voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden. YerMezingen* De kleine Duif. assen ER €tnH-o^cvoluticnah IN HOC SIGN O VINCES Vrlldag 3 October 1890. 5NYMPH. Vtlfde Jaargang No. 239. T. BOEKHOVEN. ii FEUILLETON. BUÏTE NL AN 0. Ikblad, ne.mt pil op, bevat sicht en ver- slechts een moet aangewezen Ian. De abon- fnummers, op a/h. Bureau f burgwal 101, JORÜITGANG Overftakkee, let. 1890. nm, 12,30 uur llO.nm. 1,30 3,00 li uur. met die van 8,30 I en 12,45 nar oot. derboot). erdam. voorm. 5,—uur ag 6,— 6,30 nam. 2, 3,— 13 Oct. 3.dienst.) ba: nis. IRDIENST. 390 erdam. morgens 4,30 ure. g 0.— amiddag 1,45 2,45 en 1 Sept. L>am. nte. jnara. 4,40* u. 1,40, 4,40* 12,en 5,u. 2,-.,, 5,- pis. |,30*, 3, en 5,— u. en 5,ure. I later. 1,30 en 5,— ure. li 5,— ure. i later. lerbcot op Goede- RDIENST. i Zaterd. 6,50 uur. 6, 10, nm. 5,30. 10, nm. 5.30. nm. 5.30. linsdag vm. 5,15; èrdag nm. 2. isdag, Donderdag, Zondag vm. 8,80, binsdag nm. 1,30. n Vrijdag [l-Beierland vm. 7. Lm. 1. ADERBOOT.) Sept.Oct. |J7 'sm. 11,u. 'sm. 11,u. [29 nm. 1,u. [30 'sm. 11,u. 1 'am. 11,— u. 1 'sm. 11,u. 3 'sm. 11,— u. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs: per drie maanden 50 Cent, franco p. p. Afzonderlijke nommers 5 Cent. REDACTEUR-UIT GEVER SOMMELSDIJK. Advertentiën van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Advertentiën driemaal geplaatst worden slechts tweemaal berekend. Advertentiën worden bij den Uitgever ingewacht tot Woensdagavond. Alle ttulcken voor tie ttmlactie bettemd, Advertentiën en verdere Admtnlttratlr, J"rmnem toe te menden aan den Uitgever- i. Langzaam nadert weder de tijd waarop de verkiezingen voor de tweede kamer moe ten plaats vinden en het is zeer natuurlijk dat ieder tracht zich bewust te worden van het standpunt dat hij daarbij moet innemen. Nu ja, dat is gemakkelijk bepaald, zegt gij. Een partij heeft immers haar eigen stand punt, en het is maar de vraag aan welke zijde wij staan. Zeker maar weet gij nu al waar gij staan moet en zult? Hebt gij wel eens nagedacht over de verantwoordelijkheid voor de stem die gij zult uitbrengen; of de man uwer keuze al of niet gekozen zal wordenhangt niet van u af het is in Gods hand aan wien wij de toekomst des Vaderlands volkomen toe vertrouwen maar wat gij doet, is uw daad want hetzij gij stemt, hetzij gij thuis blijfthetzij gij ijverthetzij gij u onthoudt daarvan zal aan den Heere rekenschap moe ten gegeven worden. Hij toch heeft ons onze plaats in de maatschappij aangewezen, heeft ons door allerlei omstandigheden in den kring geplaatst waarin wij leven en daardoor ons allerlei plichten opgelegd tegenover ande ren en ons, tegenover ons Vaderland. Wij 16) ,God zij geloofd!" riep deze uit. ,Ik zal u beschermen, kleine! met lleeren hulp. Vader, laat ons niet vreezen. Zijn Engel legert zich om degenen die Hem vreezen en in deze veste des Satans zal Hij ons niet doen omkomen, nu wij in Zijnen Naam een gebondene des Satans verlossen." De priesters hadden al spoedig vernomen, wat er gaande was en drongen om den vermetelen blanke, die het waagde zoo in hunnen Tempel te komen en hun bloedigen afgodsdienst te verhin deren. De offerbijlen werden opgeheven en met onheilspellend geschreeuw wilde men de drie bleek- gezichten aanvallen. fLaat af!" schreeuwde de Gouverneur. ,Arme dwaze menschen, meent gij zó<5 God aangenaam te zijn door Zijn schepselen, het werk Zijner handen, te verwoesten en te vermoorden. Valt liever op uw knieën eu roept .Heere behoud ons! Heere helpt ons! of de groote God des Hemels U ge nadig mocht zijn. Terugwie zijn leven lief heef, want degenen die mij aanvalt, zal ik mijn zwaard doen gevoelen en mijne krijgslieden zullen onmid- delijk uw geheelen Tempel tot deu grond toe af branden als gij ons een haar krenkt." En ja! klaarblijkelijk werd de moedige, mensch - lievende poging van Bienville door God gezegend. Het ouweder was opgehoudende zon brak weder door de wolken en hare stralen vielen onverwachts met vernieuwden glans, door de bovenvensters des Tempels en overgoten het bloedige tooneel met haar vriendelijk en opwekkend lioht! vergeten dit dikwijls, niet waar? of denken er niet aan. Wij leven voort, laten ons door indrukken leiden geven anderen invloed op onze daden worden soms door hartstocht en vooroordeel gedreven, en toch ook deze din gen zal de Heer brengen in het gericht. Wat zijn er dikwijls een zonde en tekort komingen die wij zelf haast niet zien of opmerken, die wij klein achten, waarop uwe