman, j Heeren- en Kinder- I Kledingstukken j Nieuwe FriescheLegpotersl ARUM (Prov. Friesland) 1891. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Plaatselijke Berichten. Burgerlijke Stand. Willem Moelijker Elizabeth dansje Hollander. oommelsdyk J Toelating fl,50. Huwelijks- en Visitekaarten T. Boekhoven, Sommelsdijk. gBrutus" en „Bataaf" levert goedkoop alle soorten van Kruidenierswaren, Comestibles, enz, enz, enz. Uitmuntende gesorteerde puike FRIESCHE LEGPOTERS. Scheurkalenders, Almanakken Jaarboekjes enz. enz., M. DE GAST, Sommelsdijk. Zuid-Hollandsche Hypotheekbank, baren tuingrond herschapen kunnen worden. Wij zouden daarvan meer succes verwachten dan van de ontginning van heidegronden op groote schaal, waarvan reeds zooveel mislukte proeven geleverd zijn. Het is een zuiver bijbelsche gedachte, die aan het voorstel ten grondslag legt, want niet ophooping, maar verspreiding van de bevolking op aarde is de bedoeling Gods met Zijne redelijke schep- selen, die Hij kan en wil voeden met het brood huns bescheiden deels, mits zij zich aan Zijne Ordinantiën onderwerpen. In een Hein Fransch dorpje bij Luxemburg had in de vorige week een plechtigheid plaats, die aan een aandoenlijke geschiedenis van groote opoffering herinnerde. Er werd namelijk een klein monument geplaatst op het graf van den vorigen dorpspastoor, en wel wegens de volgende aanleiding Het was in den oorlog van 1870. Boeren uit dit dorp in de Ardennen ontvingen met geweer schoten een bataljon Pruisen. Zjj doodden twee of drie van hunne vijanden. De bevolking, die haar toevlucht in de kerk genomen had, werd omsingeld en gevangen ge nomen. De Pruisische commandant deed weten, dat hij voor zijn gevallen soldaten het leven eischte van vijf boeren. Het lot zou de offers aanwijzen. Door geweld gedwongen, geschiedde dit. Een van hen, die door het lot werd veroordeeld, was een brave huisvader. Hij had vijf nog jonge kinderen. Toen de pastoor de wanhoop dier ongelukig >n zag, zei de moedige herder: „Kinderen, God verbiedt den zelfmoordmaar de opoffering is niet door Hem verboden. Mijn leven acht ik minder noodzakelijk dan dat van een vader van vijf kinderen. Ik neem zijn plaats bij de veroordeelden over." De heldhaftige priester werd als nummero 5 gefusileerd. En heden, na twintig jaar, richtten zijn dank bare parochianen een gedenkteeken voor hem op. Bekend is, dat in Rusland velen een hoo- gen ouderdom bereiken. Thaus vermeldt men weer o. a. het overlijden van den Russisehen heer ïeodor Von Ereimann, die den eerbied waardigen leeftijd bereikte van 115 jaar, en „misschien heden nog leven zou," wanneer hij niet sedert jaren de gewoonte had gehad iederen avond een flesch cognac leeg te drinken. De oude heer, die den veldtocht van 1812 heeft medegemaakt, en voor zijn dapperheid werd beloond met 't George- kruis, leefde in Sackenhof, nabij Hasenpoth, in Koerland. Op zijn honderdste jaar trouwde hij voor de vijfde maal met een zeventienjarige vrouw, die hem nog een kind schonk, zijn „sprekend evenbeeld," wat zeker m. ra. te verstaan is. De Nordd. Allg. Zeitg. schrijft«.Voor de toekomst is het niet zonder belang te constateren, hoe Russische bladen over de toekomst van Neder land schrijven en door willekeurige combinaties en zuiver persoonlijke opvattingen Duitschland en de Duitsche politiek in een verkeerd licht pogen te stellen." Ten einde dit te doen zien, haalt het blad een artikel aan der Peterburgsche Novoje Vremga waarin wordt gezegd„Het