Gemengde Berichten. Mag dat zoo blijven Neen, beeft de Prov. Bond der Vereeniging bet Metalen Kruis in Noord-3rab ut geant woord, en het sloeg de banden aan den ploeg. Het gevolg daa'-van was de oprichting van een ondcrstcauiiigslbiKils ten bate van be hoeftige oud-strijders van 183031, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadelmedaille. Aan het hoofd van dat fonds staat een ïloofd-comité, dat weldra zijne vertakkingen door het gansehe land zal hebben, teiwijl een Centraal-comilé gevestigd is te Utrecht, en be staat uit de h.h. Generaal jhr. W. von Wrangel auf Linden- berg, eerevoorzitter. Mr. W. H. Baron de Watteville, Eerelid. u. W. Sehubart, Voorzitter. Jlir. inr. J. E. Huydecoper van Nigtevecht Penningmeester, Mr. A. W. van Beeck Calkoen. S. I. de Beer. A. J. van den Bergh. G. M. Blankenheijm. Mr. W. J. M. Bosch. H. Coopmans. H. J. D. Doorman. Majoor H. Eilbracht. Th. G. Funnekotter. J. W. K. Gerlach. A. D. Hamburger. C. Kossen. A. H. Laseur. F. L. A. Roelofs Valk. Dr. A. R. Ruitenschild. Mr. F. D. Graaf Sehimmelpenninck, en M. Brinkgreve Secretaris allen te Utrecht. Wij, leden van dat Centraal Comité, zeg gen met den N.-Brab. Bond: «Neen, dat mag zoo niet blijven; hier moet de helpende hand uitgestoken worden; deze honderden, de eenig overgeblevenen van zoovele duizenden moeten althans gedurende de weinige dagen levens, die hun nog resten, ervaren, dat Nederland be wezen diensten niet vergeet Zou voor het weldadig Nederland de taak te zwaar zijn, om gedurende de korte spanne tijds, dat we nog van die braven in ons mid den hebben, hun en den hunnen het noodige meer vragen wij niet te verstrekken LandgenootenWij wachten van U het antwoord op deze vraagdie we U heden doen, omdat Ge heden feest viert, heden bigde en dankbaar gestemd zijt. Het blij gemoed geeft gaarne en wie zelf stof tot danken heeft, wil ook anderen be- weldadigen. Daarom komt onze bede heden tot U geeft mildelijk en geeft haastelijk, want de dagen dergenendie geholpen moeten worden zijn geteld Namens het Centraal Comité boveng. J. W. SCHUBART, Voorz. M. BRINKGREVE, Seer. Toezeggingen voor bijdragen, 't zij jaarlijk- sche of voor eenmaal, gelieve men te adres- seeren aan den secretaris M. BrinkgreveTol steegsingel, K. 34 te Utrecht. Alle overige leden van het Centraal Comité zijn overigens bereid giften en toezeggingen in ontvangst te nemen. De cholera. De berichten uit Spanje luiden ongunstig. De plattelandsbevolking in de streken, waar de cholera heerscht, verzet zich met geweld tegen de maatregelen door de regeering voor geschreven. De geneesheeren moeten zelfs door soldaten begeleid en beschermd worden. Toch zijn reeds drie geneesheeren vermoord. Te Va lencia werd een dokter gedood door een dolk steek, hem heimelijk door een onbekend ge bleven moordenaar toegebrachtte Mogente vermoordde eene vrouw een geneesheer, door hem met eene bijl het hoofd te kloven en te Lerdo werd een dokter bij een oploop door hei volk vermoord. In de provinciën Toledo en Valencia schijnt de cholera toe te nemen. Den 25sten kwamen in die gewestan en in Alicante en Badajoz 68 en 32, den 26sten 91 en 52, den 27sten 100 en 47 ziekte- en sterfgevallen voor, Te Toledo had men Woensdag 8 ziekte- en 4 sterfgevallen. De directeur der Militaire Aca demie aldaar is aan de ziekte bezweken. Maan dag heeft de minister van binnenlandsche zaken er 80 lijders bezocht; tijdens zijn verblijf stier ven er 11 en kwamen 25 nieuwe gevallen voor. In de stad Valencia en onder de bezetting al daar vermeerdert de ziekte. De regeering zal de opening der hoogere scholen uitstellen, als de ziekte voortduurt. Zij neemt toe in 't Zuid oosten. Krachtige maatregelen zijn voor de be zettingen genomen. Te Carabanchel bij Madrid is Woensdag eene vrouw door de cholera aangetast. Te Torrejon do Ardox en Canillas, niet ver van de hoofdstad, en in Madrid zelf, moeten verdachte gevallen zijn voorgekomen. In geheel Duitschland