15c Stc«Ien-wet. Uit de Pers. ISe volkeren der Aarde. Gemengde Berichten. Verkie Plaatselijke Boekaanko (den prijs dien liet kind aan de ge meente kost), en men bepaalt zich dan zonder noodzaak slechts tot het aller minste. Doch nu zouden sommige liberalistische gemeenteraden nog lager willen dalen, en heffen zelfs niet eens 20 cent per maand van de ouders die betalen kunnen. Op die manier zou de wet geheel en al bespot worden. En de Regeering zou daaraan moeten medehelpen Ja, nu zij dat niet doet, nu zij de ver zoeken namens Z. M. den Koning afwijst, nemen sommige liberalisten haar dat zelfs nog kwalijk (2) Wal ecne achterlijkheid Maar wat zullen wij verder tol deze dingen zeggen p Verlangt men eene eerlijke, ridderlijke, royale schoolgeldheffing, eene heffing in den geest der wet, dan moet men zorgen, gemeenteraadsleden te kiezen, die voor rechtsgelijkheid zijn, en die de kinderen der liberale ouders niet langer willen laten onderwijzen op kosten van andersdenkenden. De wet is zoo rekbaar gesteld, dat de gemeentebesturen het schoolgeld nog op zettelijk laag kunnen houden, om de bij zondere scholen tegen te werken. Om dit misbruik te voorkomen, is er geen ander middel dan het kiezen van flinke onbekrompen raadsleden en het weren van leden, die aan partijzucht lijden. De gemeenteraadsverkiezingen zijn dus mede om deze reden voorlaan van het grootste belang. Kiezers, denkt daaraan (2) Zie bv. de Maassluissclie Courant van 28 Mei jl., en de N. ltott. Ct. van 2 Juni jl. Weldra zal de z.g. steden-wet door de Tweede Kamer in het openbaar worden behandeld. Men moet zich hierbij herinneren, dat, loon in 1887 de Grondwet is herzien, en de regelen voor het kiesrecht voorloopig zijn gewijzigd, alle districten enkelvoudig zijn gemaakt, maar vijf groole steden (Am sterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht en Groningen) meervoudige districten zijn gebleven. Amsterdam alleen vaardigt negen leden naar de Tweede Kamer af. Dit is ecne groole onregelmatigheid en ook eene onrechtvaardigheid, want zij Jeidt tot eene bevoorrechting van dc meerder heden in de groote steden, die om geen enkele reden noodig is. En de nieuwe Minister van Binnenlandsche Zaken ver dient dan ook den dank van alle welden- kenden, dat hij aan dit onrecht zoo spoedig mogelijk een einde wil maken Wie zou daar wat op tegen kunnen hebben, zou men zoo zeggen. De billijk heid en de noodzakelijkheid dezer wel sprin gen voor ieder in het oog. Maar liet mocht watDe liberalen, die, als do splitsing doorgaat, iels van hun extra parlij-voordeelcn zullen moeten afstaan, hebben reeds een vracht bezwaren bijeen gezameld. Straks, als de Tweede Kamer het ont werp in het openbaar behandelt, zullen zij nog wel eens aan het uitpakken gaan. De liberalen hebben bedenking tegen het tijdstip der indiening, bedenking te gen de bevolkingscijfers der districten, zoo als de Regcei'ing die opgaf, bedenking tegen de wijze van indeeling, (niettegen staande de verdeelingstabel nog wel is overgenomen van den vorigen, in den geest der liberalen fungeerenden Minister Heems kerk),ja zelfs grondwettige bezwaren. Natuurlijk begrijpen de liberale hoeren wel, dat de Tweede Kamer die bezwaren ongeldig zal verklaren, want er is letterlijk niets bij, dat steek houdt. Maar daarom hopen zij ai weer op de Eerste Kamer. Deze zal met geweld moeten doen, wat op billijke gronden onmoge lijk te vorderen is. Een zelfde soort maat regel als bij den Minister Keuchenius is gebruikt. En