Een lieer, DIII1KWËKK. Ohlendorf's Peru Guano CS. WIS Dirksland. Dakpannen an IJsselsteen. J. KLEIN Jz. Tuin- en Landbouwzaden, ADVERTENTIÏN, een Burgerdochter, Hcrking-en. Friesche Legpoters, K, SGHILPEROORD. Superpliosphaat Afbraak GEMENGD NIEUWS. Plaatselijke Berichten. Ingezonden Stukken. CORRESPONDENTIE® Burgerlijke Stand. Kerknieuws- Toelating fl,50. zeer geschikt voor den zouten grond. L. SNIJDERS, Oud-Beierland. Sommelsdijk. en Visitekaartm, T. Boekhoven, Sommelsdijk. BINT en KAPHOUT, 54 duims dakdeelen, Corn. Tieleman t' MELISSANT. Sommelsdijk. HANDEL IN SMETPOEDER Legen de laagste prijzen, ber» een waarde hebben van t' 1200 en eenige zelfs van f2400. Ook in België schijnen minder betrekkingen dan liefhebbers ervoor te bestaan. Voor dertig plaatsen als klerk bij den spoorwegdienst waarvoor de jaarwedde in onze munt 700 gulden bedraagt, waren 380 candidaten, waaronder verscheidene meesters in de rechten. De zalmvangst in den omtrek van Victoria in Britsch-Colutnbia, is dit jaar buitengewoon overvloedig. Den 7den Aug. alleen werden door drie visscherijen 20,000 zalmen gevangen en er zijn 30 visscherijen tusschen Victoria en VanCauver om niet te spreken van de elders gelegene. De markten zullen dus dezen winter tamelijk ruim voorzien zijn van zalm in blikjes. Door den raad der gemeente Maassluis is be sloten aan den heer J. Smit VII ondershands aan te besteden, behoudens goedkeuring door Ged. Staten, het maken van eene bazaltkade aan de O.Z. van de haven langs het Scheur, in aansluiting met het aldaar te maken rijks veerhoofd, voor de scm van f 16 900. Het stoomschip Zaandam, der NA. SM. van Botterdam naar New-York, met passagiers en goederen waaronder veel tabak, arriveerde aldaar den 6n Oct. iuplaats van, zooals gehoopt en ver wacht werd, den 30 Sept, om de belangrijke in voerrechten, die vanaf 1 Oct. worden geheven, te ontgaan. De handel in aardappelen in de Hoeksche Waard, blijft levendig. Puike soorten worden ge zocht, waarvoor men tot f 4.per H.L. besteedt. De prijzen voor mindere kwaliteit bedragen tot f3.50 per HL. Vrijdagavond is na eene korte ongesteldheid op zijn buitenverblijf „Westerhoud" te Haarlem overleden de heer mr. D. Visser van Hazerswoude, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en Voorzitter der Holl. Maatschappij van Landbouw. Bij den laddbouwer E. L., bij Montfoort, zou een der knechts met los kruid onder de kraaijen schieten om die te verjagen. Daar het schot weigerde, nam hij het pistool voor aan den loop en stiet met de kolf zóó hevig op zijne knie, dat het schot plotse ling afging. Zijne hand werd bijna geheel ver brijzeld. De ongelukkige, een jongman van naauwe- lijks 20 jaar, is naar het gasthuis te Utrecht vervoerd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Heivoort diefstal gepleegd bij den landbouwer Brouwers, wonende aan den heikant. Het gestolene bestaat uit een gouden slot, gouden bellen enz. Men is is er, volgens de „N. R. Ct.' in geslaagd den waren dader, zekeren H. v. B. te 's Bosch op te sporen. Hij heeft reeds bekend, terwijl verschil lende voorwerpen, die hij verkocht had, in beslag werden genomen. Een 19-jarig jongeling te Wijnaldum is op nood lottige wijze om het leven gekomen- Hij bevond zich in een bootje, voorzien van een geladen geweer Onvoorziens ging het geweer af, met het gevolg, dat het volle schot den jongeling in het hart drong, zoodat hij bijna onmiddellijk dood was. Sommelsdijk- Dijkgraaf en Gezworenen van de polders het Oudeland, Everdine en St. Christofel onder Sommelsdijk en den Ouden Ooslmoer onder Middellarnis, maken