Tweede Hamer. Be volkeren der Aarde. Plaatselijke Berichten. in die Heine koppen, die zich gedurig bewegen in die koude, kleverige lichamen, die over zijn voorhoofd, zijne wangen en zijnen mond kruipen hij aanschouwd die afschuwelijke muilen, die eene lang gekloofde tong uitstekend, rood als vuur. Hij wacht. Welke angsten moet hij door staan. De morgen breekt aan. De huishoudster van den jager, eene buurvrouw, komt in de kamer, waar zij reeds een geheel uur als de eenige hoop verwacht wordt, als redding mis schien. Bij het zien der dienstmeid heffen al de slangen den kop opzij krommen en buigen hare trillende lichamen als den blaasbalg van een smid. De woede doet hare met goud ge boorde kaken opzwellen eu uit hare geopende muilen richten zij een vlammenden pijl op de meid, tusschen de van venijn opzwellende kaken. Wie komt ons storen schijnen zij te zeggen, wij sliepen zoo goed. Zij zijn op 't punt toe te springen. Den vinger op den mond houdende, beveelt de Indiaansche eene volledige onbeweeglijkheid aan den jager en verlaat de kamer. Een oogenblik later komt zij terug met eene kom vol melk, die zij zeer koelbloedig midden in de kamer zet, in twee sprongen heeft zij de deur bereikt en is zij verdwenen. Het leven, de redding van den jager zijn tbans in die kom aangelokt door den gelief - koosden drank, maken de serpenten zich een voor een los, zij richten zich met verheven kop, met gulzige bewegingen naar de kom vol melk. Weldra zal de jager vrij zijner blijven nog slech Is vijf of zes slangen op hem. Nog vier, nog drie, nog twee Nu nog eene. Maar die wil niet weg. Zij blijft rustig op den linkerarm van den jager zit- teu, met de oogen pinkende en het platte hoofd bewegende, of wel, bij een afschuwelijk ge geeuw bare vergiftige tanden toonende Zij wil dus niet vertrekken Zou zij geene melk verlangen Eindelijk besluit zij er toe, laat zich van het bed glijden en verdwijnt in de richting van de kom. Men zegt, dat Agali zijn vreeslijk ambt van serpentenjager voortzet, maar waarschijnlijk zal hij het deksel van den bak niet meer vergeten te sluiten. Een aantal wegens staatsmisdrijven naar „Siberië" verbannen personen heeft een pro clamatie rondgezonden, om tegen het gedrag van den gouverneur van Yakoutsch, Ostachine, en zijne ondergeschikte ambtenaren te protesteereu. Vier personen zijn gevangen genomen. Zij be kenden bet geschrift te hebben gekectographeerd. De gevangenen drie mannen eu eene vrouw zullen waarschijnlijk tot vele jaren dwang arbeid of ter dood veroordeeld worden. De ge strengheid, waarmede deze gevangenen behan deld worden, zegt de Timesis een nieuw be wijs van de moeielijkheid of onmogelijkheid van eenig protest tegen de brutale en wreede be handeling, die lagere ambtenaren de ballingen doen ondergaan. Met de „Mexico", dezer dagen te Hamburg aangekomen, is uit Athene een zestienjarig zwer ver, van Dresden afkomstig, teruggebracht. De- ze jongeling was op een goeden dag van zijn vaderstad naar Weenen gewandeld en vandaar naar Triest, waar hij als commissionair wat geld verdiende. Daarop reisde hij naar Konstantmo- pel en Jeruzalem, en begaf zich toen naar At hene, om er de feesteu ter eere van het huwe lijk van den kroonprins op 27 October bij te wonen. Hij zal nu naar zijn vader terugezonden worden. Een schrikkelijke wervelstorm beeft van Cincinnatie tot Caïro in het dal der Ohio ge woed, waardoor in verschillende steden groote schade is aangericht en te Louisville 2500 hui zen verwoest werden en 500 menschen gedood; in het Stadhuis alleen kwamen er 300 om, waar op het oogenblik dat het gebouw instortte een groot bal plaats had. Het aantal personen, aan wien het gelukte te ontsnappen, is gering. Een lichtkroon stortte neder, waardoor de puinhoopen in brand geraakten en velen in de vlammen omkwamen. Op zeven andere punten van Louis ville ontstond door het vallen van lampen brand. De lijken liggen bij hoopen in de straten. Ver scheidene gevallen van plotselinge krankzinnig heid zijn voorgekomen. De