dan zeker nog met do beschuldiging op den koop toe er bij, dat de Regecring te partijdig Ie werk ging. O, splinter en balk ARGUSOOGEN. Het is maar waar, de Liberalen voeren tegendit Kabinet een oppositie quand-même. Met argusoogen zien zij alle handelingen van de verschillende Ministers aan, en geen hunner daden is goed. Ons verheugt ditwant het is een bewijs, dat het Kabinet niet het minst zwenkt van rechts naar links. Hadde het dit maar iets gedaan, odan waren de Ministers in de oogen der hee- ren Liberalen de liefste menschen der we reld. Maar nu Neen nu is er niets aan goed. Ook het Wetsontwerp van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, een man, dien zij eerst nog wel eens prezen als actief, flink en bekwaam, deugt {goed bezien door de Liberale brilthans in het geheel niet. Maar de heer Havelaar kent de Oppo sitie, en laat niet met zich spelen, even min als de geen praatjes verkoopende Pre mier, de heer Mackay. Een Memorie van beantwoording op het Verslag der afdeelingen, groot 85 folioblad zijden, met de noodige bijlagen, is gevolgd. Zouden de Liberalen nu tevreden zijn Zullen zij begrijpen, dat door dezen Mi nister te bestrijden, den onpartijdigen kie zers een glimlach om de lippen zal komen, en deze zullen zeggen „Och als men een hond wil werpen, kan men overal steenen vinden Het Liberalisme moet tegen de verkie zingen van een volgend jaar tnotieven heb ben waar of onwaardie vrijheid geven, om te kunnen zeggen„Hebt ge wel ge zien, dat dit Kabinet, uit Antiliberalen be staande, toch eigenlijk niet regeeren kan? Geen enkel goed Wetsontwerp heeft het voorgedragen Mogen onze goede Nederlanders de tac tiek der Liberalen goed en duidelijk be- grypen (Noorden.) De Fransche regeering heeft een goeden slag geslagen door het gevangen nemen van een vijftiental erg gevaarlijke menschen, n.l. Russische nihilisten. De gevangenen zijn man nen en vrouwen, bij wien allerlei papieren en ontplofbare stoffen zijn gevonden. Een van hen, zekere Mendelsohn, zoon van een rijk bankier uit Polen, moet betrokken geweest zijn in den spoorwegaanslag tegen den Czaar. De hertog van Orleans zit nog altijd ge vangen, maar reeds moet het bevel tot zijne invrijheidstelling geteekend zijn. De keizer van Duitsehland heeft weer de noodige reisplannen gemaakt. In 't laatst van Juni denkt hij te vertrekken. De reis gaat over Denemarken en Noorwegen naar Engeland dan terug naar Duitschland tot bijwoning der legermanoeuvres, daarna wordt de tocht on dernomen naar Rusland. Terugkeerende zullen de oefeningen van de vloot bijgewoond worden. Er is dus heel wat drukte in 't verschiet. Volgens geruchten komt keizer Frans Jozef van Oostenrijk, in den loop dezer zomer naar Berlijn, om zijn bondgenoot een bezoek te brengen. Afrika is, of wordt meer en meer de twist appel tusschen de Europeesche volken. Dat komt omdat velen graag een groot deel van het tot nu toe zoo onbekende werelddeel wil len inpalmen. Tusschen Engeland en Duitsch land, tusschen Engeland en Portugal bestaat verschil over het verdeelen van den buit, ter wijl in zake de Delagoa spoorweg ernstig ver schil bestaat tusschen Engeland, Noord-Amerika en Portugal. Naar men zegt zal Zwitserland als scheidsrechter optreden in laatstgenoemde zaak. Stanley, in wiens oordeel, wat de Koloniën in Afrika betreft, velen in Engeland groot vei trouwen stellen, maakt het de Engelsche regeering niet gemakkelijk door de wijze waar op hij zich uitlaat over Duitschlands optreden in