bekend,dat zij op Dinsdag den 21sten October a.s. schouw sullen houden over alle sloten, wegen, dammen eDZ. Middtlharni*. Niet zooali gepasseerde week is gezegd van 5, maar 12 Oct., dus Zondag a.s. hoopt Ds. v. Schaik alhier zijn afscheidarede te houden Stad a/h- Haringvliet, 4 Oct. Gisteren had alhier een droevig ongeluk plaats. Toen de dienstbode van den landbouwer G. Joppe in de weide bezig was de koeien te melken, be zweek plotseling, door den hoogen waterstand de dijk dier polder. Het bruischende water voerde haar mede met het jammerlijk gevolg, dat zij ver dronk. De koeien zijn allen gered. Nleuwetonge, 7 Oct. Door de mans-lidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier zijn tot leden van het Kies college benoemd: A. Breesnee, P. J. Heemes, Matth. Vreeswijk en W. van Vliet. Herkingen. In den tuin van Mej. Wed. Vink, alhier heeft een pereboom dit jaar 2maal vruchten gegeven, de tweede pluk was iets kleiner van stuk doch overigens even rijp. 7 Oct. De suikerpeen-campagne is hier in vol len gang; jammer dat er geen betere controle ia van gemeentewege en men ze maar mag neergooien naar goedvinden. Zondag 12 October a.s. hoopt de heer Hu- brechts (leerend ouderling) te 's Gravepolder in de Ger. Kerk alhier de gewone Oogspredikatie te doen. Melissant. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag den 2 October 1890. Voorzitter de Heer J. Zaaijer Pz. Tegenwoordig de Heeren K. Kwak, H. Kooman, L. Driendijk, jr. M. Buijs, L. van Beek Jr. en L. Driendijk Wz. Afwezig de Heer J. van Es Lz. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen, goedgekeurd en geteekend. Daarna worden medegedeeld de ingekomen stukken. Eene missive van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, daarbij mededeelende, dat de be grooting van het 12e Bataljon Rustende Schutterij voor het dienstjaar 1891 is vastgesteld in ont vangen uitgaaf op fl66.33'/= in het aandeel in de kosten voor dsze gemeente is bepaald op f 10.14. Proces-verbaal van opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger van heden, waar uit blijkt, dat liet saldo in kas bedroeg f 1643.11. De Voorzitter deelt mede, dat ook op heden zijn opgenomen en in orde bevonden de boeken en kas van den Boekhouder van het Algemeen Arm bestuur en dat het soldo in kas bedroeg f 69.83'/=. De stukken onder letters a en l vermeld, worden aangenomen voor kennisgeving. 2e. Wordt naar aanleiding van art. 46 der ge wijzigde wet op het lager onderwij» besloten, eene wijziging te brengen in de heffing van schoolgeld voor de openbare school on wordt dit vastgesteld als volgt. voor de dagschool met inbegrip van het onder wijs in de nuttige handwerken f 0.60; voor meer uitgebreid lager onderwijs t 0.80 en voor herhalings-onderwijs f 0.20 per maand, terwijl minvermogenden de helft betalen en on- vermogenden en bedeelden zijn vrijgesteld. 3e. Wordt besloten, om ter bestrijding der kosten tot verbetering der dorpstraat eene geldleening van ten hoogste f 300 aantegaan, tegen eene rente van ten hoogste vier ten honderd in het jaar. 4e. Wordt op door den Voorzitter, namens Burgemeester en Wethouders gedane voorstellen met algemeene stemmen besloten; a. de wekelijksche belooning van den persoon belast met de nachtwacht, te brengen van f 3 op f 5. b. de jaarwedde van A. Koole, onderwijzeres in de nuttige handwerken te rekenen van 1 Januari 1891, te verhoogen met f 10 en vast te stellen op f60. c. aan den gemeente-veldwachter C. Struik eene gratificatie toe te kennen van f50. Eindelijk wordt in behandeling genomen de door Burgemeester en Wethouders ter vorige