De volkeren der Aarde. Gemengde Berichten. Plaatselijke Berichten. niet van modderen, halfheid of holle klan ken houdenzijn benieuwd, wat die wijze mannen van de liberale beginselen zullen maken. Nog nooit hebben we gehoord, watnn eigenlijk die beginselen zijn. Eilievehoe zou het toch komendat de meer consequente vroegere leden dier partijdie men nu Radicalisten noemt zulk een spottende satire telkens over de tegenwoordige liberale partij doen hooren Waar intusschen leven onder de libe ralen vernomen wordt, al is dit nog zoo weinig, moeten onze vrienden ook niet rusten. Wij roepen dus de Anti-revolutionaire kiesvereenigingen toe „richt ook gij op de slappe handen en trage knieën IN SCHOTERLAND. In Schoterland vind men het Eldorado van de Socialisten en van hunne geloofsverwan ten in de Politiek, de bloeiende afdeelingen van den Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht. Er heerscht in de politiek leven en be' weging. Leven en beweging, zeker om in Scho terland in 1891 den Socialistischen leider het Kamerlid Domela Nieuwenhuis, te be houden, en zoo het mogelijk is ook in andere kiesdistricten werkzaam op te treden. Een kiescommité is reeds benoemd. Men tracht vooral de kas te stijven en denkt daarbijgeld is de ziel der negotie maar ook der beweging. Nu, wij geven de partij, die haar vaan del wil ontrollen, geen ongelijk, dat zij handelt en actief is. De Liberalen zullen er niet om lachen. Zij beven voor hun meer consequente broeders, die op het ongeloovig deel der Friezen; (die ook niet van halfheid hou den) meer invloed kunnen uitoefenendan zij vermogen. Het Liberalisme is oud en versleten wordt ziekelijk en zwak. Gelukkig, dat de Anti-revolutionairen tegenover het Socialisme en Radicalisme een beter wapen hebben. Dit wapen is tweesnijdend, het is Gods Woord, en onze Banier is die des Kruises. Waar het Liberalisme vreest, daar we ten wij, dat onze beginselen eeuwig zijn, omdat zij in God hun middelpunt, hun Bron en Oorzaak vinden. Noorden. De politieke barometer wijst in den laatsten tijd weer op onweer. Vooral in 't oosten van Europa blijft het steeds dreigend. Nu de ver moedelijke resultaten van den reis van keizer Wilhelm naar Rusland besproken worden, blijkt het zonneklaar wat een geharrewar er tusschen de mogendheden onderling is. Het roepen van „vrede, vrede en geen gevaar'', is dan ook meer schijn dan werkelijkheid. Ja, wel is er vrede, maar de volken staan tot de tanden toe gewapend tegenover elkander, en alleen de onderlinge naijver doet het evenwicht bewaard blijven. Daarom is de vrees zoo groot, dat, komt er verandering, half Europa de vreese- lijke ellende des oorlogs zal ondervinden. Maar gelukkigde mensch wikt, doch God beslist. Rusland is op dit oogenblik weer boos op Turkije, omdat de Sultan eenige Bulgaardsche priesters in Macedonië „erkend" heeft. Om de „zieke man" nu voor straf in zijn zwakste zijde te treffen, heeft de Russische gezant opnieuw om betaÜDg der nog niet algedane oorlogsschat ting gevraagd. In Rusland vreest men dat die erkenning van priesters, een eerste stap is om tot de erkenning der Bulgaardsche regeering over te gaan. En reeds loopen er geruchten dat Prins Ferdinand op 2/14 Augustus de koningskroon zal opzetten, onder goedkeuring van Oostenrijk en Turkije. Hoeveel er van aan is, moet de tijd leeren. Vorst Bismarck is van Friedrichsruhe naar Schönhausen vertrokken, en zal verder tot Sep tember te Kissingen vertoeven. Bij zijn vertrek was zijn rijtuig gevuld met fraaie ruikers, meest van dames, die opzettelijk waren overgekomen om hem uitgeleide te doen. Keizer Wilhelm zal Zaterdagavond of Zon dagmorgen Oostende verlaten, en wordt Zon dagavond te Dover verwacht. Daarna begeeft de keizer zich naar het eiland Wight, waar hij wordt opgewacht door den prins van Wallis en andere leden van bet vorsteljjk huis, met wie hij zich naar Osborne begeeft, waar hij bij de koningin zal eten. 