VERKIEZINGEN. De volkeren der Aarde. ©emeiïgale Berichten, Plaatselijke Berichten. Ingezonden. Onder Torbedke's leiding waren de Katholie ken de trouwe bondgenooten der liberalen, niet omdat de liberalen de hulp van Rome kochten, de April-beweging in 1853? Red. Boodsch.) maar omdat de Katholieken in dien tijd op po litiek gebied van de liberale beginselen alle heil wachtten en die beginselen toegedaan konden zijn, zonder met de geestelijkheid in botsing te komen. Sinds dien tijd is van Rome uit, niet alleen tegen het Nederlandsch liberalisme, maar tegen het liberalisme van de geheele wereld de banvloek geslingerd; sinds dien tijd heeft de roornsche geestelijkheid op elk gebied tegen de moderne levens beschouwing den strijd op leven en dood aanvaard, na eerst de vruchten dier levensbeschouwing te hebben geplukt. Met de anti-revolutionairen zoude het Vaderland ook niet willen medewerken. Ze zijn voor het blad te fanatiek, enz. Hieruit blijkt dus volkomen, dat èn de roomschen èn de anti-revolutionairen uit beginsel tegenover de liberalen staan; de eersten omdat zij tegen de moderne levens beschouwing staan, de laatsten omdat zij „fanatiek", „fijnen" zijn. Maar wat praat het blad dan toch van proefneming In Oostenrijk begint het er treurig uit te zien wat de werkstakingen betreft. Duizende mijn werkers hebben aldaar het werk gestaakt en dwongen alle arbeiders in de omgeving eveneens daartoe. Sommige fabrieken werden des nachts aangevallen. Tevens hebben er samenscholingen plaats in de voorsteden van Weenen. Op meer dan eene plaats moesten de troepen de politie ter hulpe snellen, en te Praag zoowel als te Witthowitz kwam het tot een bloedig treffen. Toen de werkstakers weigerden uiteen te gaan, doch in plaats daarvan de soldaten met een regen van steenen begroet werden, moet het bevel tot vuren gegeven worden, waardoor verscheidene werklieden ernstig gewond en enkele gedood werden. Treurige, dieptreurige toestanden voorwaar. En zooals het in Oostenrijk is, is het bijna overal, er zit iets in de lucht, wat met zorg de toe komst doet tegemoet gaan. Op het internationaal geneeskundig congres te Weenen heeft professor Baamler uit Freiburg eene voordracht over de griep gehouden. Hij noemt de influenza eene ziekte van het bloed met koorts en zenuwaandoeningen. Zij verspreidde zich het snelst, waar de bevolking uiteen woont; daarentegen bleef in gevangenissen, kloosters, en krankzinnigengestichten de uitbreiding steeds zeer beperkt. I)e ziekte is de spoorweglijnen gevolgd, en wel met eene snelheid, gelijk die van een trein. Stanley, de beroemde Afrika-reiziger, is Za terdag te Brussel aangekomen en feestelijk ontvangen. Duizenden begroetten hem, de ko ning van België gaf een schitterende maaltijd ten paleize, en op vele andere wijzen wordt de groote man gevierd. Jammer, dat de politiek weer oorzaak is van een onver kwikkei ijken strijd tusschen Stanley en Emin, of liever tusschen Emin en hefef Comité, dat Stanley uitgezonden heeft. Men zegt o. a. dat het hoofddoel niet was om Emin te verlossen, maar om zooveel mogelijk Duitschland's invloed in Afrika tegen te gaan. Men verneemt thans weer, dat de brieven van Emin Pacha, welke openbaar gemaakt zullen worden door het Emin-comité, waren geschreven aan zijn agent te Londen. Zij be vatten voorstellen aan het bestuur der Britsche O.