ver gadering aangeboden begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente met memorie van toelichting voor het dienstjaar 1891 Is besloten: De gemelde begrooting vast te stellen: In inkomsten op f 11630.31'/, uitgaven f 11630.31'/= Batig saldo Nihil Zullende de begrooting aldus aan Heeren Gede puteerde Staten ter goedkeuring worden inge zonden. Niets meer te behandelen zijnde wordt de ver gadering gesloten. Stellendam. De he«ren D. Zatyer en D, Lodder zijn als Zetter» herbenoemd. Goedereede. Voor deze gemeente zijn tot Zetters rooi de belastingen herbenoemd de heeren C. Lod der en P. J. Goekoop. Ouddorp. Den 4en Oct. is er alhier vergadering van den gemeenteraad geweest. Onder meer kwam er een voorstel van Burgemeester en Wethouders ter tafel om een onderwijzer aan te stellen aan Openb. School No. 2 in den Oostdijk, om daar voor het salaris te bepalen. Het aantal kinderen bedraagt aldaar volgens opgave 51, waarvan 39 Van 612 jaar. Dit voorstel is met 5 tegen 2 stemmen verwor pen. De voorstemmers waren de Burgemeester en J Voogd Pzn., Wethouder. Om het schoolgeld meer in overeenstemming te brengen met de kosten van het onderwijs, ver zocht de heer K. Lodder Tzn. aan het Dagelijksch Bestuur in de volgende vergadering een voorstel te doen tot verhooging van het schoolgeld voor de meer-gegoeden. Dit voorstel juichen wij zeer toe. De Hoofdelijke Omslag is ook dit jaar weder aanmerkelijk ver hoogd, ook al om in de kosten van het Openhaar onderwijs te voorzien. En toch is het in den geest der nieuwe schoolwet, dat er een billijk school geld geheven worde van hen die dit betalen kun nen. Tien cents per week nu is onz«s inziens veel te weinig voor velen alhier, die hunne kinderen de Openb. School doen bezoeken. Zeer nieuwsgierig zijn we nu, welk voorstel Burgemeester 6d Wethouder» doen zullen. De meerderheid daarvan is toch tegen schoolgeldver- hooging. Oud-Bererland, 2 October. Heden is alhier in den ouderdom van 71 jaar overleden de heer Mr. A. van Weel, plaatsverv. kantonrechter, sedert 3 Juli 1849 lid der Prov. Staten, sedert 15 Sep tember 1858 Notaris, dijkgraaf van deD polder Oud-Beierland, Moerkerken, Crom-Strijen en de Groep, Groot-Zuid-BeierlandNieuw-Beierland, Nieuw-Piershil en Oud-Piershil, en lid van den Gemeenteraad. Ook hier is dus weder eene statenverkiezing op handen. Klaaswaal, 3 October. Bij de Ned. Hervormde gemeente alhier is tot predikant beroepen, ds. H. F. O. H. Ulfers, predikant te Zelhem. Ridderkerk, 3 October. Ds. A. H. De Klerk, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente alhier is beroepen bij die gemeente te Ouddorp. Mijnheer de Redacteur! Wij leven in een eeuw van vooruitgang op velerlei gebied, en niet het minst leven wij in een eeuw van spoed. Wie zoude vóór vijftig jaren gedroomd hebben van uit ons eiland in 3 uren Rotterdam te zullen bereiken of 2 3 maal daags daarheen en terug te kunnen gaan? Of wie zoude ooit gedacht heb ben, orn van uit Flakkee in enkele minuten iemand, in Groningen bijvoorbeeld, iets te kunnen ge lasten Ja het is een eeuw van spoed, spoedboot en telegraaf. Hoe gelukkig niet waar? Verbeeld U een familie van wie een liefhebbend vader, moeder of bloedverwant plotBeling ongesteld wordt; zijne betrekkingen wonen elders, wat nu? Even „aan den draad getrokken", en binnen den kortst denkbaren tijd weet men het, of is zij hij den zieke. Is dit geen groot voorrecht voor ieder? En waar blijft de landbouwer met den verkoop zijner producten, en den handel in het algemeen Dat dit dan ook, dank zij de uitvinding van de Telephoon, wordt begrepen, bewijzen