©e volkeren «Ier Aarde. C4e?3tes2.)k'de merlcMep. Flaatseïijlie ISerleliten. aan de druiventeeLt ontleend, opgehelderd en gezegd, dat er nu trossen rijp waren, die moesten afgesneden worden maar hij heeft er tevens uitdrukkelijk bij ge voegd, dat hij hiermede niet wilde zeggen, dat er in 1834 ook geen trossen rijp waren, of dat men toen niet tot handelen had moeten overgaan, maar dat veeleer het werk van 1886 als een vrucht en voortzetting van dat van '34 moest aan gemerkt Worden. Daartegenover heeft de Roeper het ge durig voorgesteld, als bedoelde Dr. Kuyper te zeggen, dat de afscheiding in 1834 had moeten uitgesteld worden, en dat alles had moeten wachten op 1886. Hier hebben wij dus niet te doen met verschillende opvattingen of met onder scheiden waardeeringen van twijfelach tige volzinnen, maar met een onbetwist bare tegenstelling. Het staat als ja en neen tegenover elk ander. De Heraut zegt iets. De Roeper keert het om, en maakt er Dr. Kuyper aldoor mede verdacht. En de Maas- en Schelde- bode verzoekt beleefd terugneming van deze verdraaiing van Dr. Kuyper's woor den, met de betuiging van ongelijk. En alleen om den plicht tot deze her roeping van een geschreven onwaarheid nog wat meer op het gemoed te drukken, betoogden wij met de eigen woorden van de Roeper, hoe onvriendelijk, ja hoe bits en scherp dit blad Dr. Kuyper se dert lang bejegent. In plaats echter van nu voet bij stuk te houden, en terwille van de waarheid aan de lezers- mede te deelen, zuat Dr. Kuyper dan eigenlijk in verband met zijn druivenbeeld geschreven heeft, roert de hoofdredacteur van de Roeper alles door elkander en keert hij de ernstige beschuldiging tegen hemzelve ingebracht nogmaals om in een wapen tegen Dr. Kuyper. Ja, helaas, hij herhaalt nogmaals, en plaatst tusschen aanhalingsteekens (dus als ware het van Dr. Kuyper afkomstig) 5wat Dr. Kuyper nooit geschreven heeft nl. sde druiven zijn te vroeg geplukt". Voorts tracht hij zichzelf schoon te wasschen met de saamrijging van een massa klachten over de houding van Dr. K. tegenover de Chr. Geref. Kerk. Alsof -gesteld, die klachten waren gegrond het kwaad, dat een ander bedrijft, de zonden van een ander zou kunnen uitwisschen. En zoo gedraagt zich nu nog wel ie mand ,die tevens voorgangerherder en leeraar is in een Chr. Geref. gemeen te, en die als zoodanig de roeping heeft om alle zaken van kerkelijke tucht en orde mede te regelen en te leiden. Is het niet diep treurig Wat reeds lang te voorzien was, is gebeurd: het Fransche Ministerie is omver geworpen. De Ministers hebben gezamenlijk hun ontslag gevraagd, en de president der Republiek is zoo verstandig geweest, dit verzoek spoedig toe te staan, liet Ministerie Tirard heeft uitgediend, het wordt eenvoudig op zijde gezet, men wil nu wel eens andere mannen aan het bewind zien. Een nieuw tijdperk van strijd en verdeeld heid is men nu misschien weer voor Frankrijk begonnen. Wie of de erfenis aanvaarden zullen, is nog niet volkomen bekend. De werkstakingen beginnen weer een plaats te eischen op de dagorde, Te Liverpool is door 20,000 dokwerkers een zeer ordelijke optocht gehouden. Ook de kolendragers weigeren te werken, in dien werklieden, die geen lid van den Bond zijn, werden aangenomen. De werklieden uit andere plaatsen arbeiden, voor het oude loon, binnen de dokken, zoolat zij niet door de werk stakers kunnen worden tegengewerkt. De politie houdt streng toezicht. In 't geheel zijn er nu 50,000 personen werkloos. Ook op de noordwestkust van Engeland te Tyrte en elders dreigt een werkstaking in de machine-nijverheid, waarbij omstreeks 20,000 man zullen worden betrokken. Weigering om den werktijd te verminderen schijnt hier hoofd oorzaak te zijn. Te Londen maakt men zich zeer ongerust weldra gebrek aan steenkolen te krijgen, daar de mijnwerkers te Sheffield, in Newcastle, Hart lepool enz. besloten hebben Maandag gezamenlijk het werk te