De volkeren <ler Aarde. DuitcnlandscSie BericSiten. ISiitnenlündsclie itcricliten, De ernstige gebeurtenissen, die dezen zomer in Bulgarije plaats grepen men deuke slechts aan de zaak van Panitza, de pogingen van Stamboelolf, den leidenden staatsman, om er kenning van prins Ferdinand's regeering te ver krijgen, zijne nota's aas. de Porte, zijne over winning in zake de aanstelling der bisschoppen, alles saam maakte ditmaal de verkiezingen bij zonder belangrijk. We konden reeds, althans voor een deel mel den, hoe 't liep. De uitslag is hoogst gunstig voor de regeering. De ministers Stamboelofl en Tontscheff werden in verschillende districten gekozen, evenals Greskoff, de leider dei' con servatieven, die zich met de regeering heeft verzoend en de oud-ministers Stoïloff, Stranky en Solobanoff, allen van de regeeringspartij. De orde werd nergens gestoord. Uit de volledige opgaven blijkt, dat in 't geheel gekozen zijn 265 aanhangers der regeeringspartij, 20 oppo sitieleden en 10 candidaten van verschillende richtingen. Stamboeloff is in 5 districten geko zen. Tontscheff in 3 zoo ook Geskoff. Drie candidaten, die fel de regeering bestre den, kregen bijna geen stemmen. Te Sophia werden Stamboeloff eerbewijzen gebracht. De Temps weet te verhalen, dat de over winning van Stamboeloff verkregen is door ver regaande oflicieele candidatuur en druk op de kiezers en tevens, dat er uitzicht bestaat op eene toenadering van Stamboeloff tot Rusland. Het een is zoo min onmogelijk als het ander, en wat het laatste betreft, nu de Bulgaren zich nog sterker voelen dan zij reeds deden, is het ver van onmogelijk, dat zij in 't belang van eeue vaste regeling, die hoogst gewenscht is en blijft, ook zullen trachten met Rusland we der op goeden voet te komen. Berst de tijd kan leeren of dit gelukken zal. Wat nu geschiedt is bevestigt en bekrachtigt in elk geval den bestaanden toestand. In Engelanden wel te Southampton is onverwacht eene werkstaking uitgebroken onder de dokwerkers en matrozen. De werkstakers verhinderden de treinen in de dokken binnen te rijden. Zestig politiedienaars ziju te Lon den aangekomen, doch werden door de werk stakers mishandeld. Gistereuavond duchtte men ongeregeldheden. In Australië duurt dc strijd voort. De Hau- delsraad te Melbourne heeft opnieuw bij de werkgevers aangedrongente onderhandelen met de werklieden, die den arbeidstaakten. De meeste fabrieken zijn aan den gang, doch met minder volk. De patroons hebben geweigerd te onderhandelen, en nu hebben 9000 arbei ders in de zilvermijnen 't werk gestaakt. De werkstakers van Sydney hebben eene groote vergadering gehouden, waarbij alles rustig is afgeloopen, doch geene neiging getoond werd het werk te hervatten. Het volk is tegen de werkstakers. Dezul ken, die hen, welke niet mee doen, lastig val len, wordtin zwaar gestraft. Te Sydney hebben duizend burgers zich als buitengewone portie- agenten laten aanstellen. Te Londen gevoelt men reeds nu, wat de Australische werkstaking zeggen wil. Deze maanden, zijn de drukste voor den uitvoerhan del naar de koloniën, en in de dokken, waar men voor de koloniën laadt, is anders alle plaatsruimte iu beslag genomen. Nu echter niet. Sommige schepen wachten al drie we ken op vracht. Hierdoor weer zijn honderden werklieden, die anders goed geld verdienen, niet noodig. Men ziet hoe ten slotte, gelijk reeds vaak bleek, de werkstaking een wapen is, dat hem treft, die 't hanteert. De cholera. begiut nu in Spanje aanmerkelijk af te nemen. Evenwel blijft zij nog heerschen in alle pro vinciën, waar zij zich dasver heeft vertoond. Zaterdag kwamen 40 ziekte- en 22 sterf gevallen voor in de provinciën Albacite, Ali cante, Badajoz, Tarragona, Toledo en Valencia. Den 5den te Cadix twee twijfelachtige ge vallen, naar aauleiding waarvan voorzorgs maatregelen zijn genomen. Te Lorenzana, in Lugo, had men vier dergelijke verdachte ge vallen. In Japan heerseht de cholera zeer dagelijks sterven meer dan 100 personen. De ziekte brak te Nagasaki uit, waar in 20 dagen 926 perso nen werden aangetast en 671 stierveu. Op 29 Juli waren alle stedeu van Salzumo tot