de vele hulppostkantoren, die telephonisck worden ver bonden. Maar juist die uitbreiding is oorzaak, dat ik op den geïsoleeerden toestand van ons dorp wil wijzen, en kan het zijn, Z. Exel. den heer Mi nister van W. H. en N. daarop te attenteeren. Immers Nieuwe-Tonge, zonder scheepvaart of haven, leeft grootendeels van den landbouw. Ons dorp is niet van de kleinste, en staat, wat belasting betreft, verre boven Stellendam of Stad a. h. Haringvliet, en toch beide laatste dorpen zijn reeds telephonisch verbonden met hunne nabu ren enz. Daarbij komt, dat de naaste telegraafpaal van de lijn Oude-TongeDirkaland, nog geen 200 meters van het midden in ons dorp staande hulp postkantoor, is verwijderd. De aanlegkosten zijn dus zeer gering. Zoude door ons burgers, t®t het verkrijgen daarvan niet veel kunnen worden bijgebracht? Ik zal, om niet te veel ruimte van U te vergen, het hierbij laten, U M. d. R. dank zeggende voor de plaatsing. HoogachtendUEd. dw. dienaar B. Nieuwetonge, 30 Sept. 1890. Wederom noopt plaatsgebrek ons vele adverten- tiën tot een volgend nummer uit te stellen. UITGEVER. Middelbands, van 25 Sept.1 Oct. OndertrouwdAdrionus Visser28 j. en Arendje Matse 22 j.Lieven Schol 23 j. en Adriana De Korte, 19 j.Leen- dert Koster, 25 j. en Helena Cornelia Van den Hoek 22 j. GeborenPieter, zoon van Arend De Gaus en Arendje Trooat. Stad a/'t Haringvliet van 24 Sept.2 Oct. OndertrouwdEveit Hendrik De Ituiter C.Jzn.jm. 26 j. e* Maatje Diepenhorst Pd.jd, 27 j. Geboren Izaak, zoon van Wouter Cornelis Kastelcijn en Hen- drika Van den Boogert. OverledenPicter Trommel, 52 j. en 20 d. ecbtg. van Pie- terneila Smit; Johauna Silvius, circa 5 maanden. Den Bommel 24. Sept1 Oct. Geboren: Johannes, zoon van D. Boogaard en T. Buurt; Adriaantje, dochter van C. Van Rumpt en W. Van der Meij; Adrianus, zoon van D. Hermans en P. M. Wandenmaker. Oude Tonge OndertrouwdJ. P. Van Rest, jm. 28 j. en J. C. Bosman, jd. 22 j. Geboren: Suzanna, dochter van H. Van den Doel en K Kie vit; Cornelia, dochter van J. Hartog en J. La Rooy. Dirksland van 24 Sept.4 Oct. GeborenLeun, zoon van Siman Bal en Jannetje Meurs Neeltje, dochter van Jan Van der Groef en Cornelia De Zout. OverledenSimon, 4 m., zoon van Marinus Klink en Eliza beth Boom; Leendert Pieter Anthonie, 3 j.zoon van Dimmen De Gr au. ff en Jucomina Driendijk; Maria Cornelia, 4 m.doch ter van Jan Michiel Huistjes en Elizabeth Simonse; Maria 2 j., dochter van Pieter Lodder en Abra Van Prooijen. Zuid land van 1825 Sept. GeborenAnnegie d. van J. van den Bogert en J. Hageu- stein. Adrianad. van H. van der Waal en I. van Doorn. Jacob, z. van L. Hoogenboom en M. Touw. Ondertrouwd: Adiianus Dirk van Nugteren en Johanna Nie- mansverdriet. OverledeuCornelia Johanna Oorheek, oud 1 m. Ouil-Beierlanil van 27 Sept.3 Oct. Geboren Barbera, d. van W. Kooiman en B. Van der Schoor, levenl. aangeg, kind van C. Kegel en C. Koenen. Overleden: I. van der Schoor, 75 j.. vr. van D. K. Han- nik. R. Leenheer, jd. 3 j. G. A. Schipper jd. 17 d. J. J. Groeneveld, 38 j.vr. van L. Kooijman. L. Vollenhouw, 75 j., wedr. van J. Koks. C. de Keizer, 83 j., wed. van J. Bisschop. M. Bos, jm. 7 j. A. van Weel71 5. m. van D. H. P. Schutter. Maartje Van Dijk jd. 14 j. P. Schipper, jm. 8 j. Ondertrouwd Arie Stolk, jm. 25 j, en Adriana Romein jd. 24 j. Getrouwd O. Van Oudheusden en A. Veldhuizen. Numansdorp van 27 Sept.3 Oct. Geboren Elizabeth lngetjc, d. van G. Maaten en C. Vos. To bias, z. van K. Notenboom en N. Malgrom. Overleden D. Vogelaar, jm. bijna 2 m. Predikbeurten op Zondag It Oct. nederd. geref. kerk. (Doleeroade.) Sommelsdijk 's avonds dHr. A. A. v. Opstal van Nieuwer- Amstel. Stad a. 