's Keizers verblijf op Wicht is op een week gesteld. Omtrent zijn bezoek aan Schotland is nog niets bepaald. Welk een slecht voorbeeld van ontheiliging van den dag des Heeren, geeft Wilhelm hier mede weder aan zijne onderdanen. Bij de discussie in het Engelsche Lagerhuis gevoerd over den afstand van Helgoland aan Duitschland heeft de heer Stevensou verklaard, dat hij de geheele overeenkomst sterk afkeurde. Hij voorzag de aanstaande annexatie van Neder land door Duitschland. De laatstgenoemde mo gendheid zou dan in het bezit komen van Amsterdam en Rotterdam en van al de Neder- landsche koloniën. Ondersteund door 40.000 Hollandsche matrozen zou zij het Engeland in Zuid-Afrika zeer lastig kunnen maken. Daarom had de regeering veel voordeeliger voorwaarden van Duitschland moeten eischen. Veel indruk heeft deze toekomst-fantasie op het Lagerhuis blijkbaar niet gemaakt. De cholera. In de provincie Valencia, in Spanje werden Vrijdag 43 personen door cholera aangetast, terwijl 22 aan de ziekte overleden. Uit Djeddah meldt men dat de cholera te Mekka epidemisch heerscht. Dagelijks sterven 80 menschen. De internationale gezondheidsraad te Alexan- drië heeft quarantaine gelast voor alle schepen, die komen uit Arabische havens aan de Roode Zee waar cholera heerscht, met pelgrims uit Mekka. In de straten van Chicago ziet men een elec- trische schoenpoetsmachine in werking, die be staat uit een, in een daardoor in werking ge- brachten schoenborstel. Het toestel is een uit vinding van A. D. Hajor te Chicago. In Noord-Amerika heerscht weder buiten gewone hitte. Te New-York overleden Donderdag acht menschen aan zonnesteek en in vele andere plaatsen zijn dergelijke gevallen voorgekomen. De thermometer wees in de schaduw ongeveer 100 gr. Fahr. aan. Eene buitengewoon gioote klok zal eerlang geplaatst worden in den toren van het stadhuis te Philadelphia. De wijzerplaat van die reuzen- klok zal 10 meter in middellijn zjjn; zij wordt 's nachts electrisch verlicht en zoo hoog ge plaatst, dat meu haar op alle punten der stad kan zien. De minuutwijzer is 4 meter en de uurwijzer 2.50 m. lang. De klok zal dagelijks door middel van een in den toren geplaatste stoommachine worden opgewonden. Ter waarschuwing Dezer dagen bracht te Marseille een stoom boot 1200 Fransche, Italiaansche en Spaansche landverhuizers uit Buenos Ayres aan. De mees ten waren gedwongen uit de Argentijnsche re publiek terug te keeren, omdat zij nergens werk konden vinden. Naar zij mededeelden waren vele andere landverhuizers genoodzaakt door bedelen in hun onderhoud te voorzien. In het kastje vau onbestelbare brieven aan het postkantoor te Apeldoorn bevindt er zich een, waarvan het adres aldus luidt „Aan een van de briefe Bestellers te Apel doorn is M jn het Zelfde en of die persoon dan zoo Goet Voor Mijn wilt zijnt en bezorgen. Deze brief aan een Timmermans Baas die Nog Volk Kan gebruiken. Een Vriéndelijk Verzoek Mijn Vrient." Het onweder, dat Vrijdagavond boven ons land gewoed heeft, liet hier en daar zijn sporen na. Zoo is te Heeg de pastorie der Ned. Geref. kerk door den bliksem getroffen. De bewoners bleven ougedeerd, doch het huis werd zeer be schadigd. Op den Amstel bij de Achtergracht te Amsterdam werd sinds eenigen tijd een huis verbouwd. De eigenaar, de heer Schagen, die het werk zelf leidde, bewoonde het perceel en had, daar men in de benedenverdiepingen aan den arbeid was, met zijn gezin den zolder tijde lijk betrokken. Hij, zijne vrouw, een dienstmeis je en twee kinderen bevonden zich in de wo ning terwijl een zestal werklieden bezig waren in verschillende deelen van het huis. Een tim merman, die schutteren moest, ontkwam het ge vaar, daar hij te vier uur vertrok. Te zes uur had het ongeval plaats. Met don derend geraas stortten alle verdiepingen in; er bleet geen steen op den anderen. De politie was dadelijk bij