voor de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden. ij. Vrijdag 14 IViaart 1890. Vijfde Jaargang N°. 211. lage prijzen. /J I 1 1 IN HOC SIGNO VINCES Het leven en sterven van een armen VapM. ren. Tonge. W. BOEKHOVEN. iUmHIELSDIJK. Alle stukken voor de Bied actie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan den Uitgever. Onnoodïge en bcilenkelijke drukte. FEUILLETON .Boetente Some* Hoe liet zoo kwam? ET30OMEN. Extra OEN, benevens flinke EIENDE STRU1K- niicdvoi'iii KLIM- ig bloeiende soorten, Maagdcpalm enz. RODODENDRONS, BEZIËNPLANTEN [- en BOLGEWAS- «I elk de goedkoopste en en Tuinen 2.10 e Meter 10 a 12 stuks, leggen Parken, Tui- reide fr{jscourant, gratis verkrijgbaar. BEGONIA'S, AS- 4) M) V 0 it lil a it it (Kt cKevol^itionai z> tyVee^iMad VI A Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijsper drie maanden 50 Cent, franco p. post Afzonderlijke nummers 5 Cent. TIITGEVEll Advertentiën van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Advertentiën driemaal geplaatst worden slechts tweemaal berekend. Advertentiën worden bij den Uitgever ingewacht tot Donderdagmiddag 5 uur stoomboot: ^Vooruitgang Goedereede en Overflakkee. gevangen 24 Eebr. elharnis vra. 6,00 nm. 1,uur llevoetsluis 7,15, 2,16 iddelharnis vm. 9,15 nm. 8,— uur ellendam 11,uur llendam nm. 3.80 IET POST en PASSAGIERS, iddelharnis voorm. 9,15 uur. llevoetsluis 10, boot vaart iu aansluiting met de stoom- evoetsluis ten 8,30, en 3,40 uur, en van ,45 uur. TKAMERS ZIJN: "G. ASMEESTER. i der STOOMBOOT. p Rotterdam, (Raderboot.) Larnis op Rotterdam. uandag en "Dinsdag voorm. 5,uur. verige dagen 6,30 lijks nam. 2,— uur. DES ZONDAGS en 27 Maart, G, (ScHROEFSTOOMBOOTDIENST.) dam op Middelharnis. agelijks voorm. 8 uur. Dagelijks- nam. 1 uur. Zondags en 13 Maart. Raderb.) W1NTERDIEN3T 6 September 1889. ommel op Rotterdam. andag en Dinsdag 's morgens 4,30 ure. g en Zaterdag 6,30 aandag en Dinsdag, Donderdag en Zater dag '8 namiddag r 1,45 TTEN en MAASNYMPH ngevangen 24 Febr. S naar ROTTERDAM. I vm. 5,10,8,30 11,40 en nam 3,4-0 n. agen G;25, 8,30, 11,40 3,40 TTERDAM voormiddag 5,30 ma. 12,en 4,u. n 6,45 ir 12,— n 4,— n helleyoetsluis. ure, namiddag 12,45, 1,30 en 5,n. Schiedam circa een half uur later. ar BRIELLE. r 9,ure, nm. 1,80 en 5,— ure. J Schiedam circa een half uur later, ellevoetsluis naar Rotterdam, voorm. 8,30 Rotterdam naar Hellevoetsluis gesehieden tappen en overladen te Nieuwesluis, en zijn- sagiers en verzendiug van goederen. (Raderboot) Winterdienst. Naar Rotterdam: cr vra. 6, Dinsdag 5,45, Zaterd. 7,20 uur. ag vm. 6,45, 10, nm. 2,30Dinsdag 6,30, ag, Donderdag en Vrijdag vm. 7,30,2.30. 2^30; Zondag nm. 3,—. ijkMaandag en Dinsdag vm. 5,30Woensd rijdag 5,45 uur. Van Rotterdam; dag, Dinsdag en Zaterdag nm. 2. aandag en Dinsdag, vra 8, nm. 12,30 en 2 Yrijdag en Zaterdag vm. 8, nm. 2 Zon- dijkMaandag en Dinsdag nm. 1,30, Wo#nsy land) nm. 2. Dordrecht: Donderdag en Yrijdag dijk, vm. 5,45, van Oud-Beiexland vm. 7. 'dlaud en Koorndijk nm. 1. EE en ZEELAND. (Raderb.) ee op Rotterdam. Maart. Van ROTTERDAM 8 vm. 1100 u. 9 vm, 11-00 u. 10 vm. H-30 n. 11 vm. 11.30 u. VI UTU.U.g 12 Donderdag 13 m U.OO tt. Vrijdag l'1 ™- 1L0° u' De liberale partij schijnt liet, over het algemeen genomen, maar slecht te kunnen verdragen, dat de heer De Savornin Lobman tot Minister van Binnenlandsche Zaken werd aangesteld. Nauwelijks heeft zij zich op revolutio- onaire wijze van den heer Keuchenius af gemaakt, of zij maakt alarm over de ge vonden oplossing der crisis en wil den lieer Lobman