voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden. eeren. Vrijdag 4 April 1890 Vijfde Jaargang N°. 214. Sievofoitionaiv LE ZUIVERING DE WINTER, f Dienstbode SÉ 10, IN HOC SIGN O VINCES W. BOEKHOVEN. 411e stukken voor «Ie Redactie beste nul, A«ïverteiiïiëii en ver«lere Administratie, franco toe te zenden aan den Uitg-ever. Mei Ie SomeMijL Re militaire quaestie. „Calvinistische antirevolutio nairen." Gemengde Berichten. fl VAN ijken Veeren enz. Voorban- ren bedden 9/4 van af ƒ36. Koopman OUDE TONGE de door ons gemaakte be- en re hneclit of dienstbode die lij voor slechts aO centen d kenbaar kan maken, in dit blad komen onder \l II.II. werkgevers in het i die arbeid behoevenhunne 'ad te plaatsendaar men gelesene doet. liet Café Fritschy, tegen- r Brielsche, Beierlandsche wordt wegens zijne bil- beleefdelijk bij het rei en. oinboot: "Vooruitgang edereede en Overflakkee. vangen 24 Febr. raia via. 6,00 am. 1,uur etsluis 7,15, 2,15 harnis vm. 9,15 nm. 3,— uur dam 11,uur am nm. 3.30 POST en PASSAGIERS, harnis voorin. 9,15 uur. etsluis 10, vaart m aansluiting met de stoom- sluis ten 8,30, en 3,40 uur, en van ur. MERS ZIJN: "STER. STOOMBOOT. otterdam, (Raderboot.) 's op Rotterdam. Dinsdag voorn. 5,uur. en Donderdag 6, Zaterdag 6,30 u Dinsdag nam. 2,— uur. agen 3,00 ZONDAGS. ScHROEÏSTOOMBOOTDIENST.) op Middelharnis. voorm. 8 nam. 5 uur. 9,30 r nam. 1 vra. 4,30 3 rb.) WINTERDIENST. ptember 1889. el op Rotterdam. en Dinsdag 's morgens 4,30 ure. aterdag 6,30 en Dinsdag, Donderdag en Zater- 'a namiddag 1,45 N en MAASNYMPH angen 24 Febr. ROTTERDAM. 5,10,8,3011,40 en nam 3,40 u. 6,25, 8,30, 11,40 3,40 v AM middag 5,30 nm. 12,— en 4,— u. 6,45 12,— 4,— r EVOETSLTJIS. middag 12,45, 1,30 en 5,— u. am circa een half uur later. LE. ure, nm. 1,30 en 5,ure. edam circa een half uur later, tsluis naar Rotterdam, voorm. 8,30 "am naar Hellevoetsluis gesehieden en overladen te Nieuwesluis, en zij* en verzending van goederen. rboot) Winterdienst. "tterdam Dinsdag 5,45, Zaterd. 7,20 uur. 6,45, 10, nm. 2,30Dinsdag 6,30, derdag en Vrijdag vm. 7,30,2.30. ondag nm. 3, ndag en Dinsdag vm. 5,30Woensd- ,45 uur. "tterdam sdag en Zaterdag nm. 2. n Dinsdag, vra 8, nm. 12,30 en 2 en Zaterdag vm. 8, nm. 2 Zon audag en Dinsdag nm. 1,30, Woens- 2. t: Donderdag en Vrijdag 5,45, van Oud-Beierland vm. 7« n Koorndijk nm. 1. Hf ZEELAND. (Raderb.) Rotterdam. Maart. Van rotterdam Zaterdag Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijsper drie maanden 50 Cent, franco p. post Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOJIMKIiSRIJK. Advertentiën van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Advertentiën driemaal geplaatst worden slechts tweemaal berekend. Advertentiën worden bij den Uitgever ingewacht tot Donderdagmiddag 5 uur Zondag Maandag Dinsdag Donderdag Vrijdag 29 vm. 1.30 30 vm. 11.00 u. 31 vm. 11.30 u. 1 vm. G.00 2 vm. 0.00 3 vm. 0.00 u. 4 vm. 0.00 a. Vele onzer landgenooten zullen stellig verlangend uitzien naar de militaire wets voorstellen van den Minister Bergansius, en nog meer naar de behandeling van die voorstellen in de Tweede Kamer. Men weet toch, dat de roornschen van die quaestie een hoofdzaak maken, dat wil zeggen, dat zij bijzonder gesteld zijn op het behoud van het stelsel van plaatsvervan ging hij het leger; en dat zij darrom de antirevolutionaire partij, die