staken. Minstens 300,000 man zullen daaraan deelnemen, zoodat de productie van steenkool geheel zal ophouden. De hertog van Orleans maakt nog steeds op gang. Voor het raam zijner gevangenis ve: dringen zich dagelijks vele mensehen, vooral dames, ten einde het voorrecht te hebben een blik op den toekomstigen „koning" te kunnen werpen. Zijn portret wordt in duizenden es. verspreidt, en het museum Greviu is op het gelukkige denk beeld (voor haar kas) gekomen, de prins in was te laten boetseeren. Men staat nu den gan sehen dag aan den ingang van het museum, om op zijn beurt toegelaten te worden, zoo druk is het bezoek. Zijn er meer slaaltjes noodig van de Fransche dwaasheid De Joodsehe bevolking in Palestina neemt, volgens gegevens van den Protestantschen Engel- schen bisschop te Jeruzalem, sterk toe. In min der dan vijf jaar breidde zij zich met 50,000 Israëlieten uit. In 1741 telde Palestine slechts 8000 Joden, in 1883 was dit getal 20,000 en in 1886 tot niet minder dan 70,000 gestegen. Hongersnood in Galicië. De hongersnood in de Galicische Zalestchistz breidt zich steeds uit. In de meeste dorpen heeft men sinds Kerstmis geen brood gegeten. Daar de meeste inwoners tot overmaat van ellende, ook nog hun aardappelen hebben ver loren, zijn zij gedwongen om het weinigje huis raad, dat zij hebben, te verpanden, om ten minste iets te eten te hebben. Meldde de telegraaf Zaterdag reeds, dat werkelijk een 100.000 arbeiders in Engeland 't werk zouden neerleggen, thans blijkt, dat het op 250,000 geschat wordt't Is trouwens nog steeds beneden het vroeger genoemde getal, dat nog 100.000 hooger is. Doch reeds zoo is de staat van zaken hoogst bedenkelijk. In Yorkshire zal de werkstaking heden een aanvang nemen en 250,000 personen omvatten, die in de mijnen van Midland werkzaam zijn. Hierdoor wordt de nijverheid in Lancashire, Yorkshire enz. bijna geheel tot stilstand ver oordeeld. De prijzen rijzen dan ook reeds snel en orders zijn in het buitenland gedaan. Te Liverpool houdt de werkstaking aan 5000 man hebben- in de dokken 't werk gestaakt men is daar beducht voor ongeregeldheden, en mili taire voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Ook in Wallis zal de werkstaking lieden beginnen. In Schotland dreigt hetzelfde. Naar men beweert, zullen de patroons toe geven, doch hoe 't zij, deze werkstaking zal haren invloed doen gelden of door stilstand van zaken, of door verhooging vun uitgaven, vooral bij de spoorwegmaatschappijen. De werkgevers wijzen er op, dat zij de loonen niet kunnen verhoogen, wijl hun overeenkomsten van levering bij lager loonen zijn gesloten. Doch de werkmansvereeniging, die nu reeds 75,000 leden telt, laat van hare eischen niets vallen. Enkele eigenaars hebben verhooging geschonken. Het grootste Krupp-kanon ter wereld, be stemd voor de vestingwerken van Kroonstad, is onlangs in de fabriek te Essen gereed ge komen. Het is uit het beste staal gegoten, weegt omstreeks 135 tons en heeft een grootste doorsnede van O1/"- Met dit monsterkanon zou men, als het te Amsterdam op den Dam stond, met gemak den toren van Bloemendaal kunnen plat schieten, gesteld nl. dat zich geen hui zen of boomen in den weg bevonden. Het kan twee schoten doen per minuut, die elk ƒ3600 kosten dus ongeveer het jaartraktement van een leeraar bij het middelbaar onderwijs. De kogel doorboort een plaat van 5 decimeter als een speelkaart. Van Essen naar Hamburg werd het kauon vervoerd op een wagen, die opzettelijk voor dit doel was vervaardigd. De Bohemers in Chicago hebben besloten om in Douglas Park een Standbeeld voor Jo hannes Huss op te richten, indien hun dit wordt toegestaan. Dit monument zal 15,000 dollar kosten, hetgeen door een inschrijving over de 30,000 Bohemers, die in Chicago wo nen, zal worden bijeengebracht. Het zal eene navolging zijn van het groote gedenkteeken in Boheuiens oude hoofdstad Praag. Een schoenmaker, die