de hand en ook de brandweer, die, alle gevaren tartende, het puin zooveel mogelijk weg ruimde om de 11 menschen, die zich in het perceel bevonden op het oogenblik van de ramp te redden. Het ge lukte der brandweer een 9tal personen te red den, die, als door een wonder, geen zwaar lichamelijk letsel hadden bekomen. De eigenaar en zijn gezin waren weldra op genomen in de woning van mevr. de wed. Key- zer, die met hare dochters wedijverde in hulp betoon aan de ongelukkige gekwetsten te bewij zen. Van de werklieden werd er een zwaar ge kwetst naar het gasthuis gebracht, de anderen waren licht gewond. Twee mensehen waren echter nog onder het puin begravenDe 17-jarige Dirk Burgerhout, een metselaar en de 52-jarige Krekelhof, een vader van 5 kinderen. Helaas ze werden beiden dood er van onder gehaald. Mevrouw Bulkly is te Arnhem gearres teerd. Zij was op weg naar den advocaat Van Capelle om diens raad in te winnen. Haar advocaat, de heer Soldati, protesteerde onmiddellijk tegen hare in hechtenisneming, doch mevrouw B. werd niet vrijgelaten. Voorts weet „de Tijd" te verhalen, dat de schoonzoon van mevrouw B., Mr. Hoek, zijne kinderen te Freiburg hypnotiseert. Amsterdam is weer een fraai perceel rijker geworden, dank zij den ondernemings geest der Assurantie-Maatschappij tegen Brand schade „de Nederlanden1' te Zutphen. Door deze Maatschappij werden in den loop van het vorige jaar aangekocht twee onooglijke per- ceelen, hoek Sophiaplein en Kalverstraat, met het doel daar een harer bijkantoren te vestigen. Daar dit terrein wel eene gunstige ligging, maar zeer weinig oppervlakte had, en het dus een moeilijk vraagstuk was daarvoor eene goede indeeling te vinden, werden door haar eenige architecten uitgenoodigd, hiervoor plannen in te leveren. De uitslag dezer besloten prijsvraag was, dat aan architect Evert Breman, den bouwmeester van den sigarenwinkel aan de overzijde van het Sophiaplein, de uitvoering zijner goedgekeurde plannen werd opgedragen. Het gebouw draagt het karakter der Duitsche renaissance. Tot de eerste verdieping uitgevoerd in hardsteen, is het verder boven den cordon band geheel opgetrokken in rooden baksteen, met ruime toepassing van Udelfanger zandsteen voor de raamomlijstingen enz. De ruime win kel met magazijnen is, naar wij vernamen, verhuurd voor eene zaak in Amerikaausche artikelen, de overige verdiepingen, met afzon derlijken toegang, zijn deels door de Assuran tie-Maatschappij in gebruik genomen, deels als kantoren verhuurd; terwijl de zolderverdieping als pliothographische werkplaats ingericht, door een bekend Amsterdamsch phothograaf zal worden betrokken. Nog zjj vermeld, dat midden October des vorigen jaars de bouw werd begonnen door den aannemer J. N. H e n d r i x, die door zijn voortvarenden arbeid tot de spoedige en deug delijke voltooiing krachtig heeft bijgedragen. {Hdisblad). De Vergiftiging. Omtrent de zaak van mej. Kuypers blijven de geruchten loopen. Zelfs over de vraag of zinkwit al of niet vergif is, werd een oordeel uit geneeskundige werken aangehaald, waaruit blijkt, dat, zoo het al niet direct doodelijk is, het toch niet zonder gevaar kan worden inge nomen. Het Centrum heeft over deze zaak het advies van een geneesheer medegedeeld. Voorts wordt nog gemeld, dat Prof. van Hamel verhoord ia over de verhouding tusschen de beklaagde en de leerlingen der tooneelschool. Verder deelt het N. v. d. D. nog mede, dat op verzoek van de verdachte het behangselpa pier van de kamer van de overledene onderzocht is, omdat zij veronderstelde, dat zich misschien hierin zink zou kunnen bevinden. Werkelijk heeft dit onderzoek de aanwezig heid van een tamelijke hoeveelheid zink aan den dag gebracht. De scheikundigen waren met deze uitkomst echter niet tevreden, daar men het onderzoek had toegepast op een uit den muur gesneden reep papier, welke bestond uit vier op elkaar geplakte lagen. En