Afrika. Stanley schijnt te meenen, dat bui ten Engeland geene enkele mogendheid recht heeft om koloniën in het zwarte werelddeel te verwerven. Dat Duitschland daar reeds zooveel gebied verkregen heeft, is hein blijkbaar een doorn in het oog en hij maakt er het Engel sche ministerie dan ook een verwijt van, dat het al te toegevend jegens Duitschland gehan deld heeft. Lord Salisbury achtte het noodig te dezen opzichte geruststellende verklaringen af te" leggen, maar Stanley is het antwoord op zijne rede niet schuldig gebleven en houdt vol, dat te veel is toegegeven aan de zucht om Duitschland te vriend te houden dat de inschik kelijkheid ook hare grenzen heeft eu Duitschland moet gehouden worden binnen de grenzen van het gebied, zooals die in 1880 bij gemeen over leg zijn vastgesteld. Dergelijke uitlatingen van Stanley zijn na tuurlijk zeer geschikt om den naijver tusschen Engeland en Duitschland te doen toenemen. In Soedan heerscht door het mislukken dei- oogsten in achtereenvolgende jaren, een bittere hongersnood. In den omtrek vau Soeakim geeft de Egyptische regeering onderstand, maar in het binnenland is het onmogelijk hulp te verschaffen. Welk een vreeselijke ramp, hongersnood Wij kunnen ons dit nauwelijks indenken. Wat zegent ons God door ons vaderland daarvoor te bewaren, en jaar op jaar goede oogsten te geven. Hoe treurig steekt daartegen onze ontevreden heid en ondankbaarheid af. N. Een Israëlietisch bakker, te Oran (Algerië), had paaschbrood gebakken, zonder vergunning aan het kerkbestuur te vragen, welke vergun ning doorgaans tegen eene kleine bijdrage voor de kas wordt verleend. De rabbijnen deden hem deswege in den ban en lieten dit door den omroeper bekend maken. Daardoor achtte de bakker zich in zijne eer ge krenkt en hrzjjne zaken benadeeld, en hij bracht de zaak voor de rechtbank. Deze heeft hem nu eene schadevergoeding van 2000 francs toegekend en den hoofdrabbijn tot 200 francs en de twee andere rabbijnen tot 100 francs geldboete ver oordeeld. De eerste Duitsche soldaat, die sneuvelde in den Fransch-Duitschen oorlog, zal thans een gedenksteen krijgen. De kameraden en familie laten te Niederbronn in Elzas een gedenkteeken plaatsen op het graf van den luitenant William Herbert Winsloe, van het Badensche dragon der-regiment Prins Karei. De koster der St. Catharinakerk te Brus sel betrapte zekereu Van Sponck op een mor gen, terwijl hij bezig was met een stokje met teer de centen uit een offerblok te halen. »Wat doet gij daar? «vroeg de koster. v Wel de sous opvisschen, dat ziet ge wel.« Maar dat is uw geld niet. Gij zijt een dief ilk een dief? Dan kent gij mij niet. Ik ben arm en dat geld is voor de armen bestemd. Het is dus het mijne.» Bij den commissaris gebracht, herhaalde hij het gezegde eu weigerde zelfs een cent terug te geven. De rechtbank, oordeelende dat de man on gelijk had, heeft hem tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld. Tengevolge van flinke regens belooft de oogst iu Rusland dit jaar zeer goed te zijn. Wolven in Rusland. In het vorig jaar zijn meer dan 80,000 wolven gedood, waarvoor 10 roebel per stuk werd betaald. Dat deze slachting wenschelijk is, blijkt uit de mededee- ling, dat in dat jaar in Rusland 203 menschen door wolven zijn verscheurd. In Noord-Britsch Columbia vreest men voor wraak van de Roodhuiden. Het bosch, waarin zij hunne dooden aan de takken der hoo rnen ophangen, is verbrand. De Roodhuiden be weren, dat de blanken den brand hebben ge sticht. Vele