meerendeels sterk voor den persoonlijken dienstplicht is, reeds meermalen met het verlies van een aantal Kamer-zetels bedreigden, indien zij liet wagen durft, om de afschaffing dei- plaatsvervangers te bevorderen. Men kent de toepassing van dit dreige ment in het district Goes. Éénmaal moet dit verschil met de roorn schen toch op de spits komen; het is niet bedekt te houden, en de oplossing der mi litaire quaestie vertragen, totdat de antili beralen eerst nog wat meer andere belan gen samen geregeld hebben, gaat ook niet. Daartoe is zij, wegens de twijfelachtige ver houding der groote mogendheden, de toe nemende kans op oorlog en demoeielijk- heid om in dat geval onzijdig lo blijven, veel te gewichtig en te dringend, (let vaderiandsch belang gaat ver hoven partij belangen. Ter oorzakc van partijgeschil len mag ons land, hetwelk hij het slaags geraken van Frankrijken Duitschland licht in den krijg kon betrokken worden, niet weerloos blijven. Wel kon Nederland zijne wapenkrachten niet in vergelijking met de groote mogendheden uitbreiden maar al leen als onze natie op dit terrein doet, wat zij kan, is zij zedelijk verantwoord, De militaire quaestie moet dus komen; maar wat zal zij te weeg brengen; hoe zal zij beslecht worden, welke zullen de po litieke gevolgen daarvan zijn en als de persoonlijke dienstplicht eens aangenomen wordt, zal dan de samenwerking lusschen i de partijen der rechterzijde voor goed een einde nemen? Soms vreest men dit laatste. Maar wij voor ons gelooven, dat er van roomsche zijde veel bangmakerij onder i -schuilt. Dal de roornschen bijzonder togen den persoonlijken dienstplicht zijn, is zeker cn er moet wel een bijzondere kerke lijke reden achter zitten, zou men haast zeggen, om dit punt zoo tot een struikel blok voor de samenwerking te maken. Intusschen wordt verzwegen welk speci fiek roomsch belang voor den persoonlij- dienstplicht geschaad zoude worden. Men zegt, dat het kazerneleven zoo ziel bedervend is voor do jongeliedenen dat ons volk van vrijheid houdt. Wat het eerste betreft, hierin is ver betering te brengen, óók door het saam- voegen van jongelieden uit allerlei standen. Dal kazerneleven wordt er waarlijk niet heter van, als enkel de onbemiddelde jon gens in dienst moetenen die worden er dan toch maar aan gewaagd En wat die burgerlijke vrijheid aanbe langt, welke partij kan haar hoogerwaar- doeren dan de antirevolutionaire partij. Doch de particuliere vrijheid heeft gren zen-, aan haar mag niet het behoud van het gemeenschappelijk Vaderland opge offerd worden; dit zou slechts een schijn winstzijn; die straks weer uitliep op ver mindering van de particuliere vrijheid der burgers. Een klein deel van de roornschen schijnt dit een en ander dan ook al in te zien. Ten minste de houding der Katholieke kiezers hij de stembus in Goes vond lang geenalgemeene toejuiching. De Tijd oordcel- de het noch nuttig noch wenschelijk om er veel van te zeggen, en hel Centrum (het lijforgaan van Ur. Schaepman) veroordeelde beslist zulkecne houding. Dok de Nieuwe Noord-IIollander en de Limburger Koerier getuigden er tegen. Als dus het puntje hij het paaltje komt, dan zullen de Katholieken in tal van kiesdistricten nog wel eieren voor hun geld kiezen en begrijpen, dat zij met het afbreken van de meerderheid der rechterzijde en het weer terughalen van een verdeelde