voorstad Parkland is geheel vernield. Door hagel en regen is het dorp Little Prair jn den staat Illinois, volkomen vernieldde telegraafdraden werden bijna alle stukgeslagen. In Dakota woedde een verschrikkelijke sneeuw storm de koude was daarbij zeer groot. Het zelfde verschijnsel is in Iowa en Nebraska t i j. Au "'"'mppigebied ontstaan telkens In het Miso.. 1 9, j--i u i verschillende plaatsen nieuwe dijkbreuken. varen booten rond, om de bewom, stroomde landen te redden. Hun vee zal ter voor bet grootste gedeelte moeten verdrin ken. In de dijk boven Vicksburg is een gat van 000 voet wijdte, dat een diepen stroom in 'tland laat. De winter schijnt dit jaar over geheel Ame rika, zoowel Zuid als Noord, veel later dan gewoonlijk in te vallen. Bijna uit alle staten wordt melding gemaakt van strenge vorst en zware sneeuwstormen. Zelfs in Texas, waar men zeer zelden vorst van eenige beteekenis beeft, heeft die thans ontzettende schade aan gericht. De tuiniers hebben al hunne vruch ten verloren. In het noordeljjk gedeelte van den staat zijn duizenden stuks hoornvee doodgevroren. En eiudelijk is de Stad Pioneer in Ohio bijna geheel door braud verwoest. Honderden menschen zijn zonder dak. De Groninger schipper Bull, die eerst in 't bezit heette van een diamant, die naderhand weer valsch werd verklaard, bezit zijn steentje nog. Nu moet er hem weer 8000 voor ge boden zijn en deskundigen hebben verklaard, dat 't weer wel een diamant is. De veenboeren te Stadskanaal hebben het loon voor het turfgraven met 50 ct. per dag werk verhoogd en op 7,75 gebracht; de ar beiders eiscben ƒ8. De verveners verklaren geen hooger loonen te kunnen geven, en de werklieden meenen biervoor niet te kunnen werken. De werkstakers zijn rustig. Een Leidenaar, die te Leiderdorp Zaterdag avond twist kreeg, werd daardoor, naar bet schijnt, zoo tegen aide bewoners van Leiderdorp opgewonden, dat hij aan drie hunner, die hij op den weg huiswaarts ontmoette, zijn woede koelde. Hij hitste namelijk een Ulmer-dog op deze mannen aan, welk beest in minder dan geen tijd de stemming van zijn baas scheen te deelen, tenminste bij beet er geducht op los; Toen bet naar zijn's meesters zin niet hard genoeg ging, ontdeed deze den hond van zijn muilkorf en de worsteling begon opnieuw, zoo dat er spoedig wonden waren gebeten en ge slagen, want de baas hielp ook meêpolitie, die aan het tumult een einde wilde maken, moest het ook ontgelden. Het slot van de zaak is, dat de eigenaar van den hond naar de ge vangenis gaat. Zaterdag is te Apeldoorn de Hervormde kerk geheel afgebrand. Omtrent dien brand meldt men tbans nader Zaterdagmiddag, omstreeks twee uur, ver kondigden de doffe tonen der kerkklok te A- peldoorn, dat er brand was. Op het hooren van dit alarmsignaal spoedde een ieder zich naar buiten, om te vernemen, waar het vuur zich thans weder eene prooi had gezocht. En weldra getuigden dikke rookwolken, opstijgende uit het kerkgebouw der Hervormde gemeente, dat dit het was, dat door de vlammen was aange tast Hoewel de brandweer spoedig op de plaats des onheils aanwezig was, viel toch aan blus- schen niet te denken, daar men het water niet hoog genoeg kon opvoeren en ook omdat men zich beijveren moest, twee mannen, die nog op het dak stonden en door den rook niet naar beneden konden komen, te redden. Met behulp van touwen en ladders werden genoemde mannen spoedig uit hunnen benarden toestand verlost. Intusschen had het vuur zulk eenen omvang ge kregen, dat bet geheele gebouw weldra in lichte laaie stond, terwijl de hitte zoo sterk werd, dat de [groote menigte toeschouwers genoodzaakt wa ren achteruit te treden. Aan alle kanten sloegen de vlammen de ra men uitgroote stukken vuur vielen naar be neden, zelfs zoo ver weg, dat een schuur, die op ruim 300 M. afstands van de kerk stond, mede afbrandde. Telkens en telkens hoorde men gedeelten van het dak instorten, totdat eindelijk ook het prachtige orgel naar beneden viel, om even eens spoedig door het vuur zoo goed als ver