landbouwers op de grenzen zijn reeds gevlucht. Te Nikolajeff is de droogkamer van het torpedomagazijn in de lucht gevlogen. Een offi cier en 4 matrozen werden gedood. Op de Oostzee bij Dantzig is een bootje met 7 personen omgeslagen. Allen verdronken. Het Amerikaansche schip „Oneida" is in de Behringzee verongelukt77 Chineezen von den den dood in de golven. Behalve in Texas heeft ook in Pennsyl- vanië en Ohio een geduchte storm veel schade aangericht en overstroomingen veroorzaakt. Te Lucas, Ohio, sloeg de bliksem in een winkel, waar dynamiet voorhanden was. Het huis vloog in de lucht, 2 menschen werden ge dood en 25 gewond. Uit Oostenrijk wordt bericht, dat de proe ven met het rookvrije kruit zoo goed hebben voldaan, dat door de Regeering een groot crediet voor de invoering van dit kruit zal worden ge vraagd. De stad Sefvoe, bij Fez, is den 16n dezer door een overstrooming gedeeltelijk verwoest. Een groot aantal Mooren en 53 Israëlieten zijn omgekomen. De Sultan en de rijke Israëlieten te Fez hebben onderstand in geld en kleederen gezonden. Toen in het krankzinnigengesticht te Bicêtre voor den avondmaaltijd de cellen werden geopeud, maakten vele krankzinnigen van deze gelegen heid gebruik om te ontvluchten, naar buiten te vliegen, alles stuk slaande, wat zij op hun weg ontmoetten. Men moest een compagnie soldaten te hulp roepen en de brandspuitslangen deden verderen dienst. Alle ongelukkigen werden ten slotte in hunne cellen teruggebracht. Uit Damascus wordt bericht, dat aldaar en in den omtrek een groote opwinding heerscht onder de Christelijke en de Joodsche bevolking. Het lijk van een Christenknt* 1, diesederiPaschen vermist werd, is teruggevonden in een ledigen put. De onzinnigste geruchten doen thans de ronde. Van de zijde der Christenen wordt be weerd, dat de Joden het kind geslacht hebben, en daardoor is er onder de Joodsche bevolking een ware paniek ontstaan. De gouverneur heeft gewapende macht ontboden om de orde te kunnen bewaren. Het lijk van het kind wordt op het kerkhof dag en nacht door een piket soldaten bewaakt, omdat men vreest dat het gestolen zal worden. Bij Massachusetts voeren twaalf menschen en een kind in een bootje. Door de bewegingen van het kind sloeg het bootje om acht men schen verdronken. Te Laredo, Texas, werd een huis door den storm vernield, waarbij 3 menschen den dood vonden. Op Pinkstermaandag liep een inspecteur van politie op het perron van een der Parijsche stations op en neer, eenige minuten voor het vertrek van den trein naar Chantilly. Hij in specteert de waggous en stilstaande bij een wag gon 1ste klasse, zegt hij „Ik waarschuw het gezelschaper zitten hier twee valschspelers, kwartjesvinders, (bunneteurs"). „Zoo1', roept een elegant gekleed heer uit, „dan blijf ik hier niet zitten ik beD op zulk gezelschap niet gesteld", en hij stapt uit. „Ik ben daar evenmin op gesteld en had die soort menschen hier niet verwacht", zegt een andere heer, die in den tegenovergestelden hoek zat. Ook hij stijgt uit. „Ziezoo", herneemt de inspecteur, „nu kan het gezelschap veel geruster vertrekkenbeide per sonen, die ik bedoeld had, zijn uitgestapt". Het had de aandacht getrokken, dat in den laatsten tijd in eene zelfde werkmansfamilie te Leiden betrekkelijk kort na elkander zich ver schillende sterfgevallen hebben voorgedaan. Eerst overleed een kind, daarna de man, ver volgens werd de vrouw ziek, die echter herstelde; daarna overleed van den man de moeder, die de zieken nu en dan had