groothertogdom Luxemburg zal onder het bestuur van den hertog Nassau geheel onder Duitschen invloed komen. De koning van België is op de hand van Duitsch land en derhalve zou Duitschand in geval van oorlog aan de noordwestelijke grènzen alleen vrien den vinden. Bismarck heeft hier reeds opgerekend en ook de nieuwe regeering rekent er op. „Dat Nederland ook onder Duitschen invloed komt, moet den Duitschen Keizer alleen reeds hierom veel waard zijnomdat de revo lutionaire partij in Nederland (IJ op Prankrijk's hand is en omdat het voor de Duitsche vloot van belang zou wezenom in geval van oorlog in de Nederlandsche havens te kunnen binnen- loopen. De vroedvrouw Scharwz, die te Warschau zal terechtstaan wegens kindermoorden, heeft, naar tot dusver gebleken is, den dood van niet min der dan 150 kinderen op het geweten. Men heeft tot nog toe vijf barer medeplichtigen gevat. Vrouw Scharwz, werd zes jaren geleden als lid eener dievenbende veroordeeld tot vijf jaren dwang arbeid in Siberië; maar zij ontvluchtte vandaar en vestigde zich onder een valschen naam te Warschau. Te Berlijn is een schoenmaker door een soldaat, die op een exercitieveld op schildwacht stonddoodgeschoten. De schoenmaker was in eenigszins beschonken toestand het veld afgeloo- penen lette niet op den schildwacht, die, na hem driemaal gesommeerd te hebben niet verder te gaan, op hem vuurde, met het bekende nood lottig gevolg. Den In. Nov. a.s. zal het vijftig jaar ge leden zijn dat de heer A. van Noortwijk te Ammmerstol, hoofd der openbare 1. s., als zoo danig in dienst trad. Zou het vleesch goedkooper worden? Het plotseling verbod van invoer uit ons land in Engeland van levend- en geslacht vee, zal op de prijzen merkbaar worden en menig landbouwer, die op de najaarsmarkten, welke beginnen, wat beesten afzetten moet, om de huurpenningen bij elkaar te krijgen, zal daardoor in verlegenheid komen. Een koopman te Rotterdam is Donderdag bij de Beurs zijn portefeuille met geldswaarde ontfutseld. Naar men verneemt is de dader te Brielle gearresteerd. In de Pieter Jacobstraat nabij het politie bureau der eerste sectie te Amsterdam, werd een familie-drama afgespeeld tusschen een oomeene tante, een neef en diens vriend, waarbij de vuisten als wapenen gebezigd werden en hetwelk eindigde toen zij elkander de oogen bont en blauw hadden geslagen. Uit Utrecht wordt gemeld dat de hofstede St. Helena met het daarbij gelegen weiland en bouwterrein, aan den weg naar de Bilt, is inge zet voor ruim f 56,000. Van de kermis in de eeuwigheid Vrijdagavond jl. werd in de onmiddelijke nabij heid van Muiderberg het lijk opgehaald van een 19-jarige dienstbode, die in den vroegen morgen van de kermis te Weesp huiswaarts keerde, en, naar men veronderstelt, te water raakte, toen zij lich wilde wasschen. Zekere milicien L., van het le regiment- infanterie te Leeuwarden, die, onlangs van verlof terugkeerendein den spoortrein allerlei voor den Koning kwetsende liedjes zong en deswege door eenige burgers werd aangeklaagd is door den krijgsraad te Leeuwardenwegens opzettelijke be- leediging van den Koning, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Sommelsdijk. De lijst der stemgerechtigde lid maten van de Ned. Herv. kerk alhier ligt van af 15 October gedurende 8 dagen, dus tot 22 October a.s. van des middags 12 tot 2 uur in de Consistorie kamer dier kerk ter inzage. Bezwaren daartegen moeten schriftelijk ingele gerd worden vdbr 24 October a.s. Middelharnis. Tot zetters van 's