Hako date besmet. Ook de pokken heerschen vrij sterk. Te Ma drid had men 56 ziekte- en 7 sterfgev- Hen. DE WATERSNOOD. De toestand te Praag is zeer bedenkelijk. Alle huizen aan de Altstadtkade zijn ontruimd. De schouwburg staat onder. De oude brug over de Moldau met het groote gedenkteeken van Nepo- muk is ingestort, onder het angstgeschreeuw der menigte. Daarbij zijn 30 personen in de golven omgekomen; ook 29 man der genie-troepen zijn verdronken. In sommige streken van Oostenrijk liggen de plaatsen als eilanden in het water. Reizigers nit Carlsbad moesten den nacht in den trein doorbrengen. De Orient-sneltrein (naar Konstan- tinopel) is wegens het hooge water niet te Weenen aangekomen. Ta Weenen rijst de Donau nog steeds en staat het water nog slechts 3 voet beneden den dijk, die het lagere deel der stad beschermt. Bij Liuz bereikte de Donau eene buitengewone hoogte. De Etsch en de Moldau zijn zeer hoog en nog stijgende. In Kavinthie zijn groote streken ver woest. Door eene aardstorting is de Tamina-rivier buiten hare oevers getreden. In Beieren ziet het er mede droevig uit. De Jsar bij Muuchen steeg snel. Eene wolkbreuk in 't gebergte deed nog hooger waterstand vreezen; in enkele dorpen liepen huizen onder. Later zakte de Isar een weinig. Bij Passau, Regensburg en Augsburg is de geheele oogst vernield. In de Allgau heerseht bij storm en regen zulk eene hevige koude, dat vele vogels sterven. In Silezië is het eveneens droevig gesteld. Zwaar zijn Rheindorf, Lustenau en omgeving getroffen. In vele huizen staat het water omstreeks 1 Meter hoog en van vele huisjes steekt alleen het dak uit de golven. Verscheidene wegen zijn onbegaanbaar; dijkbreuken hadden plaats. Het meer van Konstanz rees tot 5,74 M., op één na den hoogsten stand in deze eeuw waargenomen Tusschen Lustenau en Dorubirn is het land ter breedte van 3000 tot 4000 meter overstroomd. Op vele plaatsen van Midden-Europa zijn de langdurige stortregens nu opgehouden. Eerst nu blijkt welke schade is aangericht. Te Passau voer men met booten door de stad. Te Budweis stroomde het water l/s meter hoog door de straten. Bij Linz brak de dijk aan den Donau-oever op 3 plaatsen door en blijft de rivier steeds stijgen. In de laagste wijken vloeit het water door de vensters binnen. Eenige menschen hebben het leven verloren. Vreemd zag er de Rijn bij Coblenz uit. Groote donkergeel gekleurde massa's water kwamen van boven afzetten en dreigden het omringende land te overstroomen. De groote boomstammen het stroo enz., die door den stroom werden medegevoerd, doen vermoeden hoe de toestand langs den Boven-Rijn is. Bij Bodenbach zijn zes booten omgeslagen, waarbij 15 man om het leven kwamen. Heel de schade, door de over stroomingen in de Alpen en Boheine veroor zaakt, wordt geschat op 100,000,000 fr. In Boheme is de aardappeloogst vernield en zijn de beetwortelen zeer beschadigd. De suikerop brengst komt 60 pCt. te kort. Al is ook 't ergste geleden, nog altijd is de toestand ongunstig en vooral blijkt, hoeveel verloren is. Dat tal van menschen bij de overstroomin gen het leven verloren hebben, bewijzen de voortdurend aanspoelende lijken. De schade aan huizen, tuinen enz. wordt in Oostenrijk alleen, op minstens 50 millioen florijnen geschat. In vele overstroomde streken zijn de prijzen der levensmiddelen ontzettend gestegen. Uit Praag is men te Weenen hulp gaan vragen. Viel worden, zoools gemeld, door de soldaten dagelijks voor de noodlijdenden 6000 brooden gebakken, maar toch klinkt uit stegen, die zoo nauw zijn dat geen boot er in kau, het hulpgeroep der ongelukkigen, die honger ljjden. Langs den Moldan heeft men veel geleden en zijn een 45,000 personen door het onheil getroffen. Te Praag drong het water in een zie kenhuis tot aan het altaar der kapel, zoodat alle zieken ijlings naar eene hoogere verdieping moesten vervoerd worden. 