heerscht de influenza weder. Te Rudolstadt, (8000 zielen) zijn hon derden personen aangetast. Te Parchim (Mecklenburg), Moltke's ge boorteplaats, is het plan gevormd ter eere van zijn negentigsten verjaardag (26 October) een inzameling van gelden over geheel Duitschland te houden, ten einde het huis, waar Moltke geboren is, aan te koopen en het hem als na tionaal geschenk aan te bieden, met verzoek het huis met de overschietende gelden te be stemmen tot de eene of andere stichting. De schade, door de regens der laatste 5 weken in Moravië den landbouw berokkend wordt op 5 mil'ioen flor'jnen geschat. Bij Carlstadt, in Croatië, zijn 1500 hec taren bosch door brand vernield. Men gelooft aan kwaad opzet, omdat het vuur zich op ver schillende plaatsen tegelijk begon tevertoonen. Moussa Bey, door den krijgsraad ter dood veroordeeld, wegens de Armenische standjes te Konstantinopel, welk vonnis door den Sultan in verbanning werd veranderd, is gevlucht. Postzegelverzamelaars. -- Te York hiel den 100 leden van de vereeniging van post zegelverzamelaars hun jaarlijksche vergadering, 't Bleek dat verscheidene leden in het bezit van postzegels zijn, die van f 1200 tot 2400 waard zijn. De mooiste verzameling van de wereld moet die van den heer Philippe La Renotere de Ferrary zijn te Parijs. Zijn collec tie, die o. a. één postzegel telt, waarvoor te vergeefs ƒ24000 werd geboden, wordt op bij na een millioen gulden geschat. Stormen. Met de berichten daarover zou men in dezen zomer kolommen kunnen vullen. Alom heeft men ruw of vreemd weder. Te Rome, waar als men weet, twee weken buitengewone hitte heerschte, zoodat de tem peratuur steeg tot 96 gr. Fahr- in de schaduw, barstte eindelijk een onweer los, zoo hevig, als men lang niet had beleefd. Ook in het noorden woedden hevige onweders, die gepaard gingen met hagelbuien, waardoor vooral in de omstreken van Milaan de oogst veel nadeel leed. De druiven in de Campagna leden echter weinig. Een wervelstorm teisterde Dinsdag Italië en richtte groote schade aan. In Frankrijk is het arrondissement Prades door een hevigen storm met hagelslag geteis terd. Op sommige plaatsen lag de hagel 25 centimeters hoog. Op de Pyreneë.i heeft het gesneeuwd. Een zware orkaan heeft te Dijon en omstreken onberekenbare schade veroorzaakt. Ook te Sartena, op Corsica, is door een hevigen orkaan groote verwoesting aangericht. Daken werden opgenomen, alle boomen op de wande lingen en in de straten woeien om, huizen dreigden te vallen. Van het bosch Vallemale op het eiland zijn ongeveer 2000 hectaren door brand vernield. Petersburg werd Dinsdag met overstrooming bedreigd. Een hevige storm woei den geheelen dag door uit het westen en dreef het water uit de Newa en de grachten buiten de oevers. Van de Citadel werden kanonschoten gelost om de bewoners van het gevaar te verwittigen. Voorts is in Zuid-Duitschland en Oostenrijk het weder buitengewoon veranderlijk in den laatsten tijd. Het begin der vorige week is bijna overal gekenmerkt door geweldige onweders vergezeld van hagel. Groote schade werd aan de te veld staande gewassen berokkendop verschillende plaatsen werden dieren door den bliksem doodgeslagen; ook eenige menschen. In Salzburg werden een landbouwer met zijne vrouw, die bij den haard zaten, door den blik sem doodgeslagen; de kinderen ontkwamen met den schrik. Het huis brandde geheel af. Te Citta di Castello deed een storm vier kerken instorten, waardoor vele personen werden gewond. Te Pistrino, een dorpje in de nabijheid van Citta di Castello, stortte ook een huis in, waar door vijf personen het leven verloren. De brand, waardoor do stad Tokay in Hongarije is vernield, werd veroorzaakt door onvoorzichtigheid van een werkman in een ka toenspinnerij. Wegens den hevigen wind en volkomen gebrek aan bluschmiddelen werd de geheele stad in 48 uur in de asck gelegd. Vijf persouen worden vermist en zijn vermoedelijk omgekomen. Behalve de kerken en