Clcincngde Berichten. PlaatseSijke Berichten. Boekaankondiging'. Ingezonden. Prijsraadsel. vinciale Slalon hadden te kiezen, waren zij te goed van vertrouwen, en hebben zij zich wijs laten maken dal het geen politieke ver kiezingen, maar alleen polder- en andere gewestelijke belangen gold. Was men legen deze misleiding beter op zijn hoede geweest; waren alle niet liberale kiezers getrouw opgekomen, dan was meer algemeen de indruk gevestigd, dat de meer derheid van het kiezerspersoneel nog van hetzelfde gevoelen is als in '88, en hadden de Provinciale Staten in Zuid-1 lolland en Zeeland kunnen omgaan. De liberale heeren in de Eerste Kamer zouden zich dan misschien niet zoo verme tel aangesteld hebben. Laat deze ervaring dan een les zijn voor het vervolg. Laat nien overal waar nog geen kiesver- eenigingen zijn, ze alsnog oprichten, en door van lijd lot tijd te vergaderen en op eenvoudige manier de zaken toe te lichten, leven en belangstelling pogen te wekken. Wij zijn niet zoo heel ver meer verwij derd van Juni 1891. Dan zal er weder geheel opnieuw een Tweede Kamer moeten gekozen worden. Hoe zal dat gaan? üit weten wij welhet is nu lijd om te werken, te winnen, te waarschuwen. Dat dan niemand, die het gewicht dezer oproeping verslaat, zijn tijd ongebruikt late voorbijgaan Er is een tijd om te zaaien, er moet lijd zijn om te groeien, en eerst daarna is er op een goeden oogst te hopen. Kiezers, bedenkt het dan wel, het is thans en reeds sedert lang de zaaitijd. Eene nieuwe ziekte, die meer onaangenaam dan gevaarlijk is, heerscht tkans te Boulogne- sur-Mer. Personen, die overigens zeer gezond zijn, krijgen plotseling een waas voor de oogen, wat een kwartier aanhoudt, waarna zij weder geheel hersteld zijn. Men weet nog niet waaraan deze nieuwe epidemie, die nog geen naam heeft moet worden toegeschreven. Te Rodez (Aveyvon) is zekeren Francois Durand overleden, een man van 80 jaar, een vermogen nalatende van 3 millioen frcs. en die geheel alleen levende in een groot huis, zonder eenige bediening. Zijne dagen bracht hij door met zijne effecten en zijn geld te tellen en hij heeft alles nagelaten aan een vischverkoopster, het eenige wezen, waarmee hij eenigszins ver trouwelijk omging. Als zijne papieren a pari kondtn worden gerealiseerd, zou de nalatenschap 8 millioen bedragen. De sprinkhanenplaag in Egypte. De stad Guizeh is door groote zwermen sprinkhanen be zocht. Dagelijks worden zij bij groote hoeveel heden van regeeringswege gedood, doch nog steeds komt nieuwe aanvoer dezer schadelijke dieren uit het oosten. Bij het beploegen van het land worden groote hoeveelheden sprinkhanen- eieren gevonden, die men echter, door ze aan het zonlicht bloot te stellen, onschadelijk maakt. Dat de Cholera in Perzië heeft opgehouden, spreekt de S"maine mMicale ten stelligste tegen. Wel toont de ziekte op het oogenblik een minder hevig karakter, maar zij heerscht nog op even groote schaal, hetgeen ook blijkt uit een Russische nota van 24 Februari 11. Ook zal Rusland als voorzorgsmaatregel dit jaar buitenlandsche passen weigeren aan de Russische Mahomedanen, die de gewoonte hebben naar Perzië en Turkije ter bedevaart te gaan. Te Emnes zijn twee jonge zoons van een landbouwer bjj het vervoeren van zand van den wagen gevallen en deerlijk gewond. De oudste kwam, terwijl de pairden doorsloegen, meteen der beenen binnen het rad en werd zoo voort- gesleurd. Zijn eene been is geheel verdraaid en gebroken, het andere erg gekneusd. Ofschoon ook belangrijk gekwetst, verkeert de jongste in meer bevredigenden toestand. Dezer' dagen nam de heer R bankier in eene stad van Picardië, een rijtuig op een der groote boulevards van Parijs, om zich naar den JMoorderspoorweg te doen brengen. Hij had een portefeuille bij zich met 80,000 francs, de helft in bankbriefjes en de helft in verschillende ef fecten. In