nietigd te worden. Tot laat in den nacht duurde de verwoesting voortden geheelen Zondag kon men nog rook wolken uit de verwarde massa zien opstijgen. Thans gelijkt het voorheen zoo statige ge bouw op een ruïne alleen de muren, hoewel sterk voorovergebogen, kunnen zich nog staan de houden. De oorzaak van het ongeval kunnen wij nog niet met zekerheid aangeven. Men zegt, dat de brand ontstaan is, terwijl de loodgieters bezig waren herstellingen op het dak aan te brengen. Door de politie is reeds een streng onderzoek ingesteld. Naar wij uit goede bron vernemen, was de kerk voor f 100,000, het orgel voor f 12,000 en het meubilair voor f 20,000 verzekerd. Het was een geschenk van Koning Willem II en werd gebouwd door den heer G. van Berkum te Arnhem, naar het plan van den architect Springer van Amsterdam. De eerste steen werd gelegd op 2 Mei 1840 en de in wijding geschiedde op 5 Juni 1842. Uit Hellevoetsluis meldt men Op de Noordzee op de hoogte van den Nieuwen Waterweg had het volgende plaats: De loods- kotter No. 5 van Hellevoetsluis, schipper W. Meuldijk, passeerde de stoomboot „Deepdale"met bestemming naar Hamburg en bezig haar anker te katten. Plotseling viel een man over boord en de bootsman sprong hem zonder aarzelen na. Beiden zouden echter in de golven zijn omgeko men, zoo de sloep van den kotter niet ter hulp was gekomen. Tot aller verwondering bleek het toen dat de man over boordt een oud-Hel- voeter was, Ilermanus Duinker geheeten. Op de fabriek van houten voorwerpen ge naamd „De Rotterdamsche Kopermolen" bij Apeldoorn, ontstond dezer dagen onder een paar werklieden twist, welke zoo ver ging, dat in het toppunt van drift dp ggji den ander met een beitel in de zijde vliet, tengevolge waarvan bij een paar uren later overleed. De ongelukkige is nog korteling gehuwd en laat een vrouw zonder kinderen na, terwijl de dader, die zich zelf aan het politiebureau te A. heeft aangegeven, een vrouw met vijf kinderen vooreerst aan hun lot moet overlaten. De Gemeenteraad van Brielie heeft met algemeene stemmen den heer P. van der Pijl tot havenmeester benoemd. Hit de woning van Van der S. op het Rapenburg te Leiden werd hulpgeroep vernomen. Eenige burgers waarschuwden een agent van politie. Met vereende krachten drong men in den kelder, waar de bewoner zijn vrouw m den regen put dreigde te stoppen. V. d. S. werd naar buiten gehaald, op en eenen wagen naar het politiebureau gebracht De man was onderweg als razend en sloeg met handen en voeten. Naar zijn uitrusting te oor- deelen, kwam hij juist uit bed. «L. Ct.» De vrouw van den kleermaker F. M. wonende aan den Verversdijk te Delft is achter slot en grendel gezet als beschuldigd van ver- moedelijkeu kindermoord in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Het kind was 14 dagen oud. De vrouw was zeer aan den drank verslaafd. Zaterdagochtend werd te Amsterdam naar het politiebureau in de Ferdinand Bolstraat een 8-jarig meisje gebracht, dat in den nacht nage noeg ongekleed, door hare ontaarde ouders, die beschonken waren, buiten de deur hunner woning in de Jan Steenstraat was gezet. De arme kleine belde, nadat de dag was aangebroken, angstig aan de ouderlijke woning, doch men liet haar bellen. Nadat een politieagent eveneens ver- geefsche pogingen had aangewend om de bewoners wakker of gehoor van hen te krijgen, werd het meisje door hem naar het politiebureau geleid, waar de ouders, welke dien naam onwaardig zijn, later zijn ontboden en ongetwijfeld de be risping hebben ontvangen, die zij zoo ten volle verdienden. «Tijd.» Uit Vianen wordt gemeld Zaterdagmiddag werd bij den Westdijk een riool opengebroken, omdat er sinds eenigen tijd eene verstopping in ontstaan was. Er werd een lijkje gevonden van een pasgeboren kind, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde. De zaak werd ter kennis van de politie gebracht, en bet lijkje weggehaald. Uit Neede wordt aan de „Zutf. Ct." ge schreven dat de geneesheer aldaar onlaugs bij een kind van 11 maanden ontboden