dezer dagen te Londen werd opgehangen, wegens moord op zijne minnares gepleegd, bleef tot het einde toe zeer kalm. De man verklaarde zijne kalmte door de mededeeling, dat hij zijn leven lang een voor gevoel had gehad, dat hij nog eens zou wor den opgehangen. Bij Pembroke ontspoorde een trein van de Canadian Pacific. Eene dame werd doodelijk en elf personen werden min of meer ernstig gewond. In een tramwagen te New-York kwam een juweliersreiziger, Nolan genaamd, die juist was uitgestapt, zijn tasch met juweelen, welke hij had laten liggen, terugvragen aan den con ducteur, en toen deze draalde met het afgeven daarvan, omdat hij hem niet als den eigenaar herkende, schoot Nolan een revolver op hem af. De kogel raakte niemand en drong in de zoldering van den wagen. Maar er ontstond een paniek in de volle tram, en eene dame, die in het gedrang naar de deur onder den voet ge raakte, werd ernstig gewond. Nolan werd door de politie in hechtenis genomen. De influenza heerscht nu ook te Madras, Bombay en in de noordwestelijke provinciën. Overstroomingen in Amerika. De zuidwestelijke rivieren blijven met zeer groote snelheid stijgen, hetgeen reeds de door braak van eenige dijken der Mississippi ver oorzaakte ook staat aldaar de spoorweggemeen schap volkomen stil. Arkansas-city is gegeel overstroomd, evenzoo Vicksburg, terwijl New- Orleans sterk bedreigd wordt. Men raadt aan alle have en vee aan den Beneden-Mississippi in veiligheid te brengen. Een dijk is doorge broken, zoodat het Tensas-bekken geheel over stroomd is. Te Arkansas-Citi staan de zaken stil en de bewoners vluchten. Op verscheidene plaatsen rees de vloed in 24 uren 7,5 tot 12,5 cM. Op sommige spoorwegen staat het verkeer stil. De jongste berichten uit Cairo en New-Orleans luiden gunstiger. Ten gevolge van de vorst is de regen opgehouden en zijn zijtakken der Missis sippi dichtgevroren. De dijken zijn versterkt en op verschillende sporen is de dienst hervat. Nabij Raleigh is het laagland overstroomd. De mi nister van oorlog heeft bevolen de Mississippi-dij- ken te versterken. Nabij Helena werdcn_ eenige negers betrapt, die bezig waren den dijk door te steken. De dijkwackters dooden hen. In de „Morphamijn" in Zuid-Wallis, is de brand nu gebluschtbij het zoeken naar de lijken is op de plaats, waar blijkbaar de ont ploffing het hevigst was, een ongesloten mijn lamp gevonden. Dat verklaart-,hoe het verschrik kelijk ongeluk veroorzaakt is en bewijst weer de zorgeloosheid en roekeloosheid van sommi ge mijnwerkers. Gedurig komt o. a. voor,) dat zijj niettegenstaande het strenge verbod, rook gerei in de mijn medenemen. Dezer dagen is te Singapore een kroon verkocht, die uit zuiver goud vervaardigd, en met ruim duizend edelgesteenten bezet is, waar van sommige 12 karaat wegen. Ook uit een historisch oogpunt bezit de kroon veel waarde, daar zij door Maleische sultans werd gedragen zij werd door den laatsten sultan van Perate verkocht, om in zijn beroofden gel- delijken toestand te voorzien. Het goud, waar uit de kroon vervaardigd is, moet van het Ma leische schiereiland, de edelgesteenten uit Borneo afkomstig zijn. De waarde wordt op ƒ88,300 geschat. „L'annèe Scientifique" over het afgeloopen jaar bericht een merkwaardig geval St. Elms vuur, dat te Gottschee voorkwam. Een inwoner dezer plaats deed op zekeren avond, nadat het gesneeuwd had, eene wandeling. Plotseling zag hij uit de sneeuw een lichtschijnsel opstijgen. Dit dacht hij althans, maar bij onderzoek bleek, dat het schijnsel uit de stalen punt van zijn wandelstok voortkwam en zelfs nu en dan als vonken daaruit sprong. Dit verschijnsel is in de buurt van Gottschee herhaaldelijk waarge nomen. Eene verklaring is nog niet gegeven. In de mijn Nordstern bij Kerkeradejieeft eene ontploffing plaats gevonden, waarbij een mijnwerker werd gedood en twee zwaar gekwetst. Een nieuwe ziekte, die zich na de jong ste