met hetzelfde lot bedreigen. Waarom toch? Is de heer Lobman dan geen door en door kundig staatsman Bezit hij geen uitgebreide rechtskennis? Heeft hij niet vele jaren met cere in de Tweede Kamer gezeten, 's lands belangen naar zijn beste inzichten verdedigd en op uitnemende wijze de partij waartoe hij behoorde, ge leid en vertegenwoordigd? Och, niemand die op de hoogte is van wat er de laatste vijftien jaren omging op parlementair gebied, zal dit ontkennen. Slechts eenige onhandige handlangers van ,00 .30 ,00 ,00 ,30 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag de liberale partij, die zonder onderscheiding en waardeering, en ook blijkbaar zonder degelijke kennis van den tegenstander te werk gaan, spraken over den heer Lobman, als bad men zulke mannen in Nederland Rnaar voor het opscheppen. Neen, zijn groote fout is, dat hij, evenals de heer Kenclienius tot de eclile, besliste, [steedszichzelf gelijk blijvende antirevoluti onairen behoort Zoo iemand knnncn de liberalen niet hebben. Iemand met een antirevolutionair lintje; iemand die feitelijk alleen do rede zoo onaf hankelijk mogelijk laat heerschen in de po litiek en aan zijn in den grond godsdienst loze beschouwingen, om den vorm en den schijn te redden, slechts op handige manier een christelijke etiquette weet te hechten 's Ileeren molens malen langzaam, Maar rij raaien wonder fijn Wat door zachtheid niet wil volgen, Brengt gestrengheid tot het Zijn'. Wanneer men te Bielefeld den godsakker der liefdadige instellingen Bethel en Sarepta bezoekt, kan men in de eerste rij links bet graf vinden van een jongen man, uit wiens leven ik een en ander verhalen wil. Eenige jaren geleden hoorde een frabrieksarbeider, die in den nacht van zijn werk in de fabriek huiswaarts keerde, uit een steengroef, die in het boseb nabij de gestichten ligt, een klaaglijk jammeren. Hij steeg in de groef af, en vond een jongen man van ongeveer 24 jaren met gebroken dijbeen aan de belling der steile rots liggen. De arme ongelukkige sae ®was een van de vele duizenden, die niet naar Jeruzalem maar naar Jericho reizen, d. w. z. de ijdelheid naloopen en onder weg onder de moordenaren vallen. De moordenaars waren in dit geval zijne drinkebroers en de jenever. In zou iemand achten zij, mot het oog op ons historisch verleden en de toenemende drei gingen van den kant der socialisten, nog wel te verdragen. Maar een beginselvast man, die steeds vraagt naar een degelijkcn grond, een veilig uitgangspunt en een rechte gedragslijn, neen, die heeft het onder de liberale keur meesters al zeer hard te verantwoorden en sommige lumner rusten niet, aleer het staals- roer aan de handen van zulk een persoon is ontwrongen. Of de Koning, onze wettige Souverein, hem al roept, en de teugels van het bewind in handen geeft, doel er niet toe; daar storen zij zich niet aan; en evenmin houden zij re- koning met de omstandigheden; zij hebben slechts één verlangen, en dat is, zulk een hun ongevallig man op zijde te dringen en zelf die plaats te bezetten. Ministers die niet liberaal zijn, d. w. z.niet uitsluitend het belang der liberale coterie be hartigen, moeten weg; eerder hebben de li beralen geen rust. De heer Lobman is antirevolutionair in merg en been, dat is in liet oog der liberalen zijn groote, onvergeeflijke zonde. Al het andere, dal uien op hem tegen hooft vloeit daaruit voort. Als beginselvast antirevolutionair beoogt de heer Lobman niet onkel voor zijn partij, maar voor alle partijen vrijheid en recht. Daarom is hij ook een ernstig voorstander van