openbare huizen, liggen 520 woningen in puin. De schade wordt op fl. 1,000,000 geschat. Een tot tien jaren gevangenisst ui ver oordeelde kolonel te Madrid heefo ditmaal eens iemand te Sneek geschreven, dat in de nabij heid dier stad eene pa lij edelgesteenten en eene som van ruim 4,000,000 francs verborgen ligt. Een vierde deel van dien schat wordt als be looning toegezegd, bijaldien de Sneeker geluk kige aan den kolonel gewensehte hulp en bij stand wil verleenen en genegen is met hem in onderhandeling te treden. De kolonel deelt verder in zijn geheimzin- nigen brief nog mee, dat de gevangenisdeuren zich voor hem zullen ontsluiten, zoodia hij in 't bezit van bedoelde som is. De Sneeker gelukkige moet echter onbarm hartig en onbaatzuchtig genoeg zijn, om den „kolonel" zijn tien jaar te laten «uitzitten" Dan kan hij zelf komen om zijn schat op te graven. Sedert eenige dagen ziet men 's avonds een lavastroom langs de wanden van den Vesu vius bij Napels langzaam omlaag glijden. De stroom welt op uit de opening ter linkerzijde van den krater en vloeit naar het Zuidoosten, in de richting van Pompeji. Reeds is de ge vaarlijke vloeistof niet ver meer verwijderd van de wijngaarden rondom Bosco. Van Posilip uit kan men het grootsche schouwspel genieten. Het observatorium nabij Pompeji wordt iede- ren avond door vele vreemdelingen bezocht, die er soms den geheelen nacht doorbrengen, om het indrukwekkend natuurtafereel gade te slaan. Te Nordhausen is in het stadsziekenhuis een 13-jarige knaap gestorven, die langen tijd geklaagd had over hoofdpijn. Bij de opening van het lijk werden in de hersens twee blaz- gevonden, waarvan de eene gevuld was m-i water en de andere met honden .vormen. Cs knaap had bij zijn leven veel met een hor 1 gespeeld en zich door het dier laten Bleken. Wolven in Rusland. Volgens de officieel Russische statistiek zijn er in Rusland 170 du - zend wolven. De schade, door die beesten veroorzaakt vooral in het verslinden van schapen, is zoo groot, dut men haar moeielijk kan berekenen. Ongeveer 15 gulden, nl. 10 roubles, wordt "gegeven aan ieder, die een wolf heeft gedood. In het vorig jaar, toen voor zoover bekeul is, 203 menschen door de wolven om het leven zij gebracht, heeft men van die dieren 49,000 in het gouvernement Voloyde en 31,000 in dat van Ëasan gedood. Een vermaard Alpenbekütnmer, de he; r Sinigaglia, op den M itterhorn door een sneeuu- storm overval leuis met zijn twee gidsen Carrel en Gorret twee dagen in een hut opge sloten geweest. Van leeftocht verstoken, boch ten zij toen door de Tournanchevallei neder te dalen. Na ongehoorde inspanning, over besneeuv - de paden en door een hevigen storm kwame i zij dan ook beneden, maar niet zonder dat de gids Carrel onderweg van uitputting bezweken was. De heer Sinigaglia was geheel afgemat en Gorret waren de handen bevroren. Carrel was een der beroemdste gidsen en had de Andes en al de Alpentoppen beklommen. Men schrijft ons uit Krimpen ad. IJse Toen in de afgeloopen week de vrouw v...i den landbouwer S. met een drietal kinderen langs het stoomgemaal „Reinier Blok" in de'/e gemeente huiswaarts keerden, zakte eenskla; s de grond onder hare voeten weg, zoodat zj ongeveer 18 voet benedenwaarts zonk. Den machinist, oogenblikkelijk door een der kii - deren gewaarschuwd, gelukte het, hoewel niet zonder krachtsinspanning, met behulp van een paar aaneengebonden ladders de vrouw uit deze netelige positie te redden. Bij eenige verdere afbrokkeling van den grond of hoogen wate - stand zon naar menschelijke berekening de vrouw, die nu met den schrik vrij kwam reti- deloos verloren zijn geweest. Bij nader onderzoek moet gebleken zijn, dat het uitgemalen water in de kolk voor het stoou - gemaal in den daarachter gelegen boezem, waar door de grond geheel ondermijnd werd. Aan het station der lijn Amersfooi t-Ke.