griepenepidemie te Mantua vertoonde, doet zich nu voor te Pressburg. „Na nonna," wordt zij genoemd. Zij, die cr door aangetast wor den, vallen plotseling in een diepen slaap, die 4 dagen duurt, waarna de lijder in een toe stand van groote uitputting ontwaakt. Het herstel gaat zeer langzaam. Een verschrikkelijke brand heeft in de Brusselsche voorstad Molenbeek St. Jean ge woed. De brand ontstond Vrijdagavond om streeks 9 uur in de houtzagerij van den heer G. Bérard en breide zich met verbazende snel heid over de naburige gebouwen uit. De hout zagerij en een lompenmagazijn alsmede 2 woon huizen werden geheel vernield en een groot aantal omringende gebouwen zwaar beschadigd. Voor zoover mogelijk kan de schade op ruim 250,000 francs worden geschat. Omstreeks 1 uur 's nachts was de brandweer het vuur mees ter. Bij den brand ziju geen menschen omge komen. Met groote moeite werd uit de tweede verdieping van een der huizen een vrouw ge red, die zwaar ziek was. Twee personen wer den van angst krankzinnig. Door een gasontploffing is heden avond te Berlijn een stuk van de nieuwe Keizer-Wil- helmsbrug ingestort, waardoor verrcheidene menschen gekwest moeten zijn. Nadere bijzon derheden ontbreken nog. De toestand van Z. M. den Koning is voor het oogenblik zoo gunstig, als men maar verlangen kan. Z. M. is den geheelen dag bezig en vervult, volgens het Utr. Dbl., zijn regeeringsplichten met opgewektheid. Twintig jaar geleden vond de timmerman Sluik een soort vlieger uit, die bestemd was om in geval van stranding daarmede gemeen schap tusschen schip en wal te brengen. Die vlieger, van zeildoek en op een paar latten uit gespannen, wordt aan een stevige lijn gehouden. Op enkele vademen van den vlieger is eene lus, waaraan eene gordel is gemaakt, in welken zich een man te water begeeft, en door nu den vlieger te vieren, wordt die man naar den wal gebracht. Voor eenigen tijd nam men de proef met een man en deze slaagde uitstekend. Maandag morgen, terwijl een harde bries uit het Z. W. woei, heeft men opnieuw een proef genomen ditmaal had man een zak, in de gedaante van een man, in den gordel, welke zak met stroo en met zand was gevuld. Binnen 5 minuten was dit voorwerp van den eenen dam dei- Nieuwe Haven te Harlingen tot d-n anderen gebracht, aldus over eene breedte van ongeveer 200 meter. De vlieger hield de pop zeer goed boven. Aan het Tesselsche strand zijn twee lij ken aangespoeld van personen, die naar gis sing niet ouder waren dan 30 jaren. Aan het eeue lijk zijn geen kenteekenen, maar bij liet a idere lijk waren op den linkerarm twee in elk ander geslagen handen en daarboven de letters jA M", dan de letters „P E G" en hierboven een vrouwenhoofd met de letters »R P" geta- toueerd. Men denkt, dat die lijken niet langer dan 2 of 3 dagen in zee hebben gedreven. Dat de landloopers ten platten-lande het den bewoners vaak meer dan laslig maken, blijkt uit een schrijven aan de Tijd uit Mier- lo gezonden. Daarin wordt onder meer verhaald. Een paar bedelaars, man en vrouw, kwamen alhier ten huize van den herbergier E. B. en vroegen om drank. De kasteleines is gewoon lijk met een drietal kleine kinderen alleen thuis, wijl haar man te Helmond in de fabriek werkt, en de woning staat ruim tien minuten van andere huizen verwijderd. De herbergierster geeft het gevraagde, vervolgens nog een paar maal doch eindelijk weigert ze. Daarop be ginnen heiden te vloeken en te razen, loopen met gebalde vuist in het vertrek rond, halen een mes uit den zak en willen de doodbeangste jonge vrouw te lijf gaan. Gelukkig komt er iemand over den grintweg (de woniug ligt aan den provincialen kunstweg HelmondGeldrop), een man uit Geldrop, die op dit ongewone spektakel naar binnen snelt. Dadelijk neemt hij de partij der kasteleines en verzoekt den bel hamels, bedaard te wezen of zich te verwijden. Oogenblikkelijlc vliegen ze hem te lijf. Er ont staat een gevecht zóó