de vrije school, van de vrije wetenschap en van de vrije kerk. Dat is doodeenvoudig, zou men zoo zoggen Als men allen partijen in een land met ge mengde bevolking gelijke rechten wil gun nen, en de natie is verdeeld over de boste wijze van opvoeden, sludeeren en kerkbou- den, dan moet elke kring van geestverwanten zooveel mogelijk zelf zorgen voor voldoening aan die zedelijke en geestelijke behoeften, en houdt de Staat alleen toezicht of de maat- volledig beschonken toestand was bij van den weg afgedwaald en in de steengroeve gestort. De fabrieksarbeider was echter geen priester of leviet, maar een barmhartige Samaritaan hij liet den armen man niet liggen, maar nam hem op den rug en bracht hem voor de deur van de pastorie van Serepta. Het was tusscken 1 en 2 uur in den nacht, toen bij bier aanklopte. De ongelukkige kreeg dadelijk een plaatsje in bet diakonessenhuis en wel in de bovenste mannenzaal, wier vensters onmiddellijk naar de kapel opengaan, waarin een oude smid, als oudste kranke met zijn zieke borst een soort van huisvader- en priesterambt uitoefende. Hier werd den beklagenswaardige niet slechts zijn been verbonden en langzamerhand genezen, maar ook wijn en olie in de wonde zijns harten gegoten, en het scheen ook, alsof bet nieuw met hem worden zoudebij sprak ten minste met de lippen dikwijls zijne dankbaarheid uit, en betuigde, dat hij het op aarde zoo goed nog Diet gehad bad. Ook scheen hij met de grootste opmerkzaamheid naar de preek te luisteren, die door liet geopende venster naar zijn kraDk- bed weerklinkt. Juist 12 weken had bij hier doorgebracht, toen zijn been volledig genezen schappelijke opvoeding en studio niet ver waarloosd worden, en of de kerken elkaar niet in burgerlijken zin benauwen. Helaas echter, de liberalen als par lij ge nomen, weigeren nog steeds, dien eenvou- digen regel van staatsrecht te aanvaarden zij alleen willen baas wezen; zij alleen willen óf zelf rogeeren, óf den Ministers tie wetten voorschrijven. Ln hieruit laat zich gercedelijk het spcc- takel van de liberale, bladen verklaren, nu er voor de Binnenlandsche Zaken een Minister optrad, van wien men weet, dat hij niet van beginselloos schikken en plooien weet, maar gestadig zijn welgekozen doel in liet oog houdt en met mannenmoed daarop aan stuurt. Al het andere, dat de liberalen over den heer Lobman zeggen, is bijzaak, bemante ling, franje. De lieer Lobman doleert, zegt menhij is een vriend van Dr Kuyper; hij was hoog leeraar aan de Vrije Universiteit; hij heeft in Amsterdam het kerkegoed met geweld willen behouden Alsof hierin iels onbetamelijks school alsof hij zich aan één of meer iandsvvelten had vergrepen Neen, dat is het bezwaar niet; maar men vreest de beginselendie zich in zulk een ge drag uitspreken, en in plaats van nu eerlijk te zeggen, dat zij hem daarom en daarom al leen verachten, hebben de liberale organen het druk over zijn karakter, zijn drift, zijn onverzettelijkheid, en zoo meer. liet is alsof straks de kerkgebouwen der Hervormden cn de Universiteitsgebouwen voor afbraak zullen verkocht worden, en als had de heer Lobman alleen de macht, dit te bewerken. Men zij echter gerust. De heer Lobman is veel te wijs, om er zoo met den ruwen bijl op in te hakken. Vooreerst weel men, dat hij optrad, niet was. Maar ach, welk een kommer voor al zijne verplegersEen der eerste uitgangen werd door den herstelde misbruikt, om zijn ouden hartstocht, die slechts sluimerde, bot te vieren. Hij kou bet aanlokkende der herberg niet weerstaan, bij reikte zijnen vijand