opgepast, vervolgens eene tante en eindelijk de vader, terwijl thans een der familieleden, die telkens van elders naar hier voor de begrafenis van zijn vader, broeder en verdere bloedverwanten was overgekomen, eindelijk zelf ernstig ongesteld ligt. Al die opvolgende sterfgevallen, waarbij een lijk spoedig zwarte vlekjes op de borst vertoon de, bleven natuurlijk geen geheim sommigen dachten er het hunne van, en de mond des volks sprak reeds van eene herhaling der be ruchte Leidsche vergiftigingsgeschiedenis van vrouw van der Linden, nu ongeveer zes jaren geleden. Een ingesteld onderzoek heeft echter aan het licht gebracht, dat men hier te doen heeft met verschillende gevallen, onder welke de influenza zich vertoont en dat wederom het bewijs is ge leverd, dat deze ziekte wel degelijk besmettelijk is. „Leidsch. Dgbl." De heer A. Mendel te 's-Gravenhage, is tengevolge van een muggesteek in de lip, waar op bloedvergifting volgde, na een duldeloos lijden van 2 dagen bezweken. Naar men meldt, is te Eindhoven een persoon aan de „nona" (slaapziekte) overleden. De man had vijf dagen achtereen geslapen en is niet weder ontwaakt. Ook te Dodewaard is een geval van nona met doodelijken afloop voorgekomen. Een patiente stierf daar, na twee dagen slapende te hebben doorgebracht. In Overijsel en Gelderland heeft het in den nacht van Maandag op Dinsdag vrij streng gevroren. Op de zandgronden hebben alle ge wassen zeer geleden, doch op de kleigronden heeft de vorst weinig schade veroorzaakt. Te Hoenderloo onder Apeldoorn stierf een drietal weken geleden eene jonggehuwde vrouw in het kraambed. Thans is in de woning, waar die vrouw overleed, in een linnen kast het geraamte van een pas geboren kind gevon den. De politie heeft termen gezien, om een streng onderzoek in te stellen. N. R. Ct. Naar men aan de „Midd. Cour." meldt, moet er te Kanter, gemeente Clinge, een moord op een kind gepleegd zijn. Een ongehuwde moeder zou, om met haar beminde te kunnen trouwen, dezen hebben toegelaten haar kind van kant te maken. De dader zou voortvluchtig zijn. In den nacht van 25 op 26 dezer werd te Wageningen een ingezetene wakker door het geblaf van een hond. Hij vond toen in zijn slaapvertrek een hem onbekend persoon, die daar binnengedrongen was. Deze gaf op, brood en logies te begeeren, maar maakte zich uit de voeten, terwijl de andere bewoners de hulp der politie waren gaan inroepen. Het is echter gelukt nog denzelfden nacht den man, H. F. Taffiani genaamd, in handen te krijgen. Het bleek een oud bekende der justitie te zijn, die op 5 Mei uit de rijks-werk inrichting te Veenliuizen werd ontslagen. Waar schijnlijk heeft de politie hier eene goede vangst gedaan. De man is gevankelijk naar Arnhem getransporteerd. Als eene groote zeldzaamheid, deelt men mede, dat reeds Donderdag te Deventer nieuw hooi, op land in de nabijheid der gemeente gewonnen, is binnengekomen. De hoedanigheid was uitmuntend. In Drente zijn de vruchtboomen zoodanig door rupsen en andere insecten gehavend, dat zelfs de hoop op een matigen oogst zoo goed als verdwenen is. Zaterdagmiddag is tusschen Oosterbeek en Wolf hezen een goederentrein op een werk- wagen, met rails beladen, geloopen. Persoon lijke ongelukken kwamen niet vooralleen de machine van den trein ontspoorde en een der sporen werd tijdelijk versperd. Zondag jl. werd door den inspecteur en een rechercheur van politie, zekere G. A. melkboer in de Falckstraat te 's Gravenhage gearresteerd, verdacht van poging