't Haringvliet, Voorm.-on Nam. den HeerA. A. van Opstal van Nieuwer-Amstel (dankuur voor den oogst). Den Bommel, vm. Leeskerk Nam. Catechismus. Ooltgensplaat, Voor- en Nam. en 's avonds dhr. Guillaume. Zuidland Voor- en Nam. Gozellemeerburg Doesburg. Donderdag aanstaande Baay van 's Gravesande. christ. gereformeerde kerk. Middelhamis, Voormiddag Ds. P. van Schaik, Afscheid. Stellendam, Voor- en Namiddag Ds. J. J. Koopmans. vrije gereformeerde gemeente. Melissant, Voorm., nam. en avond Ds. P. den Boer doopsgezinde kerk. Ouddorp, Voormiddag en Avond Ds. K. W. Róssing Marktberichten. Brielle 6 October Boter f 0.65. Eieren f4.75 per 100 atuks. ROTTERDAM6 Oetober. Binnenlandache Granen. Tarwe. Jarige blijft steeds goed gevraagd en Yond tot eene verhoogiug van 20 et. grif plaatsing. VlamnscheZeeuwsche Flakkecsche, en Overmaasscbe, de beste f 10,00 a 10,40 goede en mindere qualiteitf 9,75 a f8.50. Nieuwe kan in de beate soorten 10 a 20 ct. meer opbrengen, mindere soorten onver anderd. De beste f 8,50 a f 9,25» (puike wichtige nogdaarbo ven), goede en mindere f8.a f 6.25. Middelbare en iniudere qual. werd per 100 kilo verkocht van f8.75 tot 10j50. Canada Tarwe onveranderd f6,50 a f7,10. Rogge als voren. De beste f 6.a f 6,25 (zaaisoort daar boven) goede en mindere f5,75 a f4,75. Gerst. Winter- en Zomer- als voren. Winter- f 4,00 a f 5,20 per heet. en f 7>75 a f8.75 per 100 kilo. Zomer-f 4,00 a 4.75 per heet. en f7«50 a f8 per 100 kilo. Chevaliergerst onveran derd f5 a f6 per heet. en per 100 kilo verkocht af8,85. Haver onverouderd f2,40 a 3,90. Paardenboonen prijshoudend f5.50 a f6. Bruine booaen redelijk wel aangevoerd, konden vorige prij zen opbrengen. Naar qual. opgeruimd van f9 tot 11,50. Witte boonen, waren beden ruim aangevoerd. Voor de beste qual. kon men coulant vorige prijzen bedingen, docb wakke soort, waaruit bet grootste gedeelte van den aanvoer bestond, moest 50 ct. lager worden afgegeven. Naar deugd verkocht van f9.50 tot f 11,75. Blauwe Erwteu onveranderd, f7.50 a f9,00. Mestingsoort werd betaald met f 6.50 a f 7.25. Koolzaad met flauwe vraag 40 ct. lager genoteerd. Naar^qual. op f8,50 a f 9;50 gehouden. Kanariezaad onveranderd. De beste qual. f 7.25 a 17.50 goede en mindere soort f 7 a 6,25. Met November BIED ZICH AAN 17 jaar, uit het eiland Beierland, om in een ge zin zonder kinderen de vrouw behulpzaam te zijn in bet huishouden. Ook kan zij behulpzaam zijn in een Winkel en tot haar bekwaming als naaister. Liefst hij menschen die den Zondag eeren. Er zal moer gelet worden op goede behandeling en onderwijs als op salaris. Brieven franco motto „dienstbode" aan den heer A. va* der Sluis, Agent van dit blad te Oud-Beierland. Bij J. BRUINSE te Herkingen staat ter dekking gereed TE KOOP LEGPOTERSvan nieuwe FRIESCHE JAMMEN. 60 a 70 Hectoliter, uit den Oud-Beierland- schen Polder, 8^^. Herkomst te bevragen bij A. SMIT, aard- appelhandel 0*d-Beierland en voor de KOOP bij den eigenaar De ondergeteekende beveelt zich beleefdelijk aan voor het drukken en leveren van alle soorten Belovende eene nette en prompte bediening. Bil lijke prijzen. UEd. dw. Dienaar, HUWELIJKSBRIEVEN, ROUWBRIEVEN, NO- TA's, KWITANTIES, enz. enz., worden tegen billijke prijzen keurig net afgeleverd dotr en in verschillende gehalten. voor civielen prijs te koop Zuiver dennen vierkant bezaagd van buitengewoon lange lengtens. lang 36 voet. Alles in den besten staat. Fr: te bevragen bij CHILI SALPETER en GUANO'S.

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 2