- teren teVenendaal had Zondagavond een ei nstig ongeluk plaats. Terwijl de beambte H. B. nog even wilde oversteken, geraakte hij onder den trein, die te 7,48 van daar naar Amsterdam vertrekt, werd oven-eden en was onmiddellijk een Bjk. Uit Willemstad wordt gemeld Zondag namiddag waren eenige artilleristen van het garnizoen alhier, zonder verlof, naar Numansdorp gevaren. Onder hen bevond zich een soldaat, die zelden drank gebruikte, doih thans voor de verleiding schijnt bezweken, wa t toen zij weer huiswaarts wilden varen, was i j buiten staat, om meê te gaan en werd hij het fort gebracht, om zijn roes uit te slap Toen zijn makker hem echter Maandagochte 1 wilde wekken, vond hij hem dood op bed ligge Maandagavond omstreeks half twaalf kwa geheel Harderwijk in rep en roer door bran. - alarm. In de bergplaats van buskruit en vuu. - werk van den heer C. v. D. waren een paar potten Bengaalsch vuur door onbekende oorzaak ont vlamd en spoedig stond het vertrek in lich e laaie. In allerijl werden de ontplofbare stoffen zooveel mogelijk geborgen en door degelijke hu'p mocht men er gelukkig in slagen den brand nog in den aanvang te blusschen. De juffrouw, die de vorige week een re volverschot lostte op twee jongens, die haar kwamen lastig vallen, heeft eenige schoten met dat wapen gelost op haar eigen kinderen. G - lukkig echter misten de schoten hun doel, te - wijl de inmiddels toegesnelde buren de kind - ren in bescherming namen. De politie heeft zich met de zaak bemoei i. Zondagochtend kwam te Scheveningen van de haringvisscherij terug de haringschuit „P; - ter Jacobus," reeder P. de Mos Pz. De equip - ge verklaarde, dat zij 1.1. Donderdag zich ond r de Engelsche kust bevond en de terugreis na tr Holland had aanvaard. Er woei eene frissche koelte, toen eensklaps een stuk der mast (zoo genaamd de steng) brak, dat van bóven naar beneden vallende, terecht kwam op het hoo d van den schipper Albert Dijkhuizen en hem d u schedel verpletterde, waarop de dood onmiddc - lijk volgde. Nog een paar matrozen werdtu door de vallende mast ernstig gewond. De eqi - page zette toen zooveel mogelijk alle zeilen, zoover dit kon geschieden, bij, en bereik e Zondagochtend het Scheveniugsche strand. Schipper Dijkhuizen stond bekend als ei n der beste schippers der vloot. Hij laat eene weduwe met 7 kinderen achter. De ontsteltenis over dit treurig ongeval is groot. Het lijk van wijlen den luitenant ter zee 2e klasse Zwanenbeek Pauw, die Vrijdag '2 Aug. om het leven kwam, is Vrijdag ter reede Tessel gevonden door Zr. Ms. torpedoboot „H - kla", en door eene stoomsloep van den Mail .e torpedodienst binnengebracht, waarna het voo.-- loopig in het marine-hospitaal te Nieuwedi' p werd opgenomen en nog des middags met ir - litaire eer begraven werd. Uit Tietjerk wordt van 30 Aug. gemeld Door het hevig onweder, dat eergisteren woedde, ontstond brand in de Villa, bewoond door den heer baron Van Heemstra, te Veen- klooster. Op 't sterke luiden der bel sueldea vele personen, die op het veld werkzaam waren, toe, waardoor men den brand spoedig meester werd- De bliksem was bij den schoorsteen in geslagen en ging vervolgens op 't zuik over, dat Re onderzijde van het dak bekleedt. Eigen aardig, dat men eerst den brand ontdekte, na dat hei onweer reeds ongeveer anderhalf uur was afged -even. Te Amsterdam is gearresteerd een 33-jarig man, wonende Groote Ëattenburgerstraat, die, aan krankzinnigheid lijdende, bezig was zich op de stoep voor zijne woning, door middel van eene riem, te worgen. Hij is naar het Buiten- Gasthuis vervoerd. Te Gouda werd Vi jdagmorgen aan da Vierde Kade door een locomotief een doofstomm a man aangereden, met het gevolg, dat hij aan het hoofd ernstig werd gewond, vermoede! ;k met doodelijken afloop. Omtrent den tienden verjaardag van da Prinses wordt van Het Loo gemeld, dut 's mo - gens reeds vroegtijdig velen zich ten paleize in de felicitatieregisters lieten inschrijven en da Prinses een keur van prachtige bloemruikers werd aangeboden. De eerste ruiker, dien het