eene onbegrijpelijke verstrooiing liet de ban kier de portefeuille in het rijtuig liggen, en be merkte zulks eerst, toen hij zijn kaartje wilde nemen. Hij reed terstond terug naar de plaats waar hi] zijn rijtuig genomen had, welks num mer hij niet kende. Men ried hem aan den te rugkeer van den koetsier af te wachten. Deze bleef niet lang weg en zeide, dat hij bij zijn terugkeer twee dames naar het Palais de l'Iu- dustrie had vervoerd. Toen zij afstapten, deden zij hem opmerken, dat er een portefeuille in het rijtuig lag en daarop haastten zij zich, om weg te komen. De heer R. heeft de zaak aan gegeven. De nummers der gestolen obligaties zijn bekend. Om onze« lezers eens een denkbeeld te gever, vat er in de wereldstad Londen al ge daan wordt voor zieken en bekoeftigen, diene het volgende: Er bestaan 1027 liefdadigheidsinstellingen, met een inkomen, dat voor het jaar 1888-89 geschat is op vijf millioen drie en zestig dui zend honderd zeven en dertig pond sterling 1 pond is f 12Er zijn 24 instellingen voor blinden 6 voor dooven en doofstommen 6 voor ongeneeselijke ziekten; 1 voor idioten; 10 al- gemeene ziekenhuizen 8 voor teringlijders 5 voor lijders aan oogziekten 3 voor gebrekki- gen 4 voor huidziekten14 voor vrouwen en kinderen 5 voor bevallingen27 andere voor bijzondere ziekten31 inrichtingen van alge- rneenen aard voor het verschaften van heelkun dige benoodigdheden 24 huizen voor herstel lenden 5 inrichtingen, waar zieken kunnen ver zorgd worden 107 instellingen voor het ver- leenen van vaste weekgelden aan oude mannen en vrouwen32 instellingen voor algemeene liefdadigheid 9 instellingen voor het verleenen van rentelooze voorschotten 38 weeshuizen 38 verbeterhuizen 66 opvoedingsgestichten 19 inrichtingen voor maatschappelijke verbete ring 4 bijbelgenootschappen; 13 traktaatge nootschappen 5 fondsen tot het bouwen van kerken 54 binnenlundsche zendingen 13 ge mengd binnen- en buitenlandsche zendingen en 23 uitsliutend buitenlandsche zendinggenoot schappen. De inkomsten van 302 genootschappen, die geene opgave wilden verstrekken,zijn in het ont zaglijke getal nog niet eens begrepen. Is het dan wonder, dat Londen overstroomd wordt door alles, wat hulp noodig heeft, en voornamelijk ook aantrekkelijk is voor behoef- tigen uit den vreemde Excelsior Te Boschvoorde (België) vond een bosch wachter een vrouw in het bosch uitgestrekt liggen. Naderbij komende, herkende hij een ar me zeventigjarige weduwe, die gewoon was hout te bomen rapen, doch ongelukkiglijk met den voet in een wolveuklem geraakt was. Door bloedverlies en koude uitgeput, was de arme vrouw in dien sehrikkelijken toestand Dezweken_ Eeneu vergulder te Parijs, die tal van vrouwelijke en mannelijke werklieden in zijn dienst heeft, werden onlangs 1200 francs in bankbiljetten ontstolen. Alle nasporingen bleven vruchteloos en hij had reeds alle hoop opge geven, toen hij de biljetten dezer dagen over de post terug ontving, door onbekende hand. Te New-York is een aantal winkels in de asch gelegd. De schade wordt op f 720.000 geschat. Volgens een Reuter-telegram uit Peters burg ontving de Czaar een brief van eene vrouw, geteekend Tehebrikova, waarin Z. M. wordt voorspeld, dat hem hetzelfde lot wacht als Peter III, Paul I en zijn vader, indien hij zijne reactionaire staatkunde niet wijzigt. De ministers ontvingen tegelijkertijd ieder een af schrift van dien brief. De politie verdubbelt hare waakzaamheid. De eerste electrische spoor in Londen en de eerste in de were'd, tevens de ondergrond- sche electrische Theems-spoor geuaamd, zal a. s. zomer worden geopend. Er werden proeven genomen voor het eertse traject King W-.lIiam Street-Elephant and Castle. De treinen zullen bestaan uit 3 wagons en 1 locomotief en 100 personen tegelijk kunnen vervoeren. De afstand I1/» mijl werd afgelegd in 3,36 minuten. Bij de uitgevers