Rijks directe belastingen voor deze gemeente zijn herbenoemd de heeren J. Mijs en J. J. Slis, alhier. Ooltgensplaat. Tengevolge van een onaange name woordenwisseling tusschen twee nering doen- den alhier werd de burgerij in de laatste dagen in de gelegenheid gesteld zich van zeer goedkoope Petroleum te kunnen voorzien, naar men verneemt was de prijs tot 6l/2 ct. per liter gedaald. Voor waar een aardig buitenkansje. Dat er ook veel van werd geprofiteerd laat zich begrijpen. In den vroegen morgenstond van 15 dezer bezocht een reiziger van den heer van Houten onze gemeente met een menigte busjes cacao, en tal van keurige plaatwerkjes, die hij gratis aan de meeste inwoners uitreikte. Hieuwetonge. Woensdag 8 Oct. kwam een wa gen aanrijden uit Middelharnis welks voerman een kind in de kerkgracht zag liggen, onmiddel lijk bracht hij zijn paard tot staan en tevens roe pende dat er een kind in het water lag, direct begaf Th. H. Robër (zoodra hij dit hoorde) te water, en mocht de voldoening smaken om het kind te redden, en aan hun ouders weêr te geven. Door Zijne Excellentie den heer Commissaris des Konings in deze provincie zijn tot zetters herbenoemd de heeren G- Zaaijer en M. Overweel. Dirksland. Tot zetters van 's Rijksdirecte be lasting in deze gemeente zijn benoemd de aftre dende heeren M. Grootenboer en P. O. Vervoorn. De laatste dagen kenmerken zich nog al door ongelukken. Terwijl J. Stolk bezig was een schip met suikerpeëen te laden, had deze het ongeluk in het schip te vallenwaardoor ,hij zich inwendig kneusde. Een zoontje van B. Witte- koek kwam met een zijner vingeren in aanraking met een in werking zijnde windmolenook daar moest geneeskundige hulp voor ingeroepen worden Nog had W. Keur het ongeluk om van een be laden wagen te vallen, en op den draaiboom te recht te komen; ook voor deze bleek geneeskun dige hulp niet overbodig. Ook Johs. Kaslander kreeg een ongeluk. Toen deze Maandagavond met zijne paarden welke voor een wagenstonden, en waarop 5 personen zaten huiswaarts keerde, begon het eene paard te slaan en liepen beiden met alles den havendijk af, en kwamen in de haven terecht. De paniek die daardoor ontstond was groot. Gelukkig mocht men er in slagen de personen en de paarden, hoewel met veel moeite, op het drooge te brengenen mag het een wonder heeten, dat bij dit ongeval geen menschenlevens te betreuren zijn. Naar de dikte der palen of balken die aan 't Oosterhoofd der buitenhaven alhier beschadigd zijn, vermoed men, dat door mist of duisternis een schip op genoemd havenhoofd geloopen is. Zaterdag j.l. werd onze gemeente verrast door de tijding, dat haren vorigen leeraar Ds. J. E. de Klerk des Zondagsmorgens voor haar zou op treden. Dat ook dezen leeraar, welke bier 4 jaren de Bazuin des Evangelies geblazen heeft, alom bemind was, bewees de achting welke men voor ZEW. had, en de talrijke schare, die het kerk gebouw bevatte, voor welke het laatste gedeelte van Ruth 1 vers 19 uit een gezet werd. Melissant, 14 Oct. Door den Heer Com missaris des Konings dezer provincie zijn tot zetters voor 's Rijks directe belastingen herbenoemd de heeren H. Kooman en L. Driendijk Wz. Stellendam. Naar men verneemt hebben de heeren De Zaaier en D. Lodder zich hunne benoeming tot lid van 't collegie van zetters laten welgevallen. Goedereede. De heeren P. J. Goedkoop en C. Lodder hebben hunne benoeming tot lid van het collegie van zetters aangenomen. Oud-Beierland. Naar men van goeder hand verneemt, is de aanleg