aandacht eerst moet gevestigd worden, en waarvoor wij toch zooveel vergeving noodig hebben. Mij dunkt daar behoort ook wel eens ons deel toe in het verkiezingswerk. Hebt gij nu al eens gedacht aan welke zijde gij u wilt plaatsen wat gij zult doen Men zal van alle zijden u bestoken, met bedreigingen en beloften, met aanbevelingen en waarschuwingen, helaas ook met leugen en misleidingen. Zijt gij nu gereed. Vraag in de eerste plaats licht en wijsheid bij den Heere opdat Hij ook in deze zaak U die geve en u Zijn eer leere bedoelen. Maar zie dan om rondom u, op den toestand van Vader- derland en regeering. Het zijn moeielijke tijden die wij beleven. De revolutie geeft ons allom al meer en meer hare bittere vruchten te aanschouwen. Socialisme mis leidt het volk door valsche voorstellingen van genot en geluk en keert de orde om door God van den troon to willen stouten De gouverneur maakte snel van de omstandig heid gebruik. .Ziet ge welP" riep hij, .dat gij dwaalt, wanneer gij meent dat de aou toornt. Dat zelfde hemellicht, door de hand van den God des Hemels geschapen, gaat op over boozen en goeden en toornt nimmer, maar doet slechts het werk, dat de groote Maker van alles haar heeft opgedragen. Laat dus af van uw offers en gaat vreedzaam naar uwe huizen, als gij wilt dat ook ik u niet voor het vergoten bloed op deze plaats ter ver antwoording roept." Bedremmeld en verlegen stonden de priesters tn het volk daar. Zij konden niet loochenen, dat zij vernederd en verslagen waren en dat de bleeke man gelijk had. Het zichtbaar teeken van de gunst der godin, zooals zij altijd het volk hadden wijs gemaakt, vertoonde zich in de vriendelijke zonne stralen. Zij konden dus niet anderB doen, dan, ook uit vrees voor de bedreigde slraf, bedaard en rustig te blijven, en riepen derhalve, dat de Zon weder verzoend was, door de gebrachte offers en dat er geen daarvan op dit oogenblik meer noodig waren, terwijl zij hoopten, dat de bleeke man nu ook wel spoedig huune gevangenen zouden loslaten. Het geredde meisje hield ondertusschen altijd Alice's hand nog vast en met hare donkere oogen zag zij hare beschermster vertrouwelijk aanHare voeten en handen waren klein en hare gestalte slank en teeder. Hare groote oogen hadden een wonderbaren glans, het gelaat was fijn en bruin achtig gekleurd. Met innige deelneming zag Alice hel meisje aan, dat door den uitgestanen angst nog niet in staat was, een woord van dank uit te spreken. „Hebt ge nu verder nog wat te vreezen, anders kunt ge bij mij blijven," sprak Alice. Het meisje, dat Alice die hare taal slechts ge- om den mensoh er op te plaatsen. Al meer en meer wendt de mensch zich ook in an deren vormen i f van zijnen Schepper om op eigen wegen en paden zijn heil te zoeken; liberalisme tracht zijn beginselen van volks- souvereiniteit, meerderheidt, dwang alom te doon heerschen. Daardoor ontstaat de moeie- lijkheid voor elke regeering, daardoor is voor ieder vaak zijn weg duister, die tot werken op staatkundig gebied geroepen is. Oordeel daarom niet te hard, niet te snel, als uwe verwachtingen niet vervuld, uwe wenschen niet verkregen worden. Ik wil u even op het Ministerie wijzen- De liberalen zeggen dat het niets deed, mij dunkt het deed nog al iets: onderwijs, arbeid, krijgsdienst, be lastingen nam het ter handmaar toch meent ook gij wellicht dat het meer had kunnen doen. Maar hebt gij er aan gedacht dat het een eerste Kamer tegen zich over zag, die liberaal gereed was om tegen te werken, zooveel zij kon; denk maar aan den val van Keuchenius; dat in de tweede kamer een minderheid op de loer lag om het Mini sterie te doen struikelen. Het heeft niet alles gedaan wat gij verwacht hebt, maar kon het meer doen waar het steunen moest om twee richtingen de katholieken en antirevolutio naire die lang niet altijd eens waren en die toch moesten samenwerken. Vond het uit brekkig sprak toch wel verstondschudde het hoofd ontkennend, kuste hare hand en ijlde dade lijk heen uit den tempel. Langzamerhand ver strooide zich de menigte en begaf zich naar hunne woningen. De Priesters maakten den tempel weder iu orde en de Gouverneur begaf zich met Alice en Chepar naar zijn legerplaats terugon derweg in drukke gesprekken over hetgeen zij gezien, gehoord en ondervonden hadden. Aldaar aangekomenbegai Alice zich met een bewogen hart in haar eigen tent, terwijl Bienville en Chepar nog eens de rondte gingen doen, om zich te over tuigen of alles weder in rust en vrede was. De