hierop genomen proef met een overgeschoten gedeelte van het bovenste behangsel bracht geen spoor van zink aan 't licht. Blijkbaar bevond zich dus dit metaal in een der onderste lagen. Trouwens al was het ook in de bovenste laag aangetroffen dan nog zou dit, volgens de des kundigen, geen gevaar voor de gezondheid kun nen opleveren. Eeu onderzoek vau eeu flesch Apollinaris- water en een doos bonbons leverde even weinig resultaat op. Van de verschillende on-dits, welke omtreu t deze geruchtmakende zaak in omloop zijn, achten wij het niet onuoodig omtrent ééne eenige toelichting te geven, omdat het hier be doelde geval inderdaad eenigen grond aanbood om het met deze zoo geruchtmakende zaak in verband te brengen. Bij hare onderzoekingen by apothekers, drogisten en verfhandelaars, welke onderzoekingen nog niet zijn afgeloopen, kwam de politie ook bij den drogist K., in de v. d. Helststraat, die mededeelde, dat in het laatst van Februari, des avonds, een dame zijn win kel was binnengekomen om arsenicum te koo- pen, welk vergif de heer K. zeide haar niet te mogen leveren. Eenige dagen later kwam de dame nogmaals terug met dezelfde vraag. Ze ontving hetzelfde antwoord en sedert had de drogist niets meer van haar vernomen. Toen het portret van Aafke Kuypers hem ver toond werd, meende hij hierin een gelijkenis te zien met de bewuste dame, waarom de man gedagvaard en met de verdachte in de cel ge confronteerd werd. Toen echter zag hij, dat er geen spoor van gelijkenis was. Houding, leef tijd en stem alles was anders dan bij zjjne be zoekster, zoodat hier werkelijk een andere per soon in 'tspel is dan men vermoedde. Dezer dagen werd eeu knaap te Arnhem door een slangetje in den arm gebeten. Hierdoor ontstond bloedvergiftiging, zoodat den ongeluk- kigen jongen de arm moest worden afgezet. Terwijl men dezer dagen bezig was op Texel een hooiland met de maaimachine te be werken, ontdekte men duizenden veldmuizen tusschen het hooge gras. Geheele troepen werden door de machine gedood. Soms bleef het werk tuig stil staan door de haren en stukken huid die er tusschen bekneld geraakten. Ruim 9 uur Dinsdagochtend is naar de Z. Crt. meldt, uit de gracht te Zutphen nabij het gerechtsgebouw opgehaald het lijk èener dienstbode te dier stede Naatje A. Niet ver van deze plaats werd gevonden de politiemuts van een huzaar. Korten tijd later is gevankelijk naar de ka zerne gebracht de huzaar H. B., de vrijer der ongelukkige, die zich in den Hoven had schuil gehouden. Aan zijn uniform ontbraken politie muts en atila. In hoeverre de dood der dienstbode in verband staat met de arrestatie von haren vrijer zal moeten blijken uit het onderzoek, dat door de politie is ingesteld. SoimiiclstUjk, 5 Augustus. Het muziekge zelschap Middelharnis-Sommelsdijk bezorgde ons gisteren een pleizierigen avond. In een daartoe in allerijl opgeslagen tent op het Marktveld bliezen zij eenige kourige stuk ken. Als men zijn kort bestaan in aanmerking neemt, blies het waarlijk schoon, en dat is niet te verwonderen, aan het hoofd dier vereeniging staat de heer M. M. J. Vletter. Een lang leven zij haar van harte gegund. Helaas men begrijpt het ten onzent nog zoo weinig dat een mensch zonder zang gelijk is aan een woud zonder voog'lenkoor. Dat dit wanbegrip spoedig verdwijne en vele jongelin gen lid worden van „Sempre Cresendo." De rauziekvereeniging Middelhands-Sommels- dijk ontving na afloop harer gehouden bijeen komst, hierboven vermeld, eenige aandeelen ad tien gulden cadeau. Dinsdag 12 Augustus, des avonds 6 uur zul len de zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk al hier publiek verhuurd worden. Middclhariils Jl. Zaterdag gaf het muziek gezelschap „Sempre Cresendo" alhier aan me nigeen een prettigen avond. Onder leiding van hun bekwamen Directeur den heer M. M, J. Vletler gaven ze eenige num mers ten beste en kozen daartoe, hun welwil lend