500 personen zijn in eene school gehuisvest. Aan een straatweg staan de huizen tot het dak in de golven de inwoners moesten de daken stuk slaan, om zich te red den. In West-Bohemen is het spoorwegverkeer gestremd, gelijk het personenvervoer met de booten tusschen Weenen en Presburg. Te Wee nen vreest men, dat de dam, die de beneden stad beschermt, bezwijken zal. In vele huizen staat het water voeten hoog. Ook in Silezië staat het nog ongunstig. De Elbe is bij Dres den gestegen ,en de scholen zijn geslofen. Het Elbe-dal gelijkt een meerhouten huizen, bruggen enz. drijven met den stroom mede. De Rijn en de Moezel rijzen nog. De hoog ste stand van den Rijn is thans bij Mauscbeim. Het meer van Constanz blijft dalen. Rondom Genève heeft het zwaar gesneeuwdook in het dal yan Chamounix. Bij Müehausgn zijn zes eilanden in de sterk gezwollen rivier yefdronkeu. Uit Kleef wordt gemeld De verjaardag van de Kroonprinses Wilhel- mina is hier weer even feestelijk gevierd als die yan Koningin Emma. Van uit het hotel-May- wald, waar nog vele Rolffinders waren, hadden optochten en rjjtoeren plaats, (lie algemeene goedkeuring vonden. Een prachtig diner, waarbij een toost aan de Koningin werd overgeseind en dadelijk door Haar beantwoord, een bal voor de kinderen en daarna voor de volwassenen, ver hoogden het genot, evenals een schitterend vuurwerk, dat de heer Maywald deed ontste ken. Al zouden wij nu de vorstelijke geboortedagen liever anders herdacht zien dan op de hierboven beschreven wijze, toch deed zulk een bericht aangenamer aan dan het volgende, dat ook uit Kleef tot ons kwam. Eene ontzettende gebeurtenis bracht 5 Sept. het naburige Mayland in ontsteltenis. De hoogst verdienstelijke rentmeester van baron Steen gracht, de beer Kool, ontwaardde, bij zijn rond gang door de veestallen, dat een der stieren was losgebrokenzijne poging om het beest weer vast te maken, werd door het woedende dier beantwoord door een aanval, met het treu rig gevolg dat de heer Kool in borgt en hals zoo verschrikkelijk werd gekwetst, dat er na genoeg onmiddellijk de dood op volgde, en men hem als verpletterd vond. De stier werd natuur lijk dadelijk afgemaakt. De overledene was een hoogst bekwaam land bouwkundige. Algemeen geacht en gevierd, ge noot hij de toegenegenheid van de bewoners. Hem viel de zeldzame eer ten deel, als lid van den Raad en Wethouder der gemeente Till- Moylaud gekozen te worden, iets dat Nederlan ders in Duitschland zelden te beurt valt. Kool was een veelzijdig ontwikkeld man en een niet onverdienstelijk schilder hij laat een fraai kabinet landschappen, portretten en zoo voort na. Hij laat, gelukkig mag men zeggen, geen vrouw of kinderen achterhij wijdde zich geheel aan zijn taak en aan do kunst. Naar men bericht, is er sprake van, dat Keizer Wilhelm den Maarschalk von Moltke bij gelegenheid van zijn 90en verjaardag 23 October a.s. zal verheffen tot Hertog van Sédan. Op de Fhilippijnsche eilanden is 's nachts ten half één zulk een zware aardschok gevoeld, dat alles, wat zich in de huizen bevond, door en over elkander geworpen werd. De bewoners, die niet gewond waren, vluchtten de straat op. Eene groote verwarring ontstond en een vreese- lijk rumoer werd gehoord, daar alles wat breek baar was tot gruizels werd geslagen. Alle stee- nen gebouwen vertoonden scheuren. Al de brug gen stortten in en enkele riviertjes verander den van loop. Andere verdwenen. De provincie Leyte vooral heeft zwaar geleden. In den Staat New-York is de wet, waar bij het tabak rooken op de openbare straat door knapen onder de zestien jaren strafbaar gesteld wordt, in werking getreden. Dezer dagen hadden te Londen voor den politierechter een stalhouder en een koetsier zich te verantwoorden op de aanklacht, dat zij een paard, dat niet meer in staat was, om dienst te doen hadden laten werken. De rechter wilde het paard zien; maar dat kon niet, om dat het intusschen al van de hand was gedaan, met vijf andere oude paarden. Op de vraag van den rechter: »Waar blij- wen die paarden antwoordde de stalhouder „Ze zijn naar Holland om te worden gekookt „GekooktGe meent zekergeslacht om op gegeten te worden". »Neen", luide het ant woord, gekookt, om er vleeschextract van te maken". Aldus leest men iu een Engelseh blad. Is 't waar, dat hier ten lande van oude af gewerkte paarden vleeschextract wordt gemaakt Te Finsterwolde is