Koningskind weid aangeboden, stond te midden van hare lievelings poppen, die om een tafel weren geschaard. Van den Koning ontving de jarige eene zeld zaam fraaie pendule met slag- en speelwerk van de Koningin eene prachtige schilder j, waarop haar trouwen hond „Swell" door den Haigschen schilder O. Eerelmans naar het lo ven was afgebeeld. De standaardvlag was ten paleize gelieschen en het bordes rijk met bloemen getooid. In de hofkapel woonde de Koningin met de Prinses de godsdienstoefening bij onder leiding van Ds. C. E. van Koetsveld des namiddags werd er een rijtoer door het dorp gemaakt eu de dag ging voor de jarige in feestvreugde voorbij. Zondagavond, toen een vljltal steenhou wers, waarvan vier buitenlanders, een glas bier kwamen drinken in de tapperij van V. v. d. IV aan het Achterhakkers te Dordrecht, kreeg een hunner onaangenaamheden met een van een viertal daar aanwezige sjouwerlieden, die hem zonder de minste aanleiding, eenige scheldwoor den, op zijn vreemden landaard doelende, toe voegde. Al spoedig kwam het tot handtaste lijkheden, welke buiten de tapperij werden voortgezet en toen een grooter omvang kregen, daar men van weerskanten partij koos. Opeens trok de sjouwer A. V. zijn mes uit de sche de en bracht daarmede een der vreemde werk lieden twee steken in de linkerzijde en eeu anderen een steek in den rug toe. De gewonden be gaven zich naar het politiebureau, waar de geneesheer der politie, de beer D. J. Admiraal, hun heelkundige hulp verleende. Tegen den snijdersbaas is eene gerechtelijke instructie ge opend, terwijl nog tegen twee zijner makkers proces-verbaal is opgemaakt wegens mishan deling. Eene vreeselgke misdaad is Woensdag gepleegd op den weg tusseken Postel en Wm- telre bij Eindhoven. Eene aldaar wonende we duwe werd door een persoon, wiens gelaat ge heel was zwart gemaakt, om geld gevraagd. Toen dat niet dadelijk werd gegeven, bracht de onverlaat de vrouw zeven steken met een bei tel toe. Men houdt den zoon der weduwe ver dacht, die dan ook reeds in arrest is genomen. Overigens doet de justitie nog onderzoek. Ge lukkig ziju de wonden der vrouw niet doodelijk. Zaterdagochtend geraakt e op Feijenourd een man onder eenige petroleumvaten. Zwaar gekwetst werd bij per brancard naar het zieken huis vervoerd. Vrijdagavond werd te Sloterdijk het kind van een spoorwegarbeider door de locomotief geraakt en voor dood opgenomen. De machinist was niet bij machte geweest den trein te doen stoppen, daar het kind juist uit zijne woning was gekomen, en vóór iemand het kon vermoeden met de machine in aanraking kwam. De toestand van den kleinen lijder is hoogst gevaarlijk. De wolkbreuk heelt jl. Dinsdagavoud le Katwijk aan Zee ook veel stoornis gegeveu. Ec u tamilie zat daar met de parapluie op in bed vanwege het inregenen; een haan met zes kippen verdronken er en in eene woning moest de big de trappen op naar den zolder worden gebracht, zoo hoog stond bet water in benedenhuis eu varkenskot. Volgens Veritas zijn in Juli verongelukt 40 zeil- en 15 stoomschepen, waaroud r twie Ned. zeilschepen. In de laatste dagen zijn -- waarschijn lijk door baldadige jougens herhaaldelijk de signalen verzet op de spoorlijn langs den Parallelweg te 's-Gravenhage, waardoor de grootste ongelukken hadden kunnen ontstaan, welke alleen door de waakzaamheid van het personeel der Holl. IJz. Spoorw.-Maatschappij zijn voorkomen. Eenmaal werd zelfs een signaal, dat op „onveilig" stond, op „veilig" gesteld. Een kellner uit een bierhuis is te Zand- vooiï verdronken. Hij nam uit eene badkoets een bad in zee, en schijnt zich te ver gewaagd te hebben. Eerst na eenige minuten werd hij vermist en toen hij uit het water gehaald werd, was hij reeds overleden. Zaterdag ontlastte zich hoven het Me<- keloosche Broek een hevig onweder. De blik sem sloeg in de woning van den landbouwer A. Wibbelink; woning inboedel en voortva-

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 2