daardoor afgestaan, een plat, liggende in het midden der kaai alhier. De stukken wer den keurig uitgevoerd en deden hooren, dit de korte tijd van hun bestaan goed was besteed. Een langer leven als „Cresendo'' zij haar toegewenscht. Nieuwe Tonge. Als eene zeldzaamheid kan van hier worden gemeld dat by den heer L. Roodzant verleden week een 86-jarige arbeider aan het zaaddorschen was en wel met zulk een ijver dat menig jong persoon het hem niet zoude verbeteren. Ooltgcnsplaat. Het onweder dat Vrijdagavond 1.1. boven onze gemeente gewoed heeft, bracht grooten schrik aan de bewoners van het Veer huis de Wed. C. v. H., daar de bliksem een der ruiten stuk sloeg. Gelukkig werd er echter overigens niets beschadigd en zijn er geen grootere ongelukken te betreuren. Dlrkslitnd. Voor zoo ver wjj weten heeft het onweder van j.l. Vrijdag in en om onze gemeente geen onheilen te weeg gebracht. Doch voor den hevigen storm die daarmee ge paard ging, had D. Buth. die met vrouw en kinderen huis.vaarts keerde, het ongeluk dat het rijtuig waarin zij zich bevonden, achteruit in eene watering liep. Gelukkig bleef door het breken van 't tuig het paard op dea weg staan, zoodat zij met den schrik en een nat pak hun we» konden vervolgen. De Unie-Collecte welke Zondag 3 Aug. op verzoek vau Ds. C. Bjuthoorn in de Ned. Herv. Kerk gehouden is, heeft ruim 157 gulden op gebracht. De hoogste der vorige collecten, die langs de huizen gehouden werd, bracht slechts ongeveer de helft van dit bedrag op. Ds. C. Bouthoorn predikant by de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft tot groot genoegen der ge meente voor het beroep naar Ele bedankt. Ilcrkiugcn, 1 Aug. Heden avond barstte bo ven deze gemeente een hevig onweder los, ver gezeld van een malschen regen. De bliksem sloeg in een pereboom achter 't huis, bewoond door den heer P. Voordjjk in de kom dezer gemeente, terwyl de storm die een oogenblik hevig woedde nagenoeg al 't overhoop staande vlas, tegen den grond sloeg. Er waren blokken, waarvau slechts 2 a 3 hoopen, hoewel in ontred derden toestand, het staande hadden gehouden, Onddorp, 31 Juli. Het Engelsche fregat „Rockhurst," bestemd van Pascagoula naar Dordrecht, dat 19 dezer in het Slykgat aan den grond voer, is heden door de sleepbootcn Nep- tunus en Gier afgebracht, naar Hellevoetsluis gesleept en daar ter reede geankerd. Het schip is lang dicht gebleven, maar is nu lek. Ruim 30700 van de 45000 planken, waaruit de lading bestond, en 60 balken zijn alle gelost. Puttersliock. 1 Aug. Alhier is de bliksem ingeslagen in eene schuur, in eigendom toebehoo- rende aan C. Vogelaar. Zij is met de daaraan- staande drie woningen tot den grond toe afge brand. Het huis was verzekerd, terwijl de inboe dels der arbeiderswoningen niet verzekerd waren. Klaaswaal. Bij het onweder vanVrydagjl. sloeg de bliksem in de boerderij van W. Baren- dregt, wiens gebouwen, op eene wagenkeet na, met al het zich daarin bevindende hooi, graan, meubelen, gereedschappen, eene prooi der vlam men werden. De burgemeester, een der eersten die zich bij den brand bevonden, ziende dat er aan blusschen niet viel te denken en dat geen der belendende panden werd bedreigd, gaf bevel de komst der brandspuit af te zeggen, die bovendien door het noodweer moeielijk de kom der gemeente kon verlaten. Terwyl de burge meester zich by het tooneel van den brand op hield, sloeg de bliksem nog in de nabyheid in een wilgen hoofdstoof, die dadelijk in vlam ge raakte. De schoonmoeder van den eigenaar, eene hoogbejaarde vrouw, mede bewoonster der boer derij, lag ziek te bed, doch kon juist in tijds vervoerd worden. Alles is tegen brandschade verzekerd. Ridderkerk, 2 Aug. Gisteren sloeg de bliksem in den korenmolen van de Gebr. van der Hilt. Nadat eene der molenroeden door midden gespleten en gedeeltelijk in splinters was

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 2