-Afr. maatschappij, krachtens welke dat be stuur kou meenen, dat Emin met haar wilde medewerken. De leden van het Emin-comité beschuldigen thans openlijk de Duitsche ambte naren in Oost-Afrika, dat zij brieven van het comité aan Stanley, welke tevens brieven van anderen bevatten, onderschept en geopend heb ben, blijkbaar meenende, dat zij tegen Duisch- land gerichte planneu behelsden, welke onder stelling evenwel ongegrond was. In den laatsten tijd vertrekken uit Rus land vele Israëlitische landverhuizers (vooral bewoners der westelijke provineiën) naar Ame rika. Een geachte firma te Warschau, Wolf Co., staat aan het hoofd der beweging. Er worden agenten uitgezonden, die van dorp tot dorp rondgaan om de Israëlieten te waarschuwen tegen nieuwe, strenge maatregelen, welke de Regeering te bunnen opzichte beraamt, en hen op te wekken tot landverhuizing, waarvoor zij biljetten verkoopen op wekelijksche afbetaling. Alleen uit Gradno moeten dagelijks 20 a 30 j oodsche landverhuizers naar Ham burg vertrekken De Russische Minister van Binnenlandsche Zaken heeft volgens Daily News, de gouver neurs der provinciën aangeschreven om alle bij eenkomsten der Protestanten in de open lucht te verbieden en zoodoende bun zendings-arbeid en pogingen, om uit de Grieksche kerk be keerlingen te winnen tegen te gaan. Men geloofd zijne oogen niet als men zulke dingen leest. Waar gaat het heen 1 De Engelsche werklui willen mede demon- streeren voor den 8-nur-werkdag, maar zonder een dag te verzuimen en dus een dag loon te missen. De besturen der werklieden-vereenigiu- gen te Londen hebben de werklieden opgeroe pen tot eens meeting van duizenden in Hyde Park op Zondag 4 Mei (en bate van den 8-uur- werkdag. De Londensche politie heeft van een speel- club in Green Street 57 personen gevangen ge nomen. Een nieuw soort van dronkenschap. Te Boston en omstreken bestaan talrijke caoutchouk-fabrieken waarin, bij de zuivering der stof, naphta gebruikt wordt. Sedert eenigen tijd bemerkte men in een der fabrieken, dat bijna al de werksters gedurig in een staat vau be dwelming verkeerden men bewaakte ze en be merkte toen, dat zij zich dronken maakten door het inademen van de dampen, die uit de naphta- ketels ontsnapten. De vrouwen verklaren deze verderfelijke gewoonte niet meer te kunnen laten. De gewaarwordingen welke deze dronkenschap veroorzaakt, zijn, naar het schijnt, zoo aange naam, dat zij die door opium opgewekt over treffen. In 1796 verbood de Engelsche Regeering den handel in opium (nog een dertig kisten wer den jaarlijks uit Engelsch-Indië in China bin nengesmokkeld), in 1839 werd, in het belang van de schatkist, de uitvoer naar China weer toegestaan, en deze wordt thans geschat op 300,000 kisten 'sjaars. Maar dit is nog niet het ergste nadeel, zegt het Chiueesche blad, „Shan Pao" sinds 1839 is de opiumteelt in China zelf hand over hand toegenomen. Is 'tte verwonderen, dat de Chineezen huive rig zijn voor de Engelsche vriendschap De twaalf levend begraven werklieden in de tunnel bij Lagro-negro zijn, na 85 uur in hunne netelige positie te hebben doorgebracht, eindel jk na bovenmenschelijke inspanning daaruit verlost. Toen de instorting plaats greep, meenden de ongelukkigen niet anders, dan dat z j den hon gerdood zouden moeten sterven het inbrengen echter van boven af van de buis, tien uur na dat het onheil plaats vond, deed weder eenige hoop bij hen herleven, die zich gelukkig be waarheid heeft. De oorzaak der instorting is nog onbekend. HELDENMOED YAN EEN AAP. Een groote ourang outang was zeer gehecht aan zijnen meester eu vooral aan het jongste zoontje dat de lieveling van de geheele huis houding was. Op zekeren dag brak er onverwachts een hevigen brand uit in de woning van den eigenaar en een ieder liep ginds en der waarts, om het vuur te blusschen, terwjl de kleine jongen in de kinderkamer geheel ver geten was en toen men aan de lieveling dacht, stond de trap reeds in de vlam. Wat zou men doen Men was radeloos. Terwijl men in den grooten angst het lot van den kleinen jongen besprak, zag men hoe eene groote harige hand het raam opende en den aap met het kind in zijn arm zorgvuldig over den luifel naar bene den klimmen en het knaapje ongedeerd bij zij ne radelooze moeder brengen. Niemand anders kon het gedaan hebben, want een mensch kan niet klimmen geljk