voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche De kleine Duif. Vrijdag 4 Juli 1890. Vijfde Jaargang N°. 227. Qinti-Slcvoiwtionait IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. §OMIIEL§OUH. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advcrtentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan den Uitgever. FEUILLETON. uur* uur uur Boom' uur, i*0i. reed# ieusd- |rd*g, 8,30. 04 Ui* Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijsper drie maanden 50 Cent, franco p. post Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgeverj Advertentiën van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Advertentiën driemaal geplaatst worden slechts tweemaal berekend. Advertentiën worden bij den Uitgever ingewacht tot Donderdagmiddag 5 uur De School raad. Dat alle vier tie groote Schoolvereenigin- gen (De Chr.Onderwijzersvereeniging, Ghr. Nationaal, Geref. Schoolonderwijs en de „Unie") met zeer overwegende meerder heid het voorstel tot oprichting van een al- gemeenen Christelijken Schoolraad hebben aangenomen, mag een heugelijk en ver blijdend verschijnsel heeten. Onze tijd toch is geen tijd van vereeni gen en samenbinden in den goeden zin van het woord. Ieder berijdt liefst zijn eigen stokpaardjes, ieder wil de dingen het best wetenanderen te volgen, schijnt velen een schande loc, en wie met voorstellen tot vereenigingverzoening en samenwer king voor den dag komt, heeft dan ook volstrekt niet op een gulle ontvangst te rekenen. Dit bemerkt men op maatschap pelijk en politiek gebied, maar vooral ook op kerkelijk gebied. Neemt men nu in aanmerking, dal het „verdoelen en heerschen" naar den wil des Satans is, en daarentegen hel „ver eenigen en dienen" naar den wille Gods, dan moet het menig kind des Heeren wel bang om het hart worden, bij de gedachte aan hetgeen er met die toenemende zucht naar verdeeling in verband staat. Want, let wel lezer, soms is verdeeling en afzondering zeer noodig n.l. wanneer de 8) Op dit oogenblik werden in de verte eeni- ge mannen, die uit een klein dal opstegen, zichtbaar. Bienville bemerkte hen het eerst en hield zijn paard in. Nog kon men ze niet geheel eD al zien, daar het kreupelhout hen bijna geheel verborg. Bien ville ging in de stijgbeugels staan. »Ah riep hij »ik zie het al, wie het is. Het is de oude jager met de kooplui uit Cana da, die ieder jaar de Mississippi bezoeken, om hunne waren aan den man te brengen. Chepar, gi) zult ze van vorige jaren ook nog wel ken nen Echte traders mannen, die zich kooplui noemen, maar met dé buks even goed weten om te gaan als de beste jagers. Onverschrok ken in gevaar, en taaie koppen, die met moei te hnn dagelijks brood verdienen. Het is een verre en gevaarlijke weg, de Missisippi at te zakkenzij komen met menigen Indianeustam in aanraking en moeten bijna elk uur op een strijd om hun leven te verdedigen bedacht zijn." In dien tjjd waren de mannen al nader ge komen en Bienville riep hun, de hand aan den mond houdende, krachtig toe „Ahoi, mannen „Ahoiklonk het luide terug. »Dat was Ferrier," Bienville. »De stem van den ouden jager kan ik onder honderden herkennen. Ik begrjjp niet, hoe die man zoo'n heldere stem behoudt, want hij spreekt misschien in het geheele jaar geen honderd woorden. Het valt moeilijk, Chepar, hem eenige woorden te ontlokken, als hij iu het fort komt, en de man zou wat kunnen vertellen, als hij wilde 1 beginselen liet eisehen. Wat meer zegt, Jezus zelf heeft het zwaard op de aarde ge bracht, voor de uiteendrijving van het rijk des lichts en hel rijk dei' duisternis. In af zondering om des beginsels wil lag dan ook steeds groote kracht. Daarop kan God Zijn zegen geven. Doch die verdeeling en afzondering be doelen wij hier niet. Neen, wij hebben hier het oog op dc splitsing en verdecling, die slechts het gevolg zijn van eigenzinnigheid, wantrouwen en andere verkeerde neigingen des hartenneigingen die alleen kunnen onderdrukt en schadeloos gemaakt worden door een oprechte, warme liefde lot God en Zijn