hemel was van een doorschijnend blauw. De zon verlichte met hare laatste stralen het dorp der Natchez en de priesters, die in de nauwe straten ronddwaalden en hier en daar met troepjes volk over de gebeurtenissen van den dag stonden te praten, versterkten het volk in den waan dat de ion alleen door het offer der kindereu, welke in de vlammen den dood gevonden hadden, verzoend was. Ei de onnatuurlijke moeders, die hare kinderen daartoe vrijwillig had !en afge staan, prezen zicli gelukkig, dat de groote godin door hare offers verzoend was, en verbeelden zich dat hunne kleinen nu in de gelukzalige velden der geesteuwereld een blij en gezegend leven waren aangevangen want bij de blindste heidenen is het geloof aan een toekomstig leven niet geheel ver dwenen, een geloof en kennis, door God zelf bij de Schepping in het gemoed van den mensch ingeschapen. De nacht was weder aangebroken. De gevangenen werden nog altijd met dezelfde strengheid bewaakt. De wachtvuren, rondom welke de soldaten gelegerd waren, gingen hier en daar uit; want de meeste soldaten lagen in diepe rust gedompeld; alleen de schildwachten hielden nauwlettend de nachtwaak. De teut, waar Alice zich bevond, was naast die den aard der zaak iu zijne samenstelling niet eigenaardige moeielijkheden. Gij vraagt u af of gij het Ministerie steunen kunt bij de verkiezingen of niet, welnu denk er eens over na, dan wil ik daarover ook nog wel eens iets zeggen van antirevolutionair stand punt, maar vergeet niet dat wij geen anti revolutionair ministerie hebben en ook niet hebben kunnen. Het giug uit van de rech terzijde, op haar steunt het, kan de rechter zijde, kunnen de antirevolutionaire het blijven steunen. Mogen zij anders? In Amerika begraaft men tegenwoordig lijken met een speeldoos in de kist. De kist wordt dan neergelaten onder het spelen van een psalm of gezang, welks tonen wegsterven naarmate aarde in het graf wordt geworpen. Dat is nog dwazer dan de kransenregen. Een vroegere Duitsche suikerbakker, Alois Peteier, die te Newyork millionair werd, heeft op zijn landgoed een panorama van zijne vader stad Heidelberg doen aanleggen. Door de vlakte vloeit een kunstmatige Neekarde huizen zijn 2 tot 5 voet hoog, de Neckarbrug is bedriegelijk nagebootst en boven de stad verheft zich het be roemde oude slot. Dit panorama heeft den heer Peteier 10,000 dollars gekost. In een ander deel van het park is het slot Hohenschwangau nagebootstomringd door een kunstmatig meer, dat, door den Atlantischen Oceaan gevoed, eb en vloed heeft. Groote vermogens nemen in Amerika sterk toe. Omstreeks het einde van den burgeroorlog waren te New-york 11 milliouairs en in de overige van haren vader gelegen. Het meisje kon den slaap niet vatten. De afgrijselijke tooneelen waar van ze in den Zonnetempel getuige was geweest, leverden stof tot ernstige gesprekken met haar vader op, die ook niet ter ruste was gegaan, maar met zijn dochter over het voorgevallene zat te praten. Alles in de rondte was overigens stil. Op eens sloop een kleine gestalte nader en voordat Bienville zijn geweer kon grijpen, legde het ge redde Indiaansche meisje hare tsedere hand op den schouder van Alice. „Wat komt gij hier zoo onverwacht?" riep deze uit, terwijl zij het meisje bij de hand greep, welke zachtkens beefde. „De kleine Duif heeft hare weldoeners, die haar het leven gered hebben, nog niet bedankt" sprak het meisje fluisterend. Het heeft mij geen rust gelateu op mijn leger. Ik heb mij stil hierheen begeven en mijn oog heeft u in de duisternis van deu nacht gevonden. Ik beu gekomen om u te zeggen, dat ik de dienares van u wil zijn. Ik wil uw tafel bedienen, en u oppassen als u krank woidt of u bewaken terwijl u slaapt. Mijn leven, dat u gered hebt, wil ik aan u toewijden, daar ge mij meer liefde hebt betoond dan mijn eigen moeder. De dankbaarheid van de jeugdige Indiaansche trof Alice. „Neen," zeide zij, „dit offer kan ik niet aanne men. Ik mag u niet in de stille van uw ouders medeuemen. Laat ik, indien mijn vader het goed keurt er eerst met uw ouders over spreken." „Mijn vader leeft niet meer," sprak de kleine Duif, zoo als het meisje naar Indiaansch gebruik, waar ieder een soortgelijken naam draagt, werd genoemd. „Ver over de bergen is hij in den strijd tegen de Ghikahaws gevallen. Eu mijn moeder zal mij niet willen missen of bij de eerste gelegenheid weer willen offeren." Nu, dan zal ik er met uw moeder over ■s

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 1