een aap en is ook bij lange na zoo sterk niet. Men kan denken hoe het getrouwe dier geliefkoosd werd. Dit is een ware gebeurtenis en het kind het welk dus gered werd, was de jouge markies van Kildare. YOOR DEN SOLDAAT NIET VERPLICH TEND. Nu de tijd weer nadert, dat onze miliciens bj het leger of de marine worden ingeljfd, herinneren wij hun, dat de vaccinatie of revac- cinatie voor den soldaat niet verplichtend is. Zij zullen wel voor de vaccinatie gecom mandeerd" worden en misschien wordt hun niet eens gevraagd of zj er ook bezwaar tegen heb ben, maar zj behoeven zich niet aan de inen- tingskuur te onderwerpen, indien zij bezwaar daartegen hebben. Zj mogen in dit geval be slist gehoorzaamheid weigeren. In 1882 is door den Minister van Oorlog eene aanschrijving gericht aan de bevoegde auto riteiten, waarin o.a. bet volgende voorkomt Miliciens, bij wie gemoedsbezwaren of andere voor hen overwegende redenen bestaan, om zich niet aan vaccinatie of revaccinatie te onderwerpen, mogen niet worden gestraft of op eenige andere wijze bemoeilijkt." Geen milicien, die eenig bezwaar heeft tegen de vaccine, behoeft er zich dus aan te onder werpen. Wil men hem er toch toe dwingen, zoo be- roepe hij zich op deze aanschrijving van den Minister van Oorlog. Helpt dit nog niet, dan schrijve hij rechtstreeks aan den Minister, en intusschen blijve hij weigeren, totdat antwoord van den Minister is ingekomen, waardoor de kwestie dan wel zal worden beslecht. ProvN. Boll.) Hoe goed het kan zijn, dat brievenbestel lers eenige kennis van vreemde talen bezitten, bleek onlangs in het zuidelijke provinciestadje H. Daar kwam een brief aan voor „Onkrnid" Steenweg, te H. Men informeerde overal, tot zelfs bij de den burgelijken stand, doch de Heer Onkruid was een onbekend persoon. Een der bestellers, die wat Fransch geleerd had, kwam op den inval het adres te vertalen, Onkruid is in 't Fransch »Malkerbe«, en Mal- herbe is een te H. bekend persoon. En inderdaad bleek de brief bij den heer Malkerbe aan bet juiste adres bezorgd te zijn. Het bestuur van de afdeeling Groningen van den Sociaal-democratischen Bond heeft aan den burgemeester dier gemeente vergunning gevraagd, om op den avond van den lsten Mei a. s. eene betooging te mogen houden voor den werkdag van acht uren, bestaande uit een op tocht, opgeluisterd door muziek, fakkels en vaandels. Dr. Parke een man van 32 jaren is, naar Stanly, aan een berichtgever verhaalde, het eenige lid zijner expeditie, dat den tocht door Afrika te voet heeft gedaan. Sommige legden een deel van den weg in vaartuigen af of werden, als zij te ziek waren, om te loopen, in hangmatten gedragenmaar hij gebruikte alleen zijn beeneu en wandelde zoo 10,000 kilometer door de zoo moeielijk begaanbare streken. Hij heeft de geheele expeditie genees kundig behandeld en daarbij wonderen ver richt. Tot driemalen toe eens bij luitenant Stairs- heeft hij wonden, door vergiftige pij len veroorzaakt, met den mond uitgezogen. Ook heeft hij den inlanders eenige geheimen zijner wetenschap geleerd, en »er zijn nu,« zei Stan ley, »in de bossehen aan de Aruwimi heelkun digen, wien alleen nog maar een diploma ont breekt. Twee jaren geleden ongeveer verdween te Arnhem een politie-agent. Men vond alleen Onderlangs zijn helm of pet, en meenen wij ook zijn zijdgeweer. Vrouwen in de buurt beweerden, dat zij een hulpgeroep van de zijde van den Rijn hadden gehoord. Men meende, dat de man verdronken was, misschien wel in het water geduwd. Gisteren nn is in het park van Hulkestein een oud buitenverblijf aan den Utrechtsenweg even voorbij Onderlangs het lijk hegraven gevonden van den politie agent. Hij was nog in uniform. Het buiten is sinds jaren onbewoond en wordt nu gesloopt. Wegens overtreding der arbeidswet, door een jongen, die deD leeftijd van 16 jaren nog niet had bereikt, des