Koninkrijk. Zoo is het ook op schoolgebied. Sedert lange jaren staan do christelijke scholen bloot aan heftige besehuldigingen van de zijde der liberalisten. Van die zijde wordt n.l. beweerd, dat zij onze natie noodeloos verdeelen, dat zij slechts twist en tweedracht zaaien, dat zij den kinderen niet genoeg ken nis aanbrengen, enz. enz. Wel oordeelen niet allen, die zich bij de liberale partij scharen, zoo partijdig. Mr. Farncombe Sanders b. v. heeft openlijk verklaard „De vrees voor aankweeking van seclehaal cn onverdraagzaamheid (is) zeer overdreven; sectehaat en onveidraagzaamheid komen later in 't leven en dan ook hij velen die nooit op een gezindteschool zijn ge- Hij leeft met de roodhuiden op een beteren voet als met ons, zijne landslieden, en daarom moeten wij ook met hem voorzichtig zijn. De roode Indianen laten hem ongestoord jagen en laten hem gaan, waar bij wil. j Hij leeft dan zeker reeds lange jaren onder hen vraagde Chepar. Lange jaren", bevestigde de Gouverneur. „Het is een zeldzaam schutter, bij kent het stroomgebied zoo goed als de beste, en leeft in zijne eenzame woudhut van de jacht en vis- scherij." De jager, van wien gesproken werd, kwam thans met de andere mannen nader, en trad vooruit. Hij was laug eu mager. Zijn haar en baard waren wit. Sterk staken zijne zwarte oogen daartegen af, die door een paar borste lige wenkbrauwen werden overwelfd. De neus was gebogen het voorhoofd stak vooruit en zijn gelaat was door de zon, door weer en wind gebruind en gelooid, dat hij er ook bijna als een roodhuid uitzag. Niettegenstaande zijne witte haren een zeer hoogen ouderdom verrieden, zoo waren zijne bewegingen nog buigzaam en flink, en was zijn gang nog licht en veerkrachtig. Men kon het hem aanzien, dat hij in kracht nog bij geen jongen man behoefde achter te staan. Over den schouder droeg hij eene lange, zware buks, en in zijn lederen gordel stak een breed jachtmes. Bienville reed den aankomenden eenige stappen te gemoet. „Wel Ferrier,'' sprak hij „ik herken u al aan uw stem. Hoe gaat het u En gij," dit zeggende wendde hij zich tot de begeleiders van den jager, „ik roep ook u welkom op ons gebied toe. Ge hebt zeker eene lange en vermoeiende reis achter den rug, en ik denk, dat het u aangenaam zal zijn, in bet fort eens wat uitterusten en wat verfrisschingen te ge weest." Maar de liberale pai lij als zooda nig acht nog altijd de vrije christelijke scholen schadelijk, en mikt er nog gedurig op met haar scherpste pijlen. Kn vooral nu er eene kentering kwam in den polietieken toestandnu de open bare scholen niet meer van Staatswege de rt//ee/i-bevoorreehle zijn nu de overheid ook haar zorgen cn bemoeiingen tot het bijzonder onderwijs uitbreidt, nu kijken de tegenstanders nog scherper op de bijzon dere scholen toe, cn moesten alle voor standers van het christelijk onderwijs de handen inéénslaan, om dat onderwijs zoo deugdelijk mogelijk lo maken. Maar, zie, nauwelijks verneemt men de eerste plannen, die tot meerdere sa menwerking kunnen leiden, of cr komen weder vreesachtige lieden opdagen, om die plannen verdacht te maken. Men heeft nl. beweerd, dat men nu de chr. scholen van haar vrijheid gaal bcrooven, dut dc leiders der antirevolutionaire par- ti| ze onder een kerkelijk juk willen bren gen, en zoo meer. Dit alles is uit de lucht gegrepen En zij die zonder bewijs, alleen op kwaad ver moedenzulke geruchten omtrent onze staalkundige leiders verbreiden, mochten waarlijk hun eigen hart wel eens onder zoeken. Maar dal desniettemin de groote mcer- bruiken? Uwe boot met koopwaren ligt zeker daar in de nabijheid „Neen, edele Heer," sprak een van de drie kooplieden, „wij brengen niets mede," en zijn stem klonk ernstig en droevig. „Niets hernam Bienville verwonderd. Dat zou de eerste maal zijn, dat gij de Missis sippi zonder koopwaar komt afzakken. „Zeker, dat zou de eerste maal zijn," sprak de trader met een bitteren glimlach. Toen wj Canada verlieten, was ons vaartuig goed beladen, zoo goed als ooit te voren. Wj hebben gelukkige