liberalistische meerderheid niets winnen en zich veel onheil berok kenen. Hier en daar zou men uit wraakzucht een getal aan de liberalen in handen kunnen spelen, maar de roornschen zou den straks zeiven de dupe van die wraak zucht worden. Dit zou een zeer dwaze ,,taktiek" zijn. Zij werd reeds het vorig jaar hij voor baat veroordeeld in het Duitsche Katholieke hoofdorgaan, de Germania. Maar in Duitschland is de roomsche s(«fl/sparti| als zoodanig veel beter geor- geniseerd dan in ons land. liet zou hier te lande beter worden, als de katholieken meer naar Dr. Schaep man geliefden te luisteren. Deze laat zich over den persoonlijken dienstplicht ook geheel anders uit. llij is wel tegen de loting, zoo het schijnt, en hij vindt die onrechtvaardig maar hij acht het niet noodig als Katholiek tegen den persoon lijken dienstplicht testrijden, als de over heid slechts die vrijstellingen verleent, „welke de kerk voor de vrije, behoorlij ke, ongehinderde uitoefening van hare taak noodig heeft." Hoe dit zij, het militaire vraagstuk brengt telkens spanning in den polilieken dampkringzij maakt de verhoudingen van de partijen der rechterzijde twijfelach tig. Daarom verlangen velen je weien, wat het eind van de quaestie wezen zal. In elk geval gaat onze partij voor geen bedreigingen uit den weg. Zooveel heil of voordeel ziet zij niet in de samen werking met de roornschen. Deze is toch alleen op sommige vooruit nauwkeuig om schreven pnnten mogelijk bestaande, en op den duur om de groote beginsel ver schillen volstrekt niet stelselmatig vol te houden. Onze partij moet dus, haai'eigen overtuiging volgen. Doch dit neemt niet weg, dat menig een vol belangstelling naar het resultaat van de militaire beraadslagingen uitziet. Met Dr. S. hopen wij, dat de Katholieken de wijsheid zullen bewaren en een ge zond politiek overleg zullen verkiezen ho ven hartstochtelijke opzweeping. Eén der roomsche hoofdorganen (De Tijd) gaf onlangs zijne verwondering te kennen, dat de Standaard onze antirevo lutionaire geestverwanten in liet algemeen had aangeduid met den naam van „Cal vinisten." Dit kon er, zoo meende de redactie, slecht door, omdater onderdo antire volutionaire Kaïnerleden „twee Christelijke Gereformeerden, een Lutheraan en wel licht nog andere niet Calvinisten zijn." In het voorbijgaan zij opgemerkt, dat or geen twee, maar drie leden der Ghr. Geref. Kerk in de Tweede Kamer zitting hebben (de hli. l)s. Donner. Mi'. Lucasse en van Velzcn,) alsmede dat de Chr. Geref. ook wat de kerkelijke leer betreft, het van harte eens zijn met den groolen her vormer Calvijn. Doch waar wij de aandacht op wilden vestigen, is, dat de naam „Calvinisten" op staatkundig gebied vaak zeer verkeerd wordt opgevat. Van de Hoomschc organen behoeft ons dit met te verwonderen, immers, de Roorn schen kunnen moeielijk onderscheiden tusschen politieke en kerkelijke zaken zij denken in de politiek soms weinig door en helpen vaak in hunne oppervlak kigheid de revolutionair gezinden, ofschoon zij om des beginselswille vlak tegen hen over behoorden te staanmaar als zij de politieke quaeslién eens grondig overwe gen, dan bezien zij alles door hunne kerke lijke glazen, maken alle politiek aan hunne kerkelijke belangen of wenschen onderge schikt, en kunnen het zich dan ook moeie lijk anders voorsteken of alleen zij, die het kerkelijk