Dorsman Odé te Vlaar- dingen verscheen onlangs het 1ste nummer van den 3den. Jaargang van „Jong Holland'', geïl lustreerd Weekblad voor jongelui, onder hoofd redactie van J. Hendrik van Balen. De inhoud daarvan is zeer aanbevelenswaardig. De platen muuten uit door keurige bewerking eu de tekst beantwoordt ten volle aan de eischen, die men aan een tijdschrift voor jongelui van 12 18 jaar kan stellen. Boeiende verhalen, wetenswaar digheden op verschillend gebied, natuurkundige kunststukjes en tot besluit een rubriek, „Wat kan ik worden'', die zeer zeker velen ouders welkom zal zijn, daar zij daarin steeds vinden de examenopgaven en voorwaarden voor alle rijksbetrekkingen en tevens wekelijksche opga ven van alle betrekkingen, waarvoor jongelui gevraagd worden. Dus ook een vraagbaak voor ouders eu voogden. De uitgevers zenden gaarne een nointuer gratis ter keunismaking, ook bij den uitgever dezer courant nummers voorhanden. Nog altijd houdt de justitie zich bezig met het onderzoek naar de oorzaak van den schouwburgbrand. Vermoedelijk ook zal zij de al of niet betrouwbaarheid van het gerucht uit maken, dat de brand van den Schouwburg aan boos opzet moet worden toegeschreven, een ge rucht, dat in verband met de door de brandweer gehouden rondes, bij het publiek eenige waar schijnlijkheid schijnt te hebben. EEN DUBBEL OPSCHRIFT. In eene der steden van ons Vaderland staat aan eene niet onaanzienlijke straat een deftig heerenhuis, waarin meu op den voorgevel, in zerk gehouwen, kan lezen: Gad geve dat ick hier ia vrede schvilen ruagh En also ontgaen des werelts donderslagh. En een weinig hooger vindt men het versje Hij heeft wel gebovt Die op Godt vertrovt. De „verlichte" lezer zal denken, dat wij 's-Gravenhage bedoelen en in dat huis niemand anders kan wonen dan Mr. Keuclieniusoud-mi nister van Koloniën, van wien in de Eerste Kamer de heer Van Roijen zeide, dat hij was lijdende aan godsdienstwaanzin. De lezer vergist zich echter. Het bedoelde heerenhuis staat te Groningen, en wordt bewoond door den heer Mr. Ii. van Royen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Geueraal. („N. Prov. Gr. Crt.") Te Haarlem heeft een 20 jarig dienstmeisje den goud- en zilverkashouder H. voor aanzien lijke waarde opgelicht. Zij kwam met een door mevrouw W. geteekend briefje om eenige voor werpen op zicht mede te geven. Dit werd gedaan, doch later ontdekte de winkelier, dat het briefje valsch was. De oplichtster wordt door de politie gezocht. Soiuinelsdijk, 13 Maart. Voor de Zierbeste- ding van het grintvervoer 1890 voor deze ge meente waren 3 briefjes ingekomen. A. Both 70 cent per kub. Meter. L. Gouswaard 70 L. v. d. Broek 69 Wegens het hooge cijfer is het werk wederom niet gegund, en moest er een nieuwe inschrij ving plaats hebben naar het gedeelte Molen dijk tot Halvemaan, waarvoor 4 briefjes waren iugekomen. Joh. v. d. Broek 68 cent per kub. Meter. L. Gouswaard 65 A. Both 60 J. v. d. Meide (Halve Maan) 32 cent per kub. Meter, wien liet werk gegund is. Dirksland. De Christelijke Jongelingsver- eeniging „Jonathan" alhier, hoopt op Dinsdag 18 Maart, hare 3de Jaarvergadering in het koor der kerk te houden. Als spreker zal D. V. de heer van Asch van Amsterdam optreden. (Zie advertentie Hei'kiugcii. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer, Prov. Staten en ook voor de gemeenteraad bedraagt 42. Naar men uit vaste bron verneemt, heeft den WelEd. Heer F. Hers, practiseerend ge neesheer te Nieuwe Tonge en te Herkingen, voor dezo gemeente zijn ontslag ingediend tegen het einde van Juni. Dat zulks eeu gevoelige slag is voor deze gemeente, behoeft Diemand te be twijfelen, aangezien hij hier ruim 30 jaar met veel succes deze gemeente bediend heeft en aller vertrouwen in ruime mate heeft verworven. IHclissaut, 12 Maart. Bij de opening der op gisteren ingeleverde stembriefjes ter verkie