van een locaalspoorweglijn van Brielle naar Barendrecht volstrekt niet in vergetelheid. Van de som, benoodigd voor de kosten van aanleg, is men reeds voor gedeelte verzekerd- Midtlcllliirnis, van 28 Oct. Ondertrouwd Willem Taaie, 23 j. en Johannn de Waard 22 j. Geboren Adrianuszoon van Marinus Faasse en Adriana Essebaggers. Stad a/'t Haring-vliet van 28 Oct. Geirouwd Hendrik AdrianuB Kieviets, jra. 28 j. en Lena Breesnee jd. 22 j. Geboren Jannetje, dochter van Iman Van Biert en van Maria Kasleleijn Robbrecht, zoon van Marinus Pieter Arenaman en van Jobanua Koppenaal. Overleden Lieutje Knaape, 18 j. en 7 m. Den Bommel 18 Oct. GeborenJan, zoon van I). v. d. Ouden en N. da Pree. Ooltgensplaat van 24 Sept.8 Oot. Gehuwd Jacob Gerrit Wielhouwer, jm. 21 j. en Hannah Hogerland 28 jN< Geboren Maria Adriana, dochti-r van Thomas Korporaal en Maria Schippers Geertrui, dochter van Johannes Buscop en Maria Hotting; Jan, zoon van Johanris van Kempen en Lijntje Crezce. Nieuwe Toiigc 23 Sept 14 Oct. Geboren: Leendert z. v. J. Timmer en A. Gebraad Johanna d. v. W. Ilollemnn en P. y. d. Oude Jacomijntje d. v. J. de Vos en II. v. Vliet Pieter z. v. A. de Been en P. v. d. Tol Marchje d. v. L. Melissant en PI. J. de Geus. Ondertrouwd J. Wij9 74 j. wedr. van Fr. Malipaard en A. Hartraau 65 j. wed. van J. E. Felsbourg. Getrouwd J. VerBeput en L. Kabos. Overleden Cornelia van Dreunen 84 j. jd. Oude Toiige Geboren Jan, zoon van T. van Noord en van L. van der Vliet Abraham, zoon van J. Looij en M. Goeinaat. Overleden Arie Karei Verweij 12 ra. Dirkslaud van 18 Oct. Geboren Teuntjc, dochter van Johannia Van Dijke en van Maria Pieternella Boeser, Pieter Jacobus, zoon van Jacob Polak en van Anna Wilbelraina Evegaars. Melissant 23 Sept15 Oct. Geboren Matthijs z. v. P. Verkerke en W. Visbeen Jacob z. v. P. Nagtegaal en J. Nagtegaal. Gehuwd A. Noltee en A. M. van der Poel. Stellendam 114 Oct. Geboren Paulina d. v. L. Troost en v. L. Klink. Goedereede 114 Oct. Getrouwd L. v. d. Wende 30 j. en M. de Reus 26 j. Geboren Jaautje d. v. P. Hoekman en H. Brnggeman Johanna d. v. A. de Vries en M. Tanis Willem z. v. D. Troost en v. K. Tanis Maria d. v H. Grootenboer en P. v. Driel Hendrik» Maria d. v. H. Markusse en P. de Loof. Overleden Lena Bruggeraan 4 w. Leendert Soeteman 72 j. wdr. v. A. D. Harder. Oud-Beierland van 310 Oct. Geboren: 3 Oct. Margarctha, d. van A. Boender en A. C. Engeland. 4. Jacoba Neeltje, d. van L. Roos en E. Letterman. 5. Dirk, z. van J. van Benaekom en G. Waardenburg, 6 Arie, d. van J. W. Kooiman en J. Hoogenboom. 8. Christiaau, z. van L. C. De Winter en P, van Gooien. 9. Katharina, d. v. H. Veldhoen en P. Meinster. 10. Adriaantje, d. van K. van Steenbergen en C. C. Van Eijken. Overleden: L. Zeeman, jd. 4 m. J, lu 't Veld, jm. 8 m. K. Vijf vinkei; jra. 6 w. Levenl. z. van W. De Reus en A. v. d. Schoor. Getrouwd: J. Van Maren (van Litbooien) en A. Van Doo- renmalen. Nieuw-Beierlandvan 27 Sept. 10 Oct. Geboren; Johanna, d. van J. Vermaas en N. Veldhoen. Steintje, d. van A. De Kruis en J. Den Hartigh. Barbera, d. van G. Visser en K. Biesheuvel. Wouter Gerrit, z. van W. IJzerman en R. Van der Kulk. Willem, z. van K. Sneep en E. Van Raarasdonk. Jan, z. van J. Boender en A. Dnunis. Overleden: L. Dekker, jd. 11 m. Ondertrouwd: K. Van der Linden (van Oud-Beierland) en M. W. Visser. Getrouwd: J. Notenboom en P. Stolk. Boon, van 24 Sept. 10 Oct. Geboren: Burgje, d. van F. H. Buitendijk en A. Van Gameren. Adriaantje, d. van H. Zevenbergen. Kleisje, d. v. M. Louter en R. O. Bosman. Geertrui, d. van D. Kranen burg en P. De Reus. Pietertje Teuntjc, d. van H. Tromer en j. M. Schabnrg. Overleden: C, v. d. Scheer, 75 j. en 11 m., wedr. van E. Kermis. A. Suyders, jm. 2 m. H. De Haan, 36 j., m. van N. Vermaas. Kerknieuws- Predikbeurten op Zondag 19 Oct. nederd. geref. kerk. (Doleeroiide.) Stad a. 