avonds na 7 uren te laten werken, is door de politie te Dordrecht tegen een smidsbaas proces-ver-baal opgemaakt. Uit Zwartsluis meldt men Een kindje van 3 jaar alhier, spelende aan den Molensingel, geraakte in het water, en ofschoon spoedige hulp bij de hand was, mocht het, na aanwending van alle mogelijke middelen door een geneesheer, niet gelukken het leven bij het kind op te wekken. Een heer, langs den Kloosterschen dijk te Eindhoven wandelende, vond eene lederen por tefeuille, waarin 72 aan papieren geld. Aan een voor hem gaanden arbeider vragende of die ook hem toebehoorde, greep de man in zijn borst zak, on zeide de portefeuille verloren te hebben. Deze werd hem ter hand gesteld. Doch iets later kwam de omroeper berichten, dat er een por tefeuille met 75 was verloren. De heer gaf van het voorgevallene aan de politie kennis, die er na veel moeite in slaagde den arbeider tot be kentenis te brengen en het geld terug te bezorgen aan den eigenaar, een boer, die in de stad kal veren had afgeleverd. Het „Vaderland" meldt; De gezondheidstoestand van Z. M. den Ko ning is, vooral in de laatste dagen, uitmuntend. Met bijzondere opgewektheid houdt Z. M. zich met verschillende aangelegenheden, bepaaldelijk met de zaken van leger en marine bezig, ter wijl de Koning, wat in geruimen tijd niet kon plaats hebben, nu en dan wederom des avonds de op het Loo dienstdoende heeren van het gevolg in zijn vertrekken ontvangt, teneinde zich een gedeelte van den avond met hen te onderhonden. Te Gent (Over Betuwe) werd in de vroegte in eene sloot het lijk gevonden van een ar beider, zekeren J., met het bovenlijf boven wa ter. Misbruik van sterken drank is ook hier alweer de oorzaak van dit ongeval. De man laat vrouw en kinderen na. Eindelijk schijnt er ontheffing van den concientie-dwaug in aantocht. Men schrijft ons toch uit 's-HageMet zekerheid kan ik u zeggen, dat de herziening der wet betreffende de besmettelijke ziekten en de opheffing van den vaccinedwang nog de zen zomer van den Minister De Savornin Lob man mag ingewacht worden. Ondanks allen aandrang van andere zijden, in spijt van veelvuldige vertraging, zal ons Mi nisterie ook in dezen geven, wat het beloofd heeft. (Ed. Ct.) Gepasseerde Dinsdag werden voor een Lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Delft uit gebracht 2691 geldige stemmen. Van onwaarde 21 stemmen. Volstrekte meerderheid 1336. Daarvan kregen de Heeren Mr. H. A. van der Velde (Antirev.) 1393, en Jhr. Mr. A. P. C. v. Karnebeek (Lib.) 1274 sterümen. Gekozen de heer Mr. H. A. v. d. Velde, terwijl als lid der Prov. Staten gekozen werd de lieer Von Fisenne (Kath.) met 1030 stemmen. Op der li beralen kandidaat, de heer Vermaes, werden 956 stemmen uitgebracht. Somiiicisitijk, 19 April. Toen J. V. zich gisterenavond had laten scheeren, had hij het ongeluk, door de duisternis misleid, in de kerk- gracht te loopen. Hoewel thans tamelijk diep, wist hij zichzelf te redden en kwam met den schrik vrij. 22 April. Het aantal manschappen dat bij de Nat. Militie zal worden ingelijfd, bedraagt 7, welke inlegering zal plaats hebben te Dordrecht, op 10 Mei voormiddag 9,15 ure. Het logement van Mej. wed. Daim is naar men verneemt in andere handen overgegaan, en gekocht door den heer P. Hansson van Ei kerzee. B3i<ldcliiariiis, 23 April, Gepasseerde Maan dag is te 's Hage aanbesteed de overbrenging van Middelharnis en Stellendam naar Hellevoet- sluis en omgekeerd van brieven, passagiers enz., ingaande 1 Januari 1891 en eindigende 31 Dec. 1902. Minste inschrijver was de heer C. Bos Az. te Sliedrecht voor ƒ298,400, of ƒ24,866 per jaar. Nicnwe Tomgc, 22 April. Zondagavond wa ren eenige kinderen aan het blindemannetje spe len, juist wilden zij nog overloopen, toen er een rijtuig kwam aanrijden. Er bestond geene mogelijkheid meer voor den voerman, om in te