tot vergiftiging gepleegd op zijne echtgenoote, welke hare bevalling zeer nabij was. Bij wijze van versnapering moet deze liefhebbende echtgenoot zijne vrouw een beschuit toegediend hebben met luciferskoppen, doch zorgvuldig met boter besmeerd en met muisjes bedekt; later vernamen wij, dat hij reeds Don derdag en Vrijdag 11. dezelfde lekkernij van lu cifers in de koffie zijner vrouw deed. De gevol gen bleven dan ook niet achter door hetgeen geneeskundige hulp moest aanwenden, om de- vrouw tot braken te krijgen, schijnt zij ontijdig bevallen te zijn van een meisje, dat kort na de geboorte stierf, welk lijkje benevens nog andere voorwerpen in beslag werden genomen als stukken van overtuiging, De arme vrouw, die oogenschijnlijk gelukkig in den echt was, schijnt het slachtoffer gewor den te zijn van de heb: begeerig was naar de 50 het begrafenisfonds te veij zijner vrouw. Blijkens een bij koloniën ontvangen telej neur Generaal van Nee toestand in Edi ernstiger tal vijanden toegenomen, zjjn eigen volk en vlucht; Bij de Dinsdag gehoud lid der Prov. Staten in Sliedrecht, hebben van d 2069 van hun kiesrecht Gekozen werd de hee (A.-R.J met 1069 stemm M. van Haaften (L.J 989 Op de hh. Keuchenius, d. Graaf, werd ieder 1 st Soinmelsdijk. Gepas de door een tot nog toe strooklamp af bij den alhier. De knecht, die te slapen had gelegd, ker voor zijn kleederen deelteljjk aan brand ware Ooltgensplaat. Terw haar zoontje aan het laatste het geluk een tiei Zeker een aardig buitenk Dirkslnnd. Terwijl Z i man te Herkingen, eeni viel zijn hit met kar va dijk, en kwam in de noodlottig geval, dat he I haald werd. 5 Juni. Op de paarde heden aangevoerd 48 stul was levendig. Tot Agent van Politie voor eenige dagen door noemd I. Pape, Agent 1 dam. Helissant, 4 Juni. 1 trekken van hier weder t staande uit zeven personen Behalve deze vertrokk reeds 25 personen derwaa Door Stemgerechtigde polder Roxenisse en van zijn als candidaten voor Gezworen gekozen voor I D. Sieling, J. Mijs en M voor den Gabriëllina-poldi peroort, G. en Jn. Bossch Rockanje. Door de a vereeniging is het nette met inventaris aangekocl zomer aan ons verrukkelij le families die komen, veilig en heerlijk te badei I zijn disponibel 1 Ond-Belei-land. De 1 derwijzer aan de school L is als zoodanig benoemd zerswoude. j Pernls, 4 Juni. Bij de ning van de stembiljetten, I bij de herstemming voor 1 meenteraad, tusschen de L. Pons en A. M. Strui de uitslag te zjjn, dat gek den gemeenteraadin de heer L. Pons (hbers Struijk, de heer J. Pons, r Geen moed 1 woord over de her lijk Gereformeerde derland, door G. Gj Leeuwarden, A. Jo Het zij ons vergund, de aandacht op deze broeh om in een eigenljjke beoort zjj aan anderen overgelatei het doel te vermelden, v geschreven is. Nog gedurig heeft het oi alsof de Doleerende kerk karakter dragen dan de G1 komt 0. a. hieruit voort, 1886 vaak wordt gesteld t van 1834. Nu was het doel dessc nen, dat zij inderdaad el De reformatie van '86 gir van '34 met separatie gep: van '34 bedoelde even st< reformatie. Doch het misverstand vl uit voort, dat de Doleeren organisms der kerk sprek meer over de institutie de er spraakverwarring. Om e staan, moet men beter leer dezelfde woorden in gelijkt, Moge daartoe bovengenoen uitwerkenEerst moet het wen er zijn, dan komt het de ineensmelting vanzelf. Wij ontvingen het Progr Nederlandsch Landhuishouc Goes, op 1620 Juni 189< o. a. het volgende zal word

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 2