zing van een lid van den Gemeenteraad, bleek dat 46 geldige stemmen waren uitgebracht. Verkregen hebben de Heer L. Driendijk Jr. 27 stemmen, de heer P. Human 19 stemmen, zoo dat eerstgenoemde is gekozen. Bij de op heden plaats gehad verkiezing voor eandidaten voor de betrekkingen van Dijkgraaf van den polder Roxenisse en van den G.ibriël- lina-polder, zijn gekozen de heeren J. Zaaijer Pz., J. Sehilperoort en L. van Beek Jr. voor den Gabriëlliua-polder. Zuidlaud. De beer A. Schoneveld, onder wijzer aan de Chr. School alhier, heeft ais zoo danig bedankt voor de benoeming naar de Chr. Geref. School te Apeldoorn. (Geld.) De door den gemeenteraad vastgestelde kiezers lijsten bevatten voor de Prov. Staten, Tweede Kamer en gemeenteraad 124 kiezers. In 1889 werden alhier Geb. 69, ingek. 96, verm, met 165 personen. Overl. 41, vertr. 109, verm, met 150 Alzoo vermeerderd met 15 personen. 10 Huwelijken werden voltrokken. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1889, 1877 zielen. In onze „goe" gemeente heeft thans een soort spookgeschiedenis plaats, die nog al wat ge moederen in gisting brengt. Naar men verneemt, had jl. Zondagmiddag boven op het portaal van het kerkgebouw der Ned. Herv. gem. een gewel dig leven plaats. Nadat een diaken zich had gaan vergewissen, wat er te doen was en niets had gevonden, verplaatste het leven zich naar deu toren; daarna had een geweldige knal plaats boven den hemel van den predikstoel Daarop had den nacht tusschen Zondag en Maandag jl. een dergelijk leren plaats op een onzer straten en hoorde men wel een vijftal keeren een hevigen dons, zoodat wel 5 huisgezinnen uit hunnen slaap werden opgeschriktdaarna vernam men een geluid, alsof er een zware ketting over de straat werd voorlgesleept. Het spook van de zware sla gen is jl. Dinsdag waarschijnlijk reeds gevonden meu hoorde nl. des voormiddags op klaar lichten dag een dergelijk geluid in het westen en na onderzoek bleek dat men schietoefeningen op het Haringvliet hield, 't Is te hopen, dat het on- en bijgeloof in onze gemeente, hoe lang zoo meer verdwijnen moge, en dat men zich niet zoo lichtvaardig door nietigheden hang laat maken, dat behoort meer in de binnenlanden van Afrika thuis (Niet van onzen gewonen correspondent.) Jl. Zondag namiddag reed de vrachtrijder V. D. met een paar passagiers naar de Nieuwe- sluis. Even buiten het dorp gekomeD, schrikte de hit van een daar loopend schaap, waarvan het gevolg was, dat kar, paard en passagiers omrolden en op den grond terecht kwamen. Een der passagiers had zich vrij erg aan den rug bezeerd, overigens kwam men met schrik vrij, terwijl de wagen in ontreddeuden toestand ver keerde. Hekelingen, 8 Maart. Als een bijzondeibeid kan gemeld worden, dat bij het vissehen met de zegen in het zoogenaamde „Groote Gat" een snoek werd gevangen van 26 pond zwaarte. De geheele vangst bedroeg naar schatting 300 pond, terwijl verleden herfst aldaar 760 haive kilo's visch gevaugen is. De gelukkige huurders zijn L. Andeweg Co. Oud-Beierland, 8 Maart. In deze gemeente bedraagt het getal kiezers voor de Tweede Kamer 354, voor de Provinciale Staten 353 en voor den Gemeenteraad 350. Hieronder be vinden zich 2 lodgers. Klaaswaal, 7 Maart. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier ds. A. F. Simons Cz. te Bergscbehoek. Boidsckalxoord, 12 Maart. Door eenige ingezetenen is alhier eene Zondagsschool opge richt, met het doel om jongelieden die anders den geheelen avond langs de straat loopen op gepaste wijze te onderhouden. Moge hunne goede bedoelingen door de ouders gesteund worden Wcstmaas, 7 Maar tIn zijne gisteren ge houden zitting heeft de raad dezer gemeente, met het oog op de nieuwe onderwijswet, de herziening van het tarief van schoolgeldheffing behandeld en aangenomen. Voortaan wordt voor elk schoolgaand kind, f 1,40 per maand gehevenonverschilling