werd, omdat het knaapje aanhoudend schreide, en men dit maar niet begrijpen kon, te meer nog omdat het kind geregeld het voedsel gebruikte wat men het gaf. De dokter onderzocht den kleine, en bevond dat de luchtpijp ontstoken was. Na een paar dagen kwam de beer B. weder en zag dat het kind zeer in beterschap was toegenomen. Hem werd nu echter door de moeder medege deeld, dat zij op den rug van den kleine een zweertje ontdekt had. De dokter zeide haar hoe zij hiermede te werk moest gaan, en. ziet, na weinige dagen vertoonde zich in de opening der wonde een puntig voorwerp hetgeen bij nader onderzoek, toen de dokter dit er bad uitgehaald een roggeaar bleek te zijn. De aar had zich door den slokdarm gewerkt, was vervolgens langs de rugwervels gegaan en toen tusschen de 5e en 6e rib naar buiten ge komen. De aar bad eene lengte van ruim 6 cM. Te Doesburg is Zaterdag tusschen de kribben in den IJsel drijvende gevonden het lijk van zekeren Nas te Westervoort, oud 69 jaar, die sinds 14 Februrari vermist werd. Nadat de Minister van Financiën in een de gelijke rede zicb tegen de Belastingvoorstellen- Borgesius c. s., door alle Liberalen (ook die vroeger zich tegen dergelijke belastingen hadden verklaard) gesteund, verzet had, waarbij hij de belofte deed van hervormingen door accijnzen- vermindering, verhooging der invoerrechten enz. te zullen voorstellen, kwam art. 1 van het ont- werp-Borgesius c. s. in stemming. Het werd verworpen met 47 tegen 43 stemmen. De overige artikelen werden daarop door de voorstellers ingetrokken. De geheele Rechterzijde stemde tegen, de geheele Linkerzijde, ook de heer Domela Nienwenhuis, voor. Als we er op letten, dat van de Linkerzijde 43 leden tegenwoordig waren en van de Rechterzijde wel 8 leden afwezig, dan moeten we erkennen Onze vrienden hadden door afwezigheid de Re geering wel eens een droevig échec kunnen doen lijden. Waarlijk, zoo iets moest er nooit plaats hebben Het wetsvoorstel, houdende „strafbepalingen tegen het dragen van verborgen wapenen" voor gesteld door den Minister van Justitie, kwam nu in bekaüdeling en vond nog al tegenspraak. Vooral de heer Van Houten was er niet mede ingenomen en de heer Domela Nienwenhuis meende er een verborgen Socialistenwet in te zien. Met 53 tegen 20 stemmen werd het Ontwerp aangenomen. Eenige kleine ontwerpen werden nog behan deld, en daarua ging de Kamer op recès. DE AFTREDING VAN BISMARCK. Met blijdschap kunnen wij gelijk nu uit de laatste berichten blijkt, mededeelen dat het Duitsche volk niet zoo ondankbaar is als men eerst vreesde. Een man als Bismarck, aan wien Duitsehland zoo ontzaglijk veel te danken beeft, te laten vertrekken zonder een hartelijk, wel gemeend afscheid te nemen, zou het spreek woordondank is 's werelds loon" opnieuw bevestigd hebben. Doch ter eere der Duitsehers mag gezegd, dat zij de droeve uren, die Bis marck tegenwoordig .doorleefd, uit hunne blij ken van deelneming, zeer verzachten. Toen bij in den loop dezer week de zware tocht maakte, om van den keizer afscheid te gaan nemen, en misschien voor de laatste maal zijns levens bet keizerlijk paleis betrad, toonden de inwo ners van Berlijn hunne liefde voor den ex- kanselier op ondubbelzinnige wijze. Duizenden versperden den weg waarlangs hij gaan moest. Eenmaal zelf kop het rijtuig, niet verder en moest Bismarck uitstappen. Een oor- verdoovend gejuich, een regen van bloemen en honderden handdrukken zullen hem zeker blijde gestemd hebben. Met moeite voorkwam bij dat men de paarden voor het rijtuig afspande. Wat het bezoek op het paleis betreft, daar van hoort men zeer weinig. Een half uur on geveer duurde het, onderhoud, waarmee Bis marck afscheid nam, ook van de keizerin en de jeugdige prinsen. Er zal bij die gelegenheid zeker meer gedachtdan uitgesproken zijn. Bij zijn afreize uit Berlijn en de aankomst te Friedrichsruhe zal een schitterende hulde ge bracht worden, aan den man die, als een middel in Gods hand, veel goeds voor Duitsehland, en voor geheel Europa tot stand