eens zijn, kunnen in de po litiek ééne partij vormen. Doch er zijn ook protestanten, geen naamprotestanten, maar wezenlijke belij ders des Heeren, die meenen, dat alleen de kerkelijke geestverwanten tot hetzelfde politiek partij-verhand kunnen behooren, en die dan ook donken, dal met de po litieke „Calvinisten" alleen zij worden be doeld, die in kerkelijk-confessioneelen zin geheel de leer van Calvijn beamen. Heeds vroeger deden wij mede eene poging, om dit misverstand op te heffen. Alle antirevolutionairen, die het in hoofdzaak eens zijn met de Staatsrechter lijke denkbeelden van Calvijn, kunnen op politiek gebied Calvinisten lieelon, onge rekend of zij in het overig gedeelte van de belijdenis meer of minder van Gal— vijn's denkbeelden afwijken. Maar waarom dan ook die naam van Calvinisten, vraagt misschien iemand; als men bepaald een partijnaam aan een persoon wil ontleenen, waarom laat men dan de theologen niet rusten en waarom spreekt men dan niet liever b. v. van de Croenianen. Ook dit ligt voor de hand. Ons volksleven werd in sle lödoen 17do eeuw als herhoren, het kreeg een ge heel ander karakter en het tijkvak onzer nationale glorie brak aan, juist toen de leer van Calvijn meer en meer doordrong in ons Vaderland; en het nauwe ver hand lusschen die leer en onze natio nale opleving valt niet te loochenen, en wordt dan ook door de bekwaamste historie schrijvers gereedelijk erkend. Vreeselijk' ontwaken. Men weet, dat de slangen de schrik en de geesel van Engelsch- Indië zijn. De slachtoffers dier kruipdieren zijn veel talrijker dan die der verscheurende dieren. De tijgers of panters zijn er niet het meest te vreezenhet zijn de vergiftige tanden der serpenten. Men maakt er dan ook een hard nekkige jacht op, die natuurlijk zeer gevaar lijk is. Ziehier eene dramatische gebeurtenis, onlangs aan een slangenjager in de omstreken van Bénares overkomen. De Indische brilslang, die elk jaar duizen den slachtoffers maakt, heeft een zoo scherp venijn als de Amerikaansche raterslang, de slang van Martinique, de cobra van Ceylon, de nala van de Kaap, de spuwslang van Kaflerland en de hoornslang van Egypte Eén beet is de dood. Het ambt van slangenvanger is zoo gevaar lijk als winstgevend, want men moet dat vree selijk wild zooveel mogelijk levend vangen. Op zekeren avond nu was de jager Aga'i, te Bénares welbekend, met een overgroote buit van de jacht thuis gekomen hij had meer dan dertig slangen, die in een grooten zak van drie dubbel buffelleer schuifelden, kropen en dooreen krioelden. Als naar gewoonte werden de serpenten met oneindig veel voorzorg in een grooten bak, achter in de kamer overgebracht. Het is nacht en de jager, die alleen woont, legt zich in zijn deken gewikkeld te slapen, daar hij doodmoede is. De ongelukkige had maar één ding vergeten, namelijk den bak dicht te sluiten. 's Anderendaags 's morgens ontwaakte hij door eene hevige koude; hij kon nauwelijks een vreeselijken kreet weerhouden, want hij was geheel met serpenten bedekt, die een voor een door de warmte van het bed waren aan gelokt. Agali lag daar, vastgeklemd in duizend knoopen, omringd door een kleverig net, waar van elk oog zich schuivelend bewoog. Eene bewegen, één kreet is de dood. De ongelukkige bljjft onbeweeglijk liggen, midden -j 1'. I

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 1