of er meer kinderen uit een gezin dezelfde school bezoeken, blijft het voor elk kind zooveel. Voor minvermogen den half geld; onverraogenden zijn vrijgesteld. De heer J. Dekker wees op het oude tarief 60 cents per maand voor een kind en 100 cent per maand voor tivee kinderen uit eenzelfde gezin. Het kwam hem onnoodig voor, dit oude tarief te verzwaren, vooral met liet oog op de bewoners in de buitenkommen der gemeente, die immers aan straatverlichting enz. opbren gen, zonder er van te genieten en dan door dit nieuwe tarief even als de inwoners van de kom der gemeente zwaar gedrukt worden. Met 6 tegen 1 stem werd het nieuwe tarief aangenomen en zal dit 1 Juni a.s. in werking treden. Mijiis-Hcercnland, 7 Maart. Eenige weken geleden is het schoolgeld aau de bijzondere school alhier aanzienlijk verhoogd. Sommigen meenen, dat dit is geschied met het oog op de invoering van schoolgeld ook op de openbare scholen, anderen denken, dat het is om de kas te stijven. Puttershoek, 7 Maart. Blijkens vastgestelde lijsten van kiezers der leden van de Tweede Kamer dei- Staten-Generaal. van de Prov. St. en voor den Gemeenteraad zijn alhier 132 kiezers. Er werden er 6 geschrapt. 's Gravendeel. Bij de Chr. Geref. gemeente alhier is tot predikant beroepen, ds. J. H. Land- wehr, predikant bij die gemeente te Monster c. a. Pernis. Het aantal kiezers voor leden van de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den Ge meenteraad bedraagt volgens de op 24 Eebr. vastgestelde kiezerslijsten 146. Zwijudrcckt. Jl. Maandag is door den architect den lieer A. Visser alhier, namens het kerkbe stuur der Ned. Geref. kerk (doleerende) alhier, aanbesteed het afbreken van een achttal woon huizen en het op die plaats stellen van een kerk, consistorie en pastorie. Laagste inschrijver was J. J. Kooijmans, te Dordrecht, voor f 22,592. Over de gunning zal nader worden beslist. Onze roeping tegenover, en arbeid onder Rome. Verslag van den arbeid der Inwendige Zending in Noord-Brabant. Met een opwekkend woord door L. Lindeboom, Leeraar a. d. Theol. school te Kampen. Heusden, A. Gezelle Meerburg. 1890. Dit verslag en vooral het bijgevoegde opstel van Doe. Lindeboom verdient in ruimen kring gelezen te worden. Achtereenvolgens toont de geachte schrijver aan, waarom de Geref. Kerk eene roeping heeft tegenover Rome welke die roeping is, en tvaardoor zij het best aan die roeping kan beantwoorden. Broeder Biunema arbeidt te Tilburg, niet zonder zegen. Er is dringend behoefte aan een tweeden arbeider naast den heer Biunema, maar de geldelijke middelen ontbreken. Vermogende christenen, hier is voor u wat te doen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Wanneer wij de zegeningen opmerken, die ons nieuw ministerie ons heeft aangebracht dan brengen wij in de eerste plaats hulde, aan de vele wijze bezuiningen, onze nieuwe schoolwet en ook dat wat dit ministerie heeft gedaan tot bevordering der Zondagsrust bij de ambtenaren der posterij. Toch gelooven wij, dat hier nog eene leemte bestaat, die wel zou dienen te zijn aangevuld, wij bedoelen de pakketdienst op Zondag die wel zou dienen algeschaft des Zaterdags zouden geene pakketten meer mogen worden aangenomen, want als wij des Zondags de ambtenaren zien zwoegen ender een paarden- vracht, dan dunkt ons, dat dit wel eenigermafe in strijd is met onze Zondagswet. Mag deze openbaarmaking ons eene schrede nader brengen tot oplossing in de goede richting, dan zal ik mij zeer vereerd gevoelen. Na u mijn heer de Redacteur mijn dank te hebben betuigd, voor uw medewerking in deze, heb ik hoog achtend de eer te zijn Uw onderdanige dienaar, O.-B., 5 Maart '90. A. De oplossing van ons prijsraadsel No. 8 is DIERENBESCHERMING. De prijs is bij loting ten deel gevallen aan Jb. van den Broek Dz. te Stellendam.

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 2