't HaringvlietVoorm. leeskerk. Nam. Cate chismus. Den Bommel, vm. Leeskerk Nam. Catechismus. Ooltgensplaat, Voor-en Nam. en 's avonds dhr. Guillaume. Zuidland Voorm. leeskerk. Nam. Catechismus. christ. gereformeerde kerk. MiddelharnisVoormiddag en avonds den Heer Gidionse van Kampen. Stellendam, Voor- en Namiddag Ds. J. J. Koopmans. vrtje gereformeerde gemeente. Melissant, Voorm., nam. en avond Ds. P. den Boer- doopsgezinde kerk. Ouddorp, Voormiddag en Avond Ds. K. W. Róssing Marktberichten. Brielle 13 Octob er Boter f0.65. Eieren f5.00 per 100 stuks. ROTTERDAM13 October. Binnenlandscbe Granen. Tarwe. VlaamscbeZeeuwscheFlakkeesche, en Over- maasscbe, de beste f 10,25 a 10,75 goedeen mindere qualiteit f 10,00 a f9.00. Nieuwe, waarvan de aanvoer niet groot was, kon mede 25 ct. meer opbrengen. De beste f9,00 a f9,75, goede en mindere f 8-75 a f 6.50. Middelbare en mindere qual. werd van f9.tot 9,90. per 100 kilo verkocht. Canada Tarwe als voren f6,50 a f7,10. Rogge onveranderd. De beete f 6.a f 6,25 (puike qual. daarboven), goede en mindere f5,75 a f4,75. Gerst onveranderd. Winter- f4,00 a f5,20. Zomer- f 4,00 a 4.75. Chevaliergerat f5 a f6. Haver als voren f2,40 a 3,90. Paardenboonen zonder verandering f 5,50 a f 6. Bruine boonen prijshoudend. De aanvoer ruimde op van f9 tot 12. Witte boonen waren ruim ter markt, doch de kooplust was beperkt en bepaalde zich hoofdzakelijk tot grove soort, welke tot vorige prijzen kooper3 vond; doch van afwykende qual. bleef een gedeelte onverkocht. Naar deugd verkocht van f9.50 tot f 11,75. Blauwe Erwten met meer vraag, 25 et. booger, f8.00 a f9,50. Mestingsoort f6.75 a f7.25. Koolzaad genoteerd van f8,50 a f9.30. Kanarieznad, door verbeterde vraag, 25 cent hooger te plaatsen. De beste qual, f 7.75 a f 8.00, goede en mindere qual. f 7,50 a 6,50. ONDERTROUWD EN Bestede 10 0etober lg90 Bij J. BRUINSE te Herkingen staat ter dekking gereed HUWELIJKSBRIEVEN, ROUWBRIEVEN, NO- TA's, KWITANTIES, enz. enz., worden tegen billijke prijzen keurig net afgeleverd door TE KOOP GEVRAAGD: een lleetwortelsuijder of in ruil tegen een zoo goed als nieuwe Beetwortel-Moeftuinker. Brieven franco, letter X, Bureau van dit blad aan de leden der Vereeniging tot verbetering van het Paardenras op het eiland Overflakkee en Goedereede. De hengsten zullen op maandag SO Oetober IHBO, 's na middags 1 ure, voor de schuur van den heer J. VAN OOSTENBRUGGE, te Dirksland, in het open baar worden verhoekt- Namens het Bestuur, J. VAN SCHOUWEN. MUI(lelh ar a is, 0 Nieuwste stalen voorradig P tevens handel in beveelt zich evenals vorige jaren beleefd aan tot de levering van Bestellingen worden aangenomen door de H. H. J. van den Tol te Ooltgensplaat, A- van St. Maartensdijk te Zuidland, S. Beukelman te Poortugaal. Op allerlei is van af heden bij den Boekhandelaar T. BOEKHO VEN, de inteekening opengesteld. Men bestelle bij geen ander voor men onze zeldzame aanbieding heeft ontvangen. Effecten en Couponhimdel. AGENT DER EN VAN Assurantie Maatschappijen tegen Brandschade en sterfte van Paarden, Rundvee enz.

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 2