houden, zoodat het kind werd overreden, het is echter, voor zoover het zich laat aanzien, nog gelukkig afgeloopen. Onde Tonge, 18 April. Het spreekwoord „Een ongeluk ligt op een klein plaatsje" werd ook hier heden nog bewaarheid. Piet Dijkgraaf had namelijk heden middag na afloop der beurs het ongeluk, om bij het laten drinken van een paard aan de Kerkgraeht voor over te vallen in genoemde gracht. Of schoon hij met den schrik en een nat pak er af kwam, is het nog te betreuren, dat ook zijne hand eenigszins gewond werd. Herkingcn. Een kind dat al spelende in een moddersloot terecht was gekomen, zoude zeker gestikt hebben, indien het niet opgemerkt werd door een jongen, die de moed had er bij te springen en het kind van een anders wissen dood te redden. Melissant, 23 April. Deze week vertrekken weder personen uit deze Gemeente naar Noord Amerika, om aldaar hun geluk te beproeven. Gocdcrecdc. Met 1 Mei a.s. worden de Ambtenaren bij 's rijks belastingen J. Bevelan der en F. K. Meijer verplaatst naar Strijen en Pernis. Ouddorp. Toen 0. B. alhier zich Zaterdag middag naar zijn barbier begaf, zakte hij om trent den molen in elkander, en was onmiddel lijk een lijk. Ond-Beicrliiud. Aantal kiezers voor de Provinciale Staten in het kiesdistrict Oud-Beier land volgens de laatst gesloten kiezerlijsten. Oud-Beierland353 Nieuw-Beierland81 Piershil49 Goudswaard72 Zuid-Beierland136 Numansdorp220 Klaaswaal110 Westmaas74 Mijns-Heerenland86 H'einenoord115 Puttershoek130 Maasdam109 Strijen309 's Gravendeel231 Totaal 2074 Bij een landbouwer aan den Zinkweg, ondei deze gemeente zijn al de paarden op twee na, door influenza aangetast. Zeer lastig nu de werkzaamheden druk uitkomen. Met 1 Mei a.s. treedt van wege de stoom bootmaatschappijen //Oude Maas" en Onder neming Arie Smit" een nieuw tarief in wer king voor het vervoer van reizigers tusschen deze gemeente en Dordrecht, benevens tus- schenliggende plaatsen. Heden morgen redden C. Bison aan den Steenenpad en J. v. Leenen Dz. aan den Lan gen weg een kind uit het water. Zij spron gen bij de drenkelingen en waagden er dus ie der een nat pak aan. Numansdorp, 22 April. Eene vrouw, die uit werken ging, vertrouwde Maandag jl. haar kind van aeht maanden toe aan hare moeder. Deze liet de kleine met een korstje brood in het handje door het vertrek rondkruipen en ging naar eene begrafenis kijken. Het kind raakte met de voetjes in het vuur van den haard, zoodat de hulp van den genees heer moest worden ingeroepen. „TEHUIS VOOR MILITAIREN" te Dordrecht. Onderstaande is eene „kennisgeving" aan Jongelings-Vereenigingen, wier leden op den lsten Mei a.s. zullen moeten in dienst treden en wien Dordrecht als Garnizoensplaats zal wor den aangewezen, als mede aan alle Jongelingen, die hier in garnizoen zullen komen op 1 Mei '90. Te Dordrecht bestaat, ofschoon niet aan gesloten aan den „Nederlandschen Militairen Bond", sedert een geruimen tijd, een goed in gericht en aangenaam „Te huis voor Militairen", op de Groenmarkt no. 57. Zoo directeur als Bestuur rekenen hei tot hun duren plicht ten dezen opzichte de Jongelingen, die op 1 Mei alhier zullen worden ingedeeld, met raad en daad te mogen behulpzaam zijn. Dit is dan ook de reden waarom zij hartelijk wensehen, dat die Jongelingen, zich reeds dadelijk bij hunne aankomst te dezer stede zullen wenden tot genoemd „Militairen Te huis". Alle gewensch- te inlichtingen, raadgevingen als anderszins, welke zij zouden wensehen, kunnen wij hun dan ook terstond verstrekken. Ook voor de ouders onzer Chr. Jongelingen, die geroepen worden om den Koning en het Vaderland te dienen, moet het voorzeker wel eene troostrijke gedachte zijn, te weten, dat hunne zonen eene liefderijke ontvaugst te beurt valt bij hunne aankomst in eene vreemde garnizoensplaats

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 2