bracht. Keizer Frans Jozef heeft in een eigenhandig schrijven aan vorst Bismarck hartelijk leed be tuigd over zijn aftreden. Een dergelijk schrij ven zond ook graaf Kalnoky. Eerlang wordt een samenkomsf tusschen generaal Caprivi, graaf Kalnoky en Crispi verwacht. Het arbeids-congres is afgeloopen, de beraad slagingen moeten zeer vlot van stapel zijn ge- loopen. Of er eenige vrucht van geplukt zal worden ter oplossing der sociale kwestie, zal afhangen van de maatregelen door de regee ringen der verschillende landen te nemen. Uit den aard der zaak kan het besprokene slechts tot voorlichting verstrekken bij de wetgeving op den arbeid. De anti-slavernij conferentie te Brussel beeft Engelands voorstellen behandeld om verkoop van sterken drank in het binnenland te beper ken en in de kustlanden zwaar te belasten. Nederland achtte onder zekere voorwaarden bet voorstel der Engelschen aanneembaar en ook anderen konden er zicb mede vereenigen. De Fransehe voorstellen over het benoemen van scheidsgerechten voor de te betalen scha devergoeding, bij onrechtvaardige gevangenne ming, werden aangenomen. De toestand tusschen Bulgarije en Servië is zeer gespannen. Dit is evenwel al zoo dikwijls het geval geweest, dat men zich niet meer zoo spoedig ongerust maakt. Over geheel Europa bestaat min of meer onrust, zou men kunnen zeggen, 't Is nergens erg rustig, bier kampt men met werkstakingen elders met oproerige bewegingen of hevige partijstrijd. Wat werkstaking betreft, in Westfalen vreest men nieuwe onlusten, en in Catalonië (Spanje) hebben duizenden het werk gestaakt. In Zuid- Amerika, en wel in St. Domingo, is eene om wenteling uitgebroken. Uit Rusland meldt men de ontdekking van zamenzweringen, waarbij hooggeplaatste per sonen moeten betrokken zijn. En zoo zouden wij nog lang kunnen doorgaan, maar 't is ge noeg om te doen zien, dat de zonde nog steeds beerscht, en hare wrange vruchten alom ge plukt worden. Dirksland, 2 April. Door tusschenkomst van den Kerkeraad werd aan de armen dezer ge meente een extra bedeeling uitgereikt, welke be stond in aardappelen en rijst. Deze week bad J. 0. Lugthart alhier het on geluk om in de haven te vallen, doch kwam met den schrik vrij. Nog dienzelfden dag be merkte J. Keur dat een knaapje van ongeveer 5 jaar in de Gooi gevallen was, en bad bet ge noegen, deze van een anders wissen dood te redden. In deze gemeente zijn 2 gevallen van Croup voorgekomen, waarvan één met doodelijken afloop. Hcrkiiigen. Als een bijzonderheid dient ver meld te worden, dat bij den landbouwer W. Lokker onder deze gemeente, paardepeen ge dolven worden, die verleden jaar op vlaslaud gezaaid zijn. Een dubbele oogst dus. Vrijdagavond ging een span paarden van den heer L. v. d. Sluis op hol. De beide zoons vielen van den wagen, waarvan een het voor- en achterwiel over het been kreeg, doch ge lukkig niet ernstig gekwetst werd, Oud-Bcici'Iand. Prof. Mr. D. P. D. Fabius hield gisterenavond voor eene groote menigte een politieke rede met debat in de Chr. school. D. V. hopen wij a. s. week hierop terug te komen. Zuid-Bcicrland. Benoemd tot hoofd der bij zondere school te Mijdrecht, de heer J. W. van Os, hoofd der christelijke school alhier. Bcincnoord, 28 Maart. Heden had alhier een ernstig ongeluk plaats. L, Van E. opzich ter van den polder »de Zomerlanden", gleed van een plank af, en viel in eene sloot, waar uit hij na eenigen tijd levenloos werd opge haald. Strijrn. Door de Kerk. Kas alhier is een gebouw aangekocht, om dat in te richten voor een kerkgebouw. 's-Givnvended, 28 Maait. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gemeente al hier door ds. J. H. Landwehr, predikant bij die gemeente te Monster. Pcrsiis. De heer P. Verschoor alhier is be noemd tot onderwijzer aan de Christelijke School te Maassluis, Op den tweeden Paaschdag zal in de Chr. School door de zangvereeniging „Halleluja" eene nitvoering gegeven worden onder directie van den heer B. Djjkman.

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 2