den kleinen vinger en deze had spoedig de geheele hand. De ongelukkige kwam totaal bedronken naar huis, zoodat de dokter hem terstond af wees. Hij schaamde zich ook zelf en wilde niet langer blijven. Eenige maanden later trof een zijner verpleeg sters den jongen man in een ander ziekenhuis, opnieuw onder de moordenaren gevallen, weder aan. Tengevolge eener nachtelijke vechtpartij, in dronkenschap uitgevoerd, had men hem met gebroken heen op de straat liggend gevonden, met dit onderscheid, dat nu het andere been gebroken was. Weder werd hij drie maanden lang door trouwe handen verpleegd. Ook ontbrak hem hier Gods Woord niet, en bij zijn afscheid betuigde hij: »Nu is het voor de laatste maal, dat mij zoo iets zal gebeuren Goede voornemens waren aanwezig, maar op welken grond waren zij gebouwd? in een antirevolutionair, maar in een antili beraal Ministerie, hetwelk slechts voor do liclft antirevolutionaire Ministers teil. Maar ook, al was dat anders, de heer Lobman beoogt als trouw antirevolutionair niets ergers dan rechts gelijkheid. Hiermede inoct ieder die redelijk oordeelt, tevreden zijn. Alle bezwaren diode liberalen opperen, komen dus slechts voort uil de zucht om voor hun partij meer rechten te behouden dan haar toekomsten. Waarlijk, de liberalen zouden wijzer doen, als zij die drukte achterwege lieten, en zon der op personen te letten, met do andere partijen trachtten samen le werken voor hel welzijn des lands. Lr is ov'ervloed van werk. Och, dat men dan afliet van langer der nationalen tijd te verbeuzelen en onze politiek le bederven door allerlei persoonlijke verdachtmaking, sclieeve, onware oordeelvellingen, en alles wat cr meer met de partijcieAle samen hangt. De uitwerping van den heer Keuchenius is zeer zeker hel rechtslreeksch gevolg van den overmoed der liberale Iieeren in de Lerslc Kamer. Hadden zij de roeping onzer natie als christelijke natie in aanmerking genomen; hadden zij zich lot de Begrooting zelve be paald, en deze niet lot een hefboom voor het uitwippen van Ministers, en alzoo tot een dwangmiddel voor den Koning gemaakt, cn hadden zij behoorlijk acht gegeven op de uitspraak onzer natie hij de stembus van '88, dan zat de heer Keuchenius nog in zijn re- geeringszetel. Maar toch, als men verder doordenkt, dan ligt de schuld ook wel terdege aan onze kiezers. Het vorig jaar, toen zij de leden der Pro- Ruim 2 jaren verliepen. Toen kwam in Sarepta een brief van den predikant eener gevangenis uit eene stad aan den Rijn aan, in welken brief ongeveer het volgende in to lezen stond„Hier ligt in het lazaret der gevangenis een jonge man, met wien het snel de eeuwig heid tegemoet gaat. Hij koestert slechts den eenigen wensch, dat hij, zoodra zijn straftijd om is, naai Sarepta moge komen op zijn oude zaal bij den smid P., om daar te sterven." Erger dan ooit te voren was de jongeling ditmaal onder de moordenaarsbende gevallen. Andere drinkebroêrs hadden des jiachts inbraak gedaan in een wijnkelder in de nabijheid van Bingers aan den Rijn hem dan daar inge stuurd, om de fleschen wijn er uit te halen en allen hadden zich daarna dermate bedronken, dat onze arme verleide eerst nuchteren werd, toen hij de kerkmuren reeds om -zich henen zag. Tevpns had het langdnrig vagabondenleven op 's Heeren straten en vooral de jenever zijne gezondheid geheel ondermijnd en de gevange nispredikant had nu getrouw het ambt van barmhartigen Samaritaan op zich genomen en hem den terugweg naar Jeruzalem duideijk gemaakt. (Slot volgt)

Maas- en Scheldebode | 1890 | | pagina 1