geweldig, dat de huis vrouw in een aangrenzend vertrek vlucht. Ein delijk is de te hulp gesnelde, een gespierde kerel, er in geslaagd, hoewel de vrouw des landloopers zich niet onbetuigd liet, beiden bui ten de deur te krijgen. Doch dezen, nog hevig in woede, slaan ieder met hun mes een groote ruit stuk. Onze koene Geldropper ijlt daarop langs een zijweg naar den burgemeester, die 00- genblikkelijk den veldwachter requireerde, en deze slaagde er in, beide gevaarlijke sujetten nog vóór den avond te arresteeren. In den avond van den 13 Maart, te om streeks 8 ure, zijn in de roef van het Rijnschip »Drie Gebroeders", liggende in de Rijnhaven aan de Princessenkade (Feyenoord), waarin zich alleen de 71-jarige schippersvrouw bevond, twee mannen, blootshoofds, met geheel zwart gemaakte gezichten gekomen, die, nadat zij tot de vrouw gezegd hadden: waar is je geld V als je niet stil bent, snijden we je den hals af", en nadat die vrouw hun, door vrees gedreven, een kastje had aangewezen, de geldtrommel van haar zoon Willem daaruit gehaald hebben, en uit dien trommel hebben ontvreemd een bankbiljet van 100, een bankbiljet van f 60 en eene som van dertig gulden, meerendeels bestaande uit rijksdaaldersdie personen heb ben de uitdrukking gebezigd „We hebben al lang op Willem geloerd". De politie doet onderzoek, terwijl inlichtin gen gaarne zullen worden ontvangen aan het politiebureau aan de Nassaukade (Feyenoord). Te Groningen werd zeven jaar geleden door den grintschipper H. Bul een zeer fraaie steen gevonden. Hij had dien steen bewaard als iets van geen waarde, doch thans is er door een deskundige uit Amsterdam f 20.000 voor geboden, welk bod hij niet heeft aange nomen. De donkergrijze steen weegt 3 decagram en heeft de grootte van een duivenei. Het schijnt een diamant te zijn van groote waarde. Volgens een later bericht is reeds f 30.000 geboden. Een droevig ongeluk heeft te Muntendam plaats gehad. Terwijl de schipper G. W. even in de kajuit was gegaan, viel zijn driejarig zoontje, die naar den wal wenschte te gaan, van de loopplank. De vader, die den plof in 't wa ter boorde, ijlde toe, sprong in 't kanaal, vatte den drenkeling, maar helaas te laat, 't knaapje was niet meer. De werkstakingen te Enschede duren nog immer voort. De stakers hebben zich tot de patroons gericht per brief en door een deputatie, doch de patroons lieten weten, dat van onder handelingen geen sprake kon zijn, en dat zij per advertentie flinke wevers gevraagd hadden. Boden deze zich aan, dan zouden die aan 't werk worden gezet. In het noorden des lands is onder de werklieden bij de M. t. E. van Staatsspoor wegen eene werkstaking uitgebroken. Ze eischen meer loon. Het Socialistisch getint blad de Seingever, met een 1100-tal abonné's allen spoorwegamb tenaren, zal ook hieraan niet vreemd zijn. Het wordt daar met kwistige baud uitgedeeld, zelfs naar men ons mededeeld, door in dienst zijnde conducteurs aan reizigers. Uit Ierseke wordt gemeld aan de N. R.C." Na de de groote betooging om het eens met een mooien naam te noemen tegen het Heilsleger, die aanleiding gegeven heeft tot de verordening op samenscholingen, heeft geen herhaling van het straatrumoer op zoo groote sikaal plaats gehad. Maar nu en dan wordt in het geniep nog wel eens eene ruit bij voor standers van het Heilsleger ingegooid. Dit be wijst misschien, dat die verordening, hoewel door den Raad betwist, nog zoo onnoodig niet was. Hoe dit zij, Vrijdagavond werden van een zeker heilsoldaat de ramen het eerst tot mik punt gekozen. De man onderging blijkbaar dit leed met uiterlijke - ook innerlijke gela tenheid, want den volgenden dag stak hij de vlag uit. Was dit een goed gezicht bij een kwaad spel zetten, of wilde hij er zijn mar telaarschap door vieren Somniclsdijk, 19 Maart. Een welgesteld burger maakte gepasseerde week alhier een ein-

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 2