inkoopen gedaan, wij hoop ten hier voor onze huisgezinnen weer wat te verdienen, en thans Hj kneep de lippen krampachtig op elkaar om zijn e smart te verbergen. „Wat is er don toch gebeurd riep de kotnmandant. „Is uw vaartuig wellicht in een draaikolk geraakt, of op een drjvenden boomstam lek gestooten en gezonken De trader schudde het hoofd. „Wj kennen den stroom, edele Heer, en diens gevaarlijke punten. Ons geheele ei gendom en onze gansche bezitting stond op het spel eu dus waren wij dubbel op onze hoede, en wy hoopten, met Gods hulp, hier nam de mau eerbiedig zijn hoed af, nu reeds lang onder de bescherming van het fort te liggen, als wij de zware smart niet haddeu ondergaan, dat de roodhuiden ons plotseling overvielen, vier van onze kameraden, allen oppassende mannen en veders, doodsloegen en het vaartuig plunderden en in den grond boorden. Bienville schrikte op. „De roodhuiden riep hij. „En tot welken stam behoorden die „Het waren Natchez." „Achriep Alice, „welk een onheilHoe vreeselijk zijn die mensclieu in de macht des duivels verzonkenWeik een kracht zal er noodig zijn, hen te bekeerenMaar toch, derheid der voorstanders van de meerdere samenwerking genegen is, noemden wij dan ook ccn heugelijk cn verblijdend ver schijnsel, omdat daarmede ccn kwaad be ginsel is overwonnen. Wat bedoelt nu de schoolraad? Het zal ccn raad zijn, beslaande uit 25 leden, alleen voor de behartiging van die zaken welke geacht kunnen worden in het belang van alle Chr. Scholen te zijn, t. w. de vermeerdering van het aantal scholen de bevordering van meerdere opvoedkundige kennis en praclijk; dc beslechting van geschillen, die in den boezem der scholen mochten rijzende regeling van hel pen sioenwezen der onderwijzers en de hand having en verbetering dor rechtspositie van de Ghr. Scholen. Over de kerkelijke geschillen wil de schoolraad zich echter volstrekt geen eind oordeel aanmatigen; de plaatselijke school besturen, die zich bij den schoolraad aan sluiten, kunnen daaromtrent alle bepalingen in hunne statuten maken, die zij noodig re kenen, of eventueel een scheidsrechterlijke uitspraak vragen van een afzonderlijk te be noemen commissie, waarin alle partijen gelijkelijk vertegenwoordigd zijn. Men behoett dus in geen onkel opzicht tc vreezen voor een onnaluurlijken dwang. Geen dwang, geen hiërarchie, maar slechts verband en samenwerking bedoelt wat den menschen onmogelijk is, is moge lijk bij God." Bienville sprak eenige woorden tot Chepar. Hij keerde zich weder tot de vreemdelingen en zeide „waren het wezenlijk Natchez bedriegt gij u niet „Neen, wij welen het zeker," sprak de tra der. „Slechts weinige mijlen van hier gebeurde de overval de jachtgronden der Chikahaws reiken niet zoo ver: Het waren Natchez! -- Deze man hier," hij wees op den jager, die daar sprakeloos bijstond en een grooten lang- harigen hond streelde, »deze jager heeft hunne voetsporen aan den oever herkend." Ferrier 1" riep Bienville. »Gy kent de kenteekenen van alle stammen hier, vele mij len in den omtrek, gij weet uit de sporen in het zand, wie deze misdadigers zijn waren het Natchez, die dezen schandelijken moord en roof hebben begaan spreek De kleine oogen van den jager fonkelden. Maar bij bleef rustig, op zijne buks leunende, staan. »Ik kon zeggen, dat ik die sporen in het zand niet herkend heb," sprak hij «maar dan zou u mij niet gelooven." «Neen stellig niet," sprak Bienville. Ik weet, dat uw oog scherp isen het onmogelijk is, dat gij zóó iets niet herkennen zoudt. De jager knikte toestemmend. «Heer Gouverneur," sprak hij, «sedert vele jpren leef ik op het gebied der Indianen hunne sporen kruisen zich met de mijnezij loopen ook dikwijls nevens elkander, geen van beiden, zij noeh ik, vervolgen elkander. Gelooft gij, dat één roodhuid liet spoor van mij verraden zou, daar ik sinds zóó lang met hen in vriendschap leef. Of gelooft gij, dat ik deze wilden minder, moet behandelen. Neen, mijne vrienden verraad ik ook niet Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 1