nu weder eene vrouw door de politie bet-apt, terwijl zij 's nachts be zig was de koeien van een veehouder uit te melken diefstallen, die in het noorden des lauds tegenwoordig veel voorkomen. De brand te Salonika heeft volgens de nadere berichten bijna geheel de stad verwoest. Volgens de „Temps" meent men, dat de brand door kwaadwilligen aangestoken is. In de Atheen- sche bladen wordt 't vermoeden meegedeeld, dat de mahomedauen, naijverig op de welvarende Grieken, de Grieksche wijk in den brand hebben gestoken, die in elk geval op verscheiden plaatsen tegelijk ontstond. Gelijk de Grieksche wijk, is ook de Joodsche bijna geheel verwoest. Bij gebrek aan bluschmiddelen kon men het vuur niet meester worden, zoodat de brand den geheelen dag aanhield. Het ziekenhuis, de hoofd kerk, de consulaten en bijna tweeduizend wonin gen zijn in de aseh gelegd. Een groot deel dei- inwoners heeft alles verloren, zoodat de grootste ellende heerseht. Vooral iu de Grieksche wijk is de verwoesting zeer groot. Alle woningen en handelskantoren zijn daar vernield. Voor de noodlijdende Grieken zijn terstond uit Athene twee oorlogsschepen gezonden met levensmid delen enz. In een laatste bericht wordt het aantal ver nielde huizen en winkels op 1600 geschat. 10,000 personen zijn van dak beroofd. Wegens geheel gemis van water is de blussching gestaakt. De handelstad Solonika ('t oude Thessafouika) telt een 75,000 inwoners, waarvan 20,000 Turken 10,000 Grieken en niet minder dan 33,000 Joden zijn. Een trein van New-York naar Montreal is Zaterdagavond ontspoord fin in een sloot gestort. Van de reizigers werden er drie gewond. Het ongeluk is het gevolg van kwaadwilligheid. Er syas een spoorstaaf over den weg gelegd en een eind verder vond men hetzelfde, voor het geval, dat de eerste .hindernis den trein niet deed ontsparen. Vermoedelijk is de dader te zoekan onder de werkstakers der New- York Central Railway. De directie heeft 5000 dollars uitgeloofd voor wie den dader kan aanwijzen. Jo het armenhuis te Swansea (Engeland) is eene vrouw, die reeds den leeftijd van 110 jaren heeft bereikt. Het oudje is steeds gezond en nog in het bezit van al haar vermogens. Dezer dagen was een ploeg mijnwerkera te Haydeck bezig een put te delven- Onder hen was er een Richard Gill genaamd. Zij hadden verscheidene kardoezen geplaatst om het ge steente te doen springen en Gill had, zooals hij meende, het goede teeken gegeven, om de mand, waarmede zij nedergedaald waren weder te doen ophalen. De lonten waren aangesto ken, maar er kwam geene beweging in de mand en Gill bedacht zich op eens, dat hij een verkeerd teeken had gegeven. Hij gaf toen het goede en sprong meteen uit de mand, om de lonten uit te dooven. Terwijl hij daar mede bezig was, begon de mand te rijzen en zijne kameraden riepen hem toe het teeken te geven om de mand weder te doen dalen, opdat feij mede zou kunnen gaan. Gill begreep evenwel, dat hij geen tijd meer had alle lonten te hlusschen en antwoordde, dat het beter was, dat hij alleen omkwam dan zij allen. De mand ging omhoog en nog vóór de oppervlakte bereikt was, had de ontploffing plaats die den zichzelf opoffarenden held den dood bracht, dien hg wist, dat onverm'jdelijk was. Liihr's „Tivoli" te Bremen is door een hevigen brand vernield. De vlammen braken een uur na de voorstelling op het tooneel uit en vernielden de schouwburgzaal, de restaura tielokalen beneden en „Caslan's Panopticum" waar de vele brandende wasfigureu een hui- veringwekkenden aanblik opleverden alsook een deel van de aangrenzende directeurswoning. In den loop van den nacht werd men den brand meester. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Een treurig petroleum-ongeluk wordt uit Penzance (Eng. grs. Cornwall) bericht. Eene moeder die 's avonds hare kinderen een zeven jarig meisje en een kleinen jongen goeden nacht kwam kussen en toedekken, stiet door eene onvoorzichtige beweging een brandende lamp omver, over het bed, waarin de kleinen lagen. In haar eersten angst greep de vrouw het voor- aanliggend knaapje en droeg het weg. Toen zij een oogenblik later het meisje kwam halen, was het arme kind geheel door vlammen om ringd. De moeder deed wanhopige pogingen om de kleine te redden, maar het gelukte hae.r niet, en zij viel, met ernstige brandwonden aan handen en aangezicht, bewusteloos op den grond. Een aantal buren, die op hare angstkreten kwamen toesnellen, brachten haar in veiligheid en bluschten den braud. Maar het arme meisje was toen reeds geheel verbrand. Blijkens nadere berichten uit Praag, sloeg een ponton, waarop zich 2 officieren en 35 sol daten bevonden, om 28 hunner worden ver mist. Wanneer de ontworpen spoorweg van Quebek naar de kust van Labrador gereed is zal, meent men, de reis over den Atlautischen Oceaan naar Europa tot 3 en een halven dag worden verkort. Uit Mildorfhaven (Engeland) zou men in 4 en een halven dag Quebek kunnen bereiken, of in 5 dagen Londen; eene reis die thans 9 tot 10 dagen duuit. De sneltrein van Calais naar Parijs is Donderdagochtend omstreeks vier uur tusschen Ailly-sur-Noye en La Faloise ontspoord. Een spoorwegbeambte werd gedood en de hoofdcon ducteur gevaarlijk gekwetst. De postwagen is geheel verbrijzeld. Toch kwamen de acht be ambten, die in dezen wagen zaten, er goed af. Slechts één hunner werd licht gekwetst. Het ongeval werd veroorzaakt door een goe derentrein, die twee uren voor den sneltrein was vertrokken. Deze trein was geladen met ijzeren staven en een dezer staven was er af gevallen. Deze staaf geraakte vast in den spoor- bezem, die voor aan de locomotief is bevestigd, en zoo werd de locomotief uit het spoor ge worpen. Te Remaison (Loire) vermaakte zich de heer Dechavanne, onlangs van de jacht 't huis gekomen, met op zijne binnenplaats te schieten op een hoed, dien een knecht daartoe in de hoogte wierp. Vlak tegenover den onvoorzich tige was de keukendeur. Deze ging open en een klein kind kwam buiten. Het kreeg de lading in de borst en gaf kort daarna den geest. Zaterdag jl. had de zoon van den land bouwer G. Streng te Vlist het ongeluk, dat zijn volgeladen schouw omsloeg, waardoor hij spoedig naar de diepte ging. Op de Vrouwen brug stond juist de heer C. C. Krom van Rot terdam te vissehen. Zoodra deze zag. dat de jongeling te water ging, liep hij naar de plaats des ongel uks en begaf zich te water spoedig haalde hij den drenkeling boven, doch deze gaf geen teekenen van leven meer. Onmiddellijk werd de drenkeling in de ouderlijke woning gebracht en de heer Krom bracht dadelijk de maatregelen in toepassing, die door de Maat schappij tot redding van drenkelingen zijn voor geschreven. Na verloop van bijna één uur had de redder voldoening van zijn arbeid, daar hei; leven weder opgewekt werd. Om in aanmerking te komen voor eene uitdeeling van brood, bier, haring en tabak op den 3lJel1 October a.s. hebben zich bij de com missie te Leiden aangemeld omstreeks 5200 personen 1 De knecht van den landbouwer De Rui ter, van Zuiderveen, onder Winschoten, was door zijn meester afgezonden om- een paard uit het lapd te halenop zijne terugreis was hij op het dier gaan zitten, toen hg onverwacht door den stoomtram tusschau Winschoten en Oude Pekela werd ingehaald, waardoor het paard begon te steigeren en zijn ruiter van zich wierp, die nu vlak voor den tram neerkwam en der mate gekwetst werd, dat hij onmiddellijk den geest gaf. Te Maastricht viel de hoed van een wan delaar in het kanaal. De eigenaar begaf zich te water om zijn hoofddeksel te redden, en werd daarin door een kameraad gevolgd. Deze laatste werd echter in zijne bewegingen verhinderd dooi den eerste, die zich aan hem vastklemde. Dit werd opgemerkt door een derden persoon, die ook in het water sprong, doch op zijue beurt door den drenkeling werd vastgegrepen. AUe drie zouden er slecht zijn afgekomen, zoo niet de hulpsluiswachter hen door het toewerpen van een reddingsboei op het droge had gebracht. Alleen de eerste drenkeling had geneeskundige behandeling noodig. -- Aan het strand te Scheveningen zag men Maandag veel bruinvisschen heen